Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-10, 09:29
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Υλικά νέου φίλτρου

καλημέρα

μεσα στο νέο ενυδρείο (juwel Record 600) υπήρχε και το αντίστοιχο εσωτερικό φίλτρο
Αυτό ερχεται με ενα πράσινο και ενα μπλέ σφουγγάρι. Να χρησιμοποιήσω αυτά ή να βάλω substrat kai mech (εχω αρκετα, δεν χρειάζεται να αγοράσω...)

στο ενυδρειο θα μπούν 3-4 puffers ή αντίστοιχα ramirezi
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-10, 09:47
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα

μεσα στο νέο ενυδρείο (juwel Record 600) υπήρχε και το αντίστοιχο εσωτερικό φίλτρο
Αυτό ερχεται με ενα πράσινο και ενα μπλέ σφουγγάρι. Να χρησιμοποιήσω αυτά ή να βάλω substrat kai mech (εχω αρκετα, δεν χρειάζεται να αγοράσω...)

στο ενυδρειο θα μπούν 3-4 puffers ή αντίστοιχα ramirezi
πιο καλα βαλε substrat kai mech οσο χωραει και ασε και βαλε και ενυδρειακο βαμβακι να κραταει το νερο καθαρο...
για τα ψαρια που σκεφτεσαι νομιζω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-10, 09:55
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

για φυτεμένο νομίζω οτι είναι καλά, αλλωστε προτείνουν περίπου 4 γαλόνια ανα ψάρακι (15 λίτρα) οταν το ενυδρειο εχει κάποιες κρυψώνες.Αυτό πάει για μποστάνι (η φιάλη με το CO2 περιμένει...) οποτε νομίζω οτι θα ειμαι οκ

δεν θα τα βάλω ολα μαζί (θελω 1+2 ή 1+3) γιατι ειναι δυσκολο να βρεθούν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-10, 10:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
για φυτεμένο νομίζω οτι είναι καλά, αλλωστε προτείνουν περίπου 4 γαλόνια ανα ψάρακι (15 λίτρα) οταν το ενυδρειο εχει κάποιες κρυψώνες.Αυτό πάει για μποστάνι (η φιάλη με το CO2 περιμένει...) οποτε νομίζω οτι θα ειμαι οκ

δεν θα τα βάλω ολα μαζί (θελω 1+2 ή 1+3) γιατι ειναι δυσκολο να βρεθούν
επιδη τα λιτρα σου ειναι λιγα και αν σκεφτεις οτι λιγο το υψος απο το υποστρωμα , λιγο το οτι δεν θα γεμισει μεχρι πανω, υπολογισε οτι θα εχεις περιπου 45 λιτρα καθαρα..
οποτε ξεκινα με 1+2 και βλεπεις μετα πως θα παει και αν μπορεις να βαλεις καποιο αλλο ακομα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-10, 10:11
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

yes indeed, γι'αυτο λεω ισως 1+2...
αλλωστε εχω καιρο μπροστα μεχρι να βαλω ψαρακια, μαλλον 8α το κανω με την ...."τα ζωα μου αργα" μέθοδο, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-10, 17:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα σχολιο για τη σειρα των υλικων στα φιλτρα της juwel αν θελουμε να τα αλλαξουμε.
Για να καθορισουμε τη σειρα των υλικων στο εσωτερικο φιλτρο των juwel πρεπει να ξερουμε τη φορα της ροης του νερου μεσα στο φιλτρο (προς τα πανω ή κατω) και να ξερουμε και το καθε υλικο φιλτραρισματος για ποια χρηση ειναι καλυτερο.
Μετα αν θελουμε να "πειραξουμε" με αλλα υλικα το φιλτρο πρεπει να κατανοησουμε τη λειτουργια του.

Δεδομενα :
1. Στο standard εσωτερικο φιλτο της juwel η φορα του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω με μια "πονηρη" λεπτομερια.
Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην αντλια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.

