Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-15, 21:43
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Προσαρμογή νεων ψαριων & διοξειδιο.

Καλησπέρα με αφορμη την παραλαβη των νεων ψαριων λογικα αυριο
και το τελειωμα τις μπουκαλας Co2

για την σωστη προσαρμογη θα ηταν καλυτερο να κανω 2 ωρες προσαρμογη η και παραπανω και μετα να το αφησω 3 μερες σε συσκοτιση με αφορμη οπως γραφω παραπανω οτι τελειωσε και η μπουκαλα και ο 'δικος΄ μου μου την γεμιζει την επομενη μερα (ειναι διπλα ακριβως απο το σπιτι μου και με εξυπηρετει αφανταστα αυτο) μεσολαβει σαβατοκυριακο.

θα ηταν καλο για τα ψαρια να ειναι με 3 μερες συσκοτιση και την δευτερα που θα παρω την μπουκαλα να εχουν και πιο σωστη προσαρμογη και ηπια στο διοξειδιο που χαμηλωνει το Ph?

ευχαριστω εκ των προτερων.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-15, 22:09
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Για τι ψάρια μιλάς; Όχι ότι έχει σημασία βέβαια.
Το να τα βάλεις κάπου αλλού, να τα αφήσεις στο σκοτάδι για 3 μέρες και μετά να ρίξεις σε άλλο ενυδρείο, είναι πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία. Κάνε την κανονική προσαρμογή και βάλτα στο ενυδρείο σου.
Όταν πάρεις την μπουκάλα, ξεκινάς το CO2 σταδιακά.

σσ, το ότι είναι κοντά στο σπίτι σου ο "δικός" σου μπορεί να είναι εξυπηρετικό από πλευράς απόστασης αλλά το ότι στην δίνει πίσω την επόμενη δεν είναι . Αλλωστε η φιάλη παίρνει 5-10 λεπτά να γεμίσει.
Να την πηγαίνεις Παρασκευή και να την παίρνεις Δευτέρα, δεν λέει!!!
Εγώ του δικού μου του την πάω όποτε θέλω και μέχρι να κάνω ένα τσιγάρο, την έχει έτοιμη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-15, 22:35
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Goby peacock ειναι τα ψαρια...

δε λεω να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο.Στο ενυδρειο μου κανονικα αλλα λογω οτι δε θα εχω διοξειδιο και για να προσαρμοστουν ρωταω αν ειναι καλο να κανω μια συσκοτηση :P για 3 μερες να μην εχω και αλγες η εστω 2 την κυριακη να κανω κανονικα την αλλαγη νερου την προγραμματισμενη και απο δευτερα να μπει το co2 σταδιακα.

το ξερω οτι δε λεει αλλα ο παλιος δικος μου μεταφερθηκε μοσχατο και οι περισσοτεροι κλεινουν 4-5 που δουλευω η δε δουλευουν τα σαββατα που ειναι μεγαλο μειονεκτημα για το ωραριο μου.
επισης ειναι στα αμεσα προτζεκτ η αγορα δευτερης μπουκαλας.
οσους βρηκα γυρω μου(αμπελοκηπους) μεχρι και 50 ευρω μου ζητησαν και τα περισσοτερα συνοικιακα τα δινουν την επομενη μερα

το ενυδρειο ειναι αυτο ( ποστ 25 ) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76857 θα βαλω και νεες φωτο γιατι εβαλα σπηλιες το αλλαξα λιγακι
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-15, 23:08
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Την έχω δει την παρουσίαση, πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο!
Μην κάνεις συσκότιση και βάλε τα ψάρια κανονικά. Το να μείνει το ενυδρείο 2-3 μέρες χωρίς διοξείδιο δεν είναι το καλύτερο-φρόντισε να το αποφεύγεις- αλλά δεν θα χαθεί και ο κόσμος. Ούτε άλγες λογικά θα πιάσεις. Το πολύ-πολύ μείωσε προσωρινά την φωτοπερίοδο ή μην ανάψεις όλες τι λάμπες.
Εγώ για εφεδρική μπουκάλα έχω μια μικρή, του μισού λίτρου. Επειδή εδώ στην Γλυφάδα μου την γεμίζουν αμέσως οπότε το ενυδρείο το πολύ να μείνει 1-2 ώρες χωρίς CO2, την έχω μόνο για ώρα (μεγάλης) ανάγκης. Ουσιαστικά την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά, όταν μου έτυχε μια διαρροή στην μεγάλη και είχα ξεμείνει μέσα στο Δεκαπενταύγουστο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-15, 23:18
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ευχαριστω .

