Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-11, 12:29
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ΘΑΛΑΣΣΙΝΌ ΕΝΥΔΡΕΊΟ ?

Καλησπέρα

Μόλις απέκτησα από φίλο ένα ενυδρείο ( έφυγε Αμερική ) το οποίο είναι περίπου 60Χ 30 Χ 30 έχει εάν φίλτρο μέσα έναν θερμοστάτη και έχει ένα εξωτερικό φίλτρο? το οποίο παίρνει νερό και το επιστρέφει, μέσα υπάρχουν δύο βράχοι και ένα κοράλι τα οποία έχουν αποκτήσει μια καφέ απόχρωση και έχει 3 ψάρια έναν νέμο κλόουν και δύο παοκτσάκια , κάτω έχει μια άμμο ψιλή άσπρη η οποία στο κάτω μέρος της έχει πιάσει παρόμιο χρώμα με τους βράχους και το κοράλι στο πίσω μέρος του έχει ένα πλαστικό το οποίο έχει μια πρίζα πλην όμως δεν το είχε συνδεμένο και αυτός και δεν ξέρω αν κάνει και κάτι είναι ένα τριγωνικό πράγμα που δεν ξέρω καν αν χρειάζεται, κάνω μνεία ότι προ 5ετίας είχα ενυδρείο με κιχλίδες και δεν έχω καμμιά σχέση- επαφή με θαλασσινο και είναι κρίμα να το χαλάσω μιας και είναι πολύ όμορφο, θα ήθελα την συμβουλή σας για να το κρατήσω σε ικανοποιητικά επίπεδα και πάνω από όλα ζωντανό....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-11, 13:24
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλορίζικο το δώρο ,
τώρα διάβασε αρκετά στο φόρουμ για να μπορέσεις όπως λες και εσύ να το διατηρήσεις. Ξεκίνα διαβάζοντας όλα τα υπομνήματα στις κατηγορίες για θαλασσινό νερό του φόρουμ. Ψάξε και google και μετά θέσε ποιο συγκεκριμένα ερωτήματα γιατί είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος στις γενικές ερωτήσεις που τίθενται καθημερινά και είναι του στιλ: σκέφτομαι να αγοράσω, αγόρασα ή μου χάρισαν θαλασσινό και πείτε μου τι να κάνω!
Αρχικά για να ζήσουν τα ζωντανά κράτα σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 27 βαθμούς max.
Φαντάζομαι θα έχεις ενυδρειακό αλάτι για εβδομαδιαίες αλλαγές.
Πες μας τι άλλο εξοπλισμό έχεις πχ αλατόμετρο, κυκλοφορητή, κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-11, 20:27
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για την διάθεση σου να με βοηθείσεις....
λοιπόν το πρόβλημα είναι ότι διαβάζω στις καταχωρήσεις αλλά δεν καταλαβαίνω τα περισσότερα νομίζω ότι απευθύνονται σε 'άτομα με ειδικές ικανότητες αποκρυπτογράφησης λέξεων ( η αδυναμία μου κάνει να φαίνονται έτσι και όχι το πως τα καταχωρούν ) , τώρα το μοναδικό που έχω σαν εξοπλισμό είναι κάτι το οποίο είναι ηλεκτρονικό το οποίο δεν ξέρω καν τι κάνει το πρόβλημα το μεγαλύτερο είναι ότι εδώ στα Γιαννιτσά δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να πουλάει εξοπλισμό για θαλασσινά ενυδρεία και ψάρια και τροφές και δεν γνωρίζουν κάν τον εξοπλισμό ως εκ τούτου δεν έχω την παραμικρή βοήθεια παρά εδώ και όσο αντέξουν τα ψάρια νε με περιμένουν να μάθω τα βασικά ΑΑΑΑΑΑΑΑΑα έχω και ένα σακουλάκι με κανα 100 γρ αλάτι, κάτι πέτραδάκια σε μια σακούλα, και μια σακουλίτσα με κάτι πλαστικούς κυλίνδρους ( πολύ μικρούς) με τρύπες ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-11, 20:54
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Στο φόρουμ στη κατηγορία καταστήματα βρές κάποιο από Θεσσαλονίκη, πάρτον αύριο πρωί τηλ δώσε παραγγελία και παρακάλεσε να σου τα στείλει με ΚΤΕΛ το συντομότερο.
Υποθέτοντας ότι δεν έχεις λοιπόν τίποτα άλλο(πετραδάκια, κύλινδροι είναι άχρηστα) θα φτιάξεις λίστα αγορών:
-Αλατόμετρο (για να ξέρεις πόσο αλάτι θα διαλύεις στο νερό σου, θες αλατότητα 1022-1025) Αργότερα αγοράζεις ποιο ακριβείας όργανο μέτρησης αλατότητας που είναι το ρεφρακτόμετρο.
-Ένα αποχλωριοτικό νερού βρύσης (αν έχει προτίμησε το seachem prime). Αργότερα καλό θα ήταν να αγόραζες Αντίστροφη Όσμωση(ΑΟ) που θα σου δώσει απόλυτα καθαρό νερό για να διαλύεις το αλάτι και να κάνεις τις αλλαγές.
-Μία συσκευασία 4Kgr αλάτι.
-Τροφές.
-Ένα φθηνό κυκλοφορητή για να διαλύεις το αλάτι.
Αυτά για αρχή.
Χρειάζεται να κάνεις 10-15% αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα. Κάθε μέρα να συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται με σκέτο νερό+αποχλωριοτικό χωρίς αλάτι.
Βάλε και κάποια φωτογραφία για να καταλάβουμε τι έχεις και τι σου λείπει από εξοπλισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-11, 21:53
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

