Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 11:21
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή Απορίες πολλές...

Καλημέρα και από μενα,
Με λένε Δημήτρη και κατοικώ στην Αθήνα.
Ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ σας είναι γιατί θέλω να δημιουργήσω μια λίμνη και είδα οτι ασχολείσται πολλοί και πολύ με το συγκεκριμένο θέμα.

Η ιστορία μου λοιπόν,
Έχω ένα εξοχικό γεμάτο δέντρα, οτι φύτρωνε το αφήναμε και το χαιρόμαστε

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι ώστε να διαμορφώσω ένα ωραίο κήπο για την μητέρα μου, ο καημός της είναι ένας βραχόκηπος με λίμνη.

έτσι λοιπόν άρχισα να εμπλουτίζω τις γνώσεις μου ώστε να φτιάξω μια.
Επειδη τα οικονομικά μας όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι είναι χάλια και έχουν πτωτική τάση, το κόστος είναι πολύ σημαντικό.
¶ρα θα γίνει με προσωπική εργασία, δόξα το Θεό αντέχουν τα χέρια μου ακόμα και τα χρησιμοποιώ καλά, με μικρά διαλλείματα γιατι πάντα όταν κάνω χειρονακτικές εργασίες κοπανάω κάτι

Με συγχωρείτε αν σας κούρασα με τον πρόλογο.
Στο θέμα μας τώρα, η λίμνη θέλουμε να έχει φυτά, σίγουρα όμως κάποια στιγμη΄θα βάλω ψάρια, ήδη στρώνω εκεί ενα ενυδρείο ώστε να ασχοληθεί η μητέρα μου και να μάθει καλύτερα την βιολογια.

Έχω βομβαρδιστεί απο πληροφορίες, αλλά ακόμα έχω απορίες για την λειτουργεία μιας λίμνης.

Είναι καλύτερο να αρχίσω την κατασκευή μιας ή να πάρω μια έτοιμη λεκάνη για αρχή?

Ας αρχίσουμε με αυτό το ερώτημα.


Ευχαριστώ όσους μπήκατε στην διαδικασία να διαβάσετε το κατεβατό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-11, 11:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στην παρέα μας και χαίρομαι ιδιαίτερα που οι οικογένεια των λιμνών ολοένα μεγαλώνει...

Έτοιμες λίμνες υπάρχουν μεν στην αγορά, αλλά δυστυχώς τα λίτρα τους περιορίζονται τόσο πολύ, που βασικά θα έλεγα ότι προορίζονται περισσότερο για διακοσμητικές γωνιές υγρού στοιχείου στην αυλή. Η μεγαλύτερη τέτοια λίμνη που βρήκα ποτέ στην αγορά δεν ξεπερνούσε τα 1000 λίτρα.

Πόσα λίτρα θα ήθελες να φτιάξεις τη λίμνη σου? Αν σου έλεγα π.χ. 2Χ2 μέτρα (επιφάνεια) θα ήταν εντάξει? Θα βάλεις μέσα μόνο χρυσόψαρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-11, 12:03
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλώς τον ανθρωπό μου,
Θα σε κουράσω αρκετά, με προβλημάτισες με την λύση του πολυεστέρα.
Δεν είναι τόσο οι διαστάσεις οσο η ευκολία στην έτοιμη.
Ο λόγος που θέλω να την φτιάξω εγώ, είναι για να γεμίσω τον χώρο μου με όποιο σχήμα εμπνευστώ.
Σίγουρα θα έχει στην άκρη καταράκτη και υπολογίζω περίπου 3 μέτρα μήκος και πλάτος 2 -2.5 μέτρα στο πιο πλατύ μέρος.

Απλά ακόμα δεν έχω κατανοήσει πλήρως το πως πρέπει να λειτουργεί και αν δεν κατανοήσω κάτι δεν αυτοσχεδιάζω...

Ακόμα δεν έχω διαβάσει το άθρο για το bottom drain Και δεν έχω εξοικειωθεί με τις ορολογίες και την σωστή ροή του νερού.

Αλλα αρχικά θα ήθελα να ασχοληθούμε με την κατασκευή.

