Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-03-15, 21:16   #1
Σκευασματα
afg86
Member
Εγγραφή: 19-02-2015
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 97

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
afg86 Ο χρήστης afg86 δεν είναι συνδεδεμένος 07-03-15, 21:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια το ενυδρειο εχει σχεδον στρωσει. Αν δεν ειναι ακριβως στο 0 ειναι πολυ κοντα σε αυτο. ( το που αρχιζει το κιτρινο να γινεται πορτοκαλι ειναι λιγο σχετικο. )
Απο εδω και περα που θα ειναι στρωμενο θα πρεπει να βαζω καποιο σκευασμα μεσα ?
Περα απο το αντιχλωριο που θα βαζω στις αλλαγες νερου.
Ας πουμε το nitrivec που ειναι ετοιμα βακτηρια , το αδειασα. Γραφει πανω ομως οτι το ριχνουμε καθε εβδομαδα.
Πρεπει να εχω ενα υγρο που υποτιθεται κανει καλο στα ψαρια και την ποιοτητα του νερου ?
Επισης εχω υποστρωμα αλλα ειναι αρκετο ? Πρεπει να ριχνω και υγρο λιπασμα για τα φυτα ?
Εμφανίσεις: 4655
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-15, 21:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για εμενα ενα ενυδρειο δε χρειαζεται τιποτα παραπερα απο αντιχλωριο στις σωστες αλλαγες νερου και στενη παρακολουθηση με μετρησεις μεχρι να ωριμασει.

Απο εκει και περα, ενα γενικο λιπασμα με φειδω αν προκειται για ευκολα φυτα ή και καμια ταμπλετα για φυτα που αντλουν θρεπτικα συστατικα απο τις ριζες τους, ειναι αρκετα. Οσο πιο λιγα βαζεις, τοσο το καλυτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-15, 22:26
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμενα ενα ενυδρειο δε χρειαζεται τιποτα παραπερα απο αντιχλωριο στις σωστες αλλαγες νερου και στενη παρακολουθηση με μετρησεις μεχρι να ωριμασει.

Απο εκει και περα, ενα γενικο λιπασμα με φειδω αν προκειται για ευκολα φυτα ή και καμια ταμπλετα για φυτα που αντλουν θρεπτικα συστατικα απο τις ριζες τους, ειναι αρκετα. Οσο πιο λιγα βαζεις, τοσο το καλυτερο.
Σοφό.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-15, 11:43
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freediver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφό.
Πολλοί είναι της σκέψης ότι στρωμένο ενυδρείο δεν ξαναχρειάζεται ποτέ βακτήρια και δεν θέλω να πάρω θέση κατά της θεωρίας τους αλλά μόνο να σε ενημερώσω σε κάτι. Εγώ που έχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα το Nutrivec τον τελευταίο ενάμισυ χρόνο χρησιμοποιώ άλλο καλύτερο που καταπολεμά και την αμμωνία και είναι οικονομικότερο λόγω της τιμής του αλλά και της δοσολογίας του. Σκέψου ότι η συσκευασία των 473ml αρκεί για 3580lt και στοιχίζει μόλις 22¤. Ονομάζεται NITE OUT II και είναι της MICROBE LIFT. ενημερώσου περί αυτού στον επόμενο σύνδεσμο κι αν αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις και δεν το βρίσκεις στον τόπο διαμονής σου διατίθεμαι να σε βοηθήσω και να σου το στείλω.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...xj9Z1g&cad=rja
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-15, 11:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πετρο, η αμμωνια δεν αντιμετωπιζεται με μπουκαλακια, αλλα με επαρκη ποσοτητα βιολογικου υλικου στο φιλτρο, ωστε να μπορεσει να ανταποκριθει στο βιολογικο φορτιο. Οπως και τα νιτρικα, αντιμετωπιζονται με επαρκεις αλλαγες νερου.

Ολα τα χημικα "ζουμια", ποτε δεν ξερεις τι προκαλουν στα ψαρια σου. Ο καθενας κανει οτι θελει στα ενυδρεια του και βαζει οτι θελει, οσα θελει και μπορει να νομιζει οτι κανει το καλυτερο, ειτε γιατι το εχει ψαξει, ειτε γιατι ετσι του εχουν πει.

