Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-14, 00:07
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Angry Καταπολεμηση γαριδων.....

Είχα σε ένα μου ενυδρειο 120 λιτρων γαρίδες neocaridina heteropoda green ή Caridina babaulti sp. green (το μαγαζι που τα πηρα ισχυριζεται το 2ο - εγω υποψιαζομαι πλεον το 1ο) και τις μετέφερα (πάνω απο 50+) σε ένα άλλο ενυδρειο .......
Στο παλαιο ενυδρειο αφου βγηκε ο θερμοστατης και έφυγαν ολα τα διακοσμητικα και φυτα (δεν ειχε ούτε ψαρια μεσα) άδειασα το νερο και έπλυνα καλα το φιλτρο (ειχε μεινει βεβαια στο υποστρωμα κάποια υγρασια αλλα μεχρι εκει- νερο δεν ειχε). Σήμερα του έβαλα νεα διακοσμητικα πετρες κτλ και το γέμισα νερο. Ως δια μαγειας μέχρι τώρα εχω δει 3-4 γαριδες να περιφέρονται.......
Επειδη στο ενυδρειο αυτο σχεδιαζω να βαλω άλλες γαριδες που δυστυχως υβριδιζουν με αυτες που έχω πρεπει όλες οι γαριδες να εξαφανιστουν 100%
Σκεφτομουν λοιπον μηπως (βγαζοντας τα φυτα) να ριξω 2-3 καπακια χλωρινη μεσα και το αφησω να δουλεψει μια μερα έτσι..... Επειτα να κάνω επανωτες αλλαγες νερου 99% με υπερδοσολογια αντιχλωριου......
Θα κανω δουλεια ? Θα ειναι το ενυδρειο βιωσιμο για νεα ζωντανα αφού ξαναμπολιασω το φιλτρο ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-14, 00:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω λεω αντι να τις σκοτώσεις,να τις μαζεψεις ολες να μου τις στειλεις χαχαχαχ

σίγουρα γινεται αυτο που λες,αλλα στη θεση σου θα προτιμουσα να βγαλλω το υποστρωμα,και να το βράσω ή κατι τετοιο...

αλλιως να προσπαθησω με παγιδες για καμια βδομαδα...ή να ριξω καμια κιχλιδα μεσα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-14, 11:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Απλα βγαζεις τα φυτά, αφηνεις μονο χαλικάκι, και παρατηρεις.
θέλει χρονο, ωστε και μικρα να εχει περιμένεις να μεγαλωσουν και να τα μαζέψεις.
Υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-14, 12:49
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Καταπολεμηση..ειναι η σωστος τροπος να αντιμετωπισεις τις γαριδες σου τωρα που αλλαξες γνωμη και δεν τις θες?
Ο τροπος που αναφερει ο nicpapa παραπανω ειναι ο μονος σωστος κατα την γνωμη μου..μιας που υποτιθεται οτι ειμαστε φιλοζωοι εδω μεσα
Οι γαριδες μεγαλωνουν πολυ γρηγορα..σε δεκα μερες το πολυ ακομα και τα πιο μικρα θα εχουν μεγαλωσει ωστε να διακρινονται ευκολα για να τα μαζεψεις..
Αλλα και αλλοιως να το δεις..εντελως ψυχρα..αμα ριξεις χλωρινη θα καταστρεψεις την βιολογια του υποστρωματος σου.. η οποια για να αποκατασταθει θα χρειαστουν δυο μηνες..οποτε οι δεκα μερες σε συμφερουν.
Διαλεξε και παρε..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-14, 12:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν δεν θες να περιμένεις μερικές μέρες για να μεγαλώσουν οι γαριδούλες ώστε να μπορείς να τις βλέπεις πιο εύκολα, τότε θα πρέπει να αδειάσεις το ενυδρείο τελείως(και το υπόστρωμα) και θα μπορείς να τις δεις πολύ εύκολα όλες και να τις μαζέψεις.

