Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-17, 10:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σωτήρη μη φοβάσαι τις αλλαγές, και 100% να κάνεις η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα.
Αρκεί οι αλλαγές να είναι ομαλές και το νερό των αλλαγών να έχει ίδιες παράμετρες και θερμοκρασία με του ενυδρείου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-17, 11:56
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτήρη μη φοβάσαι τις αλλαγές, και 100% να κάνεις η βιολογία δεν παθαίνει τίποτα.
Αρκεί οι αλλαγές να είναι ομαλές και το νερό των αλλαγών να έχει ίδιες παράμετρες και θερμοκρασία με του ενυδρείου.
Ενταξει τοτε Τακη ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.ποτε δεν εχω ξεπερασει το 60% και δε το ρισκαρα γιατι ετσι ειχα ακουσει.Το βραδυ θα καθαρισω το σαμπ θα βγαλω ολα τα υλικα θα τα ξεπλυνω σε νερο απο το ενυδρειο...μπορω να κανω μετα και αλλαγη νερου?επειδη ενας φιλος ειπε οτι αν τα κανω ταυτοχρονα ισως χασω πολυ μερος απο την βιολογια και καλο θα ηταν να μην γινει κατι τετοιο....και αν κανω και αλλαγη μπορω να βαλω και σκουπα βυθου?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-03-17, 12:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

στο νερό δεν υπάρχει βιολογία, και αν υπάρχει είναι ελάχιστη,
δεν μας ενδιαφέρει αυτή.
Αλλαγή 100%
και πλύσιμο ελαφρόπετρας με νερό ενυδρείου
και σφουγγάρια με βραστό νερό βρύσης
έχω κάνει άπειρες φορές,
κανένα πρόβλημα.
ΑΛΛΑ το ενυδρείο μου είναι ώριμο, είναι σχεδόν 5 ετών.
Σε φρεσκο ενυδρείο πλένεις τα πάντα μόνο με νερό ενυδρείου,
αλλαγή όμως κάνεις όσο θες αρκεί να γίνεται σωστά, όπως είπα πιο πάνω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-03-17, 13:51
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Ναι αυτο που λες με τα ζευγαρια οντως αν εβγαινε κι αλλο ισως να χρειαζοταν μεγαλυτερο ενυδρειο μετα...Το εχω ζησει κι εγω ακριβως το ιδιο με το δικο σου (8 ψαρια-2 ζευγαρια) και σε μικροτερο ενυδρειο 1,20μ. και το καθε ζευγαρι επιανε απο μια μερια.Τωρα με τον καιρο που εχει εξω θα ειχαν τρελαθει να γεννανε!!
Παντως γενικα οσο πιο πολλα ειναι κι αυτα τοσο περισσοτερο μοιραζεται κι η επιθετικοτητα των αρσενικων προς τα θηλυκα αλλα και των θηλυκων μεταξυ τους...
Αρσενικα ισως δεν θα εβαζα κι αλλα. Μαλλον θηλυκα.
Εχω διαβασει καπου παντως οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η ομαδα τους, τοσο καλυτερη συμπεριφορα βλεπεις συνολικα...
Η αλλαγη παντως και 100% να γινει δεν βλαπτει τα βακτηρια του φιλτρου. Υπο 3 προϋποθεσεις παντα:
1)Το νερο δεν εχει χλωριο (γελοιο οκ το ξερουμε)
2)To νερο ειναι σε θερμοκρασια παρομοια με του ενυδρειου (γενικα καλο ειναι ολες οι παραμετροι να ειναι ομοιες αλλα αυτο απο τη στιγμη που δεν κανεις καποια επεξεργασια το θεωρω δεδομενο)
3)Τα υλικα του φιλτρου δεν μενουν εκτος νερου και εκτεθιμενα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απ'του ενυδρειου για πολλη ωρα.
Η πλατη ειναι η juwel ε;Αυτο ελεγα κι εγω. Ωραια, μονο η γραμμη στη μεση με χαλαει λιγο στην ενωση.Μου χαλαει την ψευαισθηση της φυσικοτητας.Αν ειναι απορροφητικο το υλικο της δεν θα καθαριζει ευκολα.
Για δοκιμασε κανενα ramshorn snail που τρωνε αλγες...αν σ'αρεσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-03-17, 15:30
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
στο νερό δεν υπάρχει βιολογία, και αν υπάρχει είναι ελάχιστη,
δεν μας ενδιαφέρει αυτή.
