Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-12, 22:54
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Lightbulb DIY CO2 project

Καλησπέρα! Μετα απο την πραγματικα πολυτιμη βοηθεια του Νίκου (Nick74) αύριο θα ξεκινήσω την κατασκευή του DIY συστήματος παροχης διοξειδίου του άνθρακα (co2) στο ενυδρειο! Υλικά που θα χρειαστούν:

Ένα μπουκάλι 2 λίτρων
Ένα μπουκάλι 330 ml
2-3 σφιχτιράκια
Ζάχαρη (3 φλυτζανια)
Μαγιά (1/4 του κουταλιού)
Σιλικώνη ή μονωτική ταινία
Σωληνάκι αεραντλίας (γύρω στο 1 μέτρο)
Όρεξη για δουλειά

Αρχικά θα παρω το 2λιτρο μπουκαλι και θα βάλω τα 3 φλυτζανια ζαχαρη και το 1/4 του κουταλιου μαγια! Έπειτα απο πανω,θα βάλω γυρω στα τρία δάχτυλα νερού! Το μίγμα ΔΕΝ το κουναω και ΔΕΝ το ανακατεύω! Στην συνεχεια κλεινω ΠΟΛΥ καλα το καπακι του ( θα το τυλιξω απο πανω και με μονωτική ταινία)! Στο κέντρο απ'το καπακι,μετα, κανω μια τρυπα, ισια ισια για να χωραει το σωληνάκι! Και απο πανω λιγη σιλικωνη ή ονωτικη ταινια για να μην υπαρχει "διαροή του co2".Βαζω λοιπον το σωληνακι στο 2λιτρο μπουκαλι (2-3cm μεσα-θα ειναι στον αερα, δεν θα ακουμπαει το μιγμα). Την άλλη άκρη απ'το σωληνακι, την βαζω (με την ιδια διαδικασια) στο μπουκαλι των 330ml με λίγο νερό μέσα το μπουκάλι για να "κάνει μπουρμπουλίθρες"! Έπειτα ανοίγω άλλη μια τρυπούλα στο μπουκαλι των 330ml και βαζω το 2ο σωληνάκι στον αερα (οχι στο νερο οπως το αλλο) και μέσω του "σωληνακίου" στέλνεται το αέριο απο το μπουκάλι στην είοδο του φίλτρου (δλδ. εκει θα τοποθετηθεί η άλλη άκρη του)!

Θα κάνω δηλαδή ότι δίχνει η παρακάτω φωτογραφία:



-------------------------
Περιμένω γνώμες/ συμβουλές/ παρατηρήσεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Malawi Lover : 12-11-12 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα η μονωτικη ταινια ειναι δικη σου ιδεα, εγω ειπα μονο για σιλικονη...
Δε νομιζω να μπορεσεις να στεγανοποιησεις τοσο καλα με την ταινια και θα χανεις πολυτιμο co2, καλυτερα βαλε απλα σιλικονη.


Βασικα τωρα που βλεπω αυτα που σου ειπα εκανα μια μικρη παραλειψη, καλο ειναι λιγο πριν το ενυδρειο να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στα πετ σοπς τη βρισκεις με 1-2 ευρω) μη τυχον και σου ερθει αναποδα νερο. (ψιλοσπανιο αλλα ποτε δεν ξερεις)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-12, 23:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εχεις καποια λαθακια κατα τη γνωμη μου (αν καταλαβα καλα).

Καταρχην τρυπησε το καπακι πριν βαλεις το μιγμα, περνα το σωληνακι απο μεσα και βαλε λιγη σιλικονη και απο τις δυο πλευρες. Αστη καμια μερα να στεγνωσει.

Για το μιγμα: θα βρασεις λιγο νερο και θα ρηξεις τη ζαχαρη μεσα, ανακατευοντας τη μεχρι να διαλυθει τελειως. Στο ζεστο νερο θα διαλυθει καλυτερα. Θα το αφησεις να γινει χλιαρο. Προσοχη, οχι ζεστο, θα σκοτωσει τη μαγια. Οταν γινει αυτο, ρηξε 2-3 δαχτυλα σε ενα ποτηρι και το υπολοιπο ρηξτο στο μπουκαλι. Στο ποτηρι προσθεσε τη μαγια και χτυπα τη μεχρι να διαλυθει πολυ καλα σε μια φραπεδιερα ή ενα σεϊκερ. Ρηξε και αυτο το μιγμα στο μπουκαλι. Συμπληρωσε μετα φρεσκο νερο ιδιας περιπου θερμοκρασιας, μεχρι τον ωμο του μπουκαλιου, οπως φαινεται στη φωτογραφια σου.

