Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-13, 00:34
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή το χόμπι του ενυδρείου

καλησπέρα σας και πάλι,

θα θέσω ένα θέμα προς συζήτηση και επειδή ξέρω ότι υπάρχουν πολλοί πιο ψαγμένοι ενυδρειάδες από εμένα και καποιοι ασχολούνται δεκαετίες με το χόμπι θα ήθελα τη γνώμη τους.Δεν ήξερα που να ανοίξω το thread και σε ποια κατηγορία.Αν έχει γίνει λάθος παρακαλώ να μεταφέρει απο τους mods στην σωστή.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι είμαι λάτρης των ζώων που θεματοποιειται το φόρουμ δηλαδή των ψαριών. διαθέτω και εγω ενυδρείο και παρ οτι ειμαι φανταρος και δεν μενει πολυς χρονος ξεκλεβω στιγμες να μπω απο το κινητο να δω φωτογραφίες απο ενυδρεια κυριως βιοτοπικα,να παρω καποια ιδεα και φυσικα ενα απο τα πραγματα που σχεδιαζω και εχω προτεραιοτητα ειναι το στησιμο ενος νεου ενυδρειου με αρκετα λίτρα.(περιπου 300)..

Απο την αλλη επειδη ειμαι υπερ της ελευθεριας τοσο του ανθρωπου οσο και των ζωων και σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι επειδη ειμαστε ανωτεροι νοητικα οτι μπορουμε να εξουσιαζουμε και να μεταχειριζομαστε τους αλλους οργανισμους οπως μας αρεσει εχει τεθει το ''φιλοσοφικο'' , ''υπαρξιακο'' ερωτημα μεσα μου κατα ποσο ικανοποιητικη μπορει να ειναι για το ψαρι η ζωη σ ενα κλειστο συστημα.

Φυσικά δεν θα τονισω μονο τις κραχτές περιπτώσεις οπου ενα χρυσόψαρο ζει σε μια γυαλα 2 λιτρων ή καποιοι μονομάχοι σε 1 ποτήρι νερό ουτε για καποια τετρας που δεν σχηματιζουν καν κοπαδι και ειναι περιορισμενα σε 40cm ενυδρεια.

Θα πάρω το παραδειγμα του ενυδρειου που σκοπευω να στήσω σε λιγους μηνες
περιπου στα 300-400 λιτρα,1,5 μετρο μηκος και θα φιλοξενησω ειδη απο την ιδια περιοχη που ζουν και στην πραγματικοτητα.Μαλλον παω για κοπαδι cardinal,γατοψαρα στο βυθο και ισως 3-4 ram.οι ριζες,τα φυτα και το ειδος της αμμου θα ειναι ιδια με την περιοχη του αμαζονιου που κατοικουν,θα προσομοιασω οσο μπορω τις χημικες παραμετρους του νερου με χαμηλες σκληροτητες και ph.


Υποθετωντας οτι θα γινει το παραπανω με επιτυχια οι οργανισμοι κατα ποσο συμπεριφερονται οπως στη φυση.?1.5 μετρο ειναι αρκετο οταν στη φυση κανουν χιλιομετρα?το ιδιο και το ιδιο σκηνικο δεν τα στρεσάρει?Εχουν τη νοημοσυνη να ''καταλαβουν'' που ζουν?

Καθε αποψη δεκτή.Σορυ αν φαινομαι κουραστικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-13, 00:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καθολου κουραστικος και ενδιαφερον θεμα ανοιξες. Ειναι ευλογο ερωτημα και εγω το μονο που με κανει να πιστευω οτι ναι μπορουμε να τους προσφερουμε κατι καλο (δεν διακυνδενευω τον χαρακτηρισμο καλυτερο) σε σχεση με το φυσικο τους περιβαλλον, ειναι οτι το ενυδρειο -ιδανικα- εχει σταθερες συνθηκες και το προσδοκιμο ζωης σε ενα ενυδρειο μπορει να φτασει η και να ξεπερασει το προσδοκιμο ζωης ενος ψαριου στο φυσικο του περιβαλλον. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι ζουν καλυτερα ομως, δολιατηρω και εγω τις επιφυλαξεις μου. Αλλα πιστευω -και παλι χωρισ σιγουρια- οτι δεν εχουν την νοημοσυνη να καταλαβουν τι ακριβως γινεται, οτι δεν ζουν κανονικα στο ενυδρειο αλλα αλλου κλπ κλπ κλπ.

ΥΓ με το καλο, καλος πολιτης, να φτιαξεις ενα ωραιο βιοτοπικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-13, 01:12
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Την φυση δεν μπορουμε να την αντιγραψουμε 100%.Αυτο που προσπαθουμε να κανουμε εμεις ειναι να προσπαθησουμε να την αποτυπωσουμε οσο καλυτερα γινεται, οσο το δυνατον μεγαλυτερο ενυδρειο ιδιες παραμετρους κλπ.Τα ψαρια δεν ξερω αν μπορουν να καταλαβουν οτι βρισκονται στο ενυδρειο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-13, 01:19
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

σ ευχαριστω φιλε μου και για τις ευχες(καλος πολιτης).
Αυτο που φανταζομαι ειναι οτι για να φτανουν στο σημειο κατω απο σωστες συνθηκες να αναπαραχθουν σημαινει οτι εχουν εξασφαλισει τα βασικά οπως τροφη,σωστες ισσοροπιες νερου κλπ.
οπως και να χει οποιος εχει διαβασει η ξερει κατι παραπανω ας μας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-13, 01:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του αποψεις για το αν και πως, διατηρειται σωστα ενα ζωντανο (ψαρι στην περιπτωση μας) στο σπιτι του, κι αυτος ειναι ο κυριος παραγοντας που τον κανει να εχει ενυδρειο και τον κατεθυνει πως να διατηρει αυτο το ενυδρειο.
Θα σου πω λοιπον μονο για μενα, πως το εχω δει το εργο δλδ μεχρι τωρα.

