Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-15, 18:47
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Exclamation Απώλεια tropheus duboisi

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100Μ-50Π-60Υ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Πρέπει να τρέχει το λιγότερο ένα 8μηνο
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πρέπει να έχει ένα 6μηνο
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Αρχικά 10 tropheus duboisi(τώρα ,5 frontoza kigoma
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): όχι
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 19
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: ανά 20/25 ημέρες περίπου το 60%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: σήμερα 23-04-2015
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2-3 φορές τη μέρα Tetra Pro Algae και NLS Life Spectum Cichlid Formula
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8.6
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): ?
ΝΟ2(νιτρώδη): ?
ΝΟ3(νιτρικά): ?
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: όχι
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Tropheus duboisi
2. ΔΕΡΜΑ: κάποια θαμπάδα σε αυτά που πάσχουν
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Κάθονται με την κοιλιά στον πάτο σε φάση chill out,ξύνονται και 1-2 σήμερα παρατήρησα σπασμωδικές κινήσεις σε σχήμα S(όχι φλερτ)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): σε 2-3 παρατήρησα διαφανή κόπρανα που κρέμονται
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): τα άρρωστα ανασαίνουν κάπως βαριά
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Τα άρρωστα έχουν μειωμένη την αίσθηση της πείνας
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: περίπου 2-3 εβδομάδες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: έχω χάσει ήδη 2 και το πρώτο όταν το έπιασα είχε γλίτσα στο σώμα του,το 2ο όχι.Ήδη 4-5 από τα tropheus κάθονται στο χαλίκι σε φάση αφασίας και πιστεύω πως και αυτά θα πάρουν τον ίδιο δρόμο για την κολυμπήθρα(τουαλέτα)

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Hexamita,Exit,Esha 2000
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: Αναγραφόμενη
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: Πιθανότατα κάποια βελτίωση από το Exit και αυτό αλλαγή στη διάθεση των ψαριών
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : Όχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Ναι
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Όχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : Ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Οι φροντόζες δεν έχουν δείξει σημάδια ασθένειας.Μόνο τα tropheus το τονίζω.

Τα ψάρια δεν έχουν δείξει ακόμα το τελικό τους χρώμα.έχουν τις βούλες και σε 1-2 πιθανόν αρσενικά διακρίνεται η ρίγα.
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-15, 19:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Πόσες μέρες είναι άρρωστα τα ψάρια?
Τα φάρμακα που γράφεις τα έδωσες διαδοχικά μ' αυτή τη σειρά?
Ενδιάμεσα απ' τις διαφορετικές θεραπείες έκανες τουλ. κάποια αλλαγή νερού?
Προσπάθησε να βάλεις καθαρή φωτο άρρωστου ψαριού.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-15, 19:13
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε. Πολύ λυπάμαι για τα ψαράκια σου. Και ακόμη πιο πολύ που είναι tropheus. Θα μου επιτρέψεις πρώτα να σε ''μαλώσω'' για την ψαροσύνθεση την οποία έκανες. Γιατί φροντέζες με τροφέους; Έχουν μεγάλη διαφορά στις διατροφικές τους συνήθειες. Με μαθηματική ακρίβεια θα έφθανες κάποια στιγμή σε αυτό το σημείο. Και φυσικά θα την πλήρωναν τα τροφέους. Επίσης είναι λίγα τα λίτρα σου και για τα δύο ήδη. Αλλά όπως προανέφερα θα έπρεπε να ήταν ή το ένα ή το άλλο είδος.
Όσο για αυτό που έπαθαν τα ψαράκια σου, κατά 99% είναι bloat. Δε συστήνω προσωπικά μπιλάκι στα tropheus. Πολύ πιο εύκολα παθαίνουν πρόβλημα. Το φυλλαράκι πάντα είναι πιο εύπεπτο! ¶ριστη τροφή η NLS αλλά προσωπικά δε θα έδινα μπιλάκι σε τέτοια ψάρια.
Τώρα μάλλον τα πράγματα είναι πολύ αργά για τα ψάρια που δεν τρώνε...αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πρέπει όλα τα άρρωστα ψάρια να βγουν από το ενυδρείο και να αρχίσεις θεραπεία με μετρονιδαζόλη (Flagyl) αντιβιοτικό για ανθρώπους. Είναι κάπσουλες των 500mg η μία οι οποίες ανοίγουν πανεύκολα και μέσα είναι η αντιβίωση σε μορφή σκόνης. Για κάθε 100 λίτρα νερό ρίχνεις και μία κάπσουλα μέσα στο ενυδρείο (τη σκόνη της). Επίσης από εδώ και πέρα δίνεις μόνο φυλλαράκι και αυτό ''μουσκεμένο'' με flagyl ώστε να περάσει η αντιβίωση από το πεπτικό σύστημα των ψαριών. Αυτά όμως που δεν τρώνε...υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μας αφήσουν...
Ελπίζω να βοήθησα λίγο, εύχομαι να πάνε όλα καλά και ότι απορία έχεις ρωτάς!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσες μέρες είναι άρρωστα τα ψάρια?
Τα φάρμακα που γράφεις τα έδωσες διαδοχικά μ' αυτή τη σειρά?
Ενδιάμεσα απ' τις διαφορετικές θεραπείες έκανες τουλ. κάποια αλλαγή νερού?
Προσπάθησε να βάλεις καθαρή φωτο άρρωστου ψαριού.
Σημαντικά και αυτά που ρωτάει ο Κλεόβουλος!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pas4 : 23-04-15 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-15, 19:19
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

