Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-07-09, 22:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είσαι, είσαι
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-07-09, 22:41
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, φίλε Βασίλη δεν προσπαθείς και φυσικά δεν αντιγράφεις καθόλου τη φύση, αλλά πειραματίζεσαι με τα τα όρια αντοχής των ανθεκτικών ψαριών. Αφού σήμερα έχω μπροστά μου τόσες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα, άλλο είναι να πειραματίζομαι κάτι άλλο από αυτά που προτείνονται παγκοσμίως από τους ειδικούς και άλλο αντιγράφω και να εννοώ τα πράγματα όπως θέλω και πιστεύω εγώ.
φίλε Βασίλη αφού εσύ δεν είσαι ειδικός και είναι άλλοι πες τι γραφούν οι ειδικοί. πάντα μιλάς με δικά σου λόγια χωρίς ποτέ να αναφέρεις πηγές.


Και είναι αυτός λόγος να τα φέρνουμε στα όριά τους?
αυτο καταλαβες??

Ξαδέλφια ναι, ίδια και ίδιες απαιτήσεις όχι και πάλι όχι!!! Εξάλλου τα gambusia affinis δεν είναι τροπικά. Κουνουπόψαρα είχα και εγώ για σχεδόν 10 χρόνια. Αρχικά στη λίμνη και αργότερα σε ενυδρείο 80 λίτρων με φυτά. Τα έχω μελετήσει όσο τίποτε άλλο. Ρώτησε με ότι θέλεις.
τι να σε ρωτήσω σε λίγο θα πούμε ότι τα gambusia affinis είναι ψαρί της Ελλάδας. τροπικά ψαριά δεν είναι?? τότε τι είναι??? Εγώ από τα λίγα που ξερώ είναι ότι τα πρώτο συναντήσαν στο Μεξικό η στην Κολομβία(κάπου εκεί). αν το πάρουμε κυριολεκτικά την έγνοια τροπικά ψαριά τότε ούτε τα χρυσόψαρα δεν είναι κρύου νερού αλλά κυμαινομένου.νομίζω ότι κάποιες εκφράσεις και προσδιορισμοί όπως τροπικό δηλώνουν κύριος το ότι θέλουν ζεστά νερά

Καμία σχέση Βασίλη. Πίστεψέ με θέλεις πολύ διάβασμα να εννοήσεις τι θα πει φύση-όρια-φυσικό περιβάλλον-βιότοπος.
βλέπω εσένα και μερικούς ακόμα που διαβάζουν πολλά και γiαυτό κάνω πειράματα.
Αν θεωρείς ότι αυτά δεν έχουν σχέση με φυσικό τρόπο ζώης σε συνδυασμό με ζωντανή τροφή τότε λυπάμαι αλλά έτσι νόμιζα Εγώ.
Και για ακόμα μια φορά έκανα λάθος.
Και στα 2 λινκ που βάζω υπάρχουν και φωτο.
Να οι κινήσεις από μέρος μου γι κάτι ποιο φυσικό από ένα ενυδρείο.
σίγουρα της διαφορές της λίμνης είναι σίγουρο ότι της ξέρουμε αρκετά καλά και οι 2 μας μια και είμαστε λιμνοφiλοι.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24642
γουρνα-λιμνη καλοκαιρι 2007

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....451#post363451 ποστ 5
γουρνα-λιμνη καλοκαιρι 2009

δεν είναι η ιδία μια και η πρώτη κατεδαφιστικέ όταν μετακόμισα από το σπίτι εκείνο

Αγαπητέ Βασίλη, υπάρχει και δημιουργείται τόση βιολογία, όση να καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Ποτέ δεν υπάρχει περίσσια βιολογίας. Όταν λιγοστέψει η αμμωνία και τα περιφερή της, τότε λιγοστεύει και η βιολογία ή διαφορετικά πεθαίνει.
Επίσης, η θερμοκρασία βοηθάει μόνο στην γρηγορότερη δημιουργία και εξάπλωση της βιολογίας.
θες να πεις ότι αν έχεις ένα ενυδρείο με ένα φίλτρο που χωράει 1 κιλό βιολογικό υλικό και ένα φίλτρο που χωράει 10 κιλά θα είναι το ίδιο?? για δες κανένα sub να δεις τι γίνετε μέσα. εγώ νομίζω μεγάλος χώρος για αποικία καλύτερη και σταθερότερη βιολογία.
φυσικά και κλασικά πάλη λάθος θα κάνω.


