Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-15, 13:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή Κατασκευη και μελετη Ενυδρειου

Λοιπον εχω ξεκινησει μια μελετη για την επιτευξη του παρακατω εργου και συνεχιζω ακαθεκτος και πιστευω με σωστες κινησεις...ακουω σχολια για τα παρακατω:
1)Ενυδρειο 700λιτρα περιπου διαστασεις 1.51-71-65(ΜxΠxΥ)

2)Βαση αποτελουμενη απο 5 Ευροπαλετες την μια πανω στην αλλην οπου θα ντυθουν γυρω γυρω με ΜDF αναλογου χρωματος και ηδη εγιαν καποια κενα για λογους αποθηκευσης.

3)Το ενυδρειο θα πατησει πανω σε κοντρα πλακε θαλασσης 25αρι και φελιζολ Dow τα οποια θα καλυφθουν και αυτα με MDF αναλογου χρωματος..

4)Σαμπ 200 λιτρων Διαστασεων 73-45-63(ΜχΠχΥ) περιπου δεν θυμαμαι ακριβης διαστασεις
με 6 χωρισματα

5)Σωληνωσεις PVC
Ρακορ δεξαμενης,γωνιες 90 μοιρων,βανες &σωληνωσεις...

6)Η πλατη θα βαφτει με μαυρο πλαστικο χρωμα..

7)Καπακι Diy με πλεξι μαυρο,γενικα ειναι υπομελετη ακομα.

8 )2 Ηλιοι που θα τοποθετηθουν μεσα η αλλιως wave maker για την κυκλοφορια των τροφων απο τον πυθμενα..

9)Μαυρη χαλαζιακη αμμος λεπτη + 1 ριζα προς το παρον και αρκετα σκληρα ευκολα φυτα ανθεκτικα στα δαγκωματα καθως επισης καποιες πετρες..

10)Βαρελι αλλαγης νερου 200 λιτρα

11)Τοποθετηση ταιστρας και αυτοματης αναπληρωσης

12) Stc-1000 controller

Αυτα για το σχεδιο μου που θα ειναι ετοιμο σε κανα μηνα απο σημερα

Περιμενω τυχον συμβουλες περι του θεματος
Ευχαριστω
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-15, 13:25
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εχω ξεκινησει μια μελετη για την επιτευξη του παρακατω εργου και συνεχιζω ακαθεκτος και πιστευω με σωστες κινησεις...ακουω σχολια για τα παρακατω:
1)Ενυδρειο 700λιτρα περιπου διαστασεις 1.51-71-65(ΜxΠxΥ) Το πλάτος του μου αρέσει ΠΟΛΥ

2)Βαση αποτελουμενη απο 5 Ευροπαλετες την μια πανω στην αλλην οπου θα ντυθουν γυρω γυρω με ΜDF αναλογου χρωματος και ηδη εγιαν καποια κενα για λογους αποθηκευσης. Αν δεν κάνω λάθος το μήκος της παλέτας είναι στα 1.20 Πως θα τις φτιάξεις για να πατήσει το ενυδρείο στα 1.50?

3)Το ενυδρειο θα πατησει πανω σε κοντρα πλακε θαλασσης 25αρι και φελιζολ Dow τα οποια θα καλυφθουν και αυτα με MDF αναλογου χρωματος..

4)Σαμπ 200 λιτρων Διαστασεων 73-45-63(ΜχΠχΥ) περιπου δεν θυμαμαι ακριβης διαστασεις
με 6 χωρισματα Που θα τοποθετήσεις το σαμπ??

5)Σωληνωσεις PVC
Ρακορ δεξαμενης,γωνιες 90 μοιρων,βανες &σωληνωσεις...

6)Η πλατη θα βαφτει με μαυρο πλαστικο χρωμα..

7)Καπακι Diy με πλεξι μαυρο,γενικα ειναι υπομελετη ακομα.

8 )2 Ηλιοι που θα τοποθετηθουν μεσα η αλλιως wave maker για την κυκλοφορια των τροφων απο τον πυθμενα..

