Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-14, 08:15
maikfasolakis Ο χρήστης maikfasolakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2013
Περιοχή: thesaloniki
Μηνύματα: 58
Lightbulb Εξωτερικά φίλτρα 400 LT

Καλημέρα !!! Σκέφτομαι να να πάρω δύο εξωτερικά φίλτρα
AQUA NOVA
NCF-1500 (1500L/H) .....
Το ενυδρείο μου είναι 400 λίτρα- 1.30*50*65 ...

1.(3000L/H) είναι καλή η κυκλοφορία ?
2.έχετε να με προτείνεται κάποιο άλλο,δοκιμασμένο σε βάθος χρόνου?
3.το συγκεκριμένο μοντέλο η αυτή η σειρά έχει βγάλει προβλήματα?
4.αξιοπιστία, αντοχή, ύπαρξη ανταλλακτικών, χρήσης-συντήρησης ?

Ευχαριστώ... :i dea:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-14, 09:42
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλημερα καλη εβδομαδα!τα φιλτρα που γραφεις ειναι σχετικα καινουργια στην ελληνικη αγορα αλλα με παρα πολυ καλα δειγματα μεχρι στιγμης. γνωριζω οτι υπαρχουν ανταλλακτικα αν χρειαστεις κατι!να υπολογιζεις οτι η πραγματικη τους ροη ειναι περιπου ενα 30% προς τα κατω απο την ονομαστικη τους οπως συνβαινει σε ολα τα φιλτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-14, 13:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

δες και για τη λυση του sump μηπως σε καλυψει καλυτερα απο τα δυο εξωτερικα φιλτρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-14, 13:28
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα καλη εβδομαδα!τα φιλτρα που γραφεις ειναι σχετικα καινουργια στην ελληνικη αγορα αλλα με καλα δειγματα μεχρι στιγμης.απο συζητησεις γνωριζω οτι υπαρχουν ανταλλακτικα αν χρειαστεις κατι!να υπολογιζεις οτι η πραγματικη τους ροη ειναι περιπου ενα 30% προς τα κατω απο την ονομαστικη τους οπως συνβαινει σε ολα τα φιλτρα!
Καλημέρα φίλε μου,εγώθα σου πω ότι αυτά,τα FLUVAL, τα SUN - SUN και κάποια άλλα δεν έχουν εργοστασιακή εγγύηση και σου προτείνω να εμπιστευτείς μόνο τα EHEIM και τα JBL. Σε σύγκριση των δύο κατάλληλων για το ενυδρείο σου φίλτρων μεταξύ των εταιρειώ που σου πρότεινα το EHEIM Profesionel 3 2075 έχει κυκλοφορία 1250 lt/h,3 χρόνια εγγύηση και στοιχίζει 250¤ περίπου ενώ το JBL CristalProfi e 1500 έχει κυκλοφορία 1500 lt/h, 4 χρόνια εγγύηση και στοιχίζει 166,30¤ στα Pet City. Δεν θέλω να σε ωθήσω να αγοράσεις από εκεί και για να στο αποδείξω θα σου πω ότι το JBL CristalProfi e 1501 με τις ίδιες αποδόσεις αλλά με οικονομία 15W στην κατανάλωση,αφού καταναλώνει 20W έναντι 35W του προηγούμενου στα Pet City στοιχίζει 208¤ που μπορεί να συμφέρει κι αυτό έναντι του EHEIM Profesionel 3 2075 αλλά έχω να σου προτείνω μέσω π.μ. από που θα το πάρεις με 157¤ μόνο!!!!!!

Ξέχασα να σου πω ότι είναι το απόλυτα αθόρυβο φίλτρο.Σκέψου ότι έχω 2 στην κρεβατοκάμαρα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-14, 13:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά έχω να σου προτείνω μέσω π.μ. από που θα το πάρεις με 157¤ μόνο!!!!!!
Γραφτο δημοσια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-14, 14:17
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γραφτο δημοσια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-14, 15:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα,

