Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-02, 19:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Greek Aquaria Sites

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Greek Aquaria Sites

Post by: insulting_zincy on 09/27/02 at 06:42:55
<hr>
Έλαβα το θάρρος να επικοινωνήσω γιατί θέλω το μήνυμα που 'εστειλα στους ιδιοκτήτες του καινούργιου απαράδεκτου (κατά την προσωπική μου εκτίμηση) ελληνικού site που αφορά στα ενυδρεία, να το έχετε όλοι σας υπ' όψιν σας:

Αγαπητοί κύριοι θα ξεκινήσω, μοιραία, από την εκφορά του λόγου σας. Και λέω μοιραία, γιατί εφ’ όσον διαλέξατε να επικοινωνήσετε την ενυδρειακή σας άποψη εν Ελλάδι, θα πρέπει να γράφετε και σωστά την Ελληνική γλώσσα. Για να μην έχετε απορίες επ’ αυτού σας παραθέτω, κατ’ αρχήν, κάποια τρομακτικά διαμάντια από τις σελίδες σας. Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να τα παραθέσω όλα, αλλά ένα δείγμα που σας στέλνω, αν μη τι άλλο θα πρέπει να σας βάλει σε σκέψεις. Αφορούν τόσο στην ορθογραφία όσο και στην ασυνταξία ή την έλλειψη σωστής έκφρασης:


1) ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΑΤΤΩΣΟΥΜΕ
(ΠΙΑ ή Ποια?)

2) Η ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΙ ΑΡΤΕΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΑΤΕΝΤΙΑΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ.
(ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΙ ΑΡΤΕΜΙΑ ή ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΗ ΑΡΤΕΜΙΑ?)

3) ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ
(ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ ή ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ?)

4) ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΕΑΝ ΠΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΧΛΩΡΙΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
(ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ή ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ?)

5) ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
(Με το ρήμα σε πρώτο ενικό πρόσωπο η δευτερεύουσα πρόταση μπαίνει σε &amp;nbsp;πρώτο πληθυντικό πρόσωπο?)

6) ΚΗΠΕΥΤΙΚΗ ΤΥΡΒΗ
(ΤΥΡΒΗ ή ΤΥΡΦΗ?)

7) ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.
(ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟΣ ή ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΡΟΠΟΣ?)

ΔΕ Η ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΜΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΞΥΓΟΝΟ . ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΜΕ-ΓΑΛΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ
ΑΜΜΩΝΙΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΘΥΜΑΤΑ!!! ΤΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ..... ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ Η΄ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑ. ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΜΜΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΑΜΜΩΝΙΑ. ΘΑ ΡΙΧΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΤΕΣΤ ΝΑ ΚΟΚΚΙΝΙΣΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΘΑ ΡΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΤΗΝ 10 ΜΕΡΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΨΗΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ .ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ Α-ΦΟΒΑ. ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΡΩΜΕΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΞΥΛΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΟΥ

(Εάν εσείς βγάζετε νόημα από όλο αυτό το κείμενο παραπάνω, τότε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή εγώ είμαι ηλίθιος ή γράφετε σε άγνωστή μου γλώσσα)
κλπ. κλπ. κλπ.


Τα ουσιαστικότερα λάθη σας έπονται όμως:

ΥΔΡΟΧΛΟΡΙΚ0 ΟΞΥ .ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΩ , ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΙΡΑΜΑ-ΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΟΞΥ-ΑΚΟΥΑΦΟΡΤΕ- ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΜΕ ΑΓΓΕΛΟΨΑ-ΡΑ .ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΟΥΣ, ΤΑ ΑΥΓΑ ,ΠΑΝΤΟΥ. ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΤΕ ΠΡΟ-ΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΒΑΡΕΛΙ, ΕΚΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΟΜΠΑ ΝΕΡΟΥ ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΚΟΥΑΦΟΡΤΕ -ΓΙΑ 7,6 ΡΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ 15 ΡΙΧΝΩ= 8 ΛΙΤΡΑ ΝΕΡΟ +5 ML ΟΞΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΝΕΡΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 6,8ΡΗ- ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ 15% ΚΟΙΤΑΤΕ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΟΞΥ ΠΕ-ΡΙΕΧΕΙ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ-ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΔΥΟ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΓΕΝΝΗΤΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 300 ΛΙΤΡΑ ,ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΄Η ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΕΙ-ΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ,Ή ΕΑΝ ΕΧΩ ΓΟΝΟΥΣ ΑΦΑΙΡΩ ΠΡΩΤΑ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΩΝ ΓΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΩΛΗΝΑ ΤΟ ΡΙΧΝΩ ΜΕΣΑ ,ΕΔΩ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΟΥΣ ΕΙΝΑΙ MUST ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΑΜΟΝΙΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ. ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ Ε-ΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΕΙ-ΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΑΜΜΩΝΙΕΣ ΚΑΙ ΝΙΤΡΙΤ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑ-ΓΩΓΩΝ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

