Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-01-16, 22:26   #1
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
 
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo
Member
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος 21-01-16, 22:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους τους ενυδρειόφιλους .

Επιδή αποφάσισα να αλλάξω το στήσιμο του ενυδρείου μου χρειάζομαι τη βοήθεια σας (ξανά) για να μπορέσω να βρώ απάντηση σε μερικές ερωτήσεις που έχω. Το ενυδρείο που έχω είναι 150 λίτρων της κινέζικης εταιρίας SUN SUN.

1) Το εξωτερικό φίλτρο που θα χρησιμοποιήσω είναι το tetra EX 700 με τρεις θαλάμους . Τα ψαράκια που θα βάλω θα είναι ζωοτόκα (guppy,molly,xiphoporus) .Ποια υλικά θα είναι κατάλληλα για την φίλτρανση του ενυδρείου ;

2) Μπορώ να βάλω ποταμήσιες πέτρες και ποια είναι η διαδικασία ; (Δε βρήκα κάποιον οδηγό στο φόρουμ ). Επίσης κορμούς και ξερά κλαδιά από την φύση ;;;;;;;;;;

3) Δύο ανούμπιες και κάποιο κερατόφυλλο δε νομίζω να χρειαστούν co2 έτσι ;


Ευχαριστώ εκ'τον προτέρων.

Εμφανίσεις: 4202
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-16, 23:11
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ozgur_hfo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους τους ενυδρειόφιλους .

Επιδή αποφάσισα να αλλάξω το στήσιμο του ενυδρείου μου χρειάζομαι τη βοήθεια σας (ξανά) για να μπορέσω να βρώ απάντηση σε μερικές ερωτήσεις που έχω. Το ενυδρείο που έχω είναι 150 λίτρων της κινέζικης εταιρίας SUN SUN.


1) Το εξωτερικό φίλτρο που θα χρησιμοποιήσω είναι το tetra EX 700 με τρεις θαλάμους . Τα ψαράκια που θα βάλω θα είναι ζωοτόκα (guppy,molly,xiphoporus) .Ποια υλικά θα είναι κατάλληλα για την φίλτρανση του ενυδρείου ;
Χρειαζεσαι μηχανικο (μακαρονι - filterwool) και βιολογικο υλικο (μπλε σφουγκαρι - siporax ή κατι παρομοιο).

2) Μπορώ να βάλω ποταμήσιες πέτρες και ποια είναι η διαδικασία ; (Δε βρήκα κάποιον οδηγό στο φόρουμ ). Επίσης κορμούς και ξερά κλαδιά από την φύση ;;;;;;;;;;
Λογικα θα εισαι ασβεστολιθικες οποτε οχι. Για κορμους κτλ θα σου προτεινα οχι αν δεν εχεις εμπειρια (ξεκινα με τα απλα και στην πορεια ασχολεισαι πως θα κανεις κατι τετοιο)

3) Δύο ανούμπιες και κάποιο κερατόφυλλο δε νομίζω να χρειαστούν co2 έτσι ;
Νομιζω πως δεν θα εχεις κανενα προβλημα χωρις co2

Σιγουρα διαβασε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

Ευχαριστώ εκ'τον προτέρων.

καλη επιτυχια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-16, 01:09
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

η μηχανικη φιλτρανση γινετε απο τα σφουγγαρια, η χημικη απο τον ανθρακα και η βιολογικη απο μακαρονι.
αυτα σα μια καλοπροερετη διορθωση στο σχολιο του μητσου παραπανω.
κατα τα αλλα στα 150 λιτρα με τοσα ζωοτοκο θα βαρεθεις να ψαχνεις να δωσεις της γεννες σου.
καλη αρχη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-16, 04:47
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν πειραζει εαν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες,τα ψαρια που θελει να βαλει
θελουν σκληρο νερο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-16, 07:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
η μηχανικη φιλτρανση γινετε απο τα σφουγγαρια, η χημικη απο τον ανθρακα και η βιολογικη απο μακαρονι.
αυτα σα μια καλοπροερετη διορθωση στο σχολιο του μητσου παραπανω.
Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Υπαρχει και κεραμικο μακαρονι (π.χ. αυτο) , το οποιο προοριζεται για αποκλειστικα μηχανικη φιλτρανση. Και αυτο λογω της υφης του, που διαφερει απο το πορωδες βιολογικης φιλτρανσης μακαρονι, π.χ. siporax.

