Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-17, 14:35
Spyrosnik Ο χρήστης Spyrosnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2017
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Θολό νερό σε καινούργιο ενυδρείο

Γεια σας και καλή χρονιά
Είμαι αρχάριος σε θέματα ενυδρείου και πήρα ένα ενυδρείο 250Lt. Από το pet shop μου είπαν όταν βάλω το νερό να βάλω αντιχλώριο και για 3 μέρες βακτήρια. Στην τρίτη μέρα το νερό θόλωσε. Έβαλα το φίλτρο με άνθρακα και το νερό καθάρισε και έβγαλα τον άνθρακα και μετά από 2 μέρες έβαλα 2 tetra. Την επόμενη επόμενη μέρα έβαλα ακόμα 5 tetra και τότε άρχισε το νερό να θολώνει ξανά. Έβαλα ξανά τον άνθρακα και από το pet shop μου είπαν να περιμένω και θα φύγει η θολούρα. Μετά από μερικές μέρες η θολούρα παρέμεινε, οι μετρήσεις αμμωνίας, νιτρικών, σκληρότητας και pH ήταν όλες καλές και τότε έβαλα ακόμα 10 tetra και 5 αγγελόψαρα. Το νερό όσο πάει και θολώνει περισσότερο. Έχει 5 μέρες τώρα. Η συμπεριφορά των ψαριών είναι φυσιολογική. Έκανα μετρήσεις χθες και πάλι ήταν όλες καλές. όλες αυτές τις μέρες είχα στο φίλτρο τον άνθρακα
Έχετε κάτι να προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-17, 14:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πες μας τις μετρήσεις , γιατί συνήθως το "καλές" , μόνο καλές δεν είναι.
Και με 5 ημέρες το φίλτρο του ενυδρείου δεν στρώνει, και ειδικά με βακτήρια του εμπορείου.
Πες μας επίσης τι τεστ χρησιμοποιείς, χαρτάκια ή υγρά ; και ποιας εταιρίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-17, 16:18
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αν δε κάνω λάθος, εκτός από το πρόβλημα, της θολότητας του νερού σου, μπορεί να έχεις και πρόβλημα ψαροσύνθεσης! Από ότι θυμάμαι, για τα αγγελόψαρα, πολλά είδη τετρα, όπως π.χ τα neon tetra, είναι φυσική τροφή τους. Παρότι κάποιοι ισχυρίζονται, ότι αν αγγελόψαρα δεν είναι μεγάλα, μπορεί να τα συνηθίσουν και να μη πειράζουν τα neon, αν μπουν στο ίδιο ενυδρείο. Πάλι όμως θα είναι μία περίπτωση Τίγρης που συγκατοικεί στο ίδιο κλουβί με ένα... αρνάκι! Έχει συμβεί αλλά δεν είναι μέρος της ''φυσικής τάξης'' και αποτελεί σίγουρα, ισορροπία πάνω σε τεντωμένο σκοινί. Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό ισχύει για όλα τα είδη τέτρα, αλλά καλό είναι να το ψάξεις, γιατί είναι κρίμα να χάσεις τα ψαράκια σου, ή να τα έχεις σε μόνιμο stress, αν φυσικά δε κάνω λάθος!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-17, 17:43
Spyrosnik Ο χρήστης Spyrosnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2017
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση.
NH3=0, νιτρωδη και νιτρικα=0, pH 7,5. GH=100mg/l
Για την αμμωνια το τεστ ειναι υγρο της sera, ενω για τα υπολοιπα τεστ εχω χαρτακια της API.
Οσον αφορα τη ψαροσυνθεση μου εχουν πει οτι τα αγγελοψαρα μπορει να οειραξουν τα νεον τετρα μονο αλλα προς το παρων ειναι οκ. Πιθανον επειδει ειναι το ενυδρειο μεγαλο.
Χθες αλλαξα το 1/3 του νερου αλλα η θολουρα παραμενει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-17, 18:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οπως βλέπω τα τεστ δεν μου αρέσει κάτι ή δεν στέκει κάτι.
Το GH δεν είναι 100 , ίσως 10, το 100 σημαίνει πως το νερό είναι μόνο πέτρες,
επίσης με GH=100 είναι απίθανοι να έχεις PH=7,5.
Όμως, από όσα διαβάζω με φίλους από Κύπρο , το νερό σας είναι αρκετά σκληρό με PH >=8,
που όπως καταλαβαίνεις μου κάνουν εντύπωση οι μετρήσεις σου,
από την άλλη , επειδή μετράς με χαρτάκια , μάλλον είναι αναξιόπιστες , τα χαρτάκια τις περισσότερες φορές δεν μετράνε σωστά.
Το ότι έχεις αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά = 0 , είναι και αυτό λίγο παράξενο, όχι απίθανο βέβαια αλλά δεν είναι τόσο εφικτό να γίνει.
