Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-14, 22:51
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή απονιτριποιητης?

καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει κανεις απονιτροποιητη σε γλυκο νερο, εχω ακουσει οτι το χρησιμοποιουν σε θαλασσινο....
εχει αποτελεσματα? χρειαζεται καποια συντηρηση?

υγ
εχω δισκαδικο 350λτ μονο με ανουμπιες... και εχω συνεχεια νιτρικα 25 με αποτελεσμα να αλλαζω 50% νερου ανα 3 ημερες... περαν του οτι κοστιζει λιγο , ειναι και κουραστικο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-14, 22:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτα εχουν οι δισκοι
αλλοι κανουν και πιο συχνες αλλαγες.
θα σου απαντησουν και οι δισκαδες καλυτερα απο εμενα,αλλα εχω μια ερωτηση.

γιατι εχεις μονο ανουμπιες,υπαρχει καποιος λογος?

θα βοηθουσε πολυ αν συμπληρωνες και τη φορμα απτις παρουσιασεις...

παντως ειχα κιεγω την ιδια απορια παλιοτερα.
μπορεις να δεις εδω.
η απαντηση εχει αρκετο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-14, 23:56
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Θα τ διαβάσω... Αλλα πες ότι δεν είχα δίσκους και απλά είχα θέμα με υψηλά νιτρικά? Κάτ δεν θα εέπρεπε να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-14, 00:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι.θα ξεκιναγες μειωνοντας το ταισμα.
το θεμα ομως με τους δισκους δεν ειναι τοσο το ποσο ταιζεις,αλλα τι ταιζεις.
οι πρωτεινουχες τροφες που θελουνε ρυπαινουν το νερο περισσοτερο απο αλλες "φυτικες".
φυσικα παιζει ρολο και το ποσο,αλλα δεν εχεις και πολλες επιλογες σαυτο με τους δισκους.πρεπει να φανε οσο πρεπει να φανε...

χωρις να γραψεις λεπτομερειες για το ενυδρειο σου δυσκολα θα σε βοηθησει καποιος.
πρεπει να συμπληρωσεις τη φορμα για να δουμε ποσα ψαρια εχεις,ποσο και τι τροφες ταιζεις,τι φιλτρο εχεις,τι ρουτινα αλλαγων (ποσοτητα νερου) κανεις κλπ.

πως θα σου απαντησει καποιος,θα τα μαντεψει αυτα?

παντως τα νιτρικα 25 προσωπικα τα θεωρω ψηλα.ειδικα οταν προκειται για δισκους(κιας μην ειμαι δισκοπαθης).

το 25 το μετρας μετα την αλλαγη η πριν?

φυτα γρηγορης αναπτυξης θα εβαζα περισσοτερα παντως.(τωρα με τις ανουμπιες δεν εχεις κανενα).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-14, 00:16
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Θα την συμπλήρωσω τη φόρμα απλά τώρα είμαι από το κινητό

Αλλά το ερώτημα μου είναι καθαρά για τη χρήση του απονιτροποιητη σε γλυκό νερ ό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-14, 00:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,η συντομη απαντηση(κατα τη γνωμη μου παντα)
ειναι οτι δεν χρειαζεται.μαλιστα μπορει να ειναι και επικινδυνο,ακομη και με φιλτρο απονιτροποιησης.

αν ψαχνεις "ευκολη" λυση για τα νιτρικα,δεν υπαρχει.
αν θες να το κανεις καπως πιο ευκολο,βαλε το ιδιο κοπαδι σε 700αρι αντι για 350 λιτρα.(χωρις να προσθεσεις ψαρια)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-14, 09:27
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΑΠΟΝΙΤΡΟΠΟΙΗΣΗ

