Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-06, 09:10
Το avatar του χρήστη NikolasR
NikolasR Ο χρήστης NikolasR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NikolasR
Προεπιλογή Λόλα η χελώνα..

Όταν τη πρωτοπήρα, είχα μια σχετική εμπειρία με ενυδρεία και χελώνες, άρα ήξερα από κάπου ν'αρχίσω.

Ήταν μωρό, σαν καπάκι από coca cola ήταν!!Με μαλακό καβούκι και τόσο ελαφριά που το εσωτερικό φίλτρο που της είχα, την πέταγε λες και την χτύπαγε υποθαλάσσιο ρεύμα!!

Τώρα είναι 4 ετών, 23 cm περίπου και λίγο βαρύτερη από μισό κιλό. Υγιέστατη, κινητικότατη και η πλάκα είναι ότι έχει επίγνωση του αφεντικού της!!Όταν με βλέπει κάνει σαν τρελή για τάισμα, αναγνωρίζει το κουτί με τη τροφή (όπως ο σκύλος το λουρί για βόλτα).Άλλο ένα παράξενο, είναι ότι κατά κάποιο τρόπο με ειδοποιεί για να της ανοίξω το φως και τελικά έβαλα χρονομετρητή να ανοίγει/κλείνει αυτόματα και λίγο πριν κλείσει το βράδυ, έχει μάθει την ώρα και έχει ήδη χαλαρώσει!!Ξέρω,ακούγεται παράξενο,αλλά έτσι είναι!! Δεν αντιστέκεται όταν την παίρνω από το ενυδρείο της (80x40x35) διότι "ξέρει" ότι θα την αφήσω για την συνηθισμένη της βόλτα έξω στη βεράντα!!Είναι πολύ δυνατή, με δυσκολία την κρατάς όταν αντιστέκεται!Τρώει αρκετά καλά, κυρίως τροφές πλούσιες σε πρωτείνες και βιταμίνες. Όχι κάθε μέρα όμως. Με αυτό το ρυθμό/τρόπο ζωής θα ζήσει για πάρα πολλά χρόνια ακόμα, κάτι άκουσα και για 50!!Το νερό της διατηρείται καθαρό χάρη σε ένα FLUVAL 205 canister με λάμπα ερπετού στο ενυδρείο κτλ.

Σίγουρα απαιτεί φροντίδα και μελέτη..Κρατάω στατιστικά στοιχεία για τη φυσιολογία της κτλ..Απλά για παθήσεις/αρρώστιες κτλ η πρόληψη είναι καλύτερη από τη θεραπεία..

Υ.Γ. Όποιος έχει απορίες σχετικά με χελώνες, με χαρά να βοηθήσω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-06-06, 09:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Thumbs up μπραβο σου....

...και ξανα μπραβο σου..!!!! ..ετσι πρεπει να ειναι ο καθε ευσυνειδητος χομπιστας ανεξαρτητως κατοικιδιου.....ευχομαι να σου κρατησει συντροφια για πολλα-πολλα ακομα χρονακια η χελωνα σου.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-06-06, 10:53
Το avatar του χρήστη melitropos
melitropos Ο χρήστης melitropos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2005
Περιοχή: Αθηνα, Ν. Σμυρνη
Μηνύματα: 158
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην melitropos
Προεπιλογή Γειααααα

ειδα αυτο που εγραψες και ηθελα να ρωτησω μηπως ξερεις πως ξεχωριζεις το γεννος τους...
Επισης εμενα τρωνε μονο την ντοματα και γαριδα και ξηρα τροφη τιποτα αλλο.
διαφωτησε με ...αν μπορεις.
__________________
von ...melitropos
πιάσε πέτα- σοκοφρέτα!


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-06-06, 11:03
Το avatar του χρήστη NikolasR
NikolasR Ο χρήστης NikolasR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NikolasR
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Το γέννος είναι πάρα πολύ απλό...

Όταν είναι μικρά,τα γυρίζεις ανάποδα και βλέπεις τα σχήματα κάτω από το καβόυκι..όταν ειναι σκούρα και πυκνά,ειναι αρσενικό,ενώ ανοιχτά και αραιά ειναι θηλυκά!Όταν ειναι μεγάλες,τα αρσενικά έχουν πολύ μεγάλα νύχια σε σχέση με τα θηλυκά..Πάντα μιλάω για τις χελώνες με τη κόκκινη stripe στο λαιμό/κεφάλι.

