Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-06, 13:51
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-06, 18:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Aν υπάρχει μέτρο στο φως και στο λίπασμα όχι.
Κοίτα εδώ ένα παλίότερο δικό μου που έτρεχε χωρίς CO2.
50 Λίτρα νερό
2 Λάμπες 18watts έκαστη.
2 αλλαγές νερού την εβδομάδα από 30% κάθε φορά.
Σε κάθε αλλαγή το 1/5 της κανονικής εβδομαδιαίας λίπανσης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas69 : 12-10-08 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-06, 23:36
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up

Εξαιρετικό!
halvas69, θα ήθελα να μάθω:
1. Τι λάμπες είχες και τι φωτοπερίοδο
2. Πόσο καιρό διατηρήθηκε χωρίς προβλήματα άλγης και χωρίς co2
3. Τι λίπασμα χρησιμοποιούσες
Και πες μας και τι ψάρια είχε μέσα...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 11-06-06 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-06, 01:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Εξαιρετικό!
halvas69, θα ήθελα να μάθω:
1. Τι λάμπες είχες και τι φωτοπερίοδο
2. Πόσο καιρό διατηρήθηκε χωρίς προβλήματα άλγης και χωρίς co2
3. Τι λίπασμα χρησιμοποιούσες
Και πες μας και τι ψάρια είχε μέσα...
1. 12ώρες. Απλές λάμπες φθορισμού, πίσω μία cool white και μπροστά μία warm white.
2. Δεν απέκτησε άλγη όσο ήταν έτσι, αν θυμάμαι καλά περίπου 9-10 μήνες το είχα.
Μετά άλλαξε το setup και.....δεν θες να το δεις σήμερα.
3. Ferreal & Floreal, αυτά βάζω πάντα.
Είχε ένα ζευγαράκι Aphyosemion Gardneri τα οποία γέννησαν μετά από πολύ καιρό.


Να και ο κούκλος, η μικρή είναι στο κάτω μέρος της φώτο κοιτάζει την κάμερα lol

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas69 : 12-10-08 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-06, 01:29
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up !!!!!!!!!!

Αν έχεις ακόμα από αυτά τα ψαράκια... ΘΕΛΩ! (1 ζευγαράκι?)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-06, 01:39
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θέλε.....δεν τα έχω πλέον.
Να ζητήσω συγνώμη από τον ΠΑΝΟΣ που του ταράξαμε το ποστ.
Σε εσένα τα λέω Ντίνο εγώ τα κάνω....με παρέσυρες στην ακολασία.

ΥΓ Μην το χαλάσουμε άλλο το post, please
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-06, 14:45
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ας ανοίξουμε ένα καινούργιο ποστ με αυτό το θέμα, είναι πολύ ενδιαφέρον, ποιοι παράγοντες είναι αυτοί που συνέβαλλαν ώστε να μην δημιουργηθούν άλγες? τελικά τι φταίει για τις άλγες? φαντάζομαι οτι τα νιτρικά σου ήταν σχεδόν μηδενικά αφού είχες μόνο 2 μικρά ψαράκια και έκανες 2 αλλαγές 30% την εβδομάδα. μήπως η προσθήκη co2 είναι απαραίτητη μόνο όταν έχουμε πολλά νιτρικά για να ωθήσουμε τα φυτά να τα καταναλώσουν? κι άλλα πολλά ερωτήματα μου έρχονται μετά από τις φώτο του χαλβά...

τι ποστ μπορεί να έχει τίτλο "φυτεμένο με επιτυχία χωρίς co2" ή κάτι τέτοιο... αν μπορεί κάποιος admin να "κόψει" το ποστ από το μήνυμά μου -"δεν υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2?"- και κάτω για να το κάνει ξεχωριστό ποστ
Μεταφέρθηκε
Lasal

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 12-06-06 στις 14:49
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-06, 20:59
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Έχω κι εγώ 50 λτ. ωφέλιμο,περισσότερο φυτεμένο απο αυτό της φώτο, ένα μονομάχο μέσα (πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση). Αλλαγές νερού συνέχεια, δηλαδή 30%, τρεις φορές τη βδομάδα. Στις μετρήσεις μου τα ΝΟ3 ποτέ δεν έχουν ξεπεράσει το 5, συνήθως μετράω 1. Και με προβληματίζει αυτο.Σκέφτομαι να βάλω κι άλλα ψάρια, μπας και τα ανεβάσω λίγο. Τις αλλαγές νερού δεν τις κόβω. Θεωρώ πως είναι καθοριστικές για την καλή υγεία του ψαριού. Επειδή είναι πυκνοφυτεμένο, δεν φτάνω να κάνω σιφωνάρισμα βυθού, ένας θεος ξέρει τί υπάρχει κάτω από τη java moss, και ανάμεσα στις ρίζες των anumbia...