Είδα οτι σηκώνει πολυ κουβέντα το θέμα υλικά.
-------------------------
κάπως έτσι φαντάζομαι το σχήμα της




με τέτοιο καταράκτη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη puntomad : 12-10-11 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-11, 12:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ακόμ και να ασχολιθείς με τον πιο σύγχρονο εξοπλισμό για λίμνες, δεν παύει να είναι απλός. Είναι βέβαια πολλές ορολογίες ταυτόχρονα, οπότε πρώτα-πρώτα πρέπει να κατανοήσεις τί κάνει το κάθε πράγμα ξεχωριστά. Και η λίμνη κυκλωμα είναι, επομένως ο κάθε εξοπλισμός ακολουθεί τον άλλο για να φτάνει στο αποτέλεσμα που πληρώσαμε και θέλουμε.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με το υλικό κατασκευής. Έχεις ήδη αναφέρει το κόστος, οπότε τη μέθοδο του πολυεστέρα νομίζω ότι πρέπει να την κάνουμε στην άκρη, γιατί εκτός από το κόστος αγοράς των υλικών του, θα χρειαστεί και κτήσιμο της λίμνης πριν την εφαρμογή. Θα σου πρότεινα το Ε.Ρ.D.M. liner, υλικό πολύ δουλεμένο και ιδιαίτερα ανθεκτικό.

Αν θες bottom drain στο σύστημα σου, τότε όλα είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μπορούν να εφαρμωστούν παράλληλα και σε λάινερ, καθώς διαθέτουν ειδικό δακτυλίδι που σφραγίζει και στεγνοποιεί την κατασκευή.

Φίλτρα, μπορούν ανάλογα να γίνουν και diy. Με διάφορους τρόπους, αναλόγως χώρου που θα αφιερώσεις, υλικών και δικής σου επιδεξιότητας.

Στη δεύτερη φώτο που παρουσίασες είναι ρυάκι και όχι καταρράκτης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-11, 12:22
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

όσο αφορά τον καταράκτη, απλά θέλω να πέφτει το νερό από σκαλοπάτια και όχι να γλύφει και να κατεβαίνει.

Για την κατασκευή συζήτησα με ένα ξάδερφο μπετατζή και μου είπε οτι ένα τέτοιο πρότζεκτ αποκλίεται να φάει πάνω απο 1 κυβικό μπετό. Μου είπε οτι η ανώτατη τιμη υλικών για να φτιάξω 1 κυβικό μπετό είναι 100 ευρώ.
Βέβαια το μπετό μετά πρέπει να μονωθεί. Εκεί κολάω.
Από οτι διάβασα εδω μέσα ενα liner 4x5 Μέτρα κοστίζει 110+ ευρώ.
Σίγουρα με περιορίζει πολύ ένα τέτοιο κομμάτι, από ότι φαντάζομαι με αυτό φτιάχνω λίμνη 2μ * 2.5μ με 1μ βάθος.

Μπορείς να μου εξηγήσεις απλά την ροή του νερού, συμπεριλαμβανομένου και του καταράκτη?
Τραβάει η αντλία από τον πάτο της λίμνης, στένει το νερό στο φιλτρο και το φιλτρο ρίχνει πίσω το νερό από τον καταράκτη, αυτό είναι το σενάριο που είχα στο μυαλό μου.

Αν δεν ακολουθήσουμε αυτό και βάλουμε bottom drain κλπ κλπ πως γίνεται το κύκλωμα? Δηλαδή στο δικό σου τι ροή ακολουθεί?

Το νερά της βροχής τι τα κάνουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 13:18
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

puntomad παρακολουθω το θεμα σου με ενδιαφερον. Και εγω τον καημο της Ιφιγενειας (μανας) φτιαχνω στην Σαλαμινα. Και εχει γινει ο δικος μου τα bottom drain τα skimmer οι υπερχιλησεις τα μπετα και οι πολυεστερες. Να'ναι καλα ο Βασιλης που ξερει τι κανει και τρεχουμε να κατανοησουμε οτι του αρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-11, 13:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'ναι καλα ο Βασιλης που ξερει τι κανει και τρεχουμε να κατανοησουμε οτι του αρεσει
(καλά, ψάχνω ένα εικονάκι πιο κόκκινο από ντροπή, αλλά δεν το βρίσκω...) Χαρά μου παιδιά, τί λέτε?

