Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-16, 19:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Προσαρμογη ψαριου με διαφορα ph 1-1.5 μονάδα !!!!

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση και το έχω εδω και καιρό απορία !!! Το ένα ενυδρειο μου έχει ph 7,8-8,3 μέσα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας ! Το καινούργιο 240λιτρο που είναι φυτεμένο και με co2 παροχη έχει ph με διακύμανση 6,8-7,2 καθόλη τη διάρκεια της μέρας. Οι μετρήσεις kh και gh ειναι σχεδον ίδιες 7kh και 7-8gh στα ενυδρεια με τα guppies , και 5-6kh και 6-7 gh στο καινούργιο φυτεμενο , όπως επίσης και η θερμοκρασίες 23-24 βαθμους και στα δύο ενυδρειο δίχως θερμοστάτη ! Η απορία μου είναι η εξής ως προς το ph , εαν θελήσω για τον αλφα βήτα λόγο να μεταφέρω ένα ψάρι απο το ένα ενυδρείο στο άλλο πως μπορεί να γίνει αυτό ? Αρκει μία προσαρμογή για 3-4 ώρες ή στρεσσαρεται υπερβολικά το ψάρι ? Μήπως θεωρητικά είναι αδύνατη μία τετοια μετακίνιση ? Ισχύει ο κανόνας που λέει οτι δεν πρέπει το Ph να μεταβάλεται σε ένα ενυδρειο πάνω απο 0.2-0.3 κάθε 24 ώρες ? Αυτο δεν ισχύει στα δικά μου βέβαια που δεν έχω διοξέιδιο και είναι πολλές ώρες εκτεθειμένα στον ήλιο με πολλά φυτά μέσα , γιατι νωρις το πρωι μετράω 7,8 και το μεσημέρι μετραω 8,2-8,3 !!! Εν αντιθέσει με το το φυτεμένο ενυδρειο με το διοξείδιο που παρουσιάζει πολύ πιο σταθερές τιμές το πρωι μετράω 7,0-7,2 και μέσα στην μέρα λογω παροχής co2 μετράω 6,9-7,0 με 2 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο !!! Μήπως η λύση είναι ένα ενυδρείο μεσάζοντας οπως λέω εγώ , ένα ενυδρείο δηλαδή ενδιάμεσων παραμέτρων του τύπου kh : 6 , gh : 7,5 , ph : 7,4-,7,6 ??? H αλήθεια ειναι οτι χρησιμοποιώ νερό αντίστροφής όσμωσης σε όλα τα ενυδρειά μου μετά απο κάθε αλλαγή αλλά σε πολύ μικρότερο ποσοστό απο ότι στο φυτεμένο οπου η αναλογιά εκεί είναι 60 οσμωση 40 βρυση !!! Επίσης δεν ξέρω και πώς αντιδρά στο co2 κατά την προσαρμογή του ένα ψαρι απο ένα περιβάλλον με 6-8mg/L σε ένα περιβάλλον με 25-35mg/L ! Όλα αυτα είναι θεωρητικά ακόμη καθώς παρότι το ενυδρειο έχει στρώσει δεν θα βάλω για κανα μήνα ακομή ούτε ψάρι ούτε γαριδά και συντηρώ τη βιολογιά με τροφη , απλώς ρωτάω προληπτικά για το μέλλον ! Θα χαρώ πολύ να αντιπαραθέσετε τις απόψεις σας και εσεις και να μου πειτε την γνώμη σας όσοι ειδικά έχετε μια μεγαλύτερη εμπειρία απο μένα στον κόσμο των ενυδρείων !!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-16, 01:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι η αποτομη πτωση ειναι επκινδυνη.
Καταρχας ειναι χαμηλο το πεχα GH KH για αυτα τα ψαρια και στα δυο ενυδρεια.
Βαζεις ωσμωση?
Μη βιαστεις να τα μεταφερεις. Πρωτα να λυσουμε τις αποριες μας για να κανουμε σωστες κινησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-16, 07:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι η αποτομη πτωση ειναι επκινδυνη.
Καταρχας ειναι χαμηλο το πεχα GH KH για αυτα τα ψαρια και στα δυο ενυδρεια.
Βαζεις ωσμωση?
Μη βιαστεις να τα μεταφερεις. Πρωτα να λυσουμε τις αποριες μας για να κανουμε σωστες κινησεις.
Καλημέρα οπως είπα είναι θεωρητικό περισσότερο το ερώτημα , το ph νομίζω οτι ειναι εντος οριων ( 5.5-8.0 τα ευρία όρια των guppies ) , το kh και το gh ξέρω ότι είναι στα κατώτατα όρια και δεν σκοπεύω να βάλω guppies σε νεράκι με Kh χαμηλότερη του 7-8 (δηλαδή σε μέτρια σκληρό νερό) γιατί ξέρω ότι παρουσιάζουν σκελετικά προβλήματα σε πολύ μαλακό νερό με kh κάτω απο 5 ! Πιθανότατα θα βάλω μόνο γαρίδες για αρχή σε κανα μήνα και μετά εαν ανεβάσω σταδιακά το Kh απο 6 που είναι τώρα στο 8 χωρίς να παρουσιάσουν κανένα προβλημα τα φυτα μου τότε ίσως βάλω κάποια νεογγένητα guppies για αρχη ! Αλλιώς μάλλον θα πάω για κανα μονομάχο ή κάποιο μικρόσωμο κοπαδόψαρο μάλλον ember tetra εαν βρω !
Απο οτι κατάλαβα ουσιαστικά η προσαρμογή ενός ψαρίου απευθείας ( με τη κλασσική φυσικά διαδικασία που γίνεται κατα την προσαρμογή ενός ψαρίου ) απο το ένα ενυδρείο στο άλλο είναι εντελώς αδύνατη και πολύ επικύνδινη ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-16, 12:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι αδυνατη.
Θελει καποιο χρονο απλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-16, 12:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