9)Μαυρη χαλαζιακη αμμος λεπτη + 1 ριζα προς το παρον και αρκετα σκληρα ευκολα φυτα ανθεκτικα στα δαγκωματα καθως επισης καποιες πετρες..

10)Βαρελι αλλαγης νερου 200 λιτρα

11)Τοποθετηση ταιστρας και αυτοματης αναπληρωσης

12) Stc-1000 controller

Αυτα για το σχεδιο μου που θα ειναι ετοιμο σε κανα μηνα απο σημερα

Περιμενω τυχον συμβουλες περι του θεματος
Ευχαριστω
Τα υπόλοιπα μια χαρά....
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-15, 13:29
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Εν αρχή δες το σχέδιο της μελέτης στατικών του υποκείμενου σου ορόφου
Το λέω καθότι οι κατασκευές τις τελευταίας 15ετίας, που θεωρούντε αρκετά δυνατές αντέχουν συνήθως 250 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Οπότε 1,51χ0,71 που μιλάς εσύ μας κάνει 1,07 τετραγωνικά μέτρα.
Οπότε για τα μέτρα αυτά μιλάς ότι θα έχεις 700 λίτρα νερό! + γυαλιά + βάσεις + ... οπότε βλέπω πρόβλημα!


Αν θες γράψε όροφο που βρίσκεσαι, έτος οικοδομής, φορτία που αντέχει η πλάκα του ορόφου σου.
Και ακόμα έχε υπόψη ότι 700 λίτρα νερό, δεν είναι ακριβώς 700 κιλά, λόγω των ασυνίθιστων φορτίων που σχηματίζονται, όταν πχ μετακινηθεί αυτός ο όγκος σε μια περίπτωση σεισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-15, 13:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

no-name απο κατω θα μπει κοντρα πλακε 1.53-72 25αρι +φελιζολ...για τις προεξοχες...Το σαμπ θα μπει αριστερα απο το ενυδρειο...

Μενω στον 2ο οροφο,ετος οικοδομης δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, καθως επισης και τα φορτια που αντεχει η πλακα...
Το ενυδρειο θα μπει διπλα απο τοιχο πανω σε δοκαρι απο οσο εχω καταλαβει απο την δομη του κτηριου...
Σε αυτο που λες συμφωνω περι βαρους αλλα πως γινεται να στεκεται μια τεραστιων διαστασεων.βιβλιοθηκη παλι σε ενα τετραγωνικο με ενα σωρο βιβλια πανω της και σε θεμα σεισμου να μην γινεται και κατι σοβαρο....Η πολυκατοικια ξερω οτι ειναι σχετικα παλια αλλα με γερη δομη...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-15, 14:33
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν αρχή δες το σχέδιο της μελέτης στατικών του υποκείμενου σου ορόφου
Το λέω καθότι οι κατασκευές τις τελευταίας 15ετίας, που θεωρούντε αρκετά δυνατές αντέχουν συνήθως 250 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Οπότε 1,51χ0,71 που μιλάς εσύ μας κάνει 1,07 τετραγωνικά μέτρα.
Οπότε για τα μέτρα αυτά μιλάς ότι θα έχεις 700 λίτρα νερό! + γυαλιά + βάσεις + ... οπότε βλέπω πρόβλημα!


Αν θες γράψε όροφο που βρίσκεσαι, έτος οικοδομής, φορτία που αντέχει η πλάκα του ορόφου σου.
Και ακόμα έχε υπόψη ότι 700 λίτρα νερό, δεν είναι ακριβώς 700 κιλά, λόγω των ασυνίθιστων φορτίων που σχηματίζονται, όταν πχ μετακινηθεί αυτός ο όγκος σε μια περίπτωση σεισμού.
Χαρη εισαι σιγουρος?Μηχανικος δεν ειμαι αλλα αν δεις αναλογικα οτι ενα ανθρωπος 100 κιλων ας πουμε παταει σε 2-3 τετραγωνικες παλαμες ξεπερνα κατα πολυ το οριο που λες Μην πω οτι ενα 300αρι με βαση 120*50 εχει πανω απ το διπλασιο βαρος/τετραγωνικο απο τα 250..Περιεργο μου φαινεται..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-15, 14:38
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλη αρχη στην κατασκευη σου φιλε.να μας ανεβαζεις και φωτογραφιες απο ολα τα βηματα..