επειδή το έχω δει να αναφέρετε ξανά το θέμα περι εργοστασιακών εγγυήσεων κλπ. θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή εισάγεται στην Ε.Ε και κατα συνέπεια στην Ελλάδα λαμβάνει τουλάχιστον 2 ετής εγγύησης από τον κατασκευαστή. Όλα αυτά αποδεικνύονται με την Κοινοτική Οδηγία 1999/44/ΕΚ και τον νόμο 3043/2002 με ΦΕΚ 192Α/21/08/2002 με τον οποίο η Ελλάδα εναρμονήστηκε με την ώς άνω κοινοτική οδηγία. Παρακάτω σας παραθέτω και τις σχετικές νομοθεσίες.
http://www.synigoroskatanaloti.gr/do...EK-1999-44.pdf
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf document.pdf (86,6 KB, 302 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-14, 16:20
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Και επειδη η Ελλαδα εναρμονιζεται αλλα συνηθως το μ@#$ χτενιζεται εδω και κανενα εξαμηνο εχω αχρηστο ενα eheim2211 επειδη δεν βρισκω αξονακι κι ας εχει αντιπροσωπο και εγγυησεις εργοστασιακες....Αντιθετα καπακι φτερωτης και φλαντζες για 305 και 405(μια χαρα φιλτρο) τα ειχα σε μιαμιση μερα κι ας μην εχουν εργοστασιακη εγγυηση..Τι να την κανω την εγγυηση αν ειναι να να μην υπαρχει στοκ ανταλλακτικων..?
Για τα aquanova εχω εδω και 20 μερες το ncf2000(μαλλον σε καλυπτει μονο του)..Oi πρωτες εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευης και λειτουργεια ειναι θετικοτατες..βεβαια ειναι νωρις και θα δειξει ο χρονος..και βεβαια αν γινει καμια στραβη ξερω που θα απευθυνθω προσωπικα και θα βγαλω ακρη..Αυτο με καλυπτει περισσοτερο απο εγγυηση εμενα τουλαχιστον..JBL και sunsun δεν ειχα ποτε και δεν εχω αποψη..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-14, 16:24
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη η Ελλαδα εναρμονιζεται αλλα συνηθως το μ@#$ χτενιζεται εδω και κανενα εξαμηνο εχω αχρηστο ενα eheim2211 επειδη δεν βρισκω αξονακι κι ας εχει αντιπροσωπο και εγγυησεις εργοστασιακες....Αντιθετα καπακι φτερωτης και φλαντζες για 305 και 405(μια χαρα φιλτρο) τα ειχα σε μιαμιση μερα κι ας μην εχουν εργοστασιακη εγγυηση..Τι να την κανω την εγγυηση αν ειναι να να μην υπαρχει στοκ ανταλλακτικων..?
Για τα aquanova εχω εδω και 20 μερες το ncf2000(μαλλον σε καλυπτει μονο του)..Oi πρωτες εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευης και λειτουργεια ειναι θετικοτατες..βεβαια ειναι νωρις και θα δειξει ο χρονος..και βεβαια αν γινει καμια στραβη ξερω που θα απευθυνθω προσωπικα και θα βγαλω ακρη..Αυτο με καλυπτει περισσοτερο απο εγγυηση εμενα τουλαχιστον..JBL και sunsun δεν ειχα ποτε και δεν εχω αποψη..
Καλά συμφωνώ μαζί σου αλλά αυτό ισχύει για όλα ανεξαρτήτου μάρκας. Απλά δεν είναι σωστό να λέμε ότι δεν έχουν εργοστασιακή εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-14, 16:32
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Εγω οσα Fluval εχω αγορασει, με την αποδειξη τους εχω 3 χρονια εγγυηση απο το καταστημα που αγοραστηκαν.
Τα ειχα αγορασει απο καταστημα στη Νικαια.
Με μια google αναζητηση σε Fluval φιλτρα το Aquavivere πχ αναγραφει στη περιγραφη 3 χρονια εγγυηση.
Πηρα τηλ petsupermarket να το επιβεβαιωσω και εκει μιας και ειναι ο αντιπροσωπος αλλα δεν καταφερα να μιλησω.
Το συμαντικοτερο απο ολα ομως ειναι οτι στο 305 που εληξε η εγγυηση, ακομα δεν μου εχει ζητησει τιποτα απολυτος εδω και 6-7 χρονια και δεν εχω βαλει καν σιλικονη στη τσιμουχα κεφαλης οπως θα επρεπε κανονικα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-14, 00:16
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδη η Ελλαδα εναρμονιζεται αλλα συνηθως το μ@#$ χτενιζεται εδω και κανενα εξαμηνο εχω αχρηστο ενα eheim2211 επειδη δεν βρισκω αξονακι κι ας εχει αντιπροσωπο και εγγυησεις εργοστασιακες....Αντιθετα καπακι φτερωτης και φλαντζες για 305 και 405(μια χαρα φιλτρο) τα ειχα σε μιαμιση μερα κι ας μην εχουν εργοστασιακη εγγυηση..Τι να την κανω την εγγυηση αν ειναι να να μην υπαρχει στοκ ανταλλακτικων..?
Για τα aquanova εχω εδω και 20 μερες το ncf2000(μαλλον σε καλυπτει μονο του)..Oi πρωτες εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευης και λειτουργεια ειναι θετικοτατες..βεβαια ειναι νωρις και θα δειξει ο χρονος..και βεβαια αν γινει καμια στραβη ξερω που θα απευθυνθω προσωπικα και θα βγαλω ακρη..Αυτο με καλυπτει περισσοτερο απο εγγυηση εμενα τουλαχιστον..JBL και sunsun δεν ειχα ποτε και δεν εχω αποψη..
εχει impeler στο ebay αλλα κοστιζει 15 ευρω..ριξε μια ματια αν θες