Αλλα καποια πραγματα, αποτελουν τη σωστη μεθοδο, οπως και να το κανουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-15, 12:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Το NITE OUT είναι άχρηστο όταν έχουμε ένα στρωμένο βιολογικά φίλτρο ικανό να ανταπεξέλθει στην ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου μας και κάνουμε τις τακτικές αλλαγές νερού
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-15, 16:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω... με τους προλαλήσαντες.-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-15, 17:01
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Κι εγώ... χωρίς να με θέτει κατά των πρόσθετων, που κατά καιρούς όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει και θα χρησιμοποιήσουμε όταν υπάρξει ανάγκη.
Απλά είμαι πολύ υπέρ του σωστού στησίματος ενός συνόλου, αρχικά - και εδώ δίνω βάρος, της σωστής συντήρησής του, στη συνέχεια, και τελικά της τροφοδότησης και παροχής οποιουδήποτε παρασκευάσματος.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-15, 20:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κανένα σκεύασμα, ακόμα και αποχλωρίωση κάνω με άνθρακα, υπάρχει βέβαια Prime για ώρα ανάγκης.

Θεωρώ πως σκευάσματα για βακτήρια κλπ είναι περιττά και πεταμένα λεφτά για ένα καλά στρωμένο ενυδρείο και ειδικά σε ώριμο, αλλά ακόμα και στις αρχές που τα δοκίμασα σχεδόν όλα, είδα πως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω και όσα χρειάζεται ένα σωστά συντηρημένο και στρωμένο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-15, 20:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ενα ενυδρειο ειναι καπως ευαισθητο στις αρχες του.οσο περνουν τα χρονια(χωρις προβληματα) η βιολογια του γινετε πολυ δυνατη(και με τον καταλληλο εξοπλισμο και ρουτινες)..δε νομιζω οτι η βιολογια χρειαζεται ενυσχισεις απο κανεναν.5 απλα βηματα ειναι το ολο θεμα.τα κανεις και εισαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-15, 21:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μια μικρή "σφήνα" στο θέμα - κι εγώ στο παρελθόν ήμουν κατά των σκευασμάτων, αλλά τώρα που ασχολούμαι με το θαλασσινό βλέπω πως 1ον κυκλοφορούν πολλά σκευάσματα και 2ον πολλά από αυτά ειναι από χρήσιμα έως αναγκαία

Οκ, άλλο το γλυκό κι άλλο το θαλασσινό, αλλά μήπως κάποια από αυτά ειναι τελικά χρήσιμα και στο γλυκό?

πχ, γιατί να μην προσθέσει κάποιος βακτήρια - εάν κι εφόσον έχει? Να κάνουν κακό, αποκλείεται. Στη τσέπη του μόνο
Και δεν επικεντρώνομαι μόνο στα βακτήρια
Αλλά τόσα χρόνια οι συγκεκριμένες εταιρείες, είναι δυνατόν να μας πουλάνε αέρα κοπανιστό?

Απορίες εκφράζω και σκέφτομαι δυνατά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-15, 23:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή "σφήνα" στο θέμα - κι εγώ στο παρελθόν ήμουν κατά των σκευασμάτων, αλλά τώρα που ασχολούμαι με το θαλασσινό βλέπω πως 1ον κυκλοφορούν πολλά σκευάσματα και 2ον πολλά από αυτά ειναι από χρήσιμα έως αναγκαία

Οκ, άλλο το γλυκό κι άλλο το θαλασσινό, αλλά μήπως κάποια από αυτά ειναι τελικά χρήσιμα και στο γλυκό?

πχ, γιατί να μην προσθέσει κάποιος βακτήρια - εάν κι εφόσον έχει? Να κάνουν κακό, αποκλείεται. Στη τσέπη του μόνο
Και δεν επικεντρώνομαι μόνο στα βακτήρια
Αλλά τόσα χρόνια οι συγκεκριμένες εταιρείες, είναι δυνατόν να μας πουλάνε αέρα κοπανιστό?

