Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-10, 15:16
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή τι ψαρια βυθου ταιριαζουν μαζι με ζωοτοκα ψαρια?

να κανω μια ερωτηση.
ενυδρειο με ζωοτοκα (guppy - platy - και ξιφοφορους)μπαινουν ψαρια βυθου?
οπως ο λεγομενος γλυφτης(δεν γνωριζω την ονομασια του την κανονικη στα αγγλικα) η τα γατοψαρα?
θελω να βαλω στα δυο μου τα ενυδρεια για να καθαριζουν το βυθο οπως και τα τζαμια γιατι βγαζουν λιγο αχνιστη πρασινη αλγη ελαφρος.οταν κανω αλαγες νερου και καθαριζω ελαφρως τα τζαμια με ενα σφουγαρακι να το κανει αυτο το ψαρι εαν μπαινη με ζωοτοκα στα ενυδρεια μου.και να μην βαζω εγω ασκοπα το χερι μεσα.
οποτε προτου κανω καμια ζημια θελω της γνωμες σας αυτοι που ξερουν να με ενημερωσουν.και εαν ταιριαζουν πανε κατα ομαδες η ζουνε και μονα τους.οι μετρισεις νερου ειναι βεβαια για ζωοτοκα στα ενυδρεια μου.αναφορικα ph=8 gh=15 kh=12
σας ευχαριστω για της απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-10, 15:19
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Με τοσο υψηλο ph kai σκληροτητα δε νομιζω οτι μπορεις να βαλεις pleco ουτε γατοψαρα
Γιατι δε βαζεις μερικα apple snails?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-10, 15:23
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

σαλιγκαρια δεν εχω ακομη εκτος απο μερικους λαθρεπιβατες που ηρθαν εδω και μιαμιση βδομαδα απο φυτα.ενοειτε οτι τα αφησα μεσα αλλα θα αργισουν να μεγαλωσουν απο οτι βλεπω.κανουν δηλαδη την ιδια δουλεια τα σαλιγκαρια ε?να βαλω αφου δεν θα προκαλεσουν κατι στα αλλα ψαρια και ζουνε στης συνθικες αυτες που εχει το ενυδρειο μου.μονο τα συγκεκριμενα κανουν?γαριδες πανε με αυτα ολα μαζοι?δηλαδη σαλιγκαρια και ζωοτοκα.να βαλω και τετοιες εαν μπαινουν και ασχολουντε και αυτες με τον βυθο.(ο βυθος ειναι στρωμενος πανω απο 6 μηνες στο καθε ενυδρειο μου)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-10, 15:34
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Τοτε εισαι μια χαρα! Παρε 2-3 apple snails και μερικες γαριδες (10-15)... Βαλτα στο ενα ενυδρείο και μολις σου γεννησουν μεταφερεις στο αλλο
Κανουν δουλεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-10, 15:37
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

α ωραια αφου κανουν και οι γαριδες.ονομασια καποιας συγκεκριμενης amalia? red? η απλα ζηταω γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-10, 15:45
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Red crystal, red cherry... ακομα και amano μπορεις να βαλεις αλλα δε θα αναπαραχθουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-10, 15:48
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

αλλα δε θα αναπαραχθουν

τι ενοεις?για της τελευταιες amano δεν θα αναπαραχθουν οι ολες?
kαι για πιο λογο?δεν κανουν τα ενυδρεια μου?με ενδιαφερη η γεννα ενοειτε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-10, 16:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οι αμανο χρειαζονται υφαλμηρο νερο για αναπαραγωγη!!
Ζουν σε γλυκο αλλα τα μικρα τους δεν επιβιωνουν σε αυτο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-10, 16:18
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

οποτε μονο Red crystal, red cherry και σαλιγκαρακι και ειμαστε οκ.τελεια.

να ρωτισω τα γατοψαρα αυτα με τα μουστακια γιατι δεν μπαινουν?το λεω γιατι προσφατα ειδα σε μαγαζη να τα εχει μεσα με ζωοτοκα(guppy - platy) και ρωτισα εαν ταιριαζουν και με ειπε οτι δεν υπαρχη κανενα προβλημα βαλε μια ομαδα μεσα να καθαριζουν.τα ειχε με αλλο ph αυτος λετε?τα εβλεπα οτι δεν πειραζαν τιποτα και ηταν ολο στο βυθο kαι μασουλουσαν και σε μικρο μεγεθος το καθενα.οπως και ενα φιλο ρωτισα που εχει μονο γλυγτη στο ενυδρειο του με συνθικες νερου θεσσαλονικης και μου πε βαλε γλυφτη δεν υπαρχη προβλημα.θα σου καθαριζει τα τζαμια.και τον εχει πολλη καιρο μεσα στο ενυδρειο με αλλα ψαρια.τελικα τι ισχυει με τα ψαρια αυτα?(βυθου ψαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για να πουλησουν θα σου πουν οτι ολα πανε ...