Αλλαγή 100%
και πλύσιμο ελαφρόπετρας με νερό ενυδρείου
και σφουγγάρια με βραστό νερό βρύσης
έχω κάνει άπειρες φορές,
κανένα πρόβλημα.
ΑΛΛΑ το ενυδρείο μου είναι ώριμο, είναι σχεδόν 5 ετών.
Σε φρεσκο ενυδρείο πλένεις τα πάντα μόνο με νερό ενυδρείου,
αλλαγή όμως κάνεις όσο θες αρκεί να γίνεται σωστά, όπως είπα πιο πάνω
Το δικο μου το ενυδρειο ειναι περιπου 2 ετων τι λες θεωρειται ωριμο;(για να κανω κατι αντιστοιχο...)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτο που λες με τα ζευγαρια οντως αν εβγαινε κι αλλο ισως να χρειαζοταν μεγαλυτερο ενυδρειο μετα...Το εχω ζησει κι εγω ακριβως το ιδιο με το δικο σου (8 ψαρια-2 ζευγαρια) και σε μικροτερο ενυδρειο 1,20μ. και το καθε ζευγαρι επιανε απο μια μερια.Τωρα με τον καιρο που εχει εξω θα ειχαν τρελαθει να γεννανε!!
Παντως γενικα οσο πιο πολλα ειναι κι αυτα τοσο περισσοτερο μοιραζεται κι η επιθετικοτητα των αρσενικων προς τα θηλυκα αλλα και των θηλυκων μεταξυ τους...
Αρσενικα ισως δεν θα εβαζα κι αλλα. Μαλλον θηλυκα.
Εχω διαβασει καπου παντως οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η ομαδα τους, τοσο καλυτερη συμπεριφορα βλεπεις συνολικα...
Η αλλαγη παντως και 100% να γινει δεν βλαπτει τα βακτηρια του φιλτρου. Υπο 3 προϋποθεσεις παντα:
1)Το νερο δεν εχει χλωριο (γελοιο οκ το ξερουμε)
2)To νερο ειναι σε θερμοκρασια παρομοια με του ενυδρειου (γενικα καλο ειναι ολες οι παραμετροι να ειναι ομοιες αλλα αυτο απο τη στιγμη που δεν κανεις καποια επεξεργασια το θεωρω δεδομενο)
3)Τα υλικα του φιλτρου δεν μενουν εκτος νερου και εκτεθιμενα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απ'του ενυδρειου για πολλη ωρα.
Η πλατη ειναι η juwel ε;Αυτο ελεγα κι εγω. Ωραια, μονο η γραμμη στη μεση με χαλαει λιγο στην ενωση.Μου χαλαει την ψευαισθηση της φυσικοτητας.Αν ειναι απορροφητικο το υλικο της δεν θα καθαριζει ευκολα.
Για δοκιμασε κανενα ramshorn snail που τρωνε αλγες...αν σ'αρεσουν...
Ραμσον ειχα πολλα αλλα δεν τα θελω πλεον...εχω μονο χελενα μεσα...τα ραμσον μου γεννουσαν συνεχεια ειχαν πολλα αποβλητα που βρωμιζαν τον βυθο και εκτος απο αυτο υπηρχαν μερικα που μου ετρωγαν και φυτα...ναι αυτα τα τρια θα τα ελεγξω το βραδυ σιγουρα.εσυ στις γεννες σου ειχες καποια επιτυχια;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotirissotiris : 11-03-17 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-03-17, 16:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

2 χρόνια έχει ωριμάσει,
άρα τα σφουγγάρια τα πλένεις άνετα με νερό βρύσης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-03-17, 14:14
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
2 χρόνια έχει ωριμάσει,
άρα τα σφουγγάρια τα πλένεις άνετα με νερό βρύσης
Τακη...τα επλυνα ολα σε νερο του ενυδρειου εκανα και αλλαγη νερου αλλαξα και ενυδρειακο βαμβακι και προσθεσα επιπλεον τυρφη σε σακουλακι.αυτα το σαββατο και χθες εβαλα 2 εχινοδωρους εβγαλα καποια αλλα φυτα που δεν ταιριαζαν οπως η σεσιφλορα που ειχα και εβαλα και αλλα ξυλα και μερικα καταππα φυλα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-03-17, 10:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
.εσυ στις γεννες σου ειχες καποια επιτυχια;
Σωτηρη δεν ειχα επιτυχια οχι. Δεν το επιδιωξα.
Τα αυγα τα ετρωγαν ειτε οι ιδιοι οι γονεις ειτε τα αλλα θηλυκα.