πηστεβω οτι φωτογραφιες θα βοηθουσαν πολυ τα παιδια!!!
βγαλε κ ανεβασετες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-11, 22:14
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

και κάτι ακόμα που με αφέλεια λησμόνησα, το εν λόγω ενυδρείο ήταν απλά στις πρίζες του για κανα 20 ήμερο εγώ απλά έριξα τροφή και τίποτε άλλο όλα φαίνονται κανονικά και για νερό έριξα λίγο εμφιαλομένο σαν συμπλήρωμα :{ και θέλει και άλλο τώρα θα πρέπει σίγουρα να προσθέσω νερό αλλά να ρίξω αύριο εμφιαλομένο απιονισμένο να ρίξω και αλάτι που έχει στην σακούλα ? και αν ναι σε τι αναλογίες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-11, 22:40
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Διάβασε απαραίτητα αυτόν τον οδηγό:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
Καλύτερα θα ήταν την εξάτμιση να την συμπλήρωνες με νερό αντίστροφης όσμωσης αφού δεν έχεις συμπλήρωσε με βρύσης με αποχλωριοτικό αν δεν έχεις και από αυτό...
Για να βάλεις νερό με αλάτι θα πρέπει να μπορείς να μετρήσεις αλατότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-11, 15:05
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

τώρα πιυανότατα να πείς ΚΑΛΑ ΝΤΟΥΓΑΝΙΟ ΕΙΣΑΙ? αλλά αυτό το ραπιντ πωτ το λένε δεν το κατέχω και το κακό είναι λόγω ηλικίας κοντά σαράντα δεν τα παίρνω τα ιντερνετικά αλλά θα προσπαθήσω αρχικά να βγάλω φωτο ( να δω πως θα τις ανεβασω ) θα βάλω νερακι λίγο ( τα ψαράκια να χουν να πιουν ) καιθα ψαχτώ κανα τηλ Θεσσαλονίκης προκειμένου να βρω άκρη ΑΛΛΑ από αυτά που έχω διαβασει θεωρώ λογικότερο να ξεκινήσω με τις φωτο άλλως κάνω μια τρύπα στο νερό ή μια τρύπα στην τσέπη μου , έτσι προέχουν οι φώτο Ες αύριον τα σπουδαία λοιπόν
-------------------------
Δυστηχώς δεν κατάφερα να μεταφέρω τις φωτο, λοιπόν κάνω περιγραφή όσο γίνεται:
έχει ενα φίλτρο που περνάει το νερό και επιστρέφει πάλι με λάστιχο
ΕΗΕΙΜ
τύπου 2213
pumpe 1213019
volt 230
Hz 50
wat 8
Hmax 1.5
1/h 440
έχει επίσης ίδιας μάρκας φίλτρο εντός με σφουγγάρια ( λίγο βρώμικο )
κολλημένο επίσης στο πίσω μέρος με έναν πλαστικό σωλήνα που καταλήγει σε ένα χωνί και πηγαίνει στο πλαστκό που βρίσκεται από πίσω και το οποίο από την άλλη πλευρά έχει ένα ανοιχτό στόμιο,
έχει έναν θερμοστάτη ο οποίος γράφει ότι είναι μαχ 150λ
έχει 2 βράχους οι οποίοι πλέον έχουν πάρει μια καφέ υπόστρωση κάτι που ισχύει και για τα δύο κοράλια που έχει μέσα.