Καλημέρα φίλε Μιχάλη,όλοι οι προλαλήσαντες είναι περισσότερο γνώστες από εμένα,περί κύκλου αζώτου αλλά και φυσικών τεχνικών.Εγώ τους ρωτάω πολλές φορές και τους εμπιστεύομαι αλλά χρησιμοποιώ και τεχχνητά μέσα όπως βακτηρίδια κι άλλα ενώ οι φίλοι μας καταφέρνουν πολλά με μπόλι.Όλ' αυτά τ' αναφέρω για να ξεκαθαρίσω ότι ο τρόπος που θα σου προτείνω δεν μηδενίζει τη γνώση και τισ απόψεις τους.Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά αλλά κάποιο πρόβλημα που είχα με νιτρικά που μου κοκκίνιζαν τόσο το υγρό τεστ της ΑΡΙ που ούτε ο μετρητής δεν είχε τόσο κόκκινο κι αυτό οφείλεται στην ιχθυοφόρτωση του ενυδρείου, το ξεπέρασα όμως με τον τρόπο που θα σου πω.Μεγάλη αλλάγή νερού 60% και συντήρηση των φίλτρων φυσικά κι έβαλα Prime 5ml (1 καπάκι)/200lt που είναι κατά του χλωρίου και της αμμωνίας και βακτηρίδια NITE OUT II 5ml ( 1 καπάκι )/38lt που βοηθούν στην απονιτροποίηση και καταπολέμηση της αμμωνίας.Ενδεικτικά θα σου πω ότι το NITE OUT II των 473ml (γιατί υπάρχουν και μικρότερες συσκευασίες κοστίζει 22¤.Επειδή το συγκεκριμένο συμβάν είχε τόσο ανεβασμένη μέτρηση άφησα τα ψάρια ατάϊστα 2 μέρες και ξανάκανα αλλαγή νερού 30%.¶φησαάλλες 2 μέρες ατάϊστα κι όλα ήταν εντάξει.Από τότε ότι και να γίνεται 1 φορά τη βδομάδα 30% αλλαγή νερού Prime και NITE OUT II.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-14, 11:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι λιγο "λεπτο" το θεμα,γιατι δεν εχει γινει παρουσιαση του ενυδρειου και χωρις λεπτομερειες δεν μπορει καποιος να απαντησει με ασφαλεια για το τι φταιει ακριβως.και δεν ειμαι και δισκας.υπαρχουν συμφορουμιτες που μπορουν να τα εξηγησουν πολυ καλυτερα και ξερουν πολυ περισσοτερο απο εμενα τι συμβαινει στα δισκαδικα και κυριως τι ενοχλει τους δισκους...

παντως για να καταλαβεις τι κανει το φιλτρο απονιτροποιησης πρεπει πρωτα να καταλαβεις πως δουλευει η διαδικασια της απονιτροποιησης που ειναι αρκετα διαφορετικη απτα προηγουμενα σταδια του κυκλου του αζωτου.

σε γενικες γραμμες θα σου πω κανα δυο πραγματα μιας και ξεκινησα και απαντησα,αλλα πρεπει και να διαβασεις...

η νιτροποιηση γινεται με αυτοτροφα βακτηρια,αλλα η απονιτροποιηση γινεται απο ετεροτροφα.
η νιτροποιηση γινεται παρουσια οξυγονου ενω η απονιτροποιηση γινεται σε υποξικο περιβαλλον( δηλ σε αναεροβιες περιοχες,απο βακτηρια που δεν βρισκουν διαθεσιμο οξυγονο)
υπαρχουν ετεροτροφα βακτηρια που μπορουν να κανουν και νιτροποιηση και απονιτροποιηση αλλα για να συμβει αυτο πρεπει να υπαρχει απουσια οργανικων-οποτε δεν μας ενδιαφερει στο ενυδρειο γιατι δεν μπορει να γινει.
υπαρχουνε ετεροτροφα που χρησιμοποιουνε το θειο και κανουν απονιτροποιηση σε παρουσια οξυγονου, αλλα κιαυτα δεν μας ενδιαφερουν γιατι στο τελος παραγουν σουλφιδια που επισης δεν τα θελουμε στο ενυδρειο.

τα ετεροτροφα βακτηρια απονιτροποιητες που μας ενδιαφερουν χρειαζονται και οργανικο ανθρακα για να λειτουργησουν και αυτος ,σε ενα ενυδρειο που συντηρειται σωστα(με σωστη ρουτινα,ταισμα,ιχυθοφορτοση,καθαριοτητα κλπ)δεν βρισκεται σε μεγαλη ποσοτητα ωστε να γινει απονιτροποιηση αποτελεσματικα.
αν εχεις λιγο οργανικο ανθρακα στο ενυδρειο,τοτε η απονιτροποιηση δεν γινεται σωστα(δηλαδη σε μεγαλο βαθμο) και υπαρχει και το ρισκο να μετατραπουν τα νιτρικα παλι σε νιτρωδη η αμμωνια που ειναι πιο επικινδυνα για τα ψαρια.
απτην αλλη,αν εχεις μεγαλη ποσοτητα οργανικου ανθρακα σε αναεροβιο περιβαλον,τοτε υπαρχει ο κινδυνος να δημιουργηθει υδροθειο,που ειναι πιο επικινδυνο και απτα τρια παραγωγα του κυκλου του αζωτου.(πχ σε ενυδρεια με μεγαλο βαθος βυθου οπου μαζευνται τα σκουπιδια κατω απτην επιφανεια)