Καλύτερα να μην πω πως η λέξη Υδροχλωρικό οξύ – μεταξύ πολλών άλλων βεβαίως – &amp;nbsp;είναι λάθος γραμμένη. Είναι εμφανές τοις πάσι.
Αντιπαρέρχομαι λοιπόν των ανορθογραφιών σας για να έλθω στην ουσία.
Δεν καταφέρατε να μην τρομάξετε εμένα, τουλάχιστον, με αυτό που ισχυρίζεστε εδώ.
Ορμώμενος από ένα e-mail που έλαβα από μέλος του Greek Aquarists’ Board που διε-ρωτάτο εάν είναι δυνατόν κάποιος να μαλακώσει νερό χρησιμοποιώντας οξέα.
Την απάντησή μου μάλλον την έχετε λάβει υπ’ όψιν σας, αφού με διαβεβαίωσε ότι θα την παραθέσει, ως έχει, στο Board αυτό καθ’ αυτό.
Η δική μου απορία πάντως είναι για ποιο λόγο προσπαθείτε να ελαττώσετε το pH στα raising tanks (στα ενυδρεία αύξησης ιχθυδίων, εάν προτιμάτε).
Άραγε με ένα τόσο ασταθές οξύ, για πόσο διάστημα μπορείτε να κρατάτε σταθερά χαμη-λό το pH. Από αυτές τις αυξομειώσεις δεν δημιουργείται pH-shock στα ιχθύδια (κοινώς στο γόνο);

Αυτά τα ολίγα και θεωρώ πως θα πρέπει κάποιος που εκτίθεται δημοσίως και επικοινω-νεί τεχνογνωσία (δήθεν ή μη) θα πρέπει να είναι αρκετά σχολαστικότερος (κοινώς όχι αρπακολλατζής), να μπορεί να τεκμηριώνει επιστημονικά (κατά το μάλλον δυνατόν, α-φού δεν είμαστε όλοι επιστήμονες) αυτό που πρεσβεύει δημοσίως και ενδέχεται κάποιοι να το πάρουν τοις μετρητοίς και να αρχίσουν τις αλχημείες και τέλος να είναι πιο προσε-κτικός και σε ότι λέει, αλλά και στον τρόπο που το εκφέρει.

Εν κατακλείδι
Η άποψή μου η προσωπική (μιας και την επιθυμείτε όπως υποστηρίζετε στη σελίδα σας) για την προσπάθειά σας είναι σαφώς η απογοήτευση για το επίπεδο των ακουαριστών στη χώρα μας και την συγκαταλέγω (σας αρέσει ή όχι) ανάμεσα στις διάφορες ανάλογες προσπάθειες-αλεξίπτωτα που έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο χώρο του hobby, κατά καιρούς, στην Ελλάδα και γι’ αυτό υπάρχει αυτός ο αβάσταχτος αριθμός παροπλισμέ-νων &amp;nbsp;home aquaria (κοινώς ενυδρείων σπιτιού) στη χώρα μας και το hobby παραμένει στη λήθη που ευρίσκεται.

