Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-05-15, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως αυτά εδώ που τα χαρακτηρίζουν double ball κάνουν για μεγαλύτερη διαδρομή?




Ή είναι για ασφάλεια το δεύτερο?
Ηλία είναι διπλό φλοτεράκι γιατί βλέπω 3 καλώδια, δηλαδή 2ο εφεδρικο σε διαφορετικό ύψος ή μέγιστο και ελάχιστο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-05-15, 01:35
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπράβο φίλος. Πολύ καλή σκέψη και κατασκευή.
Η δικη μου αναπλήρωση κάπου κάνει κάτι κολλήματα οπότε η κατασκευή της δικης σου μου έκατσε κουτι.
Έτσι προχωρά το χόμπι. Μπραβο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-05-15, 01:47
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

+1 Πάνο , τσίμπησα και εγώ 2 σετάκια να υπάρχουν
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-05-15, 08:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Έγινε Υπόμνημα Γιάννη!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-05-15, 13:23
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

να ειστε καλα παιδια. ηταν κατι που ηθελα να το μοιραστω μαζι σας μιας και οι αυτοματες αναπληρωσεις του εμποριου κοστιζουν αρκετα. και τις αλλες DIY που υπαρχουν εδω στα ψαροφορουμ δεν τις πολυκαταλαβαινω.

Τρεχει τωρα γυρω στους 4-5 μηνες το συστηματακι αυτο στο μικρο μου ενυδρειο απροβληματιστα.

εφτιαξα ενα δευτερο τωρα και για το αλλο μου ενυδρειο τωρα, σας παραθετω τις φωτογραφιες











τι προσεξα τωρα με την δευτερη κατασκευη που εκανα? οτι η συνδεσμολογια που παραθεσα πιο πανω στην αρχη δεν ξερω αν ειναι σωστη. την ακολουθησα πιστα οπως τα εγραψα με τα θετικα και αρνητικα καλωδια και δεν λειτουργησε. αναστρεψα πολλα καλωδια και τελικα δουλεψε. σε ποια καλωδια το εκανα αυτη τη φορα δεν θυμαμαι δυστυχως. δεν ξερω πως το εκανα και πως μπορω να βοηθησω περισσοτερο εδω μιας και δεν το εχω με τα ηλεκτρολογικα. οποιος επιχειρησει να το φτιαξει αν δει οτι δεν δουλεψει με τη πρωτη τοτε να αρχισει τα πειραματα. εχει να κανει με τις πολικοτητες μαλλον. και ακομα καλυτερα οποιος κατανοησει την σωστη λειτουργια του να το γραψει εδω. και κατι αλλο. στο πρωτο συστηματακι που εκανα εδω, στο ρελε ΝΕ555 ειχε δυο μικρες λαμπες. μπλε και κοκκινο. τωρα στο δευτερο που εκανα, παει αλλιως. εχει δυο λαμπες. κοκκινο και οι δυο. δεν ξερω γιατι εχει διαφορα τωρα. αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-05-15, 15:16
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σωστη ειναι, γιατι εγω τα εκανα ολα οπως στο σχεδιο σου και δουλευει μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-05-15, 17:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Tα καλώδια της αντλίας τα μόνωσες; Γιατί μου φαινονται γυμνά.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-05-15, 22:08
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστη ειναι, γιατι εγω τα εκανα ολα οπως στο σχεδιο σου και δουλευει μια χαρα.
καλο αυτο, δεν ετυχε κατι τετοιο σε μενα δυο φορες παντως για να δουμε ποιος αλλος μπορει να το εκανε και αν αντιμετωπισε καποιο θεμα με την συνδεσμολογια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα καλώδια της αντλίας τα μόνωσες; Γιατί μου φαινονται γυμνά.
γυμνα δεν ειναι. στην αρχη ηταν οταν εκανα τα τεστ. εκει που τελειωνει το καλωδιο της αντλιας το εχω καλυψει με μονωτικη ταινια και απο πανω με θερμοσυστελλομενο μακαρονι. εχει ενα κακο η συγκεκριμενη αντλια απο το ebay δεν εχει μηκος το καλωδιο της πρεπει να ειναι γυρω στους 20 με 30 ποντους μακρυ. βεβαια εχω προνοησει ωστε να μην μπαινει μεσα το τελος του καλωδιου της αντλιας στο νερο. ειναι στο χειλος ακριβως του βαρελιου.

