Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-14, 00:11
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου ανάποδα :-)

Μετά από την κατασκευή 2 μικρών ενυδρείων με plexiglass, σκέφτομαι να φτιάξω ένα 120x45x50(ύψος) με 10άρι τζάμι..
Βλέποντας διάφορα βίντεο, άρθρα κλπ.. σκέφτομαι την παρακάτω μέθοδο για τις κόντρες, την οποία δεν έχω βρει πουθενά και θέλω να ρωτήσω πως την βλέπετε..
Κόλλησα με τον ίδιο τρόπο τα plexi ενυδρεία..
Λοιπόν για τις κάτω κόντρες, στερεώνω με ταινία και τα 4 κάθετα τζάμια πάνω στο τζάμι της βάσης, χωρίς να τα κολλήσω με σιλικόνη..
Βάζω σιλικόνη στο τζάμι του πάτου στην περιοχή που θα μπουν οι 2 μεγάλες κόντρες (όχι άκρη άκρη), τις τοποθετώ/προσαρμόζω, ώστε να εφάπτονται στα κάθετα τζάμια και περιμένω λίγο να κολλήσει η σιλικόνη..
Με τον ίδιο τρόπο τοποθετώ τις 2 μικρές κόντρες, πάνω στις 2 μεγάλες, βάζοντας σιλικόνη προς τα 2 άκρα της κάθε μεγάλης κόντρας..
Βγάζω τα κάθετα τζάμια, γιατί μπορεί να κάνει σεισμό και κολλάω τις 2 μεγάλες πάνω κόντρες σε κάθε ένα από τα 2 μεγάλα κάθετα τζάμια, οι οποίες μπορούν να σταθούν οριζόντια κατά την κόλληση του ενυδρείου καθώς έχουν μικρό πλάτος
Αφήνω 1-2 μέρες να στεγνώσει η σιλικόνη.
Βάζω μετά σιλικόνη περιμετρικά της βάσης καθώς και στα πλαϊνά των κοντρών και τοποθετώ τα κάθετα τζάμια!!
Οπότε μετά την κόλληση, οι μόνες κόντρες που βάζω μετά είναι οι 2 ή 3 πάνω μικρές..
Και ο Θεός βοηθός
Με αυτόν τον τρόπο πιστεύω μπορεί να γίνει πολύ καλή και πιο εύκολη κόλληση, καθώς σχηματίζεται γωνία στην βάση, τουλάχιστον για τα μπρος/πισω τζάμια, με μεγαλη ακρίβεια και χωρίς βάλε βγάλε ταινίες στην κάτω μεριά!!
Πώς το βλέπετε?
Επίσης για αυτές τις διαστάσεις, θα μπορούσα να βάλω μόνο 2 μικρές πάνω πλαϊνές και άλλη μία μικρή στη μέση?
Τέλος, καθώς έχω ακούσει οτι η σιλικόνη δεν θα πρέπει να ξεραίνεται, οι πάνω κόντρες είναι καλό να βρίσκονται μέσα στην στάθμη του νερού, ή είναι οκ, λόγω υγρασίας αν βρίσκονται και λίγο πιο ψηλά?
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-14, 03:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

εγώ δεν το έχω δοκιμάσει τον τρόπο που λες , πάντος και από το δικό μου το 850λιτρο που κόλλησα πριν λίγο καιρό αλλά και από μαγαζιά που κάνουν αυτή την δουλειά ο τρόπος είναι να κολληθούν πρώτα οι 4 πλευρές επάνω στον πάτο , στέγνωμα μια μέρα , καθάρισμα τα φυτίλια σιλικόνης που ξέρασε , κόλλημα οι κάτω κόντρες , στέγνωμα μια μέρα , κόβεις 4 κομμάτια φελιζόλ για να στηρίξεις στο ύψος που θες τις πάνω κόντρες και τις κολλάς , καλύτερα να είναι 2 άτομα όταν θα βάλλεις τις 4 πλευρές και τα γυαλιά ροντε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-14, 10:02
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να τα κάνεις όλα μαζί και φυσικά να στεγνώσει η σιλικόνη μονοκόμματα. Όταν φτιάχνω ένα ενυδρείο κολλάω πρώτα τις κάτω κόντρες πάνω στον πάτο. Μετά τοποθετώ τα τζάμια κολλώντας τα περιφερειακά στον πάτο και στις κάτω κόντρες, ξεκινώντας πρώτα από την πλάτη μετά τα δύο πλευρικά και τέλος το τζάμι τις οθόνης. Αν πρέπει να μπουν πάνω κόντρες τις κολλώ την επόμενη μέρα ενώ τις στηρίζω πάνω σε φελιζόλ η σε μαγνητική βάση, κάτι σαν τα μαγνητικά σφουγγάρια που καθαρίζουμε το τζάμια να φανταστείς
και τις εφαρμόζω με σφικτήρες . Έχω συνηθίσει να κολλώ τα τζάμια περιφερειακά στον πάτο και όχι πάνω σε αυτόν, επηρεασμένος από τα διάφορα βίντεο που έχω δει από εταιρίες που κατασκευάζουν ενυδρεία. Καμιά εταιρία δεν κολλά τα τζάμια πάνω στον πάτο κάτι θα ξέρουν παραπάνω.
Να ξέρεις πως αν το κάνεις τμηματικά μπορεί να μείνει στο σόκορο του τζαμιού στεγνή σιλικόνη και να σου δημιουργήσει πρόβλημα αν δεν το δεις. Επίσης δεν είναι καλό να μπαίνει η καινούρια σιλικόνη πάνω από την παλιά. Καλό θα είναι σε κάθε κόλλημα να υπάρχει ΜΟΝΟ καθαρό τζάμι και τίποτα άλλο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-14, 11:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους 2!! Ουσιαστικά κολλώντας περιφερειακά τα κάθετα τζάμια με τις κόντρες ήδη κολλημένες, είναι σαν να κολλάμε σε 20cm τζάμι αντί για 10cm... Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου αρχικά, απλά ακούω τους περισσότερους να υποστηρίζουν κόλληση πάνω στην βάση και το έκαψα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-14, 12:44
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ και τους 2!! Ουσιαστικά κολλώντας περιφερειακά τα κάθετα τζάμια με τις κόντρες ήδη κολλημένες, είναι σαν να κολλάμε σε 20cm τζάμι αντί για 10cm... Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου αρχικά, απλά ακούω τους περισσότερους να υποστηρίζουν κόλληση πάνω στην βάση και το έκαψα...
Αυτό ακριβός συν ότι έχεις και τον πάτο για κόντρα
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
help!! Κατασκευή ενυδρείου steliosr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-08-10 15:11
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11
Κατασκευή ενυδρείου python DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-07 20:30
Όλα στραβα και ανάποδα .... crazyio Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 28-11-05 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03711 seconds with 13 queries