Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-03-15, 03:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ένας μου είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα να βάλω δίσκους σε 250 λίτρα... ένας άλλος ότι 4-5 είναι μια χαρά... ένας τρίτος να αλλάζω νερό κάθε 20 μέρες για να ΜΗΝ στρεσάρονται... επειδή αρρώσταιναν "έκοψα" την καρδιά (αυτό ΔΕΝ σημαίνει οπωσδήποτε ότι κακώς το έκανες)... οι δίσκοι μου ΔΕΝ πάνε πολύ καλά... αλλά... είναι και οι απόψεις που διίσταντε.
ΌΧΙ αγαπητέ... ΔΕΝ διίσταντε οι απόψεις... υπάρχουν κάποιοι που ξέρουν και κάποιοι άλλοι που γράφουν ή λένε αρλούμπες... εσύ απλά διαλέγεις τι θα ακολουθήσεις και η ως τώρα πορεία σου δείχνει ότι αρμενίζεις λάθος ΔΕΝ είναι στραβός ο γιαλός.
Απ' όσα σου έχω γράψει σε 3 forum (αφήνω εκτός τα σεντόνια των απαντήσεων σε πμ. γιατί κακώς το έχω κάνει)... ΔΕΝ νομίζω ότι έχεις εφαρμόσει κάτι.
Αντίθετα από τις αγγελίες σου που διαβάζω... άλλα συμπεράσματα βγάζω.
Οι δίσκοι πλέον ΔΕΝ είναι δύσκολα ψάρια (ο τεχνολογικός εξοπλισμός είναι προσιτός)... ορισμένοι κάτοχοι τους είναι σε άλλο πλανήτη.
Παλιότερα ΔΕΝ είχαμε βοήθεια από πουθενά και για να μάθουμε πληρώναμε το τίμημα... τώρα με τόση πληροφορία (πολλές μπούρδες μαζεμένες)... άντε να βγάλεις άκρη.-
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-03-15, 06:15
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Είμαι τώρα 9 μέρες και έχω κάνει 3αλλαγες της τάξης του 35% και βλέπω ότι μετράω ακριβώς τα ίδια νιτρικα με πριν... Υπάρχει πιθανότητα να φταίει και το βιολογικό υλικό? Ψιλό παράξενο μου φαίνεται... Τα φίλτρα τα καθαρίζω μια φορά στο μήνα-δίμηνο αλλά το βιολογικό δεν το έχω καθαρίσει(βρασιμο) τώρα ένα χρόνο που τρέχει(ήταν νέο βιολογικο) ... Θα συνεχίσω και θα δω μήπως και πέσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-03-15, 07:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω πως φταιει το υλικο για τα νιτρικα,ουτε νομιζω πως θελει αλλο καθαρισμα αν το καθαριζεις καθε 30-60 μερες.αν και δεν παιρνω και ορκο.
στο ειχα πει νομιζω και σε παλιοτερο θεμα σου,πως τα φιλτρα σου ειναι μικρα.εδω απτο ποστ 12 και μετα.

μαλιστα σου ειχα προτεινει να αλλαξεις σταδιακα και μερος του υλικου αν το βλεπεις φθαρμενο.
(αν το κανεις,η γνωμη μου ειναι να το αλλαξεις σταδιακα ολο με ελαφροπετρα.)

εξακολουθω να νομιζω πως μια καλη εστω και προσωρινη απο μια αποψη λυση,θα ητανε το σαμπ.
μια 90λιτρη γυαλα που μπορεις να μετατρεψεις σε σαμπ με λιγη δουλεια,εχει γυρω στα 25-30 ευρω και νομιζω θα αξιζε τα εξοδα.
βεβαια δεν θα σου δωσει τα αρκετα εξτρα λιτρα(σε νερο)που χρειαζεσαι,αλλα σιγουρα θα κανει καλυτερη φιλτρανση απτα φιλτρα σου(αν ειναι τα ιδια που ειχες κ δεν εχεις βαλει μεγαλυτερα).

αλλαγες θα εξακολουθησεις να χρειαζεσαι βεβαια.ισως λιγο λιγοτερες.
παντως μεχρι να κατεβουνε τα νιτρικα τωρα,κανε και αλλες.
οσες χρειαζεται.

