Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-09, 23:09
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή μονομάχος μαζί με άλλα ψαρια

Καλησπέρα, έχω στο φροντιστήριο που δουλεύω ένα ενυδρείο 60 λίτρων, με ένα μονομάχο μέσα. Επειδή στο φροντιστήριο έχει υπερβολικό κρύο, έβαλα και θερμοστάτη και τον έχω στους 20 βαθμούς. Πριν μια βδομάδα μια μαθήτρια μου έφερε και 8 μικρά ψαράκια, κάτι σαν κοπάδι είναι πολύ πολύ μικρά μπεζ χρώμα και τα αρσενικά έχουν πολύ μεγάλη όμορφη ουρά. Την επόμενη μέρα βρήκα ένα από αυτά νεκρό. Σκέφτηκα μήπως το έκανε ο μονομάχος.... Επισης 2 από αυτά τα μικρά ήταν ετοιμόγεννες , και γέννησαν κάτι μικρά , μόνο 2 μάτια φαίνονται Ο μονομάχος δεν τα πειράζει , ίσα ίσα τώρα κινείται και πολύ περισσότερο από ότι όταν ήταν μόνος του. Απλά ήθελα να μάθω αν μπορούν να συμβιώσουν. Γιατί αν δεν μπορούν, θα τα δώσω πίσω στην μικρή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-09, 23:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ενα - ενα...
Αυξησε την θερμοκρασια σου στους 25 βαθμους,αυτο θα το κανεις σταδιακα,εναν βαθμο την ημερα.Ο μονομαχος ζει σε θερμοκρασιες απο 24 ελαχιστο εως και 29 βαθμους,ιδανικο γι αυτον 26 -27.
Αυτα που σου εφερε η μικρη ειναι guppy τα οποια αρσενικα τους ο μονομαχος τα βλεπει σαν ομοιους του λογω εντονης ουρας και χρωματων και θα τα χτυπησει (τις περισσοτερες φορες,οχι ομως παντα).
Οποτε αυτο που εχεις να κανεις αρχικα ειναι να διαβασεις εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
για τις συνθηκες που ζουνε αυτα τα 2 ειδη ωστε να τους προσφερεις οσα πιο πολλα μπορεις και αν δεις οτι ο μονομαχος κυνηγαει η χτυπαει τα αλλα ψαρακια...απλα αφαιρεσε τα.
Τωρα οσο για τον θανατο θα πρεπει να μας πεις τις μετρησεις του νερου σου,αν δεν ξερεις τι ειναι αυτο (μετρησεις-παραμετροι νερου) στο ιδιο σαιτ που σου εδωσα θα τα δεις ολα,επισης μπορει να τον χτυπησε ο μονομαχος,μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε επι της παρουσης με τα στοιχεια που μας δινεις...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-09, 23:25
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

γεια σου.

αμα κατσεις και διαβασεις αλλα ποστ. θα δεις οτι ο καθε μονομαχος ειναι τελειως διαφορετικος. αλλοι συμβιωνουν ανετα με αλλα ψαρακια (συνηθως σε μεγαλα ενυδρεια) και αλλοι κανουν επιθεση ακομα και στα φυτα...

το μεγαλυτερο ποσοστο ομως εχει διξει επιθετικοτητα σε αλλα νεροζωακια.

απο την αλλη εσυ μπορει να βλεπεις τον καλο μονομαχουλη να κοβει πολλες βολτες σε σχεση με πριν. αυτο μπορει να δηλωνει οτι ειναι λιγο ανυσηχος επιδι μπορει να ειχε συνηθισει μονος του. η γνωμη μου που αμα την κρατας, ειναι να δωσεις πισω τα ψαρακια. και να του βαλεις κανα 2 μηλοσαλινγκαρα και μερικεσ γαριδες red cherry οι οποιες τηα γενανε και γινει αντε γεια καποια στιγμη ολο το θεμα μαζι με αληθινα φυτα και καμια ομορφη ριζα..

αμα κανω λαθος σε κατι θα με διορθοσουν οι παλιοι και πιο εμπειροι!