Απορίες εκφράζω και σκέφτομαι δυνατά...
Σάκη από θαλασσινό ξέρω μόνο από ότι διαβάζω. Εχω καταλάβει όμως πως δεν έχει καμία σχεση με το γλυκό, και ειδικά τα reef, νομίζω πως στο γλυκό, ότι χρειάζονται ψάρια και φυτά υπάρχουν ήδη στο νερό της βρύσης.
Απάντησα σκεφτόμενος δυνατά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-15, 23:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τον Τακη. Στο γλυκο τουλαχιστον, που ασχολουμαι, προτιμω να βαζω οσο λιγοτερα πραγματα γινεται στο νερο, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δε νομιζω οτι μπορει να εγγυηθει κανενας οτι καποιο υγρο δε μπορει να επηρεασει εστω και πολυ λιγο, εστω και ιδιαιτερα μακροχρονια την υγεια καποιου ψαριου. Αλλωστε, τα περισσοτερα τα θεωρω και μη απαραιτητα, αν μπορω να "φτιαξω" μονος μου το νερο με καποιο τροπο και οχι να ερθει εκει που θελω με καποιο υγρο. Προσωπικη αποψη, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-03-15, 04:18
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Επειδη απο παλαιοτερα σκεφτομουν φωναχτα(για τα
ετοιμα βακτηρια) και ελεγα πως ειναι δυνατον να
εμπιστευομαστε τις εταιρειες σε αλλα προιοντα (αντιχλωριο,τροφες,υλικα φιλτρανσης κ.α) και να μην τις
εμπιστευομαστε στα ετοιμα βακτηρια.Βεβαια παντα
εχω σαν πρωτη μεθοδο στρωσιματος το μπολι απο υγειες
ενυδρειο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-03-15, 10:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γι'αυτο μιλησα πιο πανω για απαραιτητα και μη προϊοντα. Καποια ειναι σιγουρα απαραιτητα. Αλλα (οπως τα ετοιμα βακτηρια για εμενα) δεν ειναι, εφοσον υπαρχει σωστος και πιο σιγουρος δρομος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-03-15, 10:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτο μιλησα πιο πανω για απαραιτητα και μη προϊοντα. Καποια ειναι σιγουρα απαραιτητα. Αλλα (οπως τα ετοιμα βακτηρια για εμενα) δεν ειναι, εφοσον υπαρχει σωστος και πιο σιγουρος δρομος.
Τέο καλημέρα
Και το αντιχλώριο, αν αφήσεις ένα 24ωρο το νερό να "καθεται" δεν ειναι απαραίτητο, ωστόσο οι περισσότεροι συμπληρώνουν

Το ερώτημα του @stav ειναι πολύ σωστό
Πως γίνεται να τους εμπιστευόμαστε για ορισμένα από αυτά που πουλάνε και σε άλλα να λέμε ένα ξερό όχι?
Με τη λογική αυτή και οι τροφές μπορεί να ειναι μάπα και τα υλικά φιλτραρίσματος το ίδιο και τα φάρμακα επίσης...κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-03-15, 11:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το αντιχλωριο υπαρχουν "φυσικοι" τροποι αποχλωριωσης και ειναι γνωστοι. Οσοι θελουν τους εφαρμοζουν. Για το στρωσιμο, επισης. Για πολλα αλλα, επισης. Οπως για παραδειγμα να μαλακωσεις το νερο. Δε χρειαζεσαι buffer, αλλα τυρφη, α/ο κ.α.

Αυτο θελω να πω με λιγα λογια. Οτι καποια πραγματα που μπορουμε να τα κανουμε με πιο φυσικους τροπους, ειναι καλυτερο να τα κανουμε ετσι, παρα με ενα μπουκαλακι υγρο, που στην τελικη δεν ειμαστε σιγουροι τι περιεχει. Φυσικα και εμπιστευομαι πολλα προϊοντα, οπως ολοι μας και θα συνεχισω να το κανω. Αλλα τα περισσοτερα, αν οχι ολα, απο αυτα που χρησιμοποιω, αποτελουν ισως το μοναδικο τροπο να πετυχω αυτο που θελω και δεν αποτελουν "ευκολα" υποκαταστατα.