Κατά τ' άλλα έχει δύο ριγωτά ψάρια ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ και έναν κλόουν, ή άμμος είναι άσπρη αν και σε κάποια σημεία της κάτω από την επιφάνεια της έχει πιάσει ένα καφέ χρώμα κάτι που έχει και σε μερικά σημεία στο τζάμι, έχει δύο λάμπες μία που βγαζει άσπρο χρώμα και μια ένα γαλάζιοτο νερό είναι καθαρό ...
Οι απορίες είναι πολλές ξεκινώ
1) να καθαρίσω τα τζάμια και αν ναι πως?
2) να καθαρίω το εσωτερικό φίλτρο και αν ναι πως?
3) να κάνω κάτι στο εξωτερικό φίλτρο και αν ναι πως ( με το που επιχείρησα να το πειράξω - αφού έβγαλα την πρίζα έτρεξε νερό και άμμεσα το έκλεισα)
4) να βάλω άμεσσα νερό? και αν ναι με πόσο αναλογία άλατος
5) τις λάμπες να τις αφήνω αναμένες?

Ολοκληρώνω την περιγραφή αφού κάνω γνωστά και τα κάτωθι :
α) είναι 60 μήκος, 30 πλάτος και το ύψος που καταλαβάνει το νερό είναι 30 ( όλα εκ ) και έχει περιθώρειο για άλλα 5 εκατοστά μέχρι να φτάσει το λάστιχο
β) το ενυδρείο το έχω στο γραφείο μου άρα Α/Ο κλπ δεν υπάρχει η δυνατότητα δεν έχω πρόβλημα αμαν αμαν να παίρνω και απιονισμενο νερό από lidl αν τέτοιο πρέπει και
γ) πόσο ταϊζω και πόσα ψάρια ( αν παίρνει ) μπορώ ακόμα να βάλω...

Ξέρω σας κούρασα αλλα είναι και ο μαναδικός τρόπος να περιγράψω αυτά που φυσιολογικά οι υπόλοιποι θα το κάνατε με φώτο ελπίζω να εξήγησα
ευχαριστώ για τον χρόνο σας
-------------------------
ακόμα ( όλα ένα ένα σας ζαλίζω) στον εξοπλισμό μου παρέδωσε δύο μπουκαλάκια ένα με πράσινο καπάκι και ένα με γαλάζιο από έξω γράφουν Ν02 Α και Β και μιά μεζούρα 12 ml ένα ακόμα ηλεκτρονικό ΕΗΕΙΜ με 3 επιλογές mode + και set το οποίο έχει και ένα κουτάκι ακόμα που συνδέετε με αυτό έχει δε και 4 βεντούζες από πίσω πιθανότατα κάπου κολλάει ( μάλλον ταΐστρα πρέπει να είναι) ένα πράγμα σαν θερμόμετρο το οποίο γ΄ρφει sera marin seewasse- araometer και το οποίο είναι κάτω κάτω με μαύρες μπιλίτσεσ παραπάνω έχει ένα κόκκινο σαν κερι και στην μύτη του κάποιες ενδείξεις και τέλος ένα μπουκαλάκι Tetra Aqua Safe μπλε υγρό έχει μέσα και γράφει ότι είναι για all tropical coldwater and marine aquaria τελος Αυτά και ελπίζω να εξήγησα στο μέτρο του δυνατού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lazior : 26-08-11 στις 15:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-11, 12:09
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

