Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-12, 22:23
konstantinos007 Ο χρήστης konstantinos007 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 3
Question Γέννα guppy.

Πολύ καλησπέρα σας...Σαν νέος άγω εδώ σας χαιρετώ καλώς σας βρήκα και να έχετε ολα τα καλά του κόσμου..
Στο θεμα μου τωρα..
Έχω ένα ενυδρείο 100λίτρα με 8 ψάρια..2 ξιφο-κατι 5 γκαμπυ 1 ινδιανικο (νομίζω) να σας επισημάνω οτι ειμαι νέος στο hobby αυτο.. ¶πλα εχω μια θηλύκια γκαμπυνα η οποία εδω και αρκετό καιρώ εχει φουσκωμένει κοιλίτσα και οσο παει και φουσκώνει....Το θεμα μου ειναι να το βάλω σε γεννηστρα (διαβασα και το post για τις γεννηστρες).
Απλα φωβάμε μήπως τα ψαράκια γίνουν δύπνο για τα 2 μεγαλα η τα ρουφιξη το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-12, 22:53
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

βαλε την στην γεννηστρα αλλιως θα φαγωθούν με το που γεννηθουν..
καλώς όρισες
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-12, 23:09
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Καλώς όρισες

Θα διαφωνήσω με το φίλο zak εδώ (άντε κόκαλα έχει αυτός ο καφές ). Το μόνο που θα καταφέρεις με τη γεννήστρα είναι να στρεσάρεις το θηλυκό και να του δημιουργήσεις προβλήματα στην υγεία του λόγο των νιτρικών που εμφανίζονται εκεί μέσα εξαιτίας τις κακής ροής του νερού. Η γνώμη μου είναι πως σε ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο με αρκετές κρυψώνες αρκετά μικρά θα καταφέρουν να επιζήσουν.

Πάντως καλό θα ήταν να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου, γιατί σαν καινούργιος θα έχεις κάνει και τα λαθάκια σου. Που ευχαρίστως όλοι εδώ θα σε βοηθήσουν να τα διορθώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-12, 00:45
thanos patra Ο χρήστης thanos patra δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2011
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες

Θα διαφωνήσω με το φίλο zak εδώ (άντε κόκαλα έχει αυτός ο καφές ). Το μόνο που θα καταφέρεις με τη γεννήστρα είναι να στρεσάρεις το θηλυκό και να του δημιουργήσεις προβλήματα στην υγεία του λόγο των νιτρικών που εμφανίζονται εκεί μέσα εξαιτίας τις κακής ροής του νερού. Η γνώμη μου είναι πως σε ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο με αρκετές κρυψώνες αρκετά μικρά θα καταφέρουν να επιζήσουν.

Πάντως καλό θα ήταν να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου, γιατί σαν καινούργιος θα έχεις κάνει και τα λαθάκια σου. Που ευχαρίστως όλοι εδώ θα σε βοηθήσουν να τα διορθώσεις

φιλε εγω θα διαφωνισω με σενα...ουτε εμενα μου αρεσει η λυση γεννηστρα αλλα νομιζω ειναι μοναδικη γιατι εχει τουσ ξιφοφορους...και το λεω αυτο επειδη εχω και μου εχουν γεννηση...την πρωτη φορα,δεν τα ειδα ποτε τα μικρα..το ενυδρειο μου ειναι με πετρεσ και φυτα...εβαλα και αλλα φυτα και ειναι σχεδον φουλ...στην δευτερη παλι δεν τα ειδα...και τελικα την εβαλα την θυλικια μια μερα πριν γεννηση σε γεννηστρα και εχω τωρα τα μικρουλια μου...εχω την γεννηστρα τυπου φιλε...
βεβαια δεν πρεπει να μεινει πολλεσ μερεσ η θυλικια μεσα στην γενηστρα και θελει αλλαγεσ νερου στην γεννηστρα γιατι οπως ειπε ο φιλος δεν εχει καλη ροη...και το ειδανικοτερο για μενα ειναι ενα μικρο ενυδρειακι...
βεβαια φιλε μου μπορεισ να το δοκιμασεισ την πρωτη φορα χωρισ γεννηστρα και στα φανε τοτε βαλτα σε γεννηστρα...εξαλλου καθε λιγο θα σου γενανε..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-12, 02:30
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