οποτε το ρισκο και το "τρεξιμο" με μετρησεις΄και μυριζοντας με τη μυτη το νερο για μυρωδια κλουβιου αυγου (για να δεις αν υπαρχει υδροθειο)ειναι πιο μεγαλος μπελας αποτι μια σωστη ρουτινα αλλαγων,ταισματος και καθαριοτητας.

στην περιπτωση του φιλτρου απονιτροποιησης,πρεπει να σε απασχολει και η ροη εκτος του οργανικου ανθρακα που αναφερα πιο πανω,γιατι η ροη κανονιζει την οξυγονωση.
αναλογα με το ποσο οξυγονωνονται τα βακτηρια στο φιλτρο απονιτροποιησης μπορει να εχεις απο μετατροπη νιτρικων σε αμμωνια,μεχρι υδροθειο.οποτε υπαρχουνε πολλοι παραγοντες που πρεπει να ελεγχεις ταυτοχρονα και ξανα μετρησεις στο ενυδρειο και στο φιλτρο για να ξερεις τι γινεται και να μη χαθει η ισορροπια....

με λιγα λογια,το ρισκο ειναι μεγαλυτερο απο το οφελος.
θες να μπλεξεις τοσο πολυ,για να μην κανεις τοσες αλλαγες?

περιμενε να σου απαντησουν και οι δισκοπαθεις ομως
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-14, 11:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μιχάλη...
μάλλον τώρα καταλαβαίνεις (ένας από τους λόγους) γιατί ο "κακός" Νίκος... ο "γραφικός"... αυτός που "κράζει"... λέει χρόνια τώρα για πολλά λίτρα στους δίσκους.
Σε ένα ενυδρείο 800-900 λίτρα... θα είχες την ίδια επιβάρυνση στο νερό;
Όταν τα δισκόπουλα θέλουν 7-10 τα'ι'σματα... μπορείς να αποφύγεις τις αλλαγές νερού σε 350 λίτρα;
Χρήματα για "ματζούνια"... ΜΗΝ πετάξεις.
Δίσκους ήθελες... ακολούθα το πρόγραμμα.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-14, 11:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη...
μάλλον τώρα καταλαβαίνεις (ένας από τους λόγους) γιατί ο "κακός" Νίκος... ο "γραφικός"... αυτός που "κράζει"... λέει χρόνια τώρα για πολλά λίτρα στους δίσκους.
Σε ένα ενυδρείο 800-900 λίτρα... θα είχες την ίδια επιβάρυνση στο νερό;
Όταν τα δισκόπουλα θέλουν 7-10 τα'ι'σματα... μπορείς να αποφύγεις τις αλλαγές νερού σε 350 λίτρα;
Χρήματα για "ματζούνια"... ΜΗΝ πετάξεις.
Δίσκους ήθελες... ακολούθα το πρόγραμμα.-
+1000!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-14, 14:26
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Διαστάσεις: rio 300
Όγκος: 350 λιτρα
Κατηγορία:βιοτοπικο με δισκους
Φυτά: ανουμπιες και κερατοφυλλο
Ψάρια / ¶λλα είδη: 9 δισκακια 7-8cm blue turquoise, brilliant turquoise
Διακοσμητικά υλικά: red moorwood, λευκη χαλαζιακη αμμο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαυρο θερμομονοτικο χαρτονι
Φωτισμός: 2*54watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Fluval 405-Eheim 2015
Θερμοστάτης: 300w
Λίπανση: προσθηκη αντιχλωριου και ιχνοστοιχειων
Παροχή CO2: -

ταισματα: 6-7 ταισματα, τα παντα απο οτι υπαρχει σε flakes, πολυ σπιρουλινα και beafheart σχεδον καθε μερα απο μια φορα....

