Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 05-05-08, 15:44
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Διακοπές και άλγες

Είχα σκοπό αύριο να ξεκινήσω ένα post για τις άλγες που απέκτησε το ενυδρείο μου μετά την απουσία τις ημέρες του Πάσχα.. Ξεκίνησε μία όμορφη σχετική συζήτηση με τον chemical_mac (algae grower), η οποία ίσως ενδιαφέρει και άλλους.. Οπότε μεταφέρω τα σχετικά π.μ. εδώ, για να μπορούμε να συνεχίσουμε:

xontros:
Υ.Γ. Θα σε χρειαστώ εσένα.. Μετά την απουσία τις ημέρες του Πάσχα, το μικρούλι ενυδρειάκι στο σπίτι είναι φοβάμαι ικανό να σου κλέψει τον τίτλο του algae grower! Θα βγάλω φωτογραφίες και θα τα πούμε αύριο..

chemical_mac:
Ξέρεις βέβαια ότι ο τίτλος δύσκολα θα φύγει από μένα πριν πεις οτιδήποτε είμαι σίγουρος ότι έβαλες αυτόματη ταϊστρα πριν φύγεις σωστά;;;;

xontros:
Ναι.. Το προβλήμα δεν ήταν αυτό νομίζω.. Ήταν ότι δεν πρόλαβα να αγοράσω liquid doser..

chemical_mac:
αν έβαζες και liquid doser τότε θα ήταν που θα μου έπαιρνες τον τίτλο βασική προϋπόθεση όταν φεύγεις είναι να αφήνεις τα ψάρια νηστικά (δεν έφυγες δα και για ένα μήνα - 6 μέρες έλειψες). αν δε τάιζες το ενυδρείο σου θα ισορροπούσε από μόνο του (το κάνω κατά κόρον). τα ψάρια ειδικά τα ενήλικα δεν έχουν ανάγκη από το φαγητό. αν όμως αφήσεις τα φυτά σου να δέχονται ουσίες μονομερώς την πάτησες (όπως κι εσύ τώρα)

xontros:
Έχεις δίκιο για το τάισμα, το ξέρω.. Έλα όμως που έχω και μωράκια (και όσο έλειπα γεννήθηκαν κι άλλα!).. Και δεν ήταν 6 μέρες.. Ήταν 4 + 6.. Με μία αλλαγή νερού στο ενδιάμεσο.. ¶ρα το πρόβλημα δεν ήταν οι αλλαγές νερού.. Πιστεύω ήταν η διακοπή της ρουτίνας στη λίπανση.. Γι'αυτό νομίζω ότι με liquid doser θα τα πήγαινα καλύτερα.. Βασικά σκέφτομαι να πάρω το doser της eheim όχι μόνο για διακοπές, αλλά και για καθημερινή χρήση.. Τι λες?

chemical_mac:
άσε το ενυδρείο να τρέξει μόνο του, εγώ επιμένω σε αυτό. δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δοσομετρητή βέβαια αλλά η εμπειρία μου λέει...άσε την φύση μόνη της

xontros:
Λιπάσματα δηλαδή δε χρησιμοποιείς? Εγώ βάζω απ'όλα (το χρειαζόταν, δεν το ξεκίνησα έτσι).. Flourish (γενικό), Potassium, Fleet Enema (PO4) και KNO3.. Και φοβάμαι ότι την πάτησα από την αλλαγή στις ρουτίνες..

chemical_mac:
Κάθε δευτέρα, τετάρτη και παρασκευή βάζω θειϊκό κάλλιο 5 ml, τρίτη ασβέστιο 5 ml, πέμπτη μαγνήσιο 5 ml, fleet enema σε κάθε αλλαγή νερού (30% κα΄θε 15 μέρες) 8 σταγόνες, και νιτρικό κάλλιο όταν απαιτείται αλλάζοντας μια δόση από το θειϊκό κάλλιο. Όλα αυτά σε 100 λίτρα καθαρά. όταν λείπω τ' αφήνω έτσι και όταν γυρνάω το ενυδρείο είναι τούμπανο

xontros:
Δεν μπερδεύεσαι με όλα αυτά? Ένας λόγος για το doser είναι να το χρησιμοποιώ και σε καθημερινή βάση, γιατί κάπου έχω αρχίσει και τα χάνω.. Πάντως κρίμα που κάνουμε τη συζήτηση με π.μ. Είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, νομίζω θα άρεσε και σε άλλους..

chemical_mac:
το κρίμα είναι που δεν είμαστε τετ α τετ με τίποτα κοψίδια στο ένα χέρι και τσίπουρα στο άλλο (αν και χορτοφάγος )

(αυτό το τελευταίο δεν είναι προς σχολιασμό! )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοπές Ρευματος klime Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-03-08 15:35
Πρόβλημα με άλγες Leman Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-11-07 16:15
Διακοπές Πασχα και ψάρια.. vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 04-04-07 10:16
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30
Διακοπές ρεύματος Lsourtzo Αρχάριοι γλυκού νερού 10 13-07-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04454 seconds with 14 queries