Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-05-12, 14:38
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Θενκς για την αναλυση. Προσπαθω να φτιαξω το σχεδιο, το pc μου δεν εχει ουτε ζωγραφικη. θα το φτιαξω σε καποιο αλλο και θα το ανεβασω.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-05-12, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Θενκς για την αναλυση. Προσπαθω να φτιαξω το σχεδιο, το pc μου δεν εχει ουτε ζωγραφικη. θα το φτιαξω σε καποιο αλλο και θα το ανεβασω.
Νίκο, αναμένουμε ένα έστω πρόχειρο σχεδιάκι για να δούμε πως θα προχωρήσουμε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-05-12, 22:31
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Λοιπον μετα απο πολυ ιδρωτα (ποσο πισω ειμαι) μαλλον καταφερα να το ανεβασω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  untitled.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  25,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-05-12, 07:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετα απο πολυ ιδρωτα (ποσο πισω ειμαι) μαλλον καταφερα να το ανεβασω.
Μου αρέσει το σχέδιο σου, αν και από το σχέδιο μπορεί για κάποιους να φαντάζει άσχημο. Το κιόσκι που θα φτιάξεις πάνω από το χώρο φίλτρανσης, θα έχει δύο πλευρές προς τη λίμνη και αυτό θα είναι κάτι πολύ όμορφο.

Όπως το βλέπω Κώστα, εννοείς ότι θα ενώσεις το σκίμμερ επιφανείας με την λίμνη που διαθέτεις σήμερα? Σε εκείνη τη λιμνούλα, θα υπάρχουν ψάρια ή θα την χρησιμοποιήσεις σαν veggie filter, δηλαδή φυτά μόνο? Θα σε προέτρεπα να αγοράσεις ακόμα ένα σκίμερ επιφανείας, γιατί θα χρειαστείς ακόμα ένα στην μεγάλη ευθεία, στο ύψος του τοίχου της φίλτρανσης. Εκείνο, μπορείς να το εφαρμώσεις με την αντλία που θα απορροφά νερό από το bottom drain.

Το bottom drain να το πλησιάσεις ακόμα περισσότερο προς το κέντρο της δεξαμενής.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-05-12, 08:55
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Βασιλη λεγε με Νικο. Ναι στη μικρη λιμνη (αυτη που εχω ηδη) θα εχω μονο φυτα, αντε και αν ειμαι τυχερος και βρω παλι μικρα να τα βαζω εκει. Οχι δεν σκευτηκα να ενωσω το σκιμμερ με την λιμνη που εχω, αλλωστε δεν νομιζω να γινετε γιατι η λιμνη που εχω ηδη ειναι πιο ψηλα οποτε με βοηθαει να γινει ενας μικρος καταραχτης εκει που θα γυριζει το νερο στη μεγαλη λιμνη. Εχω βαλει ενα ερωτηματικο στην καταληξη του σωληνα παροχης του φιλτρου 3 το οποιο φιλτρο ειναι αυτο που εχω 2 χρονια τωρα, γιατι δεν ξερω απο που βολευει να τραβαω νερο με μια δευτερη αντλια. Μηπως να περνουσα ενα σωληνα μεσα στο μπετο και να εβγαινε στο χωρο φιλτρων? Η καλυτερα καπου πιο κοντα στη μικρη λιμνη? Α πες μου και αν βολευει η μερια που λεω να γυριζει το νερο μετα τα 2 φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-05-12, 13:14
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Απο εσας το πρωτο που θελω ειναι ενα λινκ. Ενα λινκ που να με παει εκει που θα παραγγειλω το bottom drain που μου κανει. Εχω ψαξει εδω μεσα και ακουστε τι συμβαινει: Οσοι εχουν ρωτησει που θα βρουν, στα επομενα μηνυματα ξαφνικα ως δια μαγειας αναφερουν πως τα περιμενουν! Τουλαχιστον στα ξενυχτια που εκανα εδω δεν βρηκα κατι. Βοηθηστε γιατι αυτο χρειαζομαι για την ωρα για να ριξω την βαση της λιμνης.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-06-12, 07:30
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Οκ το'πιασα το υπονοουμενο. Να ψαξω εγω. Τουλαχιστον κατι να προσεξω? κατι στην ποιοτητα? Απο πια χωρα βολευει? πχ απο Αγγλια? Κυπρο? Τους σωληνες υψηλης πιεσεως, τις γωνιες και τις κολες συνδεσης απο εδω?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-06-12, 13:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εσας το πρωτο που θελω ειναι ενα λινκ. Ενα λινκ που να με παει εκει που θα παραγγειλω το bottom drain που μου κανει. Εχω ψαξει εδω μεσα και ακουστε τι συμβαινει: Οσοι εχουν ρωτησει που θα βρουν, στα επομενα μηνυματα ξαφνικα ως δια μαγειας αναφερουν πως τα περιμενουν! Τουλαχιστον στα ξενυχτια που εκανα εδω δεν βρηκα κατι. Βοηθηστε γιατι αυτο χρειαζομαι για την ωρα για να ριξω την βαση της λιμνης.
Νικο, εγω θα ελεγα πρωτα να ρωτησεις τα παιδια που ηδη εχουν φερει τον εξοπλισμο, (απο που και ποσα) και αν τοτε θελεις να δεις και κατι αλλο τοτε μιλαμε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-06-12, 13:15
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosGus Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ το'πιασα το υπονοουμενο. Να ψαξω εγω. Τουλαχιστον κατι να προσεξω? κατι στην ποιοτητα? Απο πια χωρα βολευει? πχ απο Αγγλια? Κυπρο? Τους σωληνες υψηλης πιεσεως, τις γωνιες και τις κολες συνδεσης απο εδω?
Γι'αυτο οπως ειπα και πιο πανω στειλε ενα πμ στα παιδια που εφεραν, δες τις τιμες και μιλαμε.....