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 2
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15-25
Αλλαγές νερού: 2-3 φορες την εβδομαδα
Θερμοκρασία: 28,5

¶λλες πληροφορίες:εχω σκοπο να προσθεσω κανεναν εχινοδορο για να τραβαει νιτρικα που ξεφευγουν κατα πολυ μερικες φορες μιας και το κερατοφυλλο δεν κανει και πολλα, και καμια 10αρια cory....
σκοπος μου ειναι να βαλω κι αλλα δισκακια blue diamod, solid red fire κλτπ. και καθως θα αρχιζουν να μεγαλωνουν θα κρατησω αυτα που θα μου αρεσουν και τα υπολοιπα θα τα δωσω για να μην αντιμετωπισω θεμα "χωρου"-νιτρικων... στο τελος θα μεινουν λογικα 6 δικοι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-14, 14:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα τα δυο φιλτρα σου(και ας ειναι δυο)δεν μου φαινονται επαρκη για ενυδρειο με δισκους,φορτωμενο με απαιτητικα(σε τροφη και συνθηκες)ψαρια σε 350 λιτρα.

μπορω να σου προτεινω να αλλαξεις φιλτρο και να βαλεις τουλαχιστον ενα 2080(δεν θα εβαζα τιποτα μικροτερο σε δισκαδικο).αλλα και αυτο θα ειναι προσωρινο μετρο.
φυσικα τα εξτρα ψαρια(κορυντορας,εξτρα δισκοι κλπ)θα τα ξεχναγα τελειως.

η πιο αφαλης λυση ειναι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο.δεν θα κραταγα δισκους σε λιγοτερο απο 700 λιτρα.
και φυσικα ουτε εκεινο θα μπορεις να το φορτωσεις οσο θες...

μεχρι τοτε,μεγαλυτερο φιλτρο η σαμπ,και πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης.εγω θα εβαζα ιακυνθους,αλλα ας σου πουνε οι δισκαδες λεπτομερειες καλυτερα.

παντως με συγχωρεις που θα το πω,αλλα ξερεις τι λενε για τα μεταξωτα β...ια...
κιεγω θελω αλτουμ,αλλα κιαυτα δεν θα τα εβαζα σε λιγοτερο απο 500-600 λιτρα.
φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-14, 16:44
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αφού Αμμωνία και νιτρώδη έχω μηδέν γτ δεν φτάνουν τα φίλτρα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-14, 17:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα δεν παιζει ρολο μονο η αμμωνια και τα νιτρωδη.
αν τα φιλτρα σου μαζευουνε τοση βρωμια αφου πεφτει τοση τροφη που δημιουργει πολλους ρυπους(πχ η καρδια που δινεις καθε μερα),ειναι πολυ πιθανο πως τα ιδια τα φιλτρα σου ειναι εστια παραγωγης νιτρικων.(ειναι ετσι κιαλλιως,αλλα μπορει να στα ανεβαζουνε περισσοτερο)
προσωπικα,το 405 ειδικα δεν θα το εβαζα ουτε σε διακοσαρι ενυδρειο με μικροψαρα.

αν διαβασεις τα λινκ στο θεμα που σου εβαλα παραπανω,θα καταλαβεις πως την νιτροποιηση και την απονιτροποιηση την επηρεαζουν ακομα και οι σκληροτητες!
δεν ειναι "απλη" διαδικασια.
το ιδιο και αν διαβασεις τα υπομνηματα του φορουμ.(νιτροποιηση και παραγοντες που την επηρεαζουν...)

αν δε με πιστευεις(εχεις καθε δικαιωμα),περιμενε να δεις τι θα σου πει ο φαν

εχεις μικρο ενυδρειο με αρκετα ρυπογονα ψαρια,φιλτρα που δεν επαρκουνε(κατα τη γνωμη μου παντα) και εχεις και φυτα αργης αναπτυξης που δεν τραβανε αρκετα νιτρικα απτο νερο.
αυτα δε σου φτανουνε?
και παλι καλα να λες που εχεις νιτρικα 25 και δεν ειναι περισσοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-14, 18:12
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Εγώ μέχρι στιγμής ήξερα τα εξής...