1 μερα σιγουρα δεν κανει κακο τωρα για 3 αγχώνομαι λιγο.
επισης μια μερα συσκοτηση για τα ψαρια το σκεφτομουν ετσι και αλλιως για να εξοικειωθούν χωρις στρεςς. αν το σαββατο δεν αναψω φωτα(παρασκευη βραδυ ερχονται τα ψαρια) και κυριακη κανω την αλλαγη μου και δευτερα co2 σταδιακα.... ?

θελω να βρω και εγω μια μικρη για τετοιες περιπτωσεις αν και πιστευω εκατσε καλα γιατι προσαρμογη με co2 σε κουβα δυσκολο να ειναι σωστη με νερο του ενυδρειου.

αλλα 3μερο βαρυ.

επισης ευχαριστω και για τις απαντησεις ειμαι λιγο σε πανικο μεσα μου :P.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-15, 23:26
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κι αυτό που λες γίνεται. Όσο για 3ημερο, οκ, λίγο βαρύ αλλά θα.....επιζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-15, 23:36
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

θα το ξεπερασω δεν αντιλεγω... χ0αχ0αχ0α0!!
μην σαλταρω και το γεμισω πετρες και παω σε μια λεντοσειρα μονο 3watt 0xa0x0ax!!

1)το σκεφτομαι ειμαι αναμεσα σε 1 μερα το σαββατο τελειως κλειστα ολα

η

2)απο το σαββατο μεχρι την δευτερα που θα εχω το co2!!

λιπασματα με την πιπετα 2 σταγονες δε το συζητω...!

τελευταια λυση να κανω τον μλκ στην δουλεια και να παω μοσχατο !!
την μικρη την 0,5κ που την πηρες?
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-15, 23:53
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν θα πάθουν τιποτα τα φυτα 2-3 μερες χωρις φώτα,τα ψαρια σίγουρα θα το εκτιμήσουν δεόντως (τα δικά μου παρακαλάνε να καεί καμμια λαμπα )
μπορείς να ανάβεις μια λαμπα λίγες ωρες αν θες για να χαζεύεις και τα καινουρια ψαρια,λιπασματα εγω δεν θα εβαζα καθόλου,κι οταν ερχόταν το co2 θα ξεκιναγα συντηριτικα,για τα ψαρια αυτο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-11-15, 00:00
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Καλό είναι 1 ημέρα την εβδομάδα να μην ανάψουμε τα φώτα του ενυδρείου για να ξεκουράζονται και τα φυτά, στην φύση δεν έχει κάθε μέρα ήλιο υπάρχουν και συννεφιασμένες μέρες, αλλά 3 ημέρες νομίζω είναι υπερβολή.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-15, 00:05
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δε φοβάμαι μην πάθουν τα φυτά τίποτα
πιο πολυ με αγχωνουν οι αλγες.μετα μου την δινει οτι πρεπει να ξανα αναβω σταδιακα και τις λαμπες καλα οχι οπως στην αρχη αλλα ουτε 9 ωρες και οι τρεις :P

αμα το κανω τριημερο θα βαλω 9 ωρες τις δυο main μετα μεχρι να σταθεροποιησω το Co2 και θα βαλω 6 ωρο την τριτη.

επισης σκεφτομαι απλη συσκοτηση και οχι πληρης με εφημεριδες και τετοια για να παρατηρω τα ψαρια μην εχουν καποιο προβλημα απο το ταξιδι.