τι πατεντα μπορει να κανει καποιος ωστε να ειναι αδιαβροχη τελειως η ενωση των καλωδιων και να μην υπαρχει θεμα οταν θα ειναι μονιμα κατω απο το νερο???
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-05-15, 22:50
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Μια λυση " Θα"ηταν να εβαζες την ενωση σε ενα κουτακι πλαστικο και να το γεμιζες με ηλεκτρολογικη ρητινη ειναι σιγουρα αδιαβροχο οταν στεγνωσει ,το Θα παει γιατι αν και εχω ρωτησει ηλεκτρολογο μου ειπε οτι οταν στεγνωσει δεν εχει θεμα με τα ψαρια να απελευθερωνει τοξικα κτλπ αλλα παρολα αυτα θελει και αλλο ψαξιμο σιγουρα.
Κατα τα αλλα μπραβο για το συστηματακι
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-05-15, 14:10
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Mε ενυδρειακή σιλικόνη πιστεύω πως είναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-05-15, 14:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μία παρατήρηση , η ενυδρειακή σιλικόνη ή γενικότερα οι σιλικόνες (όχι ακρυλική μαστίχη) μη τις βάζετε σε καλώδια γιατί σε λίγο καιρό τα καλώδια θα τα χάσετε, είναι όξινες αυτές οι σιλικόνες και τον σκίζουν τον χαλκό, θα δείτε σε λίγο καιρό μέσα στο καλώδια μια πράσινη σκόνη, είναι ο χαλκός που οξειδώθηκε, είναι προτιμότερο να βάλετε πρώτα θερμοσυστελόμενο και μετά βάλτε σιλικόνη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-05-15, 15:04
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Μπραβο σου για την κατασκευη.
Το κυκλωμα/πλακεττα με την καθυστερηση γιατι το εβαλες;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-05-15, 17:32
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο σου για την κατασκευη.
Το κυκλωμα/πλακεττα με την καθυστερηση γιατι το εβαλες;
να εισαι καλα φιλε μου. τι εννοεις? θα δουλευε και χωρις την πλακετα δηλαδη? η πλακετα υπαρχει κυριως για να μην λειτουργει αμεσως αλλα για να υπαρχει μια χρονοκαθυστερηση των 10 δευτερολεπτων (κυματισμος κτλ)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-05-15, 18:03
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
να εισαι καλα φιλε μου. τι εννοεις? θα δουλευε και χωρις την πλακετα δηλαδη? η πλακετα υπαρχει κυριως για να μην λειτουργει αμεσως αλλα για να υπαρχει μια χρονοκαθυστερηση των 10 δευτερολεπτων (κυματισμος κτλ)
Κοιταξε, αν μπηκε για να μην ανοιγοκλεινει με τον τυχον κυματισμο του νερου που ειναι και το πιθανοτερο, ναι μεν το αποφευγεις να μην ανοιγοκλεινει η αντλια του βαρελιου συμφωνα με την αναταραξη, αλλα εχει ενα αλλο μεινοκτημα.
Δεν παυει να ανεβοκατεβαινει το φλοτερ αρα και να ανοιγοκλεινει το εσωτερικο μικροδιακοπτακι που εχει, με αποτελεσμα να το φθειρει.
Οι κατασκευαστες τους οριζουν ενα ποσοστο "ωφελιμων" ανοιγοκλεισιματων που απο εκει και περα θα παρουσιασει φθορες η επαφη του και θα παψει να δουλευει.
Αν υπολογισεις οτι σε μια ημερα ποσες φορες θα εχεις κυματισμο, φαντασου οτι θα ανοιγοκλεισει ισως εκατονταδες φορες αρα μειωνεται γρηγορα το προσδοκιμο ασφαλους λειτουργιας γρηγορα.
Το καλυτερο θα ηταν κατα την γνωμη μου να βαλεις το φλοτερ σε ενα πλαστικο κουτακι που θα εχει τρυπα απο το κατω μερος, οπου θα βαλεις ενα κοματακι σφουγγαρι για να μην μπουνε φυλλα-σαλλιγκαρακια κ.λ.π σκουπιδακια για να μην το μαγκωσουν.
Κατι σαν και αυτο:


