Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-09-10, 09:47
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ γιούπιιιιιιιιιιιιιι!!! Θα στήσω καινούριο ex700!
-------------------------
Ρε σείς δεν βρίσκω το χαρτί της εγγύησης αλλά από το κατάστημα θυμούνται πόσο μεγάλη παραγγελία έκανα ελπίζω να το αντικαταστήσουν....
Με το βιολογικό υλικό τί να κάνω;
Βαλε την βιολογία σου σε ενυδρείο δίχτυ και μπλουμ μέσα στο ενυδρείο με χρήση αεραντλίας.
'Η να το βάλεις σε ένα καθαρό κουβά ή λεκάνη που να μην ήρθαν σε επαφή με σαπούνια και άλλα χημικά, να βάλεις νερό ενυδρείου ή βρύσης χωρίς να έχει χλώριο, και με προσθήκη μιας αεραντλίας ώστε να οξυγονώνεται το νερό και κάπου κάπου ανά δυο μέρες να ρίχνεις ένα φιλαράκι τροφή για την βιολογία σου.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-09-10, 12:16
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μπορεί να μην χρειαστεί να το στείλω...
Πήρα βαζελίνη γιατί διάβασα κάτι για δάκρυσμα του φίλτρου...
Πού τη βάζω;
Θα το μοντάρω ξανά να δω τι γίνεται...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-09-10, 12:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τηλεμαχε ασε τα πειραματα στειλτο πισω πες πως ειχες προβληματα και δεν θελεις το ιδιο φιλτρο αλλα αντικατασταση με ενα αλλο φιλτρο (αλλη μαρκα). Θα σου πουν οτι αυτο δεν μπορει να γινει κατα 99% (ειναι και λογικο) μετα θα πεις οτι στην χειροτερη θελω αντικατασταση με ιδιο φιλτρο οποτε εκει θα σου πουν λογικα ναι.

παντα να στοχευεις στα καταστηματα ενα σκαλακι πιο πανω απο αυτο που θελεις.
οσο το σκαλιζεις στο τελος θα χαλασει το φιλτρο δεν θα δεχτουν αλλαγη αλλα ουτε και επισκευη λογο επεμβασης τριτων (και καλα θα κανουν) και θα αγοραζεις ξανα φιλτρα.

Τελος για θεματα που αφορουν εγγυηση να μην γραφεις στο φορουμ και να μην λες τπτ μονο με πμ αυτα τα καταστηματα διαβαζουν και ξερουν και θα σου πουν εκτος εγγυησης με το καλημερα .......
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-09-10, 12:39
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ναι από τον Αμαζόνιο μου κάνουν την πάπια!
Πάντως τώρα που το μόνταρα και έσφιξα σφιχτά τις βίδες τα καπάκια είναι όπως το πήρα... Τους έβαλα και βαζελίνη!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-09-10, 12:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

βρε τηλεμαχε και εσυ με ντουντουκα βγηκες και φωναζες χαλασα το φιλτρο μου....

κριμα ψαξε τον αντιπροσωπο στην ελλαδα εκεινος δεν σε ξερει
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-09-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

ε;
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-09-10, 13:08
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

θελω να πω οτι μερικα καταστηματα μεσα σε αυτα και ο αμαζωνιος διαβαζουν τα φορουμ. (μαλιστα ο αμαζωνιος χαριζε και ενυδρειο to azores to petcumulus και πολλα αλλα διαβαζουν το φορουμ)

εσυ βγαινεις και λες:

α) Χαλασε το φιλτρο οταν πατησα το κοκκινο κουμπι

β) οτι δεν βρηκες το χαρτι,

γ) οτι το ξεβιδωσες μονος σου

δ) η μια βιδα εχει φαγωθει και δεν ξεβιδωνει κλπ κλπ.