ειμαι σε αδιεξοδο xD

παντως η μια μερα το σαββατο για να μην αλλαξει η φωτοπεριοδος ακουγεται πιο σωστη και απλα δεν αναβω την τριτη λαμπα στην αλλαγη νερου την κυριακη... και απο δευτερα κανονικα απλα με σταδιακη αυξηση του co2.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι 1 ημέρα την εβδομάδα να μην ανάψουμε τα φώτα του ενυδρείου για να ξεκουράζονται και τα φυτά, στην φύση δεν έχει κάθε μέρα ήλιο υπάρχουν και συννεφιασμένες μέρες, αλλά 3 ημέρες νομίζω είναι υπερβολή.
αυτο φιλε κωστα το εχω ακουσει και το εχω διαβασει αρκετες φορες... βεβαια δεν ειδα ποτε να το κανει καποιος απλα το εχω δει σαν αναφορα.
επισης σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να κανουμε αναπαρασταση του ηλιου στα φυτα μας .

3 μερες ειναι σαν να κανεις μια mini συσκοτηση για να απαλλαγείς απο αλγες... και λεω Mini γιατι κανουν και εβδομαδα χωρις να παθουν τιποτα τα φυτα.
εμεις στη προκειμενη περιπτωση παμε να προλαβουμε το κακο αλλα και να εγκλιματιστουν πιο σωστα τα ψαρια επειδη ετυχε να τελειωσει και η μπουκαλα και να μεσολαβει και σαββατοκυριακο.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-15, 00:14
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Εννοείται απλή συσκότιση οχι εφημερίδες κλπ,μπορείς να ανάψεις και κανονικα τις 2 λαμπες απλα σίγουρα για τα ψαρια θα ειναι καλυτερα με κλειστά τα φώτα μονο με το φως που μπαίνει στο δωμάτιο.Το πολυψαχνεις χωρις λόγο απο την στιγμη που δεν εχεις μπουκαλα 3 μερες και καινουρια ψαράκια μην λιπαινεις κανε προσαρμογή καλη στα ψαρια και αστα χωρις φως για 2-3 μερες μεχρι να παρεις την μπουκαλα οταν λεω να ξεκινήσεις συντηριτικα μετα δεν το λεω για τα φυτα αλλα για τα ψαρια δηλαδή μην την πρωτη μερα απο 7.6 ph που θα εχει το ενυδρειο κατέβεις σε 2-3 ωρες στο 6.6
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-15, 00:27
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

και εγω ετσι πιστευω οτι ειναι καλο για τα ψαρια και καλο για το αγχος μου οποτε ολοι καλα θα περασουμε .
ισχυει και σορρυ που σας ζαλιζω και σας ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις σας.
εννοειται δε κανω τετοιες αρουγκαλιες XD ειπαμε!!!

σταδιακα.. κουτσα κουτσα.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-15, 00:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Οχι ρε συ δεν ζαλίζεις κανέναν γι αυτο ειναι το φόρουμ να γράφουμε να μαθαίνουμε να περνάει κι η ωρααλλιώς θα κάτσουμε σαν τους βουδες να κοιτάμε.Κι εγω πολλες φορες ηδη εχω άποψη για το τι θα κανω η ξερω και που να βρω πληροφορίες αλλα ανοίγω θεμα κουβέντα να γινεται,ολο και κατι θα ειπωθεί που δεν το ξερά η δεν σκέφτηκα αλλιώς θα το κλείσουμε
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-15, 10:30
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλημερα.
Ναι ισχυει αυτο που λες +1000
Απλα λεω και ενα συγνωμη μη με περνατε και για χαζο απλα εκφρ;ζω τις ανησυχιες μου!!!
Σημερα ξυπνησα με περισσοτερη αυτοπεποιθηση εσβησα την 39 αρα watt να τρεξει σημερα με λιγοτερο φω για λιγο πιο ομαλη φαση..
Σημερα το βραδυ αν και μολις παραλαβω παω σπιτι για προσαρμογη θα ριξω και ενα κλαδεμα να μην βαζω χερια μετα συνεχεια.
βαζω ψαρια μετα απο 2 ωρη προσαρμογη.. Πεταω ενα σεντονι να μην βλεπουν γυρω
Επομενη (σαββατο) δεν ανοιγουν τα φωτα βγαινει και το σεντονι να βλεπω τι γινεται... ( ισως ταισω κιολας αναλογα τις αντιδρασεις)
Κυριακη αναβω φωτα το μισο απο 9 ωρο που εχω να κανω και την αλλαγη νερου
Δευτερα ξανα τις 2 λαμπες με διοξειδιο αργα και σταθερα
Και πιστευω μεχρι τεταρτη- πεμπτη τα φωτα θα ειναι ολως ηταν και ελπιζω και τα ψαρια.

