Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-04-05, 16:04
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑ

Προχτές παρατήρησα έναν από τους 4 δίσκους του ενυδρείου μου να κρύβετε σε μία γωνία, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία. Σήμερα όμως τον βλέπω να ανασαίνει με μεγάλη συχνότητα, να κάθετε ελαφρά πλαγιαστός ενώ τα περιτώματα έχουν χρώμα άσπρο(πρός το γαλακτώδες θα έλεγα).
Σας παρακαλώ την βοήθειά σας δεδομένο ότι δεν έχω την δυνατότητα καραντίνας και ξεχωριστής εφαρμογής της όποιας θεραπείας.
Οι συνθήκες νερού θεωρήστε ότι είναι ικανοποιητικές. Αλλωστε δεν νομίζω να έχουμε και πολύ χρόνο για να τις αναλύσουμε. Το ενυδρείο έχει ακόμη 3 γατόψαρα, 1 plego tiger και άλλους 3 δίσκους.
Παρακαλώ την βοηθειάς σας.
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-04-05, 16:20
CHRISTOS 22 Ο χρήστης CHRISTOS 22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Φιλε ισως σε βοηθεισει το θεμα με τιτλο "ασπρο ινωδες περιτωμα" εδω στη σελιδα των δισκων.Εκτος αυτου η γρηγορη σχετικα κινηση των βραχιων ισως να ειναι Νοσος ψαριου κοραλι ή τρηματωδεις σκωληκες βραχιων.Οταν λες "συνθηκες νερου ικανοποιητικες" τι εννοεις?
__________________
DISCUS OO DISCUS
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-04-05, 16:35
Το avatar του χρήστη A.alimpertis
A.alimpertis Ο χρήστης A.alimpertis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Περιοχή: AΘΗΝΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

ΦιλεCHRISTOS 22 ετσι οπως περιγραφεις τα συμπτωματα ο δισκος σου πολυ πιθανον να εχει εσωπαρασιτα(hexamita)και γενικοτερα παρασιτα στα βραγχια του.
Πες μου σε παρακαλω εαν ειναι απομονωμενος απο τα αλλα ψαρια και ποσο καιρο.
__________________
Water Inn
The Ultimate Aquarium
a.alimpertis@waterinn.eu
www.waterinn.eu

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-05, 16:36
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Όταν λέω κανονικές συνθήκες εννοώ GH=6 και KH=4 και PH περίπου στο7. Από τροφή αυτήν της JBL και εναλλακτικά της TROPICA,και μια φορά την εβδομάδα καταψυγμένο σκουλίκι.
Παρατηρώ ότι η κοιλιά του είναι αρκετά πρησμένη. Πιθανόν να είμαι εσωτερικά παράσιτα.Δεν μπορώ όμως να κάνω ξεχωριστή θεραπεία,δεν έχω αυτή την δυνατότητα.Μέχρι στιγμής έχω ανέβάσει την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς.Και βλέπουμε.......
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-05, 16:40
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

[quote="A.alimpertis"]ΦιλεCHRISTOS 22 ετσι οπως περιγραφεις τα συμπτωματα ο δισκος σου πολυ πιθανον να εχει εσωπαρασιτα(hexamita)και γενικοτερα παρασιτα στα βραγχια του.
Πες μου σε παρακαλω εαν ειναι απομονωμενος απο τα αλλα ψαρια και ποσο καιρο.[/quote

Έχει απομονωθεί από τους υπόλοιπους 3 δύο μέρες τώρα. Από φαγητό τίποτα, έχει χάσει το χρώμα του(από κόκκινο σε κίτρινο), ενώ εμφανίζει πρησμένο στομάχι. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι μόνο για αυτόν.(άτιμη καραντίνα....)
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-05, 16:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι συνθήκες νερού θεωρήστε ότι είναι ικανοποιητικές.
Εμεις τις θεωρουμε ικανοποιητικες!!! Αυτες ομως ειναι?? Νομιζω ότι θα πρεπει να κανεις τι απαραιτητες μετρησεις και να μας τις πεις!!
Τα συμπτωματα που μας λες πιθανοτατα να οφειλονται σε εσωτερικα παρασιτα (εξαμιτα, Spironucleous η αλλες φλαγγελετες).
Η γνωμη μου ειναι λοιπον αφου κανεις πρωτιστως τις απαραιτητες μετρησεις και βεβαιωθείς ότι οι οι παραμετροι του νερου σου ειναι οι σωστες να κανεις αγωγη με μετρονιθαζολη. Εγω εχω με επιτυχια χρησιμοιποιήσει το Octozin της waterlife.