Μέσα στο ενυδρείο όμως τώρα , από όσο λες , έχεις 5 Αγγελόψαρα και 17 Τετρα, με τόσα ψάρια είναι αδύνατον να μην έχεις Νιτρικά, για αυτό λέω πως κάτι δεν μου αρέσει, κάτι δεν δείχνουν σωστά τα τεστ.
Επίσης τα ψάρια που διάλεξες, εκτός του ότι δεν είναι και τόσο συμβατά μεταξύ τους, γιατί τα Αγγελόψαρα θα κυνηγάνε τα Τετρα,
θέλουν μαλακό και όξινο νερό, δηλαδή PH <6,5 και GH < 6 και ακόμα πιο χαμηλά.
Επίσης τα Αγγελόψαρα καλό είναι να μπαίνουν σε ομάδα από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος μεγαλύτερο από 50-55 εκατοστά.
Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κάνεις όλα τα τεστ με υγρά τεστ γιατί με τα χαρτάκια φοβάμαι πως θα βρεθείς προ εκπλήξεως,
και το χειρότερο που φοβάμαι είναι πως το ενυδρείο δεν είναι στρωμένο και θα έχεις προβλήματα, και περισσότερο τα ψάρια.
Η θολούρα αυτή τη στιγμή που δεν έχουμε μετρήσεις δεν είναι τόσο σημαντικό, ίσως να είναι και από τα υγρά με βακτήρια , αυτά συνήθως προκαλούν θολούρα, ή ακόμα μπορεί να είναι και bacterial bloom.
Βάλε αεραντλία στο ενυδρείο για καλό καλό για κακό και κάνε τακτικά αλλαγές μέχρι να μετρήσεις σωστά το νερό του ενυδρείου, αυτό επείγει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-17, 20:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλη χρονια!
τα παιδια λιγο-πολυ σου τα ειπανε...εγω θελω να εστιασω γενικοτερα σε αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τα ψάρια που διάλεξες, εκτός του ότι δεν είναι και τόσο συμβατά μεταξύ τους, γιατί τα Αγγελόψαρα θα κυνηγάνε τα Τετρα, θέλουν μαλακό και όξινο νερό, δηλαδή PH <6,5 και GH < 6 και ακόμα πιο χαμηλά.
Επίσης τα Αγγελόψαρα καλό είναι να μπαίνουν σε ομάδα από 8 άτομα και πάνω και το ενυδρείο να έχει ύψος μεγαλύτερο από 50-55 εκατοστά.
και οχι στο συγκεκριμενο προβλημα σου ελπιζοντας να σου δωσω τροφη για σκεψη.
Υπαρχουν 2 τροποι προσεγγισης του ωραιου μας χομπυ. Ειτε αντιμετωπιζει καποιος το ενυδρειο ως ενα διακοσμητικο μερος του σπιτιου και το εξοπλιζει-παιρνει ψαρια-διακοσμει οπως του γουσταρει, είτε ως ενα κομματι της φυσης οπου προσπαθει να φροντιζει σωστα τους κατοικους του.
Αν θελεις να υιοθετησεις τη 2η σταση απεναντι στο χομπυ τοτε εχεις παλι 2 επιλογες:
Με τοσο σκληρο και αλκαλικο νερο που αναφερθηκε οτι εχετε στην Κυπρο (αναμενουμε να μας πεις τις σωστες τιμες), δεν ειναι συνετο να διατηρεις αγγελοψαρα και τετρα. Ειτε λοιπον θα πρεπει να επεξεργαστεις το νερο που κρατας τα ψαρια, δηλαδη να το μαλακωσεις αρκετα, ειτε θα πρεπει να τα αποχωριστεις και να παρεις ψαρακια καταλληλα για το νερο του δικτυου σας εκει. Εννοειται οτι θα εχεις βεβαιωθει ως τοτε πως εχει γινει το "στρωσιμο".
Θα δεις στην πορεια οτι θα ευχαριστηθεις (κι εσυ και τα ψαρια σου) πολυ περισσοτερο την ενασχοληση με τα ενυδρεια κανοντας τις σωστες επιλογες.
Εδω μεσα θα βρεις ο,τι πληροφοριες χρειαζεσαι.
Καλη επιτυχια!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 03-01-17 στις 17:11
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-17, 21:56
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Οσον αφορά τη θολούρα, ίσως είναι το λιγώτερο που πρέπει να ανησυχείς. Το κάνουν αυτό κάποια από τα σκευάσματα βακτηριδίων, ειδικά αν προσπαθήσεις να συνδιάσεις στρώσιμο με τέτοια σκευάσματα και αμωνία. Την έπαθα και εγώ όταν βαρέθηκα να περιμένω να δω νιτρικά και έριξα στο ενυδρείο ένα τέτοιο σκεύασμα ενώ μέχρι τότε, πήγαινα αποκλειστικά με αμωνία. Σε λίγες ώρες το νερό θόλωσε εντελώς! Εκανα μεγάλη αλλαγή νερού ξαναέριξα και ξαναθόλωσε κάπως λιγώτερο. Είτε το σκεύασμα κάτι έκανε, είτε από τύχη τις επόμενες μέρες μέτρησα νιτρικά και τέσσερις πέντε έξι μέρες μετά, ξεθόλωσε από μόνο του. Για άλλα να ανησυχείς περισσότερο!
