Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-16, 16:02
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Στήσιμο ενυδρείου απο την αρχη φυτευτό

Καλησπέρα. ειμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 30*40*80 τύπου rocket800 είναι της juwel αλλα ειναι 100 λιτρα και οχι 110 οπως το rocket800. μετα απο πολύ μελετη εδω στο forum αυτο και πολυ προβληματισμό αποφασισα να παω ενα βημα πιο κατω.

σκέφτομαι να αγοράσω τα πιο κατω φυτα:
-Anubias barteri var. "round leaf"
-Aponogeton madagascariensis
-Alternanthera reineckii "rosaefolia"
-Bacopa australis
-Ceratophyllum demersum 'Foxtail'
-Cuphea anagalloidea
-Glossostigma erectus
-Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
-Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
-Ludwigia repens 'Rubin'
-Marsilea hirsuta
-Pogostemon erectus\

δεν ξερω αν θα τα βαλω ολα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα. και σκεφτομαι να αγορασω τα πιο κατω στον εξοπλισμό μου:

υπόστρωμα
Aquarium Soil Gravel Black
Seachem Flourite Dark (για τα γκαζονακια μου)

Aquael Turbo Filter 1000 1000λ/ω

Κουρτίνα αέρος 30cm (για ομορφια αλλα και για οξυγόνο, ή μηπως δεν κανει?)

TetraPlant CO2-Optimat Λεει οτι κανει για 100λ εμενα με τοσα πραγματα θα ειναι λιγοτερο απο 100λιτρα πραγματικα.

φως εχω μια λαμπα της sera 18w 6000kelvin το daylight brilliant. και νομιζω πως ο θερμοστάτης που εχω θελει άλλαγμα. νομιζω πως ειναι λιγακι μικρος... αλλα αν το ξεκινησω τωρα μεχρι το χειμωνα θα ειναι μια χαρα. ισως αργοτερα να χρειαστω αλλον μεγαλυτερο.

ακουω την γνωμη σας παιδια. σαν να ηταν δικο σας το ενυδρειο. την δευτερα θα τα παραγγειλω. επειδη ειμαι ομως λιγακι ασχετη (γιατι τα προηγουμενα χρονια που ειχα αληθινα φυτα απο τυχη μου πηγαν όλα καλα.

α! να μου πειτε και αν χρειαζομαι τιποτα λιπάσματα. και τι λιπασματα.. και αν χρειαζομαι αντανακλλαστηρα. γιατι δεν εχω. τον πεταξα αυτον που ειχε το ενυδρειο μου. τα βελτιωτικα νερου που χρησιμοποιω ειναι της sera aqutan kai bionitrivec ή μηπως να τα αλλαξω?

τι αλλο χρειαζομαι τα διακοσμιτικα τι να ειναι?? να βαλω πετρες και ξυλα ή τα γνωστα ψευτικα βραχακια με τα καραβια κλπ???

θα τολμησω να πω οτι αφου στρώσουν ολα ρολοι σκέφτομαι δυσκακι να σουλατσαρει μεσα!!!!! το θελω σαν τρελη!!

αναμενω με αγωνια τα σχολια σας και τις προτασεις σας. συγνωμη για το μακρισκελες post μου. ομως θελω να κανω κατι ομορφο!!

υγ αν το ποστ μου ειναι σε λαθος κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το. σας ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-16, 16:56
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mobar78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. ειμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 30*40*80 τύπου rocket800 είναι της juwel αλλα ειναι 100 λιτρα και οχι 110 οπως το rocket800. μετα απο πολύ μελετη εδω στο forum αυτο και πολυ προβληματισμό αποφασισα να παω ενα βημα πιο κατω.

σκέφτομαι να αγοράσω τα πιο κατω φυτα:
-Anubias barteri var. "round leaf"
-Aponogeton madagascariensis
-Alternanthera reineckii "rosaefolia"
-Bacopa australis
-Ceratophyllum demersum 'Foxtail'
-Cuphea anagalloidea
-Glossostigma erectus
-Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
-Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
-Ludwigia repens 'Rubin'
-Marsilea hirsuta
-Pogostemon erectus\

δεν ξερω αν θα τα βαλω ολα αλλα το σκεφτομαι σοβαρα. και σκεφτομαι να αγορασω τα πιο κατω στον εξοπλισμό μου:

υπόστρωμα
Aquarium Soil Gravel Black
Seachem Flourite Dark (για τα γκαζονακια μου)

Aquael Turbo Filter 1000 1000λ/ω

Κουρτίνα αέρος 30cm (για ομορφια αλλα και για οξυγόνο, ή μηπως δεν κανει?)δεν χρειαζεται

TetraPlant CO2-Optimat Λεει οτι κανει για 100λ εμενα με τοσα πραγματα θα ειναι λιγοτερο απο 100λιτρα πραγματικα.καλυτερα να πας σε μπουκαλα δεν εχει σταθερη ροη

φως εχω μια λαμπα της sera 18w 6000kelvin το daylight brilliant. και νομιζω πως ο θερμοστάτης που εχω θελει άλλαγμα. νομιζω πως ειναι λιγακι μικρος... αλλα αν το ξεκινησω τωρα μεχρι το χειμωνα θα ειναι μια χαρα. ισως αργοτερα να χρειαστω αλλον μεγαλυτερο.δεν φτανει το φως σου για πολλα απο τα φυτα που ανεφερες χρειαζεσαι τουλαχιστον 0.6 βατ ανα λιτρο και πανω