Οποιαδηποτε παρατηρηση διαφωνια ευπροσδεκτη!!!!
-------------------------
Μ αυτα και μ αυτα.. Βρηκα στο ψυχικο με 10 ευρω γεμισμα την ιδια μερα με φπα οσο δινω τελικα.
D σιγουρα βγηκε κατι καλο
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnreta : 20-11-15 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-15, 10:58
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, κουβεντούλα κάνουμε, αλλά το ότι πρέπει να μην ανάβουμε τα φώτα μια μέρα για να ξεκουραστούν τα φυτά ή ότι μπορούμε να αλλάζουμε τις ρουτίνες του ενυδρείου κατά βούληση, δεν προκύπτει απο πουθενά.

Φυσικά και στην φύση δεν υπάρχει κάθε μέρα φώς, φυσικά τα ψάρια στην φύση ζουν και προσαρμόζονται σε διαφορετικές συνθήκες κατά την διάρκεια της ζωής τους αλλά το ενυδρείο μας δεν είναι η φύση και τα ψάρια μας δεν είναι "άγρια" αλλά μεγαλωμένα και μαθημένα σε ένα ελεγχόμενο, "αποστειρωμένο" περιβάλλον.

Εννοείται ότι δεν τρέχει τίποτα αν μια μέρα δεν ανάψουν τα φώτα. Ούτε δυο. Απλά όσο πιο κοντά παραμένει κάποιος στις ρουτίνες του ενυδρείου, τόσο πιο σίγουρος είναι για την διάρκειά της σταθερότητας που σε τελική ανάλυση, αυτή είναι και το ζητούμενο.

Φίλε johnpeck αν τα ζωντανά μας παρακαλάνε να καεί καμία λάμπα για να νιώσουν πιο άνετα, σημαίνει ότι έχουμε πολύ φωτισμό για το είδος τους...

Εγώ θεωρώ ότι ο johnreta παραβλέπει αγχωμένα το όλο θέμα φτάνοντας στο όριο της υπερβολής. Το να κάνει καλή προσαρμογή, να μην ανάψει τα φώτα την πρώτη ημέρα κι απο εκεί και πέρα όταν πάρει την μπουκάλα να ξαναβάλει μπρος το σύστημά του, θα το έβρισκα φυσιολογικό.
Το να μην ανάψει τρείς μέρες, να βάλει σεντόνια, κουβέρτες (), παπλώματα () κλπ, είναι υπερβολή. Δεν λέω ότι κάνει θα ζημιά, λέω ότι είναι υπερβολή. Επίσης εγώ στην θέση του απο την στιγμή που τελικά θα έκανα όλα αυτά, δεν θα κλάδευα. Γιατί με το που κλαδεύουμε αλλάζουμε άλλη μια παράμετρο. Θα άφηνα τα φυτά έτσι και θα κλάδευα μια βδομάδα μετά. Στο κάτω- κάτω με τα φυτά ακλάδευτα, θα είχα περισσότερες κρυψώνες για να καινούργια ψάρια. Και ταίσμα την πρώτη ημέρα δεν θα έκανα ακόμα κι αν έβρισκα τα ψάρια στην κουζίνα να ψάχνουν στο ψυγείο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-15, 11:29
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλημερα και εννοειται κουβεντιαζουμε cool...
Στα 3 πρωτα σκελη συμφωνω απολυτα το εγραψα κιολας παραπανω.