δεν ξέρω τι κατάφερα αλλά προσπαθω ελπίζω να φαίνονται οι φωτο και αν ναι να κατατοπίζουν όσο γίνεται
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0097.jpg
Εμφανίσεις:  303
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0098.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  26,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0099.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0100.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  26,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0101.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  30,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0102.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  31,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0103.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  36,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0104.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  25,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0105.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0106.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  36,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0107.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  20,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0108.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  23,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0109.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  28,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-11, 20:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε μου αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με τα θαλασσινά, θα πρέπει να διαβάσεις αρκετά, γιατί απ΄ ότι φαίνεται έχεις πέσει στα "βαθιά".
Ξεκίνα με τα υπομνήματα που υπάρχουν στο τμήμα του θαλασσινού.

Τα τζάμια μπορείς να τα καθαρίσεις με τους καθαριστικούς μαγνήτες. Πρόσεξε όχι χαμηλά και αρπάξει άμμο και γδάρεις το τζάμι.

Το εσωτερικό φίλτρο βγάζεις τα σφουγγάρια και τα ξεπλένεις απαλά με θαλασσινό νερό (εκτός ενυδρείου), όταν έχουν πιάσει πολύ βρώμα και έχει μειωθεί πολύ η επιστροφή του νερού.

Το ίδιο ισχύει και για το εξωτερικό. Για να μην σου τρέχει νερό θα πρέπει να κλείσεις όλες τις βάνες που έχει το φίλτρο.

Πρέπει να κάνεις και αλαγές νερού. Το βρίσκω με χαμηλή στάθμη. Πρόσεξε, δεν είναι όπως στο γλυκό νερό. Αν εξατμίζεται το νερό η αλλατότητα αυξάνεται με τραγικά αποτελέσματα. Να συμπληρώνεις νερό όχι από την βρύση, αλλά από Α/Ο ή απεσταγμένο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-11, 14:36
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

μμμμμμμ ευχαριστώ,
διαβασα διαβασα διαβασα και μαλλον έτσι όπως είναι γραμμένα για το δικό μου το μυαλό δεν είναι έτσι όπως τα βλέπω δυνατόν να το κρατγήσω, φαντάζει ότι πρέπει να είσαι πυρηνικός επιστήμονας καμμιά ξεκάθαρη απάντηση σε καμμια ερώτηση δεν είδα και είναι λογικό μιας και ο ερωτών σχεδόν πάντα είναι αδαείς ενώ ο απαντών είναι τρόπο τινα ειδικός ως εκ τούτου πρέπει να πάρω και ειδικότητα στην νανοτεχνολογία για να πάρω γυάλα για να κρατήσω δε το ενυδρείο δεν νομίζω με κάτω από 5 πτυχεία
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-11, 23:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μην τρελενεσαι φιλε μου ειναι πιο απλα τα πραγματα απο οτι φαινονται
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-11, 07:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Προσωπικά, πριν ξεκινήσω με τα ενυδρεία γλυκού νερού (πριν τα αλάτια δηλαδή...) αγόρασα 2 βιβλία γύρω από τα ενυδρεία, γράφτηκα εδω στο forum και μετά ξεκίνησα. Λάθη έκανα, αλλά με τις γνώσεις που απέκτησα τα περιόρισα.
Δεν υπάρχει δηλάδη θέμα πτυχίων ούτε πυρηνικής φυσικής. Ένα χόμπι είναι απλά, που όμως διαχειριζόμαστε ζωντανούς οργανισμούς.