Επισης, το μπλε σφουγγαρι εχει επιφανεια αποικησης βακτηριδιων. Δηλαδη, μπορει να χρησιμοποιηθει τοσο ως μηχανικη φιλτρανση, οσο και ως βιολογικη. Απλα δεν εχει τοσο μεγαλη επιφανεια αποικησης, οσο ενα βιολογικο υλικο.

Το αν επαρκει το υπολοιπο βιολογικο υλικο που εχουμε σε ενα φιλτρο και ουσιαστικα χρειζομαστε το σφουγγαρι μονο για μηχανικη φιλτρανση, δε σημαινει οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για αυτο το σκοπο ως ενισχυση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-16, 08:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφου έχει 3 καλαθάκια το φίλτρο σου, βάζεις στο 1 μπλε σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβακι και τα άλλα 2 τα γεμίζεις με ελαφρόπετρα και θα εισαι μια χαρά και οικονομικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-16, 10:17
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Στο φίλτρο έχω ενυδρειακό βαμβάκι χρησιμοποιημένο χρόνια το οποίο θα αλλάξει . Όσον αφορά το μακαρόνι που έχω χρειάζεται αντικατάσταση ή όχι ; Το έχω μέσα στο ενυδρέιο εδώ και κάτι χρόνια ,αυτή τη φορά θέλω να κάνω σωστή δουλειά.

Για πέτρες (εφ'όσον θα βάλω ζωοτόκα )δε πειράζει να βάλω νομίζω και ασβεστολιθικές ή κάνω λάθος ; Σκέφτομαι κάποια ψιλοκατασκευή με ειδική σιλικόνη και μετρίου μεγέθους πέτρες.