Και απο Αγγλια μπορεις να ψαξεις και απο κυπρο και αναλογα πραττεις....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-06-12, 14:04
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οκ θα στειλω πμ και ελπιζω να το δουν γιατι πονταρα σε εσενα και τον Βασιλη.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-06-12, 17:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Νικο, επειδη εμεις ειμαστε απο Κυπρο δεν μπορουμε να ξερουμε τις τιμες των εταιριων και των αντιπροσωπων που εχουν για την Ελλαδα...
Γι'αυτο σε παραπεμπω στα παιδια που ηδη εχουν παρει καποια πραγματα και που ειμαι σιγουρος οτι θα εκαναν και ερευνα αγορας......

Οπως και ναχει....σου εχω ηδη στειλει πμ.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-06-12, 10:24
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραια. θενκς
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-07-12, 18:07
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Να πω καπου εδω οτι εχω κανει γραμωση με το σκαψιμο, κατεβηκα δεκα ποντους κατω και προσπαθω να δωσω μια κλιση στον πατο προς το bottom drain να βοηθησω το μαστορα που θα ριξει το μπετο γιατι δεν θα παρω και κανα συνεργειο απο το Bronks οπως καταλαβαινετε. Εχω κανει και την μια πλευρα την απεναντι απο τα φιλτρα ημιστογγυλη, με ενα πατημα για μενα να μπαινω να κολυμπαω να ταιζω τα κοι αλλα κυριως για να εχουν πατημα τυχον ζωα που θα πεσουν γιατι εχω και μπολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-07-12, 19:05
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

update.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0071.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  82,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0072.jpg
Εμφανίσεις:  487
Μέγεθος:  107,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0073.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  104,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-07-12, 19:47
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τι εχουμε εδω??? Για πες...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-07-12, 20:12
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

χμμ τιποτα το συγλονιστικο, απλα ειναι συγλονιστικο για μενα για αυτο το ανεβασα εσκαψα παραπανω για να κερδισω λιτρα σε μακρος γιατι θα φανε χωρο τα φιλτρα και εχτισα τσιμεντολιθους την μια πλευρα γιατι επεφταν τα χωματα. θα πεσει και το μπετο θα γινει δυστηχως χοντρος ο τοιχος αλλα δεν γινοταν αλλιως.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-07-12, 20:42
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Σε καταλαβαινω απολυτα Νικο

Εσυ ξερεις καλυτερα τον χωρο σου εκει γι'αυτο πραξε αναλογα........
Μην ξεφυγεις ομως με τα λιτρα Σε βλεπω πολυ χουβαρντα

Με τον εξοπλισμο τι εκανες???? Βρηκαμε??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-07-12, 21:01
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αλλη πονεμενη ιστορια. Μιλαω με Ρονη αλλα η συνομιλια μας ειναι αρκετα αργη, χειροτερη απο την προοδο της λιμνης μου, κατι σαν τα μηνυματα που στελνει η νασα στο διαστημα . Εχω και κατι λινκ που μου στειλατε που οση χαρα εκανα οταν τα ειδα, τοση απογοητευση ειχα οταν τα εψαχνα. Ουτε bottom εβρισκα ουτε τιποτα. Μασημενη τροφη πρεπει να εχω, να δωσετε κατευθειαν το λινκ και να πειτε αυτο θα παρεις. Μηπως θα ζηταω τα ρεστα? ολη η ευθυνη δικη μου. Αν προσεξεις τωρα πανω απο τους τσιμεντολιθους εχω βαλει δυο κλαιουσες ιτιες που οσο και αν ριχνουν τα φυλλα τους τον χειμωνα τις ηθελα για σκια και γιατι μου αρεσει να ριχνουν τα φυλλα τους μεχρι κατω στο νερο. Μηπως πρεπει να εχω δυο σκιμμερ σε αυτη τη πλευρα?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-07-12, 20:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Νκο, για τον εξοπλισμο σου εστειλα πμ αλλα αυτο που με απασχολει εμενα ειναι αλλο...

