Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-15, 23:00
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Μωράκια guppies 2 εβδομάδων

Τα μωράκια τα ελευθέρωσα σήμερα το πρωί είναι 2,5 εβδομάδων ( περίπου 7-8 χιλιοστά μήκος ) και τα πηγαίνουν μία χαρά . Τα ενήλικα guppies μερικές φορές τα κυνηγάνε λίγο ειδικά όταν ταίζω αλλά δεν τα τρώνε . Τα μικρούλια είναι πολύ γρήγορα και τα δύο πιο μεγαλόσωμα κολυμπούνε μάλιστα δίπλα από τα μεγάλα στην επιφάνεια . Τό μόνο θέμα που έχω είναι ότι δεν τρώνε πολύ ή τουλάχιστόν δεν προλαβαίνουν να φάνε τόσο πολύ έως καθόλου . Ταίζω ένα μίγμα τροφής 4-5 φορές τη μέρα από brine shrines , κρόκο αυγού βρασμένου και καθαρή algae σε φυλλαράκι τριμμένο . Ταίζω πολύ σχεδόν overfeeding χωρίς φυσικά να υπάρχει κίνδυνος για το ενήλικο χαρέμι των guppies , τι μπορώ να κάνω για να τρώνε περισσότερο δεδομένου ότι πρέπει να πάρουν γρήγορα μήκος και μέγεθος για να είναι απόλυτα ασφαλή μέσα στο ενυδρείο ? Σας δίνω και μερικές φώτος εάν φαίνονται οι ψειρίτσες μου . Νομίζω πως πλέον έχω κάποια αρκετά καλή εμπειρία στα guppies και αργότερα τα μωράκια μόλις μεγαλώσουν λίγο θα μεταφερθούν σε μία από τις 150 λιτρες δεξαμενές-ενυδρεία που έχω ετοιμάσει για τους γόνους . Απλώς περιμένω να αναπτυχθούν λίγο ακόμη να κλείσουν το μήνα και μετά να τα βαλώ στη δεξαμένη χωρίς θερμοστάτη στους 23-25 βαθμούς . Περιμένω γιατί το φίλτρο που έχω εκεί είναι δυνατό και φοβάμαι μην τα ρουφήξει καθώς έχει και μεγάλα ανοίγματα . Θα ανεβάσω φώτο της δεξαμενης στο επόμενο μύνημα .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0684.jpg
Εμφανίσεις:  739
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0690.jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  64,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0691.jpg
Εμφανίσεις:  673
Μέγεθος:  80,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-15, 23:02
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Φώτο της 150λιτρης δεξαμενής , εδώ σκέφτομαι να ΄βαλω τα μωράκια guppies σε καμιά 10-15 μέρες μόλις κλείσουν τον 1ο μήνα ζωής τους , πως σας φαίνεται το νερό και το φίλτρο είναι όλα στρωμμένα . Έκανα στρώσιμο με τρόφη εδω και ένα μήνα και τα φυτά μου πήγαν σφαίρα χωρίς λίπασμα , ούτε CO2 και με το φως του ήλιου για 4-5 ώρες ημερισίως 11-4 . Πώς σας φαίνεται για τα μωράκια μου ?

Μετρήσεις νερού είναι :


