Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-14, 01:34
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή απορια στη χημεια τ νερου

εχω μια απορια...
εγω τωρα εχω kh 0~1
και ph 5.8

α. αν αυξησω το kh στο 3 αυτη τη στιγμη, θα μεταβληθει και το ph? δηλαδη θα πρεπι να το αυξησω το kh σιγα σιγα? ωστε να μην μεταβληθεια αποτομα το ph?

β. υπαρχει η πιθανοτητα να μεταβαλλεται το ph κατα την διαρκεια της ημερας στο ενυδρειο? εφοσον εχω σταθερο το kh>4 ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-14, 03:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

α. Ναι
β. Τιποτα δεν ειναι σιγουρο, οπως και το αντιθετο (δλδ γινεται να μην υπαρχει προβλημα, και με μηδενικη KH).
Το σιγουρο ειναι οτι με χαμηλη KH ειναι πιο ευκολο να μεταβαλεται το pH.
Αν ομως ο παραγοντας που μεταβαλει το pH ειναι ισχυρος (πχ πολλα οξεα, πολυ διοξειδιο), μπορει να το κανει και με μεγαλυτερη KH.
Αν δεν υπαρχει παραγοντας που μεταβαλει το πεχα, δεν θα μεταβληθει ουτε με χαμηλη ΚΗ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-14, 11:43
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

εγω που δεν εχω co2, πχ πολλα οξεα, πολυ διοξειδιο κτλπ... διατρεχω κινδυνο?
τα ψαρια χωρις minerals αλλα με ισοροπημενη διατροφη και trace ειναι κομπλε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-02-14, 14:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Οχι, αλλα παντα υπαρχει ρισκο, καποια στιγμη να υπαρξουν χωρις να το περιμενεις. Καλη οξυγονωση να εχεις τουλαχιστον.
2. Αναλογα τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-02-14, 14:32
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-02-14, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω προτεινω σε δισκους εκτροφης (και γενικοτερα σε ψαρια αμαζονιου εκτροφης), οχι ακραιες καταστασεις σε pH GH KH.
Μινιμουμ 3-4 τη GH, και 1-2 την KH.
Μινιμουμ 5 pH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-02-14, 16:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έμαθες και για δίσκους τώρα και θέλεις να προτείνεις ή είσαι κρυφοδισκάς και ΔΕΝ το μαρτυράς;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-02-14, 19:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δυσκολο το βλέπω να εχεις τετοιο ph....
Με τι μέτρας?
Ποσο καιρο τρέχει το ενυδρειο?
Σε τοσο χαμηλά ph θέλει προσοχή το φίλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-14, 20:56
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

παιδια εγω εχω kh 1-2 gh 4-5 ph 6.8 με 100% αο!θελω να ανεβασω λιγο την kh γιατι μου ειπαν οτι η τοσο χαμηλη τιμη της kh επηρεαζει αρνητικα τα φυτα!εκανα μια αναλογια 15 λιτρα απο το ακαθαρτο της αο με 45 λιτρα απο το καθαρο και οι τιμες που βγηκαν ειναι αυτες kh 4 gh 14 ph 7.0!προβληματιζομαι λιγο με την gh!δεν ειναι αρκετα ανεβασμενη?το νερο της βρυσης ειναι ακαταληλο και οι τιμες τους ειναι εξωπραγματικες!θα εχω πρλοβλημα λετε με τα σκαλαρια??μπορω να κανω κατι αλλο??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-14, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι μπορεις.
Να βαζεις 100% ΑΟ και σκευασματα με μεταλλικα αλατα για ρυθμιζεις KH GH οσο θελεις. (και ιχνοστoιχεια, ή και σοδα για την ΚΗ, αναλογα το σκευασμα αν ανεβαζει μονο GH και οχι και KH παραλληλα)
Το νερο της βρυσης για ποιο λογο ειναι ακαταλληλο. Λογω ακληροτητας ή και τιποτα αλλο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-14, 21:31
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μπορεις.
Να βαζεις 100% ΑΟ και σκευασματα με μεταλλικα αλατα για ρυθμιζεις KH GH οσο θελεις. (και ιχνοστoιχεια, ή και σοδα για την ΚΗ, αναλογα το σκευασμα αν ανεβαζει μονο GH και οχι και KH παραλληλα)
Το νερο της βρυσης για ποιο λογο ειναι ακαταλληλο. Λογω ακληροτητας ή και τιποτα αλλο?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71114

θυμασαι????εσυ εισαι ο ολογος που πειρα Α.Ο και σωθηκα!το νερο εχει κριθει ακαταληλο για ποση και απο μετρησεις που εχω κανει η gh ξεπερναει τους 55 θαθμους με τεστ της api και απο νιτρικα δες στο παλιο θεμα που εχω ανοιξει!τωρα τι λες να κανω να συνεχισω αλλαγες με 100%οσμωση και να ριξω συμπληρωματα για να ανεβασω την kh και πια ειναι αυτα? η να κανω μιξη νερου !για τα φυτα θελω να κανω ολη την δουλεια αλλα μην χασω και τα ψαρια απο τη gh! ειναι πολυ το gh 14 λες??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-14, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οποτε ξεχνας τελειως το νερο της βρυσης.