Χρειαζονται μαλακό νερο τα γατοψαρα & οξινο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-10, 16:27
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

παιδια στο cd toy cayman γραφη για αυτα τα ψαρακια (corydoras sterbai και corydoras panda )οτι ζουνε σε ph 6-8 ειναι ηρεμο ψαρι με θερμοκρασια 25 βαθμους και σκληροτιτα νερου οπως της δικες μου.αλλα τρεφεται με γαριδες λεει.κανει να μπει αυτο το ψαρι εαν δεν επιλεξω να βαλω γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-10, 16:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια στο cd toy cayman γραφη για αυτα τα ψαρακια (corydoras sterbai και corydoras panda )οτι ζουνε σε ph 6-8 ειναι ηρεμο ψαρι με θερμοκρασια 25 βαθμους και σκληροτιτα νερου οπως της δικες μου.αλλα τρεφεται με γαριδες λεει.κανει να μπει αυτο το ψαρι εαν δεν επιλεξω να βαλω γαριδες?
απο ph 6 εως 8 ειναι τεραστιες οι διαφορες (το ph μεταβαλλεται λογαριθμικα)!! Τα γατοψαρα ερχονται απο Αμαζωνιο που γενικα εχει μαλακό και οξινο νερο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-10, 23:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
για να καθαριζουν το βυθο οπως και τα τζαμια και καθαριζω ελαφρως τα τζαμια με ενα σφουγαρακι να το κανει αυτο το ψαρι εαν μπαινη με ζωοτοκα στα ενυδρεια μου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
.βαλε μια ομαδα μεσα να καθαριζουν.θα σου καθαριζει τα τζαμια.
εγω καθαριζω...εσυ καθαριζεις...αυτος καθαριζει....
εμεις καθαριζουμε ....εσεις καθαριζετε....μας καθαρισαν πια με αυτο το καθαρισμα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
.τελικα τι ισχυει με τα ψαρια αυτα?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

αν βαλεις γαριδες οχι red crystal γιατι θελουν μαλακο και οξινο νερο....προτιμησε red cherry ή αμανο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-10, 23:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

καλο το αρθρο σου pano.
αλλα κανη να βαζουμε χερια μεσα?εαν και τα πλενω πολυ καλα βαζω και γαντακι αλλα ενα χερι μεσα ειναι ενα χερι.αυτο θελω να αποφυγω εαν βεβαια θεωρηται κακο.αλιμονο να πω οτι βαριεμαι να καθαριζω την βδομαδα μια φορα τα τζαμια ασπουμε.αλλα βλεποντας τα ψαρια αν και με συνιθισαν αφου ειναι γενημενα στο ενυδρειο αλλα παλη τα βλεπω ψιλο φοβουντε εαν και μερικα διλα διλα ερχοντε να τσιμπισουν το γαντι απο περιεργεια.εγω αυτο φοβαμαι οπως και μην λεμε μην καταλαθος μπει κατι στο ενυδρειο - κολιση καμια ασθενεια και μετα τρεξε να σωσεις τα ψαρια.πραγματικα το μονο που φοβαμαι ειναι αυτο.μην παει ολος ο κοπος και η χαρα τζαμπα για μια απροσεξια.παντος βαζοντας οποιο ψαρακι ταιριαζει με της συνθικες ωραιο θα δειξη απο να μην ηταν μεσα.σαλιγκαρακι καλοδεχουμενο.γαριδουλα κιαυτη μεσα.ας περναν ολοι μαζι ωραια αυτο μετραει και εμεις οι χομπιστες να βλεπουμε γεννες απο ολα αυτα. την αγαπη την εχουν απο εμας.ετσι δεν ειναι???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-10, 23:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και τα ψαρια κινδυνευουν αν τα χερια μας δεν τα καθαριζουμε σωστα πριν μπουν στο ενυδρειο...κι εμεις απο τα ψαρια...(σε ελαχιστο βαθμο απλα το αναφερω..)
αλλα δε γνωρισα ακομη ενυδρειανο που να μη χωνει τις χερουκλες του καθε 3 και λιγο μεσα στο ενυδρειο για 1002 λογους...