Ο john κανει πλακα και φανταζομαι πολλα απο τα κοπαδοψαρα οπως νεον(το αναφερω επειδη εχεις) και αλλα το οτι τα πανε μια χαρα με το φως δε σημαινει και αυτο οτι δε θα ηταν καλυτερα σε πιο σκοτεινο περιβαλλον!
Οπως και τα corydoras που εχω αφου σουλατσαρουν ολο το ενυδρειο πανε σε σκιασμενα σημεια μετα και την αραζουν.

Στο τελευταιο επισης θα συμφωνησω οτι το ειδα υπερβολικα... Λιγο απο το αγχος λιγο οτι πρωτη φορα παιρνω ψαρια που κανουν τοσο ταξιδι λιγο ο ενθουσιασμος... Ολα μαζι + οτι μου τελειωσε και μπουκαλα ( τελικα βρηκα θα γεμισει σημερα) αλλα θα ξεκινησει απο κυριακη ( σημερα απλα εκοψα την μια λαμπα 39 watt) αυριο σκεφτομαι σκοταδι και μετα κυριακη με την αλλαγη ολα στο φυσιολογικο τους με μια σταθερη αυξηση απο μερα σε μερα στο co2 μεχρι το επιθυμητο)!!
Επισης με καλεσε και ο φιλος που θα τα στελει μου ειπε οτι φαγαν κανονικα αρτεμια αρα δε θα ταισω σιγουρα .
Επισης φια το κλαδεμα ισχυει αλλα εχω ταξει κατι φυτα απλα θα γινει μερικο κλαδεμα οχι κατι τρελο λιγο τις κορυφες απο ροταλα θα βγαλω το ενα κομματι απο την leukocephala και θα κοψω μπροστα την limnophilla.
Γενικα δε διαφωνω με κατι
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-11-15, 12:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε παιδιά μια νύχτα νομίζω πως είναι αρκετή, και αν ο χώρος έχει ελαφρύ φωτισμό από το περιβάλλοντα χώρο, όπως να φωτίζεται έστω και λίγο από τον ήλιο ,και έτσι όταν ανάψουν τα φώτα την επόμενη ημέρα να μη βρεθούν από το απόλυτο σκοτάδι σε εκτυφλωτικό φως θεωρώ πως είναι μια χαρά. Γιατί εσύ μπορείς να έχεις συσκότιση 3 ημέρες για τα καινούρια ψάρια, σκέψου όμως και τα υπάρχοντα που θα έχουν συνηθίσει στη φωτοπερίοδο και ξαφνικά για 3 24ωρα να έχουν μαύρα σκοτάδια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-11-15, 13:00
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Cool

Ναι Τακη ισχυει και αυτο για τα υπολοιπα.
Εμενα απλα πηγε λιγο το μυαλο μου στην καταστροφη....
Φοβου τις αλγες και πιστεψε με αν γεμιζα( που δε παιζει απλα κουβεντα να γινεται) θα περνουσαν πιο ασχημα απο λιγο σκοταδακι!

Ενταξει και εγω οσο περναει η ωρα αλλαζω συνεχεια τις σκεψεις μου.
Αλλαζουν και τα δεδομενα διοτι θα παρω σημερα την μπουκαλα. Οποτε απλα στην ουσια εσβησα την μια 39αρα λαμπα.. Τα ψαρια θα μπουν το βραδυ να προσαρμοστουν στο νεο τους περιβαλλον σαββατο παλι θα ειναι κλειστη η μια λαμπα και θα ανεβαζω το co2 σταδιακα.
Κυριακη αλλαγη λιγο μπουστ το co2 και την λαμπα ξανα...
Δευτερα μαλλον ολα οπως ηταν.