αν δεν μπορεις οικονομικα να αλλαξεις τα φιλτρα με μεγαλυτερα,τοτε θα μπορουσες ισως να κανεις diy φιλτρο με βαρελακι.(υπαρχουν θεματα σχετικα εδω μεσα)

η καλυτερη λυση,εξακολουθω να πιστευω πως ειναι τα λιτρα.
(καποια πραγματα δεν αλλαζουνε)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-03-15, 18:41
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Γτ θεωρείς το sub προσωρινή λύση?
Τα βιολογικά τα έχω αλλάξει και έχω σε όλα siporax
Τα φίλτρα μου είναι ένα fluval 405 και eheim 2215
Θεμα δεν Είχα δει με νιτρικα, απλά έχασα μια αλλαγή και από ότι βλέπω ανέβηκαν στο Θεό.... Αυξησα και το Τάισματα από 4 σε 7-8 και γίνεται όλο αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-03-15, 18:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γτ θεωρείς το sub προσωρινή λύση?
Τα βιολογικά τα έχω αλλάξει και έχω σε όλα siporax
Τα φίλτρα μου είναι ένα fluval 405 και eheim 2215
Θεμα δεν Είχα δει με νιτρικα, απλά έχασα μια αλλαγή και από ότι βλέπω ανέβηκαν στο Θεό.... Αυξησα και το Τάισματα από 4 σε 7-8 και γίνεται όλο αυτό

προσωρινη λυση δεν θεωρω το σαμπ γενικα,θεωρω το "μικρο" σαμπ,που δεν θα σου προσθεσει και αρκετα λιτρα νερο(εκτος απτην ποσοτητα υλικων).

τα υπολοιπα που γραφεις ξερεις πως μεταφραζονται στην πραγματικοτητα?
θα σου πω.

προβλημα δεν ειχες με τα νιτρικα γιατι δεν ταιζες οσο επρεπε για τα ψαρια.επισης το να χασεις μια αλλαγη και να ανεβουν τα νιτρικα τοσο πολυ που δεν πεσανε με 3 αλλαγες,
σημαινει πως και τα φιλτρα σου δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στους ρυπους που παραγουν τα ψαρια.

η λυση δεν ειναι να μειωσεις το φαι η τις αλλαγες,αντιθετα αυτο που λεω ειναι πως πρεπει να τα αυξησεις ολα.
και για να το κανεις αυτο,πρεπει να εχεις και ικανη φιλτρανση.
τα δυο φιλτρα που εχεις, δεν σε καλυπτουν σε δισκοενυδρειο.

πχ οι 8 φορες που ταιζεις,φανταζομαι εννοεις τη βδομαδα?
γιατι αν ειναι ετσι,τοτε εξακολουθει να ειναι λιγο.5 φορες τη μερα,ταιζα μονομαχους
αν ταιζεις 7-8 φορες τη μερα,ειναι σιγουρο πως δεν φτανουν τα φιλτρα για τοσους ρυπους.
μαλιστα εγω το θεωρω και θαυμα που δεν εχεις και αμμωνιες.

το 405 το ειχα μονο του σε ενυδρειο 240 λιτρα με καμια 15αρια μικροψαρα και δεν εφτανε ουτε για ζητω.αναγκαστηκα και εβαλα ενα 2076(και βρηκα την υγεια μου...).

αυτη ειναι η γνωμη μου.φυσικα δεν εισαι αναγκασμενος να την ακουσεις.
αλλα και οι αλλοι μεχρι τωρα,τα ιδια περιπου σου εχουν πει(με αλλα λογια)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-03-15, 18:59
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