Στην αρχη δεν ηθελα να μπλεχτω με ενυδρεια, καθως ειχα φιλους που ειχαν ενυδρειο και ειχα δει ποσο δυσκολη ηταν η συντηρηση, αφου ηταν και αλλες εποχες με μηδαμινες γνωσεις για τις αναγκες των ψαριων (χωρις ιντερνετ και σοβαρα βιβλια) και χωρις σοβαρη τεχνολογικη υποστηριξη (φιλτρα, εξολισμο κλπ), συν οτι ηταν ολα πανακριβα (σημερα ειναι τσαμπα συγκριτικα)
Απο λαθος βρεθηκε πριν μερικα χρονια μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα στο σπιτι μου. (τα πηρε η γυναικα χωρις να με ρωτησει και παρολες τις αντιρρήσεις να τα επιστρεψει ή να παρουμε ενυδρειο, ηθελε να το προσπαθησει ετσι)
Δεν ασχοληθηκα καθολου αφου οι "οδηγιες" του πετσοπα που ηταν γραμμενες σε ενα χαρτακι απο μπλοκακι, μου φανηκαν γελοίες για να ασχοληθω σοβαρα, κι εμεινα με την ψευδαισθηση οτι μπορει να γινει κανενα θαυμα και να το πετυχει.
Οταν μετα απο μερικες μερες τα τιναξε το πρωτο, αποφασισα αναγκαστικα να κανω κατι και μπηκα στο ιντερνετ και εψαξα για πληροφοριες στα φορουμ με ψαρια.
"Θελουμε ενυδρειο" το πρωτο συμπερασμα, που αποδεχτηκε τελικα η γυναικα να δωσει χωρο στο σαλονι για ενυδρειο.
Για να μη τα πολυλογω κι αλλο, βρεθηκαμε με ενα 50αρι και ψαροσουπα, η οποια συντομα διορθωθηκε χωρις να χαθει ευτυχως αλλο ψαρι, αγοραζοντας ακομα μεγαλυτερο ενυδρειο και πιο σοβαρο εξοπλισμο κλπ κλπ

Ειδα λοιπον οτι η τεχνολογια εχει προχωρησει, οι γνωσεις μεταδιδονται πιο ευκολα, και οι τιμες (κανωντας καλυτερη ερευνα αγορας) εχουν μειωθει πολυ, ξεκινησα λοιπον να ασχολουμαι πιο σοβαρα με το ενυδρειο, με την ψευδαισθηση οτι τα ψαρια ζουν "μια χαρα" μεσα σ'αυτο .... καλυτερα σιγουρα απο οτι στη γυαλα που μολις ειχαμε ξεφυγει.
Και μαλιστα οτι δεν χρειαζονται τοσο πολυ χωρο αφου .... "κι αλλοι ετσι τα εχουν" οπως βλεπουμε στο φωτο και στα βιντεο.

Ακριβως σε αυτα τα λιτρα που ανεφερες (απο 50 εως 150 εκ μηκος, 50-500 λιτρα) εχω διατηρησει μικροψαρα σαν τους καρδιναλιους κι εγω.
Οσο πιο πολυ τα παρατηρουσα ομως, τοσο πιο πολυ εβλεπα οτι παρολο που πασχιζα να τους εχω καθαρο νερο με συχνες αλλαγες, και σωστες παραμετρους με ΑΟ, τυρφες, controller θερμοκρασιας, ψυξη κλπ, ο χωρος ποτε δεν φτανει.
Φανταζομαι το ιδιο παρατηρουν πολλοι, αφου ξεκινανε με τα ενυδρειακια και φτανουν να εχουν ολοκληρες δεξαμενες στο σπιτι τους, που αν τους ειχες πει την πρωτη μερα που καρφωθηκε στο μυαλο του η λεξη "ενυδρειο", οτι θα εφταναν εκει για να ικανοποιησουν τις αναγκες τους, θα τα ειχαν παρατησει πριν αρχισουν. (αυτος ειναι και ο λογος που στα πετσοπ δεν τα λενε ολα)

Με τον καιρο καταλαβα οτι ο μονος τροπος να μη αισθανομαι οτι καταπιεζω τα ψαρια μου, ειναι να μην τα .... εχω, και να περιοριζομαι να τα χαιρομαι με επισκεψεις στους βιοτοπους που ζουν. (δυσκολο)
Η ματαιοδοξια? η αναγκη να εχω κοντα μου τη φυση? το πεισμα οτι τελικα θα καταφερω να βρω τη χρυση τομη? με εκαναν να ασχολουμαι ακομα.
Βεβαια εχω και τα "αλλοθι" μου.
Φροντιζω να δωσω στα ψαρια μου οχι το μινιμουμ χωρο που γραφεται στα προφιλαδικα, αλλα οσο περισσοτερο γινεται.
Ρυθμιζω τις παραμετρους του νερου, οχι μονο μεσα στα "επιτρεπτα ορια", αλλα οσο πιο κοντα στις ιδανικες τιμες γινεται, πολυ καθαρο νερο με συχνες αλλαγες, τις καλυτερες και ποικιλια τροφων κλπ
Τρεφω το μυαλο μου με δικαιολογιες βασισμενες πανω σε αυτα που διαβαζω, οτι στη φυση δεν καλοπερνανε παντα τα ψαρια, εχουν εχθους τους θηρευτες και τις ακραιες εποχιακα συνθηκες, ζουν λιγοτερο απο οτι στο ενυδρειο κλπ

Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι χωρος αρκετος δεν θα υπαρχει ποτε, ακομα και red cherry να εχεις.
Ομως οι παρατηρησεις μου με οδηγουν μεχρι τωρα στο συμπερασμα οτι αν δεν αρκουμαστε μονο στα μινιμουμ λιτρα των προφιλ, δινουμε καθαρο νερο ιδανικων παραμετρων (και οχι στο περιπου), σωστο περιβαλλον οσο πιο κοντα στο φυσικο τους (απο ενταση φωτισμου και ροης νερου, μεχρι ειδος βυθου κλπ), σωστα συμβατα ειδη συγκατοικων (ή ακομα καλυτερα εως καθολου συγκατοικους) και αριστη διατροφη, εχουμε μια δικαιολογια οτι τουλαχιστον, τα εχουμε μεν φυλακισμενα, αλλλα σε φυλακες βιλες και οχι μπουντρουμια και ζουν μια αξιοπρεπη και ανετη ζωη.
Πληρωνουν δλδ τις ανεσεις τους, το καλο φαι και τη μακροζωια, με την ελευθερια τους. ΟΚ, χωρις να ερωτηθουν.
(αν και μια ερευνα που ειχα διαβασει για πειραματα με κιχλιδες, ειχε το αποτελεσμα, τα ψαρια να επιλεγουν πανω απο ολα την επιβιωση τους - ενα ακομα άλλοθι για το χομπι μας)
Προχωρα το λοιπον.