Γυρω απο το στομιο βαλε τεφλον καλυτερα, οχι μονωτικη ταινια. Τυλιξε μπολικο στις βολτες του πωματος, ωστε να βιδωθει δυσκολα το καπακι. Μετα περνα μερικες στρωσεις και απο την εξω πλευρα.

Επισης, βαλε για καλο και για κακο μια βαλβιδα αντεπιστροφης.

Αναλυτικα ολα αυτα υπαρχουν εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-12, 23:21
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα η μονωτικη ταινια ειναι δικη σου ιδεα, εγω ειπα μονο για σιλικονη...
Δε νομιζω να μπορεσεις να στεγανοποιησεις τοσο καλα με την ταινια και θα χανεις πολυτιμο co2, καλυτερα βαλε απλα σιλικονη.


Βασικα τωρα που βλεπω αυτα που σου ειπα εκανα μια μικρη παραλειψη, καλο ειναι λιγο πριν το ενυδρειο να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (στα πετ σοπς τη βρισκεις με 1-2 ευρω) μη τυχον και σου ερθει αναποδα νερο. (ψιλοσπανιο αλλα ποτε δεν ξερεις)

Βασικα αυτο με την μονωτικη...δεν το "εβγαλα μονος μου" αλλα το ειδα και σε διαφορες αλλες DIY CO2 κατασκευες! Γι'αυτο και το πρόσθεσα! Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-12, 23:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
...

βασικα απ οσο γνωιζω δε βοηθαει το να ανακατευουμε τιποτα απ ολα αυτα τα υλικα, αντιθετα ειναι καλυτερο να μην το κουναμε καν ωστε να γινεται αργα η ζυμωση και να κρατησει κανα δεκαπενθημερο...
Μιλαω βεβαια παντα για ξηρη μαγια σε σκονη, με αυτη του ψυγειου δεν ξερω ουτε εχω δοκιμασει.
Και το starter kit που ειχα αγορασει αυτα εγραφε, και οι περισσοτεροι γραφουν να μην ανακατευουμε τιποτα...
Αν τωρα αναφερεσαι σε μαγια σε κυβακι δε γνωριζω τη διαδικασια, ισως και να θελει ανακατεμα αλλα πιστευω καλυτερα η ξηρη στο φακελακι που ειναι δοκιμασμενη


Παράθεση:
Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο
απλα βαζεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (αν την ποιασεις στα χερια σου και φυσηξεις κι απ τις δυο μεριες θα καταλαβεις πως λειτουργει και πως θα τη βαλεις) πριν στειλεις το co2 στο ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-12, 23:42
ch_kyriakos Ο χρήστης ch_kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλλααα...δεν καταλαβα αυτο που είπες για την ανεπίστροφη βαλβίδα...μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα?
Είναι για την προστασία αναρόφησης νερού και μπορείς να βάλεις το μπουκάλι κάτω από την στάθμη του νερού.Είναι πολύ φθηνές στο εμπόριο, από 0,80 -2ευρώ.
Εγώ πάντως μετά από 3-4 προσπάθειες, σήμερα με την βοήθεια του ''σεφ'' συμforitι korasidikos που ήρθε να δω πως φτιάχνετε, δουλεύει (φτου φτου φτου)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-12, 00:06
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
βασικα απ οσο γνωιζω δε βοηθαει το να ανακατευουμε τιποτα απ ολα αυτα τα υλικα, αντιθετα ειναι καλυτερο να μην το κουναμε καν ωστε να γινεται αργα η ζυμωση και να κρατησει κανα δεκαπενθημερο...
Μιλαω βεβαια παντα για ξηρη μαγια σε σκονη, με αυτη του ψυγειου δεν ξερω ουτε εχω δοκιμασει.
Να πω την αληθεια εμενα μου λειτουργησε σωστα οταν διαλυθηκε η μαγια εντελως σε νερο πριν τη ρηξω στο μιγμα. Οταν δηλαδη δεν εβλεπες ουτε ενα κοκκο μαγιας ποτηρι, για ξηρη μιλαω παντα. Και μαλιστα η Γιωτης δεν μου λειτουργησε 3 φορες που προσπαθησα, κανοντας με να πιστευω οτι ειμαι καθυστερημενος για να μην τα καταφερω . Μολις πηρα αλλη μαρκα, CO2 στο φουλ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εμενα η Γιωτης αδιαλυτη με ελαφρα χλιαρο νερο σε μια μερα αρχισε να βγαζει κανονικα. Το ιδιο και η χυμα του μανδραγορα...
Αυτο παντως για το διαλυμενο ξερω πως παιζει για τα κυβακια ενω για την ξηρη θεωρειται λαθος...

