Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-13, 17:25
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή ick σε γκουράμι και πλάτυ

καλησπέρα παιδιά! Όντας νέος στο σπορ, εχοντας 2-3 μήνες το ενυδρείο αλλά χωρίς να το αμελώ καθόλου, είναι φυσικό να παθαίνω(τις περιμένω) όλων των ειδών τις ασθένειες(το ξέρω οτι μπορει να μην είναι στρωμένο το ενυδρείο τέλεια ακομη)...Oι πετσοπάδες είναι οι πλέον αναρμόδιοι για βοήθεια γιαυτό απευθύνομαι σε σας! και ξεκινάμε με ick! πριν 1 βδομάδα τοποθέτησα ενα θηλυκό γκουράμι στο ενυδρείο καθώς και μερικά μικρά πλάτυς... σήμερα παρατηρώ στο γκουράμι τα γνωστά λευκά στιγματα σαν αλάτι στα πτερύγια του αλλά και στο σώμα. επίσης και σε κανα δύο αλλα ψαράκια στην ουρά πιο λίγο όμως. όρεξη για φαγητό και παιχνίδι υπάρχει καθώς πιστεύω είναι η αρχή, όμως παρατηρώ καμία φορά πώς ξύνονται (παίρνουν φόρα πρώτα, δεν νομίζω να το κάνουν απο τσαχπινιά)που και που στα φυτά. για φωτογραφία, είναι ακριβώς ετσι : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm

Διάβασα για άνοδο θερμοκρασίας στους 30 c , έχω και αλάτι ενυδρειακό ectopur σε ετοιμότητα( λέει μέσα μια κουταλιά γλυκού ανα 25 λίτρα) όμως διάβασα και για το sera protazol και costapur...τι προτείνετε να κάνω? τα platys αντέχουν την θερμοκρασία των 30 c?? γιατι κάπου διάβασα 20-25 c.

-καραντίνα δεν διαθέτω
-Είναι ασχημο να είσαι αρχάριος!!
- ακολουθεί η φόρμα με όσα γνωρίζω
-Ευχαριστώ!!

1 ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 800x420x650cm 218lt (καθαρό 180)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 βδομ.
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27(με τη ζεστη)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):18 , 5 νεον τετρα, platy, 4 dwarf gurami(1 αρσ +3 θυλ),2 honey gurami , 6 πλατυ( 2αρσ +4 θυλ), ενας μικρός γλύφτης.

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): περιπου25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: εβδομαδιαια 25%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 1/6/13
10. ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗΣ ΟΣΜΩΣΗΣ: -
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά τη μερα νιφαδες και φυλλαρακι , βασική, αρτέμια και σπιρουλίνα εναλλαξ.
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Που και που sera fishtamin



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,2
KH: 6 d
Ca:
Mg:
ΝΗ3 (αμμωνία):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20
Αλατότητα:
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: api
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ενα θυληκο γκουράμι και κανα δύο πλάτυ
2. ΔΕΡΜΑ: έχουν άσπρα στίγματα σαν κόκκους αλατιού στα πτερυγια.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ξυνεται, οχι τόσο συχνά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (π.χ. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα νομιζω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): ελαφρως αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σημερα το παρατηρησα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: έχω χάσει άλλα 2 θυληκά αλλα δεν είχαν κανένα σύμπτωμα , ίσως απο στρες γιατι είχα και serpa tetra .

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-07-13, 18:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γεια σου.

Για αρχη, το προβλημα σου επικεντρωνεται στη λαθος ψαροσυνθεση και αρκετα πιθανο στα ψαρια που εισηγαγες, που δεν αποκλειεται να μετεφεραν κατι στο ενυδρειο σου. Εχεις ζωοτοκα (που απαιτουν σκληρο νερο) με gοuramies και neons (που απαιτουν μαλακο και πολυ μαλακο νερο αντιστοιχα). Ο pleco αν ειναι ο κοινος, γινεται τεραστιος και δεν κανει για το ενυδρειο σου. Οταν αντιμετωπισεις το ick, θα πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα, για να μην εχεις ξανα προβληματα. Αληθεια, το νερο το επεξεργαζεσαι καπως και ειναι σχετικα μαλακο?