αυτο που λεμε για το βαρος ειναι παραξενο θεμα τελικα.εγω δεν εχω βρει ακρη ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-15, 14:47
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη αρχη στην κατασκευη σου φιλε.να μας ανεβαζεις και φωτογραφιες απο ολα τα βηματα..

αυτο που λεμε για το βαρος ειναι παραξενο θεμα τελικα.εγω δεν εχω βρει ακρη ακομα.
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο..!!!
Τωρα με το βαρος δεν νομιζω να εχω καποιο θεμα...καλες ειναι οι προληψεις απλα στη συγκεκριμενη εχω την απορια με την βιβλιοθηκη που δεν ξερω εκει πως γινεται να μην υπαρχει θεμα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-15, 14:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κοιτα εγω θελω να φτιαξω ενα 3.30-50-60.περιεργη διασταση το ξερω αλλα με τα ψαρια που θα βαλω ειναι καλη.εχω λοιπον μηχανικο(συγγενη) και μου ειπε να το κανω αφοβα..βεβαια θα ειναι μαλλον ξυλινο οποτε γλυτωνω αρκετο βαρος απο τα τζαμια.βαλε ομως και τη βαση απο κοιλοδοκο φτανουμε στον 1.5 τονο περιπου στο δευτερο οροφο αλλα απλωμενο στα 3+μετρα μηκος..αυταελπιζω να μην κανω καμια κατεδαφιση τελικα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-15, 14:55
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα εγω θελω να φτιαξω ενα 3.30-50-60.περιεργη διασταση το ξερω αλλα με τα ψαρια που θα βαλω ειναι καλη.εχω λοιπον μηχανικο(συγγενη) και μου ειπε να το κανω αφοβα..βεβαια θα ειναι μαλλον ξυλινο οποτε γλυτωνω αρκετο βαρος απο τα τζαμια.βαλε ομως και τη βαση απο κοιλοδοκο φτανουμε στον 1.5 τονο περιπου στο δευτερο οροφο αλλα απλωμενο στα 3+μετρα μηκος..αυταελπιζω να μην κανω καμια κατεδαφιση τελικα
Στα υπογεια ειναι η θεα
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-15, 14:57
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

λες Bill?παντα ηθελα μονοκατοικια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-15, 14:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά αυτο δεν θυμάμαι να το είχες πει, πως είσαι σε 2ο όροφο. Το θέμα θεωρώ πως είναι σοβαρό, και δεν είναι 1,50 Χ 0,7 = 1,05 αλλά 1,20 Χ 0,7 = 0,84, δηλαδή πάνω από 700 κιλά σε 0,84 τετραγωνικά, πάμε στα 830 κιλα / τετραγωνικό συν τα έξτρα (παλετες, τζαμια κλπ), και αυτο είναι πολύ πρόχειρο, θα είναι πολύ περισσότερο, είναι πολά τα κιλά, πάρα πολά. Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα μηχανικό πρώτα, μη παιζεις με αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-15, 15:21
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
no-name απο κατω θα μπει κοντρα πλακε 1.53-72 25αρι +φελιζολ...για τις προεξοχες...Το σαμπ θα μπει αριστερα απο το ενυδρειο...
Το θεωρώ επικίνδυνο να εξέχει 15cm δεξιά / αριστερά και να πατάει μόνο σε ένα κόντρα πλακέ 25αρι... θα είναι μεγάλη η πίεση όλο του όγκου.

