Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Λοιπός εξοπλισμός

Λοιπός εξοπλισμός Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-14, 07:52
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή buckup μπαταριες....

καλημερα!!!!
εβαλα εδω την ερωτηση μου γιατι απο τα οσα εχω διαβασει θεωρω ενα συστημα bucΚup ρευματος μερος του εξοπλισμου σε ενα θαλασσινο ενυδρειο.
η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης....

Αν εχουμε ενα καλο UPS ανοιγοντας το, μπορουμε να ενωσουμε μια δευτερη μπαταρια για επιμηκυνση της διαρκειας αυτονομιας....??

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-14, 08:08
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μπορείς, αρκεί να τις συνδέσεις σε σειρά!
-------------------------
Καλημέρα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 21-11-14 στις 08:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-14, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν εχουμε ενα καλο UPS ανοιγοντας το, μπορουμε να ενωσουμε μια δευτερη μπαταρια για επιμηκυνση της διαρκειας αυτονομιας....??

Καλημέρα,
μπορεί και να δουλέψει , μπορεί και όχι, το όχι πάει πως είμαι επιφυλακτικός αν λειτουργήσει το ηλεκτρονικό κύκλωμα που κόβει το ρεύμα όταν γεμίσουν οι μπαταρίες (όπως λέμε ο αυτόματος), γιατί αλλιώς μπορεί να έχουμε υπερφόρτιση , αύξηση θερμοκρασίας , ακόμα και μπαμ στις μπαταρίες, κάποιος ηλεκτρονικός θα μας απαντήσει με σιγουριά ή ακόμα και η αντιπροσωπεία που τα φέρνει, θα ρωτήσω τους τεχνικούς στο γραφείο μήπως και ξέρουν. Σε αυτοκίνητα το κάνουν , σε ups δεν ξέρω. Αλλά αν μπορεί να γίνει βάζεις και μπαταρία αυτοκινήτου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς, αρκεί να τις συνδέσεις σε σειρά!
Οχι βρε εν σειρα, παραλληλα, εν σειρα θα αυξήσεις τα volt και πάει το UPS, τα amper πρέπει να αυξήσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 21-11-14 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-14, 08:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτοκίνητα το κάνουν , σε ups δεν ξέρω. Αλλά αν μπορεί να γίνει βάζεις και μπαταρία αυτοκινήτου
Συνεργειο αυτοκινητων εχω.... και αυτο ειναι το σκεπτικο μου....
Να βαλω μια μπαταρια αυτοκινητου μεγαλη και να εχω μερικες ωρες αυτονομιας...