Ότι Αμμωνία Αμμωνιο παράγεται μετατρέπεται σε νιτρώδη και Έπειτα νιτρικά τα οποία φεύγουν μέσω των φυτών η με αλλαγές η με φίλτρα κατά των νιτρικών
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-04-14, 18:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα δεν ειπε κανεις οτι δεν ισχυουν αυτα που "ηξερες"
διαβασες τιποτα τετοιο πουθενα?

αυτο που λεω ειναι πως καθε τροπος εχει τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα του(καποιοι εχουνε και ρισκο)
και οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα,πολλη και επιβαρυντικη για το νερο τροφη,μικρα φιλτρα, και ελαχιστα φυτα που τραβανε τα νιτρικα.

η θα κανεις πιο μεγαλες αλλαγες,η θα τις κανεις πιο συχνα,η θα βαλεις τα ψαρια σε περισσοτερο νερο.

και στις τρεις περιπτωσεις τα φιλτρα θα τα αντικαθιστουσα με μεγαλυτερο/α και θα εβαζα περισσοτερα φυτα γρηγορης αναπτυξης.

αυτη ειναι η γνωμη μου.
δεν εισαι υποχρεωμενος να την ακουσεις
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-14, 19:14
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Μέσα στο φόρουμ μπορεί να έχεις διαβάσει για την ελαφρόπετρα και για κάποιο επώνυμο προϊόν αντίστοιχο της αν το ψάξεις θα δεις ότι έχουν επιτύχει μερική απονιτροποιηση με αυτά.
Με φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα πρέπει να είναι πολύ φυτεμένο ώστε να ρίξεις τα επίπεδα των νιτρικών
Ο συνδυασμός τους ίσως είναι η καλύτερη λύση και φθηνότερη από όλες
Κάπου είχα δει και διαφημιστικό για απονιτροποιητη για με χρήση βότκας για φρέσκο νερό
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-04-14, 19:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου είχα δει και διαφημιστικό για απονιτροποιητη για με χρήση βότκας για φρέσκο νερό
αυτο,γινεται για να προσθεσουνε οργανικο ανθρακα στο ενυδρειο (σε αυτη την περιπτωση στο φιλτρο απονιτροποιησης)οταν δεν υπαρχει αρκετος,
ωστε να γινει αποτελεσματικη απονιτροποιηση.
οπως αιθανολη και μεθανολη(ετσι προκυπτει η βοτκα γιατι ειναι σχετικα φτηνη).
χρειαζεται ακριβος εξοπλισμος για να μπορεις να υπολογισεις τη δοσολογια σωστα και να μην ξεφυγεις προς τα πανω η προς τα κατω.

προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε και δεν βλεπω και το λογο να γινει σε ενα ενυδρειο.
η φυση τα κανει ολα αυτα απο μονη της.
το μονο που εχει να κανει καποιος ειναι να προσφερει τις συνθηκες που ευνοουνε αυτη τη διαδικασια οσο γινεται πιο "φυσικα".

φυτα,καταλληλα λιτρα,σωστες αλλαγες σε ποσοτητα και τροπο αλλαγης,και επαρκη φιλτρανση.

δεν χρειαζεται να ειναι τοσο "πολυ" φυτεμενο για να τραβηξουνε νιτρικα τα φυτα.
χρειαζεται τα καταλληλα φυτα.
και αυτα που εχει δεν ειναι καταλληλα εκτος απτο κερατοφυλο,που προφανως δεν επαρκει απο μονο του και δεν ξερουμε και ποσο εχει απο δαυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-04-14, 20:17
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Χωρείς να ξεφεύγω από το θέμα! Βασική ερώτηση είναι <έχω πολλά νιτρικά να πάρω απονιτροποιητη?>
Έδωσα σαν απάντηση κοίταξε την χρήση ελαφρόπετρας και του αντίστοιχου προϊόντος και φυτά γρήγορης αναπτύξεως
Δεν είπα θα τα μηδενίσουν δεν είπα θα αποφύγεις τις αλλαγές απλά θα ρίξουν αρκετά τα επίπεδα των νιτρικών και λίγο ψάξιμο παραπάνω μέσα στο φόρουμ εδω
Όσο για την χρήση απονιτροποιητη <αν επιμένεις > κάπου είχα δει μια διαφήμιση τίποτα παραπάνω
Δεν αντιτίθεμαι σε κανένα δεν έχω τις γνώσεις πολλών εδώ μέσα(μόρφωση)
Και πάνω από όλα δεν θέλω να προσβάλω κανένα (discus fun)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-04-14, 20:19
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα τις ξαναδιαβάσωππολλές φορές