Τα υπόλοιπα ειρωνικά σχόλια τα αφήνω πίσω...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-11, 14:09
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπέρα ξεκινώ και το σταματώ κιόλας για έναν βασικό λόγο ότι αποκόμοισα την εντύπωση ότι εδώ κάποιοι νομίζουν ότι μιλάμε για θρησκίες ή για φιλοσοφίες και δεν δύναται κάποιος να κάνει χαβαλέ, ουδέποτε ειρωνεύτικα ΚΑΠΟΙΟΝ αλλά την κατάσταση, υπήρξα περιπεχτικός ΜΟΝΟ με μένα και με κανέναν άλλον αλλά εδώ νομίζω ότι δεν χωράει καν το χιούμορ, επ ουδενί δεν πίστευα ότι πρέπει να ψοφήσουν ή ότι άλλο με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ σαν να μην κατανοώ ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς άφησες να φαίνεται accnt τώρα πιθανόν λόγω ηλικίας να μην έχω τον χρόνο να διαβάζω όσο κάποιοι άλλοι, αλλά όπως και να έχει ζήτησα την όποια βοήθεια μπορούσε να μου παρασχεθεί για κάτι εντελώς άγνωστο και κάτι που σε μένα φαινόταν βουνό τώρα αν εσύ πιστεύεις όταν λέμε μου άφησαν ένα ενυδρείο εξ ανάγκης ότι άμεσσα χρειάζεται να διαβάσεις να μάθεις και όχι να πεις στον άλλο όπως (και τον ευχαριστώ για τον χρόνο του) έκανε ο kikos7 κοίτα κάνε πρώτα αυτά και αυτά για να επιβιώσουν τα ψάρια αρχικά κι μετά βλέπουμε και ότι πρέπει να διαβάσω δύο ή και περισσότρα βιβλία ε συγνώμη μιλάμε για άλλους κόσμους επαφής που ενδεχόμενα ο δικό σου να είναι ο ορθός πλην όμως απέχει πολύ από το πνεύμα μου και από την στάση ζωής χείρα βοηθεία τίνει κάποιος να προσφέρει όταν του ζητηθεί και δεν κομπάζει με κάποιον για το τι κατάφερε...
ευχαριστώ από καρδιάς όσους προσέφεραν άποψη να με βοηθήσουν τώρα το τι θα πράξω ελπίζω να βρω μια άκρη σταδιακά......
α και στον κ. accnt όταν κάνεις κάποια παρανομοία όποια να είναι αυτή και συνομιλείς με έναν νομικό φίλο γιατί μέσα σου φλέγεσε ( ΟΧΙ σαν πελάτης του ) δεν νομίζω να σου λέει ΔΙ¶ΒΑΣΕ ΤΟΝ κ.Πολ.Δ. ή όποιον άλλο νομικό κώδικά παρά σου λέει τα επιφανειακά και παραπέρα εντριφείς εσύ πηγαίνοντας σε κάποιον δικηγόρο ως πελάτης το ίδο ισχύει και σε γιατρούς κ.λ.π. ή γνώση μεταδίδεται καλόπιστα και ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΧΟΜΠΥ
συγνώμη για την κατάχρηση του χώρου και του χρόνου σας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-11, 21:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα υπόλοιπα ειρωνικά σχόλια τα αφήνω πίσω...
... και γενικώς τα σχόλια που δεν με αφορούν.

Αν δεν διάβασες καλά, σου απάντησα σε ορισμένες απορίες σου.

Αυτά, βαριέμαι να το συνεχίσω.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-11, 23:34
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Γιάννη (accnt) Well came back!!!
Η απουσία σου ήταν αισθητή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-09-11, 04:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε lazior παρα πολλες φορες δεν υπαρχει μονολεκτικη απαντηση σε καποια ερωτηση! Μερικες φορες η απαντηση ειναι τελειως διαφορετικη αν υπαρχουν ορισμενα δεδομενα η ακομα αν θελεις να πετυχεις διαφορετικα πραγματα! Για αυτο εχουν γραφτει τα αρθρα για να καλυπτουν οσο μπορουν καποιο θεμα οσο πιο αναλυτικα γινεται! Για αυτο σε παραπεμπουν ολοι σε αυτα και οχι για καποιο αλλο λογο!