Φίλε puntomad, δέχομαι το δεδομένο που μου αναφέρεις, σχετικά με το κόστος του τσιμέντου και του λάινερ. Μήπως έχεις ρωτήσει όμως πόσο θα σου κοστίσει το υλικό του πολυεστέρα για τόσα μέτρα? Ρώτησε και τα ξαναλέμε!

Ροή λοιπόν. Η μοντέρνα αντίληψη στη ροή, έχει αλλάξει και επιτρέπουμε στην βαρύτητα να δουλεύει όσο το δυνατόν περισσότερο για μας, επιτρέποντας τη μέγιστη οικονομία. Μέσω του σωλήνα του bottom drain, μεταφέρεται από μόνο του το ακάθαρτο νερό στο χώρο του φίλτρου μας. Εκεί (στην περίπτωση DIY κατασκευής, διατηρούμε ένα διαμέρισμα με σταθερό βιολογικό υλικό, ώστε να παραμένουν όλα τα στεραιά και ακολούθως στο δεύτερο και μεγαλύτερο διαμέρισμα βιολογικό υλικό (προτείνω το K1) ελεύθερη/κινούμενη βιολογία όπου θα έχει και το περισσότερο φορτίο βιολογικής φίλτρανσης. Στο τρίτο διαμέρισμα τοποθετείται μέσα η αντλία (στην περίπτωση βυθιζόμενης) ή τοποθετείται έξοδος όπου με ένα σωλήνα ενώνεται με την εξωτερική αντλία. Από εκεί, διοχετεύουμε το νερό όπως εμείς επιθυμούμε.

Για τα νερά της βροχής εφαρμώζουμε στη λίμνη μας ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης. Προσωπικά το έχω εφαρμώσει επάνω στο surface skimmer. Αυτό, μπορώ να το φωτογραφίσω και να το ανεβάσω το Σάββατο όπως έχω ήδη πει.

Ελεγχόμενο σημείο υπερχείλισης: Αρχικά, το είχα δημιουργήσει στο χώρο φίλτρανσης, όπου απλά ανέβασα ένα σωλήνα μέχρι το σημείο που επιθυμουσα τη στάθμη του νερού. Όλα τα υπολόγησα, αφού και μεγάλη εισροή νερού να υπήρχε, το νερό θα έπεφτε από τον σωλήνα και θα μαζευόταν στο φρεάτιο ακάθαρτων νερών (sump). Εκεί όταν συγκεντρωνόταν αρκετό νερό, θα ενεροποιούσε την αντλία με το φλότερ και θα άδειαζε εντελώς το sump. Όλα τα σκέφτηκα μα όλα τα ενδεχόμενα!!! Αυτό που δεν σκέφτηκα όμως, ήταν η περίπτωση όπου θα υπήρχαν βροχές και παράλληλα να είχαμε διακοπή ηλεκτρισμού, πράγμα που συνέβηκε. Ζημιές δε μου έκανε, μιας και ο εξοπλισμός εκτός αντλιών είναι αρκετά ψηλά, αλλά είναι κάτι που δεν μπόρεσε να περάσει από το μυαλό μου, όσο και αν το επεξεργάστηκα. Οπότε ΠΟΤΕ ελεγχόμενη υπερχείλιση μέσα στο χώρο φίλτρανσης!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-11, 15:45
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Εκανα ενα πρόχειρο σχέδιο για να γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι.
Ας υποθεσουμε οτι περίπου αυτό είναι το σχέδιο, σε τι διαστάσεις πρέπει να γίνουν τα παρτέρια? Σε ποιο σημέιο θα είναι το μεγιστο βάθος?

Μπορώ να κάνω το κάτω κομμάτι και μελλοντικά να κάνω το πάνω και να τα συνδέσω, ίσως με κάποιο ρηχότερο ρυάκι?
Ή πρέπει να γίνει μια και καλή όλο το μέγεθος?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00217.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  38,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-11, 10:48
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Χτες επισκέφτηκα ενα πολυκατάστημα και πήρα κάποιες τιμες.
Για έτοιμη λεκάνη 450 λίτρων μου είπαν 125 ευρώ (επισυνάπτω φώτο)
PVC liner δεν είχαν και μου έδειξαν για μονωτικό πάνω από μπετόν αυτό που επισυνάπτω στην φωτογραφία, με κόστος 30 ευρώ ανά 10 τετραγωνικά.

