Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-11, 17:14
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Arrow Δυσκολίες στο στήσιμο γαριδοενυδρείου με CRS ή BEE

Αφού πάρουμε τις πρώτες μας γαρίδες … το πιο πιθανό να είναι red cherry, τις δούμε να πληθαίνουν στο ενυδρείο μας με μηδενική δική μας συμμετοχή… λέμε εδώ είμαστε … τι red cherry και χαζομάρες… πάμε βουρ στην Α’ Εθνική να παίξουμε με τα μεγάλα παιδιά … πάμε για CRS!!!! άντε να συμβιβαστούμε με ΒΕΕ

Που πας βρε μεγάλε από τα κατσικοχώραφα στα σαλόνια… θα έλεγα εγώ σε μένα … εδώ θέλει ψάξιμο η φάση Υπάρχει κατάταξη σε βαθμίδες… καλά θα μου πείτε και αν μπορούσαμε σιγά μην βρούμε SS κλπ το πολύ πολύ καμιά Α Grade… αλλά λέμε τώρα. Και επειδή σκέφτομαι για CRS είπα να την ψάξω λίγο την ιστορία τώρα που είμαι στο τσικό μην .

Στα ξένα site που διάβασα τις παρουσιάζουν τις Α Grade ως μια πανεύκολη γαρίδα … το ερώτημα μου είναι…

εσείς που έχετε ή είχατε CRS τι δυσκολίες αντιμετωπίσατε εν Ελλάδι;

Αλήθεια υπάρχουν φίλοι που τις φιλοξενούν; Δεν λέω 2 ή 5 σε ένα ενυδρείο… εννοώ κανονικές αποικίες πάνω από 30 άτομα CRS… και τι Grade έχετε;

Ρωτώ γιατί κάνουμε όνειρα και εμείς…
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 02:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το περιμενα οτι δεν θα επαιρνες και πολλες απαντησεις στο θεμα σου, μιας και στην Ελλαδα , δυστυχως, ειναι πολυ λιγοι αυτοι που διατηρουν παραγωγικες αποικιες απο CRS.

Ας πουν λοιπον την επμειρια τους απο αυτες τις γαριδουλες, οσοι εχουν ή ειχαν εστω και λιγες στα ενυδρεια τους.

Εγω θα αναφερω την δικη μου εμπειρια...
Ξεκινησα με 11 bee και CRS και λογω μικρου ενυδρειου και καποιου ατυχηματος, εχασα τις περισσοτερες. Αγορασα αλλες 4 και τις εβαλα σε 200 λιτρα. Γρηγορα αναπαραχθηκαν και μετα απο 4-5 μηνες εφτασα να εχω πανω απο 100. Ολα πηγαιναν καλα ως τον Ιουλιο. Επειτα, ετσι ξαφνικα αποφασισαν να μην ξαναγεννησουν.
Τωρα εχω μια γερασμενη αποικια, αυγωμενη γαριδα εχω να δω εδω και μηνες και ο αριθμος τους εχει μειωθει στο μισο.
Στο ιδιο ενυδρειο οι blue pearl συνεχιζουν να αναπαραγονται κανονικα, οχι ομως και οι CRS !!
Αυτο ειναι ενδεικτικο του ποσο ευαισθητες και περιεργες γαριδες ειναι..
Οταν λοιπον καποιος αποφασιζει απο red cherry να παει σε CRS, θα πρεπει να σκεφτει οτι ειναι παρομοιο σαν να πηγαινει απο τα guppy στους δισκους.

Οντως δεν ειναι τοσο δυσκολες, αλλα θελει καλο διαβασμα, προετοιμασια, σωστο ενυδρειο (καλυτερα species tank) πανω απο 50 λιτρα, χαμηλο ΡΗ και σκληροτητες, πεντακαθαρο νερο με μηδενικα νιτρικα, πολυ καλη φιλτρανση, πολυ καλη διατροφη, σωστο φωτισμο, μικρες και συχνες αλλαγες, θερμοκρασια κατω των 25 ( με οριο τους 28 ) , ξεκινημα με τουλαχιστον 10 ατομα (ξερω ειναι ακριβες αλλα...) και κυριως...σταθεροτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-11, 03:21
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

