Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-17, 18:06
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Caridina babaulti

Εδω και 10 μερες διαβαζω για αυτο το ειδος και σημερα αγορασα 5 που θα φτασουν σε 2 3 μερες και θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις εχει εμπειρια με το ειδος και προβληματα που αντιμετοπισε. Θα μπουνε μαζι με κατι ρεδ τσερι σε ενα 25λ φυτευμενο μεχρι να μεγαλωσει ο πλυθησμος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-17, 11:44
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ποιο τύπο Caridina babaulti θα πάρεις; από χομπίστα;

Γενικά είναι σχετικά εύκολες στην διατήρηση τους για κάποιον που έχει εμπειρία με γαρίδες π.χ. με red cherry.

Το ενυδρείο σου είναι μικρό και θα έχεις θέματα που θα σε κουράσουν και δύσκολα θα δεις τον πληθυσμό να αυξάνεται π.χ. διακυμάνσεις στις παραμέτρους νερού, ανταγωνισμό με τις red cherry, συνθήκες κορεσμού κλπ. Καλά είναι να μπουν μόνες τους σε φυτεμένο ενυδρείο πάνω από 40 λίτρα.

Επίσης ο αρχικός πληθυσμός σου είναι μικρός. Μια ομάδα των 10 με 20 νεαρών ατόμων είναι καλά για μια πρώτη αποικία η οποία θα πάρει τα πάνω της όταν θα αρχίσουν την αναπαραγωγή τα πρώτα δικά σου μικρά, δηλαδή μετά από 3 μήνες.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-17, 12:14
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

25λ θεωρείται μικρό για φυτεμένο με γαρίδες ή για τις συγκεκριμένες; Κάτι nano 20λ που λανσάρουν dennerle και άλλες εταιρείες σαν γαριδάδικα είναι συνταγή για αποτυχία δηλαδή;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-17, 15:58
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτος αλλα το σχεδιο ειναι πως σιγα σιγα θα μπουνε και σε αλλα 3 ενυδρεια φυτευμενα και τελικος θα φτιαξω μια εσωτρρικου χωρου λιμνουλα μονο γις γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-17, 17:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σε 30 λίτρα είχα βάλει και εγώ μια ομάδα περίπου 10 γαρίδες μαζί με neocaridina orange. Δεν τις είδα να αναπαράγονται και τελικά ο πληθυσμός χάθηκε. Πιστεύω ότι έφταιξε το μικρό ενυδρείο σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό από τις neocaridina. Τώρα έχω βάλει μια νέα ομάδα 10 άτομα πάλι σε 80 λίτρα φυτεμένο και περιμένω να πολλαπλασιαστούν.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-17, 17:45
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 30 λίτρα είχα βάλει και εγώ μια ομάδα περίπου 10 γαρίδες μαζί με neocaridina orange. Δεν τις είδα να αναπαράγονται και τελικά ο πληθυσμός χάθηκε. Πιστεύω ότι έφταιξε το μικρό ενυδρείο σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό από τις neocaridina. Τώρα έχω βάλει μια νέα ομάδα 10 άτομα πάλι σε 80 λίτρα φυτεμένο και περιμένω να πολλαπλασιαστούν.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Καλη τυχη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-17, 07:29
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
25λ θεωρείται μικρό για φυτεμένο με γαρίδες ή για τις συγκεκριμένες; Κάτι nano 20λ που λανσάρουν dennerle και άλλες εταιρείες σαν γαριδάδικα είναι συνταγή για αποτυχία δηλαδή;
Τα 20 λίτρα είναι μικρό για κάθε είδους αποικία γαρίδων.