Αυτα.
Συγνωμη για το σεντονι, αλλα δεν μπορουσα να εφρασω ολοκληρωμενη αποψη αλλιως και αυτες τις μερες την εχω φρεσκα αναβαθμισμενη, αφου εχω πεσει παλι σε σκεψεις και σχεδια σχετικα με τα ενυδρεια.
-------------------------
Η αναπαραγωγη δεν ειναι αποδειξη καλης διαβιωσης.
Ειναι ενστικτο ολων των ζωων.
Αλλιως θα ειχαν εξαφανιστει πολλοι λαοι στη Γη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-03-13 στις 01:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-13, 02:06
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

να σου πω την αληθεια delta περιμενα και την αποψη σου πως και πως μιας και εχω διαβασει εκατονταδες αν οχι χιλιαδες απο τα ποστ που εχει γραψει,με ειχες συμβουλεψει και με ειχε μπολιασει στο πρωτο μου ενυδρειο οποτε τα ειχαμε πει και λιγο απο κοντα καθως επισης και θεωρω οτι εχεις πληρη αποψη για το χομπι και σεβεσαι και με το παραπανω τους οργανισμους.

τα αλλοθι που δινεις οντως ειναι πολυ παρηγοριτικα αλλα το μεγαλυτερο για μενα ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα ειδη που φιλοξενουμε εχουν αγνοια για το πως ειναι η πραγματική ζωη στη φύση αφου εχουν αναπαραχθει στην αιχμαλωσια και οχι μονο μια γενιά.

Επίσης το ιδιο ισχύει και για αλλα πετ οπως οι παπαγαλοι,καποια τρωκτικα (αυτα μου ερχονται στο μυαλο) και ισως αν ολα αυτα ''ξαφνικα'' ερχοντουσαν αντιμετωπα με την φυσικη ζωη θα ζουσαν καποια δευτερολεπτα καθως εχει φυγει απο το ''dna'' τους πως πρεπει να αμυνεσαι,να κυνηγας κλπ.

Για μενα το κακό έρχεται απο τη στιγμή που ολα τα κατοικιδια συνδεονται άμεσα με το οικονομικό κερδος και τελικα καταληγουν να ανταλλασονται για καποια ευρώ.Οι περισσοτεροι πετσοπαδες σ αυτο αποσκοπουν δινοντας σε οποιονδηποτε το οτιδηποτε.Ειτε ειναι σκυλος,ειτε ψαρι ειτε πουλι.Σε μια ιδανικη χωρα ολα αυτα θα επρεπε να προστατευονται απο νομους αλλα παει πολυ μακρυα η κουβεντα και γινεται σε λαθος τοπο.

Αυτα απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-13, 02:25
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή το χόμπι του ενυδρείου

Το μονο θετικο που βρισκω ειναι οτι τα σωνεις απο εναν κακο πετσοπα, γιατι υπαρχουν και σωστοι πετσοπαδες.

Αλλα απο το να βρισκεται στο μπουντρουμι των πετσοπαδων χιλιες φορες στις βιλαρες του Σπυρου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-13, 02:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αλλοθι που δινεις οντως ειναι πολυ παρηγοριτικα αλλα το μεγαλυτερο για μενα ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα ειδη που φιλοξενουμε εχουν αγνοια για το πως ειναι η πραγματική ζωη στη φύση αφου εχουν αναπαραχθει στην αιχμαλωσια και οχι μονο μια γενιά.
Μη ξεχναμε ομως οτι εχουμε και αγρια πιασμενα ψαρια.
Φυσικα ειναι πιο αποδεκτη η κατοχη ψαριων εκτροφης, αλλα κι εδω υπαρχει το προβλημα των ψαριων επιλεκτικης ή ανεξελεγκτης αναπαραγωγης αιμομιξιες, υβριδια κλπ, και επιζητείται λυση καποια στιγμη. (φυσικα αυτο λυνεται μονο με ενημερωση και επιμορφωση δικης μας, αφου εμεις φταιμε που τα αγοραζουμε, αυτοι απλα πουλανε αυτο που αγοραζουμε).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το ιδιο ισχύει και για αλλα πετ οπως οι παπαγαλοι,καποια τρωκτικα (αυτα μου ερχονται στο μυαλο) και ισως αν ολα αυτα ''ξαφνικα'' ερχοντουσαν αντιμετωπα με την φυσικη ζωη θα ζουσαν καποια δευτερολεπτα καθως εχει φυγει απο το ''dna'' τους πως πρεπει να αμυνεσαι,να κυνηγας κλπ.
Σιγουρα το να αφηνεις ελευθερο ενα ζωντανο οπου και ομως ναναι ειναι εγκλημα και για το ζωο και για το περιβαλλον συνηθως.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα το κακό έρχεται απο τη στιγμή που ολα τα κατοικιδια συνδεονται άμεσα με το οικονομικό κερδος και τελικα καταληγουν να ανταλλασονται για καποια ευρώ.Οι περισσοτεροι πετσοπαδες σ αυτο αποσκοπουν δινοντας σε οποιονδηποτε το οτιδηποτε.Ειτε ειναι σκυλος,ειτε ψαρι ειτε πουλι.Σε μια ιδανικη χωρα ολα αυτα θα επρεπε να προστατευονται απο νομους αλλα παει πολυ μακρυα η κουβεντα και γινεται σε λαθος τοπο.
Εδω πρεπει να δουμε τον πραγματικο φταιχτη.
Κανεις πεσοπας δεν ηρθε στο σπιτι μας να μας πουλησει με το ζορι ζωα.
Εμεις παμε και τα αγοραζουμε.
Εμεις λοιπον πρεπει να ειμαστε προετομασμενοι για το ζωο που θα αγορασουμε και κανενας αλλος.
Και φυσικα ο εμπορος θα κοιταξει να παρει την αμοιβη του (ασχετα αν ειναι υπερβολικη ή οχι).
Η δουλεια του ειναι.
Τη δουλεια αυτη εμεις του την δινουμε.
Εμεις "φταιμε" για ολα.
Ακομα κι οταν μας πιανουν κοροιδο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο θετικο που βρισκω ειναι οτι τα σωνεις απο εναν κακο πετσοπα, γιατι υπαρχουν και σωστοι πετσοπαδες.
Αυτο ειναι αυταπατη.
Δεν σωνουμε ψαρια.
Σκοτωνουμε περισσοτερα ψαρια, "σωζοντας" ενα.
Αδειαζει μια θεση στο πετσοπ και παραγγελνονται 10 για να αντικαταστησουν το ενα που σωσαμε.
Αν βελτιωθουν οι συνθηκες μεταφορας και διατηρησης στους εμπορους, και οσα ψαρια ερχονται "σωζονται" πραγματικα μπαινοντας σε ενα κανονικο υγειες ενυδρειο και οχι θαλαμο αεριων. τοτε κατι θα γινεται. Αλλα να δεχτουμε κι οτι οι τιμες θα πανε στα υψη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-03-13 στις 02:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-13, 03:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νομιζω οτι μετα απο την απαντηση του Σπυρου δε μπορω να συμπληρωσω και πολλα πραγματα αφου περιπου πανω κατω τα ιδια θα ανεφερα.
Απλα θα προσθεσω ενα ακομα "αλοθι" οτι υπαρχουν καποια -αρκετα- ειδη τα οποια στους βιοτοπους τους ειναι καταδικασμενα να εξαφανιστουν αργα η γρηγορα (απο τις μαλ....ες του ανθρωπου φυσικα μεν, ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΕΚΕΣ ΜΟΥ/ΜΑΣ ομως).
Ενδεικτικα θα αναφερω οτι με την "αξιοποιηση" (ναι δεν εχουμε μονο στην Ελλαδα "αναπτυξιολογους" πρωθυπουργους) καποιων μεγαλων εκτασεων στο Μπανκονγκ για την δημιουργια εμπορικων κεντρων υπαρχουν ειδη betta τα οποια θα εξαφανιστουν (το ιδιο συμβαινει και με τον macrostomus που -τρομαρα τους κακια- τον εχουν και σε κοκκινες λιστες, αλλα κανουν γαργαρα το εργοστασιο που παραγει μπαταριες και ριχνει ολα του τα λυματα στο μοναδικο του βιοτοπο)...