Αλλά η ερώτηση είναιααυτή του φίλου μακρη... Θα τα δω και εκτενέστερα ολα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-04-14, 20:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τα φιλτρα σου μαζευουνε τοση βρωμια αφου πεφτει τοση τροφη που δημιουργει πολλους ρυπους(πχ η καρδια που δινεις καθε μερα),ειναι πολυ πιθανο πως τα ιδια τα φιλτρα σου ειναι εστια παραγωγης νιτρικων.(ειναι ετσι κιαλλιως,αλλα μπορει να στα ανεβαζουνε περισσοτερο)
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Γιώργο.
Φίλε kalmichalis θα σου έλεγα να κάνεις μια δοκιμή για να επαληθευτούν τα παραπάνω. Κάνε μια αλλαγή νερού (την ίδια που κάνεις συνήθως) , μετά από 2 ημέρες κάνε μετρήσεις. Καθάρισε τα φίλτρα σου , ειδικά τα σφουγγάρια που κρατούν το μεγαλύτερο όγκο τροφής που περισσεύει, κάνε την ίδια αλλαγή με τη προηγούμενη φορά, και μετά από 2 ημέρες μέτρησε πάλι, θα πρέπει να δεις λιγότερα νιτρικά από τη προηγούμενη φορά. Το έχω κάνει στο χρυσοψαράδικό μου με μεγάλη ιχθυοφόρτιση και έχω δει μεγάλη μείωση νιτρικών καθαρίζοντας κάθε εβδομάδα τα σφουγγάρια από τα υπολείμματα τροφής.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-04-14, 21:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρείς να ξεφεύγω από το θέμα! Βασική ερώτηση είναι <έχω πολλά νιτρικά να πάρω απονιτροποιητη?>
Έδωσα σαν απάντηση κοίταξε την χρήση ελαφρόπετρας και του αντίστοιχου προϊόντος και φυτά γρήγορης αναπτύξεως
Δεν είπα θα τα μηδενίσουν δεν είπα θα αποφύγεις τις αλλαγές απλά θα ρίξουν αρκετά τα επίπεδα των νιτρικών και λίγο ψάξιμο παραπάνω μέσα στο φόρουμ εδω
Όσο για την χρήση απονιτροποιητη <αν επιμένεις > κάπου είχα δει μια διαφήμιση τίποτα παραπάνω
Δεν αντιτίθεμαι σε κανένα δεν έχω τις γνώσεις πολλών εδώ μέσα(μόρφωση)
Και πάνω από όλα δεν θέλω να προσβάλω κανένα (discus fun)
δεν παρεξηγιεται κανενας,συζητηση κανουμε
κιεγω απλα τη γνωμη μου λεω με βαση αυτα που εχω διαβασει.
τα διαβασα δεν τα σκεφτηκα μονος μου.τα εχω τα λινκ αν τα ζητησει καποιος.
-------------------------
@kalmichalis

επειδη ειδα οτι εβαλες αγγελια για φυτα...
προσεξε πολυ απο ποιον θα τα παρεις και αν τα εχει σε ενυδρειο,να μην εχει περασει ασθενειες.
οπωσδηποτε κανε απολυμανση στα φυτα οταν τα παρεις.
αν δεν ξερεις πως,κανε μια αναζητηση,υπαρχουν σχετικα θεματα εδω μεσα.
μην πας να κανεις καλο δηλαδη βαζοντας φυτα και την πληρωσουνε τα ψαρια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 13-04-14 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-04-14, 23:31
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γτ λέτε ότι δεν επαρκούντα φφίλτρα μου από τη στιγμή που δεν έχωαΑμμωνία και νιτρώδη... Τα νιτρικά δεν απορροφουνται από τα φίλτραααπόοόσο ξερω


Τροφή δε μένει καθόλου κάτω, καταναλώνεται όλη από τα ψάρια..

Ανουμπιες εέχω 4-5 και μια συσταδα κερατοφυλλο

Όσο για τα φυτά, θα τα προσέξω, αν και υακινθο δε νομίζω να βρω πουθενά...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-14, 00:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα πως αλλιως να στο εξηγησω?