¶λγη δεν έχω καθόλου, σε σημείο να το βρίσκω άσχημο. Ούτε εγώ έχω CO2, φωτισμό έχω μόνο μία λάμπα, λίπανση δεν προσθέτω ακόμα,τα φυτά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, είναι μια ζούγκλα. Θεωρώ οτι καθοριστικό ρόλο στην απουσία άλγης παίζουν τα σαλιγκάρια. Είναι μικρά φίλτρα που καθαρίζουν το νερό, επίσης τρώνε όσα φύλλα σαπίζουν, ότι τροφή περισσέυει, άλγες, τα πάντα. Το περίεργο είναι οτι μεγαλώνουν και φυτά που είναι "δύσκολα", ενώ το κερατόφυλλο δεν την παλεύει.
Έκανα μια πατάτα, ενώ όλα πήγαιναν καλά και έριξα αλάτι για μία ή δύο μέρες, μέχρι να καταλάβω οτι κανώ ζημιά, τα φυτά μαδήσανε και επειδή δεν δούλευαν όπως πριν, μόνο τότε εμφανίστηκε άλγη. Έκανα ένα καλό κλάδεμα και όσο μπορούσα καθάρισμα και τώρα ανακάμπτει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-06-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Ο χαλβάς έβαζε λιπάσματα αλλά τα νιτρικά του ήταν ελάχιστα, οπότε μου ακούγεται λογικό και να έχει πολύ ωραία και αναπτηγμένα φυτά και να μην έχει άλγες και χωρίς co2 (ή δεν μου ακούγεται?). τώρα εσύ pet πως αναπτύσσονταν τα φυτά σου χωρίς λιπάσματα? δεν είχαν ελείψεις?

τελικά το πρόβλημα με τις άλγες έχει να κάνει με την ιχθυοφόρτιση κατά κύριο λόγο? αν έχουμε τόσο λίγα νιτρικά είναι άχρηστο το co2? Αν εγώ βγάλω όλα τα ψάρια μου και αφήσω μόνο 2-3 cherry barb π.χ. δεν θα χρειαστεί να βάλω co2? σύμφωνα με το ενυδρείο του halvas θα μπορούσα να αυξήσω και τα watt/λίτρο σε φωτισμό (εγώ: 0.55w/l + co2 - halvas: 0.72w/l χωρίς co2, εγώ:άλγες - halvas:τζάμι!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-06-06, 16:40
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την ιστορία μου. Αυτή την στιγμή έχω 0,25 W/lt φωτισμό, 8 ώρες το 24ωρο. Ρίχνω μισή δόση: Seachem Flourish & Seachem Flourish Potassium όποτε το θυμάμαι. CO2 δεν έχω αλλά τελευταία ρίχνω λίγο Seachem Flourish Excel σαν υποκατάστατο. Ιχθυφόρτωση μεγάλη. Αλλαγές νερού ως 40% την εβδομάδα , ΝΟ3 15, 100 λίτρα.

Ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγη δεν είχα ποτέ αλλά πριν περίπου 4 μήνες εμφανίστηκαν fuzzy άλγη (στα φυτά κοντά στις λάμπες) και αργότερα λίγα ΒΒΑ.
Επειδή φρίκαρα με τα ΒΒΑ (παρόλο που ήταν λίγα) αποφάσισα να πειραματιστώ.

α) 3 μήνες πριν: Μείωση φωτοπεριόδου από 10 ώρες σε 9 και σε 8 τελικά (0,5 W/λτ)

β) 2,5 μήνες πριν: ¶λλαξα όλο το υπόστρωμα.
Αυτό το έκανα απλά επειδή δεν μου άρεσε το προηγούμενο και δεν ήταν μέρος του πειράματος. Τελικά όμως ίσως να επηρέασε το αποτέλεσμα, γιατί το καινούριο υπόστρωμα είναι πολύ ψιλό (0,75-1,25 mm, πριν ήταν 3-5 mm). Έχω, λοιπόν, παρατηρήσει ότι σε αυτό το υπόστρωμα ελάχιστα απορρίμματα εισχωρούν. Τώρα όταν κάνω σκούπα δεν βγαίνει ιδιαίτερη βρωμιά πριν το νερό μαύριζε.