Τωρα για τα φαρμακα (μακρια απο εμας), χημικος δεν ειμαι για να μπορεσω να κανω αναλυση ενος προϊοντος. Αναγκαστικα παιρνω την αποφαση να εμπιστευτω αυτο που αναγραφει το προϊον οτι περιεχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-03-15, 11:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για τα φαρμακα (μακρια απο εμας), χημικος δεν ειμαι για να μπορεσω να κανω αναλυση ενος προϊοντος. Αναγκαστικα παιρνω την αποφαση να εμπιστευτω αυτο που αναγραφει το προϊον οτι περιεχει.
Χημικοί δεν είμαστε για το σύνολο των προϊόντων, όχι μόνο για τα φάρμακα


Το δικό μου σκεπτικό είναι πως αρκετά από τα σκευάσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ενισχυτικά της βασικής μεθόδου που ακολουθούμε

πχ. Στρωμένο το ενυδρείο αλλά ενισχύεις τη βιολογία με την προσθήκη βακτηρίων, μια φορά την εβδομάδα

Αντιχλώριο - ακόμη και σε "παλιο" νερο. Αποφευγεις το ενδεχόμενο να έχει μείνει χλώριο

Μαλάκωμα (αν υπάρχει η λέξη) νερού μέσω τύρφης, αλλά & buffer για πιο γρήγορα αποτελέσματα

ΚΛΠ

Είναι σαν να έχεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο και να προσθέτεις κυκλοφορητή, για να ενισχύσεις την ήδη καλή κυκλοφορία. Κάνει κακό?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-15, 12:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όχι βρε Σάκη, και εγώ πιστεύω πως δεν θα κάνουν κακό (τα περισσότερα από αυτά), αλλά είμαι της άποψης πως ίσως δεν θα κάνουν και κάτι παραπάνω ή κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχουμε.

Αν πούμε πχ για τα βακτήρια, δεν θα αποκτήσεις παραπάνω βακτήρια, ο πληθυσμός είναι συγκεκριμένος και εξαρτάται από το χώρο που έχουν για να κατοικήσουν και από τους ρύπους που θα υπάρχουν για να συντηρηθούν, όποιο παραπάνω μπει θα πεθάνει ή επειδή δεν θα υπάρχει φαί ή θα το πετάξουν με τις κλωτσιές τα άλλα βακτήρια από το σπίτι τους
Για το αντιχλώριο τώρα, αυτό ούτως ή άλλως μετά από λίγο θα εξατμιστεί θέλουμε δεν θέλουμε και ο μόνος λόγος που μπορώ να πω θα βάλει κάποιος αντιχλώριο , όταν χρησιμοποιεί άλλες μεθόδους αποχλωρίωσης , είναι για τα συστατικά που περιέχει που κάνουν καλό στη βλέννα των ψαριών, όπως πχ Αλόη
Ολα αυτά βέβαια σε ένα ενυδρείο χωρίς προβλήματα, αλλιώς θα πρέπει πρώτα να λυθούν τα προβλήματα και μετά όλα τα άλλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-03-15, 13:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Για να το κλείσω από την πλευρά μου

Έχω πάψει να τα θεωρώ μαγικά ματζούνια που δεν προσφέρουν τπτ
Μεταξύ των χιλιάδων που κυκλοφορούν, ίσως ορισμένα να ειναι όντως μαγικά γυαλάκια προς ιθαγενείς

Δεν θεωρώ "σωστό" το σκεπτικό, να δεχόμαστε το σύνολο των φαρμάκων - επειδή εκεί είναι μονόδρομος και δεν έχουμε άλλη λύση και να απορρίπτουμε όλα τα υπόλοιπα είδη σκευασμάτων, επειδή εκεί υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις

Ούτε είναι όλα μαυρο & άσπρο
Διαβάζεις, ενημερώνεσαι, φιλτράρεις, ρωτάς, το ψάχνεις, κι εφόσον κρίνεις πως ένα σκεύασμα μπορεί να βοήθησει αυτά που κάνεις, το χρησιμοποιείς

Σ οτι αφορά τα βακτήρια, έχω διαβάσει προσπάθεια συγχομπίστα να αποδείξει πως τα βακτήρια όντως στρώνουν ενυδρείο κι απ όσα διάβασα, δεν συμπέρανα πως δεν συμβαίνει

Οπως ανέφερα πιο πάνω, θεωρώ πως αρκετά από αυτά μπορούν να ενισχύσουν τη μέθοδο που χρησιμοποιούμε, από το στρώσιμο (χρήση βακτηρίων) - την αλλαγή νερού(αντιχλώριο) εώς το ταϊσμα (βιταμίνες)...