αλλιως ανταπεξερχεται το 405 σε ενα δισκαδικο και αλλιως ενα 2080.

ειναι μεγαλυτερο φιλτρο,παιρνει περισσοτερα υλικα,εχει μεγαλυτερα καλαθια και αρα τα υλικα ειναι απλωμενα σε μεγαλυτερη επιφανεια και δουλευουνε πιο ανετα,κλπ.

με λιγα λογια,μπουκωνει πιο δυσκολα αποτι το 405.

δεν εχει σημασια το οτι εχεις δυο φιλτρα που συνολικα μπορουν να αντιμετωπισουν την αμμωνια που δημιουργειται στο ενυδρειο σου.
γιατι το καθενα απο αυτα (και μαζι και χωρια)μπουκωνει πιο γρηγορα αποτι θα μπουκωνε ενα μεγαλυτερο φιλτρο.

μπουκωμα σημαινει πτωση της αποδοσης οχι μονο της ροης του φιλτρου-(εδω θυμησου απο παραπανω-οτι ροη σημαινει οξυγονωση για τα διαφορα βακτηρια) -
αλλα και της βιολογιας και αυτο ανεβαζει και τα νιτρικα,αφου μαζευεται βρωμια που καθυστερει να διασπαστει.εντωμεταξυ μεχρι να διασπαστει,περναει νερο συνεχεια απτο φιλτρο και παιρνει μαζι του και νιτρικα που δημιουργουνται σιγα σιγα μεν,αλλα στο ενυδρειο συσωρευονται...

φτιαξε ενα σαμπ 100λιτρο η ακομα καλυτερα 200λιτρο και τιγκαρε το στο βιολογικο και στο σφουγγαρι,και αν δεν δεις διαφορα στα νιτρικα σου,εγω θα γινω nitrobacter

διαβασε κιεδω αν θελεις ενα αρθρο για τα νιτρικα
http://www.tfhmagazine.com/details/a...th-nitrate.htm
-------------------------
btw,Τωρα που το συζηταμε,τη βρυση σου την εχεις μετρησει για νιτρικα?
χρησιμοποιεις ΑΟ για τις αλλαγες?
αν χρησιμοποιεις ,τη συντηρεις οπως πρεπει?
προφιλτρα αλλαζεις?
flush κανεις?
δεν μας τα εχεις πει αυτα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανουμπιες εέχω 4-5 και μια συσταδα κερατοφυλλο
αυτα δεν φτανουν ουτε για ζητω
σε μονομαχοενυδρειο με ενα ψαρακι βαζω περισσοτερα
και μιλαμε για δισκους...
που θελουν λιτραααα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-04-14 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-14, 06:17
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν ξερω εαν ισχυει για τους δισκους αλλα νιτρικα 25 ειναι στα φυσιολογικα
ορια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-14, 08:28
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Φίλε Μιχάλη έχεις ένα απαιτητικό ψάρι και νιτρικά
Όλοι εδώ θα πουν μια γνώμη και εσύ θα διαλέξεις ποια θα ακολουθούσης,
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα βήματα ένα ένα από την αρχή . μέτρησε το νερό σου αυτό τις αλλαγής για σιγουριά. καθάρισε τα φίλτρα σου και μια γενεά αλλαγή νερού όσο πιο μεγάλη γίνεται στόχος είναι το 80% και πάνω κάπως έτσι θα έχεις ρίξει τα νιτρικά σου και από εκεί ξεκινάς και βλέπεις
Όλοι θα πουν πως τα φίλτρα δεν επαρκούν…… εγώ θα σου πω ότι αυξάνεις τα λίτρα σου και ότι αποφεύγεις κάποια peak αμμωνίας.
Όσο το sump που λένε θα αλλάξει την ζωή σου και σε εσένα και στα ψάρια
Σκέψου ότι αλλάζει το ενυδρείο σου σε όγκο νερού μεγάλη ευκολία συντηρήσεως
Και πάει λέγοντας !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-04-14, 11:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω εαν ισχυει για τους δισκους αλλα νιτρικα 25 ειναι στα φυσιολογικα
ορια.
απο ποτε?
το 25 ειναι το ανωτατο οριο δεν ειναι "μεσα" στα ορια.
προσωπικα,πιστευω οτι το οριο ειναι αρκετα πιο χαμηλα,αλλα τεσπα.
τα νιτρικα ειναι το ιδιο τοξικα οσο η αμμωνια και τα νιτρωδη.
αυτο που αλλαζει ειναι ο χρονος εκθεσης που χρειαζεται το καθε στοιχειο για να γινει επικινδυνα τοξικο.
εκτος αυτου,η ζημια που κανουνε λειτουργει αθροιστικα.
και αυτο παιζει σε καθε ειδος,και πολλες φορες και απο ψαρι σε ψαρι(του ιδιου ειδους).

