Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-05-12, 23:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πανεμορφο.μου θύμισε το δικό μου...αντικατέστησε τις βαλισνέριες με crinum,ή κρυπτοκορύνες...και γω βαλισνέριες ειχα και ο συνχομπυστας που μου το επισήμανε ειχε δίκιο..απο πολλές απόψεις! συνέχισε έτσι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-05-12, 11:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Λοιπον, οταν διαβασα τον τιτλο ειπα απο μεσα μου "Ωχ ποιος ξερει τι πλαστικα καραβακια και αλλα περιεργα θα δουμε" και η πρωτη εικονα ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.
Συγχαρητηρια που μπηκες στο χομπυ με τις σωστες βασεις. (κσλυτερα δε γινοταν) Μακαρι ολοι ετσι να ξεκιναγαν
Μια λεπτομερεια, δεν εχω ασχοληθει ποτε με πλατανοφυλα (προσφατα μαζεψα κι εγω για δοκιμη αν και ηταν δυσκολο να βρω καταξερα, αλλα δεν τα εχω βαλει ακομα σε ενυδρειο αφου εχω ακομα catappa) ομως ΑΝ βγαζουν την ιδια μαυριλα με τα catappa η ποσοτητα που βλεπω ειναι οχι για blackwater αλλα για να βαψεις μετα το σπιτι μαυρο (οπως και να ναι θα το δεις. Θα μας πουν και οι master chef των περιεργων φυλλων τι παιζει)
H ριζα ειδικα ειναι all the money και την εχεις τοποθετησει πολυ ομορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 25-05-12, 14:09
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πληροφοριακα τα χλωρα φυλλα μπορουν να ξεραθουν και τεχνητα στο φουρνο. παιρνουμε τα φυλλα τα ξελπενουμε με αφθονο νερο, στη συνεχεια τα βαζουμε σε ενα ταψι η οτιδηποτε αλλο π.χ. αλουμινοχαρτο ,τα απλωνουμε σε ολη την επιφανεια και τα βαζουμε στο φουρνο σε χαμηλη θερμοκρασια για καποιες ωρες. οταν τα φυλλα παρουν ροδινο χρωμα τα βγαζουμε.
το ξερω οτι ακουγεται σαν συνταγη , αλλα ειναι ενας τροπος για γρηγορη αποξηρανση.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 25-05-12, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με αυτον τον τροπο αποστραγγιζονται οι χυμοι μεσα στο φυλλο (οπως στο δεντρο), ή ξεραινονται απλως αλλα μενουν μεσα του και μετα αποκτουν παλι υγρασια μεσα στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-05-12, 18:40
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με το φουρνο γινεται κατι αναλογο οπως και στο δεντρο, αλλα επιταχυνεται η ολη διαδικασια. θελει θερμοκρασια οχι πανω απο 80 βαθμους (δεν θυμαμαι καλα, πρεπει να ψαξω να βρω το βιβλιο) δεν ξερω αν εχεις διαβασει, ετσι κανουν αποξηρανση σε ξυλεια απο υλοτομιες που προοριζεται για επιπλα, οικοδομικη ξυλεια κ.τ.λ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-05-12, 14:54
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
πανεμορφο.μου θύμισε το δικό μου...αντικατέστησε τις βαλισνέριες με crinum,ή κρυπτοκορύνες...και γω βαλισνέριες ειχα και ο συνχομπυστας που μου το επισήμανε ειχε δίκιο..απο πολλές απόψεις! συνέχισε έτσι
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια, θα κοιτάξω να αλλάξω τις βαλισνέριες με κρυπτοκορύνες...!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, οταν διαβασα τον τιτλο ειπα απο μεσα μου "Ωχ ποιος ξερει τι πλαστικα καραβακια και αλλα περιεργα θα δουμε" και η πρωτη εικονα ηταν μια ευχαριστη εκπληξη.
Συγχαρητηρια που μπηκες στο χομπυ με τις σωστες βασεις. (κσλυτερα δε γινοταν) Μακαρι ολοι ετσι να ξεκιναγαν
Έχεις δίκιο για τον τίτλο, όταν τον διαβάζεις σε πηγαίνει σε κάτι πολύ απλό. Αλλά όντως είναι ένα ΠΑΙΔΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ να φτιάξω ένα μεγάλο ενυδρείο και με την βοήθεια πολλών από εδώ μέσα έφτιαξα αυτό που ήθελα (έχω ακόμα πολύ δρόμο όμως)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια λεπτομερεια, δεν εχω ασχοληθει ποτε με πλατανοφυλα (προσφατα μαζεψα κι εγω για δοκιμη αν και ηταν δυσκολο να βρω καταξερα, αλλα δεν τα εχω βαλει ακομα σε ενυδρειο αφου εχω ακομα catappa) ομως ΑΝ βγαζουν την ιδια μαυριλα με τα catappa η ποσοτητα που βλεπω ειναι οχι για blackwater αλλα για να βαψεις μετα το σπιτι μαυρο (οπως και να ναι θα το δεις. Θα μας πουν και οι master chef των περιεργων φυλλων τι παιζει)
H ριζα ειδικα ειναι all the money και την εχεις τοποθετησει πολυ ομορφα.
Δεν έχουν βγάλει και πολύ μαυρίλα να πω την αλήθεια...

