Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-09, 09:49
τραπεζιτης Ο χρήστης τραπεζιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή μεταφορα reef απο 300 σε 650 λιτ

καλημέρα παιδια θα ήθελα μια βοηθεια οποιος μπορει θελω να κάνω μεταφορα ενος 300λιτρου reef σε ενα νεο 650.λειτουργει εδω και 5 μηνες εχει μεσα 4 τανκ ζωντανο βραχο 40 κιλα αραγωνιτη και 10 κορραλια. ευχαριστω προκαταβολικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-09, 11:05
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

δεν μας λες,πρώτα εσέι, πως σκέφτεσαι να κανεις την μετακομίσει??..και αν έχουμε κάποια καλύτερη ιδέα,σου την λέμε!!!! θα μπει στο ίδιο μέρος το ενυδρείο,θα πάει σε καινούργιο σπίτι? σε άλλο δωμάτιο?το νερό θα πρέπει να είναι έτοιμο,κτλ. και εγώ έκανα πριν ένα μηνα +..έγινε ένα μικρό μπάχαλο το σπίτι..αλλα όλα καλά μετά.... ΠΡΟΣΟΧΗ όμως να λείπει η γυναικα,στις ώρες μετακόμισης .






__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-09, 17:40
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αν το στήσεις σε άλλο χώρο του σπιτιού θα είναι πιο εύκολο και ελεγχόμενο . Αν θες να χρησιμοποιήσεις το ίδιο σημείο που είχες και το παλιό τότε θέλει περισσότερη οργάνωση.
Και στις δύο περιπτώσεις για να μην έχεις απώλειες θα πρέπει να στήσεις το νέο ενυδρείο σαν να ήταν εντελώς καινούριο. Δηλαδή ότι έκανες με το πρώτο σου 300άρι , χωρίς τα λάθει που μπορεί να έγιναν τότε, να στήσεις το νέο 600άρι.
Προσωπικά έχω κάνει 2-3 μεταφορές-μετακομίσεις ενυδρείων. Τα tang θέλουν αρκετή προσοχή πως θα τα ξαναβάλεις στο καινούριο. Μη ξεγελαστείς ότι είναι περισσότερα λίτρα και βάζεις παλιά υλικά ,βράχο, άμμο κ.λ.π και άρα είσαι ok. Ακόμα κι έτσι το ενυδρείο θα πρέπει να δουλέψει ένα δίμηνο περίπου και τα ψάρια ,ειδικά τα tang, να τα βάλεις σταδιακά και ιεραρχικά.
Επίσης αν έχεις δύσκολα κοράλλια κι αυτά πρέπει να φιλοξενηθούν σε στρωμένο ενυδρείο για κανένα δίμηνο μέχρι να στρωθεί το καινούριο και να τα μεταφέρεις έπειτα σταδιακά, βλέποντας και κάνοντας δηλαδή σε αυτό.
Καλή επιτυχία.



Φίλε Τραπεζίτη καλώς ήρθες στο gab. Εμείς οι Χανιώτες του θαλασσινού έχουμε γνωριστεί και πίνουμε κανένα καφεδάκι το μήνα και λέμε… το πόνο μας γιατί από γνώσεις η αλήθεια είναι ότι είμαστε πολύ πίσω. θα ήταν ωραίο να σε έχουμε στη θαλασσινή τοπική παρέα μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-09, 20:42
τραπεζιτης Ο χρήστης τραπεζιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Οι σκέψεις μου είναι οι παρακάτω.1ον δεν υπάρχει πρόβλημα με την γυναίκα αρκή να μην της γκρεμίσω το σπίτι.2ον δυστυχώς το νέο θα μπεί ακριβώς στη θέση του παλαιού.Οι κινήσεις μου θα είναι οι παρακάτω.ερχετε το νεο και μπαίνει διπλα στο παλιό.βάζω νερό από το παλιό τόσο ώστε να μην επηρεαστούν τα κορραλια και τα ψαρια.Μετα αφου θα έχει γίνει ποιό ελαφρυ το 300αρι το τραβάω μπροστα και ακριβώς πίσω του βάζω το μεγάλο.Μετά γεμίζω το νέο με έτοιμο νερό από μποτίλιες μέχρι τα 400 λίτρα .Εχω ένα παλιό 50 αρι και αφου του βάλω νερο θα του βάλω μέσα τα ψάρια με το ένα από τα δύο φίλτρα.Μετά σταδιακά θα μετακομίζω βράχο και κορραλια αφού κάνω τις μέτρήσεις μου.Δεν ξέρω να βάλω το παλιό αραγωνίτη έτσι μέσα η να τον βράσω αλλα θα γίνει νεκρός και να τον βάλω στόν πάτο και από πάνω να βάλω ζωντανό.περιμένω τις γνώμες σας. ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΙΚΜΑΝ αρκή ένα μηνυμα για που ο κάφες και έφτασα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-09, 21:45
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Εγώ θα έκανα το εξής:

