Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-16, 10:22
antreas84 Ο χρήστης antreas84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2015
Περιοχή: Preveza
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Προσθηκη βακτηριων σε αλλαγη νερου

Οπως λεει και ο τιτλος επεσα πανω σε ενα θεμα που ανεφερε καποιος ( απο την ταμπελα του πιστευω γνωστης ) οτι σε καθε αλλαγη νερου πρεπει να γινεται και προσθηκη βακτηριων επειδη οταν αφαιρεις νερο αφαιρουνται και βακτηρια.Τοσα χρονια δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε βακτηρια σε καμια αλλαγη νερου απλα γνωριζω οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν στο στρωσιμο του ενυδρειου η αν καποια στιγμη εχουμε μεγαλες μετρησεις.Χανω κατι τοσο καιρο και ειναι κατι τοσο απαραιτητο να γινεται σε καθε αλλαγη νερου?αν καποιος χρησιμοποιει η γνωριζει ας απαντησει να μου λυθει η απορια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-16, 10:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για εμενα δε χρειαζονται πουθενα τα ετοιμα βακτηρια (αν συμβαινει και αυτο που αναφερουν οτι κανουν-αλλα αυτη ειναι αλλη κουβεντα). Για το στρωσμο υπαρχουν πιο ασφαλεις και δοκιμασμενες μεθοδοι, ενω στις αλλαγες νερου δε χανουμε βιολογια, γιατι απλα η στηλη νερου εχει πολυ μικρο ποσοστο. Αρκει οι αλλαγες νερου να γινονται σωστα και να μην επηρεαζουν τη βιολογια μας (που δεν πρεπει να ξεχναμε οτι προκειται για ζωντανους οργανισμους), με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων, αλλα και αποχλωριωμενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-16, 10:38
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

δύο μήνες που ταΐζω 3ppm αμμωνία το 24ωρο δεν έχω δει μείωση της κατανάλωσης ακόμη κ μετά από 70% αλλαγή.
έχει το νερό βιολογία ???
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-16, 10:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θεωρητικα εχει ελαχιστη, απ'οτι ξερω. Οχι ικανη να στρωσει φιλτρο ή κατι τετοιο, φυσικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-16, 10:48
antreas84 Ο χρήστης antreas84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2015
Περιοχή: Preveza
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Nazgul και εγω αυτο ξερω αλλα οπως ειπα και πιο πανω μου εκανε εντυπωση η αναλυση του ατομου που το ειπε και η επιμονη του. πιστευω για ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι τελειως προαιρετικο .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-16, 11:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σε πολλα θεματα, υπαρχουν αρκετες αποψεις. Εγω εκφραζω τη δικη μου γνωμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-04-16, 12:33
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις το θεμα να το διαβασουμε και εμεις;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-04-16, 14:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το θεμα με τα ετοιμα βακτηρια, ειναι νομιζω αναλογο με αυτο του αντιχλωριου. Οποτε μπορουν να υπαρχουν πολλες αποψεις.

Το αντιχλωριο, ας πουμε, δεν ειναι απαραιτητο αν το νερο της αλλαγης προετοιμαζεται σε βαρελι για 2 μερες με αεραντλια ή κυκλοφορητη που προκαλουν αναταραξη στην επιφανεια του νερου. Με αυτο τον τροπο φευγει το χλωριο, οπως και διαφορα πιθανα βλαβερα αερια του δικτυου υδρευσης. Εγω χρησιμοποιω αντιχλωριο, αν και κανω την παραπανω διαδικασια παντα. Ετσι, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Ετσι θεωρω και τα ετοιμα βακτηρια, μπορει να τα χρησιμοποιει καποιος για να εχει το κεφαλι του ησυχο. Προσωπικα δε συμφωνω, τοσο για το αν υπαρχει κατι βλαβερο για τα ψαρια μου (οπως και οποιοδηποτε αλλο μη φυσικο προϊον βαζουμε ατο ενυδρειο μας) στη συσταση του, οσο και για τους εξης δυο λογους:
-οι αποικιες των βακτηριδιων μπορουν ακομα και να διπλασιασουν τον πληθυσμο τους σε 24 ωρες φυσικα και χωρις καμια προσθηκη προϊοντος -> αχρηστο οποιοδηποτε σχετικο προϊον.
-αν οι αλλαγες νερου γινονται σωστα, αργα, με αποχλωριωμενο νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων, δεν προκειται να βλαψει τη βιολογια ακομα και αν η αλλαγη ειναι σε πολυ μεγαλο ποσοστο. Το θεμα ειναι να μη βλαψουμε τα βακτηρια, που ειναι ζωντανοι οργανισμοι -> αχρηστο οποιοδηποτε σχετικο προϊον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-04-16, 15:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά και με αποδείξεις είναι παντελώς περιττό αυτό, πεταμένα λεφτά.
Τόσοι και τόσοι κάνουμε αλλαγές χωρίς να βάζουμε βακτήρια (ζουμιά και μαντζούνια τα λέω εγώ) και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.
Αν έχεις σωστά φίλτρα, δεν χρειάζεται κάνεις τίποτα.
Και να πω και το άλλο, αν στρώσει κάποιος με βακτήρια θα χρειαστεί από 15 ημέρες και πάνω, δηλαδή δεν είναι έτοιμα βακτήρια τα συγκεκριμένα σκευάσματα, γιατί αν ήταν θα έστρωναν τα φίλτρα μας σε λίγες ώρες, αν θέλει λοιπόν 15 ημέρες για να αναπτύξουν την απαραίτητη βιολογία, τι θα προλάβουν να κάνουν στις εβδομαδιαίες αλλαγές ;
Marketing των εταιριών και των πετσοπάδων για να πουλάνε είναι, πετάμενα λεφτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-04-16, 17:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εννοειται οτι δεν εχω καμια αμφοβολια για την μη αναγκη χρησιμοποιησης των βακτηριδιων ουτε κατα το στρωσιμο ποσο μαλλον μετα απο αλλαγες Το αρχικο θεμα που λεει ο Αντρεας θελω να δω απο απλη περιεργεια.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-04-16, 17:08
antreas84 Ο χρήστης antreas84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2015
Περιοχή: Preveza
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

