Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Λίπανση Φυτών

Λίπανση Φυτών Λιπάσματα,δοσολογίες,DIY λιπάσματα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-02-14, 18:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι συγγνωμη λαθος εχεις δικιο!
Λοιπον αν ταβγαλα καλα. 3 φορες 25ml ανα εβδομαδα απτο παραπανω διαλυμα, δινει νο3 15,3ppm. K 20ppm. Και απτο klysmol περνω με 20 σταγονες αυξηση 0,5 ppm. Αρα ειμαι στο 1,5ppm ανα βδομαδα.

Νομιζω οτι ειμαι οκ να ξεκινησω ετσι για αρχη? Και σιγα σιγα βλεπω και κανω. Τι λες
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-02-14, 14:32
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Τους υπολογισμούς σου τους βλέπω σωστούς! Για το klysmol δεν έχω ιδέα!
Ξεκίνα έτσι, κάνε και μετρήσεις σε διάφορες στιγμές μέσα στη βδομάδα να δεις αν όλα είναι όπως τα θες, και ανάλογα προσαρμόζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-02-14, 22:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ εγινε. Και εγω με βαση τα λεγομενα του μελους Χοντρος παω, Οσον αφορα ενεμα και κλυσμολ που ανεφερε ο ραβεν στο αρχικο ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-04-14, 21:49
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγω με το μπούσουλα που μου έδωσε ο Raven
προσαρμοσμένο στα 450 lt


Παράθεση:
To εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης λοιπον (για το δικο μου ενυδρειο) διαμορφωνεται ως εξης:
ΚΥΡΙΑΚΗ 50% αλλαγη νερου-ΚΝΟ3 =1/2 κουταλια τσαγιου , Fleet enema= 20 σταγονες, Κ2SΟ4=1/2 κουτ.τσαγιου
ΔΕΥΤΕΡΑ Trace=10ml, Iron=5ml
ΤΡΙΤΗ KNO3,K2SO4,fleet enema
ΤΕΤΑΡΤΗ Trace, Iron
ΠΕΜΠΤΗ KNO3,K2SO4,Fleet enema
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Trace, Iron
ΣΑΒΒΑΤΟ Αργια-τιποτα
ΚΥΡΙΑΚΗ Μηδενισμος-50% αλλαγη νερου.Ξανα απο την αρχη...
Σημειωση: Τα macro και τα micro ριχνονται εναλλαξ για την αποφυγη αλληλεπιδρασης του Σιδηρου με τον φοσφωρο..


με τη διαφορα ότι στη θέση των ιχνοστοιχείων τις shechem θα χρησιμοποιήσω pawer4

αυτό που δεν ξέρω (ξέρω ότι υπάρχει γραμμένο αλλα μου έχουν βγει τα ματια και δεν το βρίσκω )είναι πως θα το χρησιμοποιήσω για να το αντικαταστήσω με το trase της shechem ?
__________________
E-Shop:https://misirlis-aquarium.gr/
ΜΥΣΙΡΛΗΣ AQUARIUM
Μελίνας Μερκούρη 41, Ηράκλειο Κρήτης
Τηλ: 2816-007280, Κιν: 6944778043

Email: gm.aquarium_pet@yahoo.gr




Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-07-16, 10:01
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Καλα αν εβγαζες και τα φωσφορικα απο το ενεμα....αυτο ηταν ευκολο...χαχαχα.
Καλα πλακα κανω
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-07-16, 10:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα αν εβγαζες και τα φωσφορικα απο το ενεμα....αυτο ηταν ευκολο...χαχαχα.
Καλα πλακα κανω
Στα 100ml υπάρχουν
7,5 g Sodium Phosphate Dibasic Heptahydrate
και
20 g Sodium Phosphate Monobasic Monohydrate