Το λίνερ με έχει αγχώσει (σκισίματα, φθορές, κλπ κλπ)
Η λεκάνη φαίνεται πιο σίγουρη λύση, αν και δεν ξετρελάθηκα.
Το μπετό μου κάθεται πιο καλά, αλλά φοβάμαι την μόνωση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00218.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  24,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00219.jpg
Εμφανίσεις:  1072
Μέγεθος:  43,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00220.jpg
Εμφανίσεις:  1024
Μέγεθος:  39,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00221.jpg
Εμφανίσεις:  449
Μέγεθος:  56,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-11, 14:04
Το avatar του χρήστη billkill
billkill Ο χρήστης billkill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2011
Περιοχή: nafpaktos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

καλησπέρα πουντακια
την ίδια λεκάνη έχω πάρει και εγώ αλλά και ο GIORGOSKARA
είναι πολύ καλή σαν αντοχή και εύκολη στην τοποθέτηση
βέβαια από ότι γράφεις στην αρχή θέλεις περισσότερα λίτρα
αν τελικά αποφασίσεις σε αυτή μιλάμε για λεπτομέρειες
όσον αφορά το στεγανωτικό υλικό που παρουσιάζεις μην το χρησιμοποιήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-11, 15:13
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Για αυτήν την λεκάνη, τι άλλο εξοπλισμό χρειάζομαι?
Η τιμή της σου φαίνεται καλη?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-10-11, 15:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ένα χοντρό EPDM Liner Τρυπάει και σκίζεται το ίδιο εύκολα με αυτή την πλαστική μίνι λιμνούλα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-10-11, 15:35
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Βασίλη την βλέπω την δουλειά πως πάει...
Κοστολόγια για μπετό και συγκρίνουμε με Liner
Το epdm που προτείνεις , υπάρχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα?
To fireπετρα το εχω βρει μονο εξω, εδώ μεχρι 0.5 βρίσκω.

Μπορεις να με βοηθήσεις λίγο όσο αφορά τα παρτέρια και τα βάθη?
εχω λα΄βει πολλές πληροφορίες και έχω ζαλιστει, το βασικό μέλημα είναι τα λουλούδια.
Η μάνα μου στην ουσία αυτό θέλει, μια γούρνα με λουλούδια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-10-11, 15:49
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αυτες ειναι μανες, οχι σαν την δικη μου που εφερε με την συνταξη της σκαφτικα μηχανηματα να ανοιξουν τρυπα για τα κοι, που με βαζει να τις εκτυπωνω κουβεντουλες απο εδω, που σας εχει μαθει και σας αναφερει με το nickname, που μου στρογυλοεκατσε πισω μου στη μηχανη τον αυγουστο και φτασαμε μεχρι Τσεχια να δει Valentino Rossi στο moto gp 64 χρονων γυναικα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-10-11, 15:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
...το βασικό μέλημα είναι τα λουλούδια.
Η μάνα μου στην ουσία αυτό θέλει, μια γούρνα με λουλούδια.
Αφού αυτό είναι το μέλημά σου, τότε απέφυγε την αγορά της γούρνας. Εϊναι εξαιρετικά μικρή και θα σου επιτρέψει μόνο για ελάχιστα. Όταν κατασκευάσεις εσύ τη λιμνούλα σου, τότε μπορείς κατά τον σχεδιασμό να αφιερώσεις αρκετό χώρο για φυτά. Να υπολογίσεις μόνο ότι ένα νούφαρο (θα το ακούσεις πολλές φορές νυμφαία εδώ μέσα) μπορεί και καλύπτει σχεδόν 1 τετραγωνικό μέτρο φύλλωμα, άρα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη την βλέπω την δουλειά πως πάει...
Κοστολόγια για μπετό και συγκρίνουμε με Liner
Το epdm που προτείνεις , υπάρχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα?
To fireπετρα το εχω βρει μονο εξω, εδώ μεχρι 0.5 βρίσκω.
Αν μπορείς να δώσεις το ονοματάκι σου θα ήταν πιο καλά στο διάλογο.
Το firestone όπως το ανέφερες, είναι ένα από τα πλέον ιδανικά λάινερς που υπάρχουν σήμερα. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι για να υπάρχουν στην Κύπρο, σίγουρα υπάρχουν και στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια αρκετά ονόματα στο χώρο, αλλά για να ξέρεις, μόνο οι σοβαρότερες και οι πιο αξιόπιστες εταιρείες έχουν παράξει λάινερ EPDM.

Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς το θέμα του Yiannis59 όπου η λίμνη του είναι κατασκευασμένη εξολοκλήρου με λάινερ. Μπορείς να τον ρωτήσεις κιόλας για τις εντυπώσεις του...

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-10-11, 16:04
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Θα κοιτάξω να ενημερωθώ για τα φυτά, για τις λίμνες εχω διαβάσει πολλά τόπικ.
Αυτο του Yiannis59, όταν το είδα με προβλημάτισε πιο πολυ.
Γιατί είδα που έστρωσε λάσπη πάνω σε σύρμα και μετα πετροβάμβακα, διάβασα και τα τρυπάει χαλάει κολλάμε κλπ κλπ και λέω εδώ είμαστε, παμε για μπετο.

Δημήτρης είναι το όνομα μου, θα αρχίσω πάλι αναζήτηση για Liner, μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο αυτό και όχι από κοντά.
http://www.gardena.com/gr/water-management/garden-pond/
πήρα χτες τηλ και μου είπαν οτι το πρακτικερ έχει αυτα, αλλά τζιφος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-10-11, 16:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δημήτρη, απέφυγε να επενδύσεις σε PVC Liner. Το EPDM είναι πολύ πιο ανθεκτικό και ευκολοδούλευτο.
Για να σε βοηθήσω λιγάκι, δεν είναι λίγοι εκείνοι που έχουν αγοράσει λάινερ από το διαδίκτυο. Στο ebay υπάρχουν αρκετές επιλογές και ένα που βρήκα πρόχειρο-πρόχειρο είναι ένα κομμάτι epdm liner της little giant, μιας αρκετά καλής εταιρείας στο χώρο. Με τις διαστάσεις αυτές, μπορείς να φτιάξεις μια λιμνούλα περίπου 2,500 λίτρων.

Μπορείς να το ψάξεις εξαρχής με το όνομά του π.χ. firestone. Από την στιγμή που υπάρχουν προδιαγραφές και εγγύηση στις πληροφορίες και πληρωμή με paypal από την άλλη δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο χώρο πάμπολλες φορές. Ένα παράδειγμα firestone.

Κλείνοντας σαν συμβουλή... πριν αποφασίσεις στην αγορά αποιουδήποτε υλικού, μίλησε πρώτα με την εταιρεία και ζήτησε ότι περεταίρω πληροφορία θέλεις, όπως τον τρόπο πληρωμής, χρόνος αποστολής, ποσό αποστολής.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-10-11, 16:49
Το avatar του χρήστη billkill
billkill Ο χρήστης billkill δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2011
Περιοχή: nafpaktos
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτήν την λεκάνη, τι άλλο εξοπλισμό χρειάζομαι?
Η τιμή της σου φαίνεται καλη?
η τιμή είναι καλή την ίδια την πήρα 110 περσυ
αλλά όπως σου είπα ξέχνα τη είσαι για μεγαλύτερα πράγματα
η λεκάνη είναι αν έχεις περιορισμένο χώρο
και το πολύ για 6-7 χρυσόψαρα και 2 ρίζες νυμφαία
ψάξου με το λάινερ και όλα θα γίνουν
θα βάλεις βέβαια προσωπική εργασία η οποία λέγετε μεράκι
λίγα χρήματα και πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο και στις αγορές
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-10-11, 18:33
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Τώρα πινω καφέ με ξάδερφο μπετατζή και μου τα έβγαλε πιο μαύρα από το λινερ.
Αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν μπορεί να γίνει με μπετό.
Αρα ψάχνω για epdm, καθε λινκ δεκτό.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-10-11, 20:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα πινω καφέ με ξάδερφο μπετατζή και μου τα έβγαλε πιο μαύρα από το λινερ.
Αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν μπορεί να γίνει με μπετό.
Αρα ψάχνω για epdm, καθε λινκ δεκτό.
Δημήτρη, γνωρίζω κάτι παραπάνω από μπετά...Δεξιοτεχνία, χρόνος, λεφτά, λεφτά, λεφτά! Δεν γεμίζεις ένα κουβά με μπετόν και το ρίχνεις στο έδαφος. ¶ν θες να δεις δουλειά με μπετά, απλά πήγαινε στο θέμα μου να δεις τη διαδικασία. Έχει κόστος σοβαρό όμως αν δεν θα δουλέψεις αρκετά εσύ ο ίδιος.