__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-05-15, 18:11
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

φοβερος. να κατι που δεν ηξερα. ολο και κατι μαθαινω καθε μερα εδω στα ψαροφορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-05-15, 19:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γιαννη εγω περιμενω να ερθουν τα εξαρτηματα απο ebay! Θα ενημερωσω με το καλο οταν ερθουν και γινει η κατασκευη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-05-15, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παυει να ανεβοκατεβαινει το φλοτερ αρα και να ανοιγοκλεινει το εσωτερικο μικροδιακοπτακι που εχει, με αποτελεσμα να το φθειρει.
Οι κατασκευαστες τους οριζουν ενα ποσοστο "ωφελιμων" ανοιγοκλεισιματων που απο εκει και περα θα παρουσιασει φθορες η επαφη του και θα παψει να δουλευει.
Η φθορα απο τι προερχεται? απο το κλικ του διακοπτη, εστω και χωρις να περναει ρευμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-05-15, 23:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραία η κατασκευή σου φίλε μου!!
Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο για να μην έχουμε συνεχείς ενάρξεις/διακοπές...
Την προσθήκη άλλης μίας πλακέτας, παρόμοια σαν αυτή της χρονοκαθυστέρησης, η οποία να ρυθμίζει σε δευτερόλεπτα για πόσο θα παρέχει ρεύμα από την στιγμή που θα λάβει εντολή απο το φλοτέρ, έτσι ώστε, ανάλογα με το μέγεθος του sump/ενυδρείου, να γεμίζει με τόσο νερό ώστε να χρειαστεί να περάσει ας πούμε ένα μισάωρο μέχρι να ξαναπέσει η στάθμη και να ξαναλειτουργήσει η αντλία... Έτσι ώστε, για τα θαλασσινά κυρίως, να μην έχουμε μεταβολές στην αλατότητα π.χ.
Κάπου την είχα δει να λειτουργεί αυτή την πλακέτα, σε διαφορετικό πρότζεκτ, αλλά δεν θυμάμαι που...
-------------------------
Νομίζω αυτό είναι!!!
-------------------------
Ή αυτό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 13-05-15 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-05-15, 01:58
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Σκέφτηκα την εξής επέκταση της ιδέας του Γιάννη:




Η αλλαγή δεν έχει να κάνει στην συνδεσμολογία, αλλά στην τοποθέτηση βυσμάτων προς το τροφοδοτικό και προς την αντλία. Η σκέψη μου είναι ότι με αυτό τον τρόπο φτιάχνουμε ένα μηχανισμό με το ρελέ και τα φλοτεράκια που απομονώνεται από το τροφοδοτικό και την αντλία.

Τι κερδίζουμε?
  1. Καταρχήν απομονώνουμε ότι θέλουμε σε περίπτωση βλάβης χωρίς να κόβουμε/κολλάμε καλώδια και το αλλάζουμε.
  2. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ίδια αντλία που έχουμε στο βαρέλι μας για αναπλήρωση και το τροφοδοτικό, να τα ενώσουμε μεταξύ τους απευθείας και να κάνουμε αλλαγή νερού στο ενυδρείο μας. Μόλις τελείωσουμε τα ξαναβάζουμε στο ρελέ.