περιμενω καποιον που να ξερει σιγουρα.... μην χαλασω κανα UPS....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-11-14, 08:46
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Αν τα βάλει σειρά θα εχει τα διπλάσια βολτ απο αυτά που πρέπει! Δίκιο έχει ο Τάκης το έγραψα αναποδα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-14, 09:01
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Καλημέρα Θανάση, Κατά αρχήν συνδέουμε παράλληλα και όχι σε σειρά. Αν συνδέσουμε σε σειρά θα διπλασιαστεί η τάση. Δεν το λέω σε σένα, αλλά αν το κάνει κάποιος όπως λέει ο φίλος μας παραπάνω, μόνο ζημιά θα κάνει. Επειδή η μπαταρίες είναι κωλόπραμα αν κάποιος δεν ξέρει τι ακριβώς θα κάνει, έχει πάρει φωτιά χωρίς να το καταλάβει. Αν δουλέψει και δεν κόψει από μόνο του, όπως πολύ ωραία τα λέει ο Τάκης, μπορεί να κάψει το τροφοδοτικό που φορτώνει την μπαταρία. Αυτά είναι υπολογισμένα μέχρι κάποια αμπερ. Στο δικό μου θαλασσινό που ετοιμάζω έχω ένα μικρό τροφοδοτικό σαν και αυτό http://www.smartkit.gr/tbe300.html Όχι το ίδιο αλλά παρόμοιο. 2 μπαταρίες 12βολτ 45 Ah και έναν σαν αυτόν το φορτιστή συντηρητή http://www.ebay.com/itm/12V-Battery-...item2ed9271e74 .
Θα μπουν με ένα ρελε στο δίκτυο του 220. Όταν θα υπάρχει κανονικά ρεύμα θα παίρνει από εκεί. Όταν θα κόβεται θα οπλίζει το ρελε και θα παίρνει από το τροφοδοτικό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μπαταρίες_παράλληλα.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  44,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μπαταρίες_σε_σειρά.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  42,0 KB  
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-11-14, 09:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα Θανάση, Κατά αρχήν συνδέουμε παράλληλα και όχι σε σειρά. Αν συνδέσουμε σε σειρά θα διπλασιαστεί η τάση. Δεν το λέω σε σένα, αλλά αν το κάνει κάποιος όπως λέει ο φίλος μας παραπάνω, μόνο ζημιά θα κάνει. Επειδή η μπαταρίες είναι κωλόπραμα αν κάποιος δεν ξέρει τι ακριβώς θα κάνει, έχει πάρει φωτιά χωρίς να το καταλάβει. Αν δουλέψει και δεν κόψει από μόνο του, όπως πολύ ωραία τα λέει ο Τάκης, μπορεί να κάψει το τροφοδοτικό που φορτώνει την μπαταρία. Αυτά είναι υπολογισμένα μέχρι κάποια αμπερ. Στο δικό μου θαλασσινό που ετοιμάζω έχω ένα μικρό τροφοδοτικό σαν και αυτό http://www.smartkit.gr/tbe300.html Όχι το ίδιο αλλά παρόμοιο. 2 μπαταρίες 12βολτ 45 Ah και έναν σαν αυτόν το φορτιστή συντηρητή http://www.ebay.com/itm/12V-Battery-...item2ed9271e74 .
Θα μπουν με ένα ρελε στο δίκτυο του 220. Όταν θα υπάρχει κανονικά ρεύμα θα παίρνει από εκεί. Όταν θα κόβεται θα οπλίζει το ρελε και θα παίρνει από το τροφοδοτικό.
το μεγαλο κοστος που ειναι η μπαταρια δεν το εχω λογο της δουλειας σου...
τα υπολοιπα δεν ειναι ακριβα, αλλα το θεμα ειναι οτι εγω δεν κατεχω απο ηλεκτρολογικα για να φτιαξω το κυκλωμα...
αρα με τα λεγομενα σου δεν γινετε γιατι δεν θα αντεξει το τροφοδοτικο που θα φορτωνει τις μπαταριες...
κριμα, κι εγω το σκεφτηκα ετσι γιατι θα ηταν ολα ετοιμα και απλα θα προσθετα μονο μια μπαταρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-11-14, 09:26
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια,

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!!!

το UPS έχει μια συστοιχία μπαταριών σε συνδεσμολογία "εν σειρά" για να ανεβάζει τις τάσεις αλλά μπορεί να έχει δυο συστοιχίες που να είναι μια και μια "εν σειρά" κ τις δυο μαζί "παράλληλα" για να ανεβάσει τα αμπερώρια!

αν λχ έχουμε παραπάνω απο μια μπαταρία λχ 4 , τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι για λειτουργία 4Χ12Volt / 7Ah κ θα μας δίνει στην άκρη των κονέκτορ 48Volt/7Ah.

αν θέλουμε να δώσουμε μεγάλη διάρκεια στο UPS τότε θα πρέπει να του αυξήσουμε τα Ah (amperhours- αμπερώρια) ώστε λχ να έχουμε 48Volt/14Ah

για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνουμε κάτι παρόμοιο με την πρώτη συνδεσμολογία


λχ έχουμε μπαταρίες σε σειρά απο το εργοστάσιο 4Χ12Volt θα πρέπει να πάρουμε πάλι 4X12Volt κ με την ίδια δύναμε σε Αμπερώρια λχ 7Ah ΟΛΕΣ!!!