Η λύση σου είναι το λάινερ όπως στο επισήμανα στην αρχή.

Λάινερ, πριν λίγο καιρό πωλούσε κάποιος από το φόρουμ μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-10-11, 21:27
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Ποιος? Που?
Το λινκ λεει 45 μιλ, αυτο για το firestone.
το ιδανικο παχος ειναι 1mm?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-10-11, 22:57
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλός ηρθες.

Έχεις αποφασίσει ποσό μεγάλη λίμνη θες?
Διαστάσεις?
Βάθος?
Αν θα ρίξεις προσωπική εργασία σκάψιμο - στημένα -σιδερά κτλ.

Αν βαριέσαι να παιδευτείς με τσιμέντα πάρε το έτοιμο κουβαδακι και όταν πιάσουν τα πρώτα κρύα μπορεί να έχεις και απώλειες..
Το κλίμα τις Ελλάδας θεωρώ ότι δεν σηκώνει τόσο ρηχές ΅λίμνεςΆ

Αν θες λαινερ σε καμιά περίπτωση κάτω από 0,8μμ
(όσο ποιο μεγάλο βάθος θα έχει η λίμνη τόσο ποιο χοντρό λαινερ θέλει).

Βασικά για μια μικρή λιμνούλα 1700-1900 λίτρα υπολογίζω το κόστος με τσιμέντο –σιδερά- πλέγμα- βελτιωτικά τσιμέντου- μονωτικά. 300ευρω πάνω κάτω. Και θα μπορείς να χορεύεις μέσα στην λίμνη χωρίς να φοβάσαι μήπως σχιστή το λαινερ.

Αν θα πάρεις μονωτικό τις isomat θα πάρεις το aquamat elastic αυτό είναι για δεξαμενές με νερό. Το άλλο της φωτογραφίας που έβαλες δεν….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-10-11, 06:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος? Που?
Το λινκ λεει 45 μιλ, αυτο για το firestone.
το ιδανικο παχος ειναι 1mm?
To ιδανικό πάχος αγαπητέ μου Δημήτρη είναι όσο αντέχει η τζέπη σου. Μια και ανέπτυξες το θέμα του σκισίματος, ένα χοντρό EPDM θα σου έχει ανάλογη εγγύηση όσο σχεδόν και το μπετόν. Δεν σκίζεται ή τρυπά όσο εύκολα νομίζεις. Αν όχι τόσο, θα σου'λεγα όχι λιγότερο των 2μμ.

Το θέμα του πάχους είναι ότι όσο χοντρότερο, τόσο δυσκολοδούλευτο σε μικρότερες δεξαμενές κατακόρυφου σχήματος. Ακούω όμως τις υποδείξεις σου σχετικά με το πως θέλεις να εκμεταλλευτείς τη λίμνη σου (σου αρέσουν ιδιαίτερα τα φυτά), έτσι απλά θα ξεκινήσει σκάβοντας ένα λάκο ξεκινώντας από το μηδέν και καταλίγοντας στο βαθύτερο σου σημείο προς το κέντρο της λίμνης σου. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να σε καλύψει απόλυτα ένα χοντρό λάινερ, χωρίς πολλά-πολλά διπλώματα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλός ηρθες.Βασικά για μια μικρή λιμνούλα 1700-1900 λίτρα υπολογίζω το κόστος με τσιμέντο –σιδερά- πλέγμα- βελτιωτικά τσιμέντου- μονωτικά. 300ευρω πάνω κάτω. Και θα μπορείς να χορεύεις μέσα στην λίμνη χωρίς να φοβάσαι μήπως σχιστή το λαινερ.
Ο Βασίλης εδώ εννοεί βέβαια αν εργαστείς εσύ ο ίδιος στην κατασκευή. Αν χρειαστείς μαστόρια, πλέγμα σιδήρου-καλούπι-γέμισμα-ξεκαλούπωμα, πίστεψέ με δεν σε φτάνουν τα 300 ευρά, συγκρίνοντας πάντα τις τιμές στην Κύπρο. Ποιός θα φέρει το συνεργείο του εκεί, για κάποια μόνο ευρώ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-10-11, 09:47
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Χαλάρη μέρα φαίνεται η σημερινή, οπότε μετά τις πρωινές εργασίες στο facebook, εφτιαξα καφέ και ώρα να ασχοληθώ με την λίμνη.