Στο θεμα μας τωρα. Ειναι αρνητικο οτι δεν εχεις καραντινα, ωστε να απομονωσεις το ψαρι που πασχει. Απο εκει και περα, υπαρχει μεγαλο ρισκο και για τα αλλα ψαρια.

Υπερ των φαρμακων δεν ειμαι αν δεν ειναι μεγαλη αναγκη, οποτε θα σου ελεγα να μη ριξεις καποιο σκευασμα, αλλα να προχωρησεις με τον απλο τροπο. Το ectopur δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα επειδη να πω την αληθεια δεν θελω να χρησιμοποιω τιποτα της sera, θα εβαζα απλο τυροκομικο αλατι ή το καθαρο χωρις προσθετα ροης "χιων", που θα βρεις σε καθε σουπερμαρκετ. Τη διαδικασια αντιμετωπισης του ick την περιγραφει πολυ ωραια στο tsamisaquarium, οποτε πραττεις αναλογα. Ανεβαζεις θερμοκρασια 1 βαθμο την ημερα με μεγαλη προσοχη, μεχρι να φτασεις στα επιθυμητα επιπεδα και οχι αποτομα. Ξαναλεω, ομως, χωρις την υπαρξη καραντινας, παιρνεις το ρισκο να υπαρχει προβλημα με αλλα ψαρια.

Απο εκει και περα, μολις με το καλο λυθει το προβλημα και ευχομαι χωρις προβληματα, πρεπει να δεις τα υπολοιπα που αναφερω στην αρχη.

Επισης, πρεπει να δεις το θεμα της θερμοκρασιας αμεσα, επειδη το καλοκαιρι θα δημιουργηθει μεγαλο προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες. Λεπτομερειες, εδω.

Καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-13, 19:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου.

Για αρχη, το προβλημα σου επικεντρωνεται στη λαθος ψαροσυνθεση και αρκετα πιθανο στα ψαρια που εισηγαγες, που δεν αποκλειεται να μετεφεραν κατι στο ενυδρειο σου. Εχεις ζωοτοκα (που απαιτουν σκληρο νερο) με gοuramies και neons (που απαιτουν μαλακο και πολυ μαλακο νερο αντιστοιχα). Ο pleco αν ειναι ο κοινος, γινεται τεραστιος και δεν κανει για το ενυδρειο σου. Οταν αντιμετωπισεις το ick, θα πρεπει να αλλαξεις καποια πραγματα, για να μην εχεις ξανα προβληματα. Αληθεια, το νερο το επεξεργαζεσαι καπως και ειναι σχετικα μαλακο?

Στο θεμα μας τωρα. Ειναι αρνητικο οτι δεν εχεις καραντινα, ωστε να απομονωσεις το ψαρι που πασχει. Απο εκει και περα, υπαρχει μεγαλο ρισκο και για τα αλλα ψαρια.

Υπερ των φαρμακων δεν ειμαι αν δεν ειναι μεγαλη αναγκη, οποτε θα σου ελεγα να μη ριξεις καποιο σκευασμα, αλλα να προχωρησεις με τον απλο τροπο. Το ectopur δεν το εχω χρησιμοποιησει, αλλα επειδη να πω την αληθεια δεν θελω να χρησιμοποιω τιποτα της sera, θα εβαζα απλο τυροκομικο αλατι ή το καθαρο χωρις προσθετα ροης "χιων", που θα βρεις σε καθε σουπερμαρκετ. Τη διαδικασια αντιμετωπισης του ick την περιγραφει πολυ ωραια στο tsamisaquarium, οποτε πραττεις αναλογα. Ανεβαζεις θερμοκρασια 1 βαθμο την ημερα με μεγαλη προσοχη, μεχρι να φτασεις στα επιθυμητα επιπεδα και οχι αποτομα. Ξαναλεω, ομως, χωρις την υπαρξη καραντινας, παιρνεις το ρισκο να υπαρχει προβλημα με αλλα ψαρια.