Ελπίζω τώρα που θα μου στείλουν από το χωριό φύλλα από Βελανιδιά, Πλατάνου, Καρυδιάς και Καστανιάς (περιμένω δυο σακούλες σκουπιδιών) εάν τα βράσω όλα μαζί μήπως μου δώσουν το χρώμα που θέλω.

Να επισημάνω (δεν ξέρω εάν έκανα καλά) όταν έβρασα τα φύλλα το νερό ήταν από ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-05-12, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ποσοτητα ταννινων και χουμικων οξεων στο νερο δεν πρεπει να ειναι υπερβολικη και ανεξελεγκτα εισαγωμενη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-05-12, 16:01
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

ομορφη εικονα ομως πιστευω πως ολα αυτα τα φυτα που ανεφερες μπορει να χρωματιζουν το νερο , ομως εχουν και πολλες φαρμακευτικες ιδιοτητες που μπορει να μην αρεσουν στα ψαρια.. ειδικα σε τοσο μεγαλες ποσοτητες.
το νερο μπορεις να το χρωματισεις με ενα καινουριο ξυλο μοπανι.. δε θα βλεπεις τιποτα σε 2 μερες
επεισης ολα αυτα τα φυτα οταν σαπισουν αλλαζουν τη σκληροτητα του νερου και επιπλεον γεμιζουν με μικρα κομματακια σαπισμενου φυλλου που ειναι δυσκολο να συλλεξεις.
η δικη μου και παλι γνωμη ειναι οτι αυτο που λειπει απο το πανεμορφο ενυδρειο σου ειναι ισως λιγα ψηλα φυτα στα αριστερα και ισως και δεξια , να καλυψουν τα μηχανηματα/σωληνες που εχεις μεσα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-05-12, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μεριλα λινκ για διαβασμα
Home made Black Water Extract http://www.malawicichlidhomepage.com...ack_water.html
Leaf Litter for Apistogramma www.northtrop.co.uk/leaflitter.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-05-12, 16:14
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Ποιο πάνω που αναφέρω ότι θα τα βάλω όλα μαζί και θα τα βράσω δεν εννοώ και τις δυο σακούλες, αλλά μικρή ποσότητα από όλα τα είδη φύλλων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ποσοτητα ταννινων και χουμικων οξεων στο νερο δεν πρεπει να ειναι υπερβολικη και ανεξελεγκτα εισαγωμενη
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να μετρήσω την ποσότητα ταννίνων και χουμικών οξέων στο νερό του ενυδρείου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο μπορεις να το χρωματισεις με ενα καινουριο ξυλο μοπανι.. δε θα βλεπεις τιποτα σε 2 μερες
Που μπορώ να προμηθευτώ τέτοιο ξύλο εάν γνωρίζεις και το κυριότερο που θέλω να μάθω είναι εάν επιτρέπετε να το βάλω στο ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
η δικη μου και παλι γνωμη ειναι οτι αυτο που λειπει απο το πανεμορφο ενυδρειο σου ειναι ισως λιγα ψηλα φυτα στα αριστερα και ισως και δεξια , να καλυψουν τα μηχανηματα/σωληνες που εχεις μεσα
Έχεις δίκιο.. θα αλλάξω λίγο την θέση των σωλήνων και θα βάλω κάποια άλλα φυτά μέσα, αν και δεν θα χρειαστεί πιστεύω αφού θα γίνει ΜΑΥΡΟ το νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-05-12, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενας τροπος ειναι και η ποσοτητα του χρωματος.