8 φορές την ημέρα εννοώ και το ένα τάισμα είναι αρτεμια κατεψυγμένη
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-03-15, 19:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.δεν φαινεται απαυτο πως δε σε καλυπτουν τα φιλτρα και οι αλλαγες?
τι αλλο σημαδι θες?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-03-15, 19:21
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Το σημάδι που έχω είναι ότι τόσο καιρό(που ταιζω 7 φορές την ημερα) Και μέχρι να χάσω μια δυο αλλαγές, (με αυτό εννοώ ότι αντί να κάνω μια φορά στις 6 ημέρες έκανα μια φορά στις 10,λογψ δουλειάς, τα είχα στο 20 όχι στο 40....
Να κάνω μια ερώτηση ? Αφού το eheim 2076 είναι 12.5 λίτρα κάδου και τα δικά μου μαζί και τα δύο είναι και αυτά 12.5 λίτρα, 8.5 και 4 λίτρα αντίστοιχα γτ μου λες ότι το eheim θα με καλύψει?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-03-15, 20:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που μετραει μηδεν αμμωνια και μηδεν νιτρωδη (σε ανυποπτες στιγμες μεσα στην ημερα ενας ελεγχος, οχι μονο στο τελος της εβδομαδας) τα φιλτρα φτανουν.
Τα βιολογικα φιλτρα, ειναι για αμμωνια και νιτρωδη.
Στα νιτρικα εχουν μικρη επιπτωση και ισως παραγουν και περισσοτερα, οταν δεν συντηρουνται σε σωστο χρονο.
(θα πρεπει να υπαρχει αναεροβια λειτουργια, για να γινει απονιτροποιηση)

Οι αλλαγες νερου δεν φτανουν με τετοιο ταισμα, και εχει νιτρικα .
Και δεν τον σωνει κανενα "προιον" γιατι δεν ειναι μονο τα νιτρικα, ειναι κι αλλα που δεν κανει μετρησεις για αυτα. (δλδ αμα κατουρησω και τους μετρησω νιτρικα και δεν εχουν, να τα βαλω στο ενυδρειο? )
Οι επαγγελματιες εκτροφεις δισκων που ταιζουν πολυ, ειναι χαζοι και κανουν καθε μερα ολικες αλλαγες νερου?


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-03-15, 20:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω απο δισκαδικα,αλλα μονο και μονο το οτι αναγκαζεται να κανει καθαρισμο στα φιλτρα καθε δυο μηνες περιπου εμενα μου λεει οτι δεν επαρκουν τα φιλτρα.

δηλαδη απο μονο του το οτι δεν ανεβαζει αμμωνια δεν μου λεει κατι για την κατασταση μεσα στα φιλτρα,αν μπουκωνουν τοσο συχνα και γινονται εστια νιτρικων.

και ας μην ανεβαζει αμμωνια.
δεν θα τα εβαζα αυτα τα φιλτρα σε τετοιο ενυδρειο,αρα δεν μπορω να πω οτι ειναι σωστες επιλογες.

δηλαδη αν ειχε ενα κατοσταρι σαμπ θα μετραγε τα ιδια νιτρικα?
εγω δεν πιστευω οτι θα ηταν το ιδιο.
και ειδα το ιδιο πραγμα σε ενυδρειο μου,οταν εβαλα μεγαλυτερο φιλτρο.
χωρις να αλλαξω το ταισμα η να προσθεσω ψαρια.
η ιδια βιολογια υπηρχε αφου οι ρυποι ηταν ιδιοι και με κανενα απτα δυο δεν ανεβαζε αμμωνια.
και ομως τα νιτρικα πεσανε.
(ασχετα αν παρολαυτα δεν αραιωσα τις αλλαγες-γιατι δεν ηθελα)
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-03-15, 23:39
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

τα φιλτρα μου τα καθαριζω επιδη πρεπει να καθαριστούν οχι επιδη μπουκωνουν
απο τις βρωμιες....
αμμωνια και νιτρωδη εχω παντα μηδεν
απο οτι καταλαβα φιλρε delta φουλ αλλαγες με σωνουν μονο

φιλε kgf12345 θα ηθελα να μου λυσεις την απορια αν μπουρεις, Αφού το eheim 2076 είναι 12.5 λίτρα κάδου και τα δικά μου μαζί και τα δύο είναι και αυτά 12.5 λίτρα, αφου ειναι 8.5 και 4 λίτρα αντίστοιχα, γτ μου λες ότι το eheim θα με καλύψει απο τη στιγμη που ειναι ιδια η χωρητικοτητα?

παντως στα φιλτρα μ εχει χωρο να παρει ενα λιτρο βιολογικο υλικο ακομα, θα τα στριμωξω και κατι θα βαλω παραπανω, ετσι για το "καλο"...

