Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-05, 08:39
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Παρακαλώ για οδηγίες μαιευτικής

Καλημέρα σε όλους.
Την Κυριακή (23/01/05) παρατήρησα οτι η labidochromis sp yellow μου ειναι μπουκομένη και μάλιστα απο το μισάνοιχτο στόμα της διέκρινα μικρά ψαράκια. Τρελάθηκα απ'τη χαρά μου και αμέσως φώναξα την γυναίκα μου για να το δει και αυτη μήπως και έκανα λάθος.Αφού επιβεβαιώθηκε και από εκείνη ετοιμάσαμε το μαιευτήριο ( ενα ενυδρείο 10 λιτρων που έχουμε για ώρα ανάγκης ) βγάζοντας νερό απο το ενυδρείο , βάζοντας ένα στρωμένο φίλτρο με σφουγγάρια που είχα στο μεγάλο, ενα θερμοστάτη 55w και μετά προσπαθήσαμε να πιάσουμε την μέλλουσα μαμά αλλά στάθηκε αδύνατον.
Την άλλη μέρα και αφού ο Σταύρος από το "ΑΒΥΣΣΟΣ" μου είπε οτι λίγα θα σωθούν αν δεν βγεί απο εκεί, γύρισα στο σπίτι προβληματισμένος για το τι πρέπει να κάνω. Ανοίγω την πόρτα και βλέπω την γυναίκα μου να έχει ξεστήσει το μισό ενυδρείο και να προσπαθεί να πιάσει το ψαράκι. Σε ερώτηση μου "Τι κάνεις εκεί ? " η απάντηση ήταν "Εγω τα ψαράκια τα θέλω" Λειτούργησε φαίνεται το μητρικό ενστικτο ( μάννα δυο παιδιών ). Με την δική μου βοήθεια σε 5 λεπτά η έγγυος βρισκόταν στον δικό της χώρο μακρυά απο κάθε κίνδυνο.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρέπει να βάλω και τον αρσενικό μαζι και αν υπάρχει πρόβλημα γιατι η έγγυος δεν τρώει καθόλου. Επίσεις σε πόσες μέρες να περιμένουμε το ευχάριστο και τι πρέπει να κάνω απο 'κει και πέρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-05, 09:35
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Όσο διαρκεί η εγγυμοσύνη σε mouthbrooder species το θυληκό που έχει τα μωρά στο στόμα σταματάει να τρώει. Μπορεί όμως να καταναλώσει μικρά κομμάτια τροφής. Για τον λόγο αυτό μπορείς να ταίζεις πολύ μικρές ποσότητες σε αρκετά μικρά κομμάτια αλλά με προσοχή γιατί τα λίτρα είναι πολύ λίγα και υπάρχει κίνδυνος να άλλάξει εύκολα η χημεία του νερού.
Τώρα όσον αφορά τον αρσενικό σε αυτό το στάδιο είναι παντελώς "άχρηστος".
Δεν οφελεί σε τίποτα να το βάλεις μαζί με το θυληκό.
Αυτό που θα είναι καλύτερο να κάνεις είναι να δημιουργήσεις μέσα στο μικρο ενυδρείο ένα μέρος (π.χ. μια σπηλιά με πέτρες) όπου θα μπορεί το θυληκό να κρύβεται και να νιώθει ασφάλεια.
Θα πρέπει να προσέξεις το νερό σε Ph, αμμωνία και σκληρότητα ώστε να μην έχεις μεγάλες και απότομες αλλαγές.
Αν τα κάνεις αυτά σε 18-25 μέρες θα δείς να βγαίνουν τα πρώτα μικρά.
Βέβαια υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να μην βγούν ποτέ τα μικρά αφού πολλές μητέρες τα καταπίνουν. Για τον λόγο αυτό υπάρχει ή μέθοδος του "stripping" στην οποία ξεγεννάς το θυληκό ψάρι βγάζοντας το από το νερό, αφήνοντας μόνο ένα μικρό μέρος του κεφαλιού μέσα και ανοιγοντας του το στόμα. Ετσι το ψάρι φτύνει τα μικρά.
Είναι μια μέθοδος την οποία πολύς κόσμος την ακολουθεί αλλά εγώ είμαι τελέιως αρνητικός για πολλούς λόγους.
1ον δεν είναι φυσιολογικός τρόπος
2ον απο εκεί και πέρα θα πρέπει κάθε φορά να ακολουθείς την ίδια μέθοδο
3ον έχει παρατηρηθεί οτι μικρά αρσενικά που γεννιουνται με αυτό τον τρόπο είναι ποιο ασθενικά και αδύναμα και τα θυληκά σε μελλοντικές γέννες καταπίνουν τα μικρά τους.