Αυτά από μένα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-03-15, 14:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το κλείσω από την πλευρά μου

Έχω πάψει να τα θεωρώ μαγικά ματζούνια που δεν προσφέρουν τπτ
Μεταξύ των χιλιάδων που κυκλοφορούν, ίσως ορισμένα να ειναι όντως μαγικά γυαλάκια προς ιθαγενείς

Δεν θεωρώ "σωστό" το σκεπτικό, να δεχόμαστε το σύνολο των φαρμάκων - επειδή εκεί είναι μονόδρομος και δεν έχουμε άλλη λύση και να απορρίπτουμε όλα τα υπόλοιπα είδη σκευασμάτων, επειδή εκεί υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις

Ούτε είναι όλα μαυρο & άσπρο
Διαβάζεις, ενημερώνεσαι, φιλτράρεις, ρωτάς, το ψάχνεις, κι εφόσον κρίνεις πως ένα σκεύασμα μπορεί να βοήθησει αυτά που κάνεις, το χρησιμοποιείς

Σ οτι αφορά τα βακτήρια, έχω διαβάσει προσπάθεια συγχομπίστα να αποδείξει πως τα βακτήρια όντως στρώνουν ενυδρείο κι απ όσα διάβασα, δεν συμπέρανα πως δεν συμβαίνει

Οπως ανέφερα πιο πάνω, θεωρώ πως αρκετά από αυτά μπορούν να ενισχύσουν τη μέθοδο που χρησιμοποιούμε, από το στρώσιμο (χρήση βακτηρίων) - την αλλαγή νερού(αντιχλώριο) εώς το ταϊσμα (βιταμίνες)...

Αυτά από μένα...
Βρε Σάκη σίγουρα δεν είναι μαύρο άσπρο, και ας ξεκινήσουμε για τα βακτήρια ή καλύτερα να επικεντρωθούμε σε αυτά. Δεν είπε κανείς πως δεν κάνουν τίποτα αυτά τα "μαντζούνια", από προσωπική άποψη θεωρώ πως δεν κάνουν αυτά που λένε ή δεν είναι η λύση σε μια δύσκολη στιγμή. Ότι μπορείς να στρώσεις ένα ενυδρείο με αυτά είναι σίγουρο, εδώ στρώνουν ενυδρεία χωρίς να βάλουν τίποτα. Και μάλιστα, από όσα έχω διαβάσει, γιατί δεν έχω κάνει καμία από αυτές τις μεθόδους, μπορείς να στρώσεις ένα ενυδρείο μόνο με τροφή ή αμμωνία και θα σου πάρει 30-40 ημέρες και με βακτήρια της αγοράς μπορεί να στρώσει και σε 25 ημέρες. Έως εδώ καλά. Αν διαβάσεις όμως της Sera το μαντζούνι λέει πως βάζεις ψάρια σε 48 ώρες, ή άλλα λένε βάζεις αυτά τα υγρά για 7 ημέρες και είσαι οκ, και εκεί είναι που την πατάνε οι περισσότεροι, όπως τη πάτησα και εγώ, και τότε αρχίζουν τα προβλήματα, αν βάλεις ψάρια με άστρωτο φίλτρο , όσα από αυτά τα σκευάσματα και να βάλεις δεν θα δεις αποτέλεσμα, τουλάχιστον σύντομα, και σε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις μόνο με μπόλι θα κάνεις δουλειά, εκεί είναι ο ενδοιασμός μου, και ίσως και σε άλλα παιδιά.
Επίσης αν παρατηρήσεις κανένα από αυτά τα σκευάσματα δεν αναφέρει το χρόνο που θα λειτουργήσει και τη ποσότητα της αμμωνίας που θα οξειδώσει, σε αντίθεση με χημικά σκευάσματα που λένε πόση αμμωνία απορροφούν σε πόσες ώρες, αλλά αυτά κάνουν χημική εξουδετέρωση συνήθως με ρητίνες, και όχι βιολογική.
Για τα αντιχλώρια δεν το συζητάμε , μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους, αλλά κάποιος μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και με άλλες πιο φυσικές μεθόδους.
Για PH , black water κλπ, σίγουρα θα κάνουν τη δουλειά τους αλλά εγώ και άλλα παιδιά προτιμούμε πιο φυσικές μεθόδους παρά χημικές.
κ.ο.κ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-03-15, 15:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
...αλλά εγώ και άλλα παιδιά προτιμούμε πιο φυσικές μεθόδους παρά χημικές.κ.ο.κ
¶ρα είναι θέμα επιλογής, τίποτε περισσότερο