οταν πηρες τηλ υπαρχει περιπτωση να εχει διαβασει οσα λες και να σου αρνηθει αντικατασταση ή επισκευη εκ του ασφαλους.... (η εγγυηση δεν ισχυει οταν εχει γινει επεμβαση τριτων ή δεν εχεις τα χαρτια που πρεπει)

ψαξε να βρεις τον εισαγωγεα/αντιπροσωπο στην Ελλαδα και ζητα απο αυτον αλλαγη ή επισκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-09-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

1) Το κουμπί δεν είναι κόκκινο μαύρο είναι
2) Έχω μόνο το βιβλιαράκι οδηγιών αλλά έχω απόδειξη κατάθεσης χρημάτων στην τράπεζα
3) Ε τί να έκανα αυτά μου είπαν!
4) Αυτή μία δύο την πέρασα δεν την χάλασα εγώ στραβή ήτανε

Παρόλα αυτά... βρήκα τον αντιπρόσωπο και τον περιμένει ένα ωραιότατο τηλεφωνάκι!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-09-10, 13:45
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

το ματιασες Τηλεμαχε,
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-09-10, 13:47
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

και λίγα λέτε...
Μάλλον ο Μητσοτάκης ήρθε στα Χανιά!
Και ο Σωκράτης έχει 666 δημοσιεύσεις...
Ωραία!
Έχω απόδειξη κατάθεσης και αγοράς χεχε!

Αν και διορθώθηκε η διαρροή με βαζελίνη.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-09-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Αν η διαρροη ειναι απο την φλατζα η βαζελινη κανει καλο.
-------------------------
καθαρι παντα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χριστόφορος Μίχας : 07-09-10 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-09-10, 14:03
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Καθάρι πάντα;;;;;;;
Πάντως στάζει από τα μέρη που κουμπώνουν, τα πέρασα με βαζελίνη και δεν χάνει προς το παρόν, αλλά θα απαιτήσω αλλαγή από τον αντιπρόσωπο...
-------------------------
Α καθαρή πάντα!
Καθαρή είναι τι άλλο να ναι σήμερα την πήρα...
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 07-09-10 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-09-10, 14:08
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

ΚΑΘΑΡΗ.......χωρις προσθετα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-09-10, 06:24
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ειναι καθαρη
-------------------------
Το φίλτρο έφτιαξε
Ολόκληρη νύχτα+απόγευμα μετά την βαζελίνη ml δεν έχασε και ούτε λιμνούλα είδα... Ήταν μάλλον απλό δάκρυσμα.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τηλέμαχος : 08-09-10 στις 06:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-09-10, 07:45
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Μακαρι να πανε ολα καλα αλλα διαβασε και αυτο
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%...81%CF%86%CF%85

.............
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-09-10, 07:58
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Μην μου τα λέτε αυτά!!
Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος... Κάπως!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-09-10, 10:36
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

...........
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-09-10, 11:42
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Τωρα που έφτιαξε, Μην το ξαναπιάσεις στο στόμα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-09-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Φτου Φτου σκόρδο θα το ματιάσουμε
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-10-10, 23:39
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Το ότι διαβάζω τα ποστ δεν το θεωρώ κακό. Ούτε και (πρέπει) εσείς επίσης...

Ενημερωτικά λοιπόν, κάθε "κατάστημα" που σέβεται τους "πελάτες" του θέλει και προσπαθεί (πιστεύω) να τους εξυπηρετεί όσο καλύτερα γίνεται.

Όπως εσείς είστε "πελάτες" για εμένα που είμαι "κατάστημα" έτσι και εγώ είμαι "πελάτης" για το "κατάστημα" που πουλάει "φίλτρα". Εάν κάποια εταιρεία της οποίας είμαι "πελάτης" αρνηθεί να αντικαταστήσει ελαττωματικό προϊόν της, τότε παύω και εγώ να είμαι πλέον πελάτης της. Και φυσικά υπάρχουν και νόμιμες κυρώσεις, εάν κάποιος επαγγελματίας ή αγοραστής πιστέψει ότι θίχτηκε έμμεσα ή άμεσα από κάποια διαδικασία αγοροπωλησίας..

Οι εγγυήσεις των προϊόντων παύουν να ισχύουν όταν "πέσει" κατσαβίδι που να μην μπορεί να εξηγηθεί-δικαιολογηθεί στην μαμά-εταιρεία. Αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα γενικά και όχι μόνο στα ενυδρειακά. (για την βίδα που χτυπάει δεν το θεωρώ "κατσαβίδι")
Από εκεί και μετά η απόδειξη αγοράς πρέπει να αποθηκεύεται για το αυτονόητο, ότι δηλαδή αγοράστηκε από το εν λόγω κατάστημα.