μετά θα πρέπει την εργοστασιακή συστοιχία να την βάλουμε ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την δικιά μας, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ ειδεμή το "μπουμ" δεν το γλιτώνουμε

αν έχει μόνο μια μπαταρία των 12 Volt/ 7Ah τότε απλά μπορούμε να του βάλουμε μια μεγαλύτετης σε AmperH λχ τα διπλάσια.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΌΤΗΤΑ μην βάλουμε κατά λάθος το + στο - γιατί αυτά είναι λάθη με ακαριαία τραγικά αποτελέσματα!


ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Ολα τα παραπάνω είναι μόνο στην θεωρία , κατα ακρίβεια το 90% των UPS δεν θα παίξουν μπάλα από καθόλου ή μέχρι για λίγο καιρό , οι λόγοι είναι οι εξής:

Το UPS φωρτίζει την μπαταρία κ είναι φτιαγμένο να γεμίζει μια μπαταρία στα 7Αh κ οχι μια μπαταρία αυτοκινήτου 80Αh!!!!!

θα πουν μερικοί ότι όσο του δίνεις αυτό φωρτίζει αλλά είναι λάθος , δεν μπορείς με ένα φορτιστή τοίχου 12V/2A να φορτίσεις μια μπαταρία του αυτοκινήτου ούτε κ αν την αφήσεις 80 μέρες!!!


τα απλά UPS θα φορτίσουν όσο μπορούν την μπαταρία αλλά ως εκεί. μερικά βέβαια μπορεί να μην αντέξουν την συνεχόμενη φόρτωση κ να τα "παίξουν"

άλλα θα βαρέσουν alert για υπερκατανάλωση-υπεροδήγηση (overcurrent - overdrive)

Βέβαια υπάρχουν δυο βασικοί τύποι UPS που είναι τα Onlive κ interactive backup

δηλαδη άλλα γεμίζουν την μπαταρία κ μόλις πάει να κόψει το ρεύμα δίνει απο μπαταρία , κ άλλα δίνουν απο το δίκτυο συνέχεια στην μπαταρία κ αυτή συνέχεια στην έξοδο...

το δια ταύτα , το μέγιστο ασφαλές παιχνίδι που μπορεί να κάνει κανείς είναι να ανεβάσει μέχρι 20% τα Ah για να μην έχει κανένα πρόβλημα...

Αν ήταν έτσι θα αγόραζαν όλοι ένα UPS για τα KVA που θέλανε κ τότε θα αγόραζαν 5-6 μπαταρίες από τα παλιά τα bluebird τα ταξί με diesel που ήταν κάτι 120αρες , κ θα τις βάζαμε ολες μαζί κ θα δούλευε αυτόνομα για 2 βδομάδες!!!


Όσο κ να λένε μερικοί οτι μπορεί να γίνει , θα πω κ εγώ οτι τα εργοστάσια δεν θα ταν "χαζοι" να τα αφήναν έτσι..


το μόνο που μπορεί να γίνει είναι η ιδέα που θέλετε να κάνετε αλλά με εξωτερικό τροφοδοτικό για την μεγάλη μπαταρία για να μην σκορσάρει το τροφοδοτικό του UPS.. κ με προστασία απο το κύκλωμα του UPS.. δεν μπορεις να βάλεις 2 τροφοδοτικά παράλληλα

αν το UPS δεν αντέχει όπως παλιά απλά αλάξτε την μπαταρία κ αφήστε εν μέρει τις πατέντες!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-14, 09:44
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεγαλο κοστος που ειναι η μπαταρια δεν το εχω λογο της δουλειας σου...
τα υπολοιπα δεν ειναι ακριβα, αλλα το θεμα ειναι οτι εγω δεν κατεχω απο ηλεκτρολογικα για να φτιαξω το κυκλωμα...
αρα με τα λεγομενα σου δεν γινετε γιατι δεν θα αντεξει το τροφοδοτικο που θα φορτωνει τις μπαταριες...
κριμα, κι εγω το σκεφτηκα ετσι γιατι θα ηταν ολα ετοιμα και απλα θα προσθετα μονο μια μπαταρια...