Το driftwood ειναι πιο καταλληλο απο mopani για ταννινες και χρωμα.
Ειναι κλασικα ενυδρειακα ξυλα αυτα πωλουνται σε καταστηματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-05-12, 16:52
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας τροπος ειναι και η ποσοτητα του χρωματος.
Δηλαδή όσο πιο σκούρο τόσο περισσότερο περιέχει ταννίνες και χουμικά οξέα?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-05-12, 16:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, αυτα δινουν το χρωμα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-05-12, 16:58
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Το ότι χρησιμοποιώ νερό από ΑΟ στο βράσιμο των φύλλων είναι καλύτερο ή δεν έχει καμία σημασία?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-05-12, 17:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχει σημασια.
Ετσι κι αλλιως με το βρασιμο, μενουν εκτος τα αλατα, στο πατο της κατσαρολας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-06-12, 20:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι ρε φιλε!τι εχεις κανει!πολυ ομορφο!μπραβο!χαρηκα πολυ τωρα που το ειδα οσο πας και το βελτιωνεις.μπραβο!
σημερα πηγα σε μια λιμνη εδω κοντα και μου φανηκε σαν black water.επαθα πλακα,ηθελα να βουτηξω μεσαπεντακαθαρο το νερο αλλα μαυρο.δεν εχω τεστ να το μετρησω ρε γμτ.

(ασχετο,σπυρο γεμισα ενα μπουκαλι κ το κρατησα.ναρθω αποσενα να το μετρησουμε το σαβ/κο? θαρθω ελλαδα την παρασκευη)

ειχε ωραιο καιρο σημερα κ ζεστη κ πηγαμε για πικ-νικκαναμε κ μια βολτα γυρω απτη λιμνη.παιδια οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι εδω,μεχρι και λεντ λαμπες στο δασικο το δρομο εχουν.θα ανεβασω φωτος να δειτε το μερος αργοτερα.κιαπτο ενυδρειο της πολης εδω.πηγα κ δεν ηθελα να φυγω

george μπραβο για το ενυδρειο,συνεχισε!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-06-12, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και πηγες στη Νορβηγια για να βρεις blackwater?
Με μια βολτα στη Θεσσαλονικη στο παρκακι διπλα στον Λευκο πυργο θα εβρισκες.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-06-12, 22:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα ναι εχω δει κιεκει,αλλα οχι λιμνη
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-06-12, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε περιμενω με το καλο οταν γυρισεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-07-12, 14:58
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλησπερίζω όλο του φόρουμ...

Τελικά είπα να κάνω κάποιες αλλαγές στην ψαροσύνθεση του ενυδρείου μου... με

1. Carnegiella marthae / 8
2. Otocinclus affinis / 2

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι

kH : 3
gH : 4
pH : 6.6
Θερμοκρασία : 27

Σημείωση : η μείωση του pH γίνεται με AO και με τύρφη, 70% ΑΟ - 30% βρύση και 100gr τύρφη σε βαρέλι 50lt. Η θερμοκρασία είναι σταθερή με την χρήση του πολύτιμου controller stc-1000 και με τέσσερα (4) ανεμηστηράκια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-07-12, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιος.
Να προσεχεις τα χατσετ να μη τα βρεις να πετανε στο δωματιο (αν δεν ειναι καλα κλειστο το καπακι - εχει και ανεμιστηρια οποτε προσεχε απο που θα βγαινει ο αερας να ειναι μακρυα απο το στεκι τους - και φυσικα παρακαλας να μη πηδηξουν κι απο πανω ειναι ανεμιστηρι γιατι θα γινουν φιλετο - εμενα δεν το εχουν κανει ευτυχως κι ας ειναι το στεκι τους κατω απο ενα - φτου φτου φτου δενω και κομποδενω τα κακα ματια .... ).
Τα οτο θελουν μεγαλυτεροι κοπαδι (αν και δεν κινουνται κοπαδικα) και θερμοκρασια οχι πανω απο αυτη που εισαι ηδη.