Καλη επιτυχια!!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-05, 17:17
CHRISTOS 22 Ο χρήστης CHRISTOS 22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Χenofon μπορεις να μετρησεις ΝΟ2 , ΝΟ3 , PH?
johnny98130 Flagyl ή Οctozin θα ηταν καλυτερο να χρησιμοποιησει?
__________________
DISCUS OO DISCUS
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-04-05, 17:28
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

λοιπόν αφού σας ευχαριστήσω ακόμη μία φορά για το ενδιαφέρον σας έχουμε και λέμε. ΝΟ2 και ΝΟ3 είμαι στο μηδέν, ενώ από PH είμαι στο 7.
Ετοιμάζομε να κάνω μία αλλαγή νερού μήπως και βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Μου είπαν για το metalfix αν το άκουσα καλά και δεν κάνω λάθος. Τι γνώμη έχετε;
Σε ότι αφορά τις δικές σας συμβουλές σας ξαναλέω ότι δεν έχω την δυνατότητα ξεχωριστής θεραπείας στον δίσκο, εκτός από καμία λεκάνη(θα με φάει η γυναίκα μου).
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-05, 18:24
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Φιλε Ξενοφων,
η καραντινα δεν ειναι τοσο τραγικη , εγω αγορασα απο καρφουρ ενα δοχειο πλαστικο διαφανες για αποθηκευση με μπλε σπαστο καπακι χωρητικοτητας 40 λιτρων με 6,5 €, ενα φιλτρο κινεζικο και θερμοστατη αντισταση παλι κινεζικο με 25€ και μια αεραντλια με 8€ κινεζικη, συνολο 40€. η καραντινα ειναι απαραιτητη μιας και η θεραπειες ειναι καλο να γινονται μονο σε ψαρια που την χρειαζονται και επισης η αναλογια του φαρμακου για ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι σιγουρα πολυ μεγαλυτερη απο οτι για τη σαρανταρα καραντινα. Χωρια που οι θα χρειαστει να αυξησεις θερμοκρασιες και αλατοτητα ωστε να εχεις καλα αποτελεσματα. Μια καραντινα χρειαζεται παντα οταν εχεις δισκους. Απομονωση σε χαμηλο φωτισμο , καλο αερισμο αν εχει προβλημα με τα βραγχια, 1 κουταλια αλατι στα 40 λιτρα, θερμοκρασια εως και 32 βαθμους και καθημερινες αλλαγες νερου. Φαρμακα με συνεση, μπανια με αλατονερο ισως βοηθησουν για παρασιτα καλυτερα και χωρις κινδυνο χημικων στην αρχη....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-05, 19:07
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι αν συνεχίσει ο δίσκος έτσι δεν την βγάζει μέχρι αύριο που θα κάνω τις αγορές που μου είπες Pritani. Μόλις έκανα μία αλλαγή νερού περίπου το 30%. Είπες για αλάτι. Νομίζω ότι έχω EKTOZON. Μία μορφή αλατιού δεν είναι και αυτό; Τι λες να ρίξω μία δόση στο ενυδρείο;Αν ναι προτίνεις κάποια δοσολογία;
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-05, 19:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εγω χρησιμοποιω απλο αλατι μαγειρικο χωρις προσθετα ροης. Για επειγουσες περιπτωσεις ρισκαρισε και κανε τα ακολουθα....
Σε ενα δοχειο βαζεις ενα λιτρο νερο προσθετεις 30γρ. αλατι και βαζεις αεραντλια στο φουλ. Προσοχη το αλατι το χτυπας σε ενα μιξερακι του φραπε για να διαλυθει καλα.... Παιρνεις το δισκακι και το βαζεις μεσα στο δοχειο με το αλατονερο. Εδω αρχιζουν τα δυσκολα. Ο δισκος αρχιζει να αναπνεει γρηγορα και μετα απο λιγο καποια λεπτα γυρναει στο πλαϊ και αρχιζει να αναπνεει αργα. Εκεινη τη στιγμη τον βγαζεις και τον επιστρεφεις στο ενυδρειο του . Η προσοχη στο φουλ και η αεραντλια κοντα του για να υποβοηθησεις την αναπνοη του αν χρειαστει.... Το επαναλαμβανεις 3 φορες τη μερα και βλεπεις πως πανε τα πραγματα. Σε εμενα δουλεψε για παρασιτα στα βραγχια και πρησμενο στομαχι και μεχρι στιγμης ο δισκος το παλευει.... Βεβαια εγω χρησιμοποιησα και στεραζιν αλλα πιστευω οτι τη δουλεια την εκανε το αλατι... Εγγυηση για το αποτελεσμα δεν υπαρχει αλλα αν βλεπεις οτι πλησιαζει το τελος δοκιμασε το.....Δεν ειναι δικη μου πατεντα, το εχω διαβασει σε πολλες πηγες και το συστηνουν πολλοι και απο το φορουμ.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-05, 22:52
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Φίλε xenofon κάνε αυτό που σου είπε ο Johny και άν δέν βρήσκεις Octozin χρησιμοποίησε το 'Hexamita' της ESHA.

