Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-16, 10:53
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Alder cones και pH

Καλημέρα. Είμαι καιρό τώρα στην Αφρική και θέλω να πάω σε άλλα ψάρια αλλά δυστυχώς εκείνα που σκέφτομαι και μου κίνησαν το ενδιαφέρον (severum) θέλουν πιο μαλακό νερό. Είμαι στο ph8 και θέλω να φτασω τουλάχιστον το 7,5. Είχα Α/Ο αλλά την πούλησα καθόσουν τότε είχα μικρό ενυδρείο και για να αλλάξω 30 λίτρα νερό έκανα 5 ώρες μάζεμα, τώρα είμαι στα 340 οπότε, ούτε λόγος. Η τύρφη σκουραίνει το νερό και επειδή δεν είναι του γούστου μου το κιτρίνισμα στο νερό, θέλω να την αποφύγω. Με τα edler cones θα γίνει η δουλειά της πτώσης του pH κατά 0,5 μονάδες; Ξέρω ότι ο lingistis έχει κώνους (και είναι κοντά μου κι όλας) αλλά θα κάνω τίποτα με αυτά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 02-02-16 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-16, 13:00
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Από όσο γνωρίζω και με αυτά μαυρίζει το νερό!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-16, 13:15
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Με αυτά μαυρίζει το νερό πολύ περισσότερο από την τύρφη και τα φύλλα καταπα μαζί! Οπότε αν δεν σου αρέσει το black water έχεις δύο λύσεις:
1. Αντίστροφη οσμωση
2. Τύρφη κτλ και μετά άνθρακας για να τραβάει τις χρωστικές.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-16, 13:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν βάλω τύρφη, θα τη βάλω στο φιλτρο και θα την αλλάζω κάθε τοσο ή πρέπει να μπει στο βαρέλι αλλαγής; Βασικά στο αφρικάνικο βάζω 2 χρόνια τώρα νερό απευθείας από τη βρύση και δε χρησιμοποιώ βαρέλι και η διαδικασία με το βαρέλι με ταλαιπωρεί μόνο που το σκέφτομαι. Το χρώμα που θα πάρει από την τύρφη το νερό γίνεται πολύ σκούρο; Γενικά δε μου αρέσει το χρώμα στο νερο. Για Α/Ο το ξεχνάω απλα γιατί για να μαζέψω 100 λίτρα που κάνω αλλαγή, θα χρειαστούν 15 ώρες να τρέχει η βρύση. Η πίεση του δικτύου εδώ είναι λίγο χαμηλότερη από αυτή της ούρησης μετά από μισό ποτήρι μπύρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-16, 13:36
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Λύση υπάρχει, βάζεις ένα booster, αλλά ανεβαίνει το κόστος.
Η τύρφη καλό είναι να βρίσκεται στο βαρέλι ώστε να μην έχεις μεγάλες διαφορές στην αλλαγή.
Η τύρφη πιο πολύ κιτρινιλα βγάζει παρά μαυρίλα. Εξαρτάται βέβαια από την ποσότητα και την ποιότητα της τύρφης.
__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-16, 13:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παναγιώτη και η τυρφη το σκουραίνει το νερό.
Φοβάμαι πως δεν θα γλυτώσεις το βαρέλι.
Τα alder cones από όσο ξέρω μόνο το PH κατεβάζουν, δεν μαλακώνουν το νερό, αλλά για αυτο θα μας πει καλύτερα ο Γιάννης (lingistis). Από όσα όμως διαβάζω απο τον Γιάννη , αν αφήσεις τους κώνους κανα 8αωρο σε μπολάκι με νερό, θα βγάλουν πολύ απο την μαυρίλα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89500
"μουλιάζω για 8 με 12 ώρες με σκοπό να φύγει το "πολύ"€ χρώμα γιατί δεν θέλω τόσο σκούρο το νερό."


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-16, 14:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moradin Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτά μαυρίζει το νερό πολύ περισσότερο από την τύρφη και τα φύλλα καταπα μαζί! Οπότε αν δεν σου αρέσει το black water έχεις δύο λύσεις:
1. Αντίστροφη οσμωση
2. Τύρφη κτλ και μετά άνθρακας για να τραβάει τις χρωστικές.
+1
Επισης, ο ανθρακας, εκτος απο το χρωμα, δεν θα αφηνει την τυρφη να το μαλακωνει οσο θα μπορουσε χωρις τον ανθρακα.
Πρεπει να μπει σε αλλο φιλτρο βασικα ο ανθρακας, οχι μαζι με τη τυρφη. Για να μειωθει το effect αυτο.

Τυρφη, ειτε τη βαλεις σε βαρελι προετοιμασιας ειτε στο ενυδρειο απευθειας, ετσι κι αλλιως πρεπει να την αλλαζεις καθε 15 μερες συνηθως, γιατι χανει τη δραστικοτητα της.

Αν τη βαλεις στο ενυδρειο και κανεις αλλαγες με νερο πιο σκληρο και αλκαλικο (απο τη βρυση δλδ) θα εχεις μεταβολες στο pH και στις GH KH.
Υποτιθεται οτι προσεχουμε το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι παρομοιων παραμετρων με του ενυδρειου, για να μη καταπονειται ωσμωτικα ο οργανισμος των ψαριων (εως και να ασθενουν ή να πεθαινουν, αναλογα την εκταση του ωσμωτικου σοκ).