εγω ειχα παρει 6 γαριδουλες, μεσα σε 2-3 μερες εχασα μια, οποτε μεινανε 5. της ειχα σε ενα αλλο ενυδρειο κοινονικο για 2μηνες περιπου, αλλα δεν εβλεπα ουτε γεννες ουτε τιποτα, και ετσι αποφασισα και αδειασα απο ζωντανα εναν κυβο 45χ45χ45 που ειχα και τις εβαλα εκει αγοραζοντας αλλες 5 . οποτε τις εχω 10, οι καινουριες μου βεβαια ειναι πιο μικρες αλλα ευελπιστω μεσα σε κανα μηνα να δω καμια αυγομενη. παντως στα λιτρα μου ουτε που φενονται οι γαριδες, ειναι ελαχιστες ετσι, οποτε μου περισευουνε 30 ευρωπουλα θα χτυπαω μια 5αδα ωστε να της κανω καμια 20αρια στο συνολο μπας και δω προκοπη, σε πεχα γυρω στο 7 τις εχω με πεντακαθαρο νερο φυτεμενο με 2 μεγαλες ριζες μεσα οποτε και κρυψονες εχουνε και απο ολα. τωρα θα δειξει και εγω στην αρχη ειμαι παντως
καλη τυχη και σε σενα και μην φοβασαι στην διατυρηση τους αφου τους κανεις καλη προσαρμογη δεν ειναι δυσκολες. τις ρουτινες σου να προσεχεις και ολα θα πανε καλα, για γεννες δεν μπορω να σου εγγυηθω, γιατι πρεπει να παιζουνε πολλα με αυτες τις γαριδουλες!
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-11, 10:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

"ξεκινησα" με μια 11 αδα (απο βαμμενο χαλικι σε αλλο ενυδρειο εχασα αυτες που ειχα παρει οποτε αλλαξα χαλικι και εβαλα νεες). απο αυτες δεν εχασα καμια. εχουν μεγαλωσει αρκετα κι εχω 3 αυγωμενες.....τις προσεχω πολυ οσον αφορα ποιοτητα νερου...κι ελπιζω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-11, 05:57
el.stel Ο χρήστης el.stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ας πω και εγώ την δικια μου ιστορία. Ξεκίνησα με 5 CRS σε 80 λίτρα και έχασα μια μετα από 2 εβδομάδες. Μετα από 3 εβδομάδες παρατήρησα μια έτοιμη να γεννήσει. Τρελός από τη χαρά μου παρατηρούσα τότε το ενυδρείο καθημερινά, από άκρη σε άκρη, περιμένοντας με ανυπομονησία. Έτσι κατάφερα να δω μερικά μικροσκοπικά νεογέννητα. Ήμουν τρισευτυχισμένος. Και μετα απλά τα έχασα … Έψαχνα με τον μεγεθυντικό αλλά τίποτα.
Μετα από μερικές μέρες βρήκα ένα. Είχα ξεκινήσει και ένα thread εδώ πριν κανά 2μηνο και ρωτούσα τους έμπειρους του forum για συμβουλές, μιας και η μοναδική θηλυκιά μου, ήταν πάλι ετοιμόγεννη.

Έτσι λοιπόν κατέληξα στο ότι τα πρώτα νεογέννητα μου τα έφαγαν τα τετρας που έχω μαζί τους στο ενυδρείο (μεγάλη βλακεία αλλά δεν μπορούσα να τα διώξω). Αφού βάλω λοιπόν την μάνα σε μια γενηστρα με moss και φεύγω μια εβδομάδα για Άμστερνταμ. όταν γύρισα και άρχισα με αγωνία να παρατηρώ το ενυδρείο, νόμισα πως ήμουν ακόμα υπό την επήρεια της μαριχουάνας. Βλέπω 4 μικρά τα οποία ήταν προφανώς από την πρώτη γέννα και μέσα στη γεννηστρα, καμιά 12αρια!!!

Μέχρι σήμερα όλα πάνε τέλεια. Περιμένω να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά πριν να τα βγάλω έξω και γίνουν τροφή για τα θηρία πάλι.
Το ενυδρείο μου είναι φουλ φυτεμένο με μπουκάλα CO2 με ελάχιστα λιπάσματα σε αραιά χρονικά διαστήματα, με Ph να κυμαίνεται μεταξύ 7 και 7,2 και ΚΗ=9 και GH=10. Έχω επίσης 4 red nose, 2 bee και 4 sunkist να τους κάνουν παρέα.