http://www.koper.gr/el/enema-cooper-p100.html
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-09-16, 23:18
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα ετοιμα λιπασματα (Seachem)με κανουν κατα 50-70 ευρω φτωχοτερο καθε μηνα, πηγα και εφοδιαστηκα με σκονες ΚΝΟ3, Κ2SO4 και χηλικο σιδηρο σε σκονη.
Θελω να ακολουθησω ενα υβριδιο λιπανσης μεταξυ των μεθοδων PMDD και E.I. (Estimative index) κι αυτο περιπλεκει τα πραγματα σχετικα με τις δοσεις.
Η μεθοδος Estimative Index δημιουργηθηκε επειτα απο πειραματισμους και μελετες απο τον Tom Barr .Συμφωνα με την φιλοσοφια του E.I. προσθετουμε macro και micro στοιχεια σε πλεονασμο, με στοχο να μην οδηγηθουν τα φυτα σε ελλειψη καποιου στοιχειου ,σε συνδυασμο με σταθερη υψηλη παροχη CO2 γυρω στα 30ppm.Επισης απαραιτητο ειναι να μηδενιζεται το συστημα με μια εβδομαδιαια αλλαγη νερου 50%. Τα τεστ και οι μετρησεις δεν χρειαζονται μολις βρεθει η ισορροπια και οι δοσολογιες για το δικο μας συστημα.
Οι υπολογισμοι βασιζονται πανω σε μια επιστημονικη μελετη που αποδεκνυει οτι:Τα φυτα αυξανουν τις απαιτησεις τους αναλογα με την ενταση του φωτισμου που δεχονται. Υπαρχει ομως ενα οριο σ αυτο. Το οριο που τα φυτα σταματουν να εκμεταλλευονται τον extra φωτισμο ειναι στα 5-6 watts/gallon. Αυτοματα συνεπαγεται οτι υπαρχει και αναλογο κατωφλι προσληψης λιπασματων.
Βρεθηκε λοιπον οτι αυτο το κατωφλι εχει ως εξης σε εβδομαδιαια βαση για το καθε στοιχειο:
-ΝΟ3 20ppm
-PO4 3ppm
-K+ 30ppm
-Fe 0.5ppm
-Mg 10ppm
πηγη:http://www.ukaps.org/EI.htm
Με αυτα τα στοιχεια η μεθοδος E.I. στηριζεται στο γεγονος οτι αν παρεχουμε αυτες τις ποσοτητες επι εβδομαδιαιας βασης τα φυτα δεν προκειται ποτε ,υπο οποιονδηποτε φωτισμο( και οση φυτομαζα και να εχουμε) ,να υποφερουν απο ελλειψη καποιου στοιχειου.

Για την μεθοδο Estimative Index θα χρειαστουμε τα εξης:
-ΚΝΟ3 (N & K)
-ΚΗ2PO4 (P & K)
-Trace elements CSM+B. Μιγμα χηλικων ιχνοστοιχειων η καποιο απο τα ετοιμα μιγματα Trace που κυκλοφορουν στο εμποριο.
-K2SO4 μια φορα τη βδομαδα για συμπληρωση Καλιου (Potassium)
-Fe ,χηλικος σιδηρος ή καποιο ετοιμο υγρο σιδηρου (Seachem)
-Epsom salts (θειικο μαγνησιο) αν το ποσοστο Μg στο νερο βρυσης ειναι χαμηλο.
Κανοντας ρυθμισεις ανολογα με τις παραμετρους του ενυδρειου μας (trial & error) βρισκουμε την δοσολογια που αντιστοιχει στο δικο μας συστημα και την κραταμε με ευλαβικη τυπικοτητα.
Τα πλεονεκτηματα :Φτηνη λιπανση, δεν χρειαζεται να ξανακανουμε τεστ ποτε ξανα , φυτα με μεγιστη αναπτυξη (αναλογα με τον φωτισμο) και ελαχιστοποιηση των αλγεων.

Η μεθοδος PMDD τωρα.. ειναι στην ουσια ο προγονος του EI , με μονη διαφορα τον αποκλεισμο των ΡΟ4 απο τις δοσολογιες. Βλεπετε εκεινη την εποχη που ανακαλυφθηκε αυτη η μεθοδος υπηρχε η (λανθασμενη) εντυπωση οτι η περισσεια φοσφωρικων (ΡΟ4) δημιουργουσε εμφανιση αλγεων.