Αν θές να διαβάσεις περισσότερα για τα mouthbrooder ένα καλό link είναι αυτό http://www.cichlid-forum.com/articles/breeding_list.php

Δες και τα μωρά labidochromis σε λίγο καιρό που θα έχεις πως θα είναι έτσι για να σε βάλω και λίγο στην πρίζα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-05, 18:33
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Για τον λόγο αυτό υπάρχει ή μέθοδος του "stripping" στην οποία ξεγεννάς το θυληκό ψάρι βγάζοντας το από το νερό, αφήνοντας μόνο ένα μικρό μέρος του κεφαλιού μέσα και ανοιγοντας του το στόμα. Ετσι το ψάρι φτύνει τα μικρά.
και φυσικα ψαρι που θα υποστει αυτη την μεθοδο δεν προκειται να ξαναβγαλει μωρα ουτε του αγιου...... ...

την ξεχναμε , πιστευω ο γιαννης απλα την ανεφερε για να μας υπενθυμισει οτι υπαρχουν αρκετοι ( το εικονακι προεδρεεεεεεε...) που νομιζουν οτι κατι θα κανουν ετσι.

οσο για τις απωλειες ειναι φυσικη συνεπεια του νομου της φυσης !!!
καλα τα ειπα δασκαλε ???
στην αρχη ολοι ετσι καναμε αλλα μετα , το παιρνεις αποφαση οτι ενα 10% επιβιωνει.γιαυτο αλλωστε γενναν συνεχεια , για την αναπληρωση των απωλειων !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-05, 16:12
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τώρα οσον αφορά την μέθοδο "stripping" δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να την δοκιμάσω. Εμείς προσπαθήσαμε να της δώσουμε την ασφάλεια του μοναχικού μέρους για να γεννήσει και απο 'κεί και πέρα οτι γίνει. Αυτό που με ανησυχεί ιδιαίτερα είναι η άρνησή της να φάει. Μπορεί να αντέξει όλες αυτές τις μέρες που απομένουν? Μήπως θα ήταν καλύτερα να την βάλω σε μια γεννήστρα μέσα στο μεγάλο μου ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-05, 16:17
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Ότι και να κάνεις τις 2 πρώτες εβδομάδες η μητέρα δεν πρόκειται να φάει με τίποτα. Μην φοβάσε δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Η μόνη περίπτωση να φάει είναι κάποια στιγμή μετά την 12-15 μέρα μικρά κομμάτια flakes και αυτό μόνο και μόνο για να ταίσει τα μικρά της.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-05, 07:44
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα !!! Η μικρή μου έφτυσε τέσσερα ψαράκια αλλά παραμένει μπουκωμένη. Πότε περίπου βγάζει τα υπόλοιπα? Εχει γίνει πολύ κινητική και τριγυρνάει διαρκώς γύρω απο τα σφουγγάρια του φίλτρου όπου τα μικρά έχουν βρεί καταφύγιο. Πείτε μου αν πρέπει να τους ρίχνω κάποια ειδική τροφή και τι πρέπει να κάνω απο 'δω και πέρα. Η τροφή TETRA PRIMA κάνει για τα μικρά? Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-05, 18:49
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Λογικα οπου να ναι θα φτυσει και τα υπολοιπα μικρα... ειναι πολυ πιθανο βεβαια να τα εχει ηδη φτυσει και απλα να τα ξαναπερνει στο στομα της καθε φορα που αισθανεται καποιον κινδυνο... οπως π.χ οταν πατε εσεις πολυ κοντα στο ενυδρειο Οσο για τροφη... παρε καποια τροφη σε φιλαρακι, κατα προτιμηση πλουσια σε σπιρουλινα, και τριψε την καλα αναμεσα στα δαχτυλα σου προτου τους την προσφερεις Να θυμασαι οτι τα μικρα πρεπει να ταιζονται λιγο καθε φορα αλλα περισσοτερες φορες κατα την διαρκεια της ημερας Για αυτον τον λογο μετα την πρωτη εβδομαδα χρειαζονται και πιο συχνες αλλαγες νερου
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-05, 07:37
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Kαλημέρα σε όλους. Τελικά έφτυσε και τα υπόλοιπα !!! Πρέπει να είναι τώρα 12-15 ψαράκια. Τους έριξα τροφή όπως μου είπε ο stefanos.f και έφαγαν κανονικά. Την μητέρα την έριξα πάλι στο μεγάλο αλλά μου έκανε εντύπωση οτι τα άλλα δεν την δέχτηκαν κανονικά, αλλά την είχαν στο κυνήγι λες και δεν την είχαν ξαναδεί. Είναι φυσιολογικό αυτό? Θα προσαρμοστούν πάλι η υπάρχει κίνδυνος για την νεα μητέρα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-05, 09:12
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Θα προσαρμοστεί μια χαρά όπως πρώτα σε 1-2 μέρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05054 seconds with 14 queries