Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-16, 20:30
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Προτάσεις για skimmer, Α/Ο και LED

καλησπέρα,
έχω φτιάξει ενα ενυδρείο 120χ40χ45 και έχω υπολογίσει πως αν μπει μεσα ο βράχος και ο αραγωνίτης θα μου μεινουν καθαρά 170-180 λιτρα για ψάρια.

1)Θα ήθελα να μου προτεινετε κάποιο skimmer για αυτα τα λίτρα (και ισως κάποιο μαγαζι που να εχει καλες τιμες για να το αγορασω)

2) αν ξέρει κανει τι διαφορές έχουν αυτες οι 2 οσμώσεις
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30170
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122
(χρειαζομαι το κιτ απιονισμου αραγε;;;;

ή αν ξέρει καποιος να μου προτινει κατι διαφορετικο γιατι στα μαγαζια εβρισκα κατι τιμες απο 110 και πανω


3) ηθελα αν ξερει κάποιος να μου πεί πόσα watt ή lumen ή lux θα χρειαστω σε led για αυτη την "γιαλα" που στην αρχη θα ειναι fish only.... ισως αργοτερα να παει και λιγο προς reef αλλα οχι ακομα...

ξέρω ειναι πολλα όμως εχω διαβασει πολλα σε ολο το φορουμ και λιγο ηθελα να τα ξεκαθαρισω αυτα...
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-16, 22:59
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dias2222 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,
καλως ορισες Ζευς!
έχω φτιάξει ενα ενυδρείο 120χ40χ45 και έχω υπολογίσει πως αν μπει μεσα ο βράχος και ο αραγωνίτης θα μου μεινουν καθαρά 170-180 λιτρα για ψάρια.
δεν νομίζω να χρειαστείς πανω από 10-15κιλα!

1)Θα ήθελα να μου προτεινετε κάποιο skimmer για αυτα τα λίτρα (και ισως κάποιο μαγαζι που να εχει καλες τιμες για να το αγορασω)
σαμπ θα κανεις?
2) αν ξέρει κανει τι διαφορές έχουν αυτες οι 2 οσμώσεις
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30170
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122
(χρειαζομαι το κιτ απιονισμου αραγε;;;;

ή αν ξέρει καποιος να μου προτινει κατι διαφορετικο γιατι στα μαγαζια εβρισκα κατι τιμες απο 110 και πανω
εγώ εχω την δευτερη την μεγαλη με όλα κομπλέ!
είναι σούπερ στην προτείνω,ανα 6-8 μήνες αλλάζεις φίλτρα που στοιχίζουν 20-25 ευρώ!


3) ηθελα αν ξερει κάποιος να μου πεί πόσα watt ή lumen ή lux θα χρειαστω σε led για αυτη την "γιαλα" που στην αρχη θα ειναι fish only.... ισως αργοτερα να παει και λιγο προς reef αλλα οχι ακομα...
για f.o. και με χαλαρο φωτιστικο σε watt είσαι μια χαρα !
οσο ανεβάζεις τις απαιτήσεις ανεβαίνουν και τα watt

ξέρω ειναι πολλα όμως εχω διαβασει πολλα σε ολο το φορουμ και λιγο ηθελα να τα ξεκαθαρισω αυτα...
ευχαριστω!
σου εύχομαι καλο ταξίδι στο μαγικο κοσμο του θαλασσινού!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-16, 01:15
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο μενα στα αλλατια
μια χαρα στα ειπε ο Νικος!!
εγω για την Α.Ο. θα σου ελεγα παρε οποια αντεχει η τσεπη σου απλα την φτινη την κρατας για 2 αντε 3 χονια και μετα κενουρια (δεν αξιζει να αλλαξεις φιλτρα)
απο φωτιστικο τι σκεφτεσε να κανεις DIY η αγοραστο? αν ειναι DIY τοτε καλο ειναι να προνοισεις για χορο για επιπλεων φωτα σε περιπτοση που βαλεις κοραλια, για f.o. (οπος ειπε και ο ΝΙκος) οι απετισεις ειναι χαμηλες
πες μας αν εχεις σαμπ η αν εχεις σκοπο να βαλεις και κανε μια παρουσιαση να τα πουμε καλητερα εκει και να σε παρακολουθουμε βημα βημα

ειναι νομιζω βασικο να στιθει το ενυδρειο σωστα απο την αρχη με σωστο εξολησμο παρα να παλεβουμε να το σωσουμε στην πορια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-16, 01:48
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

καταρχας ευχαριστω για τις απαντήσεις γιατι τις χρειάζομαι ...