Παράθεση:
Εχουν τη νοημοσυνη να ''καταλαβουν'' που ζουν?
Σε αυτο δε μπορει να απαντησει ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως.
Η ανθρωποκεντρικη αντηληψη που εφεραν οι μονοθειστικες θρησκειες εχει δυστυχως επηρρεασει ακομα και την επιστημη σε βαθμο εκφυλισμου -ισως γιατι θελει κι αυτη τα δικα της αλοθι για τα πειραματοζωα- οποτε ΚΑΝΕΝΑΣ ανθρωπος στον πλανητη δεν ειναι ειδικος στο να δωσει μια τετοια απαντηση.
Για να εισαι σιγουρος λοιπον πως οτι κανεις θα ειναι σωστο, ξεκινα με το οτι εχουν νοημοσυνη και καταλαβαινουν, και αντιμετωπισε το ολο project με αυτο το δεδομενο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βελτιωθουν οι συνθηκες μεταφορας και διατηρησης στους εμπορους, και οσα ψαρια ερχονται "σωζονται" πραγματικα μπαινοντας σε ενα κανονικο υγειες ενυδρειο και οχι θαλαμο αεριων. τοτε κατι θα γινεται. Αλλα να δεχτουμε κι οτι οι τιμες θα πανε στα υψη.


οι τιμες θα επρεπε να ηταν πολλαπλασιες ετσι κι αλλιως.
Δε δεχομαι πως μια ζωη μπορει να πουληθει οσο μια τυροπιτα και να την αγορασει οποιοσδηποτε χωρις να πολυενδιαφερθει.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-03-13 στις 03:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-13, 03:15
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας και πάλι,
Υποθετωντας οτι θα γινει το παραπανω με επιτυχια οι οργανισμοι κατα ποσο συμπεριφερονται οπως στη φυση.?1.5 μετρο ειναι αρκετο οταν στη φυση κανουν χιλιομετρα?το ιδιο και το ιδιο σκηνικο δεν τα στρεσάρει?Εχουν τη νοημοσυνη να ''καταλαβουν'' που ζουν?

Καθε αποψη δεκτή.Σορυ αν φαινομαι κουραστικος
Πιστεψε με το εχω ξαναγραψει ξανα τα ψαρια αντιλαμβανονται αμεσως σε τη χωρο βρισκονται και τη υπαρχει γυρω τους κατα συνεπεια γνωριζουν και δεν περιμενουν καθε μερα να τους πεταχτει ενας θυρευτης απο την αλλη ακρη του ενυδρειου ξαφνικα, αν ειχαν αυτη την εντυπωση οταν τα ταιζεις δεν θα ανεβαιναν σαν μανιακα να φανε οταν ανοιγεις το καπακι,θα εμεναν κρυμενα και αν περναγε κατι απο μπροστα τους θα το αρπαζανε.Επισης κανεις δεν μπορει να μιλησει για φυσικες συμπεριφορες ψαριων στα ενυδρεια αφου κανεις δεν εχει βουτηξει στον αμαζονιο πχ για μερικα χρονια για να μελετησει την συμπεριφορα οποιουδηποτε ειδους, στο ενυδρειο θα δεις κατι κοντα σε αυτο γιατι απλα ετσι ειναι προγραματισμενα να ζουν κατα συνεπεια και η αναπαραγωγη.
Μπορω να σου πω με απολυτη σιγουρια μιας και με την θαλασσα ασχολουμε καμμια 20 κοντα χρονια καταδυσεις κτλπ και εχω παρατηρησει απειρες ωρες τα θαλασσινα ψαρια αν μου πει καποιος οτι εχει στο ενυδρειο ενα λαβρακι και βλεπει αγρια συμπεριφορα θα γελαω με τις ωρες υποθετω οτι και στου γλυκου συμβαινει το αντιστοιχο συγνωμη με την σειρα μου για το σεντονι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο θετικο που βρισκω ειναι οτι τα σωνεις απο εναν κακο πετσοπα, γιατι υπαρχουν και σωστοι πετσοπαδες.

Αλλα απο το να βρισκεται στο μπουντρουμι των πετσοπαδων χιλιες φορες στις βιλαρες του Σπυρου
Απ τις βιλαρες του οποιουδηποτε στην ελλαδα και κατ επεκταση του κοσμου καλυτερα ειναι στην φυση, εμεις συντηρουμε την βιομηχανια αυτη για να κανουμε το κεφι μας δεν σωζουμε κανενα οργανισμο αντιθετα σκοτωνουμε πολλους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoui : 18-03-13 στις 03:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-13, 03:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων

Απ τις βιλαρες του οποιουδηποτε στην ελλαδα και κατ επεκταση του κοσμου καλυτερα ειναι στην φυση, εμεις συντηρουμε την βιομηχανια αυτη για να κανουμε το κεφι μας δεν σωζουμε κανενα οργανισμο αντιθετα σκοτωνουμε πολλους

θα αντικαθιστουσα την υπογραμμισμενη (με το κοκκινο του λαθους) λεξη με το "ΗΤΑΝ"

Η φυση δυστυχως δεν υπαρχει σε πολλα μερη, και οσο παει χειροτερευει η κατασταση αντι να καλυτερευει.