χθες έχασα το 2ο.Τα άρρωστα είναι 5 μέρες έτσι.
Δεν θυμάμαι την σειρά Κλεόβουλε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι έδωσα 3 μέρες το Esha,παύση 1 μέρα,3 μέρες Exit
Αλλαγή δεν έκανα ενδιάμεσα όσο έδινα τα φάρμακα.Σήμερα έκανα αλλαγή και περιμένω αύριο να δω συμπεριφορά.
-------------------------
Pas σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.Καλά κάνεις και μαλώνεις μπας και βάλουμε μυαλό.
Τις φροντόζες τις πήρα γιατί μου αρέσουν ιδιαίτερα και έχω σκοπό να τις μεταφέρω σε άλλο ενυδρείο όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα.Μωρά είναι.
Όσον αφορά το bloat το είχα παλιότερα σε μολιρο ρεντ και με χαρακτηριστικά έντονα.Ούτε μάτια πρισμένα ούτε λέπια σηκωμένα είχαν τα νεκρά.
Θα δοκιμάσω τη θεραπεία που προτείνεις και θα καταθέσω τις παρατηρήσεις μου!
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris_Batman : 23-04-15 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-15, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Πασχάλη το θέμα είναι τώρα να σώσει τα ψάρια αλλά
σ' αυτά που γράφεις για τη τροφή δεν συμφωνώ. Το πρόβλημα που πρέπει να λύσει αργότερα είναι βασικά του πολύ μικρού ενυδρείου και δευτερευόντως η ασυμβατότητα στην συμπεριφορά των 2 ειδών (ίσως τα πούμε παρακάτω).

Δημήτρη προτείνω να βάλεις σήμερα ένα δυνατό εσωτερικό φίλτρο φουλ στον άνθρακα, σταμάτα να ταΐζεις και από αύριο το βγάζεις και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-15, 19:36
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Οπωσδήποτε να χωρίσεις τα άρρωστα και να εφαρμόσεις και σε αυτά την ίδια θεραπεία. Είναι σημαντικό να μουσκεύεις την τροφή τους με flagyl. Διάρκεια θεραπείας τουλάχιστον 3 μέρες, έπειτα αλλαγή νερού παύση για δύο μέρες και ξανά την 6η ημέρα για άλλη μία ή δύο μέρες. Προλαβαίνεις και τα φαρμακεία ανοιχτά αν πας τώρα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πασχάλη το θέμα είναι τώρα να σώσει τα ψάρια αλλά
σ' αυτά που γράφεις για τη τροφή δεν συμφωνώ. Το πρόβλημα που πρέπει να λύσει αργότερα είναι βασικά του πολύ μικρού ενυδρείου και δευτερευόντως η ασυμβατότητα στην συμπεριφορά των 2 ειδών (ίσως τα πούμε παρακάτω).

Δημήτρη προτείνω να βάλεις σήμερα ένα δυνατό εσωτερικό φίλτρο φουλ στον άνθρακα, σταμάτα να ταΐζεις και από αύριο το βγάζεις και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Συμφωνώ σε όλα τα παρακάτω που λες Κλεόβουλε, απλά πιστεύω πως το μπιλάκι γενικά είναι ένας προδιαθεσικός παράγοντας από μόνος του για τα συγκεκριμένα ψάρια. Και ξαναλέω πως η τροφή που δίνει είναι τέλεια. Γνώμη μου είναι, δε σημαίνει ότι είναι και πανάκεια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pas4 : 23-04-15 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-15, 19:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα τα παρακάτω που λες Κλεόβουλε, απλά πιστεύω πως το μπιλάκι γενικά είναι ένας προδιαθεσικός παράγοντας από μόνος του για τα συγκεκριμένα ψάρια. Και ξαναλέω πως η τροφή που δίνει είναι τέλεια. Γνώμη μου είναι, δε σημαίνει ότι είναι και πανάκεια!!!
Γνώμες φυσικά ανταλλάσσουμε (και ίσως κάνουμε και παράσιτα στο θέμα του Δημήτρη ) αλλά
η δική μου γνώμη είναι ότι τα flakes είναι ακατάλληλα για μεγάλα ψάρια (δεν το αναλύω τώρα) και έχω συντηρήσει χρόνια tropheus σχεδόν αποκλειστικά με τροφή σε μπιλάκι-pellet χωρίς πρόβλημα.
Δείτε κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-15, 20:11
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμες φυσικά ανταλλάσσουμε (και ίσως κάνουμε και παράσιτα στο θέμα του Δημήτρη ) αλλά
η δική μου γνώμη είναι ότι τα flakes είναι ακατάλληλα για μεγάλα ψάρια (δεν το αναλύω τώρα) και έχω συντηρήσει χρόνια tropheus σχεδόν αποκλειστικά με τροφή σε μπιλάκι-pellet χωρίς πρόβλημα.
Δείτε κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
''Παράσιτα'' δεν πρέπει να κάνουμε, έχεις δίκιο. Το παν είναι να σωθούνε τα ψάρια του. Πάντως σεβαστό αυτό που λες με το μπιλάκι! Το συζητάμε και αλλού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-15, 22:13
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