Απο εκει και περα, μολις με το καλο λυθει το προβλημα και ευχομαι χωρις προβληματα, πρεπει να δεις τα υπολοιπα που αναφερω στην αρχη.

Επισης, πρεπει να δεις το θεμα της θερμοκρασιας αμεσα, επειδη το καλοκαιρι θα δημιουργηθει μεγαλο προβλημα με τις υψηλες θερμοκρασιες. Λεπτομερειες, εδω.

Καλη επιτυχια!
Οταν λες καραντίνα, εννοείς τον αποκλεισμό του άρρωστου ψαριού σε άλλο ενυδρειο αποκλειστικά ή μπορεί και να το βάλει στο ίδιο ενυδρειο αλλα σε μια γεννήστρα ας πούμε; Τα αλλα ψάρια κινδυνεύουν απο την φαρμακευτική αγωγή ή μη κολλήσουν;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-13, 19:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn
Οταν λες καραντίνα, εννοείς τον αποκλεισμό του άρρωστου ψαριού σε άλλο ενυδρειο αποκλειστικά ή μπορεί και να το βάλει στο ίδιο ενυδρειο αλλα σε μια γεννήστρα ας πούμε; Τα αλλα ψάρια κινδυνεύουν απο την φαρμακευτική αγωγή ή μη κολλήσουν;
Σε αλλο ενυδρειο εννοω. Η γεννηστρα μονο επιπλεον στρες θα προκαλεσει και θα κανει τα πραγματα χειροτερα για το ψαρι. Αλλωστε σε μια τετοια περιπτωση, το ιδιο νερο θα ειχε η γεννηστρα και το ενυδρειο.

Το θεμα ειναι οτι αν δεν εχουν κολλησει τα αλλα ψαρια, μπορει να ταλαιπωρηθουν απο τη θεραπεια και ισως να μην αντεξουν. Αν προλαβαν να κολλησουν και να αναπτυχθει το παρασιτο, γιατι προκειται για μεταδιδομενη ασθενεια, καλο ειναι να γινει σε ολο το ενυδρειο η θεραπεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-13, 19:21
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση! όντως εχεις δίκιο για τα είδη ψαριών...τα έβαλα γιατι και εμένα σαν αρχάριο κάποιος πετσοπας μου ειπε " ναι βάλτα δεν υπάρχει θέμα", για τον γλύφτη μου είπαν φτάνει μέχρι 10cm... το νερό όντως είναι σχετικά μαλακό..το μόνο που κάνω να συμπληρώνω την εξάτμιση με απεσταγμένο...θα ξεκινήσω λοιπόν με αλάτι και σταδιακά 30 βαθμούς ..Ήδη βλέπω μικρά σημαδάκια στις ουρές και κάποιων αλλων ψαριών.....αν κάποιος έχει κάποια γνώμη για τα φάρμακα ας τη μοιραστεί μαζι μου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-13, 19:23
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση! όντως εχεις δίκιο για τα είδη ψαριών...τα έβαλα γιατι και εμένα σαν αρχάριο κάποιος πετσοπας μου ειπε " ναι βάλτα δεν υπάρχει θέμα", για τον γλύφτη μου είπαν φτάνει μέχρι 10cm... το νερό όντως είναι σχετικά μαλακό..το μόνο που κάνω να συμπληρώνω την εξάτμιση με απεσταγμένο...θα ξεκινήσω λοιπόν με αλάτι και σταδιακά 30 βαθμούς ..Ήδη βλέπω μικρά σημαδάκια στις ουρές και κάποιων αλλων ψαριών.....αν κάποιος έχει κάποια γνώμη για τα φάρμακα ας τη μοιραστεί μαζι μου!
Βρες ένα δοχείο πχ απο ΙΚΕΑ, δανείσου ή αγόρασε μια αεραντλία και έχεις αμέσως μια υποτυπώδη καραντίνα