Τεσπα, ισως εχει να κανει με το ποσο παλια ειναι η μαγια και αν ειναι ζωντανη...
Αν παρεις απο σουπερ μαρκετ που εχει πολυ κινηση, η απο κανενα μανδραγορα δε θελει διαλυση γιατι ειναι φυσιολογικα ολοζωντανη αρα προχωραει κανονικα σε ζυμωση.
Αν παλι εχει εκτεθει σε τιποτα κακες συνθηκες φυλαξης η εχει παλιωσει μπορει και να μη δουλεψει, αλλα συνηθως μιλαμε για προιον σε καλη κατασταση (η μαγια ειναι βεβαια λιγο περιεργο προιον αφυ μπορεις να τη σκοτωσεις για πλακα αλλα απο μεγαλο ΣΜ δε νομιζω να υπαρχει προβλημα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-12, 00:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορω να το δοκιμασω και με αδιαλυτη, ετσι για το καλο. Εχω φτιαξει δυο μπουκαλια ετσι κι αλλιως για να μην ξεμενω. Θα δειξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω να σου πω ποτε δεν τη διαλυσα, ουτε ανακατεψα ποτε τιποτα.
Συμφορουμιτης που το εκανε του εγινε αντιδραση και σε μια μερα εβγαλε οτι ειχε να βγαλει. (και μετα εψαχνε αεραντλια γιατι τα ψαρια ηταν στην επιφανεια)
Αν παλι η μαγια σου ειναι ψιλοψωφια ισως και να θελει οπως λες καποια "παροτρυνση"
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-12, 00:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παιζει να ειναι η μαγια τοτε, γιατι η λειτουργια κραταει 2-3 εβδομαδες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-12, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ναι δεν αποκλειεται...
μαγια απο μαγια εχει διαφορα, και επειδη ειναι ζωντανος μυκητας παιζουν πολλα πραγματα ρολο, πχ αν την εχει δει ηλιος, αν ηταν αποθηκευμενη καιρο σε ψυχρο μερος κτλ κτλ κτλ.
Λογικα δε νομιζω να φταιει ο Γιωτης η η καθε εταιρια που βγαζει τετοια προιοντα αλλα οι εμποροι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-12, 07:53
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Αν δεν βαλω την βαλβιδαα...θα εχω πρόβλημα? Γιατι πηρα τηλ. στα πετ σοπ εδω κοντα και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει διθεσημη!! Γινετε να κανω το DIY CO2 και να βαλω την βαλβιδα μετα ??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-12, 08:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αντί για 2ο μπουκάλι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό, για να βλέπεις τις φυσαλίδες. Δεν είναι μεγάλο να σου χαλάει την "εμφάνιση", ούτε σφιγκτήρες χρειάζεσαι ούτε τπτ. Βεντουζάρει εξωτερικά στο ενυδρείο και είσαι μια χαρά!
http://www.ebay.com/itm/New-Aquarium...item3a661ec9a3

Βαλβίδες έχει εδώ
http://www.ebay.com/itm/2x-Aquarium-...item45fc1ccb04

Επειδή το DIY CO2 το φτιάχνεις, ως κάτι "μόνιμο", γνώμη μου είναι να το φτιάξεις απ την αρχή σωστά