αυτοι θα ε βοηθησουν και ισως καλυτερα!

yupieeee
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-09, 23:27
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εχω εγω ενα "παλικαρι" που τις red cherry τις εχει για πρωινο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-09, 23:30
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

ας ξεκινήσουμε με τα βασικά, ο μονομάχος έχει άλλες ανάγκες νερού από τα guppy. και τα δυο μαζί δεν γίνεται να ζήσουν στο ενυδρείο ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ γι αυτό το λόγο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-09, 23:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ευχαρίστησε το κοριτσάκι που στα φόρτωσε και δώσε της τα πίσω.
Τέτοια κινήσεις να μην τις δέχεσαι και κυρίως αν δεν γνωρίζεις πως να το χειριστείς, το κοριτσάκι αποφάσισε να στα χαρίσει και εσύ τα έβαλες μέσα.
Πολύ κακώς.
Να μην το επιτρέπεις.
Αν δε είναι και guppies (που και εγώ αυτό πιστεύω) σε 2 μήνες θα γεμίσει το ενυδρείο ψάρια και θα έχεις σοβαρότατα προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 23:55
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
δεν ξέρω τι είναι θα τα βγάλω φωτογραφία! Βέβαια, στο πετ σοπ όταν πήγα και είπα ότι έβαλα θερμοστάτη στο μονομάχο μόνο πυ δεν με πλάκωσαν στρις σφαλιαρες. Θα πεθάνει το ψάρι σου κοπέλα μου!!!! Έτσι είπαν! 18 βαθμοί είναι αρκετοί... και γι αυτό δεν έβαλα παραπάνω την θερμοκρασία! Ουφ αμάν!!! Πάλι καλά δηλαδη που δεν τους άκουσα και έβαλα τον θερμοστάτη, θα τον έψαχνα τον καημενούλη μου!
Σχε4τικά με τα άλλα ψάρια τώρα. Καμία άλλη απώλεια δεν είχα. Βέβαια γέννησαν.....ένα αρσενικό υπάρχει και τα άλλα είναι θηλυκά και ο μονομάχος. Αυριο θα πάρω για μετρήσεις.
Δεν μπορώ να τα δώσω πίσω και εκτός αυτού μου τα έφερε σε μπουκαλάκι νερού...τι να έκανα??? Αν μείνουν μαζί δεν γίνεται ε? και αν αναγκαστώ να αλλάξω τον μονομάχο σε τι μέγεθος δεξαμενή να τον βάλω??
Να ρωτήσω και κάτι για άλλο ψάρι, αλλά για να μην κάνω έξτρα τόπικ και σας ζαλίζω. Έχω έναν όσκαρ μαζί με έναν γλείφτη σε ένα ενυδρείο από αυτά που είχε το καρφούρ φέτος. Ο όσκαρ μπορείτε να μου πείτε , είναι γενικά τόσο "τσίτα τα γκάζια" όπως είναι ο δικός μου???? Μιλάμε, τα φυτά είναι όοοολλλη την ώρα σε άλλη θέση , μετακινεί ένα ναυάγιο που έχω μέσα, όταν γυρνάω σπιτι και ανοίγω φώτα πάει κι χτυπάει τον θερμοστάτη στο τζάμι για να τον ταίσω και άμα δεν το κάνω το κάνει πιο δυνατά. Επίσης μερικές φορές ενώ βλέπω τηλεόραση ακούω ένα γκντουπ και είναι ο όσκαρ που πηδάει ενάντια της λάμπας. Όλα έτσι είναι, ή έτυχα στο τρελό??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-09, 00:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μονομαχος 25+ λιτρα αν τον βαλεις μονο του αν και για μενα τα 50 ειναι το καλυτερο ....
αν ειναι γκαπι θα γεμισεις ψαρια σε 2 μηνες και δε θα ξερεις τη να τα κανεις ....
οσο για το οσκαρ .............
το μονο που ξερω ειναι οτι αυτο το ψαρι θελει λιτρα πολλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-12-09, 01:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Συμφωνω με τον Χαρη ... και επιπλεον ο γλυφτης γινεται και αυτος τεραστιος αλλα και τα 2 θελουν μαλακο νερο!
Εχεις κανει μετρησεις?? Πως εχεις στρωσει το φιλτρο? Μερικες φορες αν υπαρχει αμμωνια η κατι να τα ενοχλει τα ψαρια ... στη προσπαθεια τους να ξεφυγουν ..... πηδανε ... να γλυτωσουν!! Ειναι πολυ λιγα λιτρα! Φιλικα θα σου ελεγα να τα δωσεις και να παρεις αλλα ψαρακια!
Την διακοσμηση οποιος εχει οσκαρ καταλαβαινει οτι θα την φτιαξει το ιδιο αφου δεν αφηνει τιποτα στη θεση του!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος και με άλλα ψάρια??? Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 17 02-11-08 13:13
Το φτιάχνουμε μαζί;;;; batman_gardiki Αρχάριοι γλυκού νερού 18 19-04-08 00:32
Πάνε μαζί? KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-02-08 19:29
Haps και Mmbuna μαζί; stefanos.f Malawi 8 16-03-05 21:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14230 seconds with 15 queries