γιατι εφοσων εχεις guppy παιζεις με νερο απο Α/Ο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-16, 08:15
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εφόσον τα ενυδρεία μεταξύ των οποίων θέλουμε να μετακινήσουμε ένα ψάρι έχουν τιμές νερού σε αποδεκτά επίπεδα για το είδος του, μπορούμε να το προσαρμόσουμε με drip acclimation αν οι διαφορά στις συνθήκες είναι μεγάλη, δηλαδή στάγδην προσθήκη νερού σε ένα δοχείο με νερό του παλιού ενυδρείου του, επί 1-2 ώρες μέχρι 2-3 φορές τον όγκο του νερού του νερού του παλιού ενυδρείου που είχε μέσα το δοχείο. Μετά αφαιρείς τα 2/3 του όγκου του νερού του δοχείου και συνεχίζεις να προσθέτεις νερό του καινούργιου ενυδρείου πιο γρήγορα πλέον. Και μετά στο καινούργιο ενυδρείο.

Όταν όμως οι συνθήκες ενός ενυδρείου δεν είναι στα αποδεκτά πλαίσια για το είδος, τότε απλά δεν το προσαρμόζουμε ούτε το μεταφέρουμε σε αυτό μέχρι να φτιάξουμε τις συνθήκες σωστές για το είδος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-16, 08:58
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον τα ενυδρεία μεταξύ των οποίων θέλουμε να μετακινήσουμε ένα ψάρι έχουν τιμές νερού σε αποδεκτά επίπεδα για το είδος του, μπορούμε να το προσαρμόσουμε με drip acclimation αν οι διαφορά στις συνθήκες είναι μεγάλη, δηλαδή στάγδην προσθήκη νερού σε ένα δοχείο με νερό του παλιού ενυδρείου του, επί 1-2 ώρες μέχρι 2-3 φορές τον όγκο του νερού του νερού του παλιού ενυδρείου που είχε μέσα το δοχείο. Μετά αφαιρείς τα 2/3 του όγκου του νερού του δοχείου και συνεχίζεις να προσθέτεις νερό του καινούργιου ενυδρείου πιο γρήγορα πλέον. Και μετά στο καινούργιο ενυδρείο.