Α,δοκίμασε να τις ρίξεις τόνο rio mare.... λίγο στήθος κοτόπουλο...

Πες μου αποτελέσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-06-06, 22:13
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

η δικη μου ειναι 10 χρονων
ειναι θυληκια 100% αφου γενναει και αυγα αλλα δυστηχως επιδη δεν εχει αρσενικο τα αυγα ειναι κλουβια κατοικια της μια μετρια σε μεγεθος λυμννουλα εξω στον κηπο περιφραγμενη οποτε θελει βγαινει εξω απο την λιμνουλα και κανει ηλιοθεραπια , η τροφη της ποικιλη σταφυλι, σαλιγκαρια(τα βρισκει μονη της στο κηπο ), τροφη για ψαρεμα, ακριδες , γυρινους κτλ! της κανω ολικη αλλαγη νερου μια φορα την ευδομαδα
την λυπαμε που ειναι μονη της για αυτο ψαχνω να της βρω κανενα αντρα να ζευγαρωσει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-06, 07:06
Το avatar του χρήστη NikolasR
NikolasR Ο χρήστης NikolasR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 16
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην NikolasR
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Πάντως δεν ήξερα ότι γεννάνε και χωρίς να υπάρχει αρσενικό,έστω και κλούβια!!Τι μαθαίνει κανεις..

Ωραίος χώρος ακούγεται έτσι όπως τον έχεις φτιάξει πάντως,μακάρι να είχα κι'εγώ αυτή τη δυνατότητα!!Όσο για τη τροφή,μια χαρά είναι..έχει επιλογές!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-06, 12:24
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Μπορώ να προσθέσω ότι μπορούμε να ξεχωρήσουμε το γένος απο το μέγεθος της ουράς τους. Η θηλυκειά έχει κοντή και χοντρή ουρά και νύχια μικρά, ο αρσενικός έχει μακριά λεπτή ουρά και με μακριά νύχια, επίσης εχει πιο μικρό καβούκι, οπως συνήθως συμβαίνει και με τα ψαράκια μας οπου τα αρσενικά συνήθως ειναι μικρότερου μεγέθους απο τα θηλυκά. Αν είχατε την ευκαιρία να δείτε ζευγάρι, θα βλεπατε τη διαφορά αλλά και θα είχατε την ευκαιρία να δείτε την περιποίηση που κάνει το αρσενικό στο θηλυκό οταν προκειται να ζευγαρώσουν. Και κάτι που έχω ξεχάσει, παρακαλώ μην δίνετε στις χελώνες ωμό κρεας γιατί γινονται αιμοβόρες . Προσοχή την ώρα του ταίσματος, οταν ειναι μεγάλες, και προσπαθούν να πάρουν την τροφή απο τα χέρια σας για τυχόν ατυχήματα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pani : 27-06-06 στις 12:32
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-06, 12:33
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλημέρα στην δικιά μου περίπτωση που είχα ένα ζευγάρι όντως η συμπεριφορά και των δύο ήταν το κάτι άλλο.Όταν λοιπόν για κάποιο λόγο πέθανε η αρσενικιά μου και της πήρα άλλη δεν του έδινε καμία σημασία και ήταν σαν να μην υπήρχε μέσα στο ενυδρείο,με αποτέλεσμα να καταλάβω ότι οι χελώνες είναι μονογαμικά ζώα.Τώρα το κατά πόσον αυτό ισχύει δεν το γνωρίζω αλλά αν κρίνω από την συμπεριφορά στα δικά μου, μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να είναι.
Φιλικά Ιορδάνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 27-06-06 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-06, 12:46
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Οντως η συμπεριφορά του ζευγαριού ειναι μοναδική. Μακάρι να μπορούσα να σας το περιγράψω. Μοναδικά δείγματα αγάπης και στοργής.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-08-06, 14:58
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Question