Τις 2 τελευταίες εβδομάδες ρίχνω και μια τροφή σε μορφή σκόνης για τα νεογέννητα CRS (shirakura – chi ebi) καθώς και την DIY τροφή του Raven. Έχω διαβάσει ότι σχεδόν υπάρχει στο διαδίκτυο για CRS και απορώ γιατί δεν με έχει παρατήσει ακόμα η κοπέλα μου.

Αυτές τις λίγες πληροφορίες και από μένα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 22-02-11 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-11, 13:26
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Οι Blue tiger γέννησαν, οι Blue pearl γέννησαν, οι babaulti γέννησαν, οι yellow fire παραγέννησαν,

οι μόνες που δεν κατάφερα να δω μικρά ήταν οι sulawesi(έφτασα μέχρι αβγά αλλά όχι μικρά) και οι tiger tooth CRS.
Μου έχει μείνει απωθημένο με αυτές τις γαρίδες κι ελπίζω κάποια στιγμή να ξαναπροσπαθήσω και να τα καταφέρω με πιο σωστό setup και φυσικά περισσότερα λίτρα ειδικά για τις crs.

Φυσικά με τον πρώτο καύσωνα του καλοκαιριού με αποχαιρέτησαν οι περισσότερες και δεν κατάφερα ποτέ να δω μικρό να ενηλικιώνεται.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-11, 16:17
el.stel Ο χρήστης el.stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Δηλαδή ρε παιδιά οι θάνατοι με τις καλοκαιρινές ζεστες, είναι αναπόφευκτοι? Ούτε με ανεμιστηράκια ή κανα άλλο κόλπο δεν τους αποφεύγω? Για να ξέρω τι να περιμένω ρωταω…
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-11, 19:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Στο 200αρι που τις εχω, ολο το καλοκαιρι δουλευει μεγαλος ανεμιστηρας στην επιφανεια και στο δωματιο υπαρχει κλιματιστικο που δουλευει με τους καυσωνες ακαταπαυστα.
Στα μικρα ενυδρεια , εως 100 λιτρα με ανεμιστηρακια κανεις ανετα δουλεια αλλα θελει προσοχη στην εξατμιση ωστε να μην σκαμπανεβαζουν οι σκληροτητες και το tds.

Για να εχει κανεις το κεφαλι του ησυχο, αν εχει μεγαλο ενυδρειο με πολλες (ακριβες) CRS ,αξιζει η επενδυση σε ενα chiller αλλα κοστιζει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-11, 20:16
el.stel Ο χρήστης el.stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2010
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 200αρι που τις εχω, ολο το καλοκαιρι δουλευει μεγαλος ανεμιστηρας στην επιφανεια και στο δωματιο υπαρχει κλιματιστικο που δουλευει με τους καυσωνες ακαταπαυστα.
Στα μικρα ενυδρεια , εως 100 λιτρα με ανεμιστηρακια κανεις ανετα δουλεια αλλα θελει προσοχη στην εξατμιση ωστε να μην σκαμπανεβαζουν οι σκληροτητες και το tds.

Για να εχει κανεις το κεφαλι του ησυχο, αν εχει μεγαλο ενυδρειο με πολλες (ακριβες) CRS ,αξιζει η επενδυση σε ενα chiller αλλα κοστιζει

Ο ανεμιστήρας δουλεύει και αυτός μέρα νύχτα? Το ενυδρείο σου είναι ανοιχτό?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-11, 20:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι και στα 2.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-11, 22:55
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινησα με 11 bee και CRS και λογω μικρου ενυδρειου και καποιου ατυχηματος, εχασα τις περισσοτερες. Αγορασα αλλες 4 και τις εβαλα σε 200 λιτρα. Γρηγορα αναπαραχθηκαν και μετα απο 4-5 μηνες εφτασα να εχω πανω απο 100. Ολα πηγαιναν καλα ως τον Ιουλιο. Επειτα, ετσι ξαφνικα αποφασισαν να μην ξαναγεννησουν.
Τωρα εχω μια γερασμενη αποικια, αυγωμενη γαριδα εχω να δω εδω και μηνες και ο αριθμος τους εχει μειωθει στο μισο.