... Μήπως να είχαμε και μετρήσεις αμμωνίας κλπ;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-15, 16:02
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

poltre δυστυχώς δεν έχω τεστάκια για να κάνω μετρήσεις αμμωνίας.
Μιλάω με κάποια παιδιά συνχομπίστες σε μία σελίδα στο facebook και μου λέει ένας Τούρκος ότι το flagyl και το bactopur δεν κάνουν τίποτα.
Ένας ¶γγλος χαρακτηριστικά μου γράφει "Yep hit it early, hit it hard. Treat the whole colony it spreads fast."

Εν αναμονή και των δικών μου αποτελεσμάτων.Μία μικρή βελτίωση στην όψη και στην διάθεση των ψαριών για 2η μέρα θεραπείας μπορώ να πω ότι βλέπω αλλά όχι διαφορά στην όρεξη των άρρωστων...


Επίσης παραθέτω τα σχόλια Αυστραλών εκτροφέων Tropheus
"In Australia we use metro. Well thats what I used when keeping trophs. A good week of treatment and they where right as rain."
" Flagyl is metro."
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-15, 18:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Μη μας γράφεις τι σου λένε διάφοροι ( ο Τούρκος δηλαδή τι θεραπεία προτείνει? προσκύνημα στη Μέκκα? - οι Αυστραλοί εκτροφείς λένε κάτι διαφορετικό απ' ότι λέμε εδώ?) γράψε μας ποιά θεραπεία ακολουθείς εσύ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-04-15, 19:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Έχουμε νεώτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-15, 17:27
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Μιας και βρήκα λίγο χρόνο και ξεκουράστηκα, είπα να παρουσιάσω τις παρατηρήσεις μου σχετικά με το θέμα που προέκυψε στο ενυδρείο μου!

Συνοπτικά να σας πω ότι έχασα τελικά 4 tropheus duboisi και τα υπόλοιπα χαίρουν άκρας υγείας!

Ξεκίνησα θεραπεία με το flagyl που με παρότρυναν τα παιδιά πιο πάνω.
1η μέρα θεραπείας 3 κάψουλες flagyl 500mg
2η μέρα θεραπείας 3 κάψουλες flagyl 500mg
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ : Είδα μια βελτίωση στο χρώμα των frontosa,πιο ανοιχτά και καθαρά χρώματα!!!Απλά παρατήρηση!
3η μέρα δεν χορήγησα θεραπεία.
4η μέρα θεραπείας 3 κάψουλες flagyl 500mg
5η μέρα θεραπείας 3 κάψουλες flagyl 500mg
6η και 7η μέρα δεν χορήγησα θεραπεία.

Την 8η ημέρα έχασα το 4ο tropheus.

Το θέμα είναι να παρατηρήσεις και να προλάβεις το πρόβλημα από την αρχή.Αν το προλάβεις θα σώσεις και τα ψάρια.Τι εννοώ με αυτό;;;
Να μπορέσει το άρρωστο ψάρι να δεχθεί τροφή και αυτή να είναι ποτισμένη με την δραστική ουσία και στην περίπτωσή μας η metrodinazole.
Αν το ψάρι σας δεν δεχθεί την τροφή, πολύ λυπάμαι πως θα οδεύσει εις κύριον όπως και το δικό μου.

Δυστυχώς δεν έχω καραντίνα οπότε το 300αρι μου έγινε νοσοκομείο για όλα τα ψάρια!
Έχω κάνει αλλαγή νερού στο ενυδρείο και αυτή τη στιγμή όλα φυσιολογικά.Τα tropheus ζωηρά,ορεξάτα και καυγαδάκια στο ενυδρείο.

Στη διάθεσή σας...!
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-15, 19:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Ποιά πιστεύεις ήταν η αιτία του προβλήματος?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tropheus Duboisi απο εκει που ξεκινησε το γεννος Tropheus Zair Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 2 14-05-13 20:23
Tropheus Duboisi,Tropheus Bulu Point fotos domresvanis Tanganyika 26 04-02-11 09:54
tropheus duboisi odin79 Tanganyika 11 29-03-08 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06233 seconds with 15 queries