Μαλιστα θυμαμαι περιπτωσεις που το θηλυκο του ζευγαριου γεννουσε και ακολουθουσαν απο πισω ο αρσενικος για να γονιμοποιησει κι ενα θηλυκο αλλο που ετρωγε αμεσως τα αυγα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-03-17, 09:16
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτηρη δεν ειχα επιτυχια οχι. Δεν το επιδιωξα.
Τα αυγα τα ετρωγαν ειτε οι ιδιοι οι γονεις ειτε τα αλλα θηλυκα.
Μαλιστα θυμαμαι περιπτωσεις που το θηλυκο του ζευγαριου γεννουσε και ακολουθουσαν απο πισω ο αρσενικος για να γονιμοποιησει κι ενα θηλυκο αλλο που ετρωγε αμεσως τα αυγα!!!
Παιδια καλησπερα και παλι!!! Ξερετε που θα βρω φυλλα βελανιδιας κουκουναρια σκληθρου (alder cones) και τετοια????
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-03-17, 09:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα και παλι!!! Ξερετε που θα βρω φυλλα βελανιδιας κουκουναρια σκληθρου (alder cones) και τετοια????
Για alder cones στείλε ένα μήνυμα στον lingistis. Μόνο εκεί θα βρεις αν έχει ακόμα να σου στείλει. Κάνε μια ερώτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-03-17, 15:07
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα και παλι!!! Ξερετε που θα βρω φυλλα βελανιδιας κουκουναρια σκληθρου (alder cones) και τετοια????
alder cones εχω αγορασει απο ebay.
Φυλλα βελανιδιας αλλα και πλατανου μπορεις να βγεις εξω να μαζεψεις απ'τη φυση!!!
Καθαρα να ειναι, μακρια απο αστικα κεντρα θα ελεγα εγω και καλυτερα οχι τα πεσμενα κατω... Βεβαια οχι αυτην την εποχη. Το φθινοπωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-03-17, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα και παλι!!! Ξερετε που θα βρω φυλλα βελανιδιας κουκουναρια σκληθρου (alder cones) και τετοια????
Σε αυτην τουλαχιστον την περιπτωση, προτιμησε τα ... Ελληνικα προιοντα. (και οχι μονο γιατι ειναι Ελληνικα, αλλα γιατι ειναι καλυτερα)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Για alder cones στείλε ένα μήνυμα στον lingistis. Μόνο εκεί θα βρεις αν έχει ακόμα να σου στείλει. Κάνε μια ερώτηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-04-17, 12:23
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Πώς πάνε τα ψάρια τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-04-17, 16:14
sotirissotiris Ο χρήστης sotirissotiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2016
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς πάνε τα ψάρια τώρα?
Μια χαρα ειναι γεννα δεν καταφερα να βγαλω γιατι τα κρατανε μια μερα και μετα τα τρωνε γαμωτο.εχω προσθεσει και ενα ζευγαρι ανγκιστρους γεννανε και τα δυο ζευγαρια ανα 10-15 μερες.αλλαγες κανω καθε 7 μερες και ταιζω 3 φορες την εβδομαδα κατεψυγμενη (bloodworms cyclopes artemia dafnia discus food spinach)και καθε μερα διαφορες τροφες ξηρες οπως tropical:soft line american-africa herbivor carnivor -wild discus-και διαφορες αλλες που δεν τις θυμαμαι βασικα δινω διαφορες για να εχουν μεγαλη ποικιλια και μου το ανταποδιδουν με χρωματα&#128516εχω αφαιρεσει αρκετα φυτα εχω προσθεσει 2 εχινοδωρους και εχω βαλει και ενα κομματι απο φλουδα φοινικα για να φαινεται πιο φυσικο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-04-17, 12:42
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Να μαζέψεις τα αυγά και να τα εκκολάψεις εσύ το χεις σκεφτεί? Ανέβασε καμιά νέα φωτο ή κανα βιντεο να τα χαρούμε και μεις.. Γενικά πόσο μεγαλώνουν σε μέγεθος τα συγκεκριμένα?
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-04-17, 15:53
Το avatar του χρήστη Master
Master Ο χρήστης Master δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Πολυ καλο μπραβο φιλε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-04-17 στις 11:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ savvas27 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 24-05-15 01:25
Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου Κουραμπιές Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 159 31-10-12 10:53
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
Παρουσιαση Αμαζονιου Look Stilatos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 16 25-03-07 15:54
Παρουσιαση ενυδρειου panos73 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 16 07-07-06 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06368 seconds with 15 queries