Εχεις δοκιμασει να κανεις καποια ανανεωση στο 'αιμα' της αποικιας?
Μπορει αν εχεις πεσει σε προβληματικα γονιδια ο γονοτυπος, μετα απο αρκετες γενεες, να μη δινει γενετικα ωριμους απογονους!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-11, 23:53
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν εχεις πεσει σε προβληματικα γονιδια ο γονοτυπος, μετα απο αρκετες γενεες, να μη δινει γενετικα ωριμους απογονους!!
Χρήστο τι ακριβώς σημαίνει αυτό.... πρώτη φορά το συναντώ, αν το έχεις διαβάσει κάπου βάζεις σε παρακαλώ το λινκ να το μελετήσω

Αλέξανδρε, ένα παράδειγμα για chiller...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-11, 00:32
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Aφορα σχεδον ολους τους ζωντανους οργανισμους!!Δεν αναφερθηκα για τις συγκεκριμενες γαριδες..
Αν π.χ εχουμε μια αποικια, η οποια ξεκιναει απο λιγα ατομα, τοτε μπορει στο μελλον, επιδη δεν υπαρχει ανανεωση στο DNA, να δημιουργηθουν μεταλλαξεις οι οποιες να αποκτησουν επικρατη χαρακτηρα!!Μια τετοιου ειδους μεταλλαξη μπορει να επιρεασει και τη σωστη αναπτυξη των γενετικων οργανων..
Το ξερω οτι ακουγετε λιγο ακραιο αλλα επιδη μπορει να συμβει ειπα μηπως συμβαινει και κατι τετοιο!!

Με μια προχειρη αναζητηση δεν βρηκα κατι σχετικο για να βαλω καποιο λινκ!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-11, 03:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν ισχυει στις γαριδες αυτο. Η κλειστη εκτροφη γινεται εδω και δεκαετιες στις CRS και το μονο αρνητικο ειναι οτι μειωνεται το γονιδιακο αποθεμα με αποτελεσμα να γινονται πιο ευαισθητες. Οι ικανοτητα αναπαραγωγης ομως δεν επηρεαζεται..
Εχω red cherry εδω και 3 χρονια χωρις να εχω εισαγει νεο αιμα. Γινονται ολο και καλυτερες μετα απο επιλογη και αναπαραγονται με τους ιδιους ρυθμους.

Στις CRS η αρση της αναπαραγωγης ειναι συνηθισμενο προβλημα με αυτο το ειδος. Κατι να μην τους αρεσει, σταματανε να γεννανε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-11, 20:47
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Άλλος....
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-11, 15:32
Lucas123 Ο χρήστης Lucas123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-07-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Η δικια μου εμπειρια εχει δυο πλευρες. Μεγαλωσα και αναπαρηγαγα CRS τουλαχιστον 10 γεννιες την πρωτη φορα χωρις καμια δυσκολια,η αποικια ξεκινησε απο 10 ατομα. Δυστηχως ολες απεβιωσαν λογω υψηλης θερμ/σιας.
Η δευτερη φορα ειναι και συνεχιζει να ειναι καταστροφικη, μια επιθεση απο πλαναρια και οι απωλειες διαδεχονται η μια την αλλη , μετα απο θεραπεια δειχνει να σταθεροποιειται η κατασταση. Παραδοξως δειχνουν να ζουν καλυτερα σε πιο σκληρο νερο απο το προτεινομενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-11, 01:28
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Μετα απο περιπου 2 χρονια με τις crs, μπορω να πω οτι ειχα καποιες πετυχημενες γεννες.

Ολες η Γαριδες μου αυγωθηκανε στο μεγαλο μου ενυδρειο των 500lt, το οποιο εχει σχεδον παντα σταθερη θερμοκρασια με chiller, καθως και σταθερο ph, αλλα και οι παραμετροι του ενυδρειου πολυ δυσκολα αλλαζουν καθως εχει αλλα περιπου 240lt sump, γεμματα απο siporax κτλ.

Εκει λοιπον αφου ειναι κοινωνικο το ενυδρειο βλεπω οτι χανω πολλα νεογεννητα τις πρωτες μερες της ζωης τους απο διαφορους θυρευτες.

Μεταφεροντας 4 αυγωμενες γαριδες, το καλοκαιρι σε 30αρι ενυδρειο καταφερα να παρω περιπου στο 20-30 μικρα με καλυτερους χρωματισμος και χωρις καμια απωλεια μεγαλωσανε και ενiληκιωθηκαν.

Αξιο παρατηρησης ειναι οτι ποτε μα ποτε σε 30αρι ενυδρειο δεν καταφερα να δω αυγωμενη γαριδα μεσα σε αυτο καθως ηδη ζουν μεσα περιου ενα χρονο.