γ) 2 μήνες πριν: μείωσα το φως από 0,5 W/λτ σε 0.25 W/λτ. Καμία αλλαγή.

δ) 2 μήνες πριν: άρχισα να προσθέτω Seachem Potassium γιατί νομίζω ότι έλειπε από τα φυτά. Καμία αλλαγή.

ε) Στη συνέχεια (πριν 1,5 μήνες) άρχισα να βάζω Seachem Excel.

ζ) Πριν 15 μέρες τα άλγη σχεδόν εξαφανίστηκαν (δεν μπορώ να διακρίνω πουθενά Fuzzy και BBA) . Υπάρχουν μόνο λίγα πράσινα

Δεν ξέρω ποιος /ποιοι παράγοντες επέδρασαν θετικά αλλά χρονολογικά μάλλον το Seachem Flourish Excel.

Αντίδραση των φυτών :
Κατά την διάρκεια των αλλαγών έχασα εντελώς την Hygrophila difformis μάλλον από δικό μου λάθος σε συνδυασμό με τις αλλαγές και κάποιες επιθέσεις (δες παρακάτω). Η anoubias αναπτύσσεται αργά. Η Limnophila sessiliflora τα παει πολύ καλύτερα από πριν και αναπτύσσεται γρήγορα. Ίσως η ανάπτυξη της να επηρέασε αρνητικά την Hygrophila difformis. Το Microsorum pteropus αναπτύσσεται πολύ αργά. Η Egeria densa και η Hygrophila polysperma καλά (αλλά πιο αργά από πριν).

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι κάτι τρωει την Hygrophila polysperma και την Egeria densa. Τα αποτέλεσμα είναι ότι σχεδόν όλα τα φύλα της Hygrophila polysperma έχουν δαγκωματιές, ενώ της Egeria densa εξαφανίζονται . Υποψιάζομαι λοιπόν ότι η αμανο από την έλλειψη τροφής (άλγη) το έριξαν στα φυτά , αλλά δεν τις έχω δει να τα τρωνε. Σαλιγκάρια δεν έχω δει. Ίσως να υπάρχει κάποια κάμπια (είχα στο παρελθόν!!!!)
Αν έχετε καμιά ιδέα για αυτό να την ακούσω παρακαλώ.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω στη συνέχεια είναι να επαναφέρω το φωτισμό στα 0,5 W/λτ αλλά χρησιμοποιώντας άλλη λάμπα από αυτή που είχα πριν. Πάντως φαίνεται ότι τα φυτά αντέχουν σε αυτό το φωτισμό…
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-06-06, 20:22
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

τώρα εσύ pet πως αναπτύσσονταν τα φυτά σου χωρίς λιπάσματα? δεν είχαν ελείψεις?


εχω καλό υπόστρωμα, και πάνε ακόμα φουλαρισμένα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-06-06, 21:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ε τότε είναι σαφές γιατί μεγαλώνουν γρήγορα, έχεις υπόστρωμα με λίπασμα.
Στο δικό μου που είχε σκέτο χαλαζιακό - ψιλό χαλικάκι πήγαιναν αργά αλλά σταθερά.
Νομίζω το κλειδί στην περίπτωση μου ήταν οι αλλαγές νερού που ήταν συχνές.
Να πω την αλήθεια με 10 μόνο μήνες ζωής που το είχα έτσι, δεν μπορώ να πω ότι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα, ίσως σε βάθος χρόνου να μην συνέχιζε έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-06, 11:51
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
τελικά το πρόβλημα με τις άλγες έχει να κάνει με την ιχθυοφόρτιση κατά κύριο λόγο? αν έχουμε τόσο λίγα νιτρικά είναι άχρηστο το co2? Αν εγώ βγάλω όλα τα ψάρια μου και αφήσω μόνο 2-3 cherry barb π.χ. δεν θα χρειαστεί να βάλω co2? σύμφωνα με το ενυδρείο του halvas θα μπορούσα να αυξήσω και τα watt/λίτρο σε φωτισμό (εγώ: 0.55w/l + co2 - halvas: 0.72w/l χωρίς co2, εγώ:άλγες - halvas:τζάμι!)
μπορεί να απαντήσει κανείς στα παραπάνω ερωτήματα? ο lasal ίσως ή κάποιος άλλος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-06, 13:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Lightbulb my opinion......

