Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-22, 08:21
Stel88 Ο χρήστης Stel88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2022
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Χρυσοψαράκι αναζητεί φιλοξενία

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους!

Εδώ και λίγο καιρό διαβάζω ως αρχάρια για τα χρυσοψαράκια και τη σωστή διαβίωσή τους. Κατάλαβα ότι είναι δύσκολο να ζήσουν καλά ακόμη και σε ενυδρείο, τουλάχιστον στο ενυδρείο που είχα εγώ στο μυαλό μου να στήσω.
Κατέληξα λοιπόν στην επιλογή να φτιάξω ενυδρείο 70L με ένα μονομάχο, ιδανικά τον καημένο που κάθεται φοβισμένος στην άκρη του ενυδρείου.
Όμως επειδή η ελληνική οικογένεια μάλλον ακούει τα μισά από όσα λέμε
βρέθηκα παραμονή Πρωτοχρονιάς με ένα ενυδρειάκι 35 λίτρων και όπως ήδη μαντεύετε...ένα κακόμοιρο χρυσόψαρο!

Η πρώτη και πιο λογική σκέψη ήταν να το δώσουμε σε κάποιον που έχει κατάλληλο ενυδρείο είτε μόνιμα είτε σαν "φιλοξενούμενο" μέχρι να στήσουμε ένα ενυδρείο που του κάνει. Βρίσκομαι ανατολική Θεσσαλονίκη, αν υπάρχει κάποιος θα χαρώ πολύ να το μεταφέρω το καημένο.
Σκέφτηκα να το επιστρέψω επίσης αλλά μάλλον θα έχει ανάλογη, αν όχι χειρότερη τύχη, τι λέτε;

Πάω τώρα στα πιο άμεσης ανάγκης.
Το είχα με το σακουλάκι του ανοιχτό σε ένα μπωλ μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αλλά εντωμεταξύ γεμίσαμε το ενυδρειάκι με το σκεπτικό το μη χείρον βέλτιστο. Του έβαλα και κάποια λεία ορυκτά που είχα να μπορεί να κρυφτεί το καημένο, που προσπαθούσε να κρυφτεί στις πτυχώσεις του σακουλιού
Τα τίμησε.
Χθες λοιπόν το εγκλιματίσαμε στο ενυδρειάκι. Έχει πάρει 27 λίτρα μόνο, εμφιαλωμένο νερό, στη σωστή θερμοκρασία με θερμοστάτη κι ένα φίλτρο που αμφιβάλλω αν είναι κατάλληλο. Σήμερα το πρωί είναι ήδη θολό το ενυδρείο, δυνάμωσα το φίλτρο και θα πάω να πάρω κιτ για να ρυθμίσω κι άλλες παραμέτρους, αν βεβαίως δεν βρεθεί κάποιος να του το μεταφέρουμε.