Φιλικότατα όλα αυτά Βασίλη ε? Μην σε παραπλανά ο τρόπος γραφής μου που ίσως να σας μοιάζει αυστηρός. Να βοηθήσω θέλω χωρίς θυμό βέβαια.
τι να θυμώσω για τα ψαράκια????
Εδώ δεν έχω θυμώσει για αλλά πράματα.
Εννοείτε ότι ξέρεις παραπάνω πράματα για τα γκαπι από μένα το ότι δεν έχεις γκαπι είναι λεπτομέρειες.
όλοι έχουμε το δικαίωμα εδώ μέσα να γραφούμε ότι θέλουμε, έχουμε δεν έχουμε ψαριά.
Μπορεί για τα γκαπι να βγουν και να μιλήσουν 20 άτομα.
αν τους ρωτήσεις πόσοι έχουν γκαπι και να μας τα δείξουν θα δούμε το τι γίνετε.
και τότε ας ανεβάσουν φωτογραφίες ας βάλουν υλικό και ας πουν ότι είμαι παράδειγμα προς αποφυγήν.

ο dr frankenstein είπε όχι τόσο μεγάλα ποσοστά σε αλλαγές νερού στα γκαπι από κει και πέρα το σπίτι είναι ανοιχτό και τα σκυλιά δεμένα.

κάποιοι νομίζουν ότι είναι σωστό να έχουν άποψη για όλα τα ψαριά.
Δεν μπορείς πάντα να είσαι επί πάντως επιστητού και να ξέρεις τα πάντα για όλα τα ψαριά.


Συγνώμη για όλες της ανακρίβειες και της λάθος πληροφορίες της οποίες δίνω αφού και η παγκόσμια κοινότητα τα καταδικάζει τότε τα ψαριά μου είναι πολύ τυχερά εδώ και 3 χρονιά.
Που δεν έχω αγοράσει ψαρια, γιατί έχω γέννες από τα δικά μου να θεωρηθεί ότι έτυχε και όχι ότι πέτυχε.

Το σωστό μέγεθος των θηλυκών
Τα μεγάλα ραχιαία πτερύγια τα οποία δείχνουν αν το ψαρί είναι νεαρό η αν έχει γεράσει αγνοήστε τα
Ο αριθμός και το ότι οι γόνοι μεγαλώνουν σωστά μια από τα ιδία.
Στο τέλος θα πούμε ότι παίζει και fotoshop.

κρίμα γιατί πίστευα ότι σεβόμαστε όταν κάποιος έχει κάνει πολλά πειράματα και πολλές παραλλαγές σε ότι συνεπάγετε αυτό ίσως να μπορούσε να πει κάτι παραπάνω. Όπως λεει και ο λαος(κούνια που με κούναγε)


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-07-09, 07:55
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια ,

Ενδιαφεροντα αν και αντικροουμενα ολα τα παραπανω , αλλα ετσι μαθενουμε και κανουμε το καλυτερο για τους μικρους μας φιλους .

Ας επανελθουμε λιγακι στο θεμα τις γεννας , οπως ειχα πει ειχα βρει μεσα 6 μικρα απο τα οποια τα 4 ηταν ψιρουλες και ηταν και ειναι μια χαρα , και τα αλλα δυο εμφανως ποιο μεγαλα απο προηγουμενη γεννα που δεν ειχα προσεξει , το θεμα ειναι οτι εδω και 2 μερες τα λιγο μεγαλυτερα ειναι εξαφανισμενα , υπαρχει περιπτωση να τα εφαγαν τα μεγαλα ? παντος δεν εχω δει να τα κυνηγανε καθολου και ας ειναι την περισσοτερη ωρα εκτος των φυτων .
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-07-09, 08:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα Βασίλη, αν και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να σε πείσω, θα σου παραθέσω μερικές σελίδες (άπειρες υπάρχουν) σχετικά με τις αλλαγές νερού ή όχι, καθώς και τι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση αλλαγής σε περίπτωση μακράς περιόδου με το ίδιο νερό... Αγγλιστή βέβαια, αλλά δεν έχω επιλογή.!

1. Δεν είμαι ειδικός για τίποτε. "Γειράσκω αεί διδασκόμενος"...απλά το εφαρμώζω!
Να μερικά εύκολα λινκς. Κατ' ακρίβεια μπορώ να βρω δεκάδες, αλλά δυστυχώς πρέπει να ξεκινήσω δουλειά.
λινκ1
λινκ2 (πήγαινε απ' ευθείας στα requirements)
link3
link4

2. Μα δεν το κατάλαβα μόνο εγώ βρε Βασίλη, όλοι το καταλάβαμε

3. Διάβασε καλύτερα για τον Μισισσιπή ποταμό.