http://www.ebay.com/itm/EHEIM-763210...item23387371d1
http://www.ebay.com/itm/Filtro-Susti...item2c81f942c8
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-14, 00:23
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μερσι..το θεμα ειναι οτι ειτε εντος ειτε εκτος εγγυησης,ενας εισαγωγεας πρεπει να μπορει να σε καλυψει σε τετοιες αβαριες..Οποτε λεω οτι η πραξη δειχνει τι αξια εχει μια ονομαστικη εγγυηση..Ειδικα για ενα φιλτρο αυτο ειναι απο τα βασικα κριτηρια επιλογης..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-14, 00:30
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

ισως ο αμαζονιος στην θεσσαλονικη να μπορει να φερει αν δεν εχει..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-11-14, 00:37
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αν ηταν επειγον θα δουλευε ebay..το εθεσα σαν παραδειγμα στο σχολιο περι εργοστασιακων και μη εγγυησεων..και σαν αποψη προς τον μαικ το φασολακη να μην επιρρεαστει τοσο απο αυτα
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-14, 01:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν θελεις impeller (φτερωτη).
Για shaft (αξονακι) ψαχνεις, για 2211 ή 2213. (κανει και του 2213, φορανε το ιδιο)
Δηλαδη θελεις το part eheim 7433710
https://www.eheim.com/en_GB/ajax/spa...=4011708220207
Eγω βρηκα ευκολα. Πηρε 2-3 τηλεφωνα σε πετσοπ.
Πηρα ενα και αντικατεστησα το σπασμενο και πηρα κι ενα εξτρα να'χω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-11-14, 12:39
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

To επιβεβαιωσα σημερα και τηλεφωνικα απο τον αντιπροσωπο οτι ολα τα fluval εχουν 3 χρονια εργοστασιακη εγγυηση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-14, 12:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα τα φιλτρα εχουν εγγυηση με την αποδειξη αγορας. Τα υπολοιπα για εμενα ειναι παραπληροφορηση και πιθανη σκοπιμοτητα.

Εχω Fluval, μια χαρα εγγυηση απο το καταστημα εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-14, 13:46
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
To επιβεβαιωσα σημερα και τηλεφωνικα απο τον αντιπροσωπο οτι ολα τα fluval εχουν 3 χρονια εργοστασιακη εγγυηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα φιλτρα εχουν εγγυηση με την αποδειξη αγορας. Τα υπολοιπα για εμενα ειναι παραπληροφορηση και πιθανη σκοπιμοτητα.

Εχω Fluval, μια χαρα εγγυηση απο το καταστημα εχει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικά φίλτρα και σύνδεση harilaos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 04-06-08 15:07
Εξωτερικά φίλτρα. Καθαρισμός ? ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 3 29-01-07 01:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11375 seconds with 14 queries