Τη μέθοδο με τη χλωρίνη δεν την συνιστώ ούτε εγώ.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-14, 13:05
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταπολεμηση..ειναι η σωστος τροπος να αντιμετωπισεις τις γαριδες σου τωρα που αλλαξες γνωμη και δεν τις θες?
Ποιος ειπε οτι δεν τις θελω.....Μεταφορά τις εκανα....για δες το καλυτερα.....
Ειχα πάρει 5-6 και τώρα εχω πανω απο 50....
Παράθεση:
μιας που υποτιθεται οτι ειμαστε φιλοζωοι εδω μεσα
ημαστε....ομως δεν θα τρελλαθω αν χασω και καμια γαριδα....
Παράθεση:
Οι γαριδες μεγαλωνουν πολυ γρηγορα..σε δεκα μερες το πολυ ακομα και τα πιο μικρα θα εχουν μεγαλωσει ωστε να διακρινονται ευκολα για να τα μαζεψεις..
Και αυτές που θα εχουν αποικησει το φιλτρο ? πως θα απαλλαγω? Παντα εκει μεσα θα υπαρχουν αυγά κτλ
Παράθεση:
αμα ριξεις χλωρινη θα καταστρεψεις την βιολογια του υποστρωματος σου.. η οποια για να αποκατασταθει θα χρειαστουν δυο μηνες..οποτε οι δεκα μερες σε συμφερουν
η βιολογια του υποστρώματος δεν ειναι και τόσο σημαντική απο τη στιγμή που το φιλτρο ειναι μπολιασμένο.... Η ιχθυοφορτωση με 5 γαριδες σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων ειναι αμελητεα.....
Αυτό που έχει σημασία και γι' αυτό ρωτάω, ειναι αμα υπάρχει περιπτωση να μεινουν υπολειματα της χλωρινης στο βυθο....Αυτο θα ηταν καταστροφικό πραγματι....
-------------------------
Παράθεση:
Αν δεν θες να περιμένεις μερικές μέρες για να μεγαλώσουν οι γαριδούλες ώστε να μπορείς να τις βλέπεις πιο εύκολα, τότε θα πρέπει να αδειάσεις το ενυδρείο τελείως(και το υπόστρωμα) και θα μπορείς να τις δεις πολύ εύκολα όλες και να τις μαζέψεις.
Τη μέθοδο με τη χλωρίνη δεν την συνιστώ ούτε εγώ.
τοτε θα μπορούσα να τα βγαλω εξω ολα να στεγνωσουν....ακομα και τα υλικα του φίλτρου.... Φαντάζομαι έτσι θα ψοφήσουν και τα αυγά..... Με το που στεγνώσουν τα υλικά ειμαι οκ ή να τα αφησω λίγες μέρες ακόμα ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη imichal : 18-02-14 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-14, 13:16
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτές που θα εχουν αποικησει το φιλτρο ? πως θα απαλλαγω? Παντα εκει μεσα θα υπαρχουν αυγά κτλ

η βιολογια του υποστρώματος δεν ειναι και τόσο σημαντική απο τη στιγμή που το φιλτρο ειναι μπολιασμένο.... Η ιχθυοφορτωση με 5 γαριδες σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων ειναι αμελητεα.....
Αυτό που έχει σημασία και γι' αυτό ρωτάω, ειναι αμα υπάρχει περιπτωση να μεινουν υπολειματα της χλωρινης στο βυθο....Αυτο θα ηταν καταστροφικό πραγματι....
-------------------------

τοτε θα μπορούσα να τα βγαλω εξω ολα να στεγνωσουν....ακομα και τα υλικα του φίλτρου.... Φαντάζομαι έτσι θα ψοφήσουν και τα αυγά..... Με το που στεγνώσουν τα υλικά ειμαι οκ ή να τα αφησω λίγες μέρες ακόμα ?
Αυτές που/αν βρίσκονται στο φίλτρο θα παραμείνουν εκεί. Δεν μπορούν να βγουν. Τα αυγά από την στιγμή που τα χάσει η γαρίδα από τα πόδια της χαλάνε ή είναι ήδη χαλασμένα και τα απορρίπτει.

Η βιολογία του υποστρώματος σε γαριδάδικο είναι το ίδιο σημαντική όσο και η βιολογία του φίλτρου, ειδικά για ευαίσθητα είδη. Για τα υπολείμματα χλωρίνης δεν γνωρίζω να πω με σιγουριά αλλά προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα.

Δεν χρειάζεται να τα βγάλεις και να στεγνώσουν. Ξέπλυμα σε μια λεκάνη τα διακοσμητικά, και ξέπλυμα, ξενέρισμα το υπόστρωμα.
Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τα αυγά.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-14, 13:56
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ok δεν θα χρησιμοποιήσω χλωρινη.... Ομως θα βγάλω τα υλικά του φίλτρου και θα τα ξεπλυνω καλα μαζι με το υποστρωμα......
Αν βρω γαριδες και παλι .......θα χρησιμοποιησω ΤΝΤ.......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταπολεμηση πρασινης αλγης eksoginios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 16-08-11 09:41
καταπολεμηση Υδρας.... Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 10 07-04-09 23:32
Προβλημα φυτων κατα την καταπολεμηση αλγης ΣΟΣ .. abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-01-07 13:13
Σκευασματα για την καταπολεμηση της αλγης abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 24-01-07 10:24
Φυτα για καταπολεμηση νιτρικων!!! geoil Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-10-04 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04769 seconds with 13 queries