Καλό είναι να το ξανά σκεφτείς
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-15, 16:34
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Μα ειναι παρα πολυ στιβαρο το κοντρα πλακε..θηριο...ποσο θεμα να εχει?!?Εφοσον ο κυριος κορμος θα ειναι πανω σε παλετες...Και φελιζολ απο κατω για τυχον κενα..θα ερθει και θα το αγκαλιασει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά αυτο δεν θυμάμαι να το είχες πει, πως είσαι σε 2ο όροφο. Το θέμα θεωρώ πως είναι σοβαρό, και δεν είναι 1,50 Χ 0,7 = 1,05 αλλά 1,20 Χ 0,7 = 0,84, δηλαδή πάνω από 700 κιλά σε 0,84 τετραγωνικά, πάμε στα 830 κιλα / τετραγωνικό συν τα έξτρα (παλετες, τζαμια κλπ), και αυτο είναι πολύ πρόχειρο, θα είναι πολύ περισσότερο, είναι πολά τα κιλά, πάρα πολά. Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα μηχανικό πρώτα, μη παιζεις με αυτά
Τακη δεν θυμαμαι ακριβως...Αυτο που ακουσα ειναι οτι δεν θα εχω προβλημα σε γενικες γραμμες εφοσον μπει σε γωνια η οποια απο κατω εχει σιδερβεργες και κοντα δοκαρι..οπου εκει εχει παραπανω αντοχη κτλ κτλ...περιπου 1 τονο ανα τετραγωνικο...αν κανω λαθος διορθωστε με...αλλα δεν νομιζω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα εγω θελω να φτιαξω ενα 3.30-50-60.περιεργη διασταση το ξερω αλλα με τα ψαρια που θα βαλω ειναι καλη.εχω λοιπον μηχανικο(συγγενη) και μου ειπε να το κανω αφοβα..βεβαια θα ειναι μαλλον ξυλινο οποτε γλυτωνω αρκετο βαρος απο τα τζαμια.βαλε ομως και τη βαση απο κοιλοδοκο φτανουμε στον 1.5 τονο περιπου στο δευτερο οροφο αλλα απλωμενο στα 3+μετρα μηκος..αυταελπιζω να μην κανω καμια κατεδαφιση τελικα
Εσυ πας για υπερκατασκευη αντε να δουμε φωτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη εισαι σιγουρος?Μηχανικος δεν ειμαι αλλα αν δεις αναλογικα οτι ενα ανθρωπος 100 κιλων ας πουμε παταει σε 2-3 τετραγωνικες παλαμες ξεπερνα κατα πολυ το οριο που λες Μην πω οτι ενα 300αρι με βαση 120*50 εχει πανω απ το διπλασιο βαρος/τετραγωνικο απο τα 250..Περιεργο μου φαινεται..
Ενας ανθρωπος δεν εχει στατικο βαρος οποτε δεν το περνεις τοσο υποψη σου στις μελετες αυτες...οσο για το 300αρι μαζι με βασεις κτλ κτλ...εκει δεν ξερω να απαντησω...παιζουν ρολο πολλα και χωρις καποιος να πει κατι με σιγουρια...οπως επισης τα βαρη που αντεχουν οι πλακες συνηθως ξεπερνιουνται αλλα αυτο ειναι κακο μπορω να πω...βεβαια εξαρταται και η τοποθεσια που το εχεις...κοντα πανω σε δοκαρι κτλ κτλ..ουτε εγω ειμαι μηχανικος,ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και δεν πολυ ξερω περι αυτων των θεματων...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 25-09-15 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-15, 16:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τακη δεν θυμαμαι ακριβως...Αυτο που ακουσα ειναι οτι δεν θα εχω προβλημα σε γενικες γραμμες εφοσον μπει σε γωνια η οποια απο κατω εχει σιδερβεργες και κοντα δοκαρι..οπου εκει εχει παραπανω αντοχη κτλ κτλ...περιπου 1 τονο ανα τετραγωνικο...αν κανω λαθος διορθωστε με...αλλα δεν νομιζω...
Βρε Λουκά αυτο καλύτερα να στο απαντήσει κάποιος ειδικός,
το θεωρω σοβαρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-15, 16:45
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

ρωτησα τον ξαδερφο μου παρελθοντικα...το οτι θα το αντεξει θα το αντεξει..το θεμα ειναι σε περιπτωση σεισμου τι θα γινει...αυτο μου ειπε...!!Αλλαζει ολο το θεμα αν και εφοσον ειναι σε δοκαρι κοντα...Εκει ανεβαινουμε σε αντοχη ετσι μου ειχε πει...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-09-15, 18:07
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