Είπα μπορεί να μην αντέξει, αυτό θα στο πει κάποιος που όταν θα ανοίξει το UPS θα ξέρει τι βλέπει. Αυτό που θα κάνω εγώ δεν είναι κάτι τρομερά δύσκολο και θα με βοηθήσει φίλος ηλεκτρολόγος. Αν δεν βιάζεσαι θα το έχω κάνει μέχρι τέλος του μήνα (αρκεί να έχουν έρθει φορτιστές κτλ) και θα το παρουσιάσω εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80136
Έπειτα δεν νομίζω να μπορέσει να σε καλύψει ένα UPS για αρκετή ώρα. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την κατανάλωση που θα έχει, αλλά και από τη χωρητικότητα των μπαταριών
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-14, 10:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια,

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ Κ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ!!!

το UPS έχει μια συστοιχία μπαταριών σε συνδεσμολογία "εν σειρά" για να ανεβάζει τις τάσεις αλλά μπορεί να έχει δυο συστοιχίες που να είναι μια και μια "εν σειρά" κ τις δυο μαζί "παράλληλα" για να ανεβάσει τα αμπερώρια!

αν λχ έχουμε παραπάνω απο μια μπαταρία λχ 4 , τότε κατά πάσα πιθανότητα θα είναι για λειτουργία 4Χ12Volt / 7Ah κ θα μας δίνει στην άκρη των κονέκτορ 48Volt/7Ah.

αν θέλουμε να δώσουμε μεγάλη διάρκεια στο UPS τότε θα πρέπει να του αυξήσουμε τα Ah (amperhours- αμπερώρια) ώστε λχ να έχουμε 48Volt/14Ah

για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να κάνουμε κάτι παρόμοιο με την πρώτη συνδεσμολογία


λχ έχουμε μπαταρίες σε σειρά απο το εργοστάσιο 4Χ12Volt θα πρέπει να πάρουμε πάλι 4X12Volt κ με την ίδια δύναμε σε Αμπερώρια λχ 7Ah ΟΛΕΣ!!!

μετά θα πρέπει την εργοστασιακή συστοιχία να την βάλουμε ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την δικιά μας, ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ ΠΑΡΆΛΛΗΛΑ ειδεμή το "μπουμ" δεν το γλιτώνουμε

αν έχει μόνο μια μπαταρία των 12 Volt/ 7Ah τότε απλά μπορούμε να του βάλουμε μια μεγαλύτετης σε AmperH λχ τα διπλάσια.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΚΌΤΗΤΑ μην βάλουμε κατά λάθος το + στο - γιατί αυτά είναι λάθη με ακαριαία τραγικά αποτελέσματα!


ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Ολα τα παραπάνω είναι μόνο στην θεωρία , κατα ακρίβεια το 90% των UPS δεν θα παίξουν μπάλα από καθόλου ή μέχρι για λίγο καιρό , οι λόγοι είναι οι εξής:

Το UPS φωρτίζει την μπαταρία κ είναι φτιαγμένο να γεμίζει μια μπαταρία στα 7Αh κ οχι μια μπαταρία αυτοκινήτου 80Αh!!!!!

θα πουν μερικοί ότι όσο του δίνεις αυτό φωρτίζει αλλά είναι λάθος , δεν μπορείς με ένα φορτιστή τοίχου 12V/2A να φορτίσεις μια μπαταρία του αυτοκινήτου ούτε κ αν την αφήσεις 80 μέρες!!!


τα απλά UPS θα φορτίσουν όσο μπορούν την μπαταρία αλλά ως εκεί. μερικά βέβαια μπορεί να μην αντέξουν την συνεχόμενη φόρτωση κ να τα "παίξουν"

άλλα θα βαρέσουν alert για υπερκατανάλωση-υπεροδήγηση (overcurrent - overdrive)

Βέβαια υπάρχουν δυο βασικοί τύποι UPS που είναι τα Onlive κ interactive backup

δηλαδη άλλα γεμίζουν την μπαταρία κ μόλις πάει να κόψει το ρεύμα δίνει απο μπαταρία , κ άλλα δίνουν απο το δίκτυο συνέχεια στην μπαταρία κ αυτή συνέχεια στην έξοδο...

το δια ταύτα , το μέγιστο ασφαλές παιχνίδι που μπορεί να κάνει κανείς είναι να ανεβάσει μέχρι 20% τα Ah για να μην έχει κανένα πρόβλημα...