Άν είναι στα πρώτα στάδια το ψάρι θα αναρώσει σε χρόνο ρεκόρ!Το Melafix ή το Ectozon δέν έχουν να προσφέρουν τίποτα στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Επήσεις κάνε μετρήσεις στο νερό και παρακολούθα και τα άλλα ψάρια για άσπρα περιττώματα τις επόμενες μέρες.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-05, 00:06
Το avatar του χρήστη A.alimpertis
A.alimpertis Ο χρήστης A.alimpertis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Περιοχή: AΘΗΝΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω φιλε xenofon με τον husky_jim το φαρμακο "HEXAMITA" ειναι αμεσα αποτελεσματικο επισης το καλυτερο ειναι το "IN VIVO" της εταιρειας "ΟΤΤΟ" ειναι καπως ακριβο,αλλά ειναι THE BEST
__________________
Water Inn
The Ultimate Aquarium
a.alimpertis@waterinn.eu
www.waterinn.eu

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-04-05, 00:42
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Ως "αντίπαλος" των φαρμάκων, προτείνω αλάτι για τα παράσιτα. (τη μέθοδο που περιγράφει ο Pritanis).

1. Μετά τη "θαραπεία" δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο για να "καθαρίσει" το ενυδρείο από τα φάρμακα.
2. Δεν επιβαρύνεις το περιβάλλον με χημικά (όσο χαζό κι αν ακούγεται), αλλά κάποια ποσότητα από τα φάρμακα θα μείνει στο νερό και θα καταλήξει -δια των αποχετεύσεων- στη θάλασσα.
3. Αν, όπως εγώ, χρησιμοποιείς το νερό των αλλαγών για να ποτίζεις τις γλάστρες σου... σίγουρα δεν χρειάζονται μετροδιναζόλες η άλλα "βαρύγδουπα" πράγματα που θα "εισβάλλουν" στα φυτά σου.
4. (με κάθε επιφύλαξη): το αλάτι "σκοτώνει" ένα μεγάλο μέρος παρασίτων και μικροβίων δια της αφυδάτωσης. Ειδικά για τα μικρόβια, μπορούμε να θεωρήσουμε οτι το αλάτι "δουλεύει" όπως τα εμβόλια. Δεν τα "σκοτώνει" όλα, αλλά κάποια από αυτά μένουν εξασθενημένα στον οργανισμό του ψαριού, βοηθώντας το να αναπτύξει αντισώματα ωστε να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό του σύστημα.

Η πείρα των υπέρ των φαρμάκων προλαλησάντων είναι πολύ μεγαλύτερη από τη δική μου.

Οπότε, ή διαλέγεις την σίγουρη οδό των φαρμάκων, η την παρακινδυνευμένη οδό του αλατιού.

=====================

Drugs? - Just say no!

Η, όπως είπε κάποιος που δεν θυμάμαι, "όταν παράτησα τα φάρμακα, με παράτησαν και οι αρρώστιες σαν τους απογοητευμένους χαραμοφάηδες".
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-04-05, 09:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ως "αντίπαλος" των φαρμάκων, προτείνω αλάτι για τα παράσιτα. (τη μέθοδο που περιγράφει ο Pritanis).
Και εγω ειμαι αντιπαλος των φαρμακων και ειναι γεγονος ότι η χρηση αλατιου βοηθαει. Νομιζω ομως ότι στην συγκεκριμενη περιπτωση τοσο το Melafix όσο και το Ektozon που αναφερθηκανε δεν θα βοηθησουν πολυ. Η κρισιμοτητα του δισκου απαιτει χρηση φαρμακου που σε πρωτη δοση προτεινω χρηση μετρονιθαζολης(flagyl, Octozin, HEXAMITA). Ακολουθησε την δοσολογια που προβλεπεται και ενημερωσε μας για το αποτελεσμα. Εδω να σημειωσουμε την χρησιμοτητα της υπαρξης καραντινας τοσο στην φαρμακευτικη αγωγή που θα ακολουθησουμε όσο και στην ποσοσητα του φαρμακου που ριχνουμε.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-04-05, 10:45
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το flagyl σε τι δοσολογια το χρησιμοποιεις και για ποσες μερες; Εγω διαλυω 500μγρ ημερησιως σε 40 λιτρα που ειναι η καραντινα μου για πεντε μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-04-05, 12:20
Το avatar του χρήστη A.alimpertis
A.alimpertis Ο χρήστης A.alimpertis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Περιοχή: AΘΗΝΑ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