Θέλω να μάθω από τους εμπειρότερους στα ηλεκτρολογικά αν είναι οι καλωδιώσεις μένουν όπως ήταν πριν και με την χρήση βυσμάτων, για να προχωρήσω στην υλοποίηση Ουσιαστικά θα φτιάξω κρεμαστή βάση για τα φλοτεράκια από plexiglass, όπου απ'την μια θα κρέμονται/πατάνε τα φλοτεράκια και από την άλλη (εξωτερική) θα είναι εγκατεστημένο κουτάκι με τον ρελέ και βύσματα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Drawing1.jpg
Εμφανίσεις:  1410
Μέγεθος:  31,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-05-15, 02:21
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φθορα απο τι προερχεται? απο το κλικ του διακοπτη, εστω και χωρις να περναει ρευμα?
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω οτι εννοεί.
Φυσική φθορά του μηχανικού διακόπτη.
Το ποσο μακροχρόνια είναι μόνο ο κατασκευαστής το ξέρει και κάποιος που τα χρησιμοποιεί καιρό.
Πάντως, αν δεν υπάρχει ανατάραξη της επιφάνειας δεν υπαρχουν και περιττά ανοιγοκλησιματα των διακοπτακιων και δε χρειάζεται και το ρελέ (η πλακέτα).
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-07-15, 00:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ετοιμο και το δικο μου συστημα. Γιαννη να εισαι καλα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG-1436912137047-V.jpg
Εμφανίσεις:  504
Μέγεθος:  61,3 KB  
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-07-15, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά και ειδικά, πολλά μπράβο στον Γιάννη.
Παιδιά, όποιος έχει την ανάλογη εγκατάσταση και δεν χρειάζεται να κάνει ειδική επεξεργασία στο νερό (τύρφη , κλπ) μπορεί αντί για την αντλία, να βάλει οικιακό φίλτρο άνθρακα σε βρύση και με μια ηλεκτρομαγνητική πλυντηρίου (αντί για αντλία) να προσθέτει νερό στο ενυδρείο, μπορεί ακόμα να κάνει και αλλαγές με αυτό το τρόπο.
Το είχα σκεφθεί για το χρυσοψαράδικο, αλλά ήταν πιο εύκολο να βάλω ρελέ και να κλείνω τις αντλίες όταν κάνω προσθήκη νερού, και έτσι δεν βγαίνει ιδιαίτερα πολύ φρέσκο νερό απο την υπερχείλιση γιατί οι αντλίες δεν ανακατεύουν το νερό τη στιγμή της προσθήκης.
Ο τρόπος που σας είπα πριν νομίζω πως θα ήταν ιδανικός για όσους έχουν χρυσόψαρα ή ψάρια Αφρικής
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-07-15, 23:22
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πολυ ωραιο φιλε μου sarpijk, καλοριζικο να ειναι

να εισαι καλα μαστορ-Τακη, μπραβο ομως δεν χρειαζεται, εγω απλως υλοποιησα και την δημοσιευσα την ιδεα αυτη, η ολη ιδεα ειναι του συνχομπιστα μας Πετρου. Εκεινον να ευχαριστουμε

δειτε εδω τι εκανα για να κρεμεται σε ενα Juwel Rio 180 η ολη κατασκευη αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-07-15, 23:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Επεστρεψα απο διακοπες και δυστυχως ο κουβας γα την αναπληρωση αδειασε με αποτελεσμα να καει μαλλον η 12βολτη αντλια.

Υπαρχει τροπος επισκευης? Δεδομενου οτι δε μπορων να παραγειλλω απο ebay μπορω να χρησιμοποιησω αλλη αντλια? Γιαννη στο θεμα με τις σκουριασμενες βιδες ειδα οτι εβαλες αλλη αντλια. Δωσε πληροφοριες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-07-15, 10:40
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Επεστρεψα απο διακοπες και δυστυχως ο κουβας γα την αναπληρωση αδειασε με αποτελεσμα να καει μαλλον η 12βολτη αντλια.