jon δεν το ανεβαζω το κειμενο για τον μονο λογο οτι ειναι ανθρωπου επαγγελματια στο χωρο και σκοπος του ποστ μου δεν ειναι να τον <εκθεσω>απλα επειδη στο ποστ του εγραφε οτι και αυτος χρονια δεν χρησιμοποιουσε βακτηρια αλλα πλεον καταλαβε οτι ειναι σχεδον απαραιτητα σκεφτηκα και εγω που ασχολουμαι χρονια μηπως και εγω δεν εχω καταλαβει κατι καλα η δεν το εχω ψαξει καθολου το θεμα και ειπα να παρω και καποια γνωμη απο τα μελη εδω που ασχολουνται επισης αρκετοι πολλα χρονια και ισως καποιος να το εχει ψαξει λιγο παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-04-16, 18:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αντρέα για βάλε μας το λινκ με το θέμα. Αν είναι αναρτημένο εδώ δεν εκθέτεις κανέναν αφού ο καθένας λέει την άποψη του (απλά έχω την απορία αν κάτι τέτοιο έμεινε αναπάντητο )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-04-16, 21:51
antreas84 Ο χρήστης antreas84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2015
Περιοχή: Preveza
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κλεοβουλε δεν ειναι αναρτημενο εδω μεσα γιαυτο και δεν ανεφερα ονομα και δεν εκανα αντιγραφη τα οσα ειπε.Απλα να παραθεσω μερικες κουβεντες κλειδια που με εκαναν να εχω και εγω καποιες αμφιβολιες.
Κανονικα βακτηρια πρεπει να ριχνουμε σε καθε αλλαγη νερου
Σε καθε καθαρισμο του φιλτρου
Στο ξεκινημα νεου ενυδρειου
Αν οι μετρησεις νιτρωδη νιτρικα αμμωνια ανεβουν επικινδυνα
Οτι με την προσθηκη αντιχλωριου στις αλλγες χανεται βιολογια
και ακομη πιο απαραιτητα οταν γινεται καθαριμος βυθου με σκουπα η μεγαλη αλλαγη νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-04-16, 22:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε ένα σωστά στημένο ενυδρείο δεν χρειάζεται αλλά και ούτε έχει ανάγκη να ρίχνουμε τίποτα, και αν στηριζόμαστε στα βακτήρια που υπάρχουν στη στήλη του νερού θα είχαμε ήδη πρόβλημα. Ακόμα και στο καθαρισμό του φίλτρου πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα, να μη πλύνουμε όμως το βιολογικό υλικό με νερό βρύσης που έχει χλώριο γιατί τότε , ναι μπορεί να κάνουμε ζημιά, και δεν είναι απαραίτητο να λάμπουν όλα.
Τώρα για το στρώσιμο νέου , είναι και αυτή μία μέθοδος, αλλά όχι όπως το προτείνουν οι εταιρίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη νερου! ~konstantina~ Αρχάριοι γλυκού νερού 56 17-09-12 11:59
Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου. delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-07-11 12:13
ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-02-11 22:44
ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05984 seconds with 13 queries