4. Γι' αυτό λέω....Δεν πειραματίζομαι με το περιβάλλον! Απλά είμαι θεατής χωρίς να παρεμβαίνω. Όταν το εμπεδώσεις αυτό, τότε θα δεις τι θα πει μεγαλοπρέπεια της φύσης, χωρίς την ανθρώπινη περέμβαση.

5. Φίλε Βασίλη, πραγματικά πρέπει να ξανααναθεωρήσεις και να κοιτάξεις το θέμα βιολογία πιο σχολαστικά. Ακόμα και 15 κυβικά μέτρα βιολογικό υλικό να παρέχεις σε ένα ενυδρείο 500 λίτρων με 10 ψάρια θα έχει ακριβώς την ίδια βιολογία με ένα παρόμοιο ενυδρείο με 10 ψάρια και με βιολογικό υλικό 30 κυβικών εκατοστών. Η μοναδική διαφορά, είναι ότι στην πρώτη περίπτωση θα είναι πιο εξαπλωμένη η βιολογία. Η βιολογία καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Δεν παράγεται περισσότερη έτσι για να έχουμε. Διαφορετικά λοιμοκτωνεί και συρρικνώνεται στα επίπεδα που της παρέχεται τροφή. Μην τα ξαναλέμε βρε Βασίλη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-07-09, 12:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βιολογία καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Δεν παράγεται περισσότερη έτσι για να έχουμε. Διαφορετικά λοιμοκτωνεί και συρρικνώνεται στα επίπεδα που της παρέχεται τροφή. Μην τα ξαναλέμε βρε Βασίλη.
το υπογραμμιζω κι εγω αυτο σαν αποφθευγμα...και σαν μια αρχη που καλο ειναι να γνωριζουν οι αρχαριοι...η βιολογια αναπτυσσεται ή συρρικνωνεται αναλογα με την διαθεσιμη τροφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-07-09, 13:37
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Βασίλη, αν και πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω να σε πείσω, θα σου παραθέσω μερικές σελίδες (άπειρες υπάρχουν)
λινκ1
λινκ2 (πήγαινε απ' ευθείας στα requirements)
link3
link4
Το πρώτο λινκ δεν λέει για γκαπακια και δε το διάβασα όλο.
Εμένα με ενδιαφέρουν μονό λινκ που λέει για γκαπι.

Το δεύτερο λινκ λέει για 25% αλλαγές νερού την εβδομάδα

Το τρίτο λινκ λέει 33% την εβδομάδα έως και 75% αν έχει πολλά ψαριά (φυσικά δεν μπαίνει στον κόπο να πει τι εννοεί πολλά ψαριά σε σχέση με τα λίτρα.)

Το τέταρτο λινκ λέει από 25%-50% αλλαγές νερού για ενήλικα
Και 50% -75% για μωρά.

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_

Το δεύτερο λινκ μιλάει για PH 6.0 - 9.0.

Το τέταρτο λινκ μιλάει για PH level should be around 7.0 through 7.2


Βλέπω ότι υπάρχει πλήρη ταύτιση απόψεων.
Και ότι δεν γραφή ο καθένας τα δικά του.

Είμαι σίγουρος αν ήξερα και καλά αγγλικά θα έβρισκα και άλλες διαφορές μεταξύ του.

-----------------------------------

Στο τρίτο λινκ σαν σωστή συμβουλή λέει μη ταΐζεις μονό με ένα είδος flakes αλλά να έχει και διαφορετικά 2-3 τροφές σε flakes. Δηλαδή η καλύτερη τροφή για τα κουνουποψαρα (γκαπι) είναι τα φλακες? Και φυσικά ο λόγος είναι ότι θα τα βαρεθούν. Όχι ότι θα πάθουν ασιτία από έλλειψη νέων προτείνουν και θα αδυνατήσει το ανοσοποιητικό τους.
Δεν βλέπω να προτείνει ζωντανές τροφές που πιστεύω είναι ότι καλύτερο γενικά για τα ψαριά.