α! να μου πειτε και αν χρειαζομαι τιποτα λιπάσματα. και τι λιπασματα.. και αν χρειαζομαι αντανακλλαστηρα. γιατι δεν εχω. τον πεταξα αυτον που ειχε το ενυδρειο μου. τα βελτιωτικα νερου που χρησιμοποιω ειναι της sera aqutan kai bionitrivec ή μηπως να τα αλλαξω?λιπαγματα χρειαζεσαι νιτρικα φωσφορο καλιο και ενα γενικο λιπασμα πχ το φλουρις

τι αλλο χρειαζομαι τα διακοσμιτικα τι να ειναι?? ξυλα και πετρες αν θες.οχι καραβια δυτες και οτιδηποτε τεχνητο

θα τολμησω να πω οτι αφου στρώσουν ολα ρολοι σκέφτομαι δυσκακι να σουλατσαρει μεσα!!!!! το θελω σαν τρελη!!δισκακι σε 100 λιτρα δεν μπαινει θελει πολλα λιτρα και ομαδα..

αναμενω με αγωνια τα σχολια σας και τις προτασεις σας. συγνωμη για το μακρισκελες post μου. ομως θελω να κανω κατι ομορφο!!

υγ αν το ποστ μου ειναι σε λαθος κατηγορία παρακαλώ μετακινήστε το. σας ευχαριστω!
περιμενε και τους εμπερους μιας και εγω καινουριος ειμαι
αν δεν κανω λαθος σου ειχα ποσταρει καποια υπομνηματα διαβασετα παλι βοηθανε πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-16, 21:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Γιαννη (odin79). Να προσθεσω οτι καλυτερα για 100 λιτρα ενυδρειο να μη παρεις εσωτερικο φιλτρο αλλα να πας σε εξωτερικο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-16, 21:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια, κανοντας μερικες ακομα παρατηρησεις:

1. Φυτα οπως η cuba, ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα. Εκει χρειαζεσαι μπουκαλα CO2, πολυ περισσοτερο φωτισμο απο αυτο που εχεις και προγραμμα λιπανσης. Ετοιμα kit CO2, μην περιμενεις να κανουν δουλεια, ποσο μαλλον στα 100 λιτρα. Αναλογα με τον εξοπλισμο που προσφερεις, βαζεις και τα αναλογα φυτα. Υπαρχουν φυτα για ολες τις περιπτωσεις, με αναλογη φυσικα αναπτυξη με αυτα που προσφερεις.
2. Για φιλτρο ενα εξωτερικο θα σου λυσει τα χερια.
3. Αεραντλια δε χρειαζεσαι σε φυτεμενο ενυδρειο.
4. Θελει να ψαχτεις λιγο με το πιο σημαντικο πραγμα στο ενυδρειο σου, τα ψαρια που θα βαλεις. Δες διαφορα που σου αρεσουν και συζηταμε ποια κανουν για τα λιτρα σου.
4. Τα πλαστικα διακοσμητικα μπορει να ειναι πολυ επικινδυνα για ενα ενυδρειο. Πολλες φορες βγαζουν τοξικα. Αν και ειναι θεμα γουστου, αισθητικα για εμενα δε συγκρινονται σε καμια περιπτωση με ενα φυσικο ενυδρειο που εχει πετρες, ξυλα και φυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-16, 14:04
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολύ παιδια για τις προτάσεις σας.. θα τις ακολουθήσω. για την ακριβια, λεω να βαλω εξωτερικο φιλτρο (να μου πειτε τη γνωμη σας) Εξωτερικό φίλτρο SUNSUN HW504A 1000l/h ή μηπως θα ειναι μεγαλο?? ακομα σημερα απέκτησα ενα όμορφο βραχο απο λαβα με 3 τρυπες. η τιμη παει με την τρυπα να ξερετε για οσους ενδιαφερονται. οσο περισσοτερεσ τρυπες τοσο πιο ακριβος.
ακομα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε τι πρεπει να παρω για το ενυδρειο της juwel για το καπακι για να εχω 2 λαμπες? καποιο εξαρτημα θα υπαρχει.. μηπως γνωριζετε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-16, 14:27
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το φιλτρο σαν ροη μιλαω γιατι δεν το εχω δουλεψει,ειναι μια χαρα γιατι τα 1000λιτρα ειναι ονομαστικη ροη της αντλιας ,οταν μπει μεσα υλικο βιολογικο συν το υψος της εξοδου συν λιγο φυσιολογικο μπουκωμα πεφτει η ροη οποτε με 1000 λιτρα ονομαστικη εισαι θεωρητικα ενταξει,για τα φυτα.
Για το φωτισμο ειτε θα πας σε diy με αγορα μπαλαστ στεγανα ακροφυσια, γυρω στα 20-30 ευρω ισως και λιγοτερα, η σε ετοιμο ενυδρειακο οπως τα γκλο που ξεκινανε απο 30 εως 60 ευρω τα οποια τα παιρνεις και τα βαζεις με την μια,εγω τετειο εχω μιας και δεν πιανουν τα χερια μου και δεν ρισκαρω με το ρευμα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-16, 21:12
mobar78 Ο χρήστης mobar78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Περιοχή: Ναυπλιο
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Μπαλαστ, στεγανά και ακροφισια ?χχμμμ αυτές τις λέξεις ποτέ δεν τις έχω ακούσει ξανά. Μήπως υπάρχει κανένα λινκ που να λέει τι κάνει το κάθε ένα και με τι κριτήρια πρέπει να τα διαλέξω? Να τα φτιάξω δεν έχω πρόβλημα ευτυχώς τα χέρια μου πιάνουν με τα ηλεκτρικά /ηλεκτρονικά σπάνιο για γυναίκα θα πρέπει να πάρω και ανυανακλλαστηρα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04811 seconds with 15 queries