Ουτε εγώ συμφωνώ με την έναρξη θεραπείας στο σύνολο των ψαριών και εντός του βασικού ενυδρείου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-13, 19:32
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρες ένα δοχείο πχ απο ΙΚΕΑ, δανείσου ή αγόρασε μια αεραντλία και έχεις αμέσως μια υποτυπώδη καραντίνα

Ουτε εγώ συμφωνώ με την έναρξη θεραπείας στο σύνολο των ψαριών και εντός του βασικού ενυδρείου

όντως ειναι μια λύση...πιστεύω καλύτερα να ξεκινήσω με αλατι και θερμοκρασία σε όλο το ενυδρείο, γιατί απο ότι βλέπω 3-4 στιγματάκια υπάρχουν κ στις ουρές άλλων ψαριών, άρα υπαρχει διάδοση?...λένε οτι δεν πειράζει τα ψάρια γιατί δεν είναι φαρμακευτική αγωγή...απλά σκεφτόμουν μήπως παράλληλα με το χιον-αλατι χρησιμοποιήσω και τα αντίστοιχα φάρμακα για ικ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-13, 19:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis2
Ευχαριστώ για την απάντηση! όντως εχεις δίκιο για τα είδη ψαριών...τα έβαλα γιατι και εμένα σαν αρχάριο κάποιος πετσοπας μου ειπε " ναι βάλτα δεν υπάρχει θέμα", για τον γλύφτη μου είπαν φτάνει μέχρι 10cm... το νερό όντως είναι σχετικά μαλακό..το μόνο που κάνω να συμπληρώνω την εξάτμιση με απεσταγμένο...θα ξεκινήσω λοιπόν με αλάτι και σταδιακά 30 βαθμούς ..Ήδη βλέπω μικρά σημαδάκια στις ουρές και κάποιων αλλων ψαριών.....αν κάποιος έχει κάποια γνώμη για τα φάρμακα ας τη μοιραστεί μαζι μου!
Σχεδον ολοι ετσι αρχισαμε, οποτε μη σε κανει να νοιωθεις ασχημα. Ορεξη να διορθωσεις τα πραγματα με διαβασμα να εχεις και θα γινουν ολα. Θα βρεις τα παντα εδω μεσα.

Κατι ασχετο, το απεσταγμενο δεν το θεωρω την καλυτερη λυση για το ενυδρειο. Μπορει να ειμαι υπερβολικος ισως, αλλα δεν θα ηθελα να βαζω στο ενυδρειο μου κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για ανθρωπινη χρηση, με την πιθανοτητα ελλειπους ελεγχου παραγωγης και αποθηκευσης αρκετα μεγαλη. Αλλωστε, τετοια σκευασματα αν μεινουν στο ηλιο για ωρες, μπορει να γινουν πολυ επικινδυνα. Η λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση, που αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις για να προσφερεις μαλακο νερο στα ψαρια σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis2
όντως ειναι μια λύση...πιστεύω καλύτερα να ξεκινήσω με αλατι και θερμοκρασία σε όλο το ενυδρείο, γιατί απο ότι βλέπω 3-4 στιγματάκια υπάρχουν κ στις ουρές άλλων ψαριών, άρα υπαρχει διάδοση?...λένε οτι δεν πειράζει τα ψάρια γιατί δεν είναι φαρμακευτική αγωγή...απλά σκεφτόμουν μήπως παράλληλα με το χιον-αλατι χρησιμοποιήσω και τα αντίστοιχα φάρμακα για ικ.
Και τα δυο μαζι δεν θα τα χρησιμοποιουσα. Γενικως δεν θελω να χρησιμοποιω φαρμακα, οπως ξαναειπα. Δεν ξερεις τι μπορει να προκαλεσουν. Θα προχωρουσα στη φυσικη καταπολεμιση της ασθενειας, που φαινεται οτι εξαπλωθηκε ηδη. Αν η διαγνωση γινεται αμεσως, ισως να μην προλαβει να εξαπλωθει. Αν δεν γινει, απαιτειται θεραπεια σε ολο το ενυδρειο. Ο κινδυνος σε αυτη την περιπτωση ειναι αν θα αντεξουν ολα τα ψαρια την υψηλη θερμοκρασια και το αλατι.