Τι εχεις τωρα απο ψαρια μεσα συνολικα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-07-12, 20:46
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Τα ανεμηστηρακια όλα κοιτάνε προς τα μέσα… τα χατσετ πηγαίνουν και εμένα και κάθονται κάτω απο ένα ανεμηστηρακι… μακάρι να μην έχω πρόβλημα.

Στο σύνολο έχω 13 ψαράκια τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-07-12, 20:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

8 Carnegiella marthae
2. Otocinclus affinis
και?

Σε παιρνει να φτιαξεις πιο σωστες ομαδες, ετκος κι αν εχεις αλλα σχεδια

Ναι δεν ειπα οτι καποιο βγαζει αερα.
Απλα απο καποια τρυπα θα βγαινει ο αερας, αν ειναι στο καπακι η τρυπα (ανοιγμα πες το οπως θες), ειναι επικινδυνο αν ειναι πανω απο το στεκι τους.
Εχω βρει χατσετ πισω απο το ενυδρειο και περασε απο ενα ανοιγμα 1 εκ πλατος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-07-12, 10:29
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

1. Carnegiella marthae / 8
2. Otocinclus affinis / 2
3. Kuhli loach / 2
4. Corydoras / 1

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για πιο σωστές ομάδες...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-07-12, 13:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Carnegiella marthae / 8
2. Otocinclus affinis / 2
3. Kuhli loach / 2
4. Corydoras / 1

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για πιο σωστές ομάδες...
1. Carnegiella marthae / 20
2. Otocinclus affinis / 8
3. Kuhli loach / 6 ή 0 (αφου ειναι εκτος βιοτοπου των αλλων)
4. Corydoras / 20
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-07-12, 14:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εκτός από αυτά τι άλλα προτείνεις ή θα ήταν καλό να μείνω σε αυτά τα είδη μόνο?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-07-12, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες (πχ apisto) και μια 30αδα tetras (κοψε απο 5, στα χατσετ και cory, αν πεφτουν βαρια για τη φιλτρανση)

Ετσι κι αλλιως σταδιακα τα βαζεις και παρατηρεις ποσο σηκωνει το ενυδρειο και σταματας
Βγαλε τα κουλι, κανε 8 τα cory, μετα βαλε τους oto, μετα 15 tetras, μετα τις νανοκιχλιδες και ανεβαζεις σε δευτερο σταδιο κι αλλο τις ομαδες αναλογα πως παει
-------------------------
1ο σταδιο
Σταδιακη εισαγωγη
1. Carnegiella marthae 8 (τα αφηνεις ως εχουν)
2. Corydoras 1-> 8 (πρωτη κινηση βαζεις αλλα 7 και γινονται 8 )
3. Otocinclus affinis 2 -> 6
4. Tetras 15
5. Apisto 2 (τελευταια για να εχουν μπει πρωτα τα μικρα ψαρια)

Η συνεχεια σταδιακα και παλι
2ο σταδιο
1. Carnegiella marthae 8 -> 15
2. Corydoras 8 -> 15
3. Otocinclus affinis 6
4. Tetras 15 -> 30
5. Apisto 2

Αναμεσα σε καθε βημα (απο το 1 στο 2 κλπ) περιμενεις μια βδομαδα
Ολα τα cory, oto, tetras, hatchet ιδιο ειδος

