Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-08, 11:26
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Να βγάλω το φίλτρο άνθρακα ;

Το έχω διαβάσει σε μερικά threads εδώ μέσα αλλά πουθενά δεν κατάφερα να βρω μια ουσιαστική διευκρίνηση, είμαι σίγουρος πως κάπου θα υπάρχει όμως γι'αυτό σας ζητάω να με συγχωρέσετε που δεν μπόρεσα να το βρω..

Στο Rio 125 μου σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim 2215 κρατώντας και το εργοστασιακό φίλτρο της Juwel γι'ακόμα καλύτερη φίλτρανση του νερού, ψάχνοντάς το όμως μέσα στο GAB είδα σε πολλά ποστς ότι καλό θα ήταν να αφαιρείται το φίλτρο του άνθρακα όταν το ενυδρείο είναι φυτεμένο που έχει σαν επακόλουθο τη χρήση λιπάσματος.

Γιατί χρειάζεται να αφαιρεθεί βρε παιδιά ; Επιβάλεται ; Στο εργοστασιακό φίλτρο του ενυδρείου ποιο απ'όλα να διαλέξω για να το αντικαταστήσω αν όντως πρέπει να το αφαιρέσω αφού έχω ήδη φυτέψει μέσα ;(πχ πράσινο φίλτρο;μπλε; )

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να το αφαιρέσω και από το Eheim 2215 αν τελικά καταλήξω να το βάλω στο ενυδρείο μου, σωστά ;

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-08, 12:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τον ενεργό άνθρακα τον χρησιμοποιούμε σε περιπτώσεις που θέλουμε να αφαιρέσουμε κατάλοιπα φαρμάκου (αντιβίωσης π.χ.) μετά από θεραπεία.
Επίσης σε φρέσκα ενυδρεία και φυσικά πριν μπουν μέσα ψάρια για να αφαιρέσουμε ότι υπολείμματα μπορεί να υπάρχουν μέσα μέχρι να φτάσει το ενυδρείο σ' εμάς.

Από εκεί και πέρα τον αφαιρούμε γιατί όντως κάνει κατακράτηση και των λιπασμάτων.

Σημ.: Καλό είναι να έχουμε στο ράφι μια συσκευασία έτοιμη για χρήση (φρέσκια) για παν ενδεχόμενο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-08, 12:33
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Να είσαι καλά Πασχάλη, σ'ευχαριστώ !

Θα κοιτάξω να το αφαιρέσω το συντομότερο απ'το φίλτρο της Juwel, έχεις υπόψη σου με ποιο φίλτρο θα ήταν προτιμότερο να γεμίσω την κενή του θέση;

Τρεις οι επιλογές:

-Με το πράσινο
-Με το μπλε με τους μικρούς πόρους
-Με το μπλε με τους μεγάλους πόρους

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-08, 13:20
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις κάτι στη θέση του. Μπορείς να το αφήσεις κενό. Εξάλου θα έχεις και το 2215 για φίλτρανση. Αν έχεις κάποιο σφουγγάρι που περισεύει βάλε ό,τι έχεις. Πρόσεχε όμως τη σειρά, μη βάλεις για παράδειγμα πρώτο πρώτο αυτό με τους μικρούς πόρους. Αν πάλι δεν έχεις και θες οπωσδήποτε να αγοράσεις για να βάλεις, καλύτερα μη πάρεις σφουγγάρι, πάρε κάποιο βιολογικό υλικό, οπως το siporax.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-08, 13:23
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι και το siporax μια χαρά και το σφουγγάρι, ότι από τα δυο είναι εύκαιρο, επίσης αν ο άνθρακας είναι κάποιο διάστημα ήδη μέσα (αν έχει ξεπεράσει το μήνα) τότε μην τον πειράζεις καθόλου διότι έχει αποκτήσει πλέον βιολογία και έχει χάσει τις ιδιότητές τους ως ενεργός άνθρακας.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-08, 14:04
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης αν ο άνθρακας είναι κάποιο διάστημα ήδη μέσα (αν έχει ξεπεράσει το μήνα) τότε μην τον πειράζεις καθόλου διότι έχει αποκτήσει πλέον βιολογία και έχει χάσει τις ιδιότητές τους ως ενεργός άνθρακας.

Να και κάτι άλλο που δεν ήξερα, κοντεύει να το κλείσει το μηνάκι οπότε θα το αφήσω μάλλον και σε κανένα μήνα ακόμα που θα κλείσει τον δεύτερο και θα πάει έτσι κι αλλιώς για την προβλεπόμενη αντικατάσταση θα του βάλω ένα σφουγκαράκι να καλύψω το κενό.

Οπότε στο εξωτερικό πάμε κατ'ευθείαν για αφαίρεση όταν με το καλό μπει στη θέση του


Και πάλι ευχαριστώ παιδιά !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-08, 14:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εφόσον το αφήσεις τόσο καιρό γιατί μετά να το βγάλεις ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-08, 22:47
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αν το σφουγγαρακι του ανθρακα χασει την ιδιοτητα του μετα απο ενα μηνα και εμεις ριξουμε φαρμακο στο ενυδρειο η λιπασμα μετα το περας του ενος μηνος δεν θα το κατακρατησει ετσι ???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-08, 22:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έτσι.!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-08, 23:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν, το θέμα του άνθρακα λύθηκε στα παραπάνω posts..