Όταν όμως οι συνθήκες ενός ενυδρείου δεν είναι στα αποδεκτά πλαίσια για το είδος, τότε απλά δεν το προσαρμόζουμε ούτε το μεταφέρουμε σε αυτό μέχρι να φτιάξουμε τις συνθήκες σωστές για το είδος
Καλημέρα παιδιά σεβαστό αυτό που λέτε απλώς προσπαθώ να δημιουργήσω συνθήκες αποδεκτές τόσο για τα φυτά όσο και για τα guppies , η ελεοχαρις για παράδειγμα δεν ανέχεται kh μεγαλύτερη του 8 , τα guppies απο την άλλη δεν ζουν καλά σε νερό με kh κάτω του 7 !!! έτσι σταδιακά προσπαθώ να ισορροπήσω τα δύο ενυδρεια σε τιμές ! Ξεκίνησα πριν 1.5 μηνα με νερό βρυσης και kh 10 στα ενυδρεια με τα guppies , σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού πρόσθετα πολύ σταδικά και λίγο λίγο νεράκι αντιστροφης όσμωσης , έτσι 6 βδομάδες μετά κατάφερα να έχω σταθερή kh και gh = 8 (οποτε ουσιαστικά η μεταβολή των τιμών kh και gh ήταν 2 μόνάδες απο 10 σε 8 σε διαστήμα 6 βδομάδων ! ) . Τα guppies τα πάνε μια χαρα σε αυτες τις τιμες , δεν σημειώθηκε κανενας θάνατος και παρουσιαζουν την ίδια όρεξη για ζευγάρωμα , μεγαλώνουν με τις ίδιες ταχυτητες και ρυθμους και γενικά δεν αρρώστησαν ούτε παρουσίασαν σημάδια πτώσης . Φυσικα και δεν προκειται να ρίξω κι άλλο τις σκληρότητες γιατι δεν θέλω να φτάσω σε πολύ οριακές τιμές ! Αλλά σκοπεύω να τις διατηρήσω σε αυτά τα επίπεδα ! Αυτο που τώρα θα προσπαθήσω να κάνω είναι η επίσης σταδιακή άνοδος του Kh απο το 5-6 στο φυτεμμένο στο 7-8 , και να δω τις αντιδράσεις των φυτών , μιας που ακόμη δεν σκοπεύω να βάλω κανένα ψάρι και συντηρώ την βιολογια με τροφη ! Εαν καταφέρω να την φτάσω στο 8 χωρις θέματα με τα φυτά τότε θα έχουμε ίδιες τιμές kh και gh στα ενυδρεια με τα guppies και στο φυτεμενο . Το μόνο που θα διαφέρει σημαντικά είναι το ph και η αλήθεια είναι οτι στο φυτεμένο δεν θέλω να πάω σε ph μεγαλύτερο του 7,2 !!! Αλλά και η παροχή co2 θα κρατήσει χαμηλά το ph έτσι κι αλλίως ! Όποτε ουσαιστικά η προσπαρμογή έτσι οπως το σκέφτομαι θα γίνει μονο για τις διαφορετικες συνθήκες Ph , (ph=7,9) ενυδρειο με guppies , ( ph 7,0-7,2 ) φυτεμμένο . Εαν πάλι μαρκοπρόθεσμα δω κάποιοα αρνητικά σημάδια στα guppies ή τα φυτα δεν την παλέψουν με kh 8 τότε προφανώς και θα βάλω άλλα ψαράκια στο φυτεμένο , το οποιο έτσι κι αλλιως το έχω στο μυαλο μου . Δεν ξέρω εαν σας φαίνεται λάθος η τακτική μου ή εαν οι τιμές είναι πολύ χαμηλές για τα ψαράκια μου αλλά διάβασακ αι σύγκρινα πολλές φορες το προφιλ των ψαριών μου σε πολλά ξένα sites και είδα ότι τα guppies ως επι των πλείστον ζουν σε ποικίλες συνθήκες απο σχετικό μαλακό νερό έως πολύ σκληρο ( kh 6-25 ) και απο πολύ όξινα έως πολύ αλκαλικά νερά ( ph 5,5-8,5 ) . Φυσικά αυτο που εγώ πιστεύω βέβαια ειναι οτι δεν πρέπει να φτάνουμε στις οριακές κατώτερες ή οριακές ανώτερες τιμές αλλά να παίζουμε σε πιο ενδιαμεσές υποφερτές για το είδος τιμές για αυτό και το σκέφτομαι ακόμα και με ( 8kh ) να βάλω το συκγεκριμένο ψάρι στο ενυδρειο μόνιμα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-16, 09:11
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
η ελεοχαρις για παράδειγμα δεν ανέχεται kh μεγαλύτερη του 8