Μετά τιμής
Ηλιόπουλος Ι. Αντρέας
Ο και επονομαζόμενος “Insulting zincy”






</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: Tolis on 09/27/02 at 07:16:04
<hr>
Nice to see you zincy &amp;nbsp;
Περισσοτερα (αν δεν τα ειδες) για το θεμα, εδω:
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?board=general&amp;amp;action=display&amp; amp;num=1030902845</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: Sharky on 09/27/02 at 08:17:09
<hr>
Αντρέα εκφράζοντας πάντα την προσωπική μου γνώμη


&amp;quot;&amp;quot;έχεις λείψει&amp;quot;&amp;quot; &amp;nbsp;zincy :'( :'(

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: ASCCO1 on 09/27/02 at 16:36:23
<hr>


on 09/27/02 at 06:42:55, <a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&board=general&amp;num=1033 123375&amp;start=0#0>insulting_zincy wrote</a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Ορμώμενος από ένα e-mail που έλαβα από μέλος του Greek Aquarists’ Board που διε-ρωτάτο εάν είναι δυνατόν κάποιος να μαλακώσει νερό χρησιμοποιώντας οξέα.
Την απάντησή μου μάλλον την έχετε λάβει υπ’ όψιν σας, αφού με διαβεβαίωσε ότι θα την παραθέσει, ως έχει, στο Board αυτό καθ’ αυτό.</font></td></tr></table></td></tr></table>

&amp;nbsp;Eιπα και εγω να σας κανω μια εκπληξη αλλα , δεν αντεξε ,με προλαβε ο Ανδρεας!!!
&amp;nbsp;Λοιπον πριν λιγο καιρο ξεκινησα μια μικρη ερευνα γυρω απο το HCl &amp;nbsp;, τα αποτελεσματα συζητησα με τον ΑΝΔΡΕΑ.
&amp;nbsp;Ολα τα συμπερασματα μαζι με την αποψη του ανδρεα ( οπως ακριβως &amp;nbsp; τα ειπε !!)) &amp;nbsp;θα τα δειτε γραμμενα &amp;nbsp;μολοις τελειωσει και η δικια μου ερευνα (( ισως στις 1 η&amp;quot; 2 -10 2002 ))
ως τοτε λιγο υπομονη</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: nonenun on 09/27/02 at 18:55:59
<hr>
Since it seems almost everybody is in confusion and talks about things they barely know or understand let's put some things in order.

1. Hydrochloric acid is EXTREMELY STABLE.
2. If added in distilled (pure) water, it can create any pH you want starting from 7 (no HCl) down to 1 depending on how much you add.
3. If nothing else is added in this solution, the pH will stay at the same level for more than 200.000 years.

However:

1. Hydrochloric acid has NO buffering capacity as all strong and weak acids. This means that the pH in a true aquarium system will fluctuate EXTREMELY depending on what is added in the water column, being it carbonates, urea, ammonia, proteins etc.
2. Hydrochoric acid being decomposed in H+ and Cl- can't possibl affect ANY hardness (KH or GH) not even if you add it undiluted in your tank. Practically a concentrated HCl solution (37% for your information) has GH and KH = 0.
3. Hydrochloric acid will REACT with any base in the solution (= aquarium water in our case).
4. Using it in aquariums is indeed one of the most stupid ideas one can come up with.
5. Aquaforte (depending on the source) also contains sulfuric acid H2SO4.

I fully understand that not anybod is a chemist but then, please do not express your ideas with the confidence of one. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: halvas69 on 09/28/02 at 08:08:11
<hr>
Μπα μπα malawiδόπληκτε εμφανίστηκες ?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: ASCCO1 on 09/28/02 at 13:32:33
<hr>
Προς nonenun::
&amp;nbsp;η γλωσσα του board ειναι η Ελληνικη, so please &amp;nbsp;translate!!! </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: kroud on 09/28/02 at 15:18:38
<hr>
Καλως τους!!!!
Η ομαδα της MCH κτυπησε δυναμικα!!!!
Ελπιζω να σας βλεπουμε πιο συχνα. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: lurking_fear on 09/28/02 at 15:59:32
<hr>
Ανδρέα χαίρομαι που σε... ξαναδιαβάζω! &amp;nbsp;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Greek Aquaria Sites

Post by: halvas69 on 09/28/02 at 22:25:59
<hr>
Και εγώ χάρηκα που ξανα έγραψε ο Ρεκλός &amp;nbsp;</font>

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05112 seconds with 12 queries