Επίσης το φίλτρο μου έχει νομίζω χαμηλή ροή μήπως χρειάζετει να καθαρίσω την αντλία - βελτινατέρ ;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-16, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρειακό βαμβάκι το αλλάζεις, ετσι και αλλιώς θέλει αλλαγή τακτικά τακτικά.
Το ενυδρείο λειτουργει ; έχει ψάρια μέσα ;
Το βιολογικό υλικό καλό θα ειναι να αντικατασταθεί ή να το βράσεις ή βάζεις ελαφρόπρετρα που είναι σχεδό τσάμπα (1,90 Ευρώ τα 12 λίτρα απο Praktiker) και ησυχάζεις, και κάθε 6 μήνες αντικαθιστας το 1/3. Στο φίλτρο κάνε ενα καλό καθάρισμα, στις σωλήνες επίσης, να ξεκινήσεις απο μηδενική βάση, θα είναι καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-16, 11:57
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το φίλτρο αυτή τη στιγμη λειτουργει και στο ενυδρείο έχω 2 ξιφοφορους οι οποίοι θα εγκατασταθούν σε εφεδρικό
Αν αλλάξω βαμβάκι και μακαρονακι δε θα έχω πρόβλημα με τη βιολογία; Επίσης στο πρακτικέερ να ζητησω απλη ελαφρόπετρα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-16, 12:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βαμβάκι θα αλλάξεις έτσι και αλλιώς, αυτό μπορουμε να το αλλάζουμε πολύ τακτικά , και πρέπει να το αλλάζουμε τακτικα γιατι πιάνει πολύ βρώμα. Το βιολογικό υλικο , αφου είναι σε ενυδρείο που ήδη λειτουργει και δεν έχει αλλάξει ποτε ή δεν το έχεις βράσει ποτέ, καλό ειναι να αλλάξεις το 1/3 μόνο.
Ελαφρόπετρα θα πάρεις αυτή http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
τη πλενεις πολύ καλά γιατι βγάζει σκόνη, πολύ σκόνη, αν μπορείς καθαρίζες τυχον μαυρα πετραδακια που θα βρεις, αν βρεις, και εισαι μια χαρα.
Με το σακι αυτο ελαφρόπετρα θα έχεις βιολογικο υλικο για χρονια, πολλά χρόνια
Να σου πω τι κάνω εγω, πλένω όλο το σακι ελαφρόπετρα καλα, πολύ καλα, τωρα το χειμώνα επειδη δεν έχει ηλιο τη βάζω σε ενα ταψι και τη βάζω στο φουρνο, την αφήνω μέχρι να στεγνωσει καλά, τελείως, περιμενω να κρυώσει για να μη καώ, παιρνω όσο θέλω , και την υπολοιπη την βάζω σε μια σακουλα και τη φυλάω, έτσι έχω πάντα έτοιμη και στεγνη, γιατι αν μεινει βρεγμένη θα πιάσει μουχλα. Το καλοκαιρι αφήνω το ταψι στον Ηλιο μέχρι να στεγνωσει καλά, και την φυλάω με τον ίδιο τρόπο.
Οταν ειναι καιρός να αλλάξω λίγη, κοιτάζω ποιος θέλει μπολι, του δίνω αυτη που θέλω να αλλάξω και βάζω καινουρια, ετσι και μπολι δινω σε όποιον χρειαστεί και πάντα έχω καθαρο βιολογικο υλικό. Μπολι βεβαια δίνεις αν δεν έχει υπάρξει ασθένεια τους τελευταιους 6 μήνες στο ενυδρείο.
Σφουγγάρια δεν έχει το φίλτρο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-16, 09:31
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον, θα ήθελα να ρωτησω και κάτι τελευταίο γιατί δε θέλω να σας κουραζω. Επειδή θα βάλω 2-3 φυτά να πάω σε μάντρα και να πάρω ψιλοκκοκη άμμο μη χαλαζιακη ;;; Ή κάτι άλλο προτείνεται; Θα έχουν πρόβλημα τα ζωοτόκα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-16, 09:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η ψιλοκκοκη άμμο κάποιες φορες πετρώνει και εμποδίζει τη κυκλοφορία του νερού στο βυθό με αποτελεσμα να υπάρξουν αναεροβιες περιοχές και τοτε μπορει να δημηουργηθεί υδροθειο. Επίσης η χοντρή άμμο ή το ψιλο χαλίκι ειναι καλύτερα για τα φυτα, αναπτυσσονται καλύτερα οι ρίζες των φυτών.
Θα σου έλεγα να προτιμήσεις χοντρη άμμο ή ψιλο χαλίκι. Αν το νερό σου ειναι μέτρια σκληρό και οχι μαλακο βάλε χαλαζιακή , μπορει στο μέλλον να αλλάξεις ψαροσύνθεση, αλλά και απλό χαλίκι να βάλεις μια χαρα θα είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-16, 14:57
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Υπαρχει και κεραμικο μακαρονι (π.χ. αυτο) , το οποιο προοριζεται για αποκλειστικα μηχανικη φιλτρανση. Και αυτο λογω της υφης του, που διαφερει απο το πορωδες βιολογικης φιλτρανσης μακαρονι, π.χ. siporax.

Επισης, το μπλε σφουγγαρι εχει επιφανεια αποικησης βακτηριδιων. Δηλαδη, μπορει να χρησιμοποιηθει τοσο ως μηχανικη φιλτρανση, οσο και ως βιολογικη. Απλα δεν εχει τοσο μεγαλη επιφανεια αποικησης, οσο ενα βιολογικο υλικο.

Το αν επαρκει το υπολοιπο βιολογικο υλικο που εχουμε σε ενα φιλτρο και ουσιαστικα χρειζομαστε το σφουγγαρι μονο για μηχανικη φιλτρανση, δε σημαινει οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για αυτο το σκοπο ως ενισχυση.
εχω μια τσαντα απο δαυτο!
μου φαινοταν διαφορετικο, ευτυχως που δε το χρησιμοποιησα για βιολογικο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-16, 15:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο, μπορεις να το βαλεις πριν το σφουγγαρι για να μαζευει τα χοντρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-16, 15:51
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Έχω μια μεγαλη σακούλα χαλίκι μαζεμενο απο παραλία.Το είχε μαζέψει ο πατέρας μου για το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα του και περισσεψε .
χρυσόψαρα δε φάνηκε να έχουν ππρόβλημα, εγώ με τα ζωοτόκα θα έχω πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-16, 16:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι, δεν θα εχεις. Αρκει να το πλυνεις καλα πριν και να το βρασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-16, 13:34
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Άρα , νομίζω ότι αυτά είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω ( Διορθώστε με να κάνω μια σωστή αρχή αυτή τη φορα) :

1. Ετοιμάζω εφεδρικό ενυδρείο 20 λίτρων για τα δύο ξιφοφοράκια που έχω στο μεγάλο.Θα χρησιμοποιήσω νερό απο το μεγάλο ενυδρείο στο οποίο βρίσκονται τώρα.