Να τα παρακολουθεις καθημερινα και να παρατηρεις αν ανασαινουν βαρια στην επιφανεια. Φροντισε να υπαρχει καλη αναταρραξη της επιφανειας με το φιλτρο, ωστε να οξυγονωνεται καλα το νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-13, 19:44
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχεδον ολοι ετσι αρχισαμε, οποτε μη σε κανει να νοιωθεις ασχημα. Ορεξη να διορθωσεις τα πραγματα με διαβασμα να εχεις και θα γινουν ολα. Θα βρεις τα παντα εδω μεσα.

Κατι ασχετο, το απεσταγμενο δεν το θεωρω την καλυτερη λυση για το ενυδρειο. Μπορει να ειμαι υπερβολικος ισως, αλλα δεν θα ηθελα να βαζω στο ενυδρειο μου κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για ανθρωπινη χρηση, με την πιθανοτητα ελλειπους ελεγχου παραγωγης και αποθηκευσης αρκετα μεγαλη. Αλλωστε, τετοια σκευασματα αν μεινουν στο ηλιο για ωρες, μπορει να γινουν πολυ επικινδυνα. Η λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση, που αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις για να προσφερεις μαλακο νερο στα ψαρια σου.



Και τα δυο μαζι δεν θα τα χρησιμοποιουσα. Γενικως δεν θελω να χρησιμοποιω φαρμακα, οπως ξαναειπα. Δεν ξερεις τι μπορει να προκαλεσουν. Θα προχωρουσα στη φυσικη καταπολεμιση της ασθενειας, που φαινεται οτι εξαπλωθηκε ηδη. Αν η διαγνωση γινεται αμεσως, ισως να μην προλαβει να εξαπλωθει. Αν δεν γινει, απαιτειται θεραπεια σε ολο το ενυδρειο. Ο κινδυνος σε αυτη την περιπτωση ειναι αν θα αντεξουν ολα τα ψαρια την υψηλη θερμοκρασια και το αλατι.

Να τα παρακολουθεις καθημερινα και να παρατηρεις αν ανασαινουν βαρια στην επιφανεια. Φροντισε να υπαρχει καλη αναταρραξη της επιφανειας με το φιλτρο, ωστε να οξυγονωνεται καλα το νερο.


Σε ευχαριστώ φίλε, οπότε ξεκινάω με σταδιακή ανοδο θερμοκρασίας και μετά αλατάκι και ενημερώνω(μακάρι να παει οκ) .....τα πλάτυ αντέχουν άραγε στους 30 βαθμούς? γιατι διαβαζα 20-25c
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-13, 19:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι σκληροτραχηλα ψαρια τα platies, νομιζω θα αντεξουν. Ελπιζω να πανε ολα καλα. Παντα σε μια θεραπεια παιζει ρολο και η τυχη, περα απο πολυ σωστες κινησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-07-13, 09:25
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

αυξηση θερμοκρασιας χωρις φάρμακο είναι ρίσκο για μένα γιατί με την θερμοκρασία αυτο που καταφέρνουμε ειναι απλά να κανουμε ποιο γρηγορο τον κυκλο ζωης του παρασητου Αρα η θα ριξεις φαρμακο και αυξηση ή αλατι και αυξηση ... Προσοχη γιατί μπορεί να γυρίσει σε βακτηριακή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-07-13, 17:31
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυξηση θερμοκρασιας χωρις φάρμακο είναι ρίσκο για μένα γιατί με την θερμοκρασία αυτο που καταφέρνουμε ειναι απλά να κανουμε ποιο γρηγορο τον κυκλο ζωης του παρασητου Αρα η θα ριξεις φαρμακο και αυξηση ή αλατι και αυξηση ... Προσοχη γιατί μπορεί να γυρίσει σε βακτηριακή