από τα forum δύσκολα επικοινωνούμε και δύσκολα καταλαβαίνουμε για το ποιός μας κάνει πλάκα
Για αυτό που λες, αν είσαι πάνω + παράλληλα σε υποκείμενο δοκάρι, παίζουν ρόλο όμως οι στηρίξεις, τα μεγέθη της πλάκας (κ.α.) δεν το φοβάσαι τόσο. Ακόμα αν είσαι πλησίον, παράλληλα το 1,51 με το δοκάρι, δεν το φοβάσαι.
Διορθώνω τα προηγούμενα λεγόμενα μου, κατόπιν μελέτης: Οι πλάκες γενικά αντέχουν 300 κιλά ανά τετ. μέτρο, αυξάνεται όμως (θα μπορούσε) πλησίον δοκών. Και επίσης παίζουν ρόλο λοιπά φορτία κα. Επειδή μιλάς για απάνθρωπη κατασκευή 700 + λίτρα θα σου συνιστούσα να το δει Πολιτικός Μηχανικός.
Η συμβουλή μου είναι μείνε στα 300 κιλά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-09-15, 18:17
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Χαρη σεβομαι εννοειται την αποψη σου και την βοηθεια σου για αυτο και ανοιξα το θεμα...
Για να μιλας τοσο ψαγμενα παει να πει οτι εισαι πολιτικος μηχανικος...
Ειναι πλησιον σε 2 δοκαρια καθως επισης κοντα σε κολωνα...Και διπλα απο τοιχο...
Γτ απανθρωπη?!?Ενα οικοσυστημα φτιαχνω για τα ψαρακια μ..!!
Το ειχε δει στο παρελθον και αυτο που μου ειπε ηταν οτι θα εχω προβλημα μονο σε περιπτωση σεισμου οσον αφορα μην σπασει κανα τζαμι και τρεχουμε
Φιλικα παντα Φιλε μου χαρη
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-09-15, 19:54
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Επειδη το ψαχνω και εγω αυτη την εποχη για το θεμα ΑΣΦΑΛΕΣ σε σεισμους βαρος ανα τετραγωνικο.
Ο 1ος μηχανικος χωρις να δει καν το σχεδιο μου ειπε οτι μπορω να βαλω αφοβα 600 κιλα /τετραγωνικο.
Ο 2ος μηχανικος ειδε τα σχεδια και μου ειπε βαλτο αφοβα.
Η τριτη ηταν φιλη μου το μελετησε περισοτερο ειδε τα σχεδια και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ειναι σε δοκαρι και κοντα στις κολονες.
Προσοχη οχι κοντα σε τοιχο που διαβασα πιο πανω αλλα κοντα σε κολονες.

Τωρα γενικα με αυτα που εχω δει θα σας πω οτι εχω δει σε μπαλκονι τουλαχιστον 5 τονους οικοδομικα υλικα.
Εχω δει πισινες σε ταρατσες ,ενυδρεια 2-2,5 μετρα με sump στο 4ο οροφο,δεξαμενες νερου η πετρελαιου σε ταρατσα και ολα αυτα φυσικα χωρις μελετη και ψαξιμο για το σημειο τοποθετησης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-09-15, 20:04
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ειναι παρα πολυ στιβαρο το κοντρα πλακε..θηριο...ποσο θεμα να εχει?!?Εφοσον ο κυριος κορμος θα ειναι πανω σε παλετες...Και φελιζολ απο κατω για τυχον κενα..θα ερθει και θα το αγκαλιασει
Εγώ δεν θα επιχειρούσα να το έχω στο κενό... τώρα η επιλογή είναι δική σου!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-15, 20:04
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

την μελετη για τι οροφο την κανεις αν επιτρεπεται?!Και ποσο παλια ειναι η πολυκατοικια??
Σε ευχαριστω κιολας για την τοποθετηση σου
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-09-15, 20:05
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το ψαχνω και εγω αυτη την εποχη για το θεμα ΑΣΦΑΛΕΣ σε σεισμους βαρος ανα τετραγωνικο.
Ο 1ος μηχανικος χωρις να δει καν το σχεδιο μου ειπε οτι μπορω να βαλω αφοβα 600 κιλα /τετραγωνικο.
Ο 2ος μηχανικος ειδε τα σχεδια και μου ειπε βαλτο αφοβα.
Η τριτη ηταν φιλη μου το μελετησε περισοτερο ειδε τα σχεδια και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να ειναι σε δοκαρι και κοντα στις κολονες.
Προσοχη οχι κοντα σε τοιχο που διαβασα πιο πανω αλλα κοντα σε κολονες.