Το πρόβλημα με το μπετόν δεν είναι το κόστος των καλουπιών, εχω σοι που κάνει αυτήν την δουλειά και πιάνουν τα χέρια μου.
Χτες συναντήθηκα με τον μάστορα και καταλήξαμε οτι είναι πολύ δύσκολο αυτο που θέλω, κυρίως γιατί πρέπει όλο το μπετό να πέσει μαζί και ργώ θέλω κούρμπες και κύκλο δεν θέλω ευθείες και γωνίες.

Σήμερα θα πάω στο εξοχικό οπότε από Δευτέρα θα σας δείξω φωτογραφίες του χώρου.

Μέχρι στιγμής δείχνει μονόδρομος το λινερ.

Αν βάλω κάτω στο έδαφος pvc μουσαμα, που μπορώ να βρώ, δεν θα είναι καλύτερα?

Στην αρχή είχα σκεφτεί να βάλω μονο μουσαμα, αλλα σκεφτηκα οτι θα μαζευτουν εκει πέρα ένα σωρό κουνούπια και βατράχια, για αυτό θέλω να βάλω μετά ψάρια. Η μανα μου έχει άγχος τα ψάρια, παρόλο που φροντίζει το 120αρι που έχω στο πατρικό μου. Τώρα έχω στήσει ενα 100αρι ενυδρείο εκεί και σκέφτομαι να της το κα΄νω προοίμιο της λίμνης, θα βάλω κανα χρυσόψαρο μέσα και ίσως της βάλω και κανά φυτό από αυτά που αιωρούνται και θέλουν μόνο υγρό λίπασμα.

Θα κανουμε meeting αυριο και θα δούμε την συνέχεια της λίμνης, ωστε από Δευτέρα να μιλήσουμε με πραγματικά δεδομένα.

Προς παρόν κάθε βοήθεια για την εύρεση λίνερ δεκτή.
Θα προτιμούσα μαγαζιά στην Αθήνα, καλό το ίντερνετ, αλλα αν δεν είναι χαοτική η διαφορά τιμής προτιμω την στήριξη της ελληνικής αγοράς.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-10-11, 10:24
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Α ωραια. Και εγω σημερα φευγω, εσυ την φωτογραφικη μαζι, ο Βασιλης δεσμευτηκε για φοτο, απο Δευτερα ολοι ποσταρουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-11, 11:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ωραια. Και εγω σημερα φευγω, εσυ την φωτογραφικη μαζι, ο Βασιλης δεσμευτηκε για φοτο, απο Δευτερα ολοι ποσταρουμε.
Δέχομαι!


Δημήτρη, για υλικό που μίλησες για PVC μουσαμά, εννοείς εκείνο τον διάφανο που πουλάνε στα καταστήματα? Αν ναι , κάνε όποισθεν από τώρα. Η μικρή μου πρόχειρη λιμνούλα (μόνο για μερικούς μήνες) έχει φτιαχτεί με καλής ποιότητας τέτοιο υλικό, και πρέπει να το αλλάζω κάθε φθηνόπωρο, γιατί οι καιρικές συνθήκες δεν είναι το καλύτερό του. ΔΕΝ είναι υλικό να εμπιστευτείς καθόλου!

Στο άλλο που αναφέρεις με τα σχήματα (μπετόν) Μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θέλεις, ακόμα και κύκλο, αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρώτα-πρώτα πρέπει να γίνει η βάση και μετά ενιαίο τοίχωμα όμοιου ύψους. Στα ύψη θα υπάρξει πρόβλημα βασικά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-10-11, 11:47
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέχομαι!


