Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-05, 23:45
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή Need the experts Help! ;D

Λοιπόν πήρα τελικά την απόφαση μέσα στα χριστούγεννα να ετοιμάσω το μεγάλο ενυδρείο μου και να το κάνω βιότοπο της λίμνης Malawi.
Θέλω τη βοήθεια των ειδικών . Καθόλη την διαδικασία απο το τη να βάλω στο ενυδρείο όσων αφορά ψάρια, ποσότητα αυτών, φυτά ΤΑ ΠΑΝΤΑ . θέλω να γίνει ένα σωστό και φοβερό ενυδρείο!
λοιπόν οι διαστάσεις του είναι 250χ60χ70
το χαλίκι είναι άσπρη και κόκκινη λάβα.
έχει 100 λίτρα εσωτερικό φίλτρο και 2 κυκλοφορητές τους τεράστιους τους eheim δε θυμάμαι ονομασία θα κάνω edit με την ονομασία τους αύριο.
plz όλες οι βοήθειες και οι γνώμες δεκτές!
επίσης αν κάποιος μπορεί να με προμηθεύσει με ψάρια ή να μου προτείνει μαγαζί θα ήταν τέλεια.
αν με βοηθήσει να έχω μια ιδέα και απο τις τιμές ακόμα ποιο όμορφα :P
τα ψάρια θέλω να τα ξεκινήσω απο μέγεθος 3cm.
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΟΠΩς ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ειναι η Pundamilia nyererei ξέρω ότι ειναι απο τη λίμνη victoria αλλά έχω διαβάσει στα site σας πως μπορεί να συνηπάρξει με malawians!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-05, 00:28
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δεν ειμαι expert στις malawi αλλα...
Πρωτο λαθος , και βασικο, σηκωνει και κοκκινη καρτα! Ειναι οτι εχεις βαλει χαλικι.Οι κιχλιδες θελουν ΑΜΜΟ.Πολυ βολικη ειναι και η οικοδομικη αν και προτιμαται η ψιλη απο ερημικες παραλιες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-05, 08:08
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Σωστός ο moderatoras...

Προσωπικά σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις από το υπόστρωμα... Αφού μιλάμε για 1,000 λίτρα, βρες έναν φίλο (μόνος σου θα σου πέσει η μέση) βρες μια καλή παραλία με άμμο (τώρα είναι και καλή εποχή, χωρίς κόσμο και αντηλιακά) και μάζεψε όση σου χρειάζεται. Εγώ έχω ρίξει αραγωνίτη και στο εξωτερικό φίλτρο και διάσπαρτα στο υπόστρωμα για ph & σκληρότητες.

Συνέχισε με τις πέτρες. Προφανώς θέλεις πολλά κιλά... Η τις μαζεύεις από κάπου που ξέρεις εσύ και σου αρέσουν, ή σκας πολλά ευρά και τις παίρνεις έτοιμες... Εγώ αρχικά είχα κάνει το πρώτο, αλλά τελικά κατέληξα στο δεύτερο λόγω καλύτερου αισθητικού αποτελέσματος (πήρα από μεγάλο φυτώριο αυτές τις τύπου "moon" με τις τρύπες, έχει αναφερθεί σε άλλο post).

Απο φυτά, όσο λιγότερα τόσο καλύτερα, Malawi γαρ... Αντε καμιά anubia, κανα κερατόφυλο ή κανα "κρεμμύδι" (crinum thaianum ή κάπως έτσι τέλος πάντων).

Αφού το γεμίσεις τσέκαρε ph κλπ... Δουλεύει ο αραγωνίτης ή οι πέτρες που έβαλες μέσα? Μήπως θέλει περισσότερο αραγωνίτη ή κάτι άλλο? Τεσπα, εξασφάλισε τις κατάλληλες συνθήκες...

Τσέκαρε ότι το φίλτρο σου αρκεί... υπολόγισε ότι πρέπει να "περνάει" 4-5 φορές το νερό του ενυδρείου σου / h.

Τώρα για ψάρια, περί ορέξεως ..... Στα λίτρα σου μπορείς να βάλεις mbuna ή haps... Βέβαια προσωπικά σου λέω να βάλεις μόνο το ένα ή το άλλο είδος, μην τα αναμείξεις....
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-05, 08:34
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μην ξεχάσεις το φελιζόλ πριν το υπόστρωμα για να ακουμπήσουν οι πέτρες.
Καλή επιτυχία.
__________________
Καληνύχτα μπαμπά, σ' αγαπάμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-05, 10:10
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Βεβαια επειδη αναφερεις οτι θελεις να κανεις "βιοτοπο μαλαουΐ" η επιλογη της ψιλης αμμου ειναι μονοδρομος, ομως η αναγκη να το τονισω μου δοθηκε απο την ιδεα του φιλιππου να χρησιμοποιησει moonstone.Σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο, πρεπει να αναπαριστουμε οσο πιο πιστα γινεται το περιβαλλον, και συγκεκριμενα την λιμνη!αρα λοιπον θα πρεπει να χρησιμοποιησεις πετρες που να μοιαζουν σε αυτες τις λιμνης.Οι οποιες εχουν γαλαζογκρι χρωμα και δεν ειναι στρογγυλες, σαν μπαλλες ,απο ποταμια, αλλα τετραγωνοποιημενες με στρογγυλεμενες γωνιες.
Στην εκθεση ζωοτεχνια ειχαμε ενα τετοιο ενυδρειο στο 4ο τευχος του "ενυδρειο" θα βρεις φωτογραφια του.