Δεν το λεω αυτο για να δωσω ενα "ανωτερο νοημα" στο εγωιστικο χομπυ μου, αλλα δυστυχως ειναι γεγονος.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-13, 03:34
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γεγονος σαφεστατα συμφωνουμε απολυτως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-13, 08:06
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα, χρόνια πολλα!
ευτυχώς που έγραψε ο delta66 με τον οποίο συμφωνώ απολύτως καθώς με τον Nick74.
αυτή την περίοδο είμαι γεμάτη τύψεις κι ενοχές από τον χαμό του ψαριού μου για το οποίο θεωρώ υπεύθυνο τον εαυτό μου και δεν θα μπορούσα να εκφέρω καμμιά γενικότερη άποψη.
το μόνο που θα πω, είναι οτι για μένα είναι απαράδεκτο το πιάσιμο άγριων ψαριών, από τους τόπους διαβίωσής τους, για τα ενυδρεία. το ίδιο αντίθετη είμαι και για κάθε άλλο ζώο αλλά αναρρωτιέμαι γιατί με τα ψάρια και η νομοθεσία είναι ελαστική αλλά και η συνείδησή μας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-13, 15:31
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Ανεξάντλητο θέμα...
Κατ' αρχήν ενστερνίζομαι απόλυτα τις απόψεις του Delta και του Nick.
Μερικές δικές μου απόψεις:

Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι τα ψάρια καταλαβαίνουν και προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες. Θέλετε να το πούμε ατταβισμό, ένστικτο, συνήθεια, θέλετε να το πούμε και νοημοσύνη? Όπως θέλετε ας το πούμε. Καταλαβαίνουν τι γίνεται και προσπαθούν να υπάρξουν στις καλύτερες συνθήκες που μπορούν. Και οι καλύτερες συνθήκες εξαρτώνται από το πόσο καλύτερες συνθήκες θα μπορέσουμε να προσφέρουμε εμείς. Για τη νοημοσύνη: Δε νομίζω στον Αμαζόνιο και στη Βιρμανία όταν κάποιος πλησιάζει να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να περιμένουν τροφή... Αυτό είναι κάτι που προσαρμόσθηκαν να χρησιμοποιούν.

Συνεπακόλουθο 1ο: Βάλτε σύρματα κλουβιού στο ενυδρείο σας κι έχετε τη γενική εικόνα. Απλά κι ωραία. Αυτό κάνουμε. Το ότι δεν βλέπουμε τα σύρματα οπτικά δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αποκλείσουμε και νοητικά...

Συνεπακόλουθο 2ο: Εδώ μπαίνει ο ο παράγοντας ότι δεν φτάνει μόνο το θέλω μας και η καλή πρόθεση, αλλά τι μπορούμε να προσφέρουμε σε κάθε ζώντα οργανισμό. Από ψάρι μέχρι άλογο. Κι εγώ θα ήθελα να έχω γαϊδαράκο αλλά δεν έχω 2 στρέμματα χωράφι. Κι εγώ θα ήθελα να έχω Oscar αλλά δεν έχω 300 λίτρα ενυδρείο μόνο για αυτόν...
Εδώ υπάρχουν 2 αποφάσεις: Ή είσαι προπέτης και συνεχίζεις να θες να έχεις αυτό που εγωιστικά θες ΕΣΥ σε συνθήκες που ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ότι δεν πρέπει ή αρκείσαι σε άλλα είδη.
Ο κάθε αιχμαλωτισμένος οργανισμός θέλει και ένα μίνιμουμ απαιτήσεων. Αν δε μπορούμε να το παράσχουμε πάμε σε λιγότερο απαιτητικά είδη. Δόξα το τω Θεώ υπάρχουν δεκάδες είδη για κάθε επίπεδο.

¶λλο θέμα: Υπάρχει το internet, υπάρχουν site, υπάρχουν forum, υπάρχουν τα πάντα. Μπορείς να μάθεις 5 πράγματα πιο πριν.
Δεν δικαιολογώ πλέον κανέναν να μην έχει 2 γενικές γνώσεις πριν ξεκινήσει και δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχει χρόνος.
Μετά πως έχει χρόνο να θέσει όλες τις ερωτήσεις του για τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν και να περιμένει όλες τις απαντήσεις?

Και πως γίνεται όταν είναι κάποιος να αγοράσει σκύλο να έχει χρόνο να ψάξει για όλες τις ράτσες και τι απαιτήσεις έχουν στα site και στα fora. Και να διαλέξει ποιά ράτσα θέλει. να διαβάσει βιβλία, να ρωτήσει γνωστούς κλπ κλπ? Αν σε ενδιαφέρει κάτι το ψάχνεις...
Απλώς τα ψάρια δεν κάνουν 300 ευρώ το ένα. Και άμα "ψοφήσει" και κανένα τι έγινε? 2 βήματα είναι το petshop.

Η βασική αρχή θα πρέπει να είναι ότι πρέπει να παράσχουμε τις καλύτερες συνθήκες που μπορούμε. Κι αν κάνουμε μια υπαναχώρηση στις συνθήκες σε ένα είδος ψαριού θα κάνουμε και στο επόμενο, και στο μεθεπόμενο, κ.ο.κ. Καλύτερα είναι να μην υπάρξει συμβιβασμός από την αρχή.

Επίσης να πω ότι είμαι εντελώς αντίθετος στα wild caught. Μένω εδώ γιατί οτιδήποτε πω θα τροφοδοτήσει αντιπαράθεση. παρακαλώ ας μείνει έτσι.

Να αναφέρω απλώς κάτι που είδα πρόσφατα: Τα Botia Sidthumunki, που θεωρούνται critical endangered, να εμπορεύονται ελεύθερα, ας καταλάβουμε την ευθύνη που έχουμε κι εμείς ως καταναλωτές..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-13, 15:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης να πω ότι είμαι εντελώς αντίθετος στα wild caught. Μένω εδώ γιατί οτιδήποτε πω θα τροφοδοτήσει αντιπαράθεση. παρακαλώ ας μείνει έτσι.