Εγώ πάντως την μαγιά την χτύπησα σε σεικερ (έτσι έγραφε στις οδηγίες που είχε βρει) και δουλεύει για 10μέρα μια χαρά
Η σιλικόνη που χρησιμοποίησα για να στεγανοποιήσω την τρύπα στο μπουκάλι, στέγνωσε μετά από 5 λεπτά. Αν κόψεις το σωληνάκι φάλτσα, και το ζορίσεις για να μπει, συμπληρωσε με αρκετη σιλικόνη γυρω του και ολα οκ!
Αυτό που παίζει σημαντικό ρόλο είναι το νερό, στο οποίο έχεις διαλύσει τη ζάχαρη. Πρέπει να είναι χλιαρό, πριν ρίξεις μέσα τη μαγιά

Ούτε τεφλον χρησιμοποίησα, ούτε μονωτική ταινία. Αν το καπάκι σφίγγει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Βαλβίδα, εννοείται ότι μπορείς να προσθέσεις όποια στιγμή θέλεις. Απλά μην κάνεις βιαστικά κοψίματα στους σωλήνες και στο τέλος δεν φτάνουν στα σημεία που θέλεις!
Οι περισσότερες βαλβίδες έχουν βέλος που σου δείχνει την κατεύθυνση του αέρα αλλά μπορείς και να φυσήξεις για να καταλάβεις πως πρέπει να την τοποθετήσεις.
Η είσοδος του σωλήνα στο φίλτρο μπορεί να γίνει είτε στην έξοδο του φίλτρου (χωρίς όμως καλή διάχυση) είτε στην είσοδο του φίλτρου, αρκεί να χωράει να περάσει ο σωλήνας σε κάποιο απ τα κενά του φίλτρου. πχ στο δικό μου φίλτρο δεν χωρούσε ο σωλήνας στην είσοδο και έτσι τον έχω στην έξοδο.

Κάτι τελευταίο : Όταν θα φτιάξεις νέο μείγμα, άφηνε λίγο από το παλιό στο μπουκάλι. Παίρνει μπροστά...πιο γρήγορα...

Αυτά από μένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-12, 10:40
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εχω παρει ολα τα υλικα, αλλα το πρόβλημα ειναι πως τα μπουκαλια ειναι εναμιση λιτρο (1,5) και 500ml! Δεν βρηκα 2λιτρο μπουκαλι κοκα κολα...πιραζι?? Να κρατησω αυτο που ειναι 1,5 λιτρα, ειναι πρεπει αναγκαστηκα να παρω 2λιτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-12, 10:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Εχω παρει ολα τα υλικα, αλλα το πρόβλημα ειναι πως τα μπουκαλια ειναι εναμιση λιτρο (1,5) και 500ml! Δεν βρηκα 2λιτρο μπουκαλι κοκα κολα...πιραζι?? Να κρατησω αυτο που ειναι 1,5 λιτρα, ειναι πρεπει αναγκαστηκα να παρω 2λιτρο?
Η αλήθεια είναι πως όλες οι προτάσεις αναφέρουν 2λιτρο.
Ενδεχομένως να πρέπει να μειώσεις τις αναλογίες σε ζάχαρη και μαγιά.

Για πέπσι κόλα έψαξες? (πλάκα κάνω!) Δίλιτρα μπορείς να βρεις διαφόρων τύπων. Ενδεχομένως και γυάλινο

Όσο για το 2ο μπουκαλι, των 500 ml...ξανασκέψου το. Θα φτιάξεις μια τεράστια κατασκευή, χωρίς να υπάρχει λόγος
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-12, 10:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γυαλινο καλυτερα να το αποφυγεις, καπου ακουσα πως υπαρχει περιπτωση να σκασει, αν εμφανιστει εντολη πιεση.