Ειναι αυτο στην ακρη δεξια.
Λιγα φυτα οπως βαλισνεριες, και κρεμμυδι ισως, σε σωστη θεση τποθετημενα θα δωσουν μια ζωντανια στο περιβαλλον και θα κανουν ακομη πιο πιστη την αναπαραγωγη του περιβαλλοντος
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-05, 11:49
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ναι, οπωσδήποτε φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου κάτω από την άμμο και φελιζόλ εκεί που θα "πατήσει" το ενυδρείο στη βάση...

Επίσης θα σου πρότεινα κάτω από τις πέτρες (για να μη φαίνονται) να βάλεις ματσάκια από σωλήνες λεπτές (εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτές από τα φίλτρα της Eheim δεμένες μαζί, μήκους 10-15 εκατοστών) για να κρύβονται τα νεογέννητα...

Να προσθέσω ότι τις moonstone εγώ τις χρησιμοποιώ γιατί το αισθητικό αποτέλεσμα μου αρέσει και επιπροσθέτως έχουν άπειρες κρυψώνες για τα μικρότερα ψάρια...

Πάρε και 2 φωτο να δεις τι εννοώ με τα "ματσάκια"... Μπροστά διακρίνεται και ένα baby labido...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00359.JPG
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  64,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00355.JPG
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  68,0 KB  
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Filippos : 15-12-05 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-05, 18:20
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
τα είδη που αποφάσισα οτι θέλω για το ενυδρείο είναι
melanochromis auratus
melanochromis johanni
pseudotropheus socolofi
pseudotropheus estherae
pseudotropheus demasoni
pseudotropheus crabro
labidochromis caeruleus
pundamilia nyererei
και ένα είδος aulonacaras
btw άκυρο το βιότοπος malawi καθώς η pundamilia nyererei είναι απο λίμνη victoria
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-05, 18:40
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Που θα το βρεις το Πουνταμιλια??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-05, 19:44
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

σωστη η σονια.
ειναι ειδοσ υπο εξαφανιση και πολυ επιθετικο ψαρι με αλλα αρσενικα που βρισκονται στο ενυδρειο.
και παλι αν το βρεισ θα συμβιωσει με τα υπολοιπα η θα εχουμε
μεσ το ενυδρειο.
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-05, 20:23
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

πηγή απο http://www.malawicichlidhomepage.com/

Tank Mates: From a theoretical point of view all "Victorians" are suitable tankmates. In reality you should take into consideration that all Haplochromines from L. Victoria have a "genetic compatibility" far more pronounced than Malawians (!!!) In wild - in their natural habitat - hybridization, for a lot of reasons (each male has "his own" females ready to spawn; the typical light of Lake Victoria's water allows each male to do the right thing, and so on …) doesn't take place while, in the limited space of a tank it is very difficult to avoid crossbreedings. It is recommended to house toghether species (or genuses) whose females differ as much as possible (size, color, melanic pattern …). That's why those fishes are, at the moment, the only Victorians I keep. Other suitalbe tank mates could be in my opinions, Malawians (which I keep them with my Victorians) and/or catfishes of different kinds (which I also keep in the same tank).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-05, 23:36
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Σε ένα ενυδρείο 250Χ60Χ70 έχεις τη δυνατότητα να φιλοξενήσεις Μalawi Haps που έχουν μεγαλύτερο τελικό μέγεθος και είναι πολύ επιβλητικά ...

Από ότι βλέπω τα είδη που επέλεξες είναι τελικά mbuna εκτός βέβαια από τα aulonacara που αναφέρεις και θα που σου πρότεινα να μην τα βάλεις. Ας είναι η μόνη σου παρασπονδία τα nyererei.
Σίγουρα έχεις το χώρο να δημιουργήσεις ένα φανταστικό mbuna tank (αρκεί να πετύχεις καλή αναλογία αρσενικών και θηλυκών).

Υ.Γ. : Είπα να κρατηθώ αλλά δεν γίνεται, θα το πώ. Με τόσα λίτρα θα μπορούσες να φτιάξεις ένα τέλειο C. FRONTOSA TANK !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-05, 00:56
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

ναι επίσης θα μπορούσα να κάνω ένα πολύ ωραίο φυτεμένο ενυδρείο με μίξη Pygocentrus (nattereri,ternetzi,caribe) αλλά ειμαί υπέρ των πολλών διαφορετικών χρωματισμών και ιδιοσυγκρασιών!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-05, 20:17
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

αυτο μαλλον αφορα εμενα
γιατι να μην το κανεισ.η συμπεριφορα τουσ ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα.εκτοσ απο το θεμα τον χρωματισμων που θεσ δεν βλεπω αλλο λογο.

φιλικα πετροσ
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-05, 23:29
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

γιατί σε καμία περίπτωση δεν έχουν την προσωπικότητα που έχουν οι κιχλίδες.
επειδή δε μπορω να το θέσω αλλιώς "overgrown TETRAS"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07762 seconds with 15 queries