Ειδικα στο θαλασσινο χρειαζεται πολυ μελετη ... μια που υπαρχουν πολλα θεματα που θα πρεπει να κατανοησεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-11, 18:39
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστώ από καρδιάς όσους θέλησαν και με βοήθησαν και σπατάλησαν τον πολύτιμο χρόνο τους, σας ενημερώνω ότι καθάρισα εσωτερικό φίλτρο, τζάμια, πρόσθεσα νερό εμφιαλωμένο και αναμένω αυτόν που συντηρούσε το ενυδρείο μαζί με τον φίλο μου από βδομάδα να το βάλουμε σε μια ρέγουλα...
καλή συνέχεια σε όλους σας με το χόμπυ μας σας δεν ξέρω ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-09-11, 00:24
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazior Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ από καρδιάς όσους θέλησαν και με βοήθησαν και σπατάλησαν τον πολύτιμο χρόνο τους,
Lazior το 99% που γράφουν εδώ που έγραψες κι εσύ γουστάρουν και ασχολούνται με το χόμπι του ενυδρείου. Σε καμία περίπτωση δεν τους περνάει από το μυαλό ότι σπαταλούν το χρόνο τους ή ότι πάνε στράφι τα χρήματα τους.
Εσύ καλά θα κάνεις, όπως σου είπαν καλοπροαίρετα και οι προηγούμενοι, να ενημερωθείς, με όποιο τρόπο επιλέξεις εσύ, για να δεις αν σου ταιριάζει το συγκεκριμένο χόμπι και να μη χάνεις χρόνο και χρήμα χωρίς λόγω.
Το φόρουμ μπορεί να σου παρέχει όποια πληροφορία σου χρειαστεί και τώρα και στο μέλλον και τα μέλη του είναι όλα αγαπημένα.
Έχουμε γνωριστεί μεταξύ μας κάνουμε συγκεντρώσεις κατά τόπους και προσπαθούμε να αλληλοβοηθούμαστε όσο μπορούμε.
Φυσικά υπάρχουν και κάποιες διαφωνίες λόγω διαφορετικών απόψεων και προσεγγίσεων σε διάφορα ερωτήματα που αναρτιούνται στο φόρουν αλλά αυτό ποτέ δεν υπήρξε αιτία μαλώματος ή έντονης αντιπαράθεσης ή δε ξέρω τι άλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-09-11, 00:46
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Αφού το κράτησες μέχρι τώρα χωρίς απώλειες εύχομαι να τα καταφέρεις και άλλη μια εβδομάδα μέχρι ο φίλος σου να σου εξηγήσει τον εξοπλισμό αλλά και όλες τις ρουτίνες που ακολουθούσε στη συντήρησή του.
Αφού αφιέρωσες ήδη τόσο χρόνο, έκανες post σε φόρουμ, είναι σίγουρα και χόμπι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-09-11, 09:15
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Το βασικό χόμπυ είναι γραμματόσημα ασφράγιστα αλλά αυτό είναι που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ κρατήσω για χάρη του φίλου... μία ακόμα ερώτηση καβουράκια από θάλασσα μπορώ να βάλω ? ελπίζω να μην είναι πολύ ανόητο αυτό που ρώτησα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-09-11, 10:00
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