Όπως είπα είμαι αρχάρια και το διάβασμα μου έχει φτάσει μέχρι στιγμής στις ανάγκες και το περιβάλλον κάποιων ειδών ψαριών, ώστε να διαλέξω τι θα στήσω. Όμως δεν έχω ιδέα ακόμη πως θα το στήσω.
Αν τελικά μας μείνει το χρυσοψαράκι σκέφτομαι τα εξής, παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας.
1.Έχω έπιπλο διαστάσεων 1,20 επί 0,32 m περίπου και λέμε να ζητήσουμε να μας φτιάξουν ένα ενυδρείο αντίστοιχων διαστάσεων. Βέβαια θα βγει αρκετά λίτρα επομένως δεν εμπιστεύομαι το έπιπλο μακροπρόθεσμα γι'αυτό το βάρος, αλλά σκέφτηκα να κάνω μια ισομεγέθη με το έπιπλο μεταλλική βάση, τι λέτε;
Το δε ενυδρείο θα στηθεί με τα αντίστοιχα φυτά που δεν τρώνε τα χρυσόψαρα, να ρυθμιστεί να γίνει ο κύκλος του αζώτου κτλ
Όλη αυτή τη διαδικασία την υπολογίζω κοντά στο 6μηνο ( ? ), δε μπορώ ν τα παραγγείλω όλα μαζί συν το χρόνο που θα θέλει μέχρι να ρυθμίσω τις παραμέτρους του.
2. Τι κάνω τώρα για να ζήσει αυτό το 6μηνο το έρμο το ψαράκι όσο καλύτερα γίνεται;
Σας παραθέτω λεπτομέρειεςΕίναι χρυσοψαράκι fantail, μάλλον ανήλικο θηλυκό, από όσο καταλάβαμε από τις ώρες παρατήρησης μέσα στο σαββατοκύριακο.Το φίλτρο και το θερμοστάτη που έχουμε θα τα αναρτήσω ως φωτογραφίεςΗ λάμπα του ενυδρείου είναι ακατάλληλη και δε τη χρησιμοποιούμε, φωτίζει όλο το σπίτι λευκό δυνατό φως, δε μπορώ να φανταστώ ψάρι που να του αρέσει αυτή η συνθήκη. Θα πάρουμε σήμερα ταινία led πορτοκαλί η κίτρινη απόχρωση, διάβασα ότι το μπλε δεν είναι ιδανικό για χρυσόψαρο, σωστά;Έχει κάτω χοντρό χαλίκι που δε μπορεί να το φάει, αλλά είναι μπλε και κίτρινο, οπότε θα αλλαχθεί κι αυτό να πάρουμε κάτι σε φυσικό χρώμα. Τελικά λέτε άμμο ή χοντρό χαλίκι;Έχω καταμπερδευτεί με το τάισμα. Ότι είχα διαβάσει για χρυσόψαρα αφορούσε τα common, τώρα για τα fantail βλέπω κάποιες διαφοροποιήσεις. Επίσης το ταίσμα διαφοροποιείται με την ηλικία. Η τροφή γράφει αν είναι ανήλικο 3-4 φορές την ημέρα τάισμα, που δε το έχω διαβάσει πουθενά για χρυσόψαρο. Ήξερα ότι κάποιες μέρες την εβδομάδα καλό είναι να μην ταϊζουμε τα χρυσοψαράκια, τα fantail είδα χθες ότι δεν πρέπει να νηστεύουν. Επίσης καινούργια πληροφορία για μένα..πρέπει το καινούργιο χρυσοψαράκι να το κουράρουμε με αντιπαρασιτικό και κάποιο αντιβιοτικό ευρέως φάσματος;
  • Πάρα πολύ σημαντικό οι παράμετροι του νερού..τι να πάρω για να τις ρυθμίσω και κυρίως πως; Με το ψαράκι στο ενυδρείο; Αν το παρακολουθώ καθημερινά με μικροπροσθήκες αλλαγές νερού κτλ κάνουμε δουλειά η άδικα το ταράζω;
Και επίσης που μπορώ να τα βρω αυτά άμεσα; Δηλαδή σε ποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη να πάω ώστε να προμηθευτώ τα απαραίτητα σήμερα; Στείλτε μου πμ αν γνωρίζετε. Επίσης επειδή γράφω λίγο βεβιασμένα δεν έχω διαβάσει όλους του κανόνες του φόρουμ. Αν επιτρέπεται δεν έχω πρόβλημα να αναρτήσω στο ποστ προσωπικά στοιχεία επικοινωνίας είτε για να δώσω σε κάποιον το ψαράκι, είτε απλά για ευκολία συνεννόησης για τα διαδικαστικά μιας και πρέπει να βιαστώ λιγάκι.

Οτιδήποτε άλλο έχετε να προτείνετε που θα μπορούσε να είναι χρήσιμο για την ευζωία του ψαριού καλοδεχούμενο. Για φίλτρανση θερμοστάτες κτλ δεν έχω επεκταθεί, γιατί εκεί σταματούν οι γνώσεις μου. Διαβάζω παράλληλα αλλά τελείωσαν οι γιορτές κι ο χρόνος είναι πιο περιορισμένος, οπότε όποια άμεση πρόταση σαν λύση ανάγκης είναι καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220102_065712_resized_20220103_080645627.jpg
Εμφανίσεις:  114
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220102_065727_resized_20220103_080644199.jpg
Εμφανίσεις:  118
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220103_080338_resized_20220103_080644774.jpg
Εμφανίσεις:  125
Μέγεθος:  32,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220102_065737_resized_20220103_080644523.jpg
Εμφανίσεις:  133
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220102_144425_resized_20220103_080644963.jpg
Εμφανίσεις:  138
Μέγεθος:  14,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20220102_144338_resized_20220103_080645412.jpg
Εμφανίσεις:  133
Μέγεθος:  20,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-22, 16:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλως ηρθες!