To θεμα ειναι οτι με τα σκαλαρια, ολα τα φυτα δεν ειναι τοσο συμβατα.
Πχ φυτα που θελουν ανεβασμενες σκληροτητες κλπ πως να ειναι συμβατα οταν τα ψαρια δεν τις θελουν ανεβασμενες?
Επελεξε φυτα που ζουν σε συνθηκες που ζουν τα ψαρια.
Μπορεις τα να βρεις πιο ευκολα, αν κοιταξεις στα φυτα που χαρακτηριζονται "ευκολα". Δλδ δεν εχουν απαιτησεις σε δυνατο φως, λιπασματα, διοξειδια κλπ
Εχινοδωροι (αν θελεις να ειναι και βιοτοπικα σωστα) αλλα και απο αλλες Ηπειρους οπως java fern, anubias, cryptocoryne.

Οπως και να΄χει, μηδενικες σκληροτητες ουτε για τα ψαρια ειναι καλο, αφου δεν ειναι wild cought και ειναι οπως υποθετω εκτροφης,
Oι τιμες σου ομως (kh 1-2 gh 4-5 ph 6.8 ) ειναι τελειες για τα ψαρια.
Μη τις πειραξεις,
Προσθετε μονο ιχνοστοιχεια (πχ seachem discus traces) που επηρεαζουν μηδαμινα τις τιμες. Κανουν καλο και στα ψαρια και στα ευκολα φυτα.
Οποιο φυτο δεν επιζησει, το βγαζεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-14, 22:28
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

discus trce βαζω!ευκολα φυτα εχω σαν και αυτα που ειπες απλα λεγα να ανέβω λιγο σε σκληροτητες για να μην ειναι τοσο στειρο το νερο!οπως και να το κανουμε το φρεσκο νερακι πιστευω ειναι καλυτερο για τα φυτα απο τα διαφορα σκευασματα αρκει να ειναι της προκοπης!το πολυ πολυ να μην βαζω 15% απο το ακαθαρτο που μου βγαζει 14 την gh και να βαζω 10% να την παω περιπου στο 10 με την Kh στο 3!υπαρχει και μελετη για co2 σε λιγο καιρο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-14, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To νερο που περνας απο την ΑΩ, ειναι απο τη βρυση?
Αν ναι, να αλλαζεις πολυ συχνα τα προφιλτρα, μη περιμενεις να συμπληρωσουν τα λιτρα τους για αντικατασταση τους), γιατι δεν θα αντεχουν τοσο, οπως με πιο καθαρο νερο.
Μη πω να βαλεις κι αλλο ενα προφιλτρα ανθρακα (αλλου ειδους) για καλυτερα. (τριων σταδιων εχει παρει?)
Και να τσεκαρεις με το Tds meter την αποδοση.
Μη χαλασει η μεβρανη και δεν το παρεις χαμπαρι.
Να ρωτησεις καλυτερα το καταστημα, για τις κινησεις που πρεπει να κανεις εχωντας τοσο σκληρο και βρωμικο νερο στη βρυση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisfz1 Εμφάνιση μηνυμάτων
discus trce βαζω!ευκολα φυτα εχω σαν και αυτα που ειπες απλα λεγα να ανέβω λιγο σε σκληροτητες για να μην ειναι τοσο στειρο το νερο!οπως και να το κανουμε το φρεσκο νερακι πιστευω ειναι καλυτερο για τα φυτα απο τα διαφορα σκευασματα αρκει να ειναι της προκοπης!το πολυ πολυ να μην βαζω 15% απο το ακαθαρτο που μου βγαζει 14 την gh και να βαζω 10% να την παω περιπου στο 10 με την Kh στο 3!υπαρχει και μελετη για co2 σε λιγο καιρο!
Ε δεν ειναι στειρο με 4-5 GH. Μια χαρα φρεσκο νερακι ειναι και με τα ιχνοστοιχεια τους μεσα, σουπερ. Απλα ειναι λιγο μαλακο, οπως πρεπει.
Και για τους εχινοδωρους μια χαρα ειναι.
Στη φυση επιζουν σε πιο μαλακο νερο.