υγ: εγω μια απλη απορια για ενα προιον ειχα...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-03-15, 01:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: εγω μια απλη απορια για ενα προιον ειχα...
Για να λεμε τα πραγματα εξω απο τα δοντια, και να ληγει το θεμα, η απορια προερχεται απο το αν θα σε βοηθησει το προιον να δεις τα ψαρια να ανακαμπτουν χωρις να κανεις αλλαγες νερου*, κι αυτο φαινεται απο το παρακατω ποστ.
* (οχι απαραιτητα για λογους βαρεμαρας, δεν σε κατηγορει κανεις)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο ότι κανένα σκευάσμα δεν αντικαθιστά αυτά που λέτε, απλά είχα απορία αν το έχει χρησιμοποιήσει κάνεις για να μου πει εντυπώσεις, γενικά μιας και το ανέφερα τα νιτρικα μου είναι σε γενικές γραμμές κάπου 20-25 άλλο αυτή τη φορά έχασα μια αλλαγή νερού και έφθασαν στο 35 περίπου, απλά δεν θεωρώ καλό να αλλάζω το νερό μέρα πάρα μέρα γιατί τα ψάρια καταστρεσρονται, εδώ μια αλλαγή κάνω στις 5-6 μέρες και τρομάζουν για όλη την ημέρα πόσο μάλλον να τους δημιουργήσω τέτοια ψυχολογία
Σουπερ ειναι το προιον. Δοκιμασμενο.
Το πολυ πολυ ομως να θεωρηθει απλα μια εξτρα παροχη στα ψαρια.
Τα ψαρια θελουν βασικα, φρεσκο καθαρο υγειες νερο.
Αυτο το νερο δεν φτιαχνεται ριχνωντας ζουμια μεσα σε βρωμικο νερο.
Δεν προκειται να αποδειχθει το αντιθετο οσο και να το συζηταμε.
Δεν εχει και ορεξη κανενας να αντιπαρατιθεται.
Αν δεν θελεις ωστοσο να κανεις αλλαγες νερου, μη κανεις.
Ψαξε για βοηθητικα προιοντα. Με τη σεσουλα υπαρχουν.
Αν καταφερεις να δεις τα ψαρια καλα με προιοντα, χωρις αλλαγες, τοτε ολα μια χαρα, κι ασε να λεει ο καθενας οτι θελει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-03-15, 07:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιχαλη(υποθετω μιχαλη σε λενε απτο nickname),η ουσια ειναι αυτο που εγραψε ο σπυρος απο πανω.
τα υπολοιπα ειναι μονο και μονο πληροφοριακα και "ακαδημαικα" για χαρη της συζητησης.

την απαντηση σε αυτο που ρωτας στην ειχα δωσει στο αλλο θεμα σου(λινκ παραπισω).
οπως σου ειπα πολλες φορες και τοτε και τωρα,αυτη ειναι η γνωμη μου μονο και δεν εισαι υποχρεωμενος να την ακολουθησεις

μπορει να ρωτησες για ενα προιον,αλλα το προβλημα παραμενει το ιδιο και σεκεινο το θεμα και σαυτο

η αποψη μου ειναι ακομα η ιδια.αν θες να δεις βελτιωση,βαλε τα ιδια ψαρια σε περισσοτερο νερο.
εκει καταληγω.

επισης,δεν εχω δει πουθενα γραμμενο ποτε πως τα φιλτρα θελουν καθαρισμα καθε δυο μηνες.
αυτο που εχω δει να λεγεται και το ακολουθω κιεγω,ειναι καθαρισμος οταν πρεπει αναλογα με το ενυδρειο.

αν ομως δω οτι σε ενα ενυδρειο μου ο καθαρισμος πρεπει να γινεται καθε δυο μηνες,
θεωρω οτι χρειαζομαι μεγαλυτερο φιλτρο,ωστε αυτος ο χρονος να γινει καθε εξαμηνο.
δουλευουνε πιο ανετα τα φιλτρα ετσι πως να το κανουμε?

για τον ιδιο λογο δεν λεω ποτε σε καποιον "παρε φιλτρο με ονομαστικη τιμη τα λιτρα σου",
αλλα λεω παντα να μπαινει μεγαλυτερο.