Δεν διαφωνούμε κάπου για τα βακτήρια, ούτε για τα άλλα μπουκάλια

Όπως πχ κάποιος έχει δικαίωμα να στρωσει το ενυδρείο σου με αμμωνία μέσα σε έναν μήνα κι ο άλλος επιλέγει μπόλι κι άμεσο στρωσιμο, έτσι και στα σκεύασματα πχ ο ένας επιλέγει να βράσει πλατανόφυλλα κι ο άλλος αγοράσει ετοιμο black water

Ξαναλέω για 3η φορά , πως αυτά που χρησιμοποιώ ή θα χρησιμοποιήσω στο μέλλον, τα επιλέγω ως ενισχυτικά και όχι ως βασική λύση

Η διαφωνία μου ειναι να τα απορρίπτουμε με τη μία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
τα βακτήρια ή καλύτερα να επικεντρωθούμε σε αυτά. Δεν είπε κανείς πως δεν κάνουν τίποτα αυτά τα "μαντζούνια"
Αυτό το έχουν πει παραπάνω από "κανείς"
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο πιο λιγα βαζεις, τοσο το καλυτερο.
πχ μ αυτό διαφωνώ...με τον φίλο μου το Τεο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 12-03-15 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-03-15, 19:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολες οι εταιρειες, ολων των ειδων προιοντων, κοιτανε να καλυψουν την ζητηση της αγορας.
Ζηταει ο κοσμος πχ απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες, αυτοκινητα με 5 ροδες? θα βγαλουν ολες, αυτοκινητα με 5 ροδες.
Καποιες που βγαζουν πολυ καλα αυτοκινητα με 4 ροδες, θα βγαλουν και μαπες 5ροδα.
Οι πιο εξυπνοι πελατες θα συνεχιζουν να αγοραζουν τα καλα 4ροδα τους ομως.
Ε καποια στιγμη οταν ξυπνησουν και οι υπολοιποι, θα γινουν discontinued τα 5ροδα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι για τα συστατικά που περιέχει που κάνουν καλό στη βλέννα των ψαριών, όπως πχ Αλόη


Παράθεση:
Aloe vera

There are no studies as to how or if aloe vera works or doesn't work with aquatic life. Some people suggest that it may hurt fish. Others say it just doesn't help. And still others say it helps promote healing of fish wounds. The debate will most likely continue until proper studies are done and published.
In humans aloe vera has been topically applied to promote healing of sunburns, burns, and minor cuts for many years. Internally it can be used as a laxative. Other uses in humans that still need further study include treatment of herpes, psoriasis, dandruff, and possibly lung cancer.
http://www.theaquariumwiki.com/Water...ners#Aloe_vera

Παράθεση:
Aloe vera. Back in the 1980s, gel derived from the subtropical succulent Aloe vera experienced a faddish popularity phase, where it started to appear in some of the unlikeliest consumer products. Aloe vera gel has a numbing effect on the nerve endings in human skin, so it's genuinely welcome in the kitchen to soothe minor burns. Its gel keeps damaged tissues from drying, and to that extent Aloe vera "promotes healing." It has never had any legitimate use in aquariums, where drying of tissues is scarcely an issue. None whatsoever. Pure marketing.
http://www.skepticalaquarist.com/water-conditioners
Kαι γενικα ολο το αρθρο αυτο.