Να αναφέρω απλώς κάτι που είδα πρόσφατα: Τα Botia Sidthumunki, που θεωρούνται critical endangered, να εμπορεύονται ελεύθερα, ας καταλάβουμε την ευθύνη που έχουμε κι εμείς ως καταναλωτές..

Φιλε μου το θεμα μπορει να τροφοδοτει αντιπαραθεσεις, ομως δεν ειναι ταμπου που δεν πρεπει να το ποιανουμε στο στομα μας.
Αν με ρωταγες πριν μερικα χρονια επι του θεματος ημουν καθετα αντιθετος, ομως υπαρχουν τελικα περιπτωσεις που το να απομακρυνθει ενα ψαρακι απο το "φυσικο του περιβαλλον" (εντος εισαγωγικων γιατι το "φυσικο του περιβαλλον" εχει παψει προ πολλου να του θυμιζει πως ηταν πραγματικα, φυσικα λογο των ανθρωπινων επεμβασεων) ειναι πραγματικη σωτηρια για αυτο αλλα ισως και για το ειδος του.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-13, 15:52
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

rtolis είσαι πολύ εύστοχος θεωρώ και ακριβώς το ίδιο ήθελα να πω κι εγω για τα wild caught.κάπου πρέπει να αφεθεί στην άκρη ο εγωισμός μας και το πάθος για την δική μας ικανοποίηση και να βρεθεί κάπου η χρυσή τομή.
είναι διαφορετικό να κρατάς στο σπίτι σου ένα παπαγάλο που εχει γεννηθεί στην αιχμαλωσία και διαφορετικό έναν που τον μαζεψες από δάσος του Αμαζονίου.
φυσικά το ίδιο ισχύει και για τους σκύλους η αλλά άγρια είδη αλλά εκει μπαίνει ο φόβος.(!) της δικιάς μας ακεραιότητας...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-13, 17:27
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Nick δεν ασπάζομαι την άποψη σου ως προς τη διατήρηση. To cut a long story short δεν έχω δει κανένα ψάρι να διασώζεται επειδή ασχολήθηκαν ενυδρειόφιλοι. Τουναντίον να υπάρχει κάποιο είδος υπό καθεστώς απειλής και να συνεχίζει να αλιεύεται έχω άπειρα παραδείγματα.

Μολαταύτα, αν υπάρχει κάποιο παράδειγμα που κάποιο απειλούμενο είδος ψαριού επανέκαμψε χάριν στις φροντίδες όλων αυτών που ασχολήθηκαν και ξαναγύρισε στο φυσικό του περιβάλλον είμαι έτοιμος να ανασκευάσω ότι έχω πει.
Δε μιλάμε για Ελλάδα, δέχομαι οποιοδήποτε παράδειγμα.

Αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με αυτό το πράγμα, με την προμήθεια άγριων ειδών με σκοπό την αναπαραγωγή τους και επιστροφή στο φυσικό τους περιβάλλον, για μένα είναι όχι ένα επίπεδο, πολλά επίπεδα παραπάνω.
Αν κάποιος θέλει, να το πω απλά: "συλλογή" εγώ το κατακρίνω. ¶ποψη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-13, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολαταύτα, αν υπάρχει κάποιο παράδειγμα που κάποιο απειλούμενο είδος ψαριού επανέκαμψε χάριν στις φροντίδες όλων αυτών που ασχολήθηκαν και ξαναγύρισε στο φυσικό του περιβάλλον είμαι έτοιμος να ανασκευάσω ότι έχω πει.
Δε μιλάμε για Ελλάδα, δέχομαι οποιοδήποτε παράδειγμα.

οκ ηδη εδωσα δυο παραδειγματα αλλα μαλλον επειδη ισως δεν ασχολεισαι με το ειδος δεν καταλαβες πανω σε τι αναφερθηκα.
Δεν αναφερθηκα σε απειλουμενο ειδος λογο υπεραλλιευσης ουτε για προσωρινη διαμονη του ειδους με σκοπο να γυρισει στο φυσικο του περιβαλλον, αλλα σε βιοτοπους οπου σε λιγο απλα δε θα υπαρχουν.
Το ενα παραδειγμα αφορα καποια ειδη betta που ζουν σε υδροβιοτοπους στο Μπανκονγκ, που απο προπερσι εχουν αρχισει και τους ξεραινουν και ηδη χτιζουν και με αυτο το ρυθμο μαλλον κατα το τελος του χρονου απλα αυτοι οι βιοτοποι δε θα υπαρχουν (εχω απο περυσι να παω και ισως ηδη να εχουν μπαζωθει και να μιλαμε για ενα τιποτα) Αρα σε αυτη την περιπτωση αρκετα ειδη θα χαθουν δια παντος, και τα μονα δειγματα που θα μεινουν θα ειναι αυτα τα οποια βρισκονται σε ενυδρεια (δεν αναφερομμαι βεβαια στο betta splenten η στον imbelis που σιγουρα γνωριζεις αλλα σε αλλα ειδη που δε φερνουν τα petshops).
Ως δευτερο παραδειγμα εθεσα τον betta macrostomus ο οποιος εχει ως βιοτοπο μια λιμνη (ισως και το ποταμι που πεφτει σε αυτη τη λιμνη, αυτο δεν το γνωριζω) στα συνορα της Μαλαισιας-Ινδονησιας, και απο τη Μαλαισιανη πλευρα υπαρχει εργοστασιο μπαταριων που ριχνει ολα του τα λυματα σε αυτη τη λιμνη.
Ηδη τα νερα της λιμνης ειναι μολυσμενα, ποσο καιρο νομιζεις θελει για να νεκρωσει εντελως?

Αν θες να μιλησουμε λιγο και για τον αρμυρο κοσμο, αν θυμασαι καποτε στους παγκοσμιους χαρτες υπηρχε στη Ρωσια μια τεραστια εκταση που λεγοταν "λιμνη Αραλη" (σε αρκετους χαρτες αναφεροταν ως Θαλασσα Αραλη).
Αυτη η εκταση ηταν πραγματικα τεραστια και ολοκληρες πολεις γυρω απο αυτη τη λιμνη στηριζαν την οικονομια τους στη συγκεκριμενη λιμνη.
Αν δεις ενα συγχρονο χαρτη (της τελευταιας δεκαετιας) στη θεση της πρωην λιμνης (η θαλασσας) υπαρχει πλεον η ερημος Αραλη! (και οι πολεις πλεον που υπηρχαν εκει εχουν μετατραπει σε πολεις φαντασματα).
Συμφωνα με αυτα που γνωριζουμε -επισημα τουλαχιστο- αυτη ηταν μια φυσικη καταστροφη για την οποια δεν εφταιγε ο ανθρωπος, αλλα συνεβει καποιο ρηγμα η κατι τετοιο και σε ελαχιστο χρονο ολοκληρη αυτη η υδατινη μαζα διερευσε στη θαλασσα.
Σκεψου ποσα ειδη χαθηκαν χωρις καν να γνωριζουμε την υπαρξη τους, αλλα και ποσα ισως διασωθηκαν σε καποια ενυδρεια?