2. Η μαμισια σειρα ειναι (απο πανω προς τα κατω, οπως η ροη του νερου) ειναι ασπρο συνθετικο βαμβακι, μαυρο σφουγγαρι (ανθρακα), πρασινο σφουγγαρι, το χοντρο μπλε σφουγγαρι,(στα καινουρια εσωτερικα της φιλτρα bioflow εναι και ενα καλαθακι με βιολογικο cirax), ενα μικρο κενο οπου στο υψος του βρισκεται και η τρυπα στο σωληνα, και τα δυο ψιλοτρυπα μπλε σφουγγαρια.

3. Τα υλικα που υπαρχουν ειναι χοντρα και ψιλα σφουγγαρια, ανθρακας και συνθετικο βαμβακι.
α) Η juwel μας λεει οτι το βαμβακι κανει το προφιλτραρισμα για να πηγαινει οσο καθαροτερο γινεται το νερο στα πιο κατω υλικα που δεν εχουμε την δυνατοτητα να τα βγαζουμε ευκολα και συχνα για συντηρηση.
β) το σφουγγαρι του ανθρακα ειναι ενα χημικο υλικο φιλτραρισματος.
Εμεις αν προσθετουμε στο νερο λιπασματα για τα φυτα ή τυρφη για μαλακωμα ή φαρμακα για καποια θεραπεια ο ανθρακας θα μας τα εξαφανισει.
Γι'αυτο οταν κανει τη δουλεια του τις πρωτες 3-4 μερες της λειτουργειας του ενυδρειου και κρατησει οτι "ρυπο" ειχε το ενυδρειο απο το εργοστασιο ή τη μεταφορα του, που δεν βγηκε με το απλο πλυσιμο που του καναμε, βγαζουμε το ανθρακα και βαζουμε αλλον μονο οταν θελουμε να αφαιρεσουμε πχ φαρμακο μετα απο θεραπεια.
Σε ενυδρεια που δεν χρησιμοποιουνται τα παραπανω μπορει να παραμεινει.
γ) Το πρασινο σφουγγαρι λεει οτι κανει κατι σαν απονιτροποιηση και λεει οτι θελει αλλαγμα.
δ) το μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι οπως ειπαμε και για το πρασινο, ειναι μηχανικο και βιολογικο υλικο.
ε) τα δυο ψιλοτρυπα σφουγγαρια τωρα τι σκοπο εχουν? Η juwel λεει οτι υπαρχουν σαν τελευταιο υλικο για να κραταει και τα ψιλα σκουπιδακια πριν περασουν στο νερο ετσι ωστε να ειναι διαυγες.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου δεσμευοντας νιτρικα (ΝΟ3)

Αν τωρα θελουμε να αλλαξουμε καποια υλικα, τα πρωτα που μπορουν να φυγουν ειναι ο ανθρακας και απο ενα απο τα ψιλα και χοντρα σφουγγαρια.
Πρεπει να γινεται και μηχανικο φιλτραρισμα γι'αυτο αφηνουμε απο ενα σφουγγαρι.

Ετσι η σειρα που προτεινω ειναι (απο πανω προς τα κατω)
1. Προφιτλρο με συνθετικο βαμβακι (πχ sera filterwool) ή και τιποτα σε αυτη τη θεση
2. Μηχανικο και βιολογικο φιλτραρισμα με ενα μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι.
3. Βιολογικο με substrat pro ή siporax ή και τα δυο μαζι, μεσα σε δυχτακια (πχ sera filter media bags) και οχι καλτσες. (στο δυχτι της σερα αφαιρουμε το κλιπ γιατι εχει ελατηριο που σκουριαζει)
4. Ενα ψιλοτρυπο μπλε σφουγγαρι κατω κατω για τα ψιλα σκουπιδακια και την υποτιθεμενη απονιτροποιηση.
σημειωση : το βιολογικο υλικο θα βρισκεται λογω ποσοτητας, το μισο στο πανω μισο μερος (με τη "γρηγορη" ροη) και το αλλο μισο κατω, (με την αργη ροη). Θα περναει αναμεσα στα "χερακια" απο το κατω πλαστικο καλαθακι δηλαδη, για να φτανει μεχρι κατω στο σφουγαρι.