-------------------------
Επισης εχω για χαρισμα ενα καταπληκτικο προιον της γνωστης εταιρειας tetra, το easy balance, που με γλυτωσε απο τις αλλαγες νερου και το ενυδρειο πηγαινε ... "μια χαρα" .
http://www.tetra-fish.com/Products/a...treatment.aspx
Παράθεση:
Regular use of EasyBalanceΒοΏ½ reduces the need for water changes for up to 6 months.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-03-15 στις 19:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-03-15, 19:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
πχ μ αυτό διαφωνώ...με τον φίλο μου το Τεο!
Την αποψη μας λεμε, δε σημαινει οτι πρεπει να ειναι και η ιδια

Αυτο που εννοω, ομως, ειναι οτι οσο λιγοτερα βαζουμε απο αυτα που μπορουμε να παρεχουμε με πιο φυσικους τροπους, τοσο το καλυτερο για εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-03-15, 19:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι για τα συστατικά που περιέχει που κάνουν καλό στη βλέννα των ψαριών, όπως πχ Αλόη


Παράθεση:
Aloe vera

There are no studies as to how or if aloe vera works or doesn't work with aquatic life. Some people suggest that it may hurt fish. Others say it just doesn't help. And still others say it helps promote healing of fish wounds. The debate will most likely continue until proper studies are done and published.
In humans aloe vera has been topically applied to promote healing of sunburns, burns, and minor cuts for many years. Internally it can be used as a laxative. Other uses in humans that still need further study include treatment of herpes, psoriasis, dandruff, and possibly lung cancer.
http://www.theaquariumwiki.com/Water...ners#Aloe_vera

Παράθεση:
Aloe vera. Back in the 1980s, gel derived from the subtropical succulent Aloe vera experienced a faddish popularity phase, where it started to appear in some of the unlikeliest consumer products. Aloe vera gel has a numbing effect on the nerve endings in human skin, so it's genuinely welcome in the kitchen to soothe minor burns. Its gel keeps damaged tissues from drying, and to that extent Aloe vera "promotes healing." It has never had any legitimate use in aquariums, where drying of tissues is scarcely an issue. None whatsoever. Pure marketing.
http://www.skepticalaquarist.com/water-conditioners
Kαι γενικα ολο το αρθρο αυτο.
Αρα μύθος και αυτό, Marketing

Καλά κάνω και δεν βάζω τίποτα όσο δεν έχω πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-03-15, 20:19
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολες οι εταιρειες, ολων των ειδων προιοντων, κοιτανε να καλυψουν την ζητηση της αγορας.
Ζηταει ο κοσμος πχ απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες, αυτοκινητα με 5 ροδες? θα βγαλουν ολες, αυτοκινητα με 5 ροδες.
Καποιες που βγαζουν πολυ καλα αυτοκινητα με 4 ροδες, θα βγαλουν και μαπες 5ροδα.
Οι πιο εξυπνοι πελατες θα συνεχιζουν να αγοραζουν τα καλα 4ροδα τους ομως.
Ε καποια στιγμη οταν ξυπνησουν και οι υπολοιποι, θα γινουν discontinued τα 5ροδα.
-------------------------



http://www.theaquariumwiki.com/Water...ners#Aloe_vera

http://www.skepticalaquarist.com/water-conditioners
Kαι γενικα ολο το αρθρο αυτο.

-------------------------
Επισης εχω για χαρισμα ενα καταπληκτικο προιον της γνωστης εταιρειας tetra, το easy balance, που με γλυτωσε απο τις αλλαγες νερου και το ενυδρειο πηγαινε ... "μια χαρα" .
http://www.tetra-fish.com/Products/a...treatment.aspx
.
1. Για το Easy Balance θυμάσαι φαντάζομαι ότι... έκανα έρευνα κατόπιν αιτήματος του εκπροσώπου της εταιρίας. Θα συμφωνήσω ότι... ΔΕΝ έκανε αυτά που υπόσχεται (αντίθετα έκανε τη "ζημιά" του).
2. Για την Aloe... ΑΝ κατάλαβα αφήνεις υπονοούμενο ότι ΔΕΝ κάνει τίποτα.... διαφωνώ... εγώ είχα αποκατάσταση ακόμα και ιστού σε σοβαρά προβλήματα.-
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-03-15, 21:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σε καποια σημεια συμφωνω με το σακη.
πραγματι δεν ειναι ολα αχρηστα,και πολυ περισσοτερο οχι παντα.
αλλα υπαρχουν προιοντα και προιοντα.