Το καλοκαιρι στο 30αρι εχασα αρκετες καθως ελειπα απο το σπιτι αρκετο καιρο και στομωσε το φιλτρο.

Το Δυσκολο για εμενα ειναι οτι αυτες οι γαριδες, δυσκολευονται αν δεν υπαρχουν ακριβεις συνθηκες να κατεβασουν αυγα.

Τα 30αρια, αν και εχουν οτι μπορει να εχει ενα συγχρονο ενυδρειο δεν μπορει να κρατησει απολυτες τις τιμες που θελουν αυτες οι γαριδες.

Ο πληθυσμος μου και στα 3 ενυδρεια αυτην την στιγμη ειναι πανω απο 100 γαριδουλες αλλα δυστηχως απο grade δεν παμε καλα.

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:46
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-11, 01:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν αυγωνουν μερικες φορες γιατι δεν εκδυονται. Σε λαθος συνθηκες δεν αλλαζουν εξωσκελετο με αποτελεσμα με τον καιρο να σκληραινει, να μην μεγαλωνουν σωστα αλλα και να μην...γεννανε.
Το ιδιο εχω παθει κι εγω. Παρατηρησα κατι που τοσο καιρο μου διεφευγε. Οι γαριδες μου (CRS & Bee) εχουν απο το καλοκαιρι να κανουν εκδυση γι αυτο και δεν αυγωνουν.
Εκτος απο τον προσδιορισμο και λυση του προβληματος που το προκαλει, αλλη λυση ειναι το mosura eros, ή ταισμα με σπανακι που προκαλει εκδυση.
Αρχισα ηδη να αλλαζω τις παραμετρους νερου, αν δεν δω συντομα αποτελεσμα λεω να παραγγειλω το EROS μπας και αρχισουν παλι οι γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-11, 01:49
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, ένα παράδειγμα για chiller...
Chiller= μηχανημα για την ψυξη του ενυδρειακου νερου μας.
Κατι σαν το ψυγειο στο σπιτι σου μονο που δεν βαζεις μεσα τροφιμα αλλα απο εκει περναει το νερο του φιλτρου σου και ψυχεται.

Πανω απο 100lt πιστευω οτι ειναι αναγκαιο να εχεις ενα τετοιο σπιτι καθως με ανεμιστηρες το καλοκαιρι υπαρχει μεγαλη απωλεια νερου απο την εξατμιση και χαλανε οι συνθηκες του ενυδρειου πραγμα που ειναι καταστροφικο αν θελεις αναπαραγωγη αυτου του ειδους.

Καταληλες συνθηκες για εγκατασταση των crs στο ενυδρειο μας.
θερμοκρασια (μεγαλες διαφορες ειναι σιγουρο οτι θα εχεις απωλειες
σταθερο ph (απαραιτητο για αναπαραγωγη)
Νερο χωρις καθολου νιτρικα ή ελαχιστα νιτρικα οπως ειχε αναφερει ο αλεξανδρος μεχρι 5.
Το tds να μην ξεπερναει το 120. Αντιγραφω αυτα που εχω ρωτησει κατα καιρους. (αν δεν γνωριζεις τι ειναι το tds, ειναι τα μεταλικα στοιχεια συνολικα που εχει το νερο σου total disolved solids).
Για να πετυχουμε κατι τετοιο θα χρειαστουμε τις αλλαγες νερου να εχουμε καθαρο νερο οποτε χρειαζομαστε νερο απο A.O. A.O = Αντιστροφη οσμωση, μηχανημα που ξεχωριζει το "καθαρο νερο" απο τα μεταλλικα στοιχεια του.

Αυτα τα λιγα.

(Τα αναγραφεντα μου, παραπανω ειναι καθαρα δικες μου παρατηρησεις και μπορει να διαφερουν απο την ορθοτητα ή τις αλλες παρατηρησεις συνφορουμιτων).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχισα ηδη να αλλαζω τις παραμετρους νερου, αν δεν δω συντομα αποτελεσμα λεω να παραγγειλω το EROS μπας και αρχισουν παλι οι γεννες.

Σε τι παραμετρους κρατας αυτες τις γαριδουλες alx?

Εγω τις εχω σε 6,8, και σταθερη θερμοκρασια στους 23,5.
Αν και στους 24,5 ειχα περισοτερες γεννες, ο εξωσκελετος βλεπω οτι αλλαζει και στο μικρο το ενυδρειο που εχει μονο crs μεσα. Και ετσι ομως δεν αυγωνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-11, 02:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων



Σε τι παραμετρους κρατας αυτες τις γαριδουλες alx?