Δείξε αυτοσυγκράτηση. Μη βάλεις άλλα ψάρια, τουλάχιστον ακόμη. Μέτρα αμωνία νιτρώδη και νιτρικά, καθημερινά και... τα neon σου.
Ο Τάκης έχει δίκιο. Παρά τις καλές μετρήσεις, το πιο πιθανό, είναι, το ενυδρείο σου, να μην έχει στρώσει. Το μεγάλο φορτίο παραγωγής αμωνίας- νιτρωδών -νιτρικών (5 Αγγελόψαρα συν δέκα tetra με τη τροφή τους), αν κατάλαβα καλά , είναι μόλις 5 ημερών. Δεν έχει αποδείξει ακόμη το ενυδρείο σου, ότι είναι σε θέση να το διαχειριστεί, ασχέτως των μέχρι τώρα καλών μετρήσεων! Κάνε κράτει, για τουλάχιστον δέκα με δεκαπέντε μέρες ακόμη και μέτρα καθημερινά! Καταλαβαίνω απόλυτα, τον ενθουσιασμό και τη βιασύνη σου να προσθέσεις ψάρια, αλλά σε αυτό το χόμπι, η υπομονή και ο χρόνος είναι πάντα ''χρυσός''. Οσο το ενυδρείο ωριμάζει, και διατηρούμε, μία λογική ισσορροπία κατοίκων, είναι μόνο για καλό.
Ξανασκέψου πάλι, έχεις βάλει στο ίδιο κλουβί τίγρη, με αρνί και ακριβώς όπως το είπες, προς το παρρόν η τίγρη δε πειράζει τα αρνί! Μη ξεχνάς ότι τα αγγελόψαρα με το χρόνο μεγαλώνουν και τότε έχουν παρατηρηθεί συνήθως, οι ''εξαφανίσεις'' των neon συγκατοίκων τους! Και τότε τους μόνους που δεν μπορεί να κατηγορήσει κανείς είναι... τα αγγελόψαρα! Επιπλέον, υπενθυμίζω, πάντα με όσα είχα διαβάσει και ξαναδιάβασα για να σιγουρευτώ, τα neon, δεν είναι τα μόνα tetra που περιλαμβάνονται στο διαιτολόγιό τους. Δες και το θέμα της βλάστησης και των κρυψώνων του ενυδρείου σου. Φρόντισε τουλάχιστον τα εν δυνάμει θηράματα, να έχουν κάποιες ελπίδες ,να κρύβονται από τους θηρευτές τους, αν τελικά αποφασίσεις να παραμείνεις σε τέτοια ψαροσύνθεση! Πάντως μη θεωρείς αυτονόητο ότι 240λτ, είναι επαρκής χώρος για να επιβιώσουν δεκαεφτά tetra, αντιμέτωπα με 5 σκαλάρια, αν ξυπνήσουν τα άγρια ένστικτά τους! Εμένα σαν εν δυνάμει αρένα Hunger games, ή σκηνικό από Alien, μου φαίνεται!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-17, 08:25
Spyrosnik Ο χρήστης Spyrosnik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2017
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές
Οι μηδενικές τιμές αμμωνίας, νιτρικών και νιτρωδών μου φάνηκαν λογικές επειδεί τα ψάρια που ανάφερα είναι στο ενυδρείο 5-6 μέρες μόνο. Όσο αφορά τη σκληρότητα και εμένα μου φάνηκε παράξενη.
Τα ψάρια που έβαλα (με εξαίρεση 5 νέον τέτρα) ήταν μετά από εισηγήσεις είτε από το pet shop είτε από γνωστούς που ασχολούνται με ενυδρεία και είναι περισσότεροι έμπειροι στα νερά της Κύπρου. Θα το ψάξω όμως.
Το ενυδρείο έχει αρκετό ύψος για τα αγγελόψαρα και σχεδόν όλη μέρα οξυγονωτή να δουλεύει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολό νερό ΠΑΝΟΣ1234 Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-11-09 19:34
Θολό νερό StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-12-08 21:21
Θολό νερό supermanx Αρχάριοι γλυκού νερού 47 01-12-08 23:10
Θολό νερό Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-06 19:08
Θολό νερό aris1390 Γλυκό νερό - Γενικά 19 03-01-04 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05880 seconds with 15 queries