Για σαμπ....
Δεν θα χρησιμοποιήσω σαμπ, τουλάχιστον οχι ακόμα, θα χρησιμοποιήσω στην αρχή δικό μου εξωτερικό φίλτρο (εχω διαβάσει παρα πολα και ειμαι σίγουρος πλεον οτι θα το πετυχω... πιανουν και λίγο τα χέρια μου αμα έχω ορεξη) οποτε θα κρατησω τα νιτρικά χαμηλά μαζι με αλλαγες νερου μεχρι να κουραριστει καλα ο βράχος και μετα θα το βγάλω.

Για σκίμερ..
Από την αρχή θα έχω το σκιμερ, αλλά δεν ξέρω αν θα ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο και τι χρειάζομαι. Ξέρω μονο οτι πρέπει να ειναι λίγο μεγαλύτερο απο τα λίτρα του ενυδρειου... οκ το καταλαβαινω αλλα ποιο;; υπάρχουν 100 σκιμερ και μπορω να βρω απο 100 μεχρι 400 ευρω....οποτε;;;

Για φωτισμό...
έχω ήδη σκεφτει να αφήσω χώρο για αργότερα αν περάσω σε reef και ακομα και αν χρειαστει να πάω σε τ5 ειμαι εντάξει νομίζω... ¶ρα ενα strip led και απο ebay να φωτιζει ετσι απλα ειναι καλα σωστα;; Για αρχη τουλάχιστον και μετά πηγαινω σιγα σιγα σε πιο ακριβα αν βάλω κοραλια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-16, 07:42
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Για μένα βάλε σαμπ από την αρχή. Θα σου λύσει τα χέρια.
Ένα καλό Σκιμερ που δουλεύουμε πολλοί είναι το deltec mce 600.
Το οποίο μπαίνει και Κρεμαστο στο ενυδρείο σε περίπτωση που δεν βάλεις σαμπ.
Καινούριο Εχει 355 ευρώ http://www.petcumulus.gr/deltec-mce-600-hang-on-skimmer
αλλά μεταχειρισμένο παίζει από αγγελία 150 ευρώ πάνω κάτω
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-16, 14:11
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λάθος όμως αυτό ειναi για αρκετα λίτρα παραπάνω...
Δηλαδή εννοώ οτι στο παραπάνω λινκ λέει 560-900 λίτρα και στο σαιτ της εταιρίας (http://www.deltec-aquaristik.com/eng...serie/159.html)

Θέλω να πω οτι αφου το δικό μου θα ειναι Maximum 180-190 λίτρα δεν θα μπορουσα να παω σε κατι πιο οικονομικο απο 355 ευρω? (για μεταχειρισμενο δεν θα το ηθελα να πω την αληθεια μου)
Εκτός αν κάτι μου διαφευγει...

Γνωριζω πως δεν θα κανει ζημια το μεγαλύτερο skimmer στο ενυδρειο αλλα φοβαμαι μηπως κανει λιγο ζημια στην τσέπη μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-16, 14:29
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dias2222 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχας ευχαριστω για τις απαντήσεις γιατι τις χρειάζομαι ...


Για σαμπ....
Δεν θα χρησιμοποιήσω σαμπ, τουλάχιστον οχι ακόμα, θα χρησιμοποιήσω στην αρχή δικό μου εξωτερικό φίλτρο (εχω διαβάσει παρα πολα και ειμαι σίγουρος πλεον οτι θα το πετυχω... πιανουν και λίγο τα χέρια μου αμα έχω ορεξη) οποτε θα κρατησω τα νιτρικά χαμηλά μαζι με αλλαγες νερου μεχρι να κουραριστει καλα ο βράχος και μετα θα το βγάλω.
μηπος εχεις μπερεψει κατι? το σαμπ δεν ειναι φιλτρο ακριβος. ειναι ενα ενυδρειο με χορους οπου μεσα μπενουν τα φιλτρα ισος και λιγο παραπανω βραχος ισος και λιγο αλγη (χαετο συνιθος). απο την αλλη το βοιολογικο περισσοτερο ζιμια μπορει να κανει παρα καλο. τελος παντον οσο αφορα το σαμπ το χρισιμοποιουμε για να βαλουμε το σκιμερ, τους ριακτορες αντιφωσφορου και ανθρακα, καποιο ριακτορα ενδεχομενος η μια δοσομετρικη, τον θερμοστατη, και εκει προσθετουμε οτι θελουμε απο χημηκα ετσι ωστε και να μην επεμβενουμε στο κυριο ενυδρειο πολυ και οτι ανευενει πανω (νερο) να ειναι καλα ανακατεμενο και να κραταμε σταθ. συνθηκες με μικρες αλλαγες τη φωρα.