και φυσικα δεν εχω ιχνος αντιπαραθεσης σε οτι γραφω-για να μην παρεξηγηθω-λεω απλα τη γνωμη μου και το τι κανω εγω.
φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-03-15, 16:41
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με το να αλλάζω νερό και να κρατάω καθαρό το νερό του ενυδρείου... Δεν έχω συνηθίσει να κρατάω τόσο ψηλά τα νιτρικα, πάντα μαξιμουμ το 25 είχα και αυτό πολύ σπάνια, απλά τώρα προφανώς κάτι κάνω λάθος, και πολύ πιθανόν συνδέσμων πολλών...
Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες σας θα κοιτάξω να τις κάνω πράξη, μακάρι να είχα ένα 500αρι να μην είχα πρόβλημα....
Καθαρίζω τα φίλτρα κάθε δίμηνο περίπου γιατί όπως μ είχατε πει και στο άλλο θέμα που είχα ανοίξει, ότι μπουκωνόμουν οι πόροι του βιολογικου από τις βρωμιες, και όταν ανοίγω το φίλτρο μου βλέπω πολλές "καφε" βρωμιες μέσα και δεν θέλω να μπουκωσουν
-------------------------
Να κάνω μια ερώτηση? Όταν βουλωνουν τα φίλτρα, και γεμίζουν από αυτές τις καφέ βρωμιες, επιρρεαζει τα νιτρικά? Ή επειδή μειώνει την κυκλοφορία δημιουργείται αμμωνία επειδή το φίλτρο υπολειτουργει? Ή και τα δύο...?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalmichalis : 17-03-15 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-03-15, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση? Όταν βουλωνουν τα φίλτρα, και γεμίζουν από αυτές τις καφέ βρωμιες, επιρρεαζει τα νιτρικά? Ή επειδή μειώνει την κυκλοφορία δημιουργείται αμμωνία επειδή το φίλτρο υπολειτουργει? Ή και τα δύο...?
To "βουλωνουν" ειναι ενα θεμα προς συζητηση βεβαια, κατα ποσο ειναι βουλωμενα.
Μετρησες ποτε ανεβασμενη αμμωνια?
Τα νιτρικα ετσι κι αλλιως παραγονται οταν λειτουργει σωστα το φιλτρο.
Η διαφορα στα νιτρικα απο κακοσυντηρημενο φιλτρο, φαινεται οταν ενω εχεις την ιδια ιχθυοφορτωση και την ιδια ρουτινα ταισματος, και γενικα ολα ιδια, παρατηρουνται "αδικαιολογητα" αυξημενα νιτρικα.
Τοτε καταλαβαινεις οτι εχει περασει ο χρονος που επρεπε να ειχε γινει συντηρηση/καθαρισμος. (το ιδιο ισχυει και για ολο το ενυδρειο και κυριως για το βυθο)
Οταν χανεις αλλαγες ρουτινας ή δεν κανεις οσες αλλαγες πρεπει για την ιχθυοφορτωση και το ταισμα που υπαρχει, ο καθαρισμος του φιλτρου δεν μειωνει τα νιτρικα.
Ισως αντιθετα να γινει καποιο peak σε αμμωνια και νιτρωδη, λογω της απωλειας ποσοστου βιολογιας, απο τους συνεχους καθαρισμους του φιλτρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-03-15, 20:01
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το δοκίμασα για ένα μήνα καμιά αλλαγή στα χρώματα δεν είδα.
-------------------------
παιδια αν μπορούσατε θα ήθελα να μου απαντήσετε στο αλλο θέμα που έχω ανοίξει δεν έχω δει ενυδρεία με δισκους εκτός από εκεί που τα πήρα κ έχω αμφιβολίες για το στήσιμο του.Παραβιαζοντας τον κανόνα: μακριά τα χεράκια από το ενυδρείο . ευχαριστώ! !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 17-03-15 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-03-15, 21:51
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνωμες για το προιον faster80 Γλυκό νερό - Γενικά 3 30-07-12 17:21
νεο προιον -αυτοματη δοσολογια λιπασματων eheim klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-01-06 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07911 seconds with 13 queries