Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-08, 10:15
Το avatar του χρήστη bessy
bessy Ο χρήστης bessy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Θέλω να βάλω και φυτά!

Καλημέρα σε όλους.
Επιτέλους το 120 λίτρων ενυδρείο μου έστρωσε και πάει μια χάρα. Αυτή τη στιγμή έχει μέσα 2 silver dollars, 2 bala sharks, 2 gourami, 3 τιγράκια, 1 γλύφτη είδους Ancistrus και μερικά ψεύιτκα διακοσμητικά φυτά. Από εξοπλισμό ένα φίλτρο EHEIM 2215 με ζεόλιθο, κάτω απλώς χαλίκι και βέβαια το θερμοστάτη.
Τα ψεύτικα διακοσμητικά όμως άρχισαν να μου τη δίνουν και σκέφτομαι ότι το σωστό τελικά είναι να βάλω φυτά. Όμως καθώς είμαι η μόνη στον κύκλο μου που ασχολούμαι με ενυδρείο είμαι πλήρως άσχετη με το θέμα, δηλ. φυτά, υπόστρωμα, εξοπλισμό για φυτεμένο και έξοδα που όλα αυτά συνεπάγονται. Προσπαθώ να διαβάσω από το φόρουμ αλλά τελικά μπερδεύομαι, άσε που βλέπω και όλα αυτά τα τέλεια φυτεμένα και με πιάνει απελπισία. Επίσης νομίζω ότι είναι καλό να φτιάξω κάτι που να προσεγγίζει το περιβάλλον μιας λίμνης, δεν είναι καλύτερο για τα ψάρια;
Τελικά θα ήθελα να διαβάσω κάτι που να μην χρειάζεται προαπαιτούμενες γνώεις και βέβαια θέλω τη βοήθεια σας και την εμπειρία σας. Περιμένω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-08, 10:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δυστυχώς η σύνθεση των ψαριών που επέλεξες είναι λάθος.
Τα silver dollars θα φάνε τα φυτά....τα bala sharks μεγαλώνουν πολύ και τιγράκια με gourami δεν ταιριάζουν.

Πρέπει να κάνεις πρώτα κάτι με αυτό...και μετά...βλέπεις και για φυτά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-08, 10:33
Το avatar του χρήστη bessy
bessy Ο χρήστης bessy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Για τα silver dollars το έχω διαβάσει και θα τα δώσω εφόσον προχωρήσω, όπως και καποιο από τα τιγράκια ή τα γκουράμι θα φύγουν ούτως ή άλλως γιατί τα τιγράκια τους τσιμπάνε τα μουστάκια, χωρίς όμως άλλο πρόβλημα συμβίωσης. Εσύ τι προτείνεις ως σύνθεση ψαριών και φυτών για τα λίτρα μου;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να βάλω και κόντρες? Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 30-03-08 18:20
Τι φυτά να βάλω; rita Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 15-09-05 12:04
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05
Λιμνήσια πανίδα και χλωρίδα.. τι να βάλω; japetus Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) 3 19-02-05 11:50
Μπορώ με τα ψάρια που έχω να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; SaKreK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-09-04 08:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03719 seconds with 15 queries