1. ph : 7,8 ,

2. KH : 9 ,

3. GH : 9 ,

4. NO2 : 0-0,05mg/l ,

5. NO3 : 10-20 ,

6. NH4 : 0,05-0,10 mg/l
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0679.jpg
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  65,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0682.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0680.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  28,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-15, 10:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα Νικολέτα, αν και είμαι αρχάριος στο χώρο, θα σου πω τη δική μου εμπειρία. Εγώ είχα 1 αρσενικό και 3 θηλυκά Γκάπυ. Το ένα από τα θηλυκά γέννησε (από όσο είδα το πρωί που ξύπνησα) 5 - 6 μωρά γκάπυ. Αυτά αμέσως πήγαν και κρυβόντουσαν στο κερατόφυλλο που είχα και όσες φορές προσπάθησαν να τα κυνηγήσουν τα μεγάλα δεν τα κατάφεραν γιατί αυτά κολυμπάνε πολύ γρήγορα. Δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο για αυτά (ούτε τα έβαλα κάπου αλλού, ούτε φαγητό άλλαξα, ούτε τίποτε). Έχουν περάσει τώρα 2 εβδομάδες και αυτά μεγαλώνουν κανονικότατα και πλέον ζούν με τα άλλα ψάρια χωρίς να υπάρχει κυνηγητό. Τρώνε 1 φορά την ημέρα την τροφή που ρίχνω και στα άλλα (flakes για Γκάπυ που το τρίβω και λιγάκι)και προς το παρόν δεν είδα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-15, 14:10
Το avatar του χρήστη A.P
A.P Ο χρήστης A.P δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Νικολέτα,αν κατάλαβα τα μικρά έχουν γεννηθεί σε κάποια γεννήστρα και μετά τα άφησες ελεύθερα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι λάθος.
Αυτά τα κανονίζει η φύση, να αφήνεις τα guppies σου να γεννάνε κανονικά στο ενυδρείο σου, τα δυνατά θα ζήσουν, τα υπόλοιπα θα φαγωθούν όπως στο φυσικό τους περιβάλλον.
Έχω κάνει πολλές γέννες έτσι, έχω μεγαλώσει και έχω δώσει πολλά περισσότερα.
Όσο αφορά την διατροφή τους τους δίνω κανονικά τροφή φυλλαράκι μερικά ολόκληρα και μερικά τριμμένα 2 φορές την ημέρα και αυτό είναι όλο.
Ρουτίνα σε αλλαγές νερού και φως και καλές γέννες....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-15, 15:48
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά και εγώ αυτής της άποψης είμαι , αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν τα βλέπω κρύβονται και 1-2 που βγαίνουν και κολυμπούν δεν τα βλέπω να τρώνε , παρόλα αυτά ζουν τα περισσότερα εδώ και 3 μέρες , δεν χρησιμοποιώ γενήστρα είμαι κατά ένα μεγάλο διχτυ είχα βάλει αλλά εν θα το ξαναβάλω θα το αφήσω φυσικό το ενυδρείο μιας και τα φυτα πυκνωσαν ! Ελπιζω να τα πανε καλα , εγω ταιζω οταν μπορω και 4-5 φορες την μερα μαλιστα ριχνω παραπανω τροφη τις τελευταιες μερες .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-16, 20:33
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά τελικά κανένα από τα μικρά δεν επιβιώσε , όμως παρατήρησα κάτι εντυπωσιακό το θηλυκό που μου γέννησε τα συγκεκριμένα μικρά , μετά από 28 ημέρες ακριβώς έδωσε νέα γέννα αυτή τη φορά ήμουν εντελώς αδιάφορη και για πρώτη φορά δεν ασχολήθηκαν καν με τα μικρά ούτε δίχτυ έβαλα ούτε απόχη , μάλιστα έφυγα και για μια βδομάδα για διακοπές και άφησα την αυτοματή ταίστρα και το χρονοδιακόπτη στα φώτα να κάνουν τη δουλεία τους , όταν γύρησα είδα καμιά 10αρα συνολικά μικρά να κολυμπούν στα φυτά επιφανειάς μέσα και να κρύβονται εκεί και στη limnophilia που έχει πυκνώσει πολύ . Σήμερα έχουν επιβιώσει 5 μικρά δύο μαύρα , δύο κίτρινα και ένα γκριζοάσπρο , είναι περίπου δυομιση εβδομάδων 17 ημέρων και παρατηρώ ότι κολυμπούν δίπλα από τα μεγάλα πολλές φορές χωρίς κανέναν κύνδινο . Επίσης παρατήρησα ότι τα μικρά με πυκνη βλάστηση και ελεύθερα στο ενυδρείο γίνονται πολύ πιο γρήγορα έξυπνα ευπροσάρμοστα και μεγαλώνουν ταχύτερα . Τελικά είχατε πολύ μεγάλο δίκιο για τις γεννήστρες είναι λάθος , όσο λιγότερο ασχολήσε και στρεσσάρεις τα ψαράκια σου τόσο καλύτερο , αφήνω λοιπόν τη φύση να κάνει τη δουλεία της . Αναρωτιέμαι τώρα πότε θα φανούν τα τελικά χρώματα και το φύλο τους , υπολογίζω για το φύλο με ασφάλεια και σιγουριά σε ηλικιά 4-6 εβδομάδων εάν δεν κάνω λάθος . Σας στέλνω και φωτογραφίες όσο φαίνονται τα μικρά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0698.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  66,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0699.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  73,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0702.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  64,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0706.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  77,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-16, 20:48
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε εάν το άλλο θυληκό του ενυδρείου μου είναι έγκυος ( νομίζω πως είναι 100% ) , ήταν πάντα πολύ αδύνατο - λεπτό αλλά πολυ υγιές και μεγάλο σε μέγεθος . Εδώ και δύο βδομάδες έχει κάνει λίγο κοιλίτσα αλλά μικρή και εδώ και 2 μήνες δεν μου έιχε δώσει ΄γέννα , όπως το αλλό που μεχει τώρα μου γέννησε 4 φορές , οι 3 φορές αποτυχημένες καθώς έκλεινα τα μικρα σε γεννήστρα και μετα τα αφηνά και εξαφανιζόντουσαν σε 1-2 μέρες ...