Εγω της εχω σε 6,8, και σταθερη θερμοκρασια στους 23,5.
Αν και στους 24,5 ειχα περισοτερες γεννες, ο εξωσκελετος βλεπω οτι αλλαζει και στο μικρο το ενυδρειο που εχει μονο crs μεσα. Και ετσι ομως δεν αυγωνουν.
Νερο 100% οσμωση.
ΚΗ 0-1
Gh δεν εχω τεστ -υπολογιζω γυρω στο 4-6 με την χρηση seachem equilibrium
θερμοκρασια 24
Το ΡΗ ειναι το μεγαλο μου προβλημα. Μετα απο ενα χρονο και ακομα παραμενει πανω απο 7 και προσφατα με την χρηση φιλτρου-καταρρακτη και αυξηση της αναταραξης φτανει μεχρι 7,2.
TDS (ισως εκει ειναι το λαθος) πολυ χαμηλο...τελευταια μετρηση 35-40
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-03-11, 10:30
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Νερο 100% οσμωση.
ΚΗ 0-1
Gh δεν εχω τεστ -υπολογιζω γυρω στο 4-6 με την χρηση seachem equilibrium
θερμοκρασια 24
Το ΡΗ ειναι το μεγαλο μου προβλημα. Μετα απο ενα χρονο και ακομα παραμενει πανω απο 7 και προσφατα με την χρηση φιλτρου-καταρρακτη και αυξηση της αναταραξης φτανει μεχρι 7,2.
TDS (ισως εκει ειναι το λαθος) πολυ χαμηλο...τελευταια μετρηση 35-40
εχω παρατηρησει οτι οταν κατεβαζω το tds κατω απο 80 εχω απωλειες, και δεν βλεπω να αλλαζουν και τον σκελετο τους.

Παρε εναν κοντρολλερ ρε alx.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-03-11, 16:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αυτο ακριβως σκοπευω να κανω. Απεκτησα νεο συστημα διοξειδιου απο δωρο φιλου (ευχαριστω Γιωργη) και θα μεταφερω και τον controller απο το φυτεμενο (οπου δεν τον χρειαζομαι) στο γαριδοενυδρειο.
Κι εγω πιστευω οτι ο συνδυασμος υψηλου ΡΗ με πολυ χαμηλο tds ειναι αυτο που προκαλει τα προβληματα. Θα αρχισω σιγα σιγα αλλαγες νερου με μιξη Α/Ο-βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-03-11, 22:04
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Βλέπω ότι τελικά υπάρχει ενδιαφέρον για τις CRS αλλά και εμπειρία από συνχομπίστες

Για να βγάλω μια άκρη συνοψίζω…

Καθαρό νερό με σταθερές παραμέτρους (όπως τις δίνουν οι ειδικοί για αναπαραγωγή)

TDS: 150 to 220,
PH: 6.0 to 6.5
KH: 2 ή πιο κάτω
GH: 4 έως 6
Θερμοκρασία: 24C έως 26C

(ερώτηση… οι συνθήκες νερού στα καταστήματα που τις πουλάνε αυτές είναι; )

Οπότε καλά είναι το ενυδρείο να είναι κάπου 100 λίτρα με σωστά φίλτρα, οι γαρίδες μόνες τους και να έχουμε όργανα-τεστ μέτρησης παραμέτρων νερού.

Συστηματικές αλλαγές νερού με χρήση νερού αντίστροφης όσμωσης

(ερώτηση… αν είναι 100% όσμωσης προσθέτουμε κάτι στο νερό… π.χ. ιχνοστοιχεία; )

Υπάρχει θέμα με την ζέστη, οπότε θέλουμε ψύκτη νερού για να διατηρείτε στους 24C έως 26C.

Καλά είναι να δίνουμε ειδικές τροφές.