Αν θεωρείς ότι όλα αυτά είναι σοβαρά λινκ πάω πάσο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-07-09, 13:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θελει κοπο, μια κοινη λογικη θελει! Το ποσοστο αν θαναι 25 η 35 η 50 % και καθε ποτε, παιζει και κυμαινεται αναλογα την ιχθυοφορτιση και το κουραγιο του καθενα. Η ουσια, και το ξαναγραφω λεκτικοποιωντας το αλλιως, γιατι την προηγουμενη μου απαντηση την περασες ντουκου, ειναι μια:
Οι παραμετροι νερου αλλαζουν αναλογα το ειδος. Οι αλλαγες νερου εχουν σκοπο να κρατανε τα βλαβερα αποβλητα οσο πιο χαμηλα γινεται, και να προσθετουν ιχνοστοιχεια στο νερο. Αυτο ειναι κατι κοινο για ολα τα ειδη, γιατι ολα τα ειδη, οπου κι αν ζουν στη φυση, ζουν σε ογκους νερου τετοιους που τα βλαβερα ΔΕΝ ειναι μετρησιμα.
Το οτι καποιων ειδων οι αντοχες ειναι μεγαλυτερες, δεν σημαινει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-07-09, 14:23
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θελει κοπο, μια κοινη λογικη θελει! Το ποσοστο αν θαναι 25 η 35 η 50 % και καθε ποτε, παιζει και κυμαινεται αναλογα την ιχθυοφορτιση και το κουραγιο του καθενα. Η ουσια, και το ξαναγραφω λεκτικοποιωντας το αλλιως, γιατι την προηγουμενη μου απαντηση την περασες ντουκου, ειναι μια:
Οι παραμετροι νερου αλλαζουν αναλογα το ειδος. Οι αλλαγες νερου εχουν σκοπο να κρατανε τα βλαβερα αποβλητα οσο πιο χαμηλα γινεται, και να προσθετουν ιχνοστοιχεια στο νερο. Αυτο ειναι κατι κοινο για ολα τα ειδη, γιατι ολα τα ειδη, οπου κι αν ζουν στη φυση, ζουν σε ογκους νερου τετοιους που τα βλαβερα ΔΕΝ ειναι μετρησιμα.
Το οτι καποιων ειδων οι αντοχες ειναι μεγαλυτερες, δεν σημαινει τιποτα.
Πιστεύεις ότι ένα ενυδρείο με 2 ξιφοφορους 1 silver shark και 2 ενήλικα γκαπί σε 300 λίτρα χρειάζονται τέτοια ποσότητα αλλαγής νερού. Να βρομήσουν τι? αυτά τα ψαράκια.
Με το ζόρι κρατάνε ζωντανή την βιολογία στο ενυδρείο αν αλλάζουμε και το νερό δε θα στρώσει ποτέ.
Οσο για τα μωρά δε τα υπολογίζω καν στο ότι βρωμίζουν το νερό.

υπάρχουν πληροφορίες και εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32610 ποστ 3
που αναφέρει 2 γκαπί (χρυσόψαρα και γλυφτη θεωρό ότι τα έδωσε για να μην τα αναφέρει σε αυτό το θέμα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-07-09, 14:35
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν θελει κοπο, μια κοινη λογικη θελει! Το ποσοστο αν θαναι 25 η 35 η 50 % και καθε ποτε, παιζει και κυμαινεται αναλογα την ιχθυοφορτιση και το κουραγιο του καθενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-07-09, 14:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύεις ότι ένα ενυδρείο με 2 ξιφοφορους 1 silver shark και 2 ενήλικα γκαπί σε 300 λίτρα χρειάζονται τέτοια ποσότητα αλλαγής νερού. Να βρομήσουν τι? αυτά τα ψαράκια.
Με το ζόρι κρατάνε ζωντανή την βιολογία στο ενυδρείο αν αλλάζουμε και το νερό δε θα στρώσει ποτέ.
Οσο για τα μωρά δε τα υπολογίζω καν στο ότι βρωμίζουν το νερό.
Δεν θέλω να συζητήσω το παράδειγμα που έχεις αναφέρει. Θα σχολιάσω μόνο την ποσότητα των ψαριών.

Πάλι η βιολογία στη μέση! Στο βιολογικό χώρο αυτού του ενυδρείου θα υπάχουν τέτοιες αποικίες ώστε να καταναλώνουν τα "προϊόντα" αυτών των 5 ψαριών. Αν υπάρχουν μικρά, τότε και αυτά πρέπει να συμπεριληφθούν. Αν ταΐζουμε πολύ για κάποιο διάστημα, τότε η βιολογία θα αυξηθεί. Αν ελαττώσουμε το τάισμα, τότε θα είναι ανάλογη και η συρρίκνωση της βιολογίας.

Γιατί επίσης έχεις εμμονή ότι με τις ενδεδειγμένες αλλαγές εμποδίζεται η ανάπτυξη της βιολογίας? Τί πρόβλημα έχει το φρέσκο αποχλωριωμένο νερό?