Αν δεν βρισκεις 2λιτρο, βαλε αυτο που εχεις, αλλα με αναλογικα μικροτερη δοσολογια. Το 2λιτρο ειναι καλυτερο γιατι κραταει περισσοτερο, οχι για κανενα αλλο λογο.
Θα σου προτεινα να φτιαξεις αλλη μια ιδια κατασκευη και οταν βλεπεις πως τελειωνει η δραση του ενος μπουκαλιου (ή και πιο πριν ακομα καλυτερα, θα μαθεις με τον καιρο ποσο περιπου κραταει αναλογα με τις δοσολογιες σου), να φτιαχνεις το μιγμα για το δευτερο. Με αυτο τον τροπο δεν θα εχεις διακοπη στη διαχυση, ενω αν φτιαξεις το μιγμα απο την αρχη, δεν θα αρχισει να παραγει διοξειδιο αμεσως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-12, 14:43
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

απλα βαζεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα (αν την ποιασεις στα χερια σου και φυσηξεις κι απ τις δυο μεριες θα καταλαβεις πως λειτουργει και πως θα τη βαλεις) πριν στειλεις το co2 στο ενυδρειο
Σε ποιο ημειο ομως την βαζω την βαλβιδα?

ΥΓ: Την πηρα πριν κανα μεσαωρο! Ειχε τελικα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-12, 14:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μετα το bubble counter. Δηλαδη βαλβιδα και μετα το σωληνακι που πηγαινει στο ενυδρειο. Προσεχε να μπει σωστα. Δηλαδη απο εκει που "κοιταει" να ειναι το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-12, 14:46
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Καιιιι...τελικα τι να κανω??να τα ανακατεψω τα υλικα (οπως μου ειπατε) ή απλα να τα βαλω οπως μου ειπε ο Νικος???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα το bubble counter. Δηλαδη βαλβιδα και μετα το σωληνακι που πηγαινει στο ενυδρειο. Προσεχε να μπει σωστα. Δηλαδη απο εκει που "κοιταει" να ειναι το ενυδρειο.

οκ! Ευχαριστω πολυ nazgul!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Malawi Lover : 13-11-12 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-12, 14:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οτι θελεις. Δοκιμασε. Μαλλον λειτουργει και με τους δυο τροπους. Εγω θα δοκιμασω καποια στιγμη και χωρις να ανακατεψω, ετσι για να δω ποσο κραταει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-12, 16:05
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Δίλιτρα υπάρχουν στο lidl από γκαζόζα ή πορτοκαλάδα (σπάνια και κανονικά της κοκακόλα).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-12, 16:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι θελεις. Δοκιμασε. Μαλλον λειτουργει και με τους δυο τροπους. Εγω θα δοκιμασω καποια στιγμη και χωρις να ανακατεψω, ετσι για να δω ποσο κραταει.

15- 20 μερες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-12, 16:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε τοσο μου κραταει και το αλλο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-12, 16:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αρα μαλλον το ενα και το αυτο ειναι...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-12, 16:57
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Λοιπόν, το έκανα! Να και οι φωτο παρακατω! Αλλααα...πως θα καταλαβω αν δουλευει...δηλαδη αν αν "παρεχει" co2 στο ενυδρειο! Κοιταω το σωληνακι και φενεται πως εχει σε καμια σημεια λιγο νερο μεσα....! Γιατι ετσι???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P02-01-04_01.12[1].jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P02-01-04_01.12.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-11-12, 17:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναλογα τη θεμοκρασια μπορει να κανει και 2 μερες για να αρχισει να βγαζει φυσαλιδες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-11-12, 17:42
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Αν πρω ενα πιστολακι και αρχισω να ζεσταινω το νερο στα μπουκαλια...θα εχει διαφορα δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-11-12, 17:46
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

εμενα αρχισε σε ουτε μια ωρα..

γιατι δεν το γεμισες το μουκαλι με το μιγμα???? ειναι πολυ λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-11-12, 17:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων

γιατι δεν το γεμισες το μουκαλι με το μιγμα???? ειναι πολυ λιγο.
και στα starter kit που πουλανε τοσο βγαινει,
3 φλυτζανια ειναι 700-800 γρ ζαχαρη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Led project 96L+13L GiWrGoS198 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 31-03-12 21:29
project ζευγαρωμα. Singha Αναπαραγωγή 158 04-08-11 11:41
Νέο project! vag0s Malawi 31 11-06-10 17:38
DIY co2 project platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 26-04-10 08:24
Neo project! vasilakis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 10-02-08 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10838 seconds with 14 queries