σημασια εχει να κραταμε τα σωστα ειδη (π.χ. στην περιπτωση σου ειδη σκληρου νερου) οπου ομως θα κανει το καθε ειδος πολυ συγκεκριμενη δουλεια. στην τελικη παλι εσυ θα πρεπει να επεμβεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-04-10, 00:01
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γνωριζεις pano τιμες απο της γαριδες που ειπες?αυτες?μην κανω και λαθος?και κανα σαλιγκαρακι και ειμαι καλα?θα ειναι ενταξη ολα απο θεμα συμβιωσης και νερου?εαν οκ αυριο να παω να παρω.σας ευχαριστω και παλη ολους σας για της γνωσεις που μοιραστικατε μαζι μου.
http://www.google.gr/#hl=el&source=h...6e8c9d4368779e
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-10, 00:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι τιμες τους ποιλικουν...εδω δεν τις βρισκω ποτε...και θεσσαλονικη τις εχω βρει απο 2,5 ευρω μεχρι 3,5. αλλα δεν ειμαι παντα εκει μπορει να τις εχουν πουλησει και φθηνοτερα η ακριβοτερα...
παντως μπορεις να δεις και εδω στις αγγελιες...καθως 3-4 ατομα πουλανε αυτη τη στιγμη γαριδες σε πολυ καλυτερη τιμη (1 ή 1,5 ευρω)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-10, 02:24
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

βαλε 2-3 μηλοσαλιγκαρα(apple snails) και θα δεις τι καθαρισμα θα κανουν...βεβαια δεν τρεφονται μονο με αλγες,,θα ριχνεις και τα μαρουλακι σου και το καροτακι σου αλλα ειναι και ομορφα και "χρησιμα"!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-10, 18:55
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση μόνο, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά καλό είναι για να βάλεις γαρίδες, να τρέχει το ενυδρείο κάνα τετράμηνο τουλάχιστον (δεν ξέρω πόσο καιρό τρέχει το δικό σου, γι αυτό το αναφέρω!)! Α και μην ανησυχείς, τα apple snails καθαρίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-10, 19:08
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια παρατήρηση μόνο, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά καλό είναι για να βάλεις γαρίδες, να τρέχει το ενυδρείο κάνα τετράμηνο τουλάχιστον (δεν ξέρω πόσο καιρό τρέχει το δικό σου, γι αυτό το αναφέρω!)! Α και μην ανησυχείς, τα apple snails καθαρίζουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
νταξει οχι τετραμηνο...ενα διμηνο ειναι μια χαρα!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-04-10, 22:37
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

μαρουλακι σου και το καροτακι σου

(yannakis) λες το μαρουλι που κανουμε σαλατα εμεις ετσι?οπως και το καροτο.χρειαζετε καποια διαδικασια εκτος απο πλυσιμο οπως κανουμε σαλατα για μας?κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο?και σε τι ποσοτιτα?ανεβαζουν αυτα αμωνιες και τιποτα αλλο?

(maria 1983) ναι τον βυθο των εχω πανω απο 6 μηνες πιστεβω να κανει ετσι για της γαριδουλες.

(panos-alex/polis) τα παιδια που πουλανε δεν υπαρχη προβλημα απο αθηνα και απο μακρια μεσα στην σακουλα?δεν αργουν να ερθουν με αποστολη δεν ξερω και πως στελνοντε ψαρια απο μακρια.δεν παθενουν κατι τοσες μερες μεσα?μου φαινετε και εσυ εδινες?η δινεις ακομη?μου εχουν πει οτι απο την στιγμη που αγοραζεις καποια ψαρια κατευθειαν μεσα σε μια ωρα το πολυ να σαι στο ενυδρειο για προσαρμογη.δεν ισχυη αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-04-10, 22:54
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ενα κομματι μαρουλι...απλα καλο πλυσιμο και μπλουμ...καπου το χωνεις αλλα το πιο σιγουρο το αλλο το πρωι να το βρεις στην επιφανεια γιατι θα το εχει κατασπαραξει
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-04-10, 23:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι εχω βαλει κι εγω αγγελια. μπορω να σου στειλω αν θελεις με κουριερ...εχω στειλει πολυ πιο μακρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-04-10, 23:36
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

pano ποσες μερες κανει εαν πουμε οτι πρωι πρωι εσυ τις βαζεις στο κουριερ?εγω ειμαι απο ν.κιλκις.λες να ερθουν ιδια μερα?σκεφτομαι απο δευτερα μιας και το σαββατοκυριακο θα εχω συνεχεια δουλεια(μονταζ)και δεν θα προλαβω.εαν σε παρω απο βδομαδα (δευτερα) ολα καλα?θα ερθουν λες ιδια μερα?και θελω να μου πεις εσυ αφου ξερεις τα παντα απο αυτες πως
1:κανω προσαρμογη (τροπος χωρις να κανω ζημια )
2:τι τρωνε , τι μπορω να δωσω?μαρκα(συσκευασιας)εταιριας η και απο ετοιμες εμποριου τροφες αλλα και εαν κατι απο μενα που μπορω να κανω.
3:θελουν κατι ιδιαιτερο?κατι που θα πρεπει να προσεχω και σε αυτες?
4:θα σου κανω παραγελια οσες εσυ πιστεβεις οτι ζουνε ανετα με τα υπολοιπα ψαρια που εχω μεσα και στο χωρο του ενυδρειου.οκ?