Αλλοι θα εκαναν τουμπες για kh 1-2 gh 4-5 ph 6.8
(tds ποσο?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-03-14 στις 22:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-14, 23:06
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

απο Α.Ο εχω παρει αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30122
στο καταστημα που ρωτησα μου ειπαν αυτο που μου ειπες και εσυ τακτικη αλλαγη στα προφιλτρα!
απο tds τωρα οταν πρωτομετρησα μου εδειξε 1100 στην βρυση και 60 στην οσμωση!ακομα το ιδιο μου δειχνει αλλα δεν εχω καλιμπραρει το εργαλειακι ακομα!απλα ειχα προβλημα με φυτα οπως difirmis και polyperma που ποτε δεν μου εχουν πιασει και λιωνουν γιαυτο ελεγα να αναιβασω λιγο τις σκληροτητες!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-14, 23:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σουπερ η ΑΩ με δυο προφιλτρα ανθρακα (οτι ειπα πιο πανω).
Και η αποδοση (60 απο 1100) ειναι σουπερ. (95% κατακρατηση)
(Στo ενυδρειο ποσο tds?)
Μια χαρα εισαι.
Δωστα τα φυτα αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-14, 20:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Dimitrisfz1...
Επειδή στην Λήμνο... είναι καλύτερα να πιεις νερό από την θάλασσα αν διψάσεις... και για να ξεμπερδέψουμε κάποια πράγματα (σου έγραψε ήδη κι' ο Σπύρος αρκετά)...
1. Επιλέγεις που θα "ρίξεις" βάρος... στα ψάρια ή στα φυτά και πράττεις δεόντος.
2. Το βρώμικο νερό της Α.Ο. το πετάς... ΔΕΝ το ανακατεύεις με το καθαρό. ΑΝ θέλεις να κάνεις μίξη... παίρνεις νερό που έχει περάσει από τα προφίλτρα της (ΠΡΙΝ την μεμβράνη δηλαδή).
3. Για τα φυτά... με anubias, Echinodorus Bleheri και ίσως λίγο Java fern... θα είσαι εντάξει και χωρίς προβλήματα.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-14, 23:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Το βρώμικο νερό της Α.Ο. το πετάς... ΔΕΝ το ανακατεύεις με το καθαρό. ΑΝ θέλεις να κάνεις μίξη... παίρνεις νερό που έχει περάσει από τα προφίλτρα της (ΠΡΙΝ την μεμβράνη δηλαδή).
Δεν εχεις διαβασει το αλλο του θεμα μαλλον.
Τα προφιλτρα δεν φτανουν.
Εχει πολλα νιτρικα το νερο. Μονο με την μεμβρανη κανει δουλεια.
Οποτε 100% και σκευασματα.

@Φαν
Αααα αν αγοραζεις ακομα το equilibrium για ανασυσταση αλατων, ξανακοιτα το, γιατι νομιζω πλεον εχουν αφαιρεσει τα συστατικα που ανεβαζουν και ΚΗ μαζι με GH. Δεν αναφερει τιποτα για ΚΗ στο σαιτ τους πλεον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-14, 23:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχεις διαβασει το αλλο του θεμα μαλλον.
Τα προφιλτρα δεν φτανουν.
Εχει πολλα νιτρικα το νερο. Μονο με την μεμβρανη κανει δουλεια.
Οποτε 100% και σκευασματα.

@Φαν
Αααα αν αγοραζεις ακομα το equilibrium για ανασυσταση αλατων, ξανακοιτα το, γιατι νομιζω πλεον εχουν αφαιρεσει τα συστατικα που ανεβαζουν και ΚΗ μαζι με GH. Δεν αναφερει τιποτα για ΚΗ στο σαιτ τους πλεον.
1. Συμφωνώ.
2. ΔΕΝ το αγόρασα ποτέ... της Dennerle έπαιρνα.-
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-03-14, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ναι, αυτο ηταν που ανεβαζε και τα δυο
Νομιζα ηταν το equilibrium. Κι ελεγα, τι εγινε το αλλαξανε?
Πανε χρονια που τα χρησιμοποιουσα και ξεχασα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-03-14, 23:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Έβγαζε 2 διαφορετικά... με δυνατότητα για 1 βαθμό ΚΗ προς 2 GH... και 1 βαθμό ΚΗ προς 1 GH.-
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-03-14, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η dennerle?
H seachem δεν ειχε κανενα να ανεβαζει και τα δυο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-03-14, 00:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αμάν ρε φιλαράκι... τι έχεις κοπανήσει απόψε;
Η Dennerle... λέμεεεεεεεεεε (που να ξέρω για την seachem... αφού ΔΕΝ έχω το ψάξει; )!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χημεια Νερου? Zair Tanganyika 11 21-09-13 12:55
Απορια για εξατμιση νερου Geovai Αρχάριοι γλυκού νερού 7 08-08-10 13:04
χημεια νερου για neon iliastsi Γλυκό νερό - Γενικά 1 27-04-09 23:38
χημεια νερου Γιώργος06 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-11-07 14:40
Χημεια νερου newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-12-02 19:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06838 seconds with 15 queries