Εγω τωρα εχω στην διαθεση μου τα εξης: ΚΝΟ3,Κ2SO4,fleet enema,Fe seachem,trace seachem.
Ψαχνοντας τις δοσολογιες και με βοηθεια απο εδω :http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm ..βρηκα οτι στα 260 λιτρα καθαρα και με καλυψη φυτων το 75% αυτου του ενυδρειου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27251&page=5 θελω:

-Εχει βρει ο φιλος Χοντρος οτι 6 σταγονες fleet enema δινουν στα 50 λιτρα αυξηση rΡΟ4 κατα 0.5ppm. Εγω θελω να πιασω το κατωφλι των 2ppm/εβδομαδα.( Αυτο σημαινει δοση 0,7ppm/2 μερες.). Οποτε υπολογισα οτι χρειαζομαι 30-35 σταγονες 3 φορες την εβδομαδα maximum στα 260 λιτρα. Αρχισα συντηρητικα με 20 σταγονες και βλεπουμε...

-ΚΝΟ3 βαζω 3/4 tsp (κουταλι του τσαγιου) 3Χ βδομαδα. Αυτο το βρηκα ετοιμο απο την προτεινομενη δοσολογια του EI http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm...Εγω αρχισα συντηρητικα με 1/2 tsp..Το κατωφλι βρισκεται στα 20ppm/βδομαδα.Το 3/4tsp/3Χ εβδομαδα δινει 7ppm ΝΟ3.

-Potassium. Υπολογισα την ποσοτητα καλιου που ηδη ριχνω με το KNO3 και συμπληρωνωντας με θειικο καλιο (Κ2SO4) για να πιασω το κατωφλι των 30ppm την εβδομαδα,αρα 10ppm 3x εβδομαδα. Η 1 tsp.Κ2SO4 = 9ppm Καλιου. Υπολογισα οτι τοΚΝΟ3 προσθετει άλλα 4-5ppm Kαλιο. Η δοση λοιπον υπολογισα οτι βγαινει για το θειικο καλιο 1/2 tsp 3x εβδομαδα.

-micro συνεχιζω με Σιδηρο και trace της Seachem..

-CO2 σταθερη παροχη ,300-350φυσ/λεπτο ή 30-33ppm

To εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης λοιπον (για το δικο μου ενυδρειο) διαμορφωνεται ως εξης:
ΚΥΡΙΑΚΗ 50% αλλαγη νερου-ΚΝΟ3 =1/2 κουταλια τσαγιου , Fleet enema= 20 σταγονες, Κ2SΟ4=1/2 κουτ.τσαγιου
ΔΕΥΤΕΡΑ Trace=10ml, Iron=5ml
ΤΡΙΤΗ KNO3,K2SO4,fleet enema
ΤΕΤΑΡΤΗ Trace, Iron
ΠΕΜΠΤΗ KNO3,K2SO4,Fleet enema
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Trace, Iron
ΣΑΒΒΑΤΟ Αργια-τιποτα
ΚΥΡΙΑΚΗ Μηδενισμος-50% αλλαγη νερου.Ξανα απο την αρχη...
Σημειωση: Τα macro και τα micro ριχνονται εναλλαξ για την αποφυγη αλληλεπιδρασης του Σιδηρου με τον φοσφωρο..

Ελπιζω να εχω βοηθησει εστω και λιγο ολους οσους ψαχνονται με την λιπανση, και να μην σας μπερδεψα πολυ .
Επειδη δεν ειμαι ο Χοντρος , και δεν ειμαι καθολου μα καθολου καλος με τους υπολογισμους ενδεχεται να εχω κανει λαθη , και γι αυτο περιμενω σχολια και διορθωσεις.
Σας παραθετω μερικα απο τα links που χρησιμοποιησα για περαιτερω αναζητησεις:

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm
http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/pmdd-tim.html
http://www.barrreport.com/estimative-index/
Μήπως οι 6 σταγόνες enema ανεβάζουν 1ppm το po4 στα 50λιτρα και όχι 0,5?
Και αυτό το ρωτώ,διοτι το διάβασα κάπου.Τι είναι τελικά το σωστο.