-------------------------
Διορθωση



απο wikipedia διαβαζω εντελως διαφορετικα πραγματα απο αυτα που μου εχουν πει καποιοι ντοπιοι


Η Αράλη κάποτε ήταν η τρίτη μεγαλύτερη λίμνη του κόσμου, μετά την Κασπία και την ¶νω Λίμνη (Lake Superior) της Αμερικής, με έκταση 68.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα, περίπου τη μισή της Ελλάδας, με μέγιστο βάθος 70 μ.(1930). Από τη δεκαετία του 1960 συρρικνώνεται σταθερά, καθώς τα δυο ποτάμια που την τροφοδοτούσαν, Σιρ Νταριά και Αμού Ντάρια , εκτράπηκαν επί Σοβιετικής Ένωσης προς την έρημο για να τροφοδοτήσουν έργα άρδευσης. Το 2004 η λίμνη είχε συρρικνωθεί στο 24% του αρχικού της μεγέθους, και ο πενταπλασιασμός της αλμυρότητάς της σκότωσε σχεδόν το σύνολο της χλωρίδας και πανίδας που φιλοξενούσε. Το 2007 είχε το 10% της αρχικής της έκτασης και διαχωρίστηκε σε τρεις ξεχωριστές λίμνες, δυο από τις οποίες είναι υπερβολικά αλμυρές για να φιλοξενήσουν ψάρια.[2] Τα ψαροχώρια που κάποτε άκμαζαν στις όχθες της σήμερα απλά φιλοξενούν πλοία στη στεριά, και πλήττονται από την ανεργία και την οικονομική ύφεση.
Η Αράλη είναι επίσης σοβαρότατα μολυσμένη, κυρίως ως αποτέλεσμα της βιομηχανίας βιολογικών όπλων που λειτουργούσε σε ένα από τα νησιά της, των βιομηχανιών και της απορροής λιπασμάτων και φυτοφαρμάκων. Το αλάτι που παρασύρει ο άνεμος από τον πυθμένα της αποξηραμένης λίμνης καταστρέφει τις σοδειές, και ο μολυσμένος αέρας και νερό προκαλούν σοβαρά προβλήματα στη δημόσια υγεία στην περιοχή. Η εξαφάνιση της λίμνης έχει προκαλέσει και αλλαγές στο μικροκλίμα της περιοχής, φέρνοντας θερμότερα καλοκαίρια και ψυχρότερους χειμώνες.[3]
Η εξαφάνιση της Αράλης συχνά περιγράφεται ως η μεγαλύτερη περιβαλλοντική καταστροφή που έγινε από τον άνθρωπο



τελικα απο ανθρωπινο χερι καταστραφηκε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-03-13 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-13, 19:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
... δεν έχω δει κανένα ψάρι να διασώζεται επειδή ασχολήθηκαν ενυδρειόφιλοι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55798
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17642
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-13, 14:43
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Γνωρίζω τι έχει γίνει στην Αράλη. Είχε κάποτε το 1960 τη φαεινή ιδέα ο Χρουτσώφ να γίνουν το Ουζμπεκιστάν και το Καζακστάν οι μεγαλύτερες παραγωγοί βαμβακιού και έφτασε σε αυτό το χάλι από την υπεράντληση των 2 ποταμών που λέει κι ο φίλος Nick.
Για τις λίμνες που αναφέρεις έχεις προσωπική άποψη και δεν μπορώ να πω κάτι επ' αυτού. Και δε χρειάζεται άλλωστε. Απλώς να πω ότι καταστροφές, μικρές η μεγάλες, και καταστροφή βιοτόπων συμβαίνει παντού, ακόμη και στη δική μας πόρτα. Απλώς δε γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη και δε μας ταράζει.

Αναπαραγωγές απειλούμενων ψαριών από χομπίστες συμβαίνουν. Και είναι σημαντικό και είναι απέραντη η ηθική ικανοποίηση του κατόχου τους. Αυτό όμως δε συνιστά διάσωση.
Ούτε νομιμοποιούμαστε να διατηρούμε απειλούμενα είδη. Καλώς η κακώς έτσι έχει το πράγμα. Το εμπόριο προστατευόμενων ειδών απαγορεύεται βάσει της CITES. Και επισύρει ποινές και για τον πωλητή και για τον αγοραστή.
Υπάρχουν βέβαια προϋποθέσεις που μπορεί να γίνει διακίνηση προστατευόμενων ειδών αλλά αυτό γίνεται πάντα μέσω κρατικών φορέων.

Εδώ θέλω να πω ότι ο Nick έχει δίκιο εν μέρει. (Και στην περίπτωση που αναφέρει γνωρίζει και καλύτερα το θέμα) Κάποιο είδος μπορεί να είναι απειλούμενο αλλά για κάποιο λόγο να μην έχει ενταχθεί σε καθεστώς προστασίας. Εκεί μπλέκει το πράγμα, όσων αφορά την εμπορία.
Πάλι γνώμη μου είναι ότι ακόμη κι αν δεν θεωρείται προστατευόμενο είδος δεν βοηθάμε τη κατάσταση με το να αποκτήσουμε έναν τέτοιο οργανισμό.
Ένα παράδειγμα είναι η Οχιά της Μήλου. (Macrovipera schweizeri) Πλέον είναι προστατευόμενο είδος. Τα προηγούμενα χρόνια όμως είχε να αντιμετωπίσει εκτός της υποβάθμισης του βιότοπού της και το εμπόριο. Γιατί? Γιατί ως απειλούμενο είδος είχε πάρα πολύ καλή τιμή. Οι συλλέκτες-χομπίστες ερπετών ανά τον κόσμο καλοπλήρωναν και οι "έμποροι" κέρδιζαν χρήμα. Και αυτό φυσικά συνέβαλε να είναι ακόμη πιο απειλούμενο είδος.