αν στο ενυδρειο του με ολα αυτα τα "προβληματα" που αναφαιρονται πιο πανω τα νιτρικα φτανουν τα 25 την επομενη της αλλαγης(η και την ιδια μερα),
τοτε μεχρι την επομενη αλλαγη(3 μερες αποτι γραφει)τα ψαρια μενουνε σε νερο με νιτρικα στο οριο(και ισως και παραπανω καποιες φορες)
δεν ειναι μικρο διαστημα οι τρεις μερες...

βαλε ραμιρεζι σε ενυδρειο με 25 νιτρικα και αστα 3 μερες,και πεσμου μετα αν τα βλεπεις καλα τα ψαρια
σκεψου να γινεται αυτο συνεχεια.ποσο θα ζησουνε τα ψαρια?
και πως?...
καλα για το γονο δεν το συζηταω,θα πολυ πιο συντομα.
σκεψου μονο το εξης.θα επινες νερο βρυσης αν μετραγες 25ppm νιτρικα σαυτο?
δε νομιζω.επομενως γιατι να εχεις τα ψαρια σε τετοιο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-04-14, 12:43
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αποψη μου είναι ότι με τα φυτα που ψάχνεις δε θα καταφερεις και πολλα και θα σου εξηγησω γιατι στο δικο μου ενυδρειο με τα γετρουδια (με πολλα φυτα)επι μηνες ειχα 0 No3 ετσι αποφασισα να αυξησω το ταισμα παραλληλα με μετρήσεις μη γινει καμμια ψιλη, πλεον τα ξεφτιλιζω στο ταισμα (να φανε και οι γαριδουλες) και τα νιτρικα πριν την αλλαγη είναι γυρω στο 5 το μεγαλυτερο μερος αυτων αν όχι ολων προερχεται απ την τροφη χωρις να βαζω μεσα το βιοφορτιο που είναι ελαχιστο αν όχι μηδενικο αρα τα φυτα δε κανουν και τιποτα τρελλα αποτελεσματικο σαν αποροφηση εσυ εχεις μεσα στην εξισωση εκτος απ τα ταισματα και το βιοφορτιο στη θεση σου το μονο που θα εψαχνα να βαλω θα ηταν μαγκροβια που αυτά είναι οντως <<σκουπες>> ισως τα μονα που θα κανουν καποια διαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-14, 13:20
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Μαγκροβια?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-04-14, 13:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε,τα φυτα δεν ειναι η λυση στο προβλημα σου.
ειναι απλα μια βοηθεια.
δεν συμφωνω με τον tsoui σαυτο,οτι και αν βαλεις αν ειναι φυτα γρηγορης αναπτυξης(ο ιακυνθος ειναι ενα απτα ταχυτερα φυτα που υπαρχουν)θα τραβηξουν νιτρικα.

αλλα παλι θα ειναι απλα μια βοηθεια.
η λυση στο προβλημα σου ειναι τα λιτρα και η φιλτρανση.
αν βαλεις σαμπ,αυτο θα σου λυσει δυο προβληματα μαζι.
και φιλτρανση επαρκη θα εχεις και λιτρα.
με 200 λιτρα σαμπ,πας απτα 350 στα 550.αντε 500 καθαρα
παλι δεν θαναι ιδανικα(σου ειπα εγω δε θα εβαζα δισκους σε λιγοτερα απο 700),
αλλα θαναι πολυ καλυτερα απο εκει που εισαι τωρα.

αυτη ειναι η γνωμη μου και ισως κανω λαθος.
περιμενω κιεγω να δω τι θα πει ο fan
-------------------------
δεν εχεις απαντησει στις ερωτησεις 6 ποστ παραπανω.
τη βρυση σου την εχεις μετρησει;
ΑΟ χρησιμοποιεις;
...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-04-14 στις 13:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10548 seconds with 12 queries