1. Ξέστημα του βράχου! Έτσι κι αλλιώς το στήσιμο στο καινούριο θα είναι διαφορετικό.
2. Βγάλσιμο των κοραλλιών και τοποθέτηση τους στο μικρό ενυδρείο που λες ότι έχεις αφού πρώτα το γεμίσεις με νερό από το κυρίως ενυδρείο.
3. Πιάσιμο των ψαριών και τοποθέτηση τους σε σακούλες για να μη στρεσαριστούν από την μετακίνηση του ενυδρείου.
4. Το ενυδρείο τώρα έχει νερό και αραγωνήτη, οπότε βγάζεις όσο νερό μπορείς ούτως ώστε να γίνει αρκετά ελαφρύ για τη μετακίνηση που θα κάνεις αμέσως μετά. Αποθήκευσε το νερό που θα βγάλεις σε μπιτόνια ή στο καινούριο ενυδρείο ούτως ώστε να το ξαναβάλεις πάλι πίσω στο παλιό όταν θα έχει ολοκληρωθεί η μετακίνηση του παλιού ενυδρείου και η μεταφορά του καινούριου ενυδρείου στη θέση του παλιού.
5. Τώρα με τον αραγωνήτη είναι ένα θέμα γιατί αν αρχίσεις και τον σκαλίζεις για να τον μεταφέρεις όλο ή μία ποσότητα στο 650άρι να βρωμίσεις το νερό του παλιού και πως θα βάλεις τα ψάρια και τα κοράλλια μετά πίσω. νομίζω είναι μία ευκαιρία να αλλάξεις τον αραγωνήτη.
6. Όπως κατάλαβες το παλιό θα το ξαναστήσεις πρόχειρα στη νέα του θέση με όλα τα ψάρια τα κοράλλια και το νερό. Το νέο θα είναι πλέον στη θέση που το θέλεις άδειο.
7. Τώρα αυτό που γράφεις για μπιτόνια με έτοιμο νερό εγώ δεν συμφωνώ. Καλύτερα με τα λεφτά αυτά πάρε μία αντίστροφη όσμωση και ξεκίνα να γεμίζεις το 650 άρι. Φτιάξε την αλατόμητα και θερμοκρασία, πάρε και επιπλέον βράχο (θα χρειαστεί έτσι κι αλλιώς)και δυνατό σκίμμερ και ξεκίνα το στρώσιμο. Ο καινούριος βράχος θα χρειάζεται κουράρισμα.
8. Μετά το μήνα ξεκίνα με το πάσο σου τη μεταφορά του παλιού βράχου από το 300άρι και διαμόρφωσε τον στο 650άρι. Τα κοράλλια δεν τα νοιάζει να τα τοποθετήσεις στο πυθμένα του παλιού (φαντάζομαι να μην έχεις σκληρά) αλλά τα ψάρια θα χρειαστούν σπηλιές γιαυτό δες πως θα το κάνεις και να μην αφήσεις γυμνό το ενυδρείο (μόνο με ψάρια και κοράλλια).
9. Όταν αργότερα μετά τους δύο μήνες ξεκινήσεις τη μεταφορά των ζωντανών φρόντισε να είναι η αλατότητα η θερμοκρασία και το ΚΗ ίδια στα δύο ενυδρεία. 2-3 μέρες πριν πρόσθεσε και αραγωνήτη που θα έχεις πάρει καινούριο. Την μεταφορά των ζωντανών κάνε την σταδιακά κι όχι σε μια μέρα. Εγώ σου προτείνω να την ολοκληρώσεις σε ένα με ενάμιση μήνα.

Καλή επιτυχία!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-09, 22:46
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

εγώ την δικη μου μετακομίσει,την τελειωσα σε 2-3 ώρες,είχα έτοιμο νερό,σε μπετόνια τον 50L-75L. αλλα ήταν εύκολη γιατί το 450 μπήκε σε διαφορετικό μέρος και είναι FO.me μια καλή οργάνωση,δεν θα έχεις πρόβλημα,τα κοραλία και τα ψαράκια,νομίζω ότι αντέχουν αρκετές ώρες,μέσα στις σακούλες,tespa.

καλή επιτυχία.
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-09, 23:05
τραπεζιτης Ο χρήστης τραπεζιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

παιδια όλα ενταξει αλλα το παλιο ενυδρείο το πουλησα και το παιδι το θελει και δεν μπορω να τον καθηστερησω πανω από 2 εβδομαδες.θα κάνω τις αλλαγες πιο γρηγορα και ο θεος βοηθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορα ψαριων Apollwnas Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-04-08 11:45
γκαπακια-μεταφορα dinos99 Ζωοτόκα 4 15-11-07 00:13
μετακομιση(μεταφορα ενυδρειου) capetanakis Γλυκό νερό - Γενικά 4 12-04-07 14:55
μεταφορα βραχου Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 2 18-12-04 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04512 seconds with 13 queries