η λογικη ειναι να την παρακολουθεις και οταν την βλεπεις και ξεκιναει να γεναει την βάζεις στην γεννηστρα οσο πιο χαλαρα μπορεις για να μην στρεσαρεις τελειως, θα ειναι ληδη αρκετα στρεσαρισμενη με τη γεννα.
αυτο που λεει ο μιχαλης για το στρεσαρισμα, εχει δικιο αλλα και παλι αν δεν την βάλεις οσες κρυψώνες και να εχεις θα φαγωθουν τα μικρα.. αν οχι την πρωτη μερα αλλα καποια στιγμή..
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-12, 09:17
akisb Ο χρήστης akisb δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Η δική μου συμβουλή που έχω σε ενυδρείο 100 λίτρων 2 ξιφοφόρους,3 γκαπάκια και 1 red balloon molly είναι να βάλεις λίγο κερατόφυλλο μέσα και αν αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της. Ακριβώς το ίδιο άγχος είχα και εγώ με σένα όταν είδα τις 2 guppines μου φουσκωμένες αλλά τελικά αποφάσισα να ακούσω τις συμβουλές των εμπειρότερων εδώ μέσα και να μην χρησιμοποιήσω γεννήστρα.

Το αποτέλεσμα σήμερα είναι να έχω 9 μικρά guppakia τα οποία σουλατσάρουν προκλητικά δίπλα στα μεγάλα χωρίς να τα ενοχλεί κανείς.Σίγουρα κάποια μικρα γίνανε γεύμα αλλά πίστεψε με δεν θα έχεις τι να τα κάνεις τόσα μικρά σε λίγους μήνες και με τους ρυθμούς που γεννάνε.
Αυτά από μένα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-12, 10:24
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μου συμβουλή που έχω σε ενυδρείο 100 λίτρων 2 ξιφοφόρους,3 γκαπάκια και 1 red balloon molly είναι να βάλεις λίγο κερατόφυλλο μέσα και αν αφήσεις την φύση να κάνει την δουλειά της. Ακριβώς το ίδιο άγχος είχα και εγώ με σένα όταν είδα τις 2 guppines μου φουσκωμένες αλλά τελικά αποφάσισα να ακούσω τις συμβουλές των εμπειρότερων εδώ μέσα και να μην χρησιμοποιήσω γεννήστρα.

Το αποτέλεσμα σήμερα είναι να έχω 9 μικρά guppakia τα οποία σουλατσάρουν προκλητικά δίπλα στα μεγάλα χωρίς να τα ενοχλεί κανείς.Σίγουρα κάποια μικρα γίνανε γεύμα αλλά πίστεψε με δεν θα έχεις τι να τα κάνεις τόσα μικρά σε λίγους μήνες και με τους ρυθμούς που γεννάνε.
Αυτά από μένα!
+10000
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-12, 10:46
konstantinos007 Ο χρήστης konstantinos007 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παιδια επειδη και εγω γνωριζω οτι γεννάνε πολυ ευκολα..Αυτο που θα κανω ειναι να το βγάλω απο την γεννηστρα και να το αφήσω μονο του και οτι γίνει.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον ενδιαφέρω σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφη guppy και νεαρα guppy angello Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-12-11 16:31
Γέννα Guppy Video ramsys Ζωοτόκα 0 29-06-07 09:40
Γέννα guppy -Δείτε το...αξίζει...- tsikis Ζωοτόκα 6 11-10-06 18:59
Γέννα guppy / Ελεύθερα μωρά στο ενυδρείο... Carebean pirate Ζωοτόκα 12 21-06-06 14:22
Επιπλοκές σε γέννα guppy antonio Ζωοτόκα 0 30-12-05 11:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09531 seconds with 15 queries