Τσεκαρε με φωτο στο Google τα oto που εχεις γιατι πολλα καταστηματα τα λενε ολα affinis.
Συνηθως διαθετονται στην αγορα macrospilus, δες αν ειναι αυτο
-------------------------
Δεν θα ηταν υπερβολη να βαλεις αντιστοιχα oto με τα cory.
Σε καθε βιοτοπο υπαρχουν αντιστοιχιες cory και oto αφου τα oto μιμουνται τα χρωματα των cory της πειροχης για αποφυγη εχθρων
(τα cory ειναι armored catfish - κοινως σκληρα σαν τανκς- και εχουν και καποιο ελαφρο τοξικο στο ραχιαιο πτερυγιο και τα αποφευγουν οι θηρευετες)
Το ιδανικο θα ηταν να βρεις ενα βιοτοπο και να επιλεξεις συγκεκριμενα ειδη απο καθε οικογενεια που ζουν σε αυτον
Θα μπορεις να δωσεις ονομασια στο ενυδρειο σου με το ονομα του βιοτοπου.
Ακομα καλυτερα αν ακουλουθουσες και με τα φυτα και βυθο -αμμο, πετρες- του βιοτοπου, ακομα και χρωμα νερου, φωτισμο και αφισα πισω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-07-12 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 23-07-12, 14:44
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες (πχ apisto) και μια 30αδα tetras (κοψε απο 5, στα χατσετ και cory, αν πεφτουν βαρια για τη φιλτρανση)

Ετσι κι αλλιως σταδιακα τα βαζεις και παρατηρεις ποσο σηκωνει το ενυδρειο και σταματας
Βγαλε τα κουλι, κανε 8 τα cory, μετα βαλε τους oto, μετα 15 tetras, μετα τις νανοκιχλιδες και ανεβαζεις σε δευτερο σταδιο κι αλλο τις ομαδες αναλογα πως παει
-------------------------
1ο σταδιο
Σταδιακη εισαγωγη
1. Carnegiella marthae 8 (τα αφηνεις ως εχουν)
2. Corydoras 1-> 8 (πρωτη κινηση βαζεις αλλα 7 και γινονται 8 )
3. Otocinclus affinis 2 -> 6
4. Tetras 15
5. Apisto 2 (τελευταια για να εχουν μπει πρωτα τα μικρα ψαρια)

Η συνεχεια σταδιακα και παλι
2ο σταδιο
1. Carnegiella marthae 8 -> 15
2. Corydoras 8 -> 15
3. Otocinclus affinis 6
4. Tetras 15 -> 30
5. Apisto 2

Αναμεσα σε καθε βημα (απο το 1 στο 2 κλπ) περιμενεις μια βδομαδα
Ολα τα cory, oto, tetras, hatchet ιδιο ειδος

Τσεκαρε με φωτο στο Google τα oto που εχεις γιατι πολλα καταστηματα τα λενε ολα affinis.
Συνηθως διαθετονται στην αγορα macrospilus, δες αν ειναι αυτο

Σ' ευχαριστώ Σπύρο... θα ξεκινήσω το πρώτο στάδιο και θα σε ενημερώσω το πως πάει...

Τα oto θα τα πάρω από το ίδιο κατάστημα που πήρα και τα άλλα... ελπίζω να μην τα έχει δώσει όλα
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 23-07-12, 14:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εκανα και καποιες προσθηκες στο πιο πανω ποστ. Ξανα δες το.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-07-12, 15:22
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ιδανικο θα ηταν να βρεις ενα βιοτοπο και να επιλεξεις συγκεκριμενα ειδη απο καθε οικογενεια που ζουν σε αυτον
Τα συγκεκριμένα είδη που μου ανέφερες πιο πάνω δεν είναι από έναν βιότοπο?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορεις να δωσεις ονομασια στο ενυδρειο σου με το ονομα του βιοτοπου.
Αν δεν κάνω λάθος είναι Βιότοπος Αμαζονιού

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα καλυτερα αν ακουλουθουσες και με τα φυτα και βυθο -αμμο, πετρες- του βιοτοπου, ακομα και χρωμα νερου, φωτισμο και αφισα πισω.
Τα φυτά για κάποιο λόγο δεν μου έχουν πάει καλά, δεν έχω βρει το λόγο ακόμα που δεν πιάνουν

Όσο για το χρώμα προσπαθώ να το αλλάξω με φυσικούς τρόπους (πχ. φύλλα από πλάτανο, καρυδιά, καστανιά και τύρφη) και όχι με χημικούς τρόπους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυνηγώντας το όνειρο . . . . . kastmaniac Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 19 21-09-10 09:15
Ένα παιδικό όνειρο πραγματοποιήθηκε στα 32 firemakis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 28-08-06 23:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09110 seconds with 13 queries