Κάτι άλλο;;; Κάποιος άλλος;

Έχει κάποιος grade S και πάνω;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-03-11, 22:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω και λιγες μερες εχω τα πρωτα μου μωρα crs...
προσπαθω να κρατω ΚΗ 1-2, GH 4-5, tds<120 μιας και δε βαζω διοξειδιο το ph οσο ειναι απο μονο του δε μπορω να κανω κατι για να το αλλαξω (δε θελω να βαζω τυρφη, ειδικα υποστρωματα κ.τ.λ. χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι σωστο αυτο που κανω)
νερο απο ΑΟ και Mineral salt της sera για να πιασω επιθημητες σκληροτητες. μειξη τροφων για γαριδες απο διαφορες εταιρειες και συχνες αλλαγες. ο χρονος θα δειξει αν ο γονος επιβιωσει..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-11, 22:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θερμοκρασία: 24C έως 26C
Καλυτερα 22-23.
Στους 24-25 γεννανε με πιο γρηγορους ρυθμους αλλα μειωνεται ο μεσος ορος ζωης τους. Λογικο...αφου αυξανεται ο μεταβολισμος τους.
Πανω απο 25 βαθμους (με οριο τους 27-28 ) μονο για συντομο διαστημα (καυσωνας πχ).

Παράθεση:
(ερώτηση… οι συνθήκες νερού στα καταστήματα που τις πουλάνε αυτές είναι; )
Δυστυχως οχι ! οποτε ρωταμε σε τι συνθηκες γεννηθηκαν (χλωμο να ξερει το καταστημα) και κανουμε μετρησεις στο νερο που τις αγορασαμε. Η προσαρμογη, περιττο να πω, οτι πρεπει να γινει με τρομερη προσοχη και μεγαλη υπομονη. Ακομα και 4 ωρες προσαρμογης δεν ειναι πλεονασμος.

Παράθεση:
(ερώτηση… αν είναι 100% όσμωσης προσθέτουμε κάτι στο νερό… π.χ. ιχνοστοιχεία; )
Κατεληξα απο δικο μου παθημα (αρση αναπαραγωγης) οτι το καλυτερο ειναι μειξη, νερου Α/Ο με δικτυου. Στην φυση μπορει αυτες οι γαριδες να ζουνε σε πολυ οξινα νερα με μηδενικες σκληροτητες και χαμηλο tds αλλα εκει τρεφονται με λασπη, ιλύ και πετρωματα. Αν κανεις προσεξει πολυ καλα την διατροφη τους, μπορει να τις κρατησει και σε καθαρη οσμωση με προσθηκη ιχνοστοιχειων. Ιχνοστοιχεια για ανορθωση γενικης σκληροτητας και εμπλουτισμο με μεταλλα και ιχνοστοιχεια βγαζουν ολες οι μεγαλες εταιριες που ειδικευονται σε αυτες τις γαριδες. Απ οτι ακουω ομως δεν ειναι και τοσο οικονομικα τα προιοντα αυτα. Επισης υπαρχουν στο εμποριο, mineral blocks , σαν λευκες πετρουλες ασβεστη μοιαζουν, τα οποια παρεχουν στις γαριδες στοιχεια απαραιτητα για το κελυφος τους.


Παράθεση:
εδω και λιγες μερες εχω τα πρωτα μου μωρα crs...
προσπαθω να κρατω ΚΗ 1-2, GH 4-5, tds<120 μιας και δε βαζω διοξειδιο το πεχα οσο ειναι απο μονο του δε μπορω να κανω κατι για να το αλλαξω (δε θελω να βαζω τυρφη, ειδικα υποστρωματα κ.τ.λ. χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι σωστο αυτο που κανω)
νερο απο ΑΟ και Mineral salt της sera για να πιασω επιθημητες σκληροτητες. μειξη τροφων για γαριδες απο διαφορες εταιριες και συχνες αλλαγες. ο χρονος θα δειξει αν ο γονος επιβιωσει..
Μπραβο Πανο ! να σου ζησουν.
Και θα σου ζησουν αν προσεξεις να εχουν 2 πραγματα: Πεντακαθαρο νερο με μηδενικα νιτρικα, και τροφη.
Μπορεις να ριξεις 2-3 ξερα φυλλα (almond, μανολια, πλατανο, βελανιδια) γιατι τα μικρα τις πρωτες μερες τρεφονται με αλγες και βιοφιλμ. Επισης μια τροφη σε σκονη, πλουσια σε σπιρουλινα κανει μερικες φορες την διαφορα στην επιβιωση τους.
Γενικα οι CRS εχουν απο τις πιο χαμηλες βιωσιμοτητες στον γονο τους και επιβαλλεται να δινουμε προσοχη σε καθε γεννα.
Αν σκεφτει κανεις οτι το νεογεννητο θα δωσει τους πρωτους του απογονους στην ηλικια των 6 μηνων, καθε μικρο ειναι πολυτιμο για την αποικια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:57
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-11, 00:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τις συμβουλες Αλεξανδρε. θα ριξω almond που εχω.