σε ευχαριστώ Χρήστο! Έχω ανεβάσει σταδιακά και είμαι στους 30 c σήμερα...ετοιμάζομαι να ρίξω και σταδιακά το αλάτι αν και κάποιοι συνάδελφοι απο τη δουλειά μου, με όχι τόσο εμπειρία, μου είπαν οτι πήραν το αντίστοιχο φάρμακο για ικ. και πέρασε.εγώ σκέφτομαι να ρίξω το αλατάκι και αν δεν δω τπτ μέσα σε 3-4 μέρες να προμηθευτώ κανά σκεύασμα...(εχω ένα φοβο οτι αλάτι + φάρμακο δεν ειναι οτι καλύτερο παρόλο που στο sera ectopur (αλάτι) γράφει οτι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μαζι.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-07-13, 18:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ
αυξηση θερμοκρασιας χωρις φάρμακο είναι ρίσκο για μένα γιατί με την θερμοκρασία αυτο που καταφέρνουμε ειναι απλά να κανουμε ποιο γρηγορο τον κυκλο ζωης του παρασητου Αρα η θα ριξεις φαρμακο και αυξηση ή αλατι και αυξηση ... Προσοχη γιατί μπορεί να γυρίσει σε βακτηριακή
Για αλατι και αυξηση θερμοκρασιας λεγαμε, οχι σκετη αυξηση. Απλα προτεινα οχι αλατι και φαρμακο μαζι, οπως σκεφτηκε ο apostolis.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-07-13, 18:13
apostolis2 Ο χρήστης apostolis2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: zografou
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αλατι και αυξηση θερμοκρασιας λεγαμε, οχι σκετη αυξηση. Απλα προτεινα οχι αλατι και φαρμακο μαζι, οπως σκεφτηκε ο apostolis.

Όντας λίγο αρχάριος, μπορώ να ρωτήσω τι επιπτώσεις πιστεύεις οτι μπορεί να έχει η χρήση αλατιού μαζι με κάποιο σκεύασμα-φάρμακο ? Δηλαδή αντι για θεραπεία να προκαλέσει καποιο σοκ ή κατι άλλο στα ψαράκια? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-07-13, 18:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εμενα η γνωμη μου ειναι να μην χρησιμοποιουνται γενικως φαρμακα για απλες περιπτωσεις, οπως ειναι το ick. Απο εκει και περα, ενα φαρμακο δεν ξερεις ποτε τι επιπτωσεις μπορει να εχει στους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου, που πιθανο να μην πασχουν απο την ασθενεια.

Την αποψη μου λεω απλα, δεν ειναι αναγκη να την ακολουθησεις ετσι κι αλλιως. Αλλα προτιμω σε καθε περιπτωση να χρησιμοποιω καποιο πιο "φυσικο" τροπο αντιμετωπισης ασθενειων, αν βεβαια υπαρχει και μονο σε περιπτωση που δεν εχει αποτελεσμα, θα προχωρησω σε φαρμακο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-07-13, 09:50
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

λέω και για αλατι δεν διαβασες καλά

απλά αυτο το ανεβασμα της θερμοκρασίας δεν είναι πάντα πανακια αν δεν ξερεις τι κανεις ...

Ετσι για ενημέρωση αλάτι και φαρμακα σε αρκετές περιπτωσεις πανε μαζί μην σου πω ότι επιβάλλεται κιόλας αλλα αυτο ειναι αλλο θέμα συζητησης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκουράμι χάλια georgetax Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 18 19-07-07 22:50
Πρόβλημα με γκουράμι.s.o.s Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 03-10-06 19:47
μπλε γκουράμι με νανο γκουράμι drakoulis Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-03-06 11:55
Γκουράμι cathyki Άλλα λαβυρινθόψαρα 15 10-02-06 17:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08477 seconds with 13 queries