Απο που προερχεται αυτη η πληροφορια;
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-16, 09:50
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο που προερχεται αυτη η πληροφορια;
Για την ελεοχάρις ιδανικές είναι οι ακόλουθες συνθήκες ph : 6,5-7,5 , kh : 4-8 temprature : 20-26 .

http://www.aquariumgardens.co.uk/ele...ilab-867-p.asp

Υπάρχουν και ευρύτερα όρια απο ορισμένους αλλα γενικά όσο πιο χαμηλή είναι η kh στο φυτεμένο τόσο πιο εύκολα απορροφόνται τα θρεπτικά συστατικά απο τη στήλη του νερού . Το ιδιανικό για την ελεοχαρις ειναι 4-8 , μαλιστα κάποιος μου το εχει πει και απο εδω στο φορουμ και συμφωνω καθως σε kh 4-6 που την ειχα εγω μεχρι τωρα ειδα πολυ καλη αναπτυξη !!!

Φυσικά εμένα δεν έγινε οπως αυτού να μου χαλάσει μετά το dry start απλώς δεν μεγάλωσαν οι φύτρες που υπήρχαν πριν βάλω νερό και όταν το γέμισα μετα το dry start έδωσε πολλές νέες φύτρες και απλώσε μέσω αυτών ! Για αυτο θέλω να την κουρέψω σύντομα για να δωσει πιο πυκνες !

''Το eleocharis ειναι πολυ πυκνό-χοντρό άσχημα φυτεμένο. Μικροτερες συστάδες.
Στη συνεχεία δες τι θα γινει εδω με αυτο το φυτο. Καλη επιτυχία.

http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html

επισης οι αριθμοι
Water Conditions: 70-83° F, KH 4-8, pH 6.5-7.5
Supplements: High Quality Aquarium Fertilizer
Μoderate lighting of 2 watts per gallon or more''
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ελεοχάρις ιδανικές είναι οι ακόλουθες συνθήκες ph : 6,5-7,5 , kh : 4-8 temprature : 20-26 .

http://www.aquariumgardens.co.uk/ele...ilab-867-p.asp

Υπάρχουν και ευρύτερα όρια απο ορισμένους αλλα γενικά όσο πιο χαμηλή είναι η kh στο φυτεμένο τόσο πιο εύκολα απορροφόνται τα θρεπτικά συστατικά απο τη στήλη του νερού . Το ιδιανικό για την ελεοχαρις ειναι 4-8 , μαλιστα κάποιος μου το εχει πει και απο εδω στο φορουμ και συμφωνω καθως σε kh 4-6 που την ειχα εγω μεχρι τωρα ειδα πολυ καλη αναπτυξη !!!

Φυσικά εμένα δεν έγινε οπως αυτού να μου χαλάσει μετά το dry start απλώς δεν μεγάλωσαν οι φύτρες που υπήρχαν πριν βάλω νερό και όταν το γέμισα μετα το dry start έδωσε πολλές νέες φύτρες και απλώσε μέσω αυτών ! Για αυτο θέλω να την κουρέψω σύντομα για να δωσει πιο πυκνες !

''Το eleocharis ειναι πολυ πυκνό-χοντρό άσχημα φυτεμένο. Μικροτερες συστάδες.
Στη συνεχεία δες τι θα γινει εδω με αυτο το φυτο. Καλη επιτυχία.

http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html

επισης οι αριθμοι
Water Conditions: 70-83° F, KH 4-8, pH 6.5-7.5
Supplements: High Quality Aquarium Fertilizer
Μoderate lighting of 2 watts per gallon or more''
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89686

Κάτω κάτω σε αυτή τη σελίδα το αναφέρει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 12-04-16 στις 09:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για προσαρμογη ψαριου Hobbit Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-01-15 00:22
Προσαρμογη ... tsaftsouf Γλυκό νερό - Γενικά 3 13-12-10 14:40
Προσαρμογη Manolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 13 03-03-09 16:06
A/O ROMAN 285 L/d 4 Σταδίων με μονάδα Di agge Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 27-10-08 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05425 seconds with 15 queries