Αφού όμως αναφέρεσαι σε εσωτερικό φίλτρο της Juwel, θα πρέπει να προσθέσουμε και το εξής: το πράσινο σφουγγαράκι της Juwel (αν και αρκετοί αμφισβητούν τα λεγόμενα της εταιρίας) υποτίθεται ότι κάνει απονιτροποίηση, δηλαδή περιέχει αποικίες βακτηριδίων που κάνουν αποδόμηση των νιτρικών.. Προφανώς, λειτουργεί παράλληλα και σαν μηχανικό, και σαν βιολογικό υλικό.. Παρόλα αυτά, σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία με χαμηλή ιχθυοφόρτιση συνήθως έχουμε έλλειψη νικτρικών, οπότε καλό είναι το σφουγγαράκι αυτό να αφαιρείται και να αντικαθίσταται με κάτι άλλο.. (εγώ είδα διαφορά στην ποσότητα νιτρικών που πρέπει να προσθέτω για να πετύχω τις τιμές που ήθελα..)

Εγώ το έβγαλα λοιπόν, και έχω:
- πρώτο υλικό, το filter pad, που κρατάει όλη τη μπίχλα, φυλλαράκια, ακαθαρσίες, σκόνη κ.τ.λ. και το αλλάζω κάθε εβδομάδα.. (μπορείς και να το πλένεις αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό)
- μετά το χοντρό και το λεπτό μπλέ σφουγγάρι (με τη σειρά που τα γράφω), που λειτουργούν και σα μηχανικά και σα βιολογικά..
- τέλος, 1 λίτρο sera siporax.. (σε φίλτρο CompactH, του Rekord 70), σε μεγαλύτερα φίλτρα θα χωράει περισσότερο..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-08, 07:18
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το έβγαλα λοιπόν, και έχω:
- πρώτο υλικό, το filter pad, που κρατάει όλη τη μπίχλα, φυλλαράκια, ακαθαρσίες, σκόνη κ.τ.λ. και το αλλάζω κάθε εβδομάδα.. (μπορείς και να το πλένεις αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό)
- μετά το χοντρό και το λεπτό μπλέ σφουγγάρι (με τη σειρά που τα γράφω), που λειτουργούν και σα μηχανικά και σα βιολογικά..
- τέλος, 1 λίτρο sera siporax.. (σε φίλτρο CompactH, του Rekord 70), σε μεγαλύτερα φίλτρα θα χωράει περισσότερο..
Το filter pad το αλλάζω κι εγώ απ'την πρώτη εβδομάδα σε κάθε αλλαγή νερού, όπως τό'πες φίλε μου, δεν κοστίζει τίποτα όταν η 5άδα πωλείται στα 2 περίπου ευρώ και σε βγάζει για κάτι περισσότερο από ένα μήνα !

Μετά τις χτεσινές απαντήσεις σκέφτηκα ν'αλλάξω το φίλτρο του άνθρακα με sera siporax βάζοντάς το σε διχτάκι της sera αλλά αυτό που ανάφερες για το πράσινο σφουγγάρι με έβαλε σήμερα σε σκέψεις πάλι, σε ένα όχι και τόσο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο (με αρκετά φυτά όμως-περίπου όπως το δικό σου!) και με κανονική ιχθυοφόρτιση τι θα έκανες στη θέση μου ; Λογικά θα πρέπει να το αφήσω ως έχει αφαιρώντας μόνο τον άνθρακα αλλά μια επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο που το έχει ψάξει τόσο βαθειά το θέμα θα με έβγαζε απ'τα περιττά άγχη των πρώτων -άντα !

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-08, 10:57
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
κάποιον πιο έμπειρο που το έχει ψάξει τόσο βαθειά το θέμα
..προφανώς και δεν αναφέρεσαι σε μένα, εε?

Λοιπόν, το αν θα βγάλεις ή όχι το πράσινο σφουγγαράκι θα σου το πουν οι μετρήσεις των νιτρικών σου.. Εγώ π.χ. είχα NO3=0! Έριχνα ΚΝΟ3, δεν ανέβαινε, ανέβαζα την ποσότητα KNO3, ούτε τότε ανέβαινε.. ε, και άρχισα να ψάχνω τι φταίει.. Ο ένας λόγος ήταν ότι είχα πάρα πολύ κερατόφυλλο, που καταναλώνει πολλά νιτρικά.. Ο άλλος λόγος ήταν το πράσινο σφουγγαράκι..