ξεχασα να πω πως οταν τις εφερε εδω ο πετσοπας του ειπα να μου κρατησει νερο απο το σιγκαπουρεζο. οι τιμες ηταν κΗ 2 gH 5 και αυτες κρατησα και στο ενυδρειο μου. το tds ηταν ανεβασμενο καπου στο 220...αλλα το θεωρησα λογικο με τοσες γαριδες σε μια μικρη ποσοτητα νερου για πολλεεεες ωρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-11, 00:52
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω ότι τελικά υπάρχει ενδιαφέρον για τις CRS αλλά και εμπειρία από συνχομπίστες

Για να βγάλω μια άκρη συνοψίζω…

Καθαρό νερό με σταθερές παραμέτρους (όπως τις δίνουν οι ειδικοί για αναπαραγωγή)

TDS: 150 to 220,
PH: 6.0 to 6.5
KH: 2 ή πιο κάτω
GH: 4 έως 6
Θερμοκρασία: 24C έως 26C

(ερώτηση… οι συνθήκες νερού στα καταστήματα που τις πουλάνε αυτές είναι; )

Οπότε καλά είναι το ενυδρείο να είναι κάπου 100 λίτρα με σωστά φίλτρα, οι γαρίδες μόνες τους και να έχουμε όργανα-τεστ μέτρησης παραμέτρων νερού.

Συστηματικές αλλαγές νερού με χρήση νερού αντίστροφης όσμωσης

(ερώτηση… αν είναι 100% όσμωσης προσθέτουμε κάτι στο νερό… π.χ. ιχνοστοιχεία; )

Υπάρχει θέμα με την ζέστη, οπότε θέλουμε ψύκτη νερού για να διατηρείτε στους 24C έως 26C.

Καλά είναι να δίνουμε ειδικές τροφές.

Κάτι άλλο;;; Κάποιος άλλος;

Έχει κάποιος grade S και πάνω;
Γιάννη το TDS δεν θα πρέπει να είναι τόσο υψηλό, οι περισσότεροι εκτροφείς αναφέρουν TDS 100 με 150 και γενικά <120, αυτό τουλάχιστον έχω διαβάσει εγώ.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:59
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-03-11, 08:46
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω για τις συμβουλες Αλεξανδρε. θα ριξω almond που εχω.

ξεχασα να πω πως οταν τις εφερε εδω ο πετσοπας του ειπα να μου κρατησει νερο απο το σιγκαπουρεζο. οι τιμες ηταν κΗ 2 gH 5 και αυτες κρατησα και στο ενυδρειο μου. το tds ηταν ανεβασμενο καπου στο 220...αλλα το θεωρησα λογικο με τοσες γαριδες σε μια μικρη ποσοτητα νερου για πολλεεεες ωρες.
πανο σε τι ενυδρειο κρατας τις γαριδουλες σου και γενικα με τι φιλτρα-υλικα το δουλευεις.

Οι γαριδες σου ειναι καποιο υψηλο Grade η ειναι b-c κτλ που ειναι πιο ευκολες στην αναπαραγωγη τους.

Φιλικα Χρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-03-11, 10:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι grade Α και S. δυστυχως απο βαμμενο χαλικι εχασα την πρωτη μου αποικια απο SS και no entry
δουλευω με αεροφιλτρο (οχι αυτα με το σφουγγαρι αλλα με το πλαστικο κουτι καπως ετσι http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...93&tx=73&ty=56 ) σε 20 λιτρα ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ και εχω γεννες. κΗ 1-2 ...gH 3-4...pH 7....
siporax και υαλοβαμβακα απο υλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο γαριδοενυδρείου 22 λίτρα geogo Ενυδρεία με ασπόνδυλα 4 05-05-11 09:40
Αρχάριος - Συμβουλές για στήσιμο γαριδοενυδρείου StelMex Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 5 03-03-11 04:28
Προετοιμασία "Γερμανικού" γαριδοενυδρείου Alex_Salonica Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 10-02-10 00:45
Δυσκολίες για έναν αρχαριο kalagio Malawi 21 24-06-08 20:50
Δυσκολίες προσαρμογής johnny98130 Δίσκοι 25 09-10-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10701 seconds with 13 queries