Για σκίμερ..
Από την αρχή θα έχω το σκιμερ, αλλά δεν ξέρω αν θα ειναι εσωτερικο ή εξωτερικο και τι χρειάζομαι. Ξέρω μονο οτι πρέπει να ειναι λίγο μεγαλύτερο απο τα λίτρα του ενυδρειου... οκ το καταλαβαινω αλλα ποιο;; υπάρχουν 100 σκιμερ και μπορω να βρω απο 100 μεχρι 400 ευρω....οποτε;;;
απο σκιμερ καλο ειναι να μην τσιγκουνευτεις. πωναει ξερω αλλα θα το βρεις μπροστα σου. εγω τσιγκουνευτικα και ακομα πληρωνω. στο τελος θα μου ερθει σαν να επαιρνα καινουριο ισος και ποιο ακριβα.... αστα!!!

Για φωτισμό...
έχω ήδη σκεφτει να αφήσω χώρο για αργότερα αν περάσω σε reef και ακομα και αν χρειαστει να πάω σε τ5 ειμαι εντάξει νομίζω... ¶ρα ενα strip led και απο ebay να φωτιζει ετσι απλα ειναι καλα σωστα;; Για αρχη τουλάχιστον και μετά πηγαινω σιγα σιγα σε πιο ακριβα αν βάλω κοραλια...

αυτο που σου πρωτηνε ο allan boy ειναι και δοκιμασμενο και καλο και αν δεν κανω λαθος παιρνει μεσα και αντιφωσφορο και ανθρακα πραγμα το οποιο σου λινει τα χερια
οσον αφορα το σαμπ αν μπορεις καντο ειναι πραγματικα πολυ χρισημο. ανεβαζει το αρχικο κοστος αλλα χαλαλι του!!! και αμα ειναι παρτο αποφαση απο τωρα μετα θα ειναι ποιο δυσκολο
αν δεν βαλεις σαμπ μπορεις να παιξεις με καποιο ποιο μικρο σκιμμερ που να ειναι μαυρο το γυρο γυρο για να μην φενεται ασχιμα μεσα στο ενυδρειο, παλι αν δεν κανω λαθος εχει η tunze ενα μικρο αλλα νομιζω οτι τελειως οριακα σε καλυπτει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-16, 15:51
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το γνωρίζω πως το sump δεν ειναι εξωτερικο φίλτρο , ευτυχώς δεν το έχω μπερδεψει ομως αν κάποιος δεν κανει sump αναγκαστικα θα πρέπει εξωτερικα/εσωτερικα να έχει skimmer, ριακτορας και το εξωτερικο φίλτρο μονο για την πολυ αρχη 1-2 μηνες μεχρι να στρωσουν λιγο οι μετρήσεις και μετά βγάζεις το βιολογικο και αφήνεις αντιφωσφορο και ανθρακα (ετσι γραφουν τουλάχιστον), κάτι που, ας πουμε... αυτα τα 3 μαζι αντικαθιστουν το sump.
Το ειπα μονο και μονο μες αυτην την ενοια... σαφως και δεν εννοουσα οτι "αντικαθιστα" το φιλτρο και συγνωμη αν αυτην την εντυπωση εδωσα.

Επομένως πρέπει να παω σε μεγαλο και καλό σκιμμερ μάλλον δεν γινεται διαφορετικα γιατι μετα θα το μετανοιώσω...
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-16, 21:14
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Δες για μεταχειρισμένο Σκιμερ. Δεν είναι ανάγκη να δώσεις 350 ευρώ.
Με 150 ίσως και πιο κάτω ευρω θα βρεις.
Μετά από κινέζικα καλά λόγια λένε για αυτό http://m.fish-street.com/coral_box_d500_dc_skimmer
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-16, 15:35
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δεν θα αντεχα και 355 για σκιμμερ για αμεσα... οποτε για την ωρα ετσι θα παει !
Ευχαριστώ πολυ alan boy !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις Τσουπρακάκος παναγιώ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 31-07-14 13:50
skimmer tunze 9215 * *vs skimmer tmc skim 1500 subaruga Φίλτρανση 0 01-05-14 18:27
Προτάσεις για rio 400 Dekanat Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-09-10 23:13
προτάσεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 25-02-06 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05545 seconds with 13 queries