Θα σου πω την προσωπικη μου αποψη που πηγαζει μεσα απο προσωπικες εμπειριες και οχι μονο, με σκοπο οχι να σε επηρεασω αλλα να σε προβληματισω λιγο

Επειδη το ματι ειναι αχορταγο...εγω στην θεση σου δεν θα εκανα μια τοσο μεγαλη λιμνη....
Μια λιμνη των 12000 λιτρων ειναι υπερ αρκετη και θα κοστισει πολυ πιο λιγα σε σχεσει με αυτο που θελει να φτιαξεις.....

Πιο λιγα μπετα, μια αντλια 15000 λιτρων, ενα bottom aeration drain, μια αεραντλια ενα skimmer κλπ.......οπως καταλαβαινεις, απο αυτον τον εξοπλισμο, θα παρεις ενα κομματι απο το καθε ειδος ενω στην αντιθετη περιπτωση με τα λιτρα που θελεις θα πρεπει να τα παρεις εις διπλουν

Με τα πιο πανω θα εισαι μια χαρα με πολυ λιγο κοστος συντηρησης...

Ειναι πολλα τα λιτρα Νικο...
Οποταν ξανασκεψου το
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-07-12, 10:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

... και να φανταστείς ότι όλους τους συμβουλεύουμε "φτιάξτην μεγαλύτερη"
Να που ήρθε κι η ώρα να πούμε "φτιάξτην μικρότερη"
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-07-12, 10:45
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σε μενα ελαχε? μου χαλατε το ιλουζιον Παντως καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο Andros, βλεπει την δυσκολια μου και τον ευχαριστω. Απλα αναρωτιεμαι, με ενα bottom aeration drain, μια αντλια, μια αεραντλια και δυο skimmer δεν κανω δουλεια? Και στην πορεια ο καλος θεουλης που ειναι κατα της υποτιμησης με βοηθησει για δευτερη αντλια και σουπερ ντουπερ φιλτρα, δεν αναβαθμιζεται? μονο το bottom θα μεινει ενα, αλλα αλλες λιμνες τρεχουν χωρις κανενα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-07-12, 19:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
... και να φανταστείς ότι όλους τους συμβουλεύουμε "φτιάξτην μεγαλύτερη"
Να που ήρθε κι η ώρα να πούμε "φτιάξτην μικρότερη"
Μα κι'εγω μαζι σου ειμαι λουσυ.....ομως μεσα στα πλαισια........

Κι'εγω θα ηθελα να φτιαξω μια λιμνη 50 κυβικων, μπορω ομως περαν του κοστους των συστηματων που θα την υποστηριζουν να αντεξω και το κοστος λειτουργιας???

Εαν ο Νικος μας δεν εχει οικονομικο προβλημα λουσυ μας τοτε ναι!! να την κανει και 30 και 40 κυβικα....αλλα απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε την οικονομικη κατασταση...η μαλλον....γνωριζουμε την οικονομικη κατασταση του καθενος απο εμας η οποια ειναι αθλια με τα σημερινα δεδομενα της εποχης τοτε νομιζω πρεπει να παταμε και λιγο φρενο σε οτι κανουμε...

Θες να φτιαξεις λιμνη???
Ο στοχος πρεπει να ειναι ενας......
Να δουλευει σωστα....

Αν πχ φτιαξω μια λιμνη 25000 λιτρα γιατι ετσι μ'αρεσει και ο εξοπλισμος που βαζω ειναι φτωχος ( λογο κοστους) και δεν μπορει να υποστηριξει το συστημα κατα πασα πηθανοτητα δεν θα εχω λιμνη αλλα εναν υπονομο....λεω εγω τωρα..

Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-07-12, 19:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μενα ελαχε? μου χαλατε το ιλουζιον Παντως καταλαβαινω απολυτα τι λεει ο Andros, βλεπει την δυσκολια μου και τον ευχαριστω. Απλα αναρωτιεμαι, με ενα bottom aeration drain, μια αντλια, μια αεραντλια και δυο skimmer δεν κανω δουλεια? Και στην πορεια ο καλος θεουλης που ειναι κατα της υποτιμησης με βοηθησει για δευτερη αντλια και σουπερ ντουπερ φιλτρα, δεν αναβαθμιζεται? μονο το bottom θα μεινει ενα, αλλα αλλες λιμνες τρεχουν χωρις κανενα.
Αυτοι που δεν εχουν drain Νικο θα ερθει η ωρα που θα βαλουν.