Το μονο προβλημα θα ειναι οτι ετσι δεν θα μπαινουν τα ασπρα πλαστικα καλαθακια που κρατανε τα σφουγγαρια αλλα δεν ειναι προβλημα σοβαρο.

Χρησιμα σχολια του φιλου συνχομπιστα Salvator V :
- Υπολογίζοντας ότι η κάτω τρύπα είναι η μισή σε ύψος από την πάνω, συν την υψομετρική διαφορά, σύν την αντίσταση του υλικού, σύν την προηγηθείσα εκτόνοση από την πάνω τρύπα ή ροή από το κάτω μέρος είναι λιγότερη από το 1/8 (για να μην πώ και λιγότερο) της συνολικής ροής. ¶ρα πολύ σωστά σκοπό έχει την πλήρη απονιτροποίση.

- Η γνώμη μου είναι να μην βγαίνουν τα πλαστικά καλαθάκια, γιατί κρατάνε τα υλικά στην σωστή θέση.
Δηλαδή το ποδαράκι που έχουν από κάτω για τον πάτο του φίλτρου και ότι ακουμπάνε το ένα πάνω στο άλλο στην μέση έχει μια σκοπιμότητα.
Να αφήνουν μια απόσταση από το υλικό που πρέπει να βρίσκεται 1-2 cm πάνω από τις τρύπες. Αλλιώς δημιουργούνται κανάλια ροής (Channeling effect) μέσα από το υλικό. Δηλαδή άν το υλικό πάει τελείως κάτω και σκεπάζει τις τρύπρες το νερό θα βρεί την ταχύτερη διέξοδο προς την μεριά της τρύπας και δεν θα περνάει από όλη την επιφάνεια του υλικού.
Αυτό ισχύει για ολά τα φίλτρα γι αυτό πάντα υπάρχει μια απόσταση από τον πάτο ή/και την κορυφή του

-Αν κάποιος θέλει να βάλει βιολογικό υλικό και στο πάνω μέρος, είναι σωστότερο να μπεί σε ξεχωριστό δυχτάκι ώστε να αφήνει πάλι ένα κενό 1-2 cm στο ύψος της μεσαίας τρύπας. Δηλαδή να χρησιμοποιηθούν και τα δύο πλαστικά καλαθάκια.

-Το πόσο βιολογικό υλικό χρειάζεται, και αν θα κρατηθεί και λεπτό σφουγγάρι στο κάτω μέρος, εξαρτάται από το φορτίο του ενυδρείου και τι μετρήσεις έχουμε σε νιτρώδη και νιτρικά. Δηλαδή ρυθμίζουμε την ποσότητα του υλικού μας στην γρήγορη ή αργή ροή. Ακόμα μπορούμε να κόψουμε και τα σφουγγάρια στην μέση οριζόντια με ένα κοπίδι, αφήνοντας περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.

-Μια άλλη παράμετρος είναι η επιλογή του υλικού.
Αν επιλέξουμε Siporax τότε από μόνο του το υλικό προσφέρει δύο διαφορετικές ροές (εξωτερική επιφάνεια και εσωτερική μέσα από τις τρύπες του) και λόγω μεγάλου σχήματος καλό είναι να μπεί μόνο του χωρίς σφουγγάρι στο κάτω μέρος για να χωρέσει περισσότερο.
Αν επιλέξουμε Substrat Pro που μπουκώνει πιο εύκολα, εγώ θα έβαζα και πάνω και κάτω. Με την διαφορά ότι στο κάτω καλάθι θα έβαζα πρώτα χοντρότρυπο σφουγγάρι και τελευταίο στην σειρά το υλικό.

- Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ λεπτότρυπα (μπλέ) σφουγγάρια όταν βάζω βιολογικό υλικό, γιατί τον ρόλο τους τον αναλαμβάνει το βιολογικό υλικό, και για να μην μπουκώνει και κόβει ροή.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-10, 17:30
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα 2 ψιλα σφουγγαρια στο κατω μερος του φιλτρου, σε συνδυασμο με τη μειωμενη ροη σε εκεινο το σημειο ειναι και για απονιτροποιηση αφου με τη μειωμενη ροη (λογω της τρυπας στη μεση που ανεφερα) δημιουργουνται αναεροβια βακτηρια που ολοκληρωνουν τελεια τον κυκλο του αζωτου δεσμευοντας νιτρικα (ΝΟ3)


Χρησιμα σχολια του φιλου συνχομπιστα Salvator V :
- Υπολογίζοντας ότι η κάτω τρύπα είναι η μισή σε ύψος από την πάνω, συν την υψομετρική διαφορά, σύν την αντίσταση του υλικού, σύν την προηγηθείσα εκτόνοση από την πάνω τρύπα ή ροή από το κάτω μέρος είναι λιγότερη από το 1/8 (για να μην πώ και λιγότερο) της συνολικής ροής. ¶ρα πολύ σωστά σκοπό έχει την πλήρη απονιτροποίση.
Εδώ έχω μια απορία.Εγώ στο εσωτερικό του Rio 180 (έχει και το cirax πάνω από τα λεπτότρυπα μπλε) έχω αλλάξει τον κυκλοφορητή από 600 λίτρα/ώρα σε 1000 λίτρα/ώρα.Με την αλλαγή που έκανα και λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω,χάνω την απονιτροποίηση,σε περίπτωση που ο συλλογισμός είναι σωστός?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-10, 19:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ έχω μια απορία.Εγώ στο εσωτερικό του Rio 180 (έχει και το cirax πάνω από τα λεπτότρυπα μπλε) έχω αλλάξει τον κυκλοφορητή από 600 λίτρα/ώρα σε 1000 λίτρα/ώρα.Με την αλλαγή που έκανα και λαμβάνοντας υπόψην τα παραπάνω,χάνω την απονιτροποίηση,σε περίπτωση που ο συλλογισμός είναι σωστός?
Αυτα ειναι στη θεωρια.
Δεν εχει γινει πειραματικη αποδειξη απο καποιον απο μας.
Αν ισχυει ο συλλογισμος, τοτε εχεις μειωσει την απονιτροποιηση αφου εχεις αυξησει τη κυκλοφορια.

Απο πειραμα φιλου που ενημερωθηκα (αλλα που δεν μπορεσα να εξακριβωσω παντως τις συνθηκες απο κοντα και ο ιδιος) δημιουργηθηκε ενα παρομοιο περιβαλλον σε εξωτερικο φιλτρο με σιποραξ και μηδαμινη κυκλοφορια αλλα δεν ειδε καποια διαφορα στην απονιτροποιηση.
Τωρα οι παραγοντες μπορει να ειναι πολλοι και μια πολυ απλη λεπτομερεια που ξεφευγει, μπορει να ακυρωσει τα παντα.

Μπορεις αν θελεις να δοκιμασεις ο ιδιος, και με τις δυο αντλιες, προσπαθωντας ομως να κανεις ακριβως τα ιδια ταισματα, συνθηκες νερου κλπ και στις δυο περιπτωσεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υλικά φίλτρου; sp67 Φίλτρανση 3 22-05-09 18:27
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49
Ερώτηση για υλικά φίλτρου erling Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 18-10-07 20:57
Βοήθεια!!! Μπερδεύτικα με τα υλικά του φίλτρου vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 14-03-07 00:55
Καινούργιο υλικό φίλτρου neon Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 05-10-04 15:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06947 seconds with 13 queries