παιδια καλησπερα.
σκεφτομαι κι εγω κατα τον οκτωβρη να παρω μια χελωνιτσα, μ'αρεσει παρα πολυ.
θελω να ρωτησω: τι ακριβως θα χρειαστω (εξοπλισμο κλπ) ,
εχω περιμετρικο κηπο, μπορω να την αφηνω εξω να κανει βολτες κι αν ναι, υπαρχουν καποιοι περιορισμοί?
ευχαριστω!!!!
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-08-06, 20:16
Το avatar του χρήστη marios400
marios400 Ο χρήστης marios400 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2006
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afrodite
θελω να ρωτησω: τι ακριβως θα χρειαστω (εξοπλισμο κλπ) ,
εχω περιμετρικο κηπο, μπορω να την αφηνω εξω να κανει βολτες κι αν ναι, υπαρχουν καποιοι περιορισμοί?
ευχαριστω!!!!
καλησπερα αφροδιτη.οταν λες να παρεις μια εννοεις μικρη η σχετικα μεγαλη?το συγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις ενα φιλτρο αναλογα τα λιτρα του νερου που θα τις εχεις.εγω θα ελεγα αν ειναι μικρη να παρεις ενα εξ.φιλτρο και να τιν βαλεις σε ενα 60 λιτρο ενυδρειο με ενα θερμαντικο σωμα και μια λαμπα uv για ερπετα και να τις φτιαξεις και ενα νυσακι ωστε να μπορει να βγαινει να τραβαει την ακτινοβολια απο το φως και θα ειναι βασιλλισα.τωρα για περισσοτερα πραγματα ας πουν τιν γνωμη τους και οι εμπειροτεροι μιας και εχω χελωνες μονο 2 χρονια.(αυτη ειναι αποψη μου).φιλικα μαριος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-06, 11:56
Το avatar του χρήστη afrodite
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2003
Περιοχή: Porto Rafti
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

σ'ευχαριστω μαριε για την απαντηση, βασικα σκεφτομουν να παρω μια μικρουλα γυρω στα 5 εκατοστά.

υπαρχουν ειδη χελωνων που μενουν σ'αυτο το μεγεθος η αναγκαστικα θα πρεπει καποια στιγμη να τη βγαλω απο το ενυδρειο?

αν ειναι μεσα στο ενυδρειο δε μπορω να τη βγαζω εξω στο κηπο ανα διαστηματα?
το χειμωνα πως συμπεριφερεται? ευχαριστω και παλι
__________________
http://www.afrodite.0catch.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-06, 20:58
Το avatar του χρήστη marios400
marios400 Ο χρήστης marios400 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2006
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afrodite
υπαρχουν ειδη χελωνων που μενουν σ'αυτο το μεγεθος η αναγκαστικα θα πρεπει καποια στιγμη να τη βγαλω απο το ενυδρειο?

αν ειναι μεσα στο ενυδρειο δε μπορω να τη βγαζω εξω στο κηπο ανα διαστηματα?
το χειμωνα πως συμπεριφερεται?
καλησπερα αφροδιτη.δεν πιστευω απο οσα ξερω οτι υπαρχει χελωνα πυ μενει στα 5 εκατοστα μονο γιατι αν διαβασεις και σε αλλο θεμα εδω στο (αλλα ζωα) μια χελωνα ενος αλλου φιλου ειναι ιδη 22 εκατοστα.πιστευω πως μπορεις να την αφηνεις στον κηπο αλλα φοβαμαι οτι θα την χασεις αν δεν φτιαξεις ενα χωρο ειδικα γι'αυτην περιφραγμενο.να σου πω την αλληθεια τα τρεια που εχω τα εχω παρει οταν ξηπνουσαν (μαρτιο-απριλιο) θα σε γελασω και την αλλη μια μετα απο λιγο οποτε δεν εχω ζησει μαζι τους χειμωνα να δω πως συμπεριφερονται.καλα να ειναι και θα δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-12, 15:16
κυριακή Ο χρήστης κυριακή δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: τρίπολη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

καλησπέρα. σε παρακαλώ βοήθησε με.. πηρα μια χελωνιτσα την παρασκευη αλλα δεν τωει τπτ... ειναι μωρακι.,.. την εχω στο πλαστικο για χελωνες που μου εδωσαν απο το μαγαζι την εχω σε λαμπα να ειναι ζεστη αλλα δεν τρωει... τι να κανω??? Βοηθεια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο για χελώνα (Red Stripe) NikolasR Άλλα ζώα 43 14-12-08 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06297 seconds with 15 queries