Τωρα γενικα με αυτα που εχω δει θα σας πω οτι εχω δει σε μπαλκονι τουλαχιστον 5 τονους οικοδομικα υλικα.
Εχω δει πισινες σε ταρατσες ,ενυδρεια 2-2,5 μετρα με sump στο 4ο οροφο,δεξαμενες νερου η πετρελαιου σε ταρατσα και ολα αυτα φυσικα χωρις μελετη και ψαξιμο για το σημειο τοποθετησης.

οκ ολα αυτα που λες αλλα καλο ειναι να ειμαστε λιγο σιγουροι πριν κανουμε οτιδηποτε.
η γνωμη μου ειναι να δωσετε οσο μπορειτε μηκος και οχι υψος.ισως αυτη να ειναι μια λυση.εγω ετσι θα κινηθω και ελπιζω να πανε ολα καλα..
το δικο μου θα εχει απο πανω και απο κατω δοκαρι και δεξια-αριστερα κολωνα.παντως δεν θα δοκιμαζα να εδινα ολο το βαρος σε λιγοτερο μηκος.πιστευω καλυτερα ειναι να απλωνει οσο γινεται σε περισσοτερα τετραγωνικα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-09-15, 20:07
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα επιχειρούσα να το έχω στο κενό... τώρα η επιλογή είναι δική σου!!!
αν δω οτι κανει καποια καμπυλη τοτε θα βαλω στηριγματα και πιστευω να μην υπαρξει καποιο θεμα...σωστα?!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-09-15, 20:08
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Λογικά ναι.. αλλά θα προλάβεις να την δεις???
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-09-15, 20:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ολα αυτα που λες αλλα καλο ειναι να ειμαστε λιγο σιγουροι πριν κανουμε οτιδηποτε.
η γνωμη μου ειναι να δωσετε οσο μπορειτε μηκος και οχι υψος.ισως αυτη να ειναι μια λυση.εγω ετσι θα κινηθω και ελπιζω να πανε ολα καλα..
το δικο μου θα εχει απο πανω και απο κατω δοκαρι και δεξια-αριστερα κολωνα.παντως δεν θα δοκιμαζα να εδινα ολο το βαρος σε λιγοτερο μηκος.πιστευω καλυτερα ειναι να απλωνει οσο γινεται σε περισσοτερα τετραγωνικα.
αμα με επερνε απο θεμα χωρου θα το εκανα και 5 μετρα αλλα δεν με περνει...!!! (πλακιτσα)
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-09-15, 20:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλα ναι κουβεντα κανουμε..εμενα με περνει για 5 μετρα αλλα δεν ξερω αν ειναι εφικτο κατι τετοιο.για φαντασου 5 μετρα με 0.60 υψος..σα μακαρονι θα ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-09-15, 20:20
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

σαν μακαρονι ναι αλλα θα ειχες και πισινα στο σπιτι μεσα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-09-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
σαν μακαρονι ναι αλλα θα ειχες και πισινα στο σπιτι μεσα
πισινα ναι,,,σπιτι δεν ξερω αν θα ειχα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-09-15, 20:38
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα παντως...
Κατι ασχετο...φωτο θα ξεκινησουνε να.μπαινουν.απο κυριακη
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-09-15, 20:40
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αντε περιμενουμε!!εγω ειμαι στο ψαξιμο για σιδερα ακομα για τη βαση..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-09-15, 20:40
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Με τους σεισμούς μην ανυσηχείτε ιδιαίτερα.
Και δεν είμαι Πολιτικός Μηχανικός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου akis_chatzi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-09-12 17:05
Μελετη για 60λιτρο Reef! Malawi Lover Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 16-09-12 12:08
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20244 seconds with 16 queries