Ημουν ενας απ'αυτους και εχω να σου πω το εξης....

ΒΑΛΕ

Με ενα bottom drain 110 χιλ. ισως να μπορουσε να κανει δουλεια νοουμενου οτι τα κατατροχα της βασης θα πρεπει να γινουν πιο αποτομα και ξερεις τι σημαινει αυτο?? Περισσοτερο μπετον

Κοιτα Νικο, αν καποιος μετρησει τους τσιμεντολιθους που εκτισες υψος, μηκος κλπ μαζι με τα μπετα και με καποιες προσθαφαιρεσεις μπορει ενα περιπου να υπολογισει ποσα λιτρα θα ειναι....και με βαση αυτα θα ειναι περιπου...25000 λιτρα ισως και περισσοτερα.....

Λοιπον Νικο, δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτα τα πραγματα θα πρεπει να τα λεμε και απ'εκει και περα οτι αποφασισεις εμεις θα ειμαστε εδω να βοηθησουμε σε οτι και οπως μπορουμε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-07-12, 11:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Καταλαβαινεις τι θελω να πω ετσι??
Μα φυσικά καταλαβαίνω!
Εγώ κι αν δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει οικονομικό πρόβλημα!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-02-13, 20:45
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αυτη και αν ειναι εξελιξη! Μολις τα παρελαβα απο Κυπρο. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 024.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  65,6 KB
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-02-13, 23:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλοριζικα Νικο!!! Τα skimmer ολα τα λεφτα αφου εχουν και υπερχειλιση...
Για το bottom drain δεν χρειαζεται να πω κατι
Το ερωτημα που τιθεται τωρα ειναι.... ποτε αρχιζουμε δουλεια?
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-02-13, 09:00
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Εργασιες? σιγα σιγα, αλλωστε μονο δυο χρονια την παλευω Εδω πρεπει να πω κατι για τον Ρονη απο την Κυπρο, ο ανθρωπος ειναι αλλου. Εχω ζησει καλες συνεργασιες με Γερμανια που εφερνα κοραλια αλλα τετοιο το πραγμα με τον Ρονη δεν ματαξαναδα. Τον κυνηγουσα να μου στειλει ενα λογαριασμο τραπεζης να του στειλω τα χρηματα γιατι τρεχει με κατι ζωολογικους κηπους, με κατι φωκιες με κατι κορκοδειλους με δρακους με διαβολους και τριβολους μεχρι που καποια στιγμη τον "απειλησα" τον ανθρωπα πως θα χαλασω τα χρηματα και μετα θα τα ξαναμαζεψω του αγιου. Ολο λοιπον το κυνηγι ηταν μεχρι να του στειλω τα ευρα. Την ημερα που τα εστειλα του εξηγησα πως δεν βιαζομαι να μου στειλει τα πραγματα γιατι δεν θα ριξω μπετα τωρα, βιαζομουν μονο να φυγουν τα χρηματα απο πανω μου. Εγω τοπα εγω τα'κουσα. Την επομενη μερα λοιπον τα πραγματα ηταν σπιτι μου! Πρεμουρα τον επιασε, κωλοπιλαλα! Επαγγελματιας του κερατα. Διαβολοπραμα!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-02-13, 19:04
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παει...χαλασε κι'ο Ρονης Λογικα θα επρεπε να σου στειλει τα πραγματα πρωτα και μετα τα λεφτα

Εσυ τωρα κανονισε και σηκωσε τα μανικια πανω......το καλοκαιρι ερχεται
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-02-13, 19:24
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αντρο το γελας?? Αυτο ελεγε ο αθεοφοβος, να μου στειλει τα πραγματα πριν του στειλω τα χρηματα (!!!!!) σε ποιον, σε μενα τον ανεπροκοπο! Πλακα μας κανετε εκει στην Κυπρο?? παιζουν τετοια αντρικα θεματα ακομα?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-02-13, 19:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλα, ας μην χαλασουμε το θεμα για τον Ρονη Πιασε δουλεια!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποσα trilineatus σε 100 λιτρα? beat89 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 06-04-11 12:46
Ποσα mm τζαμι για 60 λιτρα? aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-08-10 14:37
σε ποσα λιτρα??? tornos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 15-02-09 15:41
ποσα λιτρα; gutsi Δίσκοι 15 27-10-07 10:05
ποσα λιτρα; gutsi Bettas 16 27-09-07 18:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09005 seconds with 14 queries