Θα ήθελα να μου πείτε και εσεις τη γνώμη σας περι εγκυμοσύνης θα ήθελα πολύ να μου γεννήσει γιατί είναι ένα πολύ ωραίο θυληκό και πολύ μεγάλο σε μέγεθος σχεδόν 6 εκατοστα και τα δύο αρσενικά του ενυδρείου είναι επίσης ομορφούλια , όποτε μάλλον θα δώσει καλό γόννο . Σκέφτομαι αφού γεννήσει σε 2-3 βδομάδες να μεταφέρω όλα τα ενήλικα guppies ( 2 θηλυκά και 2 αρσενικά ) σε μια πυκνοφυτεμένη λεκάνη 130 λίτρων που έχω εδώ και 1.5 μήνα και έχει στρώσει το νερό ( στρώσιμο με τροφή ) . Εσείς τι λέτε ? Σας στέλνω και μία φώτο του θηλυκού να μου πείτε .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0707.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  52,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-16, 21:57
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Το καλοκαίρι μου χάρισε συγχομπιστας 8 γκαπυ. Τα έβαλα στο 250λιτρο και ξεκινησα το φυτεμα. Τα τάιζα ότι τροφες ειχα από τα χρυσόψαρα. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με τις γέννες και τα μωρά ιδιαιτερα, τους παρείχα όμως κρυψώνες και καλά τριμμένη τροφή. Τωρά πια ειναι κυριολεκτικά αμετρητα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-16, 19:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλά ναι γεννάνε αβέρτα , η μαμά τους που τα γέννησε πριν 3 βδομάδες είναι πάλι έγκυος και η αλλή θηλυκιά που έχω στο ενυδρείο μαζί με τα μικ΄ρα που σας έδειξα φώτο της πιο πάνω είναι και αυτή έγκυος . Σήμερα σε ηλικία τριων εβδομάδων άρχισε να διαφένεται και το φύλο των γκάπυ μου , έχω δύο γρκιζοκαφέ θηλυκά , ένα γκριζομαύρο θυληκό , ένα κίτρινο μάλλον θυληκό και ένα κίτρινο με λίγο μαύρο αρσενικό που είναι και το πιο μικρόσωμο με διαφορά από τα υπόλοιπα . Ακόμη επιφυλλάσομαι βέβαια γιατί είναι 3 εβδομάδων θα ξέρω σίγουρά φύλα όταν κλείσουν το μήνα !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-16, 20:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Και φωτος οσο φαίνονται
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0708.jpg
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  73,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0709.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  53,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0710.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  76,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0719.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  72,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0716.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  38,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0717.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  53,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μωράκια γκάπυ Elina Αρχάριοι γλυκού νερού 33 09-11-11 21:19
Τροφή Αγγελόψαρων Δύο Εβδομάδων OlgaM Αρχάριοι γλυκού νερού 0 16-10-11 13:36
Μωράκια και ζωάκια...!!! Genirous ¶λλα ζώα 2 04-04-07 09:45
Χρώμα σε guppies 2 εβδομάδων genetix Ζωοτόκα 2 29-05-06 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08506 seconds with 16 queries