εγω εχω βαλει μερικους ερημιτες κανουνς καλη δουλιτσα με τις αλγες αλλα ειναι μπουλντοζες σκαρφαλωνουν παντου
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-11, 23:32
lazior Ο χρήστης lazior δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2011
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καλησπέρα δυστηχώς ο Φίλος μου ήρθε ( το δυστηχώς πάει στην διάγνωση του ) και μου είπε τα ψάρια παπαλα δεν βγάζουν βδομάδα 100 ο κλόουν και 50% τα ριγέ τα οποία προσφαίρθηκε να τ αφιλοξενήσει σε δικό του ενυδρείο γι αθεραπεία ΟΧΙ στο κανονικό δικό του για τον φόβο μεταδόσεως ασθένειας στα δικά του. Το θέμα είναι ότι λέει ότι θέλει εξ αρχής στρώσιμο και δεν νομίζω ότι έχω τον χρόνο για διάβασμα να το κάνω, το κουράγιο και μου έβαλε το σαράκι νατο ξαναστρώσω μεν αλλά ως γλυκού νερού που σαφώς και έχει δουλειά, απαιτεί χρόνο αλλά επ' ουδενί δεν είναι το ίδο με το θαλασσινό ( εξ' ου και το αποτέλεσμα ότι δεν είναι ίδιο) τα ερώτηματα μου αφού σας ζάλισα είναι τα εξής
α) γίνεται αυτό?
β) τα φίλτρα κ.λ.π κάνουν και στα δύο?
γ) βράχοι, άμμος θα πλυθούν και θα επανατοποθετηθούν?
δ) με τι νερό θα πλυθούν...
το αν θα γίνει και μετά διάβασα εν ολίγοις στο σιτε πήρα μια εικόνα των βοηθημάτων απλά τα 4 ερωτήματα με σταματάνε...
καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-09-11, 13:05
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πολύ καλό πλύσιμο με νερό βρύσης. Ελπίζω να μη μας κουφάνεις και βάλεις Δίσκους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-09-11, 12:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lazior Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα δυστηχώς ο Φίλος μου ήρθε ( το δυστηχώς πάει στην διάγνωση του ) και μου είπε τα ψάρια παπαλα δεν βγάζουν βδομάδα 100 ο κλόουν και 50% τα ριγέ τα οποία προσφαίρθηκε να τ αφιλοξενήσει σε δικό του ενυδρείο γι αθεραπεία ΟΧΙ στο κανονικό δικό του για τον φόβο μεταδόσεως ασθένειας στα δικά του. Το θέμα είναι ότι λέει ότι θέλει εξ αρχής στρώσιμο και δεν νομίζω ότι έχω τον χρόνο για διάβασμα να το κάνω, το κουράγιο και μου έβαλε το σαράκι νατο ξαναστρώσω μεν αλλά ως γλυκού νερού που σαφώς και έχει δουλειά, απαιτεί χρόνο αλλά επ' ουδενί δεν είναι το ίδο με το θαλασσινό ( εξ' ου και το αποτέλεσμα ότι δεν είναι ίδιο) τα ερώτηματα μου αφού σας ζάλισα είναι τα εξής
α) γίνεται αυτό? Ναι γίνεται
β) τα φίλτρα κ.λ.π κάνουν και στα δύο? Ναι κάνουν. Πλύσιμο με νερό βρύσης και στα βιολογικά υλικά.
γ) βράχοι, άμμος θα πλυθούν και θα επανατοποθετηθούν? Μόνο αμα πας σε ψάρια που χρειάζονται "σκληρό" νερό. Π.χ. Αφρικάνες.
δ) με τι νερό θα πλυθούν... Βρύσης και αστα λίγο.
το αν θα γίνει και μετά διάβασα εν ολίγοις στο σιτε πήρα μια εικόνα των βοηθημάτων απλά τα 4 ερωτήματα με σταματάνε...
καλή συνέχεια
Καλή συνέχεια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΉΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟΥ ΓΙΑ MALAWI-HELP lans Malawi 14 26-10-10 13:07
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΊΟΥ CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-03-09 09:47
Clown Percula η μεταλλαγμενο θαλασσιο piranha (?) stergios Mη Reefsafe 4 23-09-04 13:29
ΘΑΛΑΣΣΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ paparatsi Γλυκό νερό - Γενικά 3 02-08-04 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10875 seconds with 15 queries