προσθετες πληροφοριες - λεπτομερειες:
να αναφερω οτι εχω ενυδρειο cayman 80 με 2 τ5 λαμπες 22w η καθε μια η μια ειναι σαν ροζ? η αλλη η ασπρη του ενυδρειου ειναι οπως το αγορασα εχω 26 βαθμους θερμοκρασια με ψαρια μεσα εω2 4 μηνων εως τωρα guppy - platy - ξιφοφορακια - 3 σαλιγκαρακια (πιστια)απο τα φυτα ειχα ανοιξη και θεμα και ενοειτε οτι τα κρατησα στο ενυδρειο και συνθικες νερου αμωνια μηδεν - NO2=0 NO3 = παει για μηδεν αρχισα να βαζω φυτα και PH=8 - GH=15 KH=12 αυτα με μετρισεις tetra test μπουκαλακια.πληρω τους ορους των συγκεκριμενων γαριδων ετσι.και βυθο στρωμενο πανω απο 6 μηνες με 1-3mm χαλαζια prolit απο την provet.εξωτερικο φιλτρο eheim 2236 tem:2 και αεραντλια λιγο να βγαζη αερα μεσα στο ενυδρειο.πιστεβω να μην ξεχασα κατι και κανω κατι λαθος.για πεσμου?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-04-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα σου ελεγα εχεις πμ....αλλα οι πληροφοριες ειναιχρησιμες και για αλλους που διαβαζουν...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
pano ποσες μερες κανει εαν πουμε οτι πρωι πρωι εσυ τις βαζεις στο κουριερ? κανει 1 μερα...π.χ. τις στελνω δευτερα τις παιρνεις τριτη. εγω ειμαι απο ν.κιλκις.λες να ερθουν ιδια μερα? οχι...αυτο μονο με κτελ αλλα δεν υπαρχει αλεξ-πολη κιλκις...οποτε κουριερ.σκεφτομαι απο δευτερα μιας και το σαββατοκυριακο θα εχω συνεχεια δουλεια(μονταζ)και δεν θα προλαβω.εαν σε παρω απο βδομαδα (δευτερα) ολα καλα? οποτε μου πεις. θα ερθουν λες ιδια μερα?και θελω να μου πεις εσυ αφου ξερεις τα παντα απο αυτες πως δε ξερω τα παντα...ξερω καποια βασικα...
1:κανω προσαρμογη (τροπος χωρις να κανω ζημια ) οπως με τα ψαρια αλλα πολυ πιο αργα με μικροτερες ποσοτητες νερου...να σου βγει καμια ωρα ειναι το ιδανικο.
2:τι τρωνε , τι μπορω να δωσω?μαρκα(συσκευασιας)εταιριας η και απο ετοιμες εμποριου τροφες αλλα και εαν κατι απο μενα που μπορω να κανω. τρωνε οτι τρωγεται. για καλυτερα διαλεξε μια τροφη για γαριδες απο αυτες του εμποριου και κοιτα και στο υπομνημα του αλεξ πως να κανεις μονος σου μια εξαιρετικη τροφη.
3:θελουν κατι ιδιαιτερο?κατι που θα πρεπει να προσεχω και σε αυτες?αν δε τις τρωνε οι συγκατοικοι...θα θριαμβευσουν με καθαρο νερο και καλη τροφη. τιποτα αλλο.
4:θα σου κανω παραγελια οσες εσυ πιστεβεις οτι ζουνε ανετα με τα υπολοιπα ψαρια που εχω μεσα και στο χωρο του ενυδρειου.οκ?