Δημήτρη, για υλικό που μίλησες για PVC μουσαμά, εννοείς εκείνο τον διάφανο που πουλάνε στα καταστήματα?
pvc μουσαμα που τυπωνουν πανο, αλλα οχι για τελικο, για κατω απο το λινερ ωστε να κατσει στα ****** το λινερ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-10-11, 12:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
pvc μουσαμα που τυπωνουν πανο, αλλα οχι για τελικο, για κατω απο το λινερ ωστε να κατσει στα μαλακά το λινερ
¶ν τόνιζες τη λέξη των αστερίσκων πιο πάνω, δεν θα υπήρχε πρόβλημα παρερμηνίας...χιχιχι

Έτσι όπως τα λες, είναι εντάξει. Συνηθίζεται, κάτω από το γεωύφασμα να μπαίνει μια λεπτή στρώση άμμου. Ο άμμος καλύπτει τυχόν αιχμυρές πέτρες που υπάρχουν στο χώμα, μειώνοντας τον κίνδυνο να τρυπήσει το λάινερ όταν πιάσει την πίεση του νερού και τεντώσει και βεβαίως αν χρειαστεί ποτέ να μπεις εσύ στη λίμνη για οτιδήποτε (τοποθέτηση φυτών, κλαδέματα, αφαίρεση αντικειμένων στον πυθμένα κ.λ.π.).

Η διαφορά το PVC και EPDM Liner βρίσκεται στο υλικό. Το πρώτο είναι βασικά είδο πλαστικού, με ελάχιστη δυνατότητα τεντώματος. Το δεύτερο σαν υλικό μοιάζει περισσότερο σαν λάστιχο με ιδιαίτερη ευκολία στο τέντωμα, αλλά ιδιαίτερα στην ανθεκτικότητα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-10-11, 13:20
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Φίλε Βασίλη,
με έχει αγχώσει το όλο θέμα.
Οχι κατασκευαστικά, εκεί θα την βρώ την άκρη.
Εκει έχουμε πολλα κουνούπια, το καλοκαίρι εμφανίστηκαν βατράχια σε ενα μικρό συντριβανάκι που έχω κάνει, πέρσι βρήκαμε οχιά.
Γάτες κυκλοφορούν αδέσποτες και κανα δυο σκυλιά.
Το κακό είναι οτι η μάνα μου δεν τα πάει καλά με τίποτα απο όσα προανέφερα.

Το οικόπεδο είναι μεγάλο και μπορεί να μπεί οτιδήποτε, ανησυχώ οτι θα γίνει πόλος έξης του ζωικού βασιλείου και οτι μετα η μανα δεν θα πλησιάζει.

Πρέπει να σκεφτώ πολλά πριν ξεκινήσω. Όσα περισσότερα διαβάζω, για να ενημερωθώ, τόσο αγχώνομαι.
Στο τέλος θα βάλω καμια μεγάλη γλάστρα με νούφαρα και θα το βαφτίσω λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-10-11, 17:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
κουνούπια...
το καλοκαίρι εμφανίστηκαν βατράχια...
πέρσι βρήκαμε οχιά...
Γάτες κυκλοφορούν αδέσποτες...
και κανα δυο σκυλιά...
Mε τα χρυσόψαρα, τα κουνούπια φεύγουν από τη λίστα

Μια οχιά μπορεί να κινηθεί αναλόγως, είτε υπάρχει είτε όχι λίμνη. Μπορώ να σου πω όμως ότι μια καλοσυμμαζεμένη και καθαρή λίμνη δεν ελκύει φίδια και οχιές.

Οι γάτες κινούνται το ίδιο ακριβώς όπως και τα φίδια, έιτε υπάρχει είτε όχι η λίμνη.

Τα σκυλιά το ίδιο.

Επομένως οι φόβοι σου Δημήτρη περιορίζονται στο φόβο γεννικότερα για την άγρια ζωή. Ένας φράκτης περιμετρικά της λίμνης ώστε να σχηματίσει ένα τετράγωνο στο χώρο, μπορεί να κρατήσει μακρυά και αδέσποτα ζώα, αλλά και τα περισσότερα άγρια που υπάρχουν στην περιοχή. Υπάρχουν δε τρόποι ώστε το αντιαισθητικό κομμάτι μιας περίφραξης να γίνει ένα μεγάλο συν του χώρου. Θέληση και καλή διάθεση να υπάρχουν και όλα γίνονται.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια & πολλές ερωτήσεις maffalda Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-03-11 13:24
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10521 seconds with 14 queries