2. Αδειάζω το νερό από το μεγάλο ενυδρείο.

3. Πλένω και καθαρίζω βρώμα που υπάρχει.

4. Αλλάζω σφουγγάρι ,αφήνω το μακαρόνι (θα έχει αποικίες βακτηρίων) και βάζω ελαφρόπετρα στο φίλτρο.

5. Πλένω το θαλασσινό χαλικάκι και βράζω τις πέτρες που θα έχω μαζέψει από την φύση.

6. Βάζω χαλίκι, πέτρες και τυχόν φυτά που θα αγοράσω.

7.Γεμίζω νερό ,Ανόιγω θερμοστάτη και φίλτρο ,ρίχνω αντιχλώριο.


Λογικά το νερό θα στρώσει πιο γρήγορα αφού θα αφήσω αποικίες βακτηρίων και στο φίλτρο αλλά και στις σωληνώσεις. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-16, 23:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχω μερικες παρατηρησεις:

Οσο διαρκουν οι εργασιες στο ενυδρειο, το φιλτρο πρεπει να δουλευει για να μη χαθουν οι αποικιες των βακτηριδιων. Κανε τις αλλαγες που θελεις στα υλικα του, αλλα αμεσως μετα προτεινω να λειτουργει στο μικρο ενυδρειο μαζι με θερμαντικο σωμα, ωστε να ειναι καλα και τα ψαρακια. Ετσι θα εισαι και ησυχος και οχι με την ψυχη στο στομα για να κανεις τις εργασιες σου.

Παράθεση:
7.Γεμίζω νερό ,Ανόιγω θερμοστάτη και φίλτρο ,ρίχνω αντιχλώριο.
Αν το κανεις ετσι, τα βακτηριδια στο φιλτρο θα ερθουν σε επαφη με μη αποχλωριωμενο νερο, αλλα και με νερο σε διαφορετικη θερμοκρασια (αν ειναι κρυο λογω καιρου μαλιστα, σε αρκετα διαφορετικη θερμοκρασια). Το καλυτερο ειναι να αποχλωριωσεις το νερο πριν βαλεις το φιλτρο στο ενυδρειο (ή να το αποχλωριωσεις πριν το βαλεις στο ενυδρειο αν υπαρχει βαρελι προετοιμασιας) και να εχεις ηδη φερει το νερο στη θερμοκρασια που θα εχει το μικρο ενυδρειο (οπου θα λειτουργει το φιλτρο). Μην ξεχνας οτι και τα βακτηριδια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και θελουν σταθερες συνθηκες.

Παράθεση:
Λογικά το νερό θα στρώσει πιο γρήγορα αφού θα αφήσω αποικίες βακτηρίων και στο φίλτρο αλλά και στις σωληνώσεις
Τις σωληνωσεις θα τις καθαριζα, για να μη μαζευονται οργανικοι ρυποι χωρις λογο.

Επισης, λιγος ανθρακας στο φιλτρο για μερικες μερες δεν θα εκανε κακο, ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει κατι βλαβερο.

Τελος, παντα πριν βαλουμε ψαρια σε νεο ενυδρειο, ειναι καλο να γινονται μετρησεις για να ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι ασφαλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-16, 23:21
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Μην ξεχνας οτι πλυνεις απο το φιλτρο που λειτουργει να ειναι με νερο του ενυδρειου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-16, 19:25
Το avatar του χρήστη ozgur_hfo
ozgur_hfo Ο χρήστης ozgur_hfo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2013
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Το τοπίο ξεκαθάρισε λίγο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ catamaran Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-12-12 10:45
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
στησιμο ενυδρειου antonis1988 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 06-03-11 21:52
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06998 seconds with 15 queries