Και σίγουρα δεν είμαι μπαμπούλας διαβάζοντας τα ποστ.
Απαντώ στο ποστ γιατί αναφέρθηκα κάπου ποιο πάνω..

Φιλικά,
Κωστής.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-10-10, 23:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Κωστη αν και απαντας μετα απο ενα μηνα να σου πω οτι εχω δουλεψει σαν τεχνικος στις παρακατω εταιριες:
siemens
nokia
sony
ericsson
samsung
Lg

Σε οποιαδιποτε απο αυτες τις εταιριες οταν εβλεπα οτι εχει βγει και ξανα τοποθετηθει εστω και μια βιδα απο την συσκευη ηταν εκτος εγγυησης αυτοματα και ηταν και απολητα λογικο...
Η μαμα εταιρια πληρωνει μια εταιρια για να κανει τα εντος εγγυησης service η δουλεια του πελατη ειναι να παει απο εκει την συσκευη του με την αποδειξη του και να παει να το ξαναπαραλαβει ετοιμο
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-10-10, 00:19
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστη αν και απαντας μετα απο ενα μηνα να σου πω οτι εχω δουλεψει σαν τεχνικος στις παρακατω εταιριες:
siemens
nokia
sony
ericsson
samsung
Lg

Σε οποιαδιποτε απο αυτες τις εταιριες οταν εβλεπα οτι εχει βγει και ξανα τοποθετηθει εστω και μια βιδα απο την συσκευη ηταν εκτος εγγυησης αυτοματα και ηταν και απολητα λογικο...
Η μαμα εταιρια πληρωνει μια εταιρια για να κανει τα εντος εγγυησης service η δουλεια του πελατη ειναι να παει απο εκει την συσκευη του με την αποδειξη του και να παει να το ξαναπαραλαβει ετοιμο
Το ότι απαντάω μετά από 1 μήνα δεν νομίζω ότι παίζει και πολύ ρόλο..

Τώρα εσύ μιλάς για καθαρά ηλεκτρονικά προϊόντα τα οποία μπορούν να συγκριθούν με τις εξής ενυδρειακές εταιρείες (και αν):
Ecotech Marine,
ηλεκτρονικά φίλτρα Eheim,
Hanna,
GHL,
IKS,
Tunze controller.
κτλ.

Και το παράδειγμα με τις βίδες είναι λίγο ατυχές φίλε μου.
π.χ. η compact 3000 ή 5000 της eheim για να καθαρίσεις την φτερωτή πρέπει οπωσδήποτε να ξεβιδώσεις 4 βίδες. Τι πάει να πει αυτό? Ότι αυτομάτως βγαίνει εκτός εγγύησης αν δεν βιδωθεί σωστά ξανά...?
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-10-10, 00:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τωρα εσυ λες για ενα δυο μοντελα οπου εκει υπαρχει λογικα και ανοχη απο την εταιρια αν και ειναι λαθος του χρηστη εαν δεν βιδωσει σωστα την βιδα και χαλασουν τα πασα....
δηλ αν εσυ δεν πατας συμπλεκτη και αλλαζεις ταχυτητες θα σου αλλαξουν κιβωτιο τζαμπα


Τελος παντων δεν ειμαι με καμια εταιρια απλα λεω πως εχουν τα πραγματα και σαν τεχνικος εχω κανει τα στραβα ματια χιλιαδες φορες
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-10-10, 00:36
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα εσυ λες για ενα δυο μοντελα οπου εκει υπαρχει λογικα και ανοχη απο την εταιρια αν και ειναι λαθος του χρηστη εαν δεν βιδωσει σωστα την βιδα και χαλασουν τα πασα....
δηλ αν εσυ δεν πατας συμπλεκτη και αλλαζεις ταχυτητες θα σου αλλαξουν κιβωτιο τζαμπα


Τελος παντων δεν ειμαι με καμια εταιρια απλα λεω πως εχουν τα πραγματα και σαν τεχνικος εχω κανει τα στραβα ματια χιλιαδες φορες

Σχεδόν όλες οι αντλίες (μεγάλες και μικρές) της Tunze έχουν βίδες..
Παρεμπιπτόντως η Tunze αντικατέστησε μόνο σε εμένα περίπου (χωρίς υπερβολή) 50 νανό-αντλίες με πρόβλημα στο αξονάκι της που ήταν ανοξείδωτο και έσπαγε σε σημείο που δεν μπορούσε να αντικατασταθεί και πολλές φορές εκτός χρονικής εγγύησης. Μόνο στην Αμερική αντικατέστησε περίπου 500.000 αντλίες.
Πλέον είναι τιτανίου.