προσθετες πληροφοριες - λεπτομερειες:
να αναφερω οτι εχω ενυδρειο cayman 80 με 2 τ5 λαμπες 22w η καθε μια η μια ειναι σαν ροζ? η αλλη η ασπρη του ενυδρειου ειναι οπως το αγορασα εχω 26 βαθμους θερμοκρασια με ψαρια μεσα εω2 4 μηνων εως τωρα guppy - platy - ξιφοφορακια - 3 σαλιγκαρακια (πιστια)απο τα φυτα ειχα ανοιξη και θεμα και ενοειτε οτι τα κρατησα στο ενυδρειο και συνθικες νερου αμωνια μηδεν - NO2=0 NO3 = παει για μηδεν αρχισα να βαζω φυτα και PH=8 - GH=15 KH=12 αυτα με μετρισεις tetra test μπουκαλακια.πληρω τους ορους των συγκεκριμενων γαριδων ετσι.και βυθο στρωμενο πανω απο 6 μηνες με 1-3mm χαλαζια prolit απο την provet.εξωτερικο φιλτρο eheim 2236 tem:2 και αεραντλια λιγο να βγαζη αερα μεσα στο ενυδρειο.πιστεβω να μην ξεχασα κατι και κανω κατι λαθος.για πεσμου?
μια χαρα και οι μετρησεις σου. να ξερεις οτι τα ψαρια σου θα τρωνε τις μικρες γαριδες οποτε καλο ειναι να εχεις φουλ φυτεμενο ενυδρειο ωστε να κρυβονται και να επιβιωνουν καποια μωρα για να εχεις αυξηση του πληθυσμου.
διαφορετικα ξεχωριστο ενυδρειο ωστε να τις κανεις πολλες και μετα να τις βαλεις...ειτε να ξεκινησεις με μια μεγαλη αποικια εξαρχης.
το ενυδρειο σου σηκωνει πολλεεεεεεες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-04-10, 23:59
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ενταξη pano.ενοειτε οτι θα σου στειλω μηνημα εδω προσοπικο και θα μιλησουμε με τηλ.οκ?καλυτερα που εγραψες εδω οντως για να μαθενουμε κιολας για αυτα τα πλασματακια.τωρα εαν μου τις φανε εχω cayman 60 για γεννες.εχω 5 ημερων guppy.οποτε να τα αφησω καμια βδομαδουλα να παρουν πανω τους τα βαζω στο 80αρι και μενη κενο η γενιστρα που την αγορασα για τετοιες δουλειες.ιδιο νερο ιδια τα παντα με 2 φιλτρα και εκει για καλη βιολογια οποτε αστες εκει να μεγαλωσουν να γενανε και να εχω υσηχο και εγω το κεφαλη μου μην τις πειραζουν αλλα ψαρια.ειπα για γεννες να φανταστω οτι ειναι σαν τα ζωοτοκα guppy ασπουμε γεννανε αβερτα πολλα και ταχτικα?και βγαζουν ψαρακια η αυγα?εαν θελεις και δεν υπαρχη προβλημα δωσε μου το τηλ σου κιν η σταθερο να το εχω να σε κανω τηλ κατευθειαν οταν θα με ετοιμος για παραγελια.και πληρωνω στο κουριερ η σου βαζω λεφτα σε λογαριασμο τραπεζης?πως γινετε το ολο σκηνικο?
-------------------------
pano να σε ρωτισω κατι.εισαι το παιδι που γνωρισα μηπως στο μαγαζη του κωστα?azores?πριν 1 μηνα περιπου?που μιλησαμε για την εκπομπη που θελω να κανω για τα petsshop?που ειχες κανη παρουσιαση στο καναλη της αλεξανδρουπολης με τον μονομαχο?βλεπω συντονιστης και τωρα θυμιθικα.εαν σε μπερδεψα με αλλων συγνωμη ετσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gemen : 09-04-10 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-04-10, 23:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι γεννανε πολυ συχνα και αρκετα αν βρουν καλες συνθηκες...
καλυτερα ξεχωριστο ενυδρειο. οτι πληροφοριες θελεις τις εχουν τα υπομνηματα.
λεπτομερειες σε πμ για τα υπολοιπα
-----------------------------------------
εχει περασει πολυ περισσοτερος καιρος απο ενα μηνα... αλλα ναι εγω ειμαι.
καλως ηρθες κι εδω λοιπον! πμ για τα υπολοιπα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μηπως ειναι πολλα...? - Ταιριαζουν μαζι... ? harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-11-09 01:13
ταιριαζουν ζωοτοκα με kribensis?? christosvn Ζωοτόκα 12 18-11-09 09:27
ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΑ? NIKOL_GOUV Γλυκό νερό - Γενικά 21 01-10-09 20:45
Μαζι με guppy ποια αλλα ψαρια??? mageiras293 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 30-03-09 17:36
Ψαρια βυθου και Guppy abrous Ζωοτόκα 2 05-02-08 22:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08627 seconds with 14 queries