Ειμαι λιγακι υπερβολικος βρε παιδιαααα
Τρεμει και λιγο η καρδια μου με τις απαιτησεις τους 6,5-7,5 θελω να μαι προσεκτικος.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-11-15, 13:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν φοβάσαι τις άλγες ένα να σου δώσω μερικά ramshorn να τις ξεχάσεις
Δεν θα ξαναδεις άλγη στο ενυδρείο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-15, 13:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Λοιπον συνοπτικά μιας και ειμαι απο κινητό
Δεν είπα πουθενά για συσκότιση αυτο που είπα ειναι αφου υποχρεωτικά άλλαξαν οι παράμετροι του ενυδρειου (έλλειψη μπουκάλας) να μην ανάψουν όλες οι λαμπες η και καθόλου και να μην λιπανθεί έως ότου ξαναμπεί η μπουκαλα για την αποφυγή άλγεων εφόσον συνεπαισε και άφιξη των νέων κατοίκων οι οποίοι σίγουρα ειναι στρεσαρισμένοι απο τα απανωτά ταξίδια το να μην ανάψει λαμπες δεν θα τους επηρεάσει σε καμια περιπτωση αρνητικά και θα το εκτιμήσουν
δεόντως
Το 99% των ψαριων που βρίσκονται σε high tech ενυδρεια παρακαλάνε να καεί καμια λαμπα G_AQUA και ειδικά αυτα που εχουμε εμεις οι δυο που ειναι ψαρια που ζουν σε μπλακγουωτερ,παρατηρώντας τα δικά μου μιλάω την συμπεριφορά που εχουν πριν ανάψουν οι λαμπες και μετα.
Γενικα ολοι συμφωνούμε με όλους αλλα ο γραπτός λογος ειναι ευκολα παρεξηγισιμος
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-11-15, 14:33
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν φοβάσαι τις άλγες ένα να σου δώσω μερικά ramshorn να τις ξεχάσεις
Δεν θα ξαναδεις άλγη στο ενυδρείο σου
Τακη με ολο το θαρρος αυτο που λες καποιοι ισως το παρεξηγησουν. Μακαρι να ηταν τοσο απλο να εξαφανιστουν οι αλγες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-15, 14:38
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ευχαριστω Τακη ειμαι φουλ να ξερεις

Δε νομιζω να παρεξηγηθει αλλιως θα ταν η υστατη λυση και προταση απ ολους... παντως ισχυει οτι ειναι πολυ αποτελεσπατικα σε πολλων ειδων αλγες τα ατιμα!!
Επισης νομιζω στο ενυδρειο του ο τακης εχει μιλουνια
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-15, 15:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη με ολο το θαρρος αυτο που λες καποιοι ισως το παρεξηγησουν. Μακαρι να ηταν τοσο απλο να εξαφανιστουν οι αλγες.
Στέφανε καλά τα λες, είναι καλύτερα να βρεις τη πηγή του προβλήματος , τουλάχιστον να μειωθεί το φαινόμενο και μετά πας σε άλλες λύσεις.
Τώρα από προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω παρατηρήσει πως είναι φοβερά αλγοφάγα. Από αύριο μάλιστα θα έχετε νέα μου γιατί στο ενυδρείο που τα έχω από αύριο θα είναι σε απευθείας έκθεση στον Ήλιο όλη την ημέρα και για όλο το Χειμώνα. Και έως τώρα , όχι μόνο δεν έχω ίχνος άλγη, αλλά αν θέλω να καθαρίσω ένα φυτό το βάζω στο ενυδρείο με τα ramshorn για 1 ημέρα και το βγάζω πεντακάθαρο, καινούριο. Πέρσι τη μόνη άλγη που έβγαλα με το χέρι ήταν πολύ λίγη κλαδοφόρα, που δεν ξέρω τι θα γινότανε αν την άφηνα μέσα. Η αλήθεια είναι όπως λέει και Johnreta πως έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ramshorn μέσα στο ενυδρείο .

Και ένα τελευταίο, σε όσους έχω δώσει όλοι μου λένε το ίδιο, την εξαφανίζουν την άλγη, στη κυριολεξία, την καθαρίζουν και από τα πιο δύσκολα σημεία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσθεση νεων ειδων σε 110L-ερωτηση redman Αρχάριοι γλυκού νερού 11 19-03-14 01:20
echinodorus-κλαδεμα νεων φυτων.τι και πως? Μικρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 01-08-08 20:56
Διοξειδιο CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 03-01-06 23:22
Αναγνωριση Νεων Ενοικων... filoxenos Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-12-05 12:08
Προσαρμογή Cristos Δίσκοι 4 09-02-05 11:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08024 seconds with 15 queries