Αρχικα διαβασε τα υπομνηματα που θα σε βοηθησουν πολυ ... Μπορει να φανταζουν πολλα αλλα στην ουσια ειναι απλα βηματα που θα πρεπει να ακολουθησεις!!

Στα αμεσα πρωτα απο ολα το εμφιαλωμενο νερο εχει χλωριο ... Και το χλωριο δεν ειναι κατι που το θελεις στο νερο που ζει το ψαρι οποτε θα πρεπει να παρεις καποιο σκευασμα (αντιχλωριο το λενε) ωστε να το εξουδετερωνεις η μπορεις να χρησιμοποιήσεις φιλτρο νερου που το αφαιρει απο τη βρυση.

Το χρυσοψαρακι μπορεις να το βαλεις οπουδηποτε προσωρινα ... Εκεινο που ειναι επείγον ειναι να στρωσει το φιλτρο ωστε να μη συσσωρεύεται αμμωνια και το σκοτωνει σιγα σιγα ... Αυτη η διαδικασια μπορει να διαρκεσει και μηνα οποτε θα πρεπει να επεμβεις με το να βαλεις μπολι στο φιλτρο ... Τι ειναι το μπολι? Απλα υλικα φιλτρου που εχουν ηδη αποικιες βακτηριων που καταναλωνουν την αμμωνια και ΝΟ2 ... Που το βρίσκεις? Απο αλλο ενυδρειο που εχει ηδη στρωμμενο φιλτρο ... Οποτε βαλε μια αγγελια ωστε να σου δωσει καποιος απο τη περιοχη σου!

Προσωρινα μη το ταιζεις ... Πιο πολυ κακο θα του κανεις παρα καλο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-22, 17:40
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλη χρονιά!


Αρχικα να πω μπραβο και εύγε για τον τροπο γραφης σου!


Ειδα στη φωτογραφία το φιλτρο και νομίζω οτι εχω ενα ιδιο το οποιο ειναι μικροσκοπικο ( μεγεθος οσο μισο πακετο τσιγαρα) και δεν ξερω αν οντως αυτό το φιλτρο μπορει να υποστηρίξει ενα χρυσόψαρο. Δηλαδή ακομη και στρωμενο ενυδρείο να ειχες ισως στο μελλον παλι θα ειχες προβλήματα. Και νομίζω οτι και τα λιτρα του ενυδρείου ειναι οριακα.



Μεχρι να βρεις χρονο να διαβασεις τα παντα θα προτεινα πολυ εμπειρικα / μπακαλικα να ταιζεις ελαχιστα (οσο προλαβαινει να φαει σε 30 δευτερόλεπτα, μια φορα την ημερα), να φροντιζεις να μη πεφτει/μενει φαγητο αναμεσα στα χαλικακια, να αλλαζεις το 25-30% του νερου καθε μερα ( ή 35-40% καθε 2η μερα) απομακρυνοντας οσο περισσότερο μπορεις τα κουραδακια του αναμεσα απ τα χαλικια και αφηνωντας το νερο για 4 ωρες σε εναν κουβα για να εξατμιστεί το χλωριο.



Μη σε απασχολουν τα αντιπαρασιτικα και τα χρωματιστα χαλικια σε αυτη τη φαση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ευχαριστω για την φιλοξενία Τσουπρακάκος παναγιώ Greek Aquarist's Boards 4 07-03-19 23:40
Νεροχελωνάκι αναζητεί σπίτι thief ¶λλα ζώα 0 31-08-18 10:16
Ζητείται σπίτι για φιλοξενία Blanch ¶λλα ζώα 9 17-07-07 14:49
φιλοξενία σκαλαριών drakoulis Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-12-05 16:46
Φυτό αναζητεί όνομα.. 525 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-07-04 13:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04718 seconds with 14 queries