Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-07-14, 10:01
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή Ψύξη σε ρεεφ ενυδρείο.. (η συνεχεια)

αν και κακος καθομαι να ανοιγω θεμα θελω να πω μερικα πραγματα για ενα θεμα που κλειδωσε χορις να το παρω ειδιση και χορις να εχει ολοκληρωθει....

λοιπον το θεμα ηταν εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80697

θελω να πω οτι υστερα απο απαντηση του takis_gt και τον ευχαριστω πολυ για την σωστη του απαντηση στο θεμα αγορασα τα ανεμηστηρακια που μου προτεινε .
εμενα μου φαίνονται αθόρυβα τελείως και σε σχέση με το λαπτοπ που εχω καμια σχέσει ειναι σαν να μην δουλεύουν.
http://www.e-shop.gr/konig-fan-80mm-p-PER.809151

να πω την αληθεια αν και στην αρχη αγορασα 2 μετα ειπα να παρω αλλα δυο γιατι φοβήθηκα με αυτα που ακουγα....

βεβαια επιδι δεν ηθελα να κανω καραγκοζι το τζαμι που εχω για καπακι ανοιξα μονο δυο τριπες γιανα το δοκιμασω....
μετα 20 μερες το ενυδρειο κραταει θερμοκρασια 27max και κατεβενει ανετα μεχρι 26,7που το εχω βαλει. δεν εχω δοκιμασει πιο χαμηλα αλλα πιστευω οτι πηγαινει.
πιο πρην ειχα ακομα μεγαλυτερη θερμοκρασια και δεν κραρουσε το πρηγουμενο ανεμηστηρακι που δεν θυμαμε τι ηταν ακριβως...
βεβαια το αρνητηκο ειναι η εξατμηση που εφτασε να αδειαζει ενα μπετονι νερου 20λτ σε 80ωρες περιπου.
αλλα αυτο δεν με πηραζε καθολου.

να πω οτι στην δοκιμη που εγινε το σπιτι καποια μεσημέρια ανεβασε μεχρι και 32 βαθμους....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-14, 15:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,υπάρχει τι δουλεύει στον καθένα.Εγώ είχα κάποια στιγμή δύο 12αρια με 140+cfm(ροή) το καθένα.Κάηκαν και έχω βάλει βεντιλατερ αυτοκινήτου και το δουλεύω στα 6volt με controller.Δεν με ενδιαφέρει η φασαρία γιατί δουλεύει σύνολο καμία ώρα την ημέρα.Αν το βαλω στα 12 volt και ρυθμισω τον κοντρολερ πιο χαμηλά μπορεί να κατέβει και κάτω από 19 βαθμούς το νερό,με την ανάλογη εξάτμιση(η οσμωση να είναι καλα).Αν θες την γνώμη μου,τα ανεμιστήρακια που πήρες είναι μικρά με την έννοια ότι καλα είναι για 8αρια αλλα όχι για ενυδρείο σαν το δικό σου.Και επειδή πριν 18 χρονια ήμουν φαντάρος στην Σάμο,δεν έχετε και κάνα ψυχρό καλοκαίρι.Βέβαια εγώ δεν έχω καπάκι στο ενυδρείο και μπορεί να φαίνεται καραγκιοζιλικι και είναι και στο σαλόνι,αλλα προτιμώ προκειμένου να ζήσουν τα οποία ζωντανά έχω στο ενυδρείο(ψάρια ,φυτά,κοραλια)χωρίς προβλήματα να έχω και μια ώρα φασαρία την ημέρα και ας φαίνεται καραγκιοζιλικι για 3 μήνες.Τώρα όλα αυτά τα πειράματα που έκανα,τα έκανα αφού πρώτα ο delta μας άνοιξε τα μάτια κατά κάποιο τρόπο.Δεν κάνω τον δικηγόρο του,δεν έχει ανάγκη άλλωστε,αλλα η αληθεία να λέγεται.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-14, 18:51
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος,υπάρχει τι δουλεύει στον καθένα.Εγώ είχα κάποια στιγμή δύο 12αρια με 140+cfm(ροή) το καθένα.Κάηκαν και έχω βάλει βεντιλατερ αυτοκινήτου και το δουλεύω στα 6volt με controller.Δεν με ενδιαφέρει η φασαρία γιατί δουλεύει σύνολο καμία ώρα την ημέρα.Αν το βαλω στα 12 volt και ρυθμισω τον κοντρολερ πιο χαμηλά μπορεί να κατέβει και κάτω από 19 βαθμούς το νερό,με την ανάλογη εξάτμιση(η οσμωση να είναι καλα).Αν θες την γνώμη μου,τα ανεμιστήρακια που πήρες είναι μικρά με την έννοια ότι καλα είναι για 8αρια αλλα όχι για ενυδρείο σαν το δικό σου.Και επειδή πριν 18 χρονια ήμουν φαντάρος στην Σάμο,δεν έχετε και κάνα ψυχρό καλοκαίρι.Βέβαια εγώ δεν έχω καπάκι στο ενυδρείο και μπορεί να φαίνεται καραγκιοζιλικι και είναι και στο σαλόνι,αλλα προτιμώ προκειμένου να ζήσουν τα οποία ζωντανά έχω στο ενυδρείο(ψάρια ,φυτά,κοραλια)χωρίς προβλήματα να έχω και μια ώρα φασαρία την ημέρα και ας φαίνεται καραγκιοζιλικι για 3 μήνες.Τώρα όλα αυτά τα πειράματα που έκανα,τα έκανα αφού πρώτα ο delta μας άνοιξε τα μάτια κατά κάποιο τρόπο.Δεν κάνω τον δικηγόρο του,δεν έχει ανάγκη άλλωστε,αλλα η αληθεία να λέγεται.


γιαννη εχεις δικαιο σε αρκετα αλλα στο θεμα με το να βαλω αλλα δυο το εχω σκεφτει.... ισως πιο πονιρα αλλα δεν ξερω αμα θα το υλοποιισω, θα βασω δυο ακομα ενα στο σαμπ και ενα στο ντουλαπι! ετσι θα ειμαι απο ολες της μεριες καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψύξη σε ενυδρείο 120l Carrefour bpel86 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 27-06-14 08:37
Ψύξη στο ενυδρείο dimitris1006 Γλυκό νερό - Γενικά 11 11-06-14 19:25
Κοκκινες φλενες σε ρεεφ! Sakisdraminos Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 0 07-06-14 21:21
Τι ψαρια θα βαζατε σε ρεεφ Sakisdraminos Reefsafe 13 14-05-14 14:53
DIY. Ψύξη του νερού στο ενυδρείο. noe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-01-08 21:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03452 seconds with 13 queries