Αν ήταν έτσι θα αγόραζαν όλοι ένα UPS για τα KVA που θέλανε κ τότε θα αγόραζαν 5-6 μπαταρίες από τα παλιά τα bluebird τα ταξί με diesel που ήταν κάτι 120αρες , κ θα τις βάζαμε ολες μαζί κ θα δούλευε αυτόνομα για 2 βδομάδες!!!


Όσο κ να λένε μερικοί οτι μπορεί να γίνει , θα πω κ εγώ οτι τα εργοστάσια δεν θα ταν "χαζοι" να τα αφήναν έτσι..


το μόνο που μπορεί να γίνει είναι η ιδέα που θέλετε να κάνετε αλλά με εξωτερικό τροφοδοτικό για την μεγάλη μπαταρία για να μην σκορσάρει το τροφοδοτικό του UPS.. κ με προστασία απο το κύκλωμα του UPS.. δεν μπορεις να βάλεις 2 τροφοδοτικά παράλληλα

αν το UPS δεν αντέχει όπως παλιά απλά αλάξτε την μπαταρία κ αφήστε εν μέρει τις πατέντες!!
σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες γνωσεις σου...
οποτε δεν γινετε να το κανω... ευχαριστω!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπειτα δεν νομίζω να μπορέσει να σε καλύψει ένα UPS για αρκετή ώρα. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την κατανάλωση που θα έχει, αλλά και από τη χωρητικότητα των μπαταριών
ενα UPS μου φτανει να με κραταει 2-3 ωρες... και εχω βρει καποια που μπορουν να το κανουν... το φορτιο που θα χρειαζομαι να εχει ειναι 50-60watt
απλα κοιτουσα αν μπορω με καμια πατεντα να παιξω πιο δυνατα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 21-11-14 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-14, 10:34
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

οπως προανάφερα αυτό που θέλεις να κάνεις μπορεί να γίνει υπο προυποθέσεις.. θα προσπαθήσω σύντομα να βγάλω ενα μικρό πολύ απλό κύκλωμα για να μπορείς να βάλεις ότι μπαταρία θέλεις με εξωτερικό τροφοδοτικό χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα


απλά είπα οτι το UPS απο μόνο του ΔΕΝ θα αντέξει άλλες μπαταρίες πλην το μέγιστο του 20% (αν είχε μπαταρία 6Αh να έβαζεις 7Ah κοκ)

επίσης το UPS ειναι κ μικρό τροφοδοτικό για την μπαταρία του άρα ΔΕΝ μπορείς να βάλεις εκεί μια μπαταρία με δικό της τροφοδοτικό απευθείας στο UPS

Δεν ενώνουμε μεγάφωνα για να κάνουμε τζερτζελέδες!!!

θα βρω χρόνο και θα βγάλω απλό κυκλωματάκι... θα παίζουν όλες οι μπαταρίες ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-14, 10:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως προανάφερα αυτό που θέλεις να κάνεις μπορεί να γίνει υπο προυποθέσεις.. θα προσπαθήσω σύντομα να βγάλω ενα μικρό πολύ απλό κύκλωμα για να μπορείς να βάλεις ότι μπαταρία θέλεις με εξωτερικό τροφοδοτικό χωρίς να έχεις κανένα πρόβλημα


απλά είπα οτι το UPS απο μόνο του ΔΕΝ θα αντέξει άλλες μπαταρίες πλην το μέγιστο του 20% (αν είχε μπαταρία 6Αh να έβαζεις 7Ah κοκ)

επίσης το UPS ειναι κ μικρό τροφοδοτικό για την μπαταρία του άρα ΔΕΝ μπορείς να βάλεις εκεί μια μπαταρία με δικό της τροφοδοτικό απευθείας στο UPS

Δεν ενώνουμε μεγάφωνα για να κάνουμε τζερτζελέδες!!!

θα βρω χρόνο και θα βγάλω απλό κυκλωματάκι... θα παίζουν όλες οι μπαταρίες ...
σε ευχαριστω πολυ!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08593 seconds with 14 queries