¶λλο το τι κάνουν οι εταιρείες και άλλο το τι "ακούγεται" ότι κάνουν οι μεσάζοντες (δλδ εμείς - και στην προκειμένη περίπτωση εγώ) στους πελάτες τους. Απλά καλό είναι να μην υπάρχει παραπληροφόρηση στο εν λόγω θέμα. Δημιουργούνται εντυπώσεις και δεν είναι σωστό. (ότι δλδ δεν θέλουμε να αντικαταστήσουμε κάποιο μηχάνημα, για να πάρεις καινούργιο)
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-10-10, 00:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι υπαρχει παραπληροφορηση, και ναι οι μεσαζοντες τρωνε ολη την βρωμια αλλα αμα κανει ενα φιλτρο 150ε και το εχω ενα μηνα και το χαλασω και η μαμα εταιρια λεει οτι ειναι εκτος και δεν το κανει αντικατασταση, εσυ σαν μαγαζι τι θα κανεις θα μου δωσεις καινουργιο που θα το πληρωσεις απο το ταμειο σου δεν νομιζω και αν το κανεις μπραβο σου αλλα θα εισαι σαν την μηγα στο γαλα.

οσο για το προβλημα που λες για τα tunze ειναι αστοχια υλικου και το αλλαζει για να μην χαλασει το ονομα της γιατι βγηκε βρωμα οτι ολα τα τθνζε χαλανε....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-10-10, 11:54
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω οτι υπαρχει παραπληροφορηση,
δλδ, έχεις κάποιο αληθινό παράδειγμα? για φίλτρο που χάλασε και δεν το αντικατέστησα? Αν ναι, θα ήθελα να το ακούσω
Από την άλλη εγώ έχω αρκετά παραδείγματα και για πράγματα που δεν αγοράστηκαν από εμένα, αλλά αντικαταστάθηκαν ή συντηρήθηκαν.
Και με αποδείξεις, όχι λόγια..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
και ναι οι μεσαζοντες τρωνε ολη την βρωμια αλλα αμα κανει ενα φιλτρο 150ε και το εχω ενα μηνα και το χαλασω και η μαμα εταιρια λεει οτι ειναι εκτος και δεν το κανει αντικατασταση, εσυ σαν μαγαζι τι θα κανεις θα μου δωσεις καινουργιο που θα το πληρωσεις απο το ταμειο σου δεν νομιζω και αν το κανεις μπραβο σου αλλα θα εισαι σαν την μηγα στο γαλα.
Τι εννοείς "χαλάσεις"? Για να χαλάσεις π.χ. ένα εξ. φίλτρο και να μην υπάρξει αντικατάσταση με ένα μήνα λειτουργίας θα πρέπει να κόψεις το καλώδιο του ρεύματος και να βάλεις "διακόπτη" για να το ανοιγοκλείνεις όποτε θέλεις ή να γίνει διακοπή ρεύματος και να μην αντέξει το πηνίο του ή να του κάνεις τρύπα για να περάσεις το καλώδιο του co2 απευθείας στην φτερωτή.. Διαφορετικά το λάθος είναι κατασκευαστικό.. Εκεί ο δρόμος που ακολουθείς είναι πρώτα στο μαγαζί που το προμηθεύτηκες, μετά στον αντιπρόσωπο - εισαγωγέα (κάτι που συνήθως το κάνει το μαγαζί) και τέλος με ένα mail απευθείας στον κατασκευαστή. Πίστεψε με εκεί θα πονέσει ο αντιπρόσωπος..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το προβλημα που λες για τα tunze ειναι αστοχια υλικου και το αλλαζει για να μην χαλασει το ονομα της γιατι βγηκε βρωμα οτι ολα τα τθνζε χαλανε....
Σε ενημερώνω ότι δεν ήταν αστοχία υλικού. Τα αξονάκια ήταν ανοξείδωτα, αλλά όχι τόσο ανθεκτικά για την χρήση σε συνθετικό αλάτι που χρησιμοποιούμε, που είναι πολύ πιο καυστικό από το θαλασσινό. Και κάποιες αντλίες ήταν εκτός εγγύησης (μετά 2 χρόνια) για τον απλό λόγο ότι αν συντηρείς σωστά την αντλία σε κάποιους κράτησε περισσότερο και σε κάποιους λιγότερο. Και επειδή "έπιασα" την Tunze να σου πω ότι σχεδόν όλοι κάποια στιγμή αγόρασαν την βάση που κρατάει τις αντλίες. Το μισοφέγγαρο. Εκεί δεν ήταν αστοχία υλικού. Εκεί είναι καθαρά θέμα συντήρησης. Αθάνατο ξύδι που είπε και ο drbig.