Για την τυρφη εδω, μαζεμενες αρκετες πληροφοριες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604

Η ΑΟ στην περιπτωση σου, μου φαινεται μονοδορομος.
Με υπομονη ή με Booster.

ΥΓ η απευθειας αλλαγη απο τη βρυση, εγκυμωνει κι αλλους κινδυνους (οπως GBD). Ελπιζω να μη εμφανιστει ποτε. Και επισης οταν βγαινει απο τους σωληνες υδρευσης, τα αερια που περιεχει συνηθως, το κανει να εχει αλλες τιμες πεχα. Τιμες που αλλαζουν μετα απο μερικες ωρες (μπορει να δοκιμασει ο καθενας να μετρησει πεχα σε ενα ποτηρι νερο και να ξαναμετρησει μετα απο αρκετες ωρες αφου το αφησει να "σταθει"), κατι που μπορει να προκαλει και παλι μεταβολες στο πεχα στο ενυδρειο.
Γενικοτερα, η απευθειας αλλαγη απο τη βρυση, δεν ειναι και οτι καλυτερο και ασφαλες, ως μονιμη ρουτινα. Ιδιως σε πιο ευσισθητα ψαρια κα ιδως σε ψαρια που βρισκονται σε ενυδρειο με αλλαγμενες παραμετρους συγκριτικα με της βρυσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-16, 14:27
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχω δύο φίλτρα οπότε θα μπορούσα να βάλω την τύρφη στο ένα και άνθρακα στο άλλο. Από την άλλη όμως ο Σπύρος έχει δίκιο όσο αφορά τις αλλαγές από τη βρύση και τη διακύμανση του pH. Με βλέπω να ξεχνάω τα ψάρια που τόσο πολύ με ενθουσίασαν. Δεν έχω και την πολυτέλεια του χρόνου και του χώρου για να κάνω και πολλά πράγματα, είμαι και λίγο μυστήριος με το χρώμα στο νερο, είναι και η πίεση του δικτύου.... "τσουρ τσουρ" που λένε και στο χωριό μου, πάμε γι' αλλά λοιπόν. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-16, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το booster ειναι η μονη λυση.
Σκεψου το (αν διαθετεις το οικονομικο αντικρισμα - που δεν ειναι και πολυ μεγαλο)
Επισης θα χρειαστει και ειδικη βαλβιδα για να μιξαρει αυτοματα και προφιλτραρισμενο βρυσης μαζι με το νερο της ΑΟ (απο τη στιγμη που θες να κανεις απευθειας αλλαγη απο τη βρυση. Δεν μπορεις να βαζεις 100% ΑΟ. Εκτος κι αν πας π.χ. για αγριους δισκους).
Για ολα υπαρχουν λυσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-16, 22:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κάποιες σημειώσεις μου από την χρήση Alder Cones ως πληροφορίες για την δοσολογία τους:



Μια ελαφριά δόση είναι 1 κώνος για κάθε 10λίτρα και μπορείς να την αυξήσεις έως 1 κώνο για κάθε 4 λίτρα νερό (ή 3 κώνους για κάθε 10 λίτρα). Προσοχή όμως, δεν βάζουμε με την πρώτη όσους κώνους χρειαζόμαστε στο ενυδρείο.

Τώρα σύμφωνα με τα παραπάνω και σε συνδυασμό με την εμπειρία μου για ενυδρείο με π.χ. 100 λίτρα νερό:

Θα έβαζα πρώτα 10 με 12 κώνους και θα πρόσθετα κάπου 3 με 4 την εβδομάδα ώσπου να έρθω στο αποτέλεσμα που θέλω. Βάζεις τμηματικά τόσο λίγα για να ελέγχεις το αποτέλεσμα όσο και για να μην έχεις απότομες αλλαγές στις παραμέτρους του νερού σου.

Τα Alder cones "αφήνουν πολύ πράγμα" κατά τις πρώτες 15 μέρες, μετά σταθεροποιούνται και αρχίζει να κατεβαίνει η απόδοση τους και κάπου 40 με 60 μέρες μετά έχουν ελάχιστη επίδραση στο νερό αλλά δεν χαλάνε μέσα σε αυτό εύκολα, τα αφήνεις για ομορφιά και αφαιρείς όσα αρχίζουν να χαλάνε-λιώνουν. Έτσι όταν φτάσεις στο στόχο σου θα προσθέτεις νέους κώνους για συντήρηση μετά από κάθε αλλαγή νερού… κάπου 1 με 2 κώνους για κάθε 8 με 10 λίτρα νερό. Πες ότι αλλάζεις σε 100λιτρο ενυδρείο το 20% του νερού δηλαδή κάπου 20 λίτρα, τότε θα βάλεις 3 νέους κώνους. Ελέγχεις τις μετρήσεις σου πριν την επόμενη αλλαγή νερού και ανάλογα προσθέτει πιο λίγους, πες 2, ή αυξάνεις πες 4 κλπ ώσπου να βρεις πόσους χρειάζεσαι για να συντηρείς τις συνθήκες εκεί που θες.


Δηλαδή η δοσολογία εξαρτάτε αρκετά από το τι θέλεις να πετύχεις και τις ρουτίνες σου.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
edler+γαριδες maxmike Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 32 13-02-15 14:10
60lt με edler pigasosaek Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 14 17-06-13 16:43
alder cones sotos+ramona Αρχάριοι γλυκού νερού 21 02-12-08 00:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05954 seconds with 15 queries