υπαρχουν προιοντα που ειναι οριτζιναλ πατεντες και αναπτυχθηκαν μεσα απο σοβαρη ερευνα,και προιοντα που απλα γεννηθηκαν για να καλυψουν κενα στους καταλογους των εταιρειων.

πχ αμφιβαλω πως δεν υπαρχουν εταιρειες που πουλανε το ιδιο αντιχλωριο με αλλη ετικετα και μια μικρη αλλαγη η προσθηκη στα συστατικα του.
μια συγκεκριμενη μου ερχεται κατευθειαν στο μυαλο.api.

καποιες φορες,αλλαζουν απλα μορφη στο προιον.αντι για υγρο πχ,ταμπλετες.και παει λεγοντας...

ποιος ο λογος να γινει αυτο,αν δεν ειναι απλα για λογους μαρκετινγκ?
δεν μπορω να σκεφτω καποιον αλλο λογο.

καποια αλλα προιοντα παλι,ειναι διαπιστωμενο απο χομπιστες σε ολο τον κοσμο πως μπορουν να δημιουργησουν προβληματα(και συμβαινει συχνα)
πχ τα διαφορα προιοντα ρυθμισης πεχα και σκληροτητων.

δεν λεω πως δεν κανουν αυτο που λενε,αλλα μπορουν να κανουν και σοβαρη ζημια.
οποτε προσωπικα τα θεωρω αχρηστα αφου εχουν τετοιο ρισκο.

οσον αφορα τα βακτηρια,επισης συμφωνω.δεν τα θεωρω αχρηστα με την εννοια πως δεν δουλευουν(αν και δεν μιλαω για ολα-καποια δεν ειναι καν βακτηρια,ενω προαγονται ως τετοια).

ουτε πιστευω πως θα κανει κακο η χρηση τους καθε βδομαδα με καθε αλλαγη.δεν το εχω κανει ποτε,αλλα δεν το πιστευω,ουτε εχω διαβασει κατι τετοιο ποτε.

ομως,τα θεωρω αχρηστα,με την εννοια πως δεν προσφερουν κατι που δεν μπορει να γινει με φυσικο τροπο.ενταξει θα παρει περισσοτερο χρονο.
(υπαρχει ομως και το μπολι).

αλλα την δουλεια για την οποια καποιος θα τα αγορασει αρχικα,μπορει να την κανει και χωρις αυτα,αν διαβασει ελαχιστα.

παρολαυτα,η δικια μου μικρη εμπειρια μου εχει δειξει πως τα ψαρια και τα ενυδρεια μου ητανε στα καλυτερα τους,οταν στο νερο δεν προσθετα κανενα απολυτως υγρο.
ουτε αντιχλωριο(η αποχλωριωση γινοτανε με εξατμιση στην προετοιμασια του νερου).
και στα χρωματα ειδα διαφορα,και στις συμπεριφορες,και στην ορεξη και σε ολα.


στο θαλασσινο ειμαι σιγουρος πως ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-03-15, 22:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Για την Aloe... ΑΝ κατάλαβα αφήνεις υπονοούμενο ότι ΔΕΝ κάνει τίποτα.... διαφωνώ... εγώ είχα αποκατάσταση ακόμα και ιστού σε σοβαρά προβλήματα.-
Ειχες δοκιμασει σε ακριβως ιδια προβληματα χωρις aloe και δεν εφτιαχνε, αλλα οταν εβαλες αυτο (και καμια αλλη διαφορα στο ενυδρειο) ως δια μαγειας εφτιαξε?
Εχεις ακουστα την αυτο-αποκατασταση ιστων?
Wound healing is an intricate process where the skin (or another organ-tissue) repairs itself after injury
http://en.wikipedia.org/wiki/Wound_healing
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποσο αναγκαιο ειναι τα διαφορα σκευασματα για τα ενυδρεια μας? georot1981 Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 4 01-10-12 00:10
Σκευασματα για την καταπολεμηση της αλγης abrous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 24-01-07 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11096 seconds with 13 queries