η γνωμη μου ειναι,οτι απο την στιγμη που παρεχουμε διοξειδιο στο ενυδρειο μας με συνδιασμο ''προβλεπομενων βατ'',πρεπει να υπαρχει καθημερινη λιπανση,εκτος ισως απο την ημερα αλλαγης νερου.μην ξεχναμε βεβαια τις συνθηκες απο τανκ σε τανκ,οι οποιες σχεδον παντα διαφερουν η μια απο την αλλη....υπαρχει βεβαια και ο τροπος του χαλβα,ο οποιος ''πιανει'' και δουλευει μια χαρα,εξαρταται βεβαια και απο τη φυτομαζα,και απο τον τυπο των φυτων (αν ειναι φυτα πολυ απαιτητικα δεν νομιζω οτι γινεται...).να μην ξεχναμε επισης οτι οι αλγες παντα υπαρχουν στο ενυδρειο μας και εμφανιζονται με την πρωτη αλλαγη-ανωμαλια που θα υπαρξει,οποτε δεν χρειαζεται πανικος απο μερους μας.γενικα ειναι ενα θεμα σχετικο σε ολα του αφου,υπαρχουν οι βασικοι κανονες του παιχνιδιου,αλλα απο κει και περα καθενας μας ''προσθετει'' ΠΑΝΤΑ και τους δικους του,οι οποιοι προκυπτουν μονο απο την παρατηρηση....
αυτα απο τον θειο klaz
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-06, 14:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μισό.......
Το είδος των ενυδρείων που μιλάμε δεν είναι πουσαρισμένο.
Κοινώς δεν επιδιώκουμε την γρήγορη ανάπτυξη των φυτών.
Το CO2 είναι απαραίτητο για την δημιουργία νέων ιστών από τα φυτά μας.
Όταν το πουσάρουμε με λίπασματα και έντονο φωτισμό, γίνεται απαραίτητη η προσθήκη CO2 γιατί αλλιώς σταματάει η ανάπτυξη των φυτών και δεν καταναλώνουν τα λιπάσματα.
Εκεί έρχεται η αλγή, παίρνει τροφή και φως και τα κάνει γης μαδιάμ.
Η συμβουλή μου είναι σύνεση σε όλα και πυκνές αλλαγές νερού.
Να διευκρινίσω επίσης ότι η προσθήκη, του ελάχιστου λιπάσματος, γινόταν πάντα μετά από αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-06, 07:56
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
μπορεί να απαντήσει κανείς στα παραπάνω ερωτήματα? ο lasal ίσως ή κάποιος άλλος?
Αν και έχεις πάρει ήδη τις απαντήσεις θα προσθέσω απλά οτι το co2 το εκμεταλεύονται τόσο τα φυτά όσο και η άλγη όπως και τα λιπάσματα και το φώς.
Με το co2 τα σπρώχνεις όλα σε μεγαλύτερη ανάπτυξη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-06, 20:30
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

οπότε σε ένα ενυδρείο όπως το δικό μου (1 pearl gourami, 2 ramirezi, 6 corys, 5 cherry barb, 1 rineloricaria) δεν νοείται η έλλειψη c02 και λιπασμάτων με φως 0.55 w/l περίπου... γιατί τα νιτρικά θα φτάσουν στα ύψη (αφού δεν σπρώχνουμε τα φυτά να καταναλώσουν) και οι άλγες θα είναι πολλές, έτσι?
Ή εφόσον δεν υπάρχουν αυτά δεν θα ευνοούνται και οι άλγες??

στην δικιά μου περίπτωση με co2 περίπου 30 και λίπανση καθημερινή θα ήταν καλύτερο να αυξήσω τον φωτισμό ή θα έχω άλγες? ή μήπως με συμφέρει να κόψω ποσότητα λίπανσης και το co2 και να μειώσω και φως?

έχω μπερδευτεί τώρα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιστορίες αστείες και ΦΡΙΚΗΣ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 28 25-07-07 01:15
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Sex ratio, συμπεριφορα στην αιχμαλωσια, και άλλα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:25
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07842 seconds with 13 queries