Πρώτα πρώτα αν κάποιο είδος απειλείται η πρώτη μέριμνα είναι ο βιότοπος του να μπει σε προστατευόμενο καθεστώς. Αυτό είναι το πρώτο ανάχωμα. Φυσικά στα παραδείγματα χωρών που ανέφερε ο Nick δεν υπάρχει περιβαλλοντολογική συνείδηση, κρατικός έλεγχος και βούληση και το βάρος ρίχνεται στη βιομηχανοποίηση με φτηνό εργατικό προσωπικό. Οπότε πρέπει να υπάρξει πίεση από διάφορους οργανισμούς για να υπάρξει αυτό το πράγμα. Κι αν είναι σε τέτοιες περιοχές δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Αν γίνει προσπάθεια διατήρησης? Διατήρηση ενός είδους, πάντα κατά την άποψή μου, μπορεί να γίνει μόνο οργανωμένα και όχι κατά μόνας. Να υπάρχει υποστήριξη κρατική, είτε επίσημα, είτε μέσω πανεπιστημίων, αν μπορέσει να υπάρξει χορηγία μέσω επίσημων φορέων ή ιδιωτών και να υπάρξει προσπάθεια το ευρύτερο κοινό να γίνει κοινωνός του εγχειρήματος. Να γίνουν επισκέψεις και αναλύσεις στο βιότοπό του. Να υπάρχουν βιολόγος(οι), ιχθυολόγος(οι), κλπ κλπ, κι επίσης καθηγητές, σπουδαστές, ερευνητές που θα αποκομίσουν εμπειρία για το επόμενο είδος. Να υπάρχει τεκμηρίωση σε κάθε βήμα, να μπορεί να γίνει ανατομή, μικροβιολογικές εξετάσεις και μικροσκοπική παρατήρηση στις περιπτώσεις λάθους. Και να υπάρχει ένα γραπτό πόρισμα της όλης διαδικασίας.
Και φυσικά άπλετος εξοπλισμός.
Κάθ' αυτόν τον τρόπο επίσης μπορεί να αποφανθεί κάποιος ότι η "α-χ-ουσιάση" επηρεάζει το πεπτικό σύστημα του εν λόγω οργανισμού, που είναι κι αυτό μια βοήθεια στη συντήρηση.

Επίσης, ας πάρουμε το παράδειγμά μου, τα sidthumunki. Είμαι σίγουρος ότι το 90% αυτών που θα το αποκτήσουν, θα το αποκτήσουν για τον απλό λόγο ότι είναι όμορφο-συλλεκτικό-ποθητό. Όχι επειδή θέλουν να βοηθήσουν στη διατήρησή του.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-03-13, 15:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, ας πάρουμε το παράδειγμά μου, τα sidthumunki. Είμαι σίγουρος ότι το 90% αυτών που θα το αποκτήσουν, θα το αποκτήσουν για τον απλό λόγο ότι είναι όμορφο-συλλεκτικό-ποθητό. Όχι επειδή θέλουν να βοηθήσουν στη διατήρησή του.
Tα sidthumunki μπορει να ειναι απειλουμενο ειδος αλλα αυτα που βγαινουν στο εμποριο, ειναι εκτροφης.

Currently due to the low numbers in the wild, they are being farm-raised in Malaysia.
http://www.liveaquaria.com/product/p...87&pcatid=1587

While they disappeared from the wild, it remained in the aquarium trade because of artificial breeding by private fish farms for over 3 decades.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_loach

κλπ
https://www.google.gr/search?q=sidth...w=1280&bih=688
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-13, 16:08
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Sorry για την άγνοια μου Σπύρο.
Επίσης σου καταθέτω την πίστη μου ότι αν βγουν sidthumunki wild caught στην 3πλάσια τιμή θα γίνουν ανάρπαστα. Μη σου πω ότι πρώτα θα πωληθούν τα wild caught...
Να σου πω ότι πριν 1,5 χρόνο μπήκε σε Critical endagered κατάσταση, επειδή το παρακολουθώ 3-4 χρόνια.
http://www.iucnredlist.org/details/2953/0

¶λλη μία ερώτηση: Αυτοί που μπορούν να το αναπαράγουν, έστω και με ορμονικό τρόπο, (βάσει επιστημονικών πορισμάτων υποθέτω) ξέρουν κάτι περισσότερο από μας και έχουν μελετήσει κάτι περισσότερο από μας? Έχουν πετύχει τη διατήρηση?
Μη θέλουμε όλα τα εύσημα... Όπως όλοι είπατε είμαστε χομπίστες. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-03-13, 03:16
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

αν και ξεφεύγω από το θέμα εγω θελω να προσθέσω ότι απ ολα τα ζώα που είναι διαθέσιμα προς συντροφιά στον άνθρωπο τα περισσότερο ταιριαστά είναι τα σκυλιά που με προϋπόθεση φυσικά τις σωστές συνθήκες βιώνουν την ακραία πίστη και συντροφικότητα απέναντι μας.
βέβαια επειδή το φόρουμ δραστηριοποειται στα ψάρια θα πρέπει να μείνουμε σ αυτό,να θέσουμε μεταξύ μας κάποιους κανόνες ως προς το τι είδη μπορούμε να έχουμε στις γυαλες και φυσικά να ποσταρουμε ότι χρήσιμη πληροφορία βρίσκουμε για τον κάθε οργανισμό.αφού δεν μπορούμε να το αλλάξουμε τουλάχιστον ας το σώσουμε όσοι γνωρίζουμε
άλλωστε γδερνονται άγρια ζώα ζωντανά για να καταλήξουν γούνες στο μαλλ,γίνονται κυνομαχιες,στιβαζονται σε μικρούς χώρους χιλιάδες προς σφαγή ζώα,εκπαιδεύονται με τη βία για να κάνουν ''κόλπα'' σε τσίρκο και δεκάδες αλλά.μπρος στην κατανάλωση και το κέρδος ολα τα αλλά έχουν περιττή σημασία..ας μείνει ο καθένας με την συνείδηση του.

καλό βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-03-13, 11:51
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την φυση δεν μπορουμε να την αντιγραψουμε 100%.Αυτο που προσπαθουμε να κανουμε εμεις ειναι να προσπαθησουμε να την αποτυπωσουμε οσο καλυτερα γινεται, οσο το δυνατον μεγαλυτερο ενυδρειο ιδιες παραμετρους κλπ.Τα ψαρια δεν ξερω αν μπορουν να καταλαβουν οτι βρισκονται στο ενυδρειο.
+1000
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12745 seconds with 13 queries