Παρεμπιπτόντως το ίδιο πρόβλημα με αξονάκια είχε και η Eheim παλαιότερα στην σειρά classic. Με το που ξεκινούσαν τα φίλτρα έσπαγε η φτερωτή. Προς ενημέρωση εκεί την "ζημία" την "έφαγε" το μαγαζί. Η μαμά εταιρεία δεν ενημερώθηκε καν. Ρώτα τον Κυρ.Μάκη στην αγγελάκη να σου πει..

"Τσίμπησα" και απάντησα 1 μήνα μετά (και θα απαντούσα και 1 χρόνο μετά), γιατί είπες καθαρά ότι τα μαγαζιά (ανέφερες και το δικό μου) διαβάζουν τα ποστ και είναι <προετοιμασμένα> για την επόμενη κίνηση τους κάτι που είναι αναληθές, εάν δεν έχεις πραγματικά παραδείγματα.

Διαφορετικά είναι λόγια του αέρα και από τέτοια έχω χορτάσει σε αυτή τη χώρα..
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-10-10, 12:32
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από azores Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ, έχεις κάποιο αληθινό παράδειγμα? για φίλτρο που χάλασε και δεν το αντικατέστησα? Αν ναι, θα ήθελα να το ακούσω
Από την άλλη εγώ έχω αρκετά παραδείγματα και για πράγματα που δεν αγοράστηκαν από εμένα, αλλά αντικαταστάθηκαν ή συντηρήθηκαν.
Και με αποδείξεις, όχι λόγια..

Ειπα οτι τα καταστηματα διαβαζουν και θα ξερουν την περιπτωση και οτι μπορει να αρνηθουν αντικατασταση εκ του ασφαλους

και ως παραδειγμα ειπα ποια καταστηματα ξερω οτι διαβαζουν



Τι εννοείς "χαλάσεις"? Για να χαλάσεις π.χ. ένα εξ. φίλτρο και να μην υπάρξει αντικατάσταση με ένα μήνα λειτουργίας θα πρέπει να κόψεις το καλώδιο του ρεύματος και να βάλεις "διακόπτη" για να το ανοιγοκλείνεις όποτε θέλεις ή να γίνει διακοπή ρεύματος και να μην αντέξει το πηνίο του ή να του κάνεις τρύπα για να περάσεις το καλώδιο του co2 απευθείας στην φτερωτή.. Διαφορετικά το λάθος είναι κατασκευαστικό.. Εκεί ο δρόμος που ακολουθείς είναι πρώτα στο μαγαζί που το προμηθεύτηκες, μετά στον αντιπρόσωπο - εισαγωγέα (κάτι που συνήθως το κάνει το μαγαζί) και τέλος με ένα mail απευθείας στον κατασκευαστή. Πίστεψε με εκεί θα πονέσει ο αντιπρόσωπος..