¶ρα: αν έχεις NO3>0, και δεν προσθέτεις σχετικό λίπασμα (ΚΝΟ3 ή Seachem Nitrogen) δε χρειάζεται να το βγάλεις το σφουγγαράκι.. Εξ'άλλου, λειτουργεί παράλληλα και σα μηχανικό και σαν απλό βιολογικό φίλτρο όπως και τα μπλε σφουγγάρια.. (η απονιτροποίηση λαμβάνει χώρα στο κέντρο του, όπου υπάρχει έλλειψη οξυγόνου και επικρατούν αναερόβιες συνθήκες)

Αν πάλι έχεις NO3=0, το αντικαθιστάς με κάτι άλλο.. Ακόμη και να μήν κάνει απονιτροποίηση όπως λέει η εταιρία, το αφαιρείς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, και να μην αναρρωτιέσαι τι μπορεί να σου τρώει τα νιτρικά!

Αν τέλος πας και πάρεις 1 λίτρο siporax, πιθανότατα δε θα σε χωρέσει να κρατήσεις και το πράσινο και το siporax, άρα θα προτιμήσεις το siporax!

Υ.Γ. Όπως έγραφε και ο delta66 αν θυμάμαι καλά, σε κάποια διχτάκια της sera υπάρχει ένα πιαστράκι με ένα μεταλλικό ελατήριο, το οποίο καλό είναι να βγάλεις, γιατί σκουριάζει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-08, 11:12
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τέλος πας και πάρεις 1 λίτρο siporax, πιθανότατα δε θα σε χωρέσει να κρατήσεις και το πράσινο και το siporax, άρα θα προτιμήσεις το siporax!

Υ.Γ. Όπως έγραφε και ο delta66 αν θυμάμαι καλά, σε κάποια διχτάκια της sera υπάρχει ένα πιαστράκι με ένα μεταλλικό ελατήριο, το οποίο καλό είναι να βγάλεις, γιατί σκουριάζει..
Σκέφτηκα να αναφέρω το μεταλλικό ελατηριάκι αφού όλως τυχαίως το διάβασα χτες κιόλας μέσα απ'το GAB ! Τα μεγάλα πνεύματα που λένε !

Σ'ευχαριστώ για όλα όσα ανάφερες λεπτομερέστατα, είδες γιατί σε λέω εξπέρ ;;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-08, 11:29
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

αναφέρεστε στο filter pad τα 5 2€ .Αυτο είναι ο υαλοβάμβακας ? αν ναι πάρε καλύτερα μία μεγάλη συσκευασία κανά 5 € να κάνεις την δουλειά σου για περισσότερο καιρό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-07-08, 11:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστώ για όλα όσα ανάφερες
λεπτομερέστατα, είδες γιατί σε λέω εξπέρ ;;
Εξπέρ ούτε κατά διάννοια δεν είμαι.. Πολυλογάς/παρλαπίπας, το δέχομαι!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
αναφέρεστε στο filter pad τα 5 2€ .Αυτο είναι ο υαλοβάμβακας ? αν ναι πάρε καλύτερα μία μεγάλη συσκευασία κανά 5 € να κάνεις την δουλειά σου για περισσότερο καιρό
Αυτό εννοούμε Χρήστο, ναι, αλλά είναι ένα μεγάλο ερώτημα για ποιο λόγο έχει κολλήσει σε όλους μας και το λέμε υαλοβάμβακα.. Το έχουμε ξανασυζητήσει κι εδώ μέσα, ο υαλοβάμβακας είναι τελείως διαφορετικό πράγμα.. (ένα μονωτικό υλικό είναι, που μοιάζει σαν "αλουμινόχαρτο" κολλημένο πάνω σε βαμβάκι.. αυτό που λέει η λέξη δηλαδή!)

Όπως επίσης, άλλο λάθος που κάνουμε είναι το υπόστρωμα! Υπόστρωμα δεν είναι το χαλίκι (όπως συχνά αναφέρεται), αλλά το λίπασμα που βάζουμε από κάτω!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-07-08, 11:54
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εύσομε λέγε το εσύ όπως θες

Πάντως πάρτε το χύμα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-07-08, 12:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξπέρ ούτε κατά διάννοια δεν είμαι.. Πολυλογάς/παρλαπίπας, το δέχομαι!
¶ντε, ψαγμένος που ταιριάζει καλύτερα απ'όλα !

Το απόγευμα πάω για siporax, θα το βάλω στο διχτάκι και θα το βουλιάξω στο ενυδρείο για να γεμίσει τα απαραίτητα βακτηρίδια μέχρι αύριο που θα κάνω την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και με τη σειρά του θα πάρει τη θέση του φίλτρου άνθρακα, θα το αφήσω να λειτουργήσει δυο-τρεις μέρες και μετά τη μέτρηση των νιτρικών θα δω αν χρειαστεί ν'αντικαταστήσω και το πράσινο σφουγγάρι με siporax

Μπόλικες μπύρες, χαμόγελα και την ηρεμία που μας προσφέρουν τα ενυδρεία μας να έχουμε πάντα !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να το βγάλω ή όχι? πλυμμήρας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-01-08 12:31
DIY - inline φίλτρο αέρα με ενεργό άνθρακα για αεραντλία chrisb DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 07-04-07 20:35
Φίλτρο ενεργού άνθρακα για πόσιμο νερό chrisx Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 17-03-07 18:13
Τι λέτε να το κάνω το λάθος? Ωπα !! το έκανα niouch Θαλασσινό νερό - Γενικά 21 17-07-05 22:15
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11015 seconds with 15 queries