Υπαρχει τροπος επισκευης? Δεδομενου οτι δε μπορων να παραγειλλω απο ebay μπορω να χρησιμοποιησω αλλη αντλια? Γιαννη στο θεμα με τις σκουριασμενες βιδες ειδα οτι εβαλες αλλη αντλια. Δωσε πληροφοριες.
ελα βρε καηκε ε? οντως ειναι ενα θεμα αυτο. και εγω αναπληρωνω το βαρελακι καθε λιγο για να μην αδειασει τελειως και καει η δικια μου αντλια. υπαρχουν αντλιες με εναν μηχανισμο ο οποιος μολις αντιληφθει οτι δεν υπαρχει νερο τοτε σταματαει. δεν εχει την δυνατοτητα αυτη η συγκεκριμενη ομως.

απο οτι ξερω εχει η Tunze μια 12βολτη αντλια για αναπληρωσεις νερου. αν την βρεις στην ελληνικη αγορα τοτε τσιμπα την. δεν γνωριζω ποσο κοστιζει ομως.

μπορεις να κοιταξεις και στα ναυτιλιακα ή σε κατι παρομοιο. υπαρχουν αντλιες 12βολτες γενικα εδω στην Ελλαδα απλως δεν γνωριζω απο που μπορω να παρω πληροφοριες και να σε βοηθησω εδω.

αν δεν βγαλεις ακρη τοτε στειλε μου ενα PM να σου στειλω την δικια μου, ειχα μια ιδια να καθεται εφεδρικη απο το δευτερο ενυδρειο μου το οποιο δεν λειτουργει αυτον τον καιρο. με χαρα στην στελνω να κανεις την δουλεια σου μεχρι να βρεις λυση. και αυριο στην στελνω κιολας. καλημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-07-15, 15:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γιαννη σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα! Και μονο που το προτεινες φτανει.

Υπαρχει περιπτωση να βαλω αντλια 220 που μου βρισκεται με καποιο ρελε τασης? Δε τα ξερω καλα αυτα αλλα το διαβασα καπου. Αλλιως παμε σε αντλια για σκαφη αλλα δε ξερω ποσο μεγαλες ειναι.

Κατι τετοιο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-07-15, 22:11
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

γινεται με καποιες τροποποιησεις στο σχεδιαγραμμα να δεχτει αντλια των 220v. οι εμπειροτεροι εδω αν μπορουν ας βοηθησουν σε αυτο. στο λινκ που εβαλες η αντλια φαινεται μια χαρα. δεν ειναι και ακριβη. εχει και τρελο μανομετρικο κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-07-15, 08:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπορεί να γίνει παιδιά, με ρελέ, που να οπλίζει με 12volt αλλά να κλείνει κύκλωμα 220V
κάτι σαν και αυτόν
http://www.ebay.com/itm/12V-DC-Coil-...item4602265755
υπάρχουν και άλλοι βέβαια, σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών μπορείτε να βρείτε εύκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-09-15, 12:08
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Τετοιου τυπου φλοτερ δεν θα ηταν καλυτερα απο τα κυλινδρικα;
Aυτα νομιζω οτι θα κολησουν πολυ πιο δυσκολα και δεν θα ειναι και τοσο ευαισθητα στην αναταραξη του νερου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f1.JPG
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  11,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f2.JPG
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  14,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f3.JPG
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  19,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f4.JPG
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  18,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-09-15, 14:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Τετοιου τυπου φλοτερ δεν θα ηταν καλυτερα απο τα κυλινδρικα;
Aυτα νομιζω οτι θα κολησουν πολυ πιο δυσκολα και δεν θα ειναι και τοσο ευαισθητα στην αναταραξη του νερου.
μαλλον θα είναι καλύτερα αυτά, και εγω πιστεύω πως δεν θα κολλάνε εύκολα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυτοματη αναπληρωση... vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-09-14 14:31
Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου Qbrain DIY . Φτιάχτο μόνος σου 40 11-08-13 10:22
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
αυτοματη αναπληρωση ποια??? alan boy Λοιπός εξοπλισμός 8 18-04-08 08:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09102 seconds with 14 queries