Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-07-07, 22:55
nikzanta Ο χρήστης nikzanta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikzanta Send a message via Skype™ to nikzanta
Προεπιλογή Καινούργιος

Γειά σας, είμαι κι εγώ καινούργιος, μόλις σήμερα γράφτηκα.
Ελπίζω να μάθω αρκετά στην παρέα σας.
Με τη σειρά μου θα μοιραστώ κι εγώ τις εμπειρίες μου, ειδικά εάν έχω άσχημες, για να βοηθήσω άλλους να τις αποφύγουν.
Εδώ και 8 μήνες περίπου, έχω ένα juwel 80 Λίτρα που μου έκανε δώρο η αδερφή μου όταν δεν το ήθελε μετά τη μετακόμισή της.
Έχω πολλά ψάρια για αυτό ετοιμάζομαι να πάρω ένα aquatlantis evasion 150 ή 200 (620 και 830 λίτρα αντίστοιχα).
Ξέρω ότι δεν μπορώ να ρωτάω πράγματα που έχουν απαντηθεί ήδη 100 φορές, οπότε πρέπει να αρχίσω να ψάχνω...
Μέχρι να τα βρω όμως, και επειδή δεν είναι κακό να πάρω μερικές γνώμες, κι όποιος θέλει και έχει όρεξη με γλυτώνει από αναζήτηση και προσπάθεια να βγάλω συμπεράσματα και να μάθω... να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Η εταιρία Aquatlantis είναι καλή? Να αγοράσω όπως σκοπέυω ένα Evasion ή οι έμπειροι μου λένε όχι?

Μη γελάσετε: να φοβάμαι ότι τα 620 λίτρα ή τα 830 λίτρα κινδυνεύουν να χυθούν μέσα στο σπίτι μου επειδή δεν αντέχουν οι βάσεις που δίνουν, ή να νιώσω σιγουριά ότι δεν σπάει η βάση? Μιλάω για περίπτωση σεισμού συνηθισμένης ισχύος...

Μπορώ να έχω ένα καλαίσθητο σύστημα που να κρατάει τη στάθμη στο επιθυμητό επίπεδο -σαν υπερχείλιση- καθώς θα προσθέτω από πάνω νερό? Αυτό το έχω ήδη κάνει με πλαστικά μπουκάλια αλλά δεν είναι όμορφο. Έτσι μπορώ να προσθέτω καθημερινά μικρή ποσότητα νερού και το πλεονάζον βγαίνει αυτόματα. Εννοώ χωρίς το απλό: ανοίγω μια τρύπα στο γυαλί... κι αυτό αλήθεια γίνεται???

Επειδή έχω ήδη αρκετά φυτά και θα έχω ακόμα περισσότερα, σκέφτομαι για το βυθό να πάρω από κάποια λίμνη κάμποση λάσπη με θρεπτικά συστατικά. Για να έχω ένα θρεπτικό υπόστρωμα. Από πάνω φυσικά θα βάλω αυτά που πουλάνε στα μαγαζιά. Κάποιος σε κατάστημα μου είπε ότι αυτό "μπορεί" να είναι επικίνδυνο. Να το κάνω ή όχι? Ξέρω ότι μετά πρέπει να κάνω σκούπα βυθού μόνο επιφανειακά.

Για το φίλτρο, εξωτερικό λένε όλοι και καταλαβαίνω ότι είναι η καλύτερη λύση. Όμως σκέφτομαι, να βάλω ένα και μεγάλο, ή δύο μικρότερα για να αλλάζω εναλάξ τα γεμίσματά τους?

Στο 80 λιτρο, τώρα, το νερό θερμαίνεται από ένα μακρύ όργανο μέσα στο φίλτρο. Όταν θα βάλω το εξωτερικό φίλτρο, πως θα θερμαίνεται το νερό??? Έχουν και τα εξωτερικά φίλτρα θερμαντήρα?

ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-07-07, 23:17
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες!

Για τα ενυδρεία που λες δεν ξέρω να σου πω.

Υλικά από λίμνη μην πάρεις, δεν αξίζει το ρίσκο και το αποτέλεσμα δεν πιστεύω οτι θα είναι αρκετά καλό για τα φυτά που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο.

Στα λίτρα που θέλεις 2 φίλτρα είναι σχεδόν μονόδρομος.

Καλό θα ήταν να βάλεις 2 θερμοστάτες (όπως και αυτός που έχεις τώρα). Υπάρχουν και εξωτερικά φίλτρα με θερμαντικό σώμα κάποιος που να έχει ας γράψει περισσότερα για αυτά. Κάποιοι λένε και για θερμαντικό καλώδιο κάτω από το υπόστρωμα αλλά δεν ξέρω περισσότερα για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-07, 19:10
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλώς όρισες στο board ...
Για την Aquatlantis δεν έχω σχετική εμπειρία για να σου πώ ....
Πάντος μου φαίνεται λίγο αδιανόητο να μην έχουν προβλέψει για τις βάσεις τους το να αντέχουν στο "φορτίο" για το οποίο είναι κατασκευασμένες.
Τώρα σε περίπτωση σεισμού, και λοιπών φυσικών φαινομένων, πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα....Αλλά ας μην φτάνουμε στα όρια ..