xenofon... τι κάνει ο δίσκος σου εάν πηγαίνει καλύτερα απαντησε μου με Π.Μ
__________________
Water Inn
The Ultimate Aquarium
a.alimpertis@waterinn.eu
www.waterinn.eu

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-04-05, 13:09
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
xenofon... τι κάνει ο δίσκος σου εάν πηγαίνει καλύτερα απαντησε μου με Π.Μ
Για τι σε PM φιλε μου? Να μην μαθουμε και εμεις τι αποτελεσμα ειχε η θεραπεια?
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-04-05, 14:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μη με σνομπαρετε , ρωτησα για τις δοσολογιες του flagyl......
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-05, 16:44
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εδω φαινεται αναλύτικα

Η θεραπεια με μετρονιθαζολη περιλαμβανει τρεις δοσεις των 250mg/10gallons η καθε μια στο νερο του ενυδρειου καθε δευτερη ημερα με παράλληλη αλλαγη του 20% του νερου σε καθε εφαρμογη. Για αποτελεσματικοτερη χρηση του φαρμακου συνισταται η διαλυση της μετρονιθαζολης με νερο του ενυδρειου πριν απο καθε χρηση.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-04-05, 19:24
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ο δίσκος πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο παιδιά.Έχει πρηστεί η κοιλιά του περισότερο και τα μάτια του έχουν πεταχτεί έξω. Τα άσπρα σε χρώμα περιττώματα συνεχίζουν, όπως και οι γρήγορες αναπνοές.
Επισκέφτηκα ένα κατάστημα του χώρου(όνομα δεν λέω) και μου έδωσε το aquafuran.Από ότι βλέπω στις οδηγίες χρήσεως είναι αντιβίωση για εσωτερικά και εξωτερικά παράσιτα.Σα δραστική ουσία αναφέρει Nifurpirinol.
Διάλυσα ένα φακελάκι σε 2 λίτρα νερό του ενυδρείου και με την αεραντλία σε λειτουργία τον έβαλα μέσα για 30 λεπτά. Θα το επαναλάβω πάλι σε 5 ημέρες αν τελικά αντέξει ο δίσκος. Μήπως θα πρέπει τελικά να τον βγάλω από το ενυδρείο; φοβάμε για τους άλλους που μέχρι στιγμής δεν φαίνετε να έχουν τίποτα. Για να μην με παρεξηγήσετε, ο μόνος λόγος που δεν ακολούθησα τις συμβουλές σας είναι ότι έλειπα σε επαγγελματικό ταξίδι και δεν κατάφερα να διαβάσω αυτά που λέτε πριν κάνω την θεραπεία.
Παντως σας ευχαριστώ όλους
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-04-05, 23:33
ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο χρήστης ΡΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Συγνώμη Hexamita τελικά έριξες;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-05-05, 07:43
xenofon Ο χρήστης xenofon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2005
Περιοχή: Αθήνα,Ιλίσσια
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικά παιδιά δεν πρόλαβα να κάνω καμία θεραπεία γιατί δυστυχώς δεν πρόλαβα τον δίσκο. Ήταν στα τελευταία του την ώρα που ζητούσα τις συμβουλές σας. Το ερώτημα όμως είναι στην περίπτωση που ήταν κάποιο παράσιτο, υπάρχει κίνδυνος με τους άλλους δίσκους που έχω στο ενυδρείο;
__________________
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ....ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-05, 19:52
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xenofon
......... Το ερώτημα όμως είναι στην περίπτωση που ήταν κάποιο παράσιτο, υπάρχει κίνδυνος με τους άλλους δίσκους που έχω στο ενυδρείο;
Ναι......αλλα καλυτερα μην ριξεις φαρμακα αν δε δεις κατι σιγουρα...προσπαθησε να'χεις καλες συνθηκες (κυριως με καλες αλλαγες νερου)....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07367 seconds with 14 queries