Τα μικρά ψαράκια μπορώ να πω ότι εκτός του ότι βρομίζουν αναλόγως το νερό, απορροφούν όπως όλοι οι οργανισμοί κάποια συστατικά από το νερό τα οποία δεν είναι σε θέση να παράξει ο οργανισμός τους. Εμείς π.χ. σαν άνθρωποι πίνουμε νερό. Στη σύσταση του νερού όμως υπάρχουν κάποια συστατικά όπως μέταλλα, άλατα κ.α. τα οποία είναι αναγκαία για τον οργανισμό μας. Αν δεν τα είχαμε ανάγκη, τότε θα πίναμε απεσταγμένο. Κάπως έτσι πάει και η περίπτωση των ψαριών, απλά πολύ γεννικευμένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-07-09, 15:09
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τα ψαρακια μου αυτη την στιγμη ειναι 3 μεγγαλα guppy 4-5 νεογνα , 1 ξυφοφορο , 3 molly , δυο γλυφτες , και ο silver shark το μεγεθος τους δεν ειναι μεγαλο. Δεν ξερω αν οντως ειναι τοσο αναγκαιες οι αλλαγες και μαλιστα του 1/3 του νερου , αλλα σιγουρα για να το λετε το εχετε δει καλυτερα απο εμενα . Βεβαιος πρεπει να αναφερω οτι ειχα και παλιοτερα ενυδρειο 150 λιτρα με πολλα περισοτερα ψαρακια και εκανα αλλαγη νερου μια φορα τον χρονο ... Προβληματα σχεδον δεν ειχα καθολου με τα ψαρια . Βεβαιος μου φενετε οτι εχουμε ξεφυγει απο το συγκεκριμενο θεμα που εχουμε ανοιξει εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-07-09, 15:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το ζόρι κρατάνε ζωντανή την βιολογία στο ενυδρείο αν αλλάζουμε και το νερό δε θα στρώσει ποτέ.
εκτος θεματος...!!!
μηπως πρεπει να ξαναδιαβασεις τον κυκλο του αζωτου?? συγνωμη μα δε το λεω ειρωνικα...το λεω σοβαρα....γιατι αν νομιζεις οτι οι αλλαγες νερου θα δυσκολεψουν το στρωσιμο του ενυδρειου...τοτε....απλα πρεπει να κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου..
εχει ενα καλο υπομνημα εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τα μωρά δε τα υπολογίζω καν στο ότι βρωμίζουν το νερό.
τα μωρα δεν απεκρινουν πολυ...αλλα δινουμε αρκετη τροφη για να ειναι παντα διαθεσιμη και συνηθως σε μορφη σκονης που τα ενηλικα δεν πολυτρωνε και χανετε αρκετη τροφη και "λερωνει" περισσοτερο το νερο.....επισης τα μωρα σαν πιο ευαισθητα εχουν μικροτερες αντοχες απο τα μεγαλα...γιαυτο λεμε στις γεννες...ακομη καλυτερο νερο αποτι συνηθως εχουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-07-09, 16:40
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

in the pond
Η βιολογία καταναλώνει συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας που υπάρχει διαθέσημη στο νερό. Δεν παράγεται περισσότερη έτσι για να έχουμε. Διαφορετικά λοιμοκτωνεί και συρρικνώνεται στα επίπεδα που της παρέχεται τροφή. Μην τα ξαναλέμε βρε Βασίλη.

panos-alex/polis
το υπογραμμιζω κι εγω αυτο σαν αποφθευγμα...και σαν μια αρχη που καλο ειναι να γνωριζουν οι αρχαριοι...η βιολογια αναπτυσσεται ή συρρικνωνεται αναλογα με την διαθεσιμη τροφη.



(Εγώ πιστεύω ότι η βιολογία αναπτύσσετε συνεχεία και εξαπλώνετε περισσότερο όταν δεν βάζουμε συχνά φρέσκο νερό) βλεπε παρατημενα ενυδρεια, η ενυδρεια που τα χτυπαει ηλιακο φως.
πιστευω οτι βλεπουμε πολλους παραγοντες που επιρεαζουν την βιολογια και την αναπτυξη της.