Το μακρύ όργανο που αναφέρεις λέγετε Θερμαντήρας και όχι θερμοστάτης που συχνά πυκνά θα το διαβάσεις λανθασμένα σε πολλά threads.
Ανάλογα με τα λίτρα σου αποφασίζεις πόσα watt θερμαντήρα(ες) θα πάρεις για να μπορεί το νερό σου να φτάνει στην επιθυμητή θερμοκρασία τον χειμώνα. έχουν βεντούζες και κολλάνε στο τζάμι .... μην σε ανησυχεί αυτό λοιπόν, και αν έχεις και φυτά όπως λές ακόμα καλύτερα γιατι θα μπορείς να τα κρύψεις και να μην φαίνονται.

Για την λάσπη είμαι και εγώ ενάντια σε αυτό. Δεν μπορώ να διακαιλογίσω για ποίον λόγο το λέω πλήν του οτι με την μεταφορά της λάσπης μπορείς να μεταφέρεις στο ενυδρείο σου αρκετά μικρόβια και ό,τι αλλο ανεπιθύμητο μπορεί να έχει η λάσπη. Μπορεί να μην γίνει κατι τίποτα απο αυτά.
Απλά εγω δεν θα το έκανα.

Είπες πως έχεις ένα σύστημα υπερχείλησης που "τρέχει" στο ενυδρείο σου.
Καλό θα ήταν αν θές να το παρουσιασεις στην ενότητα "D.I.Y" γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους και να βοηθηθούν απο αυτό, καθώς μπορείς να ακούσεις και απόψεις για την εξέλιξή του ...

όσο αφορά τα φίλτρα προσωπικά θα προτιμούσα 2 φίλτρα ώστε να μπορεί να κρατάει το ένα την βιολογία όταν θα καθάριζα το άλλο καθός και σε οποιαδήποτε περίπτωση έιναι καλό να έχεις εναλλακτικές λύσεις.
(αν σταματίσει το ένα να δουλεύει ξαφνικά, αν μπουκώσει, αν σπάσει κάτι, ακόμα και το να κρατήσεις στο ένα ανέπαφη την βιολογία του μετά απο κάποια χρήση φαρμακευτικής αγωγής.πολύ σημαντικό).

Καλό διάβασμα σου εύχομαι και ελπίζω να σε κάλυψα σε μερικές απορίες σου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-07, 21:15
nikzanta Ο χρήστης nikzanta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikzanta Send a message via Skype™ to nikzanta
Προεπιλογή thanks

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-07, 23:05
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Εχω το Evasion 120 της Aquatlantis και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Δεν θελω να κανω συγκρισεις με αλλα για να μην παρεξηγηθω, απλα σου λεω ειναι αστερι.
Εαν δεν το εχεις δει δες την παρουσια του ενυδρειου μου "The Black Malawi"
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-07, 14:18
nikzanta Ο χρήστης nikzanta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikzanta Send a message via Skype™ to nikzanta
Προεπιλογή φίλτρο

Εάν πάρω για το 80 λιτρο ενυδρείο το Φίλτρο JBL CrystalProfi 250 με 700l/h (ονομαστική ροή) με την προοπτική μόλις πάρω το 620 ή 840 λίτρα να το έχω σαν δεύτερο είναι οκ? Ή μήπως θα κάνει ζημιά ένα τόσο μεγάλο φίλτρο στο 80 λιτρο ενυδρείο? Το πλάνο είναι να μείνει μέχρι το Σεπτέμβριο και μετά να έρθει το μεγάλο ενυδρείο. Ξέρω ότι πρέπει 1 με 1,5 φορές την ώρα να γυρνάει το νερό από το φίλτρο, αλλά τι γίνεται εάν το υπερφιλτράρω για 2 μήνες? Θα πάθουν κακό τα ψάρια μου? Αν και δεν έχω εμπειρία στα ενυδρεία, σκέφτομαι ότι δεν μπορεί να γίνει κακό... ε? Καμία γνώμη?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-07, 14:27
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikzanta Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Ξέρω ότι πρέπει 1 με 1,5 φορές την ώρα να γυρνάει το νερό από το φίλτρο, α...
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να περνάει περίπου 5 φορές
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-07, 15:23
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

εγω σε 180 λιτρα εχω φιλτρο για 500 'ονομαστηκα' λιτρα (hyndor 30).μονο καλο θα κανει τo profi 250 στα 80 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έρευνα Αγοράς για αγορά καινούργιου ενυδρείου Kostis T. Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 17-12-04 15:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04190 seconds with 13 queries