Υποθέτω το fleet με το cooper να είναι το ίδιο σκεύασμα...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-09-16, 11:43
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

Εγω βρηκα στο enema cooper οτι PO4 = 0.1315γρ/μλ

Απο εδω και περα πως βγαινουν τα ppm και τα ml που βαζουμε?


Μετα απο ελεγχο που εκανα σε νερο ωσμωσης οι 6 σταγονες αναβασαν 1ppm στα 50 λιτρα για να μην πω και παραπανω...
__________________
http://www.daniel-studios.gr
450lt καρδιναλοι-ροδοστομοι-οτος-auneus φυτεμενο
110lt ραμιρεζι ζεύγος
240lt Ν.caudopunctatus
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-10-16, 17:53
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα το fleet και το cooper είναι το ίδιο; Τι αναλογία ανά 100λτ χρειάζομαι; Αυτό έχω κ το super4 στα χέρια μου. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-10-16, 20:34
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpampis81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το θέμα το fleet και το cooper είναι το ίδιο; Τι αναλογία ανά 100λτ χρειάζομαι; Αυτό έχω κ το super4 στα χέρια μου. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ
Το fleet enema κι enema kooper είναι το ίδιο πράγμα και περιέχουν την ίδια ποσότητα φωσφορικών, αυτό σημαίνει ότι το enema kooper δίνει 1,3ppm φώσφορου στα 100 λίτρα με μόλις 1ml. Γι αυτό το λόγο εγώ έχω πάρει σύριγγα του 1ml που έχει υποδιαιρέσεις του 0,1 ώστε να ρίχνω 3 φορές χ 0,4 για παράδειγμα ενώ ένα μικρότερο ενυδρείο μπορεί να χρειαστεί να ρίχνει 0,2. Μη ξεχνάς να υπολογίσεις τα καθαρά λίτρα νερού κι όχι μεικτά, δηλαδή μετράς εσωτερικά το ενυδρείο σου και ύψος νερού απ την επιφάνεια του βυθού μέχρι και τη στάθμη του νερού. Ppm και mg/lt. είναι το ίδιο πράγμα. Τις σταγόνες εγώ τις αποφεύγω, δεν έχουν την ακρίβεια της σύριγγας που κοστίζει 20 λεπτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-02-18, 10:19
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Πολύ χρήσιμο αρθρο!
Βλέπω όμως ότι στιρίζεται στο γεγονός οτι πρέπει κάθε ημέρα να προσθέτουμε λιπάσματα!

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας ώστε να τα προσθέτουμε σε εβδομαδιαία βάση έστω και με κόστος (εννόω κόστος σε άλγες αναπτυξη κτλ)?
Όλοι όσοι ακολουθείτε την ΕΙ το κάνετε με το χέρι κάθε ημέρα γιατι ακόμη και δοσομετρική να βάλεις θα λειτουργεί σε 24ωρη βάση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-02-18, 16:45
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δεν ειναι δυσκολο να βαζει κανείς καθημερινά λίπασμα. Εγώ ρυθμίσει τις δόσεις μου να είναι 5 ml, έχω μια μικρή μεζούρα ίδιας χωρητικότητας και βάζω κάθε μερα. Εάν έχεις low tech τοτε μπορεις να λιπαινεις μια φορά την εβδομάδα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιπανση fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-09-08 18:28
λιπανση kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-05-08 21:26
λιπανση thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-04-08 16:40
ΛΙΠΑΝΣΗ ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 16-11-07 14:45
Αυτοματοποιημενη λιπανση. mikenuke DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 13-05-05 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06554 seconds with 13 queries