Κάποιοι έχουν μπερδέψει την βιολογία με τα αερόβια βακτηρία που ζουν σε οξυγονωμένο νερό(φίλτρο).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-07-09, 16:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι έχουν μπερδέψει την βιολογία με τα αερόβια βακτηρία που ζουν σε οξυγονωμένο νερό(φίλτρο).
οταν μιλαμε για βιολογια και στρωσιμο ενυδρειου ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι αναφερομαστε στα nitrobacter nitrosomonas nitrospeira και αυτα που λες "αεροβια βακτηρια του φιλτρου"....γιατι αυτα μας ενδιαφερουν για το στρωσιμο...
δε νομιζω οτι μπερδευτηκε κανεις εκτος απο σενα...
αν εσυ εννοεις μια αλλη βιολογια...οπως οι αλγες κι ενα σωρο αλλα (βιολογια ειναι απο την αμοιβαδα μεχρι τον ανθρωπο) τοτε ξεκαθαρισε που αναφερεσαι και μη χαρακτηριζεις τους αλλους μπερδεμενους....
ελπιζω να μη συνεχιστει αλλο το παιχνιδι σου με τις λεξεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-07-09, 21:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν μιλαμε για βιολογια και στρωσιμο ενυδρειου ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι αναφερομαστε στα nitrobacter nitrosomonas nitrospeira και αυτα που λες "αεροβια βακτηρια του φιλτρου"....γιατι αυτα μας ενδιαφερουν για το στρωσιμο...
δε νομιζω οτι μπερδευτηκε κανεις εκτος απο σενα...
αν εσυ εννοεις μια αλλη βιολογια...οπως οι αλγες κι ενα σωρο αλλα (βιολογια ειναι απο την αμοιβαδα μεχρι τον ανθρωπο) τοτε ξεκαθαρισε που αναφερεσαι και μη χαρακτηριζεις τους αλλους μπερδεμενους....
ελπιζω να μη συνεχιστει αλλο το παιχνιδι σου με τις λεξεις....
πιστευω οτι μας κουρασε ολους μας αυτο.

game over
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-07-09, 21:14
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μουγγος ειμαι?
χιχιχιχιλιγα λογια και καλα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-07-09, 09:56
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

δεν ξερω και δεν εχω δει τα ψαρακια τον αλλων που ασχολουνται με το θεμα εδω(μπορει να ειναι ακομα ποιο ομορφα).αλλα τα ψαρακια του πουριτανου ειναι πανεμορφα.πιστευω του αξιζει ενα μπραβο!http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24642
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-07-09, 10:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω και δεν εχω δει τα ψαρακια τον αλλων που ασχολουνται με το θεμα εδω(μπορει να ειναι ακομα ποιο ομορφα).αλλα τα ψαρακια του πουριτανου ειναι πανεμορφα.πιστευω του αξιζει ενα μπραβο!http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24642
Τα ψαρια απο τη φυση τους ειναι πανεμορφα! Το θεμα ειναι να τους προσφερουμε οσο καλυτερες συνθηκες μπορουμε!! Για αυτο γινεται η παραπανω συζητηση ...... αλλα game over .... ξεχασα!! Panos wins .... Fatality!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-07-09, 11:36
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια απο τη φυση τους ειναι πανεμορφα! Το θεμα ειναι να τους προσφερουμε οσο καλυτερες συνθηκες μπορουμε!! Για αυτο γινεται η παραπανω συζητηση ...... αλλα game over .... ξεχασα!! Panos wins .... Fatality!!
Προκαλείς σε βαθμό που θέλεις να καταστρέψεις τα θέματα πιστεύω ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά σου μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί έως ανώριμη.
Είσαι και συνομήλικος μου .

Αυτός που νικάει πάντα είναι ο αναγνώστης.
Αυτός που εμπλέκετε σε διαφορά θέματα δεν βγαίνει ποτέ νικητής για το λόγω ότι κανείς δεν είναι ξέρολας και όπως είναι φυσικό θα κάνει και λάθη. Είτε γιατί έτσι έχει μάθει έως τώρα είτε γιατί λόγω συγκυριών νομίζει κάποια πράματα ότι πάνε αλλιώς.

Αυτός που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που ποτέ δεν κάνει τίποτα......

Οποίος θέλει ας δει και εδώ τι πας να κανείς.

Ποστ 18 http://www.aquatek.gr/vb/showthread....625#post365625

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-07-09, 12:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ε, παιδιά κουλάρετε!!!

Φίλε Βασίλη, τώρα είδα τη λιμνούλα σου και ήταν πολύ όμορφη και τα ψαράκια σου φαίνονται όντως καλά.

Είπες ότι δεν έκανες ποτέ αλλαγές νερού έτσι?
Αφού ήταν κατασκευασμένη έξω, θα πει ότι είχε κάποια εξάτμιση έτσι?
Με τί νερό συμπλήρωνες?
Αναρωτήθηκες ότι το νερό αυτό είναι κάτι ανάλογο όπως και οι αλλαγές νερού?

Αγαπητέ Μίμη, ευχαριστώ για το λινκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-07-09, 13:01
water Ο χρήστης water δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-02-2008
Περιοχή: Rafina
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

και ποιο παλια οι γιατροι λεγαν οτι το τσιγαρο κανει καλο... τωρα λενε οτι δν κανει καλο... Το 8εμα ειναι οτι οι αλαγες νερου πρεπει να γινονται.. ειχα guppies οσο και αν εκανα αλαγες νερου παντα ειχα απολειες... οταν τα παρατισα στιν μοιρα τους ειχα γεμισει απο 4 σε 120 περιπου μικρα μεσα σε ενα 125αρι ενιδριο και εδινα οπου ι3ερα...