Τα 20λιτρα που λανσάρουν είναι ειδικά και για έμπειρους χομπίστες. Βασικά χαρακτηρίζονται ως ενυδρεία ειδικού σκοπού (άρα μικρής διάρκεια) που στήνονται για συμμετοχή σε εκθέσεις, διαγωνισμούς κλπ και αφού φωτογραφηθούν ξεστήνονται και από την αρχή ξανά. Όσοι τα διατηρούν για μεγάλα διαστήματα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω τους.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-17, 08:24
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Να παραθέσω και την δική μου άποψη.
Τα 25 lit. ενυδρείο ειναι μια χαρά σαν χώρος για να αρχίσεις μια αποικία με 10-20 ατομα . Πέντε ειναι σίγουρα λίγες.
Επειδή οι γαρίδες ειναι κοινωνικές και ζουν σε μεγαλες αποικίες, αισθάνονται ανασφάλεια όταν είναι μία εδώ και η άλλη πολύ..παρακάτω. Τότε έχουν την τάση να κρύβονται και να μην βλέπεις καμμία τελικά.
Απλά λόγω του μικρού όγκου νερού χρειάζεται προσοχή στις μεγάλες αλλαγές νερού - να φτιάχνεται σωστά το νερο πρώτα - όπως και στην τακτικότητα της συντήρησης του μικρού ενυδρείου. Δεν υπάρχουν ανοχές για να το παραμελείς
Όταν με το καλό ξεπεράσουν τις 80-10..φροντίζεις για μεγαλύτερο χώρο.
Το δικό μου ενύδρειο με τις Babaulti Green ειναι 22 λιτ. Έχει μέσα τουλάχιστον 80. Οι θηλυκες οταν αυγώνονται και κάνουν την πράσινη γραμμή στην ράχη..είναι από τις πιό όμορφες γαρίδες
Η συγκατοίκηση με Red Cherry δεν είναι καλή ιδέα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-17, 19:34
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παραθέσω και την δική μου άποψη.
Τα 25 lit. ενυδρείο ειναι μια χαρά σαν χώρος για να αρχίσεις μια αποικία με 10-20 ατομα . Πέντε ειναι σίγουρα λίγες.
Επειδή οι γαρίδες ειναι κοινωνικές και ζουν σε μεγαλες αποικίες, αισθάνονται ανασφάλεια όταν είναι μία εδώ και η άλλη πολύ..παρακάτω. Τότε έχουν την τάση να κρύβονται και να μην βλέπεις καμμία τελικά.
Απλά λόγω του μικρού όγκου νερού χρειάζεται προσοχή στις μεγάλες αλλαγές νερού - να φτιάχνεται σωστά το νερο πρώτα - όπως και στην τακτικότητα της συντήρησης του μικρού ενυδρείου. Δεν υπάρχουν ανοχές για να το παραμελείς
Όταν με το καλό ξεπεράσουν τις 80-10..φροντίζεις για μεγαλύτερο χώρο.
Το δικό μου ενύδρειο με τις Babaulti Green ειναι 22 λιτ. Έχει μέσα τουλάχιστον 80. Οι θηλυκες οταν αυγώνονται και κάνουν την πράσινη γραμμή στην ράχη..είναι από τις πιό όμορφες γαρίδες
Η συγκατοίκηση με Red Cherry δεν είναι καλή ιδέα...
Εχω αλλο ενα αδειο 20λ να βαλω μεσα απο αλλα ενυδρεια χαλικη και να τις βαλω εκει μετα απο 2 εβδομαδες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 20 λίτρα είναι μικρό για κάθε είδους αποικία γαρίδων.

Τα 20λιτρα που λανσάρουν είναι ειδικά και για έμπειρους χομπίστες. Βασικά χαρακτηρίζονται ως ενυδρεία ειδικού σκοπού (άρα μικρής διάρκεια) που στήνονται για συμμετοχή σε εκθέσεις, διαγωνισμούς κλπ και αφού φωτογραφηθούν ξεστήνονται και από την αρχή ξανά. Όσοι τα διατηρούν για μεγάλα διαστήματα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω τους.
οπως ειπα οι γαριδες μπαινουν εκει μεχρι να στρωθει ο βυθως για ενα αλλο αδειο 25 λ και τελικος θα μπουνε και σε αλλα 2 μεγαλυτερα ενυδρεια 5 ξερω πως ειναι λιγες αλλα προσπαθω να κανω και ενα 200λ σε πλαστικο κουτι και να ειναι ετοιμο για γαριδες και μπορει τετρα για ποπουλατιον κοντρολ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilisk : 12-09-17 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-17, 08:11
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αλλο ενα αδειο 20λ να βαλω μεσα απο αλλα ενυδρεια χαλικη και να τις βαλω εκει μετα απο 2 εβδομαδες?
-------------------------
Προτιμότερη ιδέα μου φαίνεται..
Έχεις φίλτρο/υλικά φίλτρου στρωμένα για να χρησιμοποιήσεις εκτός από το χαλίκι?
Αν ναί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 13-09-17 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-17, 15:30
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Προτιμότερη ιδέα μου φαίνεται..
Έχεις φίλτρο/υλικά φίλτρου στρωμένα για να χρησιμοποιήσεις εκτός από το χαλίκι?
Αν ναί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα
εχω 3 φιλτρα στωμενα αλλα ο βυθος ξερω πως χρειαζεται για τις γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-17, 08:07
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ναι βέβαια..Ξέπλυνε καλά με νερό του ενυδρείου το παλιό χαλίκι πριν το βάλεις στο καινούριο.. Μπορείς να συμπληρώσεις με φρέσκο χαλίκι αν δεν σε φθάνει. Μισό παλιό - μισό καινούριο ειίαι μια χαρά.. Πάντα ουδέτερα πετρώματα χρησιμοποιούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-17, 15:03
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βέβαια..Ξέπλυνε καλά με νερό του ενυδρείου το παλιό χαλίκι πριν το βάλεις στο καινούριο.. Μπορείς να συμπληρώσεις με φρέσκο χαλίκι αν δεν σε φθάνει. Μισό παλιό - μισό καινούριο ειίαι μια χαρά.. Πάντα ουδέτερα πετρώματα χρησιμοποιούμε.
Αυτο θα κανω! Ωραια αρα λυθηκε το προβλημα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνωριση γαριδων ( Caridina babaulti brown) klipitiklopos Γαρίδες του γένους Caridina 13 27-02-12 23:40
Αναπαραγωγη και διατηρηση caridina babaulti sp.blue platy Γαρίδες του γένους Caridina 1 26-05-11 22:23
Green Caridina Babaulti Eric Γαρίδες του γένους Caridina 6 15-06-10 16:06
babaulti shrimp sofianos7 Γαρίδες του γένους Caridina 10 30-11-08 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05044 seconds with 15 queries