Εισαι πολυ λαθος μπορεις να χαλασεις με χιλιαδες τροπους ενα προιον πχ να μην το κουμποσεις σωστα να σπασει η φτεροτη, να στραβωσεις τον αξονα, να χαλασεις την φλατζα, να σπασεις ενα κουμπομα κλπ κλπ κλπ



Σε ενημερώνω ότι δεν ήταν αστοχία υλικού. Τα αξονάκια ήταν ανοξείδωτα, αλλά όχι τόσο ανθεκτικά για την χρήση σε συνθετικό αλάτι που χρησιμοποιούμε, που είναι πολύ πιο καυστικό από το θαλασσινό. Και κάποιες αντλίες ήταν εκτός εγγύησης (μετά 2 χρόνια) για τον απλό λόγο ότι αν συντηρείς σωστά την αντλία σε κάποιους κράτησε περισσότερο και σε κάποιους λιγότερο. Και επειδή "έπιασα" την Tunze να σου πω ότι σχεδόν όλοι κάποια στιγμή αγόρασαν την βάση που κρατάει τις αντλίες. Το μισοφέγγαρο. Εκεί δεν ήταν αστοχία υλικού. Εκεί είναι καθαρά θέμα συντήρησης. Αθάνατο ξύδι που είπε και ο drbig.

Ακριβως αυτο ειναι αστοχια υλικου

Παρεμπιπτόντως το ίδιο πρόβλημα με αξονάκια είχε και η Eheim παλαιότερα στην σειρά classic. Με το που ξεκινούσαν τα φίλτρα έσπαγε η φτερωτή. Προς ενημέρωση εκεί την "ζημία" την "έφαγε" το μαγαζί. Η μαμά εταιρεία δεν ενημερώθηκε καν. Ρώτα τον Κυρ.Μάκη στην αγγελάκη να σου πει..

Δεν κανουμε συγκριση τις μαρκες

"Τσίμπησα" και απάντησα 1 μήνα μετά (και θα απαντούσα και 1 χρόνο μετά), γιατί είπες καθαρά ότι τα μαγαζιά (ανέφερες και το δικό μου) διαβάζουν τα ποστ και είναι <προετοιμασμένα> για την επόμενη κίνηση τους κάτι που είναι αναληθές, εάν δεν έχεις πραγματικά παραδείγματα.

Δεν ειναι αναληθες γιατι οπως βλεπεις και εσυ διαβαζεις τα ποστ και ξερεις τι να κανεις στο επομενο βημα σου και μπορεις να κανεις τα εξης:

α) Να το αλλαξει εντος η εταιρια αλλα να πεις εσυ οτι ηταν εκτος εγγυησης και το αλλαξαν μετα απο δικη σου μαχη ή με δικο σου κοστος και να κερδισεις τον πελατη
β) Να του πεις οτι ειναι εκτος και να πουλησεις ενα αλλο
γ) Να του πεις οτι ειναι εκτος αλλα θα του κανεις εκπτωση για να παρει ενα αλλο και να εισαι και ο καλος τις υποθεσης
δ) Να του φερθεις οπως θα εκανες και αν δεν γνωριζες κατι

και πολλα αλλα. Το τι θα κανεις ειναι δικια σου δουλεια εγω λεω την αποψη μου σε ενα παιδι 12 χρονων που ΔΕΝ ξερει ακομα τι συμενουν καποια πραγματα αμα δεν σου αρεσει ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου.




Διαφορετικά είναι λόγια του αέρα και από τέτοια έχω χορτάσει σε αυτή τη χώρα..
Αυτο το λεω για πλακα
Οποιος εχει την μυγα τι κανει ????
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-10-10, 13:22
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Βρε σεις σταματήστε! Θα μου ματιάξετε το φίλτρο και μετά θα το αντικαταστήσετε εσείς... χαχα
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-10-10, 13:41
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

λες τηλεμαχε να σταματησω αν ειναι να σου ΚΑΕΙ το φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-10-10, 14:24
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Φτού φτού σκόρδο!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνωμη για Tetratec EX700 jimmis1974 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 10-08-10 06:48
tetra EX700 katamagias Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 19-11-09 12:39
Tetratec EX700.Ερώτηση για αγορά manolakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-01-08 21:17
Co2 Tetra IVAN Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 14-02-06 14:25
Πρόβλημα με το tetra test analy set FOUS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-05-03 17:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09364 seconds with 15 queries