το 8εμα ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο πολα απο τα νεα πε8εναν μι εχοντας νεο νερο...

το 8εμα δν ειναι αν μπορουμε εστο με απαν8ροπους τροπους (για εμενα απαν8ροπο ειναι )
να δουμε αν μπορουν να ζισουν...

παιδια εχω ενα βελγικο λυκοσκυλο και δν του βαζω νερο.. δν εχει πε8ανει αρα δν εχει αναγγη το νερο...

με καταλαβενεις τι 8ελω να πω ε ?

δν παει να πει οτι επιδι δν πε8ενει οτι περναει και καλα αν μπορουσε να πε8ανει 8α πε8ενε παρα να βασανιζετε.. και ναι πιστευω οτι αν βαλεις σε 1000 λιτρα ενα ψαρι και χορις αλαγες νερου 8α ειναι κομπλε.. τωρα ομως φιλε δικο σου ειναι το ενυδριο .. και εσυ οτι γουσταρεις του κανεις...

το 8εμα ειναι ομως να υπαρχει το μεσον που ειναι αυτο το φορουμ να ανταλαζουμε αποψεις με ευγενικο τροπο . ποιος 3ερει ολοι μα8ενουμε.. δν γενι8ικε κανενας και τα ι3ερε ολα

και να εχεις και λιγο ανοιχτο μιαλο οταν σου λενε κατι.. γιατι δν εχουν δικιο ??
οθτε εγω αλαζω νερο στα ψαρια μου οσο συχνα 8α επρεπε αλλα ντρεπομαι να κανω τεστ αμμωνιας... και φυσικα δν ζιτοκραυγαζω κιολας για αυτο που κανω... παντος μετα απο μια αλλαγη νερου ειτε με τα guppy που ειχα ειτε με τισ κυχλιδεσ που εχω τα βλεπω ποιο ζοιρα να τρεχουν και να παιζουν ευχαριστιοντας με για αυτι τιν αλαγη νερου...

ααα ειχα παρει ενα μικρο guppy μεσα σε ενα μπουκαλι μισολιτρου νερου και το ειχα παει σε εναν φιλο να το βαλει στο ενυδριο του..το 3εχναει και μετα απο 2 βδομαδες το βλεπει οχ λεει το περνει το βλεπει και το ψαρι ζουσε... του ερι3ε λιγο μπισκοτο και μετα απο 1 βδομαδα το πιγε στο ενιδριο του.. το ψαρι ακομα ζει απ'οτι 3ερω.. και το φοναζει νινζα τι παει να πει ομως οτι αφου τιν εβγαλε κα8αρι ειναι και ο σοστος τροπος ??

τεσπα δικαιομα του κα8ενος να κανει οτι του γουσταρει αλλα ας εχουμε και το χρεος απεναντι σε αυτο που αγαπαμε να το κανουμε σοστα...

αυτα τα ολιγα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 22-07-09, 14:15
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα ,
Ολα μια χαρα με τα μικρα Guppakia τα βλεπω βδομαδα με την βδομαδα να μεγαλωνουν ... Αυτο που μου κανει περιεργεια ειναι οτι ολλα ειναι κανονικα διαφανα με λιγο ποιο σκουρο στην κοιλια τους και το κεφαλι τους , και το ενα ειναι σχεδον καταμαυρο ολοκληρο ? Ειναι διαφορετικο σε ειδος η εχει κανενα προβλημα ?

Εΰχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 22-07-09, 14:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προφανως αυτο θα εξελιχθει σε διαφορετικο χρωματισμο...δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 22-07-09, 15:55
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

το ψαράκι σου αυτό μεγαλώνοντας θα γίνει ένα σκουρόχρωμο ψαράκι (συνήθως είναι τα ποιο όμορφα ) . δεν αποκλείετε και αλλά ψαράκια μεγαλώνοντας να σκουραίνουν.(το ποιο φυσιολογικό) Απλά αυτό θα είναι από τα ποιο σκούρα.

Θέμα και υγειάς και διαφορετικού είδους δεν τίθεται καν.
Το αν θα έχει διαφοροποιήσεις με των μπαμπά έχει να κάνει και με γονίδια κληρονομικότητας (θηλυκου και αρσενικού) και συνθηκών αναπτύξεις.

Καλό μεγάλωμα των μικρών σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-09-09, 13:34
Το avatar του χρήστη GENITORAS
GENITORAS Ο χρήστης GENITORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

να σου ζησουν φιλε!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-10-09, 11:39
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Έχοντας διαβάσει λίγο πολύ όλα τα ποστ που με αφορούν (του τελευταίου 2μηνου) έπεσα και σ'αυτό

Η απορίες που έχω σχετικά με τα νεογέννητα γκάπις, είναι οι εξης: απο την πρώτη γέννα (περίπου 3 εβδομάδες πριν) έχουν επιβιώσει τουλάχιστον 7 μωρά. Απο αυτά, τα 5 είναι σαφώς μεγαλύτερα απο τα άλλα 2. Επίσης εκτός την διαφορά σε μήκος, αυτά τα 5 είναι και πιο "χοντρά" ας το πούμε. ¶λλη διαφορά πλην του μεγέθους, είναι το χρώμα. Νομίζω οτι είναι νωρίς ακόμη για να έχουν χρώματα, τα ίδια 5 είναι ολόλευκα (οχι το κλασικό γκρι) ενώ τα άλλα είναι προς το διαφανές με λίγο πορτοκαλι και μαύρο στην κοιλιά.
Μήπως απλά έτσι διαχωρίζονται τα θυληκά (μεγάλα) και τα αρσενικά σε αυτή τη φάση; Ή μήπως επειδή έχω και μόλυς (το ένα θυληκό λευκό που του έχει αδυναμία ο μοναδικός αρσενικός) υπάρχει καμμιά περίπτωση να είναι τέτοια;;;

Έψαξα φωτογραφίες στο δύκτιο αλλά δεν βοήθησαν καθόλου...

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-10-09, 11:46
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πριν καλά καλά εμφανιστούν οι χρωματικές διαφορές που θα καταστήσουν σαφές το φύλο τους, θα είναι ορατό το γονοπόδιο, οπότε από εκεί θα το δεις.
Σε μικρές ηλικίες είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-10-09, 17:33
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

παιδια, εγω θελω να πω ενα πραγμα μονο. Προφανως ολοι εχετε δικιο σε καποιο απο τα θεματα που εχετε αναπτυξει. Δε μπορω ομως να προσπερασω το γεγονος οτι ο Poyritanos κ ο καθε χομπυστας που εχει την εμπειρια του στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΡΙ, εχει μια αποψη παραπανω το ξαναλεω στο συγκεκριμενο ψαρι. Οποτε θα πρεπει να αντιμετωπιζεται με σεβασμο. Επειδη εχω κ εχω συγκεκριμενα ψαρια αρκετο καιρο καταλαβαινω τι θελει να πει. Ολα τα αλλα Link, Mink Ktλ ειναι γι αυτους που ξεκινουν τωρα ή απλα θελουν κατι να διαβασουν. Το ξαναλεω προφανως ολοι εχετε δικιο. Ευχαριστω
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-01-10, 15:44
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα ,

Επανερχομαι στο θεμα αυτο , μετα απο καιρο γιατι περιμενοντας να ξαναγεννησουν δεν ειχα δει ποτε μικρα στο ενυδρειο μου , περα απο τα πρωτα τα οποια ζουν μια χαρα ... Γιαυτο μπηκα στον πειρασμο και πηρα ενα μικροτερο ενυδρειο 40 λιτρα και ειπα να το εχω για γηννηστρα , το εχω βαλει και το εχω αφησει για να στρωσει δυο βδομαδες περιπου και ολλα διχνουν μια χαρα , σημερα παρατηρησα οτι το ενα μου platty εχει αρχισει και γενναει , αλλα ενω εχω φυτα στο μεγαλο ενυδρειο δεν καταφερνει να ζησει κανενα γιατι τα αλλα μαλλον καταλαβενουν οτι ερχετε μεζες και περιμενουν να τα φανε ... Σημερα το ειδα με τα ιδια μου τα ματια να γινεται κιωλας ... οποτε πηρα την μανα και την εβαλα στο μικρο που εχω , η οποια γεννησε αλλα 4-5 εφαγε τα 2 και τα αλλα ειναι κρυμενα στην πρασιναδα ... Τι μου προτινεται να κανω ? ποσο να την αφησω εδω ?

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-01-10, 19:55
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Τελικα οι κοποι μου δεν πηγαν χαμενοι ... στο ενυδρειο γεννηστρα πλεον υπαρχουν περιπου στα 20 μικρα ... τα περισοτερα απο την guppina μου , και τα αλλα απο ενα platty. Γινεται χαμος ... σε περιπου 40 λιτρα τοσα μικρα ... Ποτε λετε οτι ειναι καλα να τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο ? Για τωρα δεν το συζητω θα τα φανε για γαριδακια τα αλλα
Παρολλο που το μικρο ειναι στρωμενο πιστευω οτι καθημερινα